"Nieuwe Langedijkar Courant", van Zondag 21 October 1894. N ieuwstij dingen. De landlieden mogen, tengevolge van den regenachtigen en guren zomer, slecht geboerd hebben, niet alzoo de koolboeren in het West- land, de Streek en Langedijk. De kool had juist haar weer en heeft uitstekend gedijd. Door de groene rups werd zij niet gehavendvandaar dat ze gaaf, vast en zwaar is. De kool van Langedijk „reuzenkool" genaamd, bereikte de zwaarte van 4 a 5 kilo. Er wordt veel naar Duitschland en België uitgevoerd. De prijs is gemiddeld f3 het honderd. Rotterdamsch Nieuwsblad.) Neen, maar, die is goed! Onwillekeurig kwam der redactie misschien het bakerrijmpje„Op Langedijk, daar zijn ze rijk" enz. in het geheu gen en, zeker, wij moeten ook onze lezers uit die omstreken te vrind houden wacht, hoe zou 't staan met den handel daar Natuurlijk gein- formeerd aan dezen of genen nieuwtjesjager, en jawel, de lezers van het „Rotterdamsch Nieuwsblad" ook in deze streken lezen nu boven staand bericht. Hoe vindt ge 't Als de toestand hier op 't oogenblik juist niet zóó was, dat men er niet mee mag spotten, dan kon ik mij hier nog eens aardig mee vermaken. Ik raad de redactie aan, wat beter te informeeren in 't vervolg. Noot van den zetter.) daarna een boer met de vaderlandsche driekleur j gevraagd tegen haar meerderjarigen zoon G„ i Wirde ïimme nou alWearre lid nl77 't het Tr? het, »Wien8 Ne0rland8 die haar bedrei?de uit hare honing te verwijd ma7om iTen mei deponge - fen de krtte a u an e liederen, de gemeente uit. deren. Een paar politie-agenten derwaarts ge- i dyoprjochte wirde scil fen dat soil er want al wife's tUUr^ en. de 80Clallsten tegen zonden, konden niet bewerken, dat de zoon de mannich ien joech him as lid oan) dan hebbe N uwer AmsteT °°Pen W°nmg i^egendeel sloot deze zich daarin we in ban dyJ üs bint dan kinne^aï, 3y wolle T, de r„d in eenigszins j nn n.ei tSf «foJTe^fke" toïtelSe feestelijke stemming doorgebracht. geweld door de politie geopend, waarop G. een j Lan.ljn, wa fen %me 32 to mefwil - Telepliooii-gemeeiischaptusschen Nederland vijftal revolverschoten op "de politie-beambten en Engeland. l°ste, zoodat de kogels hen langs de ooren vlo- In de Nederlandsche Ivamer van Koophandel gen', 8elukkio echter zonder te treffen. Ten slotte te Londen is de vraag ter sprake gebracht in ?v v" overmeesterd en naar het politie- hoeverre eene telephonische gemeenschap tusschen "ureau overgebracht. Acht weken huwelijksgeluk Twee maanden geleden stapte een jeugdig paartje te Breda vol moed in het huwelijksbootje Toen verkocht hij den geheelen inboedel aan mama en zij zocht troost en inwoning bij Papa. De gebeurtenissen op Lombok brachten hen nog maals ten stadhuize samen. Daar teekende zij een toestemming, dat hij daar roem en lauweren mocht gaan plukken, voor een luttel aandeel in het handgoeld a f 100 te haren bate. Met een gemengd gevoel van droefheid en berusting zal zij hem nastaren, want huwelijksgeluk?.. „Es hat nicht sollen sein Een gevoelig lesje! Dinsdag trok de bekende socialist Reens met 120 man die blijkbaar al den tijd hebben om uitstapjes te maken uit Amsterdam naar Uithoorn, waar een executoriale verkoop zou plaats hebben. Zij kwamen echter van een koude kermis thuis, althans het Nieuws geeft van dit zaakje volgende lezing: Om twee uur 's middags begonnen de deur waarders der belastingen den verkoop. Er werd 1 cent geboden, maar de te Uithoorn wonende boeren, die de socialistische beginselen lang niet toegedaan zijn, namen met dat bieden van Reens geen genoegen. Zij boden ook, maar het ge schreeuw door elkander maakte, dat de deurwaar der met geen mogelijkheid kon te weten komen wat eigenlijk geboden werd. Een der boeren drong op, en Reens werd van den stpel, waarop hij stond, afgeslagen. Dit was het sein tot een algemeenen aanval. De boeren, met stokken gewapend, begonnen er op los te slaan. Iedere socialist zocht nu zijn heil in de vlucht, vervolgd door de woedende boeren, die hen door de slooten heenjoegen. Indien de veld wachters niet tusschenbeide waren gekomen, dan zouden verscheiden verdronken zijn. Inmiddels was Reens met de zijnen, nadat men hem gedwongen had, de roode vlag over te geven, gevlucht in het huis, waar de verkoop gehouden werd. De verkooping werd daarna ordelijk voortge zet. Na het einde van den verkoop moest natuur lijk het aanwezige publiek het erf verlaten. Reens en de zijnen, die nog in het huis waren, durfden er niet uit. Na lang dralen kwam hij toch te voorschijn en verzocht den burgemeester en den boeren, of hem op hun eerewoord uitgeleide zou worden gedaan, zonder dat hij voor mishande ling zou moeten vreezen. Dit werd toegestaan, en de socialisten kwamen schoorvoetend over de draaibrug. Nu ging het in triomf, de veldwachter voorop Engeland en Nederland mogelijk zoude zijn. De voordeelen van zulk eene verbinding lig gen zoozeer voor de hand, dat het niet noodig schijnt, daarover in bijzonderheden te treden. Alleen zij cr op gewezen, dat er niet slechts zeer levendige handel tusschen Engeland en Ne derland bestaat, maar dat Londen ook het cen trum van den wereldhandel is. Het komt der Kamer van het hoogste gewicht voor, dat Ne derland in de gelegenheid gesteld worde, partij te trekken van de middelen tot uitbreiding van Brutale inbraak. Het echtpaar Van den Broek, behanger en stoffeerder op de Veemarkt te Breda, zoo lezen wij in de „N. R. C." werd Donderdag-ochtend wakker met een zwaar gevoel in het hoofd. De deuren der alkoof, waarin het echtpaar sliep, waren dicht, niettegenstaande die 's avonds open waren gebleven. De alkoof bevindt zich tusschen twee kamers. De heer Van den Broek stond op, wierp de deuren open en zag het volgende In de achter den handel, die deze wereldmarkt aanbiedt, door kamer lagen allerlei vrouwcnkleeren, uit de kas- onmiddellijke kennisneming van belangrijke ge- ten gehaald, op den grond. De lessenaar, waarin beurtenissen, die op den gang van zaken invloed voor ongeveer f260 aan geld en bankpapier was kunnen uitoefenen en van berichten uit Indië, geborgen, was opengebroken en de papieren wa- China, Japan, Australië, Noord- en Zuid-Amerika ren dooreengewoeld. Het geld was verdwenen, enz., die daar meestal het eerst bekend zijn. ^et kind, dat in dia kamer zijne slaapplaats had, Het is bij onderzoek gebleken, dat het denk beeld voor uitvoering vatbaar is, en dat ook in andere hoofdsteden, met name Brusse) en Berlijn, aan zulk eene verbinding met Londen ernstig gedacht wordt. De reeds bestaande gemeenschap tusschen Londen en Parijs werkt met succes, en hoewel deze, wegens den grooteren afstand tusschen En geland en Nederland, geen maatstaf kan zijn voor de bezwaren en kosten verbonden aan eene. ge meenschap met Nederland, heeft zij toch het be lang van zulk eene verbinding voor den handel duidelijk in het licht gesteld. Technische moeielijkheden, die de wetenschap tot nog toe niet heeft kunnen overwinnen, ma ken een rechtstreeksche kabel tusschen Engeland en Nederland onmogelijk. Maar men zou een landlijn tusschen Londen en Dover kunnen aan leggen tusschen Dover en Sangatte, in Frankrijk, zou een onderzeesche kabel moeten gelegd wor den; van Sangatte zou de lijn over land moeten gaan via Duinkerken, Lichtevelde, Gent, Ant werpen, Roosendaal en Dordrecht naar Rotter dam, en van daar via Gouda naar Amsterdam. Alvorens echter verdere stappen te doen, zoude de Londensche Kamer gaarne vernemen, in hoe verre de wenschen en behoeften van den han del den aanleg van zulk eene telephoon-gemeen- schap eventueel zouden rechtvaardigen, en noo- digt zij daarom alle leden der Kamer en in. het algemeen alle lichamen en firma's, die in deze zaak belangstellen uit, aan het bestuur hunne denkbeelden daarover vóór 1 December a. s. te willen doen kennen. Mr. van der Hoeven, advokaat te Alk maar, is door den rechtbank aldaar aan Klaas Boes als verdediger toegevoegd. Het eerst zal Klaas Boes terecht staan voor de inbraak bij den heer Mr. Asser, griffier bij het Kantonge recht. De gerechtelijke behandeling van den dubbelen moord zal waarschijnlijk half Novem ber aanvangen. Onderwijzer-pomper. Naar wij vernemen, schrijft men aan de (Mep- peler Crt.) is er te Hoogeveen sprake van, dat een onderwijzer aldaar aan Gedeputeerde Staten zal vragen of hij de bezoldigde betrekking van „pomper" bij de brandspuit, a 20 ets. per uur, bij zijn betrekking mag waarnemen. Een paar onderwijzers hebben naar aanleiding hunner benoeming tot dit baantje verleden Vrijdag niet aan de bestaande schoolregeling kunnen voldoen die voorschrijft dat de onderwijzers onder school tijd moeten bezig zijn met het geven van on derwijs. Een lieve zoon. Woensdagnacht te 12 uren werd door vrouw v. G. te Arnhem aan het politiebureau assitentie sliep rustig. De deuren van de achterkamer, de keuken en de poort, uitkomende in de naar de straat voerende gang, stonden open. Het gas brandde in de kamer. In de voorkamer achter den winkel was de toestand niet beter. Alle kasten stonden open. Goederen en kleeren lagen op den grond. Al wat het echtpaar aan goud en zilver bezeten had, o.a. twee gouden horloges, vier gouden kettingen, oorbellen, ringen enz. was verdwenen, alles te zamen ter waarde van pl.m. f400, dus met het geld pl. m. f600. Op de tafel lag een doosje lucifers van Bel gisch maaksel. Een flesch met drank stond op de tafel en was duchtig aangesproken. Ook had de dief (dieven?) 5 eieren zitten oppeuzelen, waar van de schalen op tafel en op den grond lagen. Door de voordeur in den winkel werd blijk baar door den dief (dieven?) het huis verlaten. De rij kspolitie heeft de zaak in handen. Bij al den jammer verheugt zich het echtpaar Van den Broek in het feit, dat de kleine is blijven slapen. De ongehoorde brutaliteit, waar mede hier is te werk gegaan, had voor het kind niet veel goeds voorspeld, indien het wakker geworden ware. De vermogende bedelaar. Dinsdagavond heeft de Hilversumsche bede laar J. Vos zijn geld gedeponeerd ten kantore van notaris K. J. Perk, te Hilversum. In de kist en in den trommel bevonden zich f400 aan rijksdaalders en guldens, f100 aan kwartjes, f150 aan dubbeltjes, f33 aan 21/, cent-stukken en ruim f300 aan centen. Bovendien bezit hij nog 2 zilveren horloges met zilveren kettingen, een bloedkoralen hals snoer met gouden slot en 2 gouden oorbellen. Tusschen het geld lag, in stukken verdeeld, ongeveer 10 pond spek verspreid. Met genoegen maakten wij kennis met eene circulaire die aan verschillende Friezen, thans te 's Gravenhage woonachtig, is toegezonden. Als bij de gearkomsten wederkeerig kennis ge maakt is, en de „fryske tael" hoog gehouden wordt, zal er, wij twijfelen er niet aan, in die taal ook wel eens een hartig woordje klinken over het welvaren van het verlaten Friesland. De circulaire luidt als volgt Friezen en Friezinnen Sa as jimmê siker wite, is er nei oanliedinge fen it 50 jierig bestean fen it SELSCIPFOiR FRYSKE TAEL- EN SKRIFTENKENNISSE ien 'e Haegske kranten in oproppinge dien, om as 't koe, hjir in krite fen 't frysk selscip opterjuchten. Folie Friezen fiele hjar iensem ien dizze greate stêd scoene jerne mei hjar lanslju ien hjar memmetael praete, mar witte net wer se Friezen en Friezinnen fine kinne. wirdt forsocht bygeand biljetje to stjuren oan Mr. A. FERF, Laan van Meerdervoort 34. (Friso.) In eene der afleveringen van „Eigen Haard" jaargang '93 leest men „De landbouwkundige Vibrans te Wendhansen ziet in het strooien van turfmolm het eenige en beste middel tegen mond- en klauwzeer en ver telt, dat alleen zijn stal bij zulk eene epidemie verschoond is gebleven. Daarom beveelt hij den spoorwegmaatschappijen aan, in de veewagens turfmolm te strooien. Moedwil. Na herhaald onderzoek is gebleken, dat 't en kel moedwil was, wanneer op treinen werd geschoten of de weg werd versperd, op de spoor- lein Veen woudenBuitenpost. Men meent met zekerheid te mogen aannemen, dat bewoners uit 't bekende dorp Zwaagwesteinde, de daders zijn en daartoe recht meenen te hebben, omdat zij (volgens art. 43 wet 9 April 1875) niet op de spoorbaan mogen loopen, waardoor de weg van Z. naar omliggende plaatsen aanmerkelijk ver kort zou kunnen worden. Hoe men zich al niet tracht te wreken Snugger. Te Harlingen vervoegde zich iemand bij een wijkmeester om een briefje, ten einde als „on vermogend" te trouwen. De man wist zelfs den naam zijner beminde niet en zeide voorts„dat de lui op 't stadhuis met den naam van z'n meid toch ook niets hadden te maken." 't Voor genomen huwelijk zal nu worden opgeschorst. De winter kondigt zich reeds vroeg aan, tenminste reeds in den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft het in Zeeland een weinig ge vroren. De kou schijnt ook al in de kippen te zitten, tenminste eenige boeren op Walcheren klagen, dat de „hoenders" nu al ophouden met leggen. Jammer voor hen die een Zeeuwsch eitje verkiezen boven een uit een Fransche fa briek. De prijzen zijn beprijpelijkerwijze niet buitengewoon laag meer, de eieren gelden in Zeeland op dit oogenblik 6 7 cent per stuk. Lombok. Het departement van Koloniën heeft 14 Oc tober, het volgend telegram van den gouverneur- generaal ontvangen „Slechting van Mataram, ook noordelijk deel, wordt voortgezet, waarbij geen vijandelijkheden ondervonden. Twee honderd Baliërs, waaronder vrouwen en kinderen, hebben met een twaalftal hoofden zich onderworpen. Zij zijn ontwapend en gezonden naar Lembar aan baai Laboean Tring. Toestand der gewonden algemeen gunstig." Uit dit regeeringstelegram blijkt nog niet of Mataram eindelijk geheel is genomen, zooals reeds gemeld is. Uit mededeelingen blijkt, dat het groote moeite kost om de poeris te veroveren. De onderwerping van 200 Baliërs werd reeds Donderdag jl. meegedeeld in een particulier te legram, waarin echter sprake was van slechts een Balisch hoofd, Ida Bagoes Rai. Lembar, waarheen de gevangenen zijn gezon den, aan de baai van Laboean Tring, ligt aan westkust van Lombok, ten zuiden van Ampenan. Men is zoo verstandig geweest de twee hon derd Baliërs te ontwapenen. Zooals men weet, heeft de Indische pers na de eerste expeditie, toen de vijand zich heette te onderwerpen, reeds aangedrongen op geheele ontwapening en de vrees uitgesproken, dat, als dit niet geschiedde, wij later daarvan de nadeelige gevolgen wel eens zouden kunnen ondervinden welke vrees, kort daarna maar al zeer bleek gemotiveerd te zijn' vader niet te kunnen helpen. Dat het gebeurde van gisteren den vader zoo neerslachtig maakte, kon hij niet denken. Ook zijne moeder sprak er geen woord over en liet niets merken. Met de morgenpost was een brief van Gilde ge komen. Zij opende hem met bevende handen. Vergeef mij mijne vlucht, Gij hebt mij daartoe gedwongen. Ik ben vast besloten, mij een mij passende plaatsing te zoeken en zóó de hand mijns geliefden Sergius', onder wiens mannelijke hoede ik mij bevind, waardig te worden. Sergius is een edelman en ik ben nog steeds Uwe Gilde, die vader geen schande zal aandoen, als hij 't ten minste zelf niet doet door onbedachte, gewelddadige handelingen zooals gisteren voor den schouwburg. Houd hem daarvan af, lieve moeder, het voert tot mets goeds en ik laat mij door niets van mijn plan afschrikken. "Wees hartelijk gekust van Uwe Gilde.« Er sprak uit deze regels een beslistheid van ka rakter, die haar eenigszins gerust stelden. Een ver lorene, zooals haar vader dacht, was zij zeker nog niet. Zij hoopte met dezen brief ook hem wat ge rust te stellen en las hem voor. Allerlei gevoel werd daardoor bij den smid wak ker geroepen. Aan de eene zijde kon hij de rustige standvastigheid, die uit den brief sprak, niet looche nen dat waren geen woorden eener lichtzinnige, dat slechts het genot naliep, daarin lag een gereed zijn vooi1 hardnekkigen strijd aan de andere zijde trof hem de harde beoordeeling van zijn optreden voor den schouwburg diep, te dieper daar hij ver klaren moest: zij had er het volste recht toe. Hij had zich werkelijk gemeen aangesteld, niet alleen uit redijke ongerustheid over Gilde, maar meer nog omdat hij dronken was, en heden zou zijn zoon Sixtus nog slechter doen, door zijn schuld. Kookend heet overviel hem die gedachte onder het aanhooren van den brief. Hij voelde zijn geheele ongelijk, zoo als hij zelf de zaak met Gilde door zijn drift tot het uiterste dreef. Maar nu kon hij niet weder terug, zijn onzalige eigenzinnigheid was de oorzaak van zijn eigen schande. Hij wist zich dan ook niet anders te helpen, dan opnieuw in woede te ontste ken tegen Sergius, die van alle onheil de schuld was en daarom getuchtigd moest worden. Wat Gilde van hem schreef, was dom geklets van een verliefde meid, die den graaf 't hoofd op hol brachthij dacht aan geen trouwen. Men moest de wraak door een geweldig optreden doen eindigen en Gilde tegen haren zin uit het net van den verleider bevrijden. Sixtus meende 'took zoo en had wellicht de zaak reeds ten uitvoer gebracht. Moni schrikte. Wat konden zij gisteren besloten hebben Als Andreas in zijn beschonken, opgewon den toestand Sixtus eens tot een slechte daad aan gezet had, die hij heden niet meer kon billijken Vergeefs smeekte zij om opheldering, de onzeker heid vergrootte nog hare bezorgdheid. 's Namiddags kwam Strehlen alleenH(j trof geen vriendelijke gezichteu. Andreas was veel te natuurlijk om niet een pijnlijk gevoel bij zijn ver schijnen te verraden. De geheele dag van gisteren scheen hem een wilde droom, waaruit hij nu pas ontwaakte. Het verschijnen van Strehlen stelden hem weder alle gebeurtenissen van den vorigen dag voor oogen. Moni kreeg een instinctmatige af schuw van den journalist, vooral toen zij bemerkte, dat hij gisteren van het gezelschap was. Dit alles scheen Strehlen niet van zijn stuk te brengen. Op de vraag naar Sixtus,die toch beloofd had mee te komen, deelde Strehlen hen met een lachend gebaar mede, dat alles juist was uitgekomen, zoo- als hij gedacht had, dat kwam omdat men op zijn raad geen acht sloeg. Andreas werd terneergesla gen bij deze inleiding, die niets goeds voorspelde. »Het plan van wraak is deerlijk mislukt,ver telde Strehlen. »Sixtus zocht den jongen graaf in een koffiehuis op, waar de heeren officieren gewoonlijk bij elkaar kwamen, hij was er juist aanwezig. Sixtus ging naar de tafel, waaraan de graaf met eenige zijner kame- raden kaart speelde, en wilde den daarop onvoor bereide een slag in 't gezicht geven. Het ware hem gelukt graaf Sergius was in 't spel verdiept éen der kameraden, die bij het spel toekeek, viel het opgewondene van den haastig binnenstuivenden Sixtus op, hij verwachtte wat, pareerde den slag en pakte Sixtus bij den kraag. Groote herrie in 't lokaal natuurlijkHet einde was, dat men een agent nep en Sixtus arresteerde. De slag, die den graaf onmogelijk zou maken, maakte hem voor altijd in dat gezelschap onmogelijk en de graaf lachte hem uit. Het zal hem eenige dagen gevan genisstraf kosten." Strehlen kon een zekere voldoening, zoo juist voorspeld te hebben zeer slecht onderdrukken wel licht had hij nog andere redenen om zich over zulk een afloop te verheugen. Op Andreas maakte dit bericht een vernietigen den indruk. De goede geesten hadden in zijn bin nenste weder de bovenhand verkregen, hij had diep berouw over 't voorgevallene van gisteren hij zag zeer goed in, dat zijn toorn hem te ver gevoerd had. Maar bij het laatste bericht stormden weder op nieuw de duivels der wraakzucht, der haat op hem in. Sixtus, door hem zelf tot deze onoverlegde daad gedreven was openlijk geblameerd Sergius, de ongeluksstichter, triumfeerde, lachte hem uitDaar was niets aan te verhelpen. Zoo bleek hij dan wer kelijk machteloos tegenover dien mensch en moest zijn kind zien der oogen in het verderf zien storten? Een bittere ontevredenheid tegen de geheele maat schappij steeg in hem op, die zulk onrecht duldt en de vonkende woorden van Strehlen klonken hem weder in 't oor. Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 2