Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 4 November 1894. en dat, na het gepleegd verraad, van onderhan delen met het Lomboksche vorstenbestuur geen sprake meer kan zijn. Een Chinees te Kertosono, zoo deelt men mede aan de Soer. Crt., moet van een landge noot te Ampenan een brief hebben ontvangen, waarin verteld wordt dat de radis van Lombok alle vrouwen en kinderen heeft doen opsluiten in een ommuurde ruimte, welke door een groote hoeveelheid hout herschapen is in een reusach- tigen brandstapel, welke slechts wacht op de vonk welke hem aansteekt. Dit aansteken zou gebeuren zoodra onze overwinnende troepen die plaats naderen. Dan wordt het reusachtig auto- da-fe gevierd, onder welks bloedroode glanzen de Balineezen zich tot den laatsten man zullen doodvechten. Buitenland. Keizer Alexander 111. f Lang heeft men in onzekerheid verkeerd of werkelijk de sloopende kwaal zou zegevieren over het leven van den Keizer gunstige berich ten volgden op ongunstige, ongunstige op gunstige en ten laatste wist niemand, althans wij op zulk een afstand, in het geheel niet meer waar het aan toe was. Maar de onheilspellende geruchten hebben gelijk gekregen. Keizer Alexander de Derde is niet meer. Het is moeilijk een man te beoordeelen die leeft in onze dagen, lastiger indien de man een vorst is, en bovenal bezwaarlijk indien die vorst is de Keizer van het ontzaglijke Russische rijk, de opvolger der oude tsaren, de onbeperkte alleenheerscher over meer dan honderd millioe- nen, die omgeven is door een waas van geheim zinnigheid, van godsdienstige vereering bijna. En dat waas omhulde den ontslapen Tsaar meer dan zijn voorganger. Zijne regeering is niet van bijzonder langen duur geweest. Onder droevige omstandigheden besteeg Alexander Alexandrowitsj als Alexander III den 13en Maart 1881 den Russischen troon. Vóór hem lag het gruwelijk verminkte lijk van zijn vader, den Tsaar-Bevrijder, door de nihilis ten lafhartig vermoord. Op den troonopvolger, die juist den leeftijd van zes en dertig jaar had bereikt (hij was geboren te St. Petersburg den lOen Maart 1845,) was veler verwachting ge vestigd. Men dacht dat hij groote hervormingen zou invoeren, een grondwet zou schenken. Niets van dat alles gebeurde. Niettegenstaande zijn vader en het hof Duitsch- gezind waren, was de troonopvolger Frankrijk meer genegen. Dat bleekten duidelijkste bij den Fransch-Duit8chen oorlog in 1870 en 1871. Maar wat daarop volgdede opstand der commune en de woelingen der nihilisten in zijn vaderland, maakten hem huiverig voor te groot liberalisme. Tijdens den oorlog tegen Turkije voerde hij het bevel over een twaalfde en dertiende legerkorps en nam deel aan de vreeseljjke gevechten bij Sjoemla en Roetsjoek en vóór Plevna. Na den droevigen dood van Alexander II vaardigde hij een manifest uit, waaruit duide lijk bleek dat hij van zins was de alleenheer schappij streng te handhaven en alle nihilis tische woelingen met geweld te onderdrukken. De nihilisten waren verbitterd en het leven des Keizers was voortdurend in gevaar. Maar aan den anderen kant streefde de nieuwe mo narch ernstig naar de verbetering der binnen- landsche toestanden. Hij trachtte de misbruiken te beteugelen die in het bestuur waren ingeslopen, aan de om- kooperjj, bedriegerij en willekeur onder de be ambten een einde te maken en in alle takken van bestuur een zuiniger beheer in te voeren. Een oogenblik had men in Europa voor oor log gevreesd. Op oorlog toch wezen de militaire maatregelen door de Russische regeering geno men. De vloot van de Zwarte Zee werd in Mei 1886, tegen het verdrag van Berlijn, herschapen in een „vrijwillige vloot" d. w. z. dat tal van koopvaardijschepen voortaan in oorlogstijd konden worden veranderd in oorlogsbodemsen de vrij haven Batoem werd tot een Russische haven gemaakt. De krijgsmacht werd allerwege ver sterkt. Maar de wolk dreef voorbij Alexander luisterde naar den raad van Giers en gaf voor- loopig het plan van gewelddadige interventie in de Balkan-aangelegenheden op. Hij wachtte af. In 't algemeen, het is gebleken dat de Tsaar allengs vredelievender werd en dat de verstoring van het evenwicht in Europa meer en meer on waarschijnlijk moest worden, althans voorzoover het van hem afhing. En waarlijk, hij kon er veel aan doen. Zijn woord kon aan den heerlij ken vrede waarin Europa zich koesterde plotse ling een einde maken, maar de vrees voor den Russischen kolos hield de krjjgslustigen in het Westen in toom. En het is een groote verdienste van den Tsaar dat hij begreep dat de vrede moest worden gehandhaafd en dat zijn eigen persoonlijke voorliefde en afkeer daarvoor moes ten wijken. Hij zag in dat Rusland zelf den vrede behoefde voor zijn rustige ontwikkeling, voor de hervormingen die meer dan onvermij delijk waren. Men kan het hem niet kwalijk nemen dat hij niet meer deed dan hij vermocht: hij behoorde niet tot de heel grooten van geest, die zich wel eens vergissen kunnen, maar toch ten slotte door hun genie den rechten weg voe len. Het regeeren was voor hem geen lichte taak en hij zal misschien menigmaal hebben teruggedacht aan den tijd toen hij als troonop volger buiten alle regeeringszaken stond. Maar eens aan het bewind schrikte hij er niet voor terug: geen moeite was hem te veel en hij werkte zoo hard dat zijn ijzersterk lichaam er door werd ondermijnd en de kiem gelegd voor de ziekte die hem ten grave heeft gesleept. Hij zal nooit worden geteld onder de baanbrekers die nieuwe sporen hebben aangewezen, maar onder de mannen van goeden wil die al hun krachten hebben ingespannen voor wat ze meen den de waarheid en het goede te zijn. Hij ruste in vrede (tf. R. Crt.) Czaar Nicolaas. Met den dood van den Czaar is een tijdperk afgesloten. Weeklagen helpt thans niet meer het hart mag trillen van weemoed, het oog dient op de toekomst gevestigd de gedachten dienen zich te bepalen bij het heden, bij de vraag, wat het tijdperk van keizer Nicolaas II zal brengen. Voorloopig kan deze vraag alleen wor den beantwoord met te zeggen wie keizer Nico laas is. De jonge keizer wordt op jeugdigen leeftijd geplaatst aan het hoofd van een der grootste wereldrijken. Doch zijn vader heeft zorg gedra gen, dat het hem niet aan de noodzakelijke voor bereiding heeft ontbroken. Niemand beter dan Czaar Alexander III wist hoe dringend noodig zulk een voorbereiding is omdat hij haar zelf heeft gemist. Een zoogenaamde klassieke opvoeding heeft de tegenwoordige Keizer op uitdrukkeljjken wensch zijns vaders niet gehad. Oude talen werden niet geleerdaan oude geschiedenis werd betrekkelijk weinig gedaan. Maar des te grondiger was het onderwijs in de geschiedenis der laatste eeuw, voornamelijk voor zoover zij betrekking had op Rusland. Wiskunde werd onderwezen zoover het als noodig werd beschouwdaardrijkskunde werd grondig bestu deerd evenals zijn moedertaal, het Duitsch, Fransch en Engelsch. De beste onderwijzers werden opgezocht en zorgvuldig droeg generaal Bogdanowitch zorg dat niet door de eene of andere politieke partij invloed op de ontwikkeling van zijn leerling werd uitgeoefend. Drie maanden per jaar trad de jonge kroon prins in actieven militairen dienst bij de garde, wanneer deze zich bevond in haar zomerkwar- tieren van Krasnoje Selo. In 1886 trad hij als luitenant in het infanterie-regiment der garde en practisch heeft hij thans bij alle wapens den dienst gedaan en het aldus tot stafofficier ge bracht. Hij was achttien jaar toen hij in 't leger kwam „volgens de ontwikkeling van zjjn ka rakter eigenlijk nog een kindde hem betoonde eerbewijzen waren hem in den grond van zijn hart tot last. Hij was blij, wanneer hij met de jongste officieren eens kon uitrazen, zonder de tegenwoordigheid van andere officieren." Keizer Alexander heeft zorg gedragen, dat zijn zoon in staat zou worden een eigen oordeel te vellenhij liet hem daarom meer van de wereld zien, dan menig jong vorst gezien heeft of te zien krijgt. Uit eigen aanschouwing kent keizer Nicolaas dan ook zijn Aziatische bezit tingen, waaraan hij een bezoek bracht ter ge legenheid van zijn wereldreis in 1891. Hij heeft geleerd, een vergelijking te maken tusschen de toestanden elders en in Rusland, want hij kent beide en zijn karakter is niet van dien aard, dat hij eens opgenomen indrukken spoedig vergeet. Waar hij echter een eigen oordeel gevestigd heeft, is het niet te verwonderen, dat er niet altijd overeenstemming bestond tusschen hem en zijn vader, die ook eigen oordeel boven alles stelde. Het zou al een wonderlijke speling der natuur zijn, wanneer die beide eigen oordeelen steeds dezelfde waren. Er wordt beweerd, dat wanneer er verschil van opinie bestond, de kroon prins zich wendde tot zijn oom, den Deenschen koopprins, die hem in den regel in 't gelijk stelde. Zelfs worden er een rij van gevallen opge noemd, waarin de kroonprins zich vierkant heeft geplaatst tegenover den keizer. Zoo moet hij de jodenvervolging streng hebben afgekeurd, duide lijk ook zijn afkeuring te kennen hebben gege ven en elke gelegenheid te baat hebben geno men om zijn politieke overtuiging helder uiteen Aan hem is het te danken dat bij den hon gersnood in 1891 zoo spoedig hulp werd ver leend. Het bedrag van vijftig duizend roebels, die graaf Leo Tolstoi ontving voor het stichten van een volkskeuken, moet ook van den troons- opvolger afkomstig zijn geweest. „Zjjn dit ook slechts enkele trekken en lij nen, toch kan men reeds daaruit een gevolg trekking maken omtrent het geheel en die ge volgtrekking is zeer verheugend.... Was Alexan der III een waarborg voor den vrede alleen uit afgrijzen tegen den oorlog, Nicolaas II zal mis schien een vredevorst zijn uit volle politieke overtuiging." Oorlog tusschen China en Japan. Uit Oost-Azië valt weinig nieuws te mel den. Men verwacht nu eiken dag een aanval der Japanners tegen de Chineesche haven Port-Art hur, maar natuurlijk zullen de Japansche troe pen niet overgaan tot den aanval, voordat zij een voldoend aantal soldaten op het schiereiland, waarop deze haven ligt, aan wal hebben gezet. Inmiddels zet generaal Yamagata met zijn hoofdcorps den marsch naar Moekden voort. De keizer van China kan maar niet begrij pen, dat het groote en machtige China niet in staat is de Japanners van den aardbodem te ver delgen. De keizer is zeer verstoord over den loop, dien de krijgsverrichtingen tot dusver hebben genomen en uit zijn toorn telkens tegen de ministers, die hem nu weer nieuwe neder lagen der Chineesche troepen moesten mededeelen. Wellicht gelukt het den Duitschen officier Von Hanneken, die nu naar Peking is ontbo den, den keizer de oorzaken duidelijk te maken, waarom de Japansche David, die zijn staatsbe stuur en zijn leger geheel naar Europeescben trant heeft ingericht, den Chineeschen Goliath kon overwinnen. In elk geval schijnt het zeker, dat China zijn best doet om op goede voorwaar den vrede te kunnen sluiten. De Japanners hebben zich meester gemaakt van Part-Arthur. Volgens te Shangai verschijnende bladen is het den Chineeschen troepen gelukt Kiuleu- •Tseng (onlangs door de Japanners genomen) te heroveren. De Japanners verloren 3000 soldaten. Maar men uit Frankrijk meldt, is het geheim van Turpin's uitvinding omtrent zijn vernielingsmiddelen in den oorlog thans geen geheim meer. De drie maanden, gedurende welke zij geheim moest blijven, zijn thans verloopen. Dientengevolge zijn zijn bevretten aan het mi nisterie van koophandel voor een ieder ter inzage gesteld. Het eene bevret draagt tot opschrift nieuw stelsel van oorlogsmateriëel, genaamd: verdelger, of artillerie naar het systeem van Eugéne Turpin het andere heetnieuw stelsel van projectielen, genaamd„giroscopiscbe pro jectielen." Uitvoerige beschrijvingen met teeke- ningen zijn daaraan toegevoegd. Turpin heeft daaraan nog zeker aantal exter- mininateurs verbonden, samengesteld uit hetgeen hij noemtcaissons mitrailleur, die ieder vol gens hem tegelijk 67 projectielen, elk van om streeks 5 kilo, tot op een afstand van 3000 me ter kan uitwerpen en een oppervlakte van 30.000 vierkante meter kan bestrijken. De toe stel, geheel geladen, zou niet meer wegen dan 1800 kils, terwijl een kauon van 90 millimeter ruim 2000 kilo weegt en een van 80 millime ter 1605 kilo. Een Amerikaansch redacteur heeft door eigen zorgeloosheid twee trouwe abonnés verloren, en wel op de volgende wijze De beide abonnés schreven hem en verzochten een antwoord op hun vraag: no. 1, een gelukkig vaner van twee lingen, wenschte te weten, hoe deze 't beste de periode van 't tanden krijgen doorstaan konden en no. 2 verzocht om raad, hoe hij zijn tuin van millioenen sprinkhanen zuiveren kon. De redacteur zette zijne inlichingen in de rubriek „briefwisseling," doch toevalligerwijze werden de namen der om raadvragenden vei Zoo ontving no. 1, de gezegende eige naar der tweelingen, 't antwoordBedek hen met een flinke laag stroo en steek dat aan en gij zult van de kleine plaaggeesten, die nog een paar seconden in de vlammen rondkruipen, wel dra ontslagen zijn." De door sprinkhanen ge plaagde no. 2, ontving den raad „Wrijf hun gezicht met slaolie in en bestrijk 't kakebeen met een ivoren staafje ALIiËRLEI. Tronen en kronen. De democratie gaat vooruit in Europa. Het bewijs daarvoor is, dat de tronen verdwijnen. Dat wil zeggen, het volk spreekt nog wel van „het bestijgen van een troon," het „zitten op den troon," soms ook wel van „een troon, die waggelt," doch dat geschiedt slechts bij „manier van spreken." Wanneer men hen, die zulke uitdrukkingen en woorden gebruiken, eens vroeg naar een nadere beschrijving van dien troon, hoe hij er uit zag, waar hij stond, zouden zjj verlegen staan. De waarheid is, dat er „staats- stoelen" bestaan ieder heerscher bezit er eenige die met den officieelen naam van troon worden bestempeld. Doch het zijn slechts gelegenheidstronen, gedurende den tijd, dat de vorst er op zit; zij worden weer gewone „staats- stoelen" zoodra de vorst opstaat. De troon, de hooge, majestueuse, met edelgesteenten bezette zetel, waarin in oude tijden de vorst plaats nam om recht te spreken over zijn volk, en waar van de treden, die naar boven leidden, als iets heiligs werden beschouwd, die troon is ver dwenen. Wie kan bij voorbeeld zeggen, wat de troon is van het Engelsche koninkrijk? Is het de steenen kroningsstoel van koning Eduard, waar in ieder souverein, die in de laatste duizend jaar over Engeland heeft geregeerd, is gekroond? Is het de kostbare staatsstoel in het Heeren huis? Of de stoel, waarop de koningin half zit, half leunt wanneer zij in het Buckingham Palace receptie houdt? Of is het misschien de vergulde armstoel, waarin zij plaats neemt om vreemde gezanten te ontvangen, die afscheid nemen of hun geloofsbrieven overhandigen? Niet één van die stoelen mag zich het recht toeeigenen, den troon van Engeland genoemd te worden. Menig een zal geneigd zijn te beweren dat de kro- ningstoel in Westminster Abbey eigenlijk de troon is. En toch wordt hij door ieder Engelsch souverein slechts eenmaal gebruikt, nl. op den dag, waarop hij in tegenwoordigheid van de Peers het Parlement en de groot-officieren van het koninkrijk door de aartsbisschoppen Canter bury en York wordt gekroond. Er is in de Engelsche geschiedenis slechts één souverein bekend, die tweemaal van dezen zetel gebruik heeft gemaakt, en dat is koningin Victoria. Deze stoel is vrij wat mooier dan de stoel in het Heerenhuis met zijn goud en zilver en ivoor, het laagje goud, dat op dezen laatsten stoel is aangebracht, vertegenwoordigt een waarde van meer dan tienduizend gulden. De keizer van Rusland heeft een dozijn zulke „staatsstoelen" van welke ieder op zijn beurt van tijd tot tijd tot troon wordt gepromoveerd. En toch kan ook weer geen enkele van deze uitsluitend op den titel van troon aanspraak maken. Daar is bijv. een stoel, die toebehoorde aan Iwan den Verschrikkelijke. Deze is geheel van turkooien in elkaar gezet, zoo dicht bij elkaar geplaatst als de steenen in een straat; de rug bevat alleen 10.000 van die edele stee nen, gekozen uit de fraaiste, welke in die dagen bekend waren. Hij wordt bewaard in de schat kamers van het Kremlin te Moskou. Dan staat er een stoel in het Winterpaleis te St. Peters burg, gemaakt van het kostbaarste hout, afge zet met ivoor, goud en edelgesteenten. Op den rug zijnde keizerlijke adelaars in goud en zilver aangebraeht.Het kussen isjbekleed met hermelijn. Welke is de troon van den paus? Er zijn drie heilige zetels, welke aldus worden genoemd de eene is de troon in de St. Pieterskerk, een tweede staat in het Vaticaan, in de zaal waar Zijne Heiligheid gewoonlijk zijn plechtige audiën ties verleent, en de derde is de beroemde „Sedia gestatoria", die door zijn dienaren wordt gedra gen. De paus is gewoon van deze zijn troon het volk te zegenen, wanneer hij zich van het Va ticaan naar de groote Basilica begeeft. Hij is met goud en juweelen bedekt en heeft een in nerlijke waarde van ongeveer 250,000 gulden. Even moeieljjk is het, te bepalen waar de troon van Beieren is, want hij zal moeten ge zocht worden onder het dozijn of meer stoelen, alle rijkelijk met goud en juweelen versierd, welke koning Lodewijk in zjjn verschillende paleizen heeft doen plaatsen. Tal van souvereinen zijn niet gekroond of zullen niet gekroond wornen. De koning van Italië is niet gekroond, evenmin als de vorige koning van Spanje, de koning van Beieren en de koning van Saksen. De czaar wordt eerst eenige jaren na zijn troonsbestijging gekroond met keizer Wilhelm is dit nog niet het geval geweest. De koning, die het meest gebruik maakt van zjjn kroon, is, zonderling genoeg, de eenvoudigste, de meest democratische onder de Europeesche vorsten, koning Oscar van Zweden; hij draagt haar telkens, wanneer hjj de parlementen te Stockholm en Christiania opent. Men kan juist niet zeggen, dat die kroon hem op zjjn voordeeligst doet uitkomen, want hij hangt hem tot over zjjn ooren. De kroon, waarmede keizer Ferdinand van Oostenrijk in 1838 te Milaan werd gekroond, is het eenige kleinood van dien aard, dat de ko ning van Italië bezit. Koning Humbert heeft echter nooit gelegenheid gehad haar te dragen en met andere reliquieën wordt zij bewaard in de cathedraal van Monza. Zjj draagt den naam van de „IJzeren kroon" en bestaat uit een gouden band, versierd met kostbare edelgesteen ten aan de binnenzjjde is een dun randje ijzer aangebracht, naar men zegt, vervaardigd van een nagel, waarmede Christus aan het kruis werd geslagen; meer dan duizend jaar geleden werd deze nagel door keizerin Helena, moeder van Constantjjn den Groote, medegebracht uit Palestina. Met dit waardighoidsteeken werden gekroond vier-en-dertig koningen van Lombardjje, de groote Karei de V, keizer Napoleon in 1805 en, als boven reeds gezegd is, de Oostenrjjksche keizer Ferdinand in 1838. In den oorlog van 1859 werd zjj meegenomen door de Oostenrij kers, die echter bij den vrede van 1866 ge dwongen werden haar weer aan de Italianen af te staan. De kroon van koning Karei van Rumenië bestaat bijna geheel uit staal, gemaakt van ge- weerloopen en zwaarden, welke in den oorlog van 1876 op de Turken zjjn veroverd. (R. Y.) Waarom de crinoline niet weer ingevoerd werd. De optimisten in alle landen wiegden zich in schoone droomen, dat het gezond verstand en de goede smaak der Parijsche dames, nu twee aar geleden, de wederinvoering der crinoline jeletten. Thans echter is de ware oorzaak aan den dag gekomen waarom dit onbevallige klee- dingstuk uit de dagen van het tweede keizer rijk, niet in zjjn heerschappij is hersteld. Den impériales, waarmede te Parjjs elke omnibus en tramwagen zjjn voorzien, is het te danken, dat de crinoline tot het verledene is bljjven behoo- ren. De dames te Parjjs nameljjk, zelfs de voor naamste dames, rjjden gaarne op deze impéria les, en daar die slechts langs een smal jjzeren laddertje te bereiken zijn, zouden zij met een crinoline in het beklimmen zeer belemmerd worden. Wel beweren sommigen, dat een zeer bekende, aristocratische dame ten tjjde van Na- loleon III ook wel op de inpériales der omni- mssen reed, mot een crinoline van eenige me ters in omtrek, maar daarbij mag weer niet uit het oog verloren worden, dat die dame een wonderschoon voetje had, dat nergens beter dan op een impériale in het oog viel. Bovendien, men zou dit niet onthouden hebben, wanneer het geen uitzondering was geweest. Toen de da mes bjj het plan tot wederinvoeren der cirno- line,^ voor de keus gesteld werden, tusschen de impériale en de vernieuwde mode, hebben zjj eerstgenoemde gekozen gelukkig

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 3