Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 43. Zondag 28 October 1894. 3e Jaargang. Plaatselijk Nieuws. Nieuwstijdingen. F EU IL LET ON. Het Erdmanns NIEUWE LAEHUOI (IllUm Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMi NTS PR IJS voor Noordsciiarwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct-, franco p. post GO ct. UITGEVER: J. II. KEIZER. BUREEL: HT ooi'dsclia r wo u <1 e PRIJS DER ABYERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. In de loterij ten voordeele van de Wilhel- mina bewaarschool te Oudeschild op Texel is de hoofdprijs, eene jachtboot, gevallen op No* 147 van Serie O. De gelukkige eigenaar van dat lot was B. Blom te Oud-Karspel. Eene slordige gemeente administratie. In eene langdurige strafzitting heeft de ge wezen gemeente-ontvanger van Schiedam terecht gestaan, onder beschuldiging van valsche boe king, bij herhaling gepleegd. Door deze valsche boeking werd een aanzienlijk tekort in kas, ten bedrage van niet minder dan f81,u00 -ner gens is eene aanwijzing gevonden, waar dit geld gebleven is bedekt gehouden. Dit tekort blijkt reeds sinds 1878 te hebben bestaan en was er al onder den vorigen ontvanger. Het gerechte lijk onderzoek heeft leelijke dingen aan het licht gebracht omtrent de wijze, waarop in de gemeente Schiedam de administratie werd gevoerd en hoe er van eene eigenlijke controle in 't geheel geen sprake was. De burgemeester heeft daarover voor de Rechtbank scherpe woorden moeten hoo- ren. De eisch tegen den gewezen ontvanger een grijsaard, wien de stomme ellende in't gelaat stond gegroefd was twee jaren gevangenis straf. Aan de politieagenten te Haarlem is uit de gemeentekas f 200 toegestaan, als schade vergoeding voor het verbod om kermis te wen- schen. Draden afbijten! Bijt nimmer draden af; niet alleen is dit een bederf voor de tanden, doch het is somtijds ook oorzaak van hevige pijn in den mond. Het af bijten van zijden draden is nog schadelijker dan het afbijten van een katoenen draad, want bij de bereiding der zijde wordt vaak loodzuur ge bruikt. Bij de loting voor de nationale militie te Bergen op Zoom heeft zich een bijzonder ge val voorgedaan. De gebroeders de Haas (tweelingen) moesten loten. Voor de trekking verklaarde W. de Haas, dat ingeval zij beiden een dienstplichtig nummer trokken, hij zou dienen. Het lot heeft het anders gewild. Hij, die niet dienen zou, trok het eerst en wel een dienstplichtig (43)de tweede trok het hoogste nummer (148). Beiden zijn dus van de dienst vrijgesteld. Aan den heer S. Berman, Burgemeester der gemeente Schageu, is vanwege H. M. de Koningin-Regentes een bankbiljet van f 25. ter hand gesteld voor den vader van Simon Alot als tegemoetkoming in zijne moeieiijke omstan digheden. De oude Alot moet zich nl. het lot van zijn zoon, nu deze na zijne invrijheidstel ling nog altijd naar werk zoekende is, aantrek ken, hetgeen hem op zijn ouden dag en bij zijne geringe verdiensten als timmermansknecht hoogst moeielijk valt. Brandgevaar voor het Rijksarchief'. Men schrijft uit Den Haag Het begin van brand, waaraan het Rijksar chief aan het Plein Donderdag middag heeft blootgestaan, doet opnieuw de vraag rijzen, of de regeering verantwoord is, door ook maar één dag langer dan hoog noodig is onze zoo belang rijke geschiedkundige documenten in genoemd ge bouw onder dak te laten. Hoe de brand is ont staan, is moeielijk uit te maken: een kozijn in de bovenste verdieping heeft gesmeuld. Maar juist het feit dat de oorzaak niet is te verkla ren, wijst er op, dat ook de meest mogelijke voorzichtigheid van ambtenaren en personeel nog niet voldoende kan waken tegen brandge vaar. Men zij toch in 's hemels naam bedacht op hetgeen op het spel staat Is men reeds begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor den nieuwen bouw, waar voor de Volksvertegenwoordigers het noodige krediet hebben toegestaan Zoo neen, waarom niet Kan niet nog worden teruggekomen op de aan den vorigen minister van waterstaat afge drongen toezegging, dat het tegenwoordig in ge bruik zijnde gebouw niet aan zijn bestemming mag worden onttrokken, een toezegging dus, die de autoriteiten dwingt, een deel der bronnen onzer vaderlandsche geschiedenis te blijven toe vertrouwen aan een volkomen onveilige bewaar- plaats. Volkomen onveiligindien de brand een paar uren later ware ontstaan, hij zou niet meer bij tijds zijn ontdekt, daar in dat geval geen personeel zich meer op die verdieping zoude hebben bevonden, en dan Men mag aan hetgeen dan gebeurd zou zijn niet denken In de vorige week lieten zich in eene polder onder Vinkeveen drie hazen met de hand vangen. Deze anders zoo vlugge en schuwe langooren konden zich thans niet uit de voeten maken, omdat zelijdende waren aan mond Voor het overige is het bericht waar, n.l. dat en klauwzeer. in de Leuvenaarstraat een bakker woont. Een algemeen bekend en geacht landge noot, de procureur Meinard Cohen Stuart, uit Alkmaar, een man van jarenlange en groote praktijk, is Maandagavond, tijdelijk te 's Gra- venhage in het hotel „De Twee Steden" ver toevende, plotseling overleden. Inbraak te Ilees. (Donderdag nacht om 2 uur is door tweeper sonen ingebroken bij de wed. Schamp te Hees bij Nijmegen, alléén wonende met een dienst bode. Een der beide inbrekers heeft de oude vrouw, onder bedreiging met een revolver, de sleutels afgevraagd. Daar hebben zij de meid gedwongen hun den weg te wijzen en de plaat sen te toonen, waar de voorwerpen van waarde geborgen waren. Het meisje heeft zich daartoe niet laten leenen dan na een bevig verzet. Zij heeft het raam opgeschoven en om hulp willen roepen, ontving echter van buiten een slag met eeu stuk hout van een derden persoon, die op de wacht stond. Haar gezicht is bedekt met kwetsuren. De schelmen hebben alles, wat van hun ga ding was, medegenomen van de weduwe Schamp ó;m. al het goud, 2 tienguldenstukken, zilver geld, 0 zilveren lepels en vorken, 12 zilveren lepeltjes, 1 suikerstrooier, 1 zilveren schaar met dito ketting, een effect ad f 600van de meid 2 gouden kettingen, een dito kruis en 8 gulden, die zij de vorige week juist ontvangen had. Tot halfvier hebben de dieven het huis op hun gemak nagesnuffeld. Vóór hun vertrek mishan delden zij nog de dienstbode, door haar in de kamer heen en weer te slingeren. Dat gelukje duurde ook niet lang. Een bakker te Breda viel het niet alledaagsch geluk ten deel, op een buitenlandsch lot den prijs van 50.000 Mark (ongeveer f30.000) te winnen. Fluks wordt een gedienstige geest ge vonden, wien het lot ter inwisseling wordt ter hand gesteld. Deze, den winner onbekend, ver zuimde tot heden den geincasseerden prijs over te maken, tot wanhoop van onzen bakker! Bedoelde bakker gaf zelf de volgende toelich ting op dit verhaal„Ik heb nog nimmer in de Hamburgsche loterij gespeeld en bezat dus geen kwartlot. Doordien ik geen kwartlot bezat viel daarop geen 50.000 Mark. Omdat ik geen kwartlot in mijn bezit had, gaf ik het aangeen man met een zwarten baard. Daar ik geen lot aan een man met een zwarten baard gaf, behoefde van een incasseering geen onbekend persoon terug te komen." Wereldtentoonstelling te Amsterdam. In den zomer van het volgende jaar zal te Amsterdam een wereldtentoonstelling worden gehouden. De plannen zijn gereed. Dezen win ter wordt met de uitvoering begonnen. Tot terrein is gekozen de groote uitgestrekt heid gronds achter den tuin van 't Rijksmuse um, dat een oppervlakte heeft van bijna 20 H. A. De twee groote doorgangen onder het museum zullen de monumentale poort vormen, waardoor men binnentreedt op het als park aangelegde terrein. Rechts worden onder een reusachtige over kapping alle inzendingen op 't gebied van nij verheid bij klassen gerangschikt. Aan de tuinzijde zal men in de internatio nale restaurants allerlei nationaliteiten haar bij zonderen kost kunnen zien eten. De linkerzijde wordt ingenomen door een ova len vijver van ongeveer 150-M. lengte, welke een „levensgroote", volledig opgetuigde en uit geruste stoomboot zal dragen, zooals naar Oost en West varen. Oostwaarts van dezen vijver krijgt de wereld- bazar een plaats. Daar wordt gevent met Perry- artikelen, Japansche theekopjes, Russische nou gat, Goudsche pijpen, Italiaansche koralen etc. Ook zal Amsterdam uit de 17e eeuw worden opgebouwd, terwijl een electrische inrichting een „schitterend" beeld te zien zal geven van onze „verlichte" negentiende eeuw. 't Belooft dus wel iets. Chiiieesche spraakkunst. Een woord dat eindigt ping, pung, pang, Of heeft den uitgang ching, chung, chang, Geeft steeds den naam aan van eeu stad Door China in bezit „gehad." Eindigt een woord op tang, tung, ting, Of soms ook wel op tschang, tschung, tsching, 't Is stellig dan een oorlogsschip Van China, door Japan geknipt. En gaat het uit op tsang, tsung, tseng. Of bij geval op jang, jung, jeng, 't Is een Chineesche generaal, Voor de Japanners aan den haal. Een woord met 't einde pang, ping, pung, Of met 't schoone chang, ching, chung, Duidt steeds een plaats aan, merkt u dat, Waar China klappen heeft gehad. (Uit het Duitscli vertaald naar Anton Freilierr von Perfall.) 32.) Toen deze hem aan zijne belofte herinnerde, hem in de fabriek rond te leiden, weigerde hij niet, zoo- als hij eerst van plan was. Strehlen interesserde alles. Hij knoopte onschul dige gesprekken aan met de arbeiders, die hem om zijn nauwkeurige bekendheid voor een deskun dige hielden, vraagde naar de loonen, naar hun arbeidstijd, naar hun woningen en huisgezinnen. Hij wist hen door allerlei vragen te toetsen, wat hun tevredenheid of ontevredenheid betrof; waai de eerste zich toonde het was tot zijne vreugde zeer zelden drukte hij zijne verwondering daar over uit door te zeggen «zulke flinke lui konden toch wel wat meer eischen,« waar hij de laatste vernam, gleed een bittere trek over zijn gelaat en een «schandelijk,® «onverantwoordelijk,® «arme schepsels" kwam over zijne lippen, of zijn oog vol uitdrukking richtte zich hemelwaarts, als om hulp voor de armen af te bidden. Vooral in de ijzer smelterij had hij voor het laatste rijkelijk gelegen heid. Daar verheelde men zijn ontevredenheid niet en gaf men in grove uitdrukkingen lucht aan den verkropten haat tegen de directie. Terwijl hij juist bezig was met eenige heeters te praten en zich, zoo het scheen, de inrichting van den oven liet verklaren, onderhield zich Andreas met een' opzichter over zaken. Strehlen bediende zich van het oogenblik en drukte in het geheim één der arbeiders een courant in de hand. «Voorzichtigfluisterde hij hem toede andere knikte, hij wist wel waarom het te doen was. «Gij zult daarin veel vinden, wat gij eenmaal gebruiken kunt. Geef het verder, als gij het gele zen hebt.« Andreas had er niets van bemerkt. Strehlen vond nog vaak op zijn rondgang een gelijke gelegenheid. Met tevreden gebaar, in de vroolijkste stemming keerde hij met Andreas huiswaarts. Toen hij zich met hartelijke dankzegging aanbeval en zijn we derkomen met Sixtus beloofde, talmde hij een oogen blik. Zijn rechterhand rustte in zijn borstzak, als wilde hij er iets uithalen plotseling echter trok hij haar terug, met een vorschenden blik op deif smid, en ging. De volgende dagen vervlogen in gestadigen, rus- tigen arbeid maar het ging Andreas niet meer zoo van de hand. Hij stond vaak in de smidse, zonder een slag uit te voeren, en wat Valentijn het meest verwondering baarde 't was ternau wernood avond geworden, of hij begaf zich, was het ook voor korten tijd, naar de arbeidskroeg, die in de fabriek zelf, door de directie, gehouden werd, «om tenminste een enkel uur zijn bekommering te vergeten,gaf hij de beangste vrouw te kennen. Ook dat schreef deze den boozen invloed van den verdachten Strehlen toe en deelde deze zienswijze aan Valentijn mede, die bij het laatste bezoek juist afwezig was. Valentijn had reeds verscheidene malen navraag vernomen omtrent dien zonderlingen vreemde, die zijn vader had ingevoerd, en zijn natuurlijk gevoel gaf hem in, dat daarmee zeker een bijzondei doel moest bereikt worden. Wat moest die man, die naar zijn geheele voorkomen te oordeelen, toch geen arbeider was? Hij besloot op zijn hoede te zijn en hem opmerkzaam gade te slaan. Eenige dagen later kwam hij met Sixtus. Erd- mann en zijne vrouw ontstelden over het uiterlijk van den laatste. Deze ingevallen gele wangen, de diepliggende met donkere randen omgeven oogen De gevangenislucht alleen kon daarvan niet de oorzaak zijnhet was alsof in zijn binnenste een alles verterend vuur brandde. En dat was ook zoo, het vuur der haat, die hij tegen alles en iedereen koesterde, het vuur des nijds, der afgunst, ge krenkte eergierigheid. Dat holde zijn wangen, dat maakte zijn blik zoo koortsig, De gevolgen zijner daad tegen Sergius waren bitter slecht. Het corps sprak geheele verwijdering uit na een ingediend bezwaar door Sergius, doctor Sthür gaf den geschand vlekte gedaan op zijn kantoor. Hij stond dus verlaten, zonder brood daar, en had hem zijn vriend Strehlen niet het grootmoe dige voorstel gedaan, voorloopig voor hem te zorgen dan had hij weder tot zijn vader moeten keeren, of ruw handwerk moeten aanvatten. Van nu af was hij een geschikt werktuig voor Strehlen, die hem voorspiegelde zich op den staat, wiens inrichting en geweld hij haatte in de mee ning, door hem in zijn streven bedrogen te zijn, te wreken. Hij was nu in den volsten zin des woords Strehlens üjdensgenoot. Het gif, waarvan hij vol was, vergat hij niet, ook in de borst des vaders te druppelen, bij wien de ontevredenheid met de maatschappelijke toestanden hand voor hand toe nam. De bezoeken in de fabriek herhaalden zich. Sixtus en Strehlen werden voortdurend vertrouwe lijker met de arbeidersmen groette hem van alle kanten met heimelijke blikken. De »Alarm« was overal in de fabriek verspreid. De beide ietwat verloopen uitziende personen, lie pen reeds lang in 't oog der opzichters en beamb ten der fabriekmaar de uitkomsten, die zij bij onderzoek kregende eene was de zoon van den werkbaas Erdmann, leidde hun opmerkzaamheid weder af, er was niets bijzonders in. Andreas verloor door deze bezoeken vele uren arbeids, ook kon hij 't niet vermijden, met die twee hier of daar een glas absinth in de kroeg te nemen. Wat hem het meest hinderde, waren de honende gesprekken, over «de ijzeren gravin,wier vlucht geen geheim was gebleven, die overal in de fabriek werden gehouden. Eenmaal kwam het tot een ernstig treffen in de gelachkamer, waarbij Erd mann zijn sterke vuisten zoodanig spelen liet, dat er menige verwonde was en de directie er weldra kennis van droeg. Een grof verwijt en een ern-

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 1