Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 44. Zondag 4 November 1894. 3e Jaargang. Plaatselijk Nieuws. Nieuwstij dingen. FEUILLETON. Het Erdmanns NIEUWE LA1GEIUKM lOlim Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMi NTS PRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 550 ct., franco p. post <SO et. UITGEVER: J. H. KEIZER. BUREEL: üoordscliarwoude. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer S ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Tot lid van Bestuur van de Banne Oud- Karspel is herbenoemd de Heer A. Borst Az., tot Secretaris M. Kroon Cz. en tot Penning meester de heer P. Eecen Pz. Beroepen naar de Hervormde gemeente Eijcrlaiid op Texel, Ds. Habbema predikant alhier. Bedankt voor het beroep naar de geref. gemeente te Broek op Langedijk door A. Varekamp te Tiel. Op 1 Januari 1892 waren in de 19 groote krankzinnigengestichten hier te lande aanwezig 6430 krankzinnigen3184 mannen en 3246 vrouwen. In dat jaar werden opgenomen 1465 patiënten en zijn hersteld uit de gestichten ont slagen 507, terwijl daarin 6095 patiënten over leden en 197 niet-hersteld werden ontslagen. Op 1 Jan. 1893 bedroeg het aantal in de gestichten aanwezige krankzinnigen 6582, van welke 3269 mannen en 3313 vrouwen. De meeste patiënten werden verpleegd in het gesticht „Meerenberg" te Bloemendaal, namelijk 1285; daarna volgen in getalsterkte dat te Vucht met 847 en te 's Hertogenbosch met 514 lijders. In de andere gestichten bedroeg het aantal minder dan 5o0. Het „Hbl." wijst er op, dat de splinter nieuwe muntbiljetten van f 10 er voor het oog zeer goed uitzien, maar dat er reeds vele in omloop zijn met scheuren en van achteren met een reep postzegelpapier ter versterking beplakt. Blijkbaar is het papier te broos voor biljetten, die door zoo vele handen gaan. De minister van financiën stelle een onder zoek in bij de ontvangers, schrijft het blad, en zal dan wel tot de slotsom komen, dat bij een volgende aanmaak een sterkere papiersoort nood zakelijk is. Reeds nu behoorde die spoedig te worden gebruikt, om de veel te snel versleten „muntjes" te kunnen intrekken. Door de politie te Amsterdam is een 25jarige vrouw gearresteerd, verdacht haar kind, een zuigeling van negen weken, te hebben ver giftigd. Die ongelukkige jenever. In de Brandsteeg te Utrecht kwam gistermid dag zekere aldaar wonende A. in beschonken toestand thuis, hetgeen voor zijn vrouw, die hem met het eten zat te wachten, zooveel be- teekende als dat er een hevige storm in aan tocht was. Ten einde dat gevaar zooveel moge lijk te bezweren, besloot hij zich maar stil te houden en hem er zelfs niets van te laten blij ken, dat het haar bekend was, dat hij dien mor gen zijn zilveren horloge verkocht en de op brengst verdronken had. Nauwelijks in huis zijnde, begon manlief ech ter alles, tafel en stoelen daar onder begrepen, kort en klein te slaan en alsof dit nog niet ge noeg ware, daarna ook zijne vrouw te mishan delen. Toen evenwel scheen het geduld der vrouw ten einde te zijn, althans onverwacht nam zij het deksel van de kachel en gaf hem daar mede een slag in het aangezicht, zoodat een ge deelte van zijn neus op zijn wang hing en hij hevig bloedende de hulp van een geneeskundige moest inroepen. Of de man door een en ander zal hebben ge leerd zal nog moeten blijken. 14 ton buiten dc bcgrooting. In de milioenenrede van het jaar is o. a. de verrassende mededeeling gedaan, dat voor mili taire uitrusting, in verband met den verlengden diensttijd, over 188893 14 ton zijn uitgege ven, buiten de begrooting. In de afdeelingen der Tweede Kamer is dit geval ter sprake gebracht. Het had „algemeen" „bevreemding en ergenis" gewekt. Men begreep niet, hoe het mogelijk is geweest zoo groote uit gaven te doen zonder dat de begrooting daartoe gelegenheid gaf. Gevraagd werd „of te dezer zake ongeregelmatigheden zijn gepleegd welke aanleiding zouden kunnen geven tot verhaal van de gedane uitgaven op degenen die daartoe heb ben medegewerkt, of tot het instellen eener straf vervolging." Eenige leden vonden in het gebeurde zelfs aanleiding om herziening der wet op de minis- terieele verantwoordelijkheid te vragen. De heer A. P. Staalman, die voor het district Helder in herstemming komt, en dien wij, op grond van eene ons gedane mededeeling, anti-revolutionair noemden, schijnt door „De Standaard" niet als zoodanig te worden be schouwd. Althans dit blad laat zich volgender wijs uit: „Dat het stemmencijfer op den anti revolutionairen candidaat, den heer Korver, zoo laag is, bewijst, dat men onzerzijds niet ernstig meegestreden heeft." („N. R. Ct.") liet berouw kwam te laat* Zekere B. S. te Tiel erfde voor 2 jaar f1700. Hij leidde een vroolijk leventje en Dinsdag avond scheen hij de bodem van zijn schatkist te kunnen zien. Voor zijn laatste geld Schie dammer gekocht en onder den invloed daarvan te water gesprongenDe koude scheen hem tot bezinning te brengen. Op zijn hulpgeroep schoot men toe, maar te laatmen haalde hem op als een lijk. De uitslag van den te Nieuwe Nicdorp gehouden Nationalen kolfwedstrijd is als volgt J. B. Wilken van Nieuwe Niedorp, 498 pun ten le prijs en de Verguld zilveren medaille. J. G. van Eden van Moerbeek, 480 punten 2e prijs. W. Kraakman van Zuidscharwoude, 471 pun ten 3e prijs. W. Tensen van Schellinkhout, 465 punten, 4e prijs, en C. Bijpost van Dirkshorn 465 pun ten, 5e prijs. Een schooljongen moest eens opschrijven wat de redacteur van een nieuwsblad was en hij gaf de volgende bepaling Een redacteur is de gelukkigste mensch ter wereld. Hij kan altijd naar een paardenspel en naar een concert gaan zonder dat het hem een cent kost en ook naar de rechtbank en andere partijen. Hij heeft vrijkaartjes voor alle the aters, krijgt cadeautjes op zijn bureau en hij krijgt ook soms op zijn kop, maar niet dikwijls want hij kan in een volgend nummer alles weer terugnemen. Als andere menschen op bed lig gen, blijft de redacteur eiken avond laat op om te kijken naar wat er gebeurt. Als ik groot ben, word ik ook redacteur, dan kan ik ook op blijven. Vóór men aardappelen in den kelder brengt Het kiemen der aardappelen in het voorjaar is een zeer onwelkomen verschijnsel. De kiemen gebruiken het zetmeel van den aardappel en maken dezen onsmakelijk en minder voedzaam. Om het euvel te voorkomen, wascht men de aardappels in den herfst in een kuip met water, waarin men 1 a 2 pCt. zwavelzuur gedaan heeft. Hierin laat men ze 10 a 12 uur. Het zuur grijpt de schil der aardappelen niet aan, maar doodt beslist de kiemen. Na de aard appelen in schoon water nagewasschen te heb ben, droogt men ze in de lucht en bergt ze op. Het behoeft zeker niet gezegd, dat men poot- aardappelen niet aan deze kuur mag onder werpen. Te Koog a/d Zaan heerscht in één gezin mondzeer bij vier kinderen. In verband met het sterk heerschende mond en klauwzeei wordt nogmaals sterk aangeraden geen ongekookte melk te gebruiken. Vet spekje! Een varken van 400 a 500 pond is geen zeldzaamheid, maar dat een hok van 24 var kens, alle uit denzelfden bak gevoerd dat gewicht hebben, komt minder dikwijls voor. W. Van Oosterom, aan de Vuursche (bij Baarn) leverde dezer dagen zulk een hok van 24 varkens af aan den slager Wansing, te Naarden. Het ge middeld gewicht was 422 pond. Loonsbeweging der typografen. Naar aanleiding van deze beweging te Am sterdam deelt men nog het volgende mede Naar alle waarschijnlijkheid zijn de werksta kingen vooreerst voor goed van de baan, nu de typografen hun eisch, 23 cent per uur, hebben laten vallen, en na overleg tusschen patroon en gezellen op de meeste drukkerijen een regeling getroffen is, waarmede de laatsten genoegen ne men. Als minimum-loon is op verschillende druk kerijen gesteld voor elk volwassen zetter 20 ct. per uur. Althans de Electrische Drukkerij, Gebr. Binger, de heeren Roeloffsen Hübner, Eller- man Harms Co. en de heer de Bussy hebben dit als regel aangenomen. Sommige werklieden ontvingen eene verhooging naar bekwaamheid, terwijl anderen, die over te weinig capaciteiten, beschikken, minder dan 20 cents per uur ver dienen. Voor overwerk en nachtarbeid werd eene verhooging vastgesteld ongeveer 25 en 50 pCt. bedragende. Bovendien wordt aan de Electrische Drukkerij voor permanenten nachtarbeid 25 ct. per uur aan iederen gezel uitbetaald. Vervolgens werd door de heeren Holdert Co., eene verhooging toegestaan van 2 ct. per uur, door de Erven Van Munster Zonen 3 cent per uur; Blikman en Sartorius verhoogden het loon met 15 pCt. terwijl ook de gezellen van Metzier en Basting en Ipenbuur en van Seldam eene verhooging ontvingen. Voor zooverre ons bekend, wordt alleen aan de drukkerijen „Excelsior" en „Elsevier" bene vens bij den heer Van Megen nog 23 per uur Ook op de kleinere drukkerijen ontvingen de werklieden eene verhooging van loon. Dinsdag 6 November a. s. viert een Haagsch echtpaar zijn 55-jarige echtvereeniging. De man, P. M. Kok, is 79, zijn vrouw 73 jaren oud. Ze hebben 21 kinderen gehad en zullen Dinsdag a. s. door 68 kinderen en kleinkinderen omringd zijn. (Uit het Duitsch vertaald naar Anton Freilierr von Perfall.) 33.) Sergius vergiste zich in zijne gedachte, dat Gilde nu in staat zou zijn om zichzelt te onderhouden. De gage haar bekwaamheid evenredig was gering, de vraag naar gelden voor toiletten dezelfde en hare levenszucht insgelijks. Ongestraft verbreekt geen meisje de eerste geheiligde perken van haar geslacht, ook Gilde niet. De aangeboren vrees, van een man stoffelijk afhankelijk te zijn, had Gilde reeds lang prijsgegeven, Dat weinig samenhangende gezelschap eener voorstadsopera, waarin zij zich thans bevond, bespoedigde dat losrijten in haar binnenste. In deze kringen golden verhoudingen als die van Gilde als noodwendig. Het begrip van per soonlijke trotsch, eerwaardigheid, schaamte werd hier uitgewischt door den valschen schijn van geniale, geëmancipeerde lichtzinnigheid. Zij leerde collega's kennen, die nog minder gage ontvingen, dan zij,-en een vorstelijk leven leidden, en die hun dat bood was nog niet eens haar verloofde, haar aanstaande echtgenootwaarom zou zij dan geen hulp vragen van Sergius. Daartoe spoorden ook haar goede vriendinnen haar aan, die het dom van haar vonden, zoo bescheiden in haar eischen te zijn, als zij werkelijk de verloofde was eens graven. Hij was bepaald rijker dan hij zich voorgaf, en wilde haar het geld liever niet geven. Gilde toonde zich een leergierige scholier, zij volgde hun raad en werkelijk schenen de lieve vriendinnen gelijk te hebben. Sergius liet haar niet in den steek en zorgde voor haar, evenals vroeger. De bezorgde ge baren van den jongen man, die dag aan dag lang zaam verbloedde en te zwak was, Gilde iets te weigeren, bemerkte zij niet in haar tuimel. Maar de oude graaf bemerkte ze wel, wien de betrekking zijns zoons tot een tooneelspeelster in de voorstad geen geheim was. Dat deze Belloni de dochter zijn redders was, kon hij niet denken, anders had hij niet gehandeld, zooals hij deed. Hij voorzag de wisse ruïneering van Sergius, die hij niet verhinderen konhij wist ook zeker uit eigen ervaring dat vermaningen en waarschu wingen vergeefsch warenDaarom bediende hij zich van een slechten streek. Hij wendde zich tot den overste van zijn zoon die was verplicht zijne offi cieren voor het bederf te bewaren. De overste was over het bericht van den graaf niet verbaasd, hij had Sergius reeds sedert lang in 't oog gehouden, en vaak kennis gekregen van diens steeds wassende schulden. Als hij nog gered zou worden, dan moest het dadelijk geschiedenDe overste was in zulke dingen zeer practisch. »Men moet het kwaad met wortel en tak uit roeien,® zei hij tot den graaf, »die Belloni moet heen, het schijnt een gevaarlijk sujet te zijn en zal Sergius nimmer loslaten. «Maar, wie kan haar bevelen, zich te verwijde ren vroeg de zorgvolle vader. «Laat dat slechts aan mij over, lieer graaf antwoordde de overste met een lachje. «Er zijn altijd nog middelen genoeg, jonge, lichtzinnige man nen, die overigens een flink materiaal voor het leger zijn, van zulke «Vampiers" te bevrijden." De graaf verwijderde zich, gerust gesteld door de verzekering van den overste, de zaak in orde te brengen. Eenige dagen na dit onderhoud kreeg Andreas Erdmann een uitnoodiging te verschijnen voor den politiecommissaris te M Hij schrikte niet weinig die uitnoodiging stond gewis in verband met Strehlen. Misschien werd hij verdacht van socialistische praktijkenOf zou Sixtus te ver gegaan zijn? Hij sprak er geen woord over met zijne vrouw en ging er met een beklemd harte heen. In het bureau, dat in de oproeping was ge noemd, stond een kleine, oude heer aan den lesse naar, verdiept in den arbeid. Hij keek den binnen tredende over zijn bril met den gewonen strengen blik van een politiecommissaris aan, en vroeg kort: «Wat moet u «Mijn naam is Erdmann, ik ben hierheen ontbo den.® antwoordde de smid. «Zijt "gij Erdmann vroeg de kleine heer op medelijdenden toon, hem op nieuw aanschouwend. «Hm, een onaangename geschiedenisHij krabde zich achter de ooren en wist klaarblijkelijk niet, hoe hij het gesprek zou aanvatten. «Gij hebt een dochter begon hij, «bij het the ater, met den naam van Gilde Belloni, niet waar Andreas werd vuurroodzou hij zijn kind ver loochenen? Hij zweeg een oogenblik. «En wat is er met die Belloni vroeg hij ontwijkend. «Die Belloni,antwoordde de commissaris, nu op den toon van een beambte, «moet uit de stad, en wel zoo dadelijk. Andreas liet zijn hoed op den grond vallen van ontzetting en staarde den commissaris verstomd aan. «Zij heeft zich aan daden schuldig gemaakt, die hare uitzetting met zich voeren.® «Die die Bellonibracht Andreas levend uit, «die Belloni, vergist u zich niet? Ja, wat voor daden dan «Die Belloni van het Ariontheater,« antwoordde de commissaris. Zij heeft een jongen officier uit een der beste familiën geruïneerd, en zal na hem weder een ander ruïneerenDat gaat echter niet, dat zult gij wel inzien, niet waar? Dan moet de politie optreden. Daar echter de politie niet zoo onbarmhartig is, als de heeren gewoonlijk gelooven, zoo laat zij den vader van Belloni komen, en waar schuwt hem, om schandaal te vermijden. Neem uw meisje, tot u, of zorg dat zij weg komt en de geschiedenis is uit. Ik geloof wel, dat het hard is voor een vader, zoo iets van zijn kind te moeten hooren.« Hij keek medelijdend naar den terneer geslagen man, die wel in den grond wilde zinken van schaamte. Maar er is niets aan te doen en nog weet niemand er iets van." «Maar ik verklaar u,« sprak Erdmann, zich op-

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 1