NIEUWE Weekblad voor LANGEIIIJK en Omstreken. N°. 41. Zondag 14 October 1894. 3e Jaargang. Uim voor de Nationale Militie. Plaatselijk Nieuws. Loling voor de Nationale Militie. Nieuwstij dingen. FEUILLETON. Het Erdmanns LAMIJK1R COURANT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEM. NTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oüdkarspel, Züidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 et-, franco p. post GO ct. ÜITGEVEE: J. U. KEIZER. BUREEL: IVoordscIiarwoiitle. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 15 regels 30 ct-, elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Proclamatiën. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Noord-Scharwoude brengen ter kennis van belang hebbenden Dat de loting dér in dit jaar in deze gemeente voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op Woens dag, den 21 October 1891, ten raadhuize der ge meente Heer-Hugowanrd. Zij worden mitsdien opgeroepen, om op dien dag, des vóórmiddags ten 972 ure, zich aldaar te bevinden, om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstelling, die zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlan gen wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, zullen zjj bovendien op Maan dag, den 19 November, des voormiddags ten 11 ure, ter Secretarie moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam bekend staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen kunnen. Wanneer zij aanspraak maken op vrijstelling wegens broeder- dienst, zullen zij mede voorzien moeten zijn van hunne geboorteacte en van de geboorteacten van al hunne nog in leven zijnde broeders. Voorts zullen door den Burgemeester bij den Kom- mandant van het korps, waarbij hunne broeders die nen of gediend hebben, worden aangevraagd de be wijzen van werkelijken dienst of een uittreksel uit het stamboek, mits zij zich binnen drie dagen na de loting ter secretarie vervoegen, ten einde aldaar de voor die aanvrage noodige opgave te doen. Noord-Scharwoude, den 3 October 1894. Burgemeester en Wethouders, C. KROON. De Secretaris a. i. K. SLOTEMAKER. zij aanspraak maken op vrijstelling wegens brooder- dienst, zullen zij mede voorzien moeten zijn van hunne geboorteacte en van de geboorteacten van al hunne nog in leven zijnde broeders. Voorts zullen door den Burgemeester bij den Kom- mandant van het korps, waarbij zijne broeders die nen of gediend hebben, worden aangevraagd de be wijzen van werkelijken dienst of een uittreksel uit het stamboek, mits zij zich binnen drie dagen na de loting ter secretarie vervoegen, ten einde aldaar de voor die aanvrage noodige opgave te doen. Oud-Karspel, den 3 October 1894. Burgemeester en Wethouders, C. KROON. De Secretaris, P. EECEN Pz. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Oud-Karspel brengen ter kennis van belanghebben den: Dat de loting der in dit jaar in deze gemeente voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op Woens dag, den 24 October 1894, ten raadhuize der gemeente Heer-Hugowaard. Zjj worden mitsdien opgeroepen, om op dien dag, des voormiddags ten 9'/2 ure, zich aldaar te bevinden, om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstelling, die zjj ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zjj vermeenen vrijstelling te kunnen erlan gen wegens broederdienst of op grond van te zjjn eenige wettige zoon, zullen zjj bovendien op Maan dag, den 19 November, des namiddags ten 1 ure, ter Secretarie moeten verschjjnen, vergezeld van twee bjj den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam bekend staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen kunnen. Wanneer De heer C. Hoogland te Zuidscharwoude, ge- pasporteerd bregadier der marechaussees, is met ingang van 15 October benoemd tot 2de ge meente-veldwachter te Schagen. Jl. Zondag werd door den heer J. W. Amelsbeek alhier, op verzoek van eenige heeren in het Hotel Centrum op het Damrak te Am sterdam uitlegging gegeven van de hoogst we tenschappelijke methode in het knippen, terwijl door teekeningen de methode hoogst duidelijkwerd verklaard. Deze vergadering werd door zeer be kwame coupeurs en kleermakers bijgewoond. De verklaring der methode werd met groote belangstelling gevolgd, terwijl na afloop den heer Amelsbeek werd uitgenoodigd Dinsdag in de ver gadering der vereeniging van coupeurs te komen spreken. Ook in deze vergadering had onze plaats genoot veel succès van zijn optreden en onge twijfeld zullen velen de methode F. Rousel, willen leeren. De Weldadigheidsvoorstelling, ten voor- deele der nagelaten betrekkingen der gesneuvel den op Lombok, jl. Woensdag te Zuid-Schar- woude gehouden, in het lokaal van den heer A. Kist, heeft, na aftrek der onvermijdelijke on kosten opgebracht 85 gulden. Het duistere in den dubbelen moord te Schagen. Eindelijk is in de donkere zaak van de vreem de lamp in de woning van de vermoorde we duwe Bute licht gekomen. Een paar glazen van eigenaardigen vorm in eene der kasten van de vermoorde gevonden, die bleken allo op den brander van deze lamp te passen, hebben bewe zen, dat de lamp aan de vermoorde toebehoorde. Aan de geruchten, dat Klaas Boes de misdaad niet alleen zou bedreven hebben, is door deze ontdekking een einde gemaakt. Ds. Barger. Het huwelijk, tusschen den voormaligen pre dikant te Ilarlingen, Johan Barger, thans als fveroordeeld wegens moord opgesloten in de straf gevangenis te Leeuwarden en zijne echtgenoote is door de Leeuwarder rechtbank ontbonden ver- klaard. Brutale inbraak. Donderdag-nacht omstreeks 2 uur werd het 11-jarig zoontje van den heer Seegers, goudsmid, in de 2e Anjelierdwarsstraat, Amsterdam gewekt Idoor eenig gedruisch. Hij riep zijn vader, die |naar de deur snelde maar er niet uit kon, daar ;*een of meerdere dieven de knop met een touw vastgebonden hadden aan de kozijnen van het «•aam. Hij hoorde toen de ruiten stukslaan en 'zag eenige handen grijpen naar de gouden voor werpen in zijn winkelkast zonder dat hij er iets tegen kon doen. Het luik hadden zij er eerst afgenomen. i De heer Seegers heeft "Vrijdag-morgen aan de politie opgegeven dat hem voor ongeveer f 450 zou ontstolen zijn, maar toen men 's morgen bij den heer Seegers kwamen informeeren schatte hij het ontvreemde op ongeveer f 600. Onder de gestolen voorwerpen bevinden zich o. a. 18 zware gouden vestkettingen en 2 paar diamanten oorknoppen. Den geheelen morgen stonden nieuwsgierigen het huis van den heer Seegers aan te gapen, maar er viel niets bijzonders te zien, daar de heer Seegers spoedig de ruiten had hersteld en weer bezig was de kast met gouden voorwerpen te behangen. De geheele buurt is onder den indruk van deze brutale inbraak. De gewoonte, dat bij het afbreken van het engagement het meisje haar ex-beminde de van hem ontvangen geschenken teruggeeft, is niet algemeen. Zoo dacht er ook iemand te Oud- Beierland blijkbaar over. Althans toen hij zag, dat zijn meisje nog aan een ander „verkocht" was, ontstal hij haar circa f 100 dat was meende hij eenige schadeloosstelling voor al de cadeautjes, die hij zijn liefje gegeven had. Als het meisje nu nog een sikkepitje voor hem ge voelt, dan loopt dit zaakje voor hem misschien nog goed af, anders, vreezen wij, zal de rechter hem wel mores leeren. Een jager te Noordeloos bespeurde, toen hij langs het water liep, een fermen snoek. Ook dezen een plaatsje in zijn weitasch te bezorgen, scheen hem aanlokkelijk toe, fluks daarop aan gelegd en pafde snoek was hem. Nieuwe belastingen Aangaande de plannen van den minister van koloniën, die iy2 millioen aan nieuwe belastin gen wil heffen, wat vooral ten laste zou komen van den minderen man, deelt de Haagsche cor respondent der Zutp. Ct. (een bekend kamerlid) mede, dat die belastingplannen, welke maar ingediend zijn zonder dat eenige andere hervor ming in uitzicht is gesteld, in de afdeelingen der Kamer niet gunstig zijn ontvangen en men verwacht, dat er in elk geval van invoering op 1 Januari 1895 niets zal komen. Bij de lotng van de nationale militie te 's-Gravenliage. De naam van een loteling wordt afgeroepen. Een jongeling verschijnt bij de bus. De president van den militieraad verzoekt hem een nummer te trekken. De lotelingIk steek mijn hand niet in het vat van de bloedwet. Na deze weigering wordt voor den belang hebbende het nummer getrokken door een der aanwezige leden van den militieraad. Terwijl hij onder de maat staat en tegelijk zijn signalement wordt beschreven, voegt hij den beambten, met dit werk belast, toe: Nu, jelui behoeft mij niet zoo aan te kijken: ik. ben soci alist en zal, wanneer ik in de kazerne kom, krachtig propaganda maken voor de socialistische En onder den uitroep „Weg met het mili tarisme 1" verlaat hij den zaal. Er is thans veel strike onder de letterzet ters, zegt het (Weekblad voor het kanton Ber- gum.) Nu bij A dan bij B. leggen de zetters den haak neer 'en zeggen ze tegen den baas 23 centen per uur, ouwe jongen! ofwijverd... jou loodjes weer door onze kloerkes in onze haakjes te laten springen. Dan zit de baas ver steend, een zetmachine f 18,000, hm hm en dan morrege mot er de krant zijn, of 't geld van de abonné's is verspeeld, er is maar één uitweg, die weg is toegeven. De baas berust in 't voorstel, en wat rechtzinnig sociaal heet, zingt Triomf de vreugde stijgt ten top De bazen krijgen op den kop. Kom, laat de jubeltoon nu daveren langs de bakGij letterzetters wint de kroon .Drie oorlams 's avonds meer, 't is schoon Aan 't kapitaal den knak(Bis.) Bravo 1 Zoo loopt het uurwerk nu 't gesmeerd is, voor- loopig weer, maar let op de gevolgen. Het uurwerk is vuil gebleven. De beweegkracht zal hier en elders weldra blijken dat verslijtbaar is, en er zal een vernieuwing volgen, niet zoo di rect op eens, maar langzamerhand en dan zal de nu behaalde roem verbleeken. (Uit het Duitsch vertaald naar Anton Frcilierr von Perfall.) 30.) Sixtus was veel te oppervlakkig, om eerst te on derzoeken, wie toch eigenlijk zijn nieuwe vriend was. Hij had genoeg aan den uiterlijken schijn, aan den aanlokkende idéën van menschheid-geluk- kigmaking, die in zijn omgewoeld, met zich en de wereld strijdend gemoed, een gunstig vooorbereiden den bodem vonden. Zijn buurman Wölt waarschuwde hem vaak, doch te vergeefs. Wat zou die gek met zijn utopische kinderlijke droomen van de schoon heid, tegenover de zonneklare bewijzen van Strehlen? Een nieuw, en zooals Strehlen geloofd, uiterst dankbaar, geschikt offer was die oude smid. Dat ontwaarde hij op 't eerste gezicht, trots de tame lijk koele ontvangst, die hem deze ten deel liet vallen. Ongelukkige burgers en handwerkslieden lieten hem niet in den steek, dacht hij. Toen hij zich dus goed of niet goed verwijderen moest, ver zuimde hij niet, Sixtus, die hem een oogenblik volgde, vlug een lokaal te noemen, waarheen hij 's namiddags zijn vader brengen moest, om dit harde, maar goede materiaal verder te kunnen be werken. Sixtus was zoo gewoon, Strehlen blindelings te gehoorzamen, dat niet één oogenblik in zijn gedachte opsteeg, zijn vader daartoe niet over te leveren. Na den eten sloeg hij zijn vader voor een kleine wandeling te maken. Hij wist het natuurlijk zoo aanteleggen, dat hij voorbij het aangewezen lokaal kwam. Het was een branderij, die hij reeds meer met Strehlen had opgezocht. nSnaps is de drank des volks, en wij, zijn beste vrienden, moeten ook dien met hem deelen. Er steekt iets revolutionairs in en dat hebt gij noodig en uw ietwat verdikt burgerbloed,zei deze lachend, toen hij Sixtus voor den eersten keer daarheen voerde, ofschoon deze voor zulke lokalen begrijpelijkerwijze een sterken afkeer had. Het viel Sixtus licht, den in druk gesprek gewik- kelden vader mee naar binnen te krijgen. Hij door liep het verkooplokaal. De waard knikte hem als een ouden bekende toe. Daarnaast bevond zich een kleine duistere »kneip", met door alcoholische geu ren bezwangerde lucht vervuld, door twee droevig flikkerende gasvlammen verlicht. Eenige arbeiders zaten aan de tafel. Zij fluisterden elkander toe, toen Andreas met zijn zoon binnentrad. Deze nam ook aan de tafel plaats en bestelde twee absinth. Andreas gevoelde zich er volstrekt niet thuis en hij maakte Sixtus zijn verwondering kenbaar, dat hij, die eens het hoofd zoo hoog droeg, in zulk een kroeg wilde vertoeven. Sixtus beweerde, dat hij daar zeer interessante menschenstudiën maakte, en daar hij er sterk over dacht, als journalist zijn brood te verdienen, was dat de hoofdzaak. Een bleek meisje bracht twee absinth. Andreas had ze nog nooit in zijn leven geproefd. Hij tipte even aan en schoof het glaasje met een beweging van afkeer weg. »Dat is niets voor mij," zeide hij. »Zoo heb ik ook gedacht, den eersten keer. Maar de werking is voortreffelijk! Het wekt de levens geesten en doet alles lichter dragen," meende Six tus. Het gesprek keerde weder tot Gilde terug. Plot seling opende zich de glazendeur en Strehlen trad binnen. De arbeiders groetten, hij scheen de beide Erdrnanns niet op te merken en wilde zich naast hen zetten, toen Sixtus hem riep, ofschoon zijn va der hem een teeken gaf, dat hij hem maar moest laten zitten, waar hij was. Strehlen scheen zeer verheugd over dit gelukkig samentreffen en nam bij hen plaats. Hij liet wijn komen, toen hij het onaangeroerde glas van An dreas zag, en onthaalde beiden, als waren zij zijn gasten. Het gesprek begon spoedig te vlotten en Strehlen wist zooveel merkwaardigs uit zijn leven te vertellen, dat Erdmann zijn weerzin geheel ver gat en aandachtig toeluisterde. Daarbij dronk hij, zonder dat hij het merkte, het eene glas na het andere; de wijn smaakte hem. Tenlaatste gelukte het Strehlen het gesprek behendig opnieuw op de sociale verhoudingen te brengen; zijn nauwkeurige bekendheid met alles, wat liet handwerk, de loon- verhouding betrof, tot in de kleinste bijzonderhe den der hanteeringen toe, de warme deelneming in alle leiden van zijnen stand, dat alles verraste den smid. Wat had ten laatste de arme duivel, die zich kommervol door 't leven sloeg daaraan. De schijn bare onbaatzichtigheid, die Sixtus verblindde, ver blindde ook Andreas. Hij keek Strehlen nu met ge heel andere oogen aan dan voorheen. Had hij zelf ook niet zulke gedachten gehad, toen hij in dien nacht aan zijn venster stond en naar de ijzersmel terij daartegenover keek? De sterke, ongewoie wijn kleurde zijn aangezicht rood, voedde in zijn hersens koene gedachten, tenlaatste mengde hij zich in het gesprek en sloeg geen acht op den vervliegenden tijd. Plotseling viel hem Gilde weder in. Hij zag naar de klok. »Donnerwetter, reeds zes uur. Het is hoog tijd, dat gij den graaf opzoekt," sprak hij tot Sixtus. »En gij wacht mij hier," zei deze. »Eerst moet ik wat frissche lucht scheppen. Een vervloekte walm hierbinnen," zeide Andreas, met de hand over zijn gezicht strijkend. »Ik zal u een eind weegs begeleiden." Men ging heen, Strehlen ook. In den winkel voor dronk men nog een bittertje. Buiten was de nacht reede gevallen, de lantarens brandden. Toen An dreas in de buitenlucht kwam, voelde hij een dui zeligheid, zoodat hij Sixtus moest vasthouden, zijn schreden waren onzeker. Ze stapten de hoofdstraat op. De trottoirs waren vol met wandelaars, die de prachtige uitstallingen der winkels bekeken. Voor den schouwburg, wiens ingang helder verlicht was, rolde de eene koets voor de andere na. Er werd een nieuwe opera gegeven. Een oogenblik was het onmogelijk door de massa heen te dringen, en ons

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 1