"Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 7 October 1894. Op korte afstanden kunnen door een enkelen kogel 4 achter elkaar staande manschappen buiten gevecht gesteld worden. Een in de richting staande infanterist wordt met het 6.5 m.M. geweer binnen 600 M. steeds getroffen, wanneer de schutter slechts horizontaal voor zich uit schiet. De snelheid van vuren kan tot 20 goed gerichte schoten per minuut opgevoerd worden. Het mindere gewicht der munitie geeft het voordeel, dat de soldaat 160 patronen van dit geweer zal kunnen medevoeren, tegen 100 van het thans in gebruik zijnde. Hoe te IJ 1st een wethouder benoemd werd. Aan de „Nieuwe Sneeker Ct." is aan het „getrouw verslag" eener raadsversgadering te IJlst op 26 Sept. het volgende ontleend (Bij stemming verkrijgt Rijpkema 2, Boschma 1 en v. d. Meulen 1 stem één is blanco.) Voorz. Rijpkema die heeft 2, Boschma 1, hm, hm, dus nog weer een vrije stemming Is het niet (Bij deze stemming verkrijgt Rijpkema drie en van der Meulen twee van de vijf uitgebrachte stemmen.) Voorz.Dus een herstemming hé Secr. en Landstra Nee, nee Voorz.: Nu, dan feliciteer ik je wel, Rijpkema. En ik geef in overweging nog staande deze ver gadering het besluit te willen nemen. RijpkemaIk heb wel wat veel bezwaren. Vooreerst ben ik de jongste onder de broeders, niet waar En dan moete we ook niet vergete, dat ik zelfs nogal een drukke zaak heb, zoo as de heeren wel wete. Dus as ik het zeggen moet ik had 't graag anders had. Voorz.U is benoemd. V. d. Meulen Het komt mij voor, dat deze bezwaren niet geldig binnen. De meerder heid heeft Rijpkema stemd, niet waar BoschmaJa, ik zou graag wille dat Rijp kema 't maarannam. Rijpkema Ik heb nog wat tijd om er over te denken. Hoe lang is het ook weer? 't Staat wel in de wet. Voorz.Als u niet bij de benoeming was, was 't langer. ZandstraJa, was 't dan niet drie dagen Maar ik dacht, Rijpkema moest 't nou maar daadlij k anneme. Secr. 24 uren staan er voor. Voorz.U heeft dus weinig tijd. Ik zou dus aandringen om 't maar aan te nemen. Rijpkema (tegen z'n buurman)Stiet dat arti kel der eak mei ien verband ZandstraToe, ik nam 't maar direkt aan. Rijpkema: Nu as ik het anneem, dan is 't schoorvoetend. Voorz.: 't Is doch best, dat u maar besluit; die 24 uur geeft doch weinig. Rijpkema Voor hoe lang zat Wesselius eok nog? Voorz.Ja dat geeft niets Maar wil len we tu8schenbeide maar 'n kop koffie bestel len, want 't wordt mooi laat. Rijpkema Jonge ja, dat waar goed. (Concierge brengt koffie en koek. De heeren confereeren drie aan drie. Voortdurend gemom- pel.) Voorz. "We zitte lijdzaam te wachten, Rijp kema RijpkemaWe moesten eerst maar 'n kop koffie binnen hebbe, sund ik zegge. BoschmaJonge ja 't moet eerst wat sakje tocht ik. (Stilte gerinkel van lepeltjes.) Voorz.: Moete we nog langer wachte? RijpkemaIk vraag zoo an v. d. Meulen, of hij 't aanneme zou as ik bedankte, maar die wil dan ook niet. Ik vraag dus kan ik er de hh. 'n genoegen met doen, en ook ben ik er wel voor berekend Voorz.: Och, die wethoudersvergaderingen zijn niet zoo officiéél als hier, en dan wordt daar vanzelf eerst voorbereid wat we hier behandele zulle dus. Rijpkema: Ja, bedank ik, dan doen v. d. Meulen en Boschma 't ook ik zal dus maar aanneme. Voorz.Nu, dan hoop ik van harte, dat Rijpkema zegenrijk werkzaam mag zijn voor deze plaats en dan leg ik niet alleen de klemtoon op de stoffelijke, maar in de eerste plaats op de zedelijke en geestelijke dingen in deze gemeente. Rijpkema: Dank je wel, m'nheer kort met Sixtus bij u, morgen allicht. Strehlen werd steeds meer aandringend, wat Andreas niet beviel. »Zooals gij wilt," antwoordde die op een dubbel zinnige toon, waaruit duidelijk zijn nietwillen sprak. Doch Strehlen scheen dezen nuance in 't geheel niet op te merken en nam dankbaar de «uitnooei- ging«, zooals hij 't noemde, aan. «Overigens, Sixtus,zei Andreas, «hebben wij iets beters te doen, dan over het socialisme te dis puteeren. Verontschuldig ons, heer van Strehlen, maar ik heb met mijn zoon over familieaangelegen heden te spreken.® «Dat wil zeggen, ik stoor nu, wij zullen spoe dig beter kennis maken, heer Erdmann, en gij zult mij eenmaal beter begrijpen. Tot weerziens dus.« Ongemerkt wenkte Strehlen Sixtus toe, zoodat deze een paar minuten He kamer verliet. «Gij gaat dus heden nog naar Sergius,« zei An dreas tot Sixtus, toen deze was teruggekomen. «Heden avond, voordien is hij niet te spreken, daar hij den geheelen dag dienst heeft. Het is 't best, dat gij ondertusschen in de stad blijft en gij ergens op mij wacht, tot ik u bericht breng,meende Sixtus. Deze voorslag beviel Andreas. Ondertusschen was het middag geworden. Valentijn was nog altijd niet gekomen, men wachtte ook niet meer op hem. Zij gingen eten in de herberg, waar Sixtus gewoon was te komen. Andreas verheelde het niet, dat het gezelschap van Strehlén hem zeer ongepast voor zijn zoon toe- Vacaturegelilen en Bedrijfsbelasting. De predikanten uit den ring Edam hebben zich bij adres gewend tot den minister van finan ciën met verzoek om inlichtingen betreffende den aard der vacature-gelden met betrekking tot de wet op de bedrijfsbelasting. Daar vacature-diensten geheel van tijdelijken aard zijn, hadden de leden van den ring gemeend de daaraan verbonden belooning te mogen beschou wen als inkomsten uit tijdelijke werkzaamhe den, op te geven naar die van het vorige jaar, maar waarvan voor de eerste maal geene aangifte behoeft gedaan te worden. De inspectie der directe belastingen oordeelt daarover echter anders en heeft opgave gevraagd van het gemiddeld bedrag der vacature-gelden van de laatste drie jaren. Hieruit schijnt te vol gen dat de inspectie deze inkomsten beschouwt als veranderlijke, verkregen uit ambt, waardig heid, bediening of betrekking. „De Telegraaf" verklaart zich bereid voortaan het publiceeren der namen van op Lombok gesneuvelden te verdagen, totdat de regeering, na mededeeling aan de betrekkingen, tot openbaarmaking zal zijn overgegaan. Wij leggen eveneens gaarne deze bereid verklaring af, indien ook het „Handelsblad" en het „Nieuws van den Dag," die telegrammen over Lombok uit Indië ontvangen, daartoe bereid zijn, zegt de „N. Rott. Crt." Doch het „N. v. d. Dag" schijnt niet zoo bereidvaardig te willen zijn op grond toch dat door de snelle mededeeling van namen een einde wordt gemaakt aan de span ning van de nabestaanden van alle deelnemers aan deze of eene andere expoditie. HOLLAND-LOMBOK. Het Geïllustreerd Gedenkblad, ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden op Lombok, uit te geven door den heer F. B. van Ditmar, is, wat de bewerking betreft, reeds zoover gevorderd, dat de verschijning van deze interressante uitgave in den loop van deze maand kan worden tegemoet gezien. H. M. de Koningin-Regentes vereerde het werk met eene bijdrage, als bewijs van H. D. sympathie, terwijl de hoogste militaire en civiele autoriteiten, in verbinding met Nederland's voor naamste letterkundigen en schilders niet achter wege bleven. Het financieel resultaat belooft evenredig te zijn aan de algemeene belangstelling die het werk ondervindt, terwijl der vermelding waard is, dat de Heeren Blooker, Cacao-fabrikanten te Amsterdam, het doel van deze uitgave willende bevorderen, een bedrag van duizend gulden be schikbaar stelden voor ééne enkele aankondiging hunner firma op de achterzijde van den omslag. Buitenland. In Oost-Azië wordt de staat van zaken steeds ongunstiger. Naarmate de Japansche troepen in Korea ver der noordwaarts rukken, ten einde Moekden te bedreigen, terwijl tevens het gevaar voor een aanval tegen de hoofdstad Peking toeneemt, ver meerdert de gisting onder de Chineezen te Tient sin, te Shangaï en in de andere havens, waar Europeanen wonen. Ten gevolge van de drei gende houding, welke de Chineesche bevolking overal aanneemt, achten de Europeanen zich niet meer veilig. Hier en daar zijn dan ook reeds ongeregeldheden voorgekomen, maar men ver wacht deze nog in veel ernstiger mate, zoodra de tijding mocht komen van eene landing der Japanners aan de Chineesche kust of van een nederlaag bij de Yaloe-rivier. Geen wonder derhalve, dat de Engelsche re geering bijtijds overweegt, wat haar tot bescher ming harer onderdanen te doen staat. Hetzelfde zal zeker ook wel besproken zijn in de bijeen komst, die de Fransche ministers, onmiddellijk na president Perier's terugkeer te Parijs hiel den. In de eerste plaats dienen de Europeesche, mogendheden, nu de beslissing op het oorlogs terrein begint te naderen, een besluit te nemen betreffende de houding, welke zij zullen aanne men, indien de Japanners den ophanden zijnden strijd winnen en China ernstig bedreigen. Aan gezien daardoor de Europeanen, die in de Chi neesche havens wonen gevaar loopen, vinden de mogendheden eene voldoende aanleiding om tus- schenbeide te komen en te pogen op de een of andere wijze een einde Je maken aan den strijd. De Japansche regeering blijft bij haar besluit, scheen, hij stak hem ten slotte ook nog aan met zijn onverstandige, overdreven idéën. Sixtus verdedigde hem echter met zulk een warmte, dat Andreas wel moest gelooven, dat het reeds zoover met hem gekomen was en dus zijn vrees niet ijdel was. En zoo was het ook. Sixtus was sinds een week geheel onder den invloed van dien man, het was of die hem met den kus in den bewusten nacht geheel betooverd had. "Wat hij sprak, was zóó zon neklaar, scheen zóo onwederlegbaar, zijn begeeste ring scheen zóo echt, en wat Sixtus 't meest schatte, zoo onbaatzuchtig; dat het hem voorkwam: Strehlen kon zich met zulke talenten een onbezorgd leven verzekeren, in plaats van op een ellendig dakka mertje zich met het volksheil te bekommeren. Strehlen verscheen hem in het licht van een mar telaar der menschheid, zijn wezentrekken, zijn geest volle oogen hadden iets bovenzinnelijks. Dat was voor hem een ander veld der bezigheid, dan in het schrijfvertrek van doctor Stöhr. Alle goede geestes- en zielsgaven, die zoolang uit zijn binnenste geban nen waren, traden weder energiek te voorschijn, en hij geloofde ze niet beter te kunnen gebruiken, dan in de werkzaamheden, die Strehlen hem aanbood, in de zorg voor het wel der onderdrukten. Dat zijn eigene verbittering, zijn slechte ervaringen, die hij had opgedaan, de terugzetting, welke hij moest dulden, een hoofdreden daartoe was, zag hij over 't hoofd. Strehlen wijdde hem in de gevaarlijkste geheime nissen, waarvoor zelfs de moedige Sixtus in 't begin terugdeinsde; ten laatste werd hjj door het avon- om den oorlog met alle kracht voort te zetten. Nu ook blijkt, waarom de Mikado het Parle ment tot eene buitengewone zitting te Hiros hima heeft bijeengeroepen. De regeering zal, al dus wordt uit Yokohama gemeld, een wetsont werp indienen, waarbij machtiging wordt ge vraagd tot het sluiten eener buitenlandsche lee ning. In verband met de oorlogszuchtige stem ming, die na de eerste overwinningen in geheel Japan blijft heerschen, kan men natuurlijk wel aannemen,dat de volksvertegenwoordiging niet zal aarzelen der regeering de middelen toe te staan, die zij tot voortzetting van den oorlog noodig heeft. Te Shangaï blijft het gerucht in omloop, dat zich reeds Japansche troepen op Chineesch grond gebied bevinden. Men beweert namelijk dat een Japansch legercorps geland is in de provincie Kirin, het noord-oostelijke district, waarin Moek den ligt. Tot dusver is dit gerucht nog niet be vestigd. Toch kan men elk oogenblik de tijding eener landing der Japansche troepen aan een of ander gewichtig punt der kust van China of Korea verwachten, want de transportschepen welke het Japansche legercorps moeten overbren gen, zullen nu de plaats hunner bestemming wel bereikt hebben. Serum, het nieuw ontdekte middel tegen diphtheritis, is zoo duur, dat elke behandeling van 18 tot 50 gulden zal kosten. De doeltreffendheid van het middel is ook te Parijs gebleken. Caserio's mes, waarmee President Carnot vermoord werd, heeft den winkelier Guillaume te Cette, van wien het gekocht werd, groote voordeelen opgeleverd, daar van heinde en verre bestellingen inkwamen van daaraan gelijke mes sen. In eene maand tijds sleet hij er duizend en hij weet nauwlijks raad om al de liefhebbers te voorzien. De bevolking van Duitschlnml bedraagt thans 51,500,000 zielen. De Amerikanen verzinnen alles. Nu willen zij huizen maken die bij het uitbreken van een hunner geweldige wervelstormen meedraaien in plaats van omgeblazen te worden en tevens voor zien zijn van een geladen kanon, dat terstond afgaat, zoodra het huis in beweging komt en aldus de kracht van den wind breekt. „Die het niet gelooft betaalt een daalder." De Eiflëltoren is verkocht aan de commisie van een tentoonstelling te Baltimore, ten minste de New-York Herald deelt dit bericht mede, maar het mist nog alle be vestiging. Yoor ingeneurs zou het nog een ern stig vraagstuk zijn, hoe men dien metalen reus over den Oceaan zou voeren. Ieder kent een vlieg, maar weinigen weten, hoeveel zulk een plaaggeest gemiddeld weegt. Te Gleiwitz maakte onlangs het gewicht eener vlieg het voorwerp eener weddenschap uit. Daarbij bleek, dat zes vliegen samen 0,0886 gram wogen, dus gemiddeld elke vlieg 0,01466 gram. Er gaan volgens deze becijfering ongeveer zeventig duizend vliegen in een kilo. DE MELODIE. „Mijn arme Lorenzo, wat hebt gij mij lief!" Met deze woorden, legde Franceska, een bekoor lijke brunette haar hoofd tegen den schouder van den jongen man, terwijl zij dankbaar tot hem opzag. Eindelijk had zij hem begrepen Lang en onbewegelijk zag hij haar aan, het niet wagend haar in zijn armen te sluiten. Nog al tijd hield hij de handen op het klavier de to nen van een laatste accoord stierven weg en beiden zaten in stille verrukking voor de piano, waarvan de heengolvende tonen de melancholie van de avondschemering nog verhoogden. Door het geopende venster zagen reeds ettelijke ster ren neder op de minnen den, die de wereld om zich heen vergeten hadden en slechts het klop pen hunner harten hoorden. En zoo had zij eindelijk begrepen, hoezeer hij haar liefhad "Welk woord mocht hij wel gesproken hebben Geen enkel. De muziek had voor hem gespro ken, die muziek, waarin hij zijn ziel gelegd had, en die, beter dan welke taal ook, alles ge zegd had, ja, alles, van het ontkiemen der eer ste schuchtere genegenheid tot het ontstaan van den wilden hartstocht, die thans in hem opleefde. tuurlijke zoozeer geprikkeld, dat hij toebeet. Strehlen was een hootdmedelid der internationale propaganda. Hij stond in verbinding met alle lan den, hij kende alle koorden, alle mazen van het groote, verderfelijke net, dat alleen de ingewijde over gansch Europa verspreid zag. Hij was ook de redacteur van de »Alarm«, die in Zurich gedrukt elke week bij duizenden exemplaren over de Duit-' sche grens gesmokkeld, en dan opgeschikte wijze aan de verschillende agenturen ter verspreiding on der het volk, voornamelijk onder den arbeidersstand, verdeeld werd. En Sixtus was sedert een zijner mede arbeiders. Tot heden wilde het niet gelukken, de «al arm in M. dat geen groote fabrieksbevol king bezat, aan den man te brengen en reeds lang richtte hij zijne oogen op het etablissement van Böhme. Trots alle in 't werk gestelde pogingen kon hij heene gelegenheid vinden, om daar te «werken® zooals hij 't noemde. Daarom kwam hem Sixtus goed gelegen, ja hij wachtte met groot verlangen op hem, en hij moest zijn geheele zelfbeheersching te hulp roepen, toen Sixtus indertijd zijn kamer binnentrad en zelt zijn vriendschap aanbood. Wordt vervolgd. En voor en na had het gevleugelde en spre kende symbool van den rhytmus de geschiedenis van hun jonge leven verhaald, klaar en helder als het kristal der touen, die door zijn gedachten zweefden, en zij had met hem alles wederzien als in een vluchtigen droomBeider bestaan was zoo innig verbonden in deze kleine Italiaan- sche stad, in welke haar vader zich had terug getrokken, om na lange jaren kapelmeester te zijn geweest, zich thans geheel aan de kunst te wijden. Het toeval had Lorenzo met dezen man in aanraking gebracht, toen hij nog een kind was en door de straten dwaalde, den kost ver dienend met zijn viool, die zijn stervende moe der hem had nagelaten. Het toeval Neen De Voorzienigheid Ja, deze was het, de moeder der veriatenen, die hem daarheen had geleid, waar de kleine Fran ceska in zonneschijn speelde. Als vastgenageld was hij blijven staan, hij, de kleine straatmuzi kant, en had haar met een improvisatie op de viool geboeid. De vader, die in zijn kamer de melancholische tonen vernam, stak het hoofd uit het raam, en van medelijden met den muzika- len knaap vervuld, in welken zijn kunstenaars- gehoor terstond den toekomstigen virtuoos had vermoed, riep hij hem toe Treed bij mij binnen En hij had hem als kind aangenomen. Op deze wijze had zij hem leeren kennen. Veel had de knaap sedert bij den ouden mees ter geleerd. Lorenzo was een musicus van den eersten rang geworden, wien een schitterende toekomst wachtte. En deze toekomst zou ook haar behooren, haar, de vriendin van gisteren de geliefde van heden, de gade van morgen, als zij hem de hand wilde reiken. Hij sprak tot haar Wees de mijne, opdat ik den roem, die mij wacht, met u deelen kunne Aan uwe liefde zij mijn genie gewijd en mijn grootheid zal uw werk zijn en uw trots Dit alles had hij haar zonder woorden gezegd gezegd, zonder de mond te openen, met die wel sprekende melodie, die hem zoo geheel en al vervulde en die eene dier scheppingen was, welke voldoende zijn, den naam van den componist tot dien van een meester te verheffen en hem on sterfelijk te maken. Maar aan de kunstwaarde zijner melodie dacht de jonge musicus niet. Ang stig, als werd hem de keel toegeschroefd, boog hij zich tot haar voorover, verrukt door het ge luk, dat zij hem verstaan had, en met halfge opende lippen wachtte hij op dat vurig verbeide woord, dat hij niet waagde uit te spreken. Zij echter sprak het uit. Zij drukte zich tegen de borst van den jongen man aan en mompelde halfluid met bevende stem „Ik wil uw vrouw worden, Lorenzo De kerk was meer dan vol en voor het altaar knielden de beide aanstaande echtgenooten en wachtten den zegen af van den priester. De bruid is wel Franceska, wier donkere, lange ha ren, als zwarte golven op het witte bruidskleed vallen. Maar de bruidegom is niet Lorenzo. Een militair is heteen knap officier, met hooge schouders, wiens sabel op de marmeren trappen kletterde, en die met ongeduld men kan het hem aanzien het oogenblik wacht, dat hij zijn vrouw in de armen sluiten kan. Waar echter is Lorenzo? Arme Lorenzo Sedert een jaar heeft hij het land verlaten, en heeft hij rondgezworven, maar ver weg kan hij niet zijn want de blin den kunnen niet zoo gauw en goed uit den weg. Blind Ja Dat vreeselijk ongeluk heeft hem getroffen. Hoe Een bliksemstraal heeft hem het gezicht benomen. Eens, toen hij met zijn ouden meester uit de kerk kwam, sloeg het hemelvuur voor hem in. Hij sloeg de hand voor de oogen, als om een wolk te verdrijven. Hij zag niets meer. Men moest hem aan de hand naar huis leiden en toen hij aan de deur kwam, kon hij Fran ceska, die op den drempel stond en haar vader en verloofde wachtte, niet meer zien. Nacht was het voor hem geworden, eeuwige nachtO, vreese- selijke nachtGevangenis der zielJa de ziel was gevangen En de blinde, hij gevoelde wel, dat zijn vriendin langzamerhand van hem ver vreemdde. Waarom Lieve hemel, wie kent het geheim van het menschelijk verraad, van dat verraad, dat onschuldig is, wijl de wil ontbreekt, en het toch een misdaad is, wijl het zeker doodt, als een dolksteekZoo was het. Franceska had opge houden, Lorenzo te beminnen. Zonder slecht te zijn maakte zij zich toch aan die trouweloosheid schuldigZonder boosaardig te zijn, aan deze wreedheidDoor de oogen vindt de liefde den weg tot het hart, en gevoed en onderhouden wordt zij door den blik der oogen. En Lorenzo was het licht der oogen ont nomen. Zoo was hij van haar gescheiden door een even donkere als diepe klove. Hij scheen niet meer voor haar te bestaan, sedert hij niets meer zag. Hoe kon zij ook iemand liefhebben, die het niet wist, die het niet zag hoe schoon zij was Lorenzo verstond het maar al te ras, en daarom was hij op een morgen plotseling ver dwenen, zonder te zeggen, waarheen hij zijn schreden had gewend. Een jaar was sedert voor bijgegaan, Franceska had tijd gehad, zich te troosten. Een nieuwe liefde had haar dit gemak kelijk gemaakt. En deze liefde was het, die de priester juist op het punt stond te zegenen. De man Gods had beide handen opgeheven, en Franceska boog het hoofd, dat zij plotseling schielijk keerde. Welke tonen vernam daar haar oor Zij' luis terde onbewegelijk en hield den adem in. Neen, zij vergiste zich niet. Dat was de melodie van Lorenzo, die melodie, die zij eens op een onver- getelijken avond heeft gehoord en waarvan de

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 2