NIEUWE Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 42. Zondag 21 October 1894. 3e Jaargang. LoliM voor de Nationale Militie. Loting voor de Nationale Militie. Plaatselij k Nieuws. FEUILLETON. Het Erdmanns LMMIJKlt COl'lAHT. Deze courant verschijnt eiken Znterdagiiainiddag. ABONNEM NTSPRIJS voor Noordsciiarwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden s50 ct., franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. H. KEIZER. BUREEL: IVoordscliarwoude. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Yan 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Proclamatiën. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Noord-Scharwoude brengen ter kennis van belang hebbenden Dat de loting der in dit jaar in deze gemeente voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op Woens dag, den 24 October 1894, ten raadhuize der ge meente Heer-Hugowaard. Zij worden mitsdien opgeroepen, om op dien dag, des vóórmiddags ten 9'/2 ure, zich aldaar te bevinden, om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstelling, die zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlan gen wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, zullen zij bovendien op Maan dag, den 19 November, des voormiddags ten 11 ure, ter Secretarie moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam bekend staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen kunnen. Wanneer zij aanspraak maken op vrijstelling wegens broeder- dienst, zullen zij mede voorzien moeten zijn van hunne geboorteacte en van de geboorteacten van al hunne oog in leven zijnde broeders. Voorts zullen door den Burgemeester bij den Kom- mandant van het korps, waarbij hunne broeders die nen of gediend hebben, worden aangevraagd de be wijzen van werkelijken dienst of een uittreksel uit het stamboek, mits zij zich binnen drie dagen na de loting ter secretarie vervoegen, ten einde aldaar de voor die aanvrage noodige opgave te doen. Noord-Scharwoude, den 3 October 1894. Burgemeester en Wethouders, C. KROON. De Secretaris a. i. K. SLOTEMAKER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Oud-Karspel brengen ter kennis van belanghebben den: Dat de loting der in dit jaar in deze gemeente voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op Woens dag, den 24 October 1894, ten raadhuize der gemeente Heer-Hngowaard. Zij worden mitsdien opgeroepen, om op dien dag, des voormiddags ten 9' ure, zich aldaar te bevinden, om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstelling, die-zij ter zake van de'Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlan gen wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, zullen zij bovendien op Maan dag, (len 19 November, des namiddags ten 1 ure, ter Secretarie moeten verschijnen, vergezeld van twee by den Burgemeester bekende on ter goeder naam en faam bekend staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen kunnen. Wanneer zij aanspraak maken op vrijstelling wegens brooder- dienst, zullen zij mede voorzien moeten zijn van hunne geboorteacte en van de geboorteacten van al hunne nog in leven zijnde broeders. Voorts zullen door den Burgemeester bij den Kom- mandant van het korps, waarbij zijne broeders die nen of gediend hebben, worden aangevraagd de be wijzen van werkelijken dienst of een uittreksel uit het stamboek, mits zij zich binnen drie dagen na de loting ter secretarie vervoegen, ten einde aldaar de voor die aanvrage noodige opgave te doen. Oud-Karspel, den 3 October 1894. Burgemeester en Wethouders, C. KROON. De Secretaris, P. EECEN Pz. Op de heden gehouden vergadering van het dagelijksch bestuur en Hoofd Ingelanden van den polder Geestmer AmbachtOosterdijk en Mo- lengeersen is als molenmeester herbenoemd de Heer A. Eecen te Oud-Karspel en dat wegens bedanken van den Heer C. Bos als molenmeester in diens plaats is benoemd de Heer T. Hooge- boom te Warmenhuizen. Wij komen nog even terug op de Weldadig heidsvoorstelling op Woensdag den 10 October ten huize van A. Kist te Zuidscharwoude ge houden ten voordeele der nagelaten betrekkingen der gesneuvelden op Lombok. In de eerste plaats omdat velen onzer lezers het verwonderde dat wij over de voorstelling gezwegen hebben en, in de tweede plaats omdat wij in bet vermelden van het bedrag der netto opbrengst de vorige week een fout hebben ge maakt. Wij erkennen gaarne dat wij zoowel tegen over het gezelschap als tegenover onze lezers iets hebben goed te maken. Pecca ve. Alvorens verder te gaan willen wij even aan stippen dat voor genoemd plan, een weldadig heids voorstelling te geven, het initiatief werd genomen door den burgemeester van Zuidschar- I woude, den heer J. W. C. Kroon, j Verschillende dames en Heeren werden uitge- noodigd iets bij te dragen tot het welslagen van het plan en als bewijs dat het doel van alle kanten werd toegejuicht bewees het overvolle programma dat uit 14 nummers bestond, en het netto bedrag, zijnde f 87.dat die avond, vol kunstgenotopbracht. Een bewijs dus tevens dat ook van den kant van het publiek het den heer Kroon niet aan sympathie en steun heeft ont- i broken. i Hier waren wij blijde om* Wanneer er stem men opgaan die protesteeren tegen een dergelijk initiatief, die beweren dat het beter is, zijn eigen armen een voordeeltje te gunnen in plaats van zich in te spannen voor vreemden, dan vraagt men zich af of dat stemmen zijn, voortgevloeid uit de meening van het publiek of stemmen van een persoonlijke opinie. NaTiwelijks was het bekend dat ten voordeele der nagelaten betrekkingen der gesneuvelden op Lombok te Zuidscharwoude een weldadigheids- voorspelling zou worden gegeven of, ja wel, een stem .werd vernomen „dat 't beter ware voor de armen der gemeente Zuidscharwoude een voor stelling te gegeven." Wij kunnen echter gerust zijn, want die stem lieeft geen weerklank gevonden. Wij zullen de laatsten zijn, die beweren, dat men de armen of behoeftigen der plaats zijner inwoning moet achterstellen bij vreemdeü, maar wanneer het geldt de afdoening eener eereschuld zooals hier, de vervulling eener bede van hen die vallen voor de eer van ons vaderland, zijn vrouw en kinderen te behoeden voor armoede en ellende, dan dunkt ons, dient men ook daar te geven zooveel als mogelijk is ter verzachting van de ramp die weduwen en weezen treffen. Gelukkig, zeggen wij, het publiek heeft uit spraak gedaan, want ruim f 87,kon worden afgezonderd ten bate dier nagelaten betrekkin gen. Overal in den lande is men doordrongen van dien heiligen plicht en zou nu de contra-mening van enkelen kunnen gelden tegenover de ziens wijze van zoovelen P Nu wij iets over het doel der voorstelling hebben gezegd, kunnen we niet nalaten ook nog met een enkel woord te reppen over het succès dat allen, die medewerkten, hebben inge- oogst. Wij kunnen alleen een woord van waar deering uitspreken over hen, die zoo bereidwil lig hunne medewerking verleenden, daar 't ons in geen geval past de vertolking der nummers te critiseeren. Wat wij nu verder zeggen, zeggen wij den Heer C. Kroon, burgemeester van Noordscharwoude na, daar genoemde Heer, aan het einde van den langen avond, 't was 1 uur toen de voorstelling eindigde den mede werkers zijnen dank bracht voor het vele schoone wat dien avond te genieten was gegeven en in zonderheid de dames noemde, die en ook wij erkennen 't gaarne 't grootste aandeel hadden in het programma dat bij uitnemend heid werd afgewerkt. Geen wonder dus dat Moeder de Gans' „Klein Duimpje", eene operette door mevr. Dukervan der Lee geschreven, 't eerst werd genoemd, en het glanspunt van den avond kon heeten. Hierin was dan ook letterlijk niets ver geten en voor het rolletje van „Klein Duimpje" had men geen beter acteurtje kunnen vinden. Het publiek genoot ten volle, ook toen de dames Duker van Haarlem na de pauze de twee duetten „Karntner G' müdth" en „Baijeri- sclie Farben" zongen. De technische bekwaam heid dezer dames was in deze stukken zeer goed optemerken Niet minder gelukkig echter waren ook de overige dames Mevr. KroonImmink, Mejuffr. M. C. E. Kroon en Mej. Eecen. Over de heeren zwijgen wjj lieverdie redden zich best, dit spreekt van zelf. Het kon een hoogst genotvolle vocale instru mentale literaire soiree heeten en de woorden van dank, door ZEd. Achtb. gesproken waren ten volle verdiend. ZEd. Achtb. hield zich over tuigd dat er een menschlievende daad was ge pleegd en bedankte ook het publiek voor de ge offerde dubbeltjes voor Lombok. Het schijnt dat het najaar van '94 nog nadeeliger voor de bewoners dezer streek zal worden, dan voorgaand jaar. Naast lage prijzen der groenten, komt nog buitengewone slapte in den handel. Beste roode en witte kool brengt slechts f 2. op, terwijl de witte kool nog voor het grootste deel wordt betrokken door de zuurkoolfabrieken. De prijs der gele kool, in welke soort nog eenige handel is, varieert van 2—4 gulden. De wortelen worden gekuild, in de hoop, dat men het volgend voorjaar voor dat artikel beter prijs zal geven. Anderen weer besloten ze te houden voor veevoeder. Ter voorkoming van Tongblaar wordt te Ouilkarspel door den veearts den heer J. Vis ser, een voorbehoedmiddel aan het vee toege diend, hetwelk tot heden, voor zoover de waar nemingen kunnen constateeren met zeer gunstig gevolg is bekroond. Ruim een 300-tal koeien werden door den heer Visser behandeld en van dezen kregen slechts enkelen in lichten graad de tong- blaar. Daarentegen gaf het middel merkbaar verlichting bij reeds door de ziekte aangetaste dieren. Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer M. Kroon Cz. de betrekking van secretaris van den polder Geestmer-Ambacht Oosterdijk en Mo- lengeersen aanvaardde. De driekleur wapperde van de in dien polder geplaatste molens ter eere van dit jubilé. (Uit het Duitsch vertaald naar Anton Freilicrr von Perfall.) 31.) Andreas stamelde voortdurend en aanvaardde met wankelende schreden den terugtocht. De straten der voorstad waren ledig en schaars verlicht, zoo dat hij telkenmale struikelde over de hobbelige steenen. Op den hoek stonden twee agenten. Zij sloegen den wilden, afgebroken woorden uitstootenden man met zijn wankelende schreden argwanend gade en volgden hem een tijd lang. Eindelijk was hij 't laatste huis voorbij en klonk hem het leven en ge raas der ijzersmelterij in de ooren. Als een reusachtige brand rezen de vurige ton gen naar den donkeren hemel. Alles rondom hem was met een rooden vuurgloed overgoten. Die aanblik bracht hem tot bezinning. Hij bleef staan als gebonden door het prachtige gezicht. Het kwam hem voor, als stond de geheele we reld in vlammen en of millioenen armen het vuur oppookten. Waar hij ook heen zag, overal gloed Hè, hoe dat brandde Het geheele werk, de gan- sche stad, met het Erdmannshuis, met Gilde en haren verleider. In hem zelf brandde het ook, in zijn ingewanden, op zijn gloeiende wangen, en een heete damp verzengde zijn hersensHij lachte luid en draaide en zwaaide rondom. Vlammen, overal, in hem, buiten hem Alles moest verbranden, ook zijn ellende, zijn schande Plotseling greep hij zich aan 't voorhoofd en rende als een razende de vlam men tegemoet, vaak struikelde hij en richtte zich, erg bezoedeld, weder op. Hij zag liet niet. Kuchend, met zweet bedekt stond hij op eens voor de smidse. De woonkamer was verlicht. Hij keek naar binnen. In het licht der lamp lag het grauwgrijze hoofd zijner vrouw op de tafel, hare handen waren als voor een gebed gevouwen. De slaap had haar ver rast. Deze aanblik wekte hem uit zijn vreeselijken droom. Zij leeft, zijn huis stond nog. En hij hij voelde aan zijn natte voorhoofd en keek naar zijn bevuilde kleeren hij was toch dronken Hij, de smid Erdmann, dronken van brandewijnHij knielde weder en verborg zijn gelaat in zijne han den vol schaamte. Een poos daarna richtte hij zich weder op en klopte aan het venster. Moni stond verschrikt, op met een luiden schreeuw. »Ik ben het,« riep hij, »doe open Hij poogde zooveel mogelijk de slijkspatten van de kleeren te wisschen, hij ordende met de vingers zijnen baard en verwilderde haren. Als een kind, dat de roede vreest, trachtte hij alle sporen van zijn' toestand te verbergen. Moni opende hem de deur en wilde hem, van den pijnlijken angst over zijn lange wegblijven verlost, in hare vreugde om den hals vallen. Maar als voor iets ontzettends schrikte zij terug. De brandewijngeur en de onzekere houding van Andreas verraadden haar alles Zij ging in de verlichte kamer en beschouwde, sidderend overal haarleden, de wankelende gestalte van haren man. »Andreas Neen, dat niet!« riep zij uit en zonk op een stoel. Hij echter, de reusachtige man, viel voor haar op de knieën en verborg zijn aangezicht in haren schoot. «Vergeef mij,« stamelde hij, »ik deed het in ver twijfeling. Gilde is een verlorene Dat was haar een steek in 't moederhart, het kromp in een en zij bracht de hand aan 't harte, als voelde zij een wond. Doch na een blik gewor pen te hebben op den doorzichtigen schedel in haren schoot, onderdrukte zij haar eigen smart. Zij voelde slechts voor hem. Ze nam zijn hoofd in haar handen en kuste het, terwijl heete tranen uit hare oogen vielen. De lamp ging uit met een zucht, als de laatste ademtocht eener stervende. De vuurgloed, die van buiten naar binnen viel, overgoot het bedroefde paar met een rooden gloed. NEGENDE HOOFDSTUK. Strehlen en Sixtus kwamen den anderen dag niet, waarover Andreas zeer verblijd was. Vóór nog de dag aanbrak, was hij reeds bij de hand. Een duis tere wolk lag over zijn voorhoofd. Hij dorst niemand in de oogen zien, en toen Valentijn zich trachtte te verontschuldigen »hij had zich te lang bij de familie Schwartz opgehouden die zooveel deelneming betoonden, en was daardoor te laat bij Sixtus ge komen, toen gaf hij hem in 't geheel geen ant woord. Daar Valentijn van den toestand zijns vaders gisteren avond niets afwist, en hij reeds lang te bed lag, toen deze thuis kwam, schoof hij het be trokken gezicht zijns vaders op het ongeluk met Gilde, dat ook hem zwaar op 't hart lag. Fevi wist geen raad te geven, maar gaf hem eenigen troost, die uit haar hart welde. Zij scheen, te oor- deelen naar haar geheele voorkomen, hare vroegere frischheid en jeugdig voorkomen weder te hebben herkregen en van hare hartsziekte hersteld te zijn. En wat Valentijn in 't bijzonder verheugde, hij trof haar weder als vroeger in haar gewone werk pakje in de bakkerjj bezig en dat scheen hem het zekerste teeken van genezinghij was door die vreugde het doel van zijn daarzijn geheel vergeten. »Ziet gij,« zei hij tot haar, »dat »zij« u den rechten weg gewezen heeftja, zij laat niemand in den steek, die in haar gelooft, ofschoon 't soms lang duurt, voor men hare hulp ontwaart. Fevi verstond den treurige» blik, die haar bij de laatste woorden uit Valentijns oogen trof. »A1 duurt 't nog zoo lang, men moet slechts ge duld hebben en vast vertrouwen, dan krijgt men eindelijk, wat men zoo vaak gehoopt heeft. Zij drukte hem de hand en herinnerde hem aan zijn vroegere belofte: om het Erdmannshuis weder terug te winnen, door arbeid. Geen wonder, dat 't hem heden alles lichter te dragen voorkwam en het hem dubbel pijn deed,

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 1