Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 45. Zondag 11 November 1894. 3e Jaargang. J. HL KEIZER. P] aatselij k Nieuws. N ieuws tij dingen FEUILLETON. Het Erdmanns NIEUWE 33 MSAIT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEM. NTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Züidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct., franco p. post 0O ct. UITGEV&R: BUREEL: Noordscliarw ouile. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct-, elke regel meer ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Bedankt voor het beroep naar Eierland door Ds. B. H. Habbema, alhier. In de Gemeente Oud-Karspel zullen door eenige jongelui eerlang pogingen in het werk worden gesteld tot het oprichten eener gymnas tiek vereeniging. In de onlangs opnieuw gelegde en thans ook wat de omgeving betreft zeer goed inge richte kolfbaan van den hr.| Jb. Ootjers te Barsiu- gerhoru werd Dinsdag jl. eene buitengewone kolfpartij gehouden, waaraan 30 personen deel- De uitslag van dezen wedstrijd werd, dat de H.H. W. Kraakman van Zuidscharwoude met 144 punten, N. Pronk van Oudkarspel met 139 punten en B. Wilken van N. Niedorp met 138 punten overwinnaars bleven, terwijl de heer P. Koopman van N. Niedorp met 50 punten den serieprijs bekwam. Aan den gelijktijdig hiermee gehouden biljart wedstrijd, waaraan 12 personen deelnamen, maak ten achtereenvolgens de H.H. D. Nierop van N. Niedorp, N. Pronk van Oudkarspel en Van Eden uit Moerbeek het qoogste aantal punten. Vrijwillig gevangen 1 Voor het personeel van de drukkerij te Breda, door de heeren Van de Wlijer te Utrecht, ten gevolge der werkstaking in dienst genomen, wordt om ongeregeldheden te voorkomen, voor hun veiligheid goed gezorgd, tegenover de in hun loon ontevreden typografen. Aan weerszijden der Jeruzalemsteeg posteeren altijd door 4 politie agenten. Geen der Bredasche drukkers willen de drukkerij verlaten. Zij eten, drinken en slapen daar. Voor hen zijn eenige vertrekken aldaar aangenaam ingericht en van het noodige voor zien. In hun rusttijd wordt hun de gelegenheid gegeven den tijd aangenaam en nuttig door te brengen met het lezen van boeken, tijdschriften, kaart- en andere spelen. Op de najaarskoemarkt te Alkmaar werden aangevoerd 4255 stuks vee. Het middel tegen diphtheritic. Te Haarlem is met gunstig gevolg gebruik gemaakt van het veel besproken serum bij een geval van diphtheritis. De geneesheer, die een operatie wenschte, deed op verlangen van den vader het middel uit Frankrijk ontbieden en bezigde het met uitstekend resultaat. Ook te Rotterdam werd door inspuiting van dit geneesmiddel een menschenleven gered. Statistiek. Een statistieker heeft uitgerekend, dat een man van vijftigjarigen leeftijd heeft gearbeid 6500 dagen (en nachten) lang; heeft geslapen 6000 dagen lang, zich heeft vermaakt 4000 da gen lang, dat hij 19000 K.M. te voet heeft af gelegd, 500 dagen lang ziek is geweest, 36000 maaltijden heeft gehouden, 7000 K.G. vleesch en 1800 K.G. visch, eieren en groenten veror berd, en 4206 liter verschillende dranken heeft gebruikt. Da's duidelijk en zwaar. Grijs zag de luchtzwaar viel zij neer achter het koninklijk paleis en zwaar vielen de regen droppels. Zwaar was de parapluie van het val lende waterzwaar waren de jassen van het opgeslurpte natzwaar waren de schoenen, die trapten in dé plassen. Doch zwaarder dan dat alles was het twist gesprek tusschen twee zware kerels, wier zware geel-engelschleeren broeken en zware duffelsche jassen deden vermoeden, dat zij vertegenwoor digers waren van ons bekende zware schippersras. Zwaar waren de stemmen, die vloekten en schreeuwden zwaar waren de verwijtingen die beiden elkaar naar het hoofd slingerden. Doch zwaarder nog was de stein, die zijn bezwaard gemoed luchtte met de woorden„Hij hoeft niet te zeggen, dat mijn broer andermans geld in den zak heeft, da's duidelijk En het zwaarst van allen waren de slagen, die daarna door de zware vuisten der twee zware schippers op eikaars zware koppen werden ge geven. Rondom de vechtenden stonden andere zware mannen, die trachtten hun zware schou ders te duwen, tusschen de twee vuisten, die op eikaars gelaat neerkwamen als zware mokers. Het was een zware massa, waarboven zware vuisten uitstaken en een zware stem uit klonk „Ik zeg, broer, sla hem dood da's duidelijk En toen de vechtenden gescheiden waren, liep de eigenaar der zware stem op zijn broer toe en riep „Geef hier je jas dan raak je 'm beter da's duidelijken trok zijn broer de zware jas van de schouders. Doch tot vechten kwam het niet meer, want de andere zware mannen beletten het en veeg den de beide vijanden zware druppels bloed van hun zware, breede gezichten. Het werd nu een zware scheldpartij. „Jij meent dat ik 'nkind was, hé vroeg de eene zware. „Daar heb ik je nooit voor gerespecteerd," hernam de andere zware. „Kom met me mee onder vier oogen riepjde eerste zware. „Dacht jij dan dat je er levend vandaan zou (komen vroeg de tweede zware. „Maar jij ook niet, da's duidelijk her nam de man, wiens stem zoo zwaar was. Tan den Voorburgwal, waar die zware vecht partij plaats had, drong men door de St. Luciën- steeg. Het was een zware menigte, die heel het straatje vulde; een zwaar gevloek; en toen ook nog twee zware honden begonnen te vechten en hun zwaar geblaf zelfs het gevloek overstemde, was 't een leven als een oordeel. „Ik heb met m'n broer een heel tabakschuit in één dag leeg gemaakt da's duidelijk!" schreeuwde de zware stem. „Toen was hij 57-jaarda's duidelijk! Zal hij zich nou laten slaan? Da's duidelijk!" En eindelijk, toen men in de Kal verstraat was gekomen, kwam er een geen-zware agent en wandelde zachtkens, met zware passen met de scheldenden mee. Aan de donkere ramen verschenen zwarte, zware gestalten van nieuwsgierigen. Tot er een zware bui kwam en de zware druppels allen naar huis joeg da's duidelij k Een zeldzaam schot. Door den jager E. Rijpkema te Rijperkerk is dezer dagen bij de Groote Wielen een groote koningsarend geschoten in de vlucht. Het dier had in zijn bek een meerkol, waarvan het den kop al bijna had opgepeuzeld. Het dier had een vlucht van vijf voet. Het is een van de grootste soort. De vogel is door het schot uitwendig weinig geschonden. IVog geen halvcn cent per regel. Nu in den tegenwoordigen tijd de loonsver- hooging bij de typografen aan de orde van den dag is, is het zeker niet ongepast de aandacht te vestigen op het volgende, waaruit blijkt, dat, niettegenstaande door de typografen meer loon geëischt wordt, men nochtans het drukwerk ver langt voor een bijna ongelooflijk lagen prijs. De boekhandelaar S., te K., zond dezer dagen den uitgever van „De Zeeuw" eene courant, die in Zeeland vele abonnés telt eene advertentie groot 204 regels, met verzoek deze 6 maal in zijn blad te plaatsen voor fo.02, dat is 83 2/3 cent per keer of nog geen halven cent per regel. Hoewel genoemde uitgever reeds meer malen advertentiën met dergelijke conditiën van den heer S. heeft ontvangen, die gewoonlijk zonder kennisgeving door hem naar den snipper- mand werden verwezen, meende hij echter dit- manl aan zoo'n mild aanbod de noodige publi citeit te moeten geven. Hartroerende strijd tusschen twee verliefde harten Ongeveer twee weken geleden kreeg een dienst meisje te Utrecht twist met haar vrijer, welke zoo hoog liep, dat zij te kennen gaf niets meer van hem te willen weten, en hij haar bedreigde met naar Lombok te zullen gaan, indien zij niet terstond haar woorden weder introk. Daar het meisje hiertoe echter niet was te bewegen en blijkbaar geene verzoening wenschte, ging ten slotte elk zijns weegs. Sedert zagen zij elkander niet weder, totdat het meisje Dinsdagavond op weg naar huis, haar voormaligen vrijer ontmoette en wel als koloniaal. Zonder een woord te spre ken snelde zij hem voorbij en sprong in den Singel, wel een bewijs dat de liefde nog niet geheel uit haar hart was geweken, hoewel de mond het had gezegd. Gelukkig werd zij nog intijds door een paar burgers én den koloniaal weder op het droge en vervolgens naar hare woning gebracht, waar zij wel wat laat bekende dat zij hetgeen zij op den noodlottigen avond zeide, niet zoo had gemeend, en de vrede dan ook spoedig weder werd gesloten. Het ergste is echter dat de jongeling voor zes jaren heeft geteekend, en binnen kort zijne be stemming zal moeten volgen. Schutterij en leger. Art. 37 der schutterijwet luidt: „De schutterijen zullen met geweren van het zelfde kaliber als bij het leger worden gewa pend, en van patroontasschen, alsmede van het tot derzelver wapenrusting benoodigd lederwerk worden voorzien." Is de Schutterijwet evenals de Zondagswet een wet zoo maar voor de aardigheid vraagt (De Delvenaar.) Of moeten de schutters nu ook nieuwe gewe ren hebben Of is dat artikel tot dusver nooit toegepast, adres de Sn idergeweren Of moet de Schutterijwet herzien worden om aan dit keurkorps oude geweren te geven Of Of is het beter niets te vragen en te zwij gen Een dorado voor jagers. Uit Beilen wordt gemeld Het schijt wel dat deze gemeente door jacht liefhebbers wordt uitgekozen om er nieuwighe den op het gebied van sport te exploiteeren. Gelijk men weet staat te Drijber het jachthuis (Uit liet Duitscli vertaald naar Anton Freiherr von Perfall.) 34.) Andreas kreeg den volgenden dag zijn ontslag als werkbaas, en men gaf hem, uit Imedeiijden met zijne arme vrouw, die algemeen beklaagd werd, de belofte, als eenvoudig arbeider in de fabriek verder te kunnen werken onder voorbehoud, dat hij al len omgang met zijn zoon Sixtus en diens vriend op zou geven. Dat was een bliksemstraal in de Erd- mannsfamilie, die zelfs Andreas weder eenigzins tot bezinning bracht. Nu eerst viel hem de gekromde gestalte zijner Moni op, die ook dezen slag met een bewonderenswaardige lijdzaamheid verdroeg, en nog eenmaal brak zijn beter ik door, door alle hatelijke woestheid, die zijn gemoed vervulde. Nog eens scheidde zich de nevel voor zijn oogen en zag hij de vreeselijk gapende afgrond, dien hij in dollen loop toeijlde, en een blik op de lijdens moede Monie zei hem, dat het een misdaad was, haar met zich te sleepen op dien weg. Hij onder drukte zijn innerlijke ontevredenheid en nam het aanbod der directie aan, hoe zeer ook Sixtus en Strehlen over zijn laagheid, zooals zij het noemden .zich verbolgen toonden. In stilte waren zij er van overtuigd, dat deze aanloop, die Andreas nam, een vergeefsche was, en hoopte zij hem spoedig te zien terugkeeren. Zoo brak de dag aan, waarop de Erdmanns op nieuw moesten verhuizen uit het pus gegronde nieuwe woonhuis daar kwam nu de nieuwe werkbaas in naar het arbeiders kwartier. Daar heerschte groote opschudding. Dat was een pikante afwisseling in de eeuwige eentonigheid, de voormali gen welgesteld en burger van M.Andreas Erd- mann, wien dat mooie huis in de Burgstraat be hoorde, nam zijn intrek bij hen, de naamloozen, moest zich vergenoegen met twee kamers op de vierde verdieping, No. '246 en 248. Men ondervond een zekere schaden vreugde, een zekere prettige te vredenheid over de onverschilligheid van 't noodlot, dat alle standen dooreen schudde. Vrouwen en troepen van kinderen drongen zich om de voor deze kamers vorstelijke meubelen, die zooeven aangevoerd werden. In den altijd duisteren hof, op de vuile trappen, overal wemelde het van vrouwen en kinderen en vluchtige blikken achter de ontelbare open deuren, en in de lange eentonige gangen, deden Moni, welke tenauwernood de vier trappen kon opklimmen, ril len. Hier kon ook hare zorgende hand geen tehuis meer vesten voor Andreas; hier krabbelde en kroop, jankte en schreeuwde, schuilde en hoopte alles bij een De grenzen der gezinnen vloeide samen in de gelijkvormige gangen met ontelbare deuren, die al leen door nummers te onderscheiden waren. Een afzondering was onmogelijk, het zou als een dwaas heid beoordeeld worden tegen die groote honder den hoofden tellende arbeidersfamilie, tot welke zij nu behoorde. Dat moest Moni erkennen toen zij van alle zijden goede raadgevingen, bittere klachten, vriendschaps aanbiedingen voor de toekomst te hooren kreeg de geheele geschiedenis van dezen bijenkorf. Andreas en Valentijn waren er spoedig tehuis, vooral de eerste, voorwien de mannen een bijzon dere hoogachting koesterden de redenen van zijn ontslag als werkbaas waren in de geheele fabriek reeds bekend. Zijn belangstelling in het wel en wee van den arbeidersstand waren daarvan de schuld, verder niets, en dit werd hem hoog aangerekend, daar zij bij welgestelde werkbazen zelden voorkwam; daarbij kwam zijn open, mannelijk wezen, dat hij nog niet had verloren, zijn krachtige gestalte. Men had in deze kringen de „alarm" gelezen »Zoek in afdeelingsgewijze een leider, die uwe belangen voor staat, leer dit van uwen bittersten vijand, het mi litairisme vormt eerst een compagnie, dan een ba- taillon weldra zullen u de regimenten, het le gerkorps niet meer ontbrekencc stond daarin. Erdmann was daarvoor de aangewezen persoon, en een bataillon konden zij vormen van een groot leger, waarmee de „alarm" dweepte. Deze nam de aanvoerdersrol, zonder dat van beide zijden veel daarover gesproken werd, stilzwijgend op zich. Zijn blinde eergierigheid, de ongelukkige kinderachtige gedachte, tenminste op deze wijze zijn naam nog tot eer te brengen, deden hem in minder dan geen tijd zijn goede voornemens vergeten. Daarbij kwam nog zijn dagelijksche omgang in het kwartier met het werkvolk, liet inzicht in wer kelijk betreurenswaardige, hulpbehoevende toestan den, dat alles prikkelde zijn ijver. Hij trad in een geheime verbinding met Sixtus en Strehlen. Deze wisten hem te beduiden, dat het eerste noodige, om een vereeniging te stichten, geld was, men moest, zooals in andere fabrieksdistricten het geval was een hulpkas vormen, waaraan ieder moest bijdragen, dan werd de absolute afhankelijk heid tusschen arbeider en werkgever tenminste eenigermate beperktMen kon bij loonsverlaging minstens zoo lang door werkstaking oppositie voe ren, dat de directie, de werkgever moest toege ven. Reeds meermalen was dit stelsel met goed ge volg toegepast. Andreas, die dadelijk voor dit plan propoganda maakte, vond overal de grootste bereidwilligheid men vreesde zus of zoo elk oogenblik beperking in de loonen, daar de zaken, wat algemeen bekend was, niet vooruit gingen. Samenscholingen verbreidden zich overal in de fabriek, en in de ijzersmelterij. |Andreas werd tot kassier aangesteld. Hij kon binnen korten tijd aan Strehlen een beduidende geldsom afstaan. Het werk volk spaarde deze bijdragen uit den mond in het opgedrongen geloof, daardoor de gehate directie tè zijner tijd te kunnen weerstaan. Deze geheime, lichtschuwende nieuwe bezigheid vervreemdde Andreas steeds meer van zijn huisge- nooten, die zijn laatste behoud hadden kunnen zijn. Hij moest zich zoowel voor Moni als voor Valen-

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 1