Bijvoegsel van de „Nieuwe Langedijker Courant" van Zondag 18 November 1894. Nieuwstijdingen. Bij dej.l. Dinsdag gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer in het dis trict Helder werden uitgebracht 2824 stemmen, i waarvan 68 van onwaarde. De heer J. J. Kraakman (katli.) verkreeg daarvan 1003 en de heer A. P. Staalman (A.-R.) 1254 stemmen. Gekozen derhalve de heer Staalman. Rouwbetoon. Van het Czaar Peterhuisje te Zaandam waait ten teeken van rouw over den dood van den keizer van Rusland de vlag halfstok. Een gemeente, die een véloeipède huurt. Uit het verslag der gemeeteraadszitting te Ede „Daarna was aan de orde het voorstel van B. en W. om ten behoeve van den gemeente opzichter eene véloeipède aan te schaffen, door welk versneld middel van vervoer deze ambte naar veel tijd nuttig voor den dienst der ge meente te besteden, zoude uitwinnen. Uit de over dit voorstel gevoerde discussiën blijkt, dat vele leden, het oordeel dat de groote afstanden in de gemeente belemmerd werken op de vele werkzaamheden van den genoemden ambtenaar, deelen, dóch bezwaar hebben te stemmen voor den aankoap eener véloeipède, om de kostbaar heid van het onderhoud, en tevens om reden een dergelijk vervoermiddel slechts een gedeelte van het jaar bruikbaar is. Besloten wordt aan B. en W. een onderzoek op te dragen omtrent de voorwaarden, waarop een véloeipède zou kun nen worden gehuurd." Vacatures li. O. iu Drente. Het „Schoolblad" geeft het volgende lijstje van de vacatures voor onderwijzers en onder wijzeressen, op 1 November jl., in de provincie Drente, welke 34 gemeenten telt. Getal Gemeenten, vacatures. Uitgeloofd salaris. Assen2 f 500 Beilen. Diever 500 550 525 p. f 50 v. handw. .1 „500 Odoorn 2 550 (hoofdakte f 600.) Oosterhosselen 1 550 Roden. 1 500 p. f 50 v. handw. Rolde 1 „500 Smilde 1 „550 Vries 1 500 Zuidlaren 1 500 De Wijk. 1 „500 Sleen 1 550 Totaal 19 gem. 40 Een lage streek. Bij een familie te Meppel, van wie een harer leden dienst doet in het Indische leger, werd Maandag een bulletin ontvangen, die de „Nieuwe Meppeler Courant" geregeld verspreidt als er tijdingen uit Lombok worden bezorgd, waaron der geschreven was, dat hun bloedverwant en nog twee andere jongelieden uit die gemeente gesneuveld waren. In groote ontsteltenis wend den zij zich tot de uitgevers, die van niets wisten. Is het niet laag, eenvoudige lieden op die wijze in angst te brengen De Spoorweg Hoorn—Alkmaar. Het voorloópig verslag over Hfdst. IX der Staatsbegrooting bevat hier omtrent het vol gende Van verschillende zijden werd de aanleg van een spoorweg van Hoorn naar Alkmaar ter sprake gebracht. Naar men meende te weten, heeft de vorige Minister zich bereid verklaard aan de goedkeuring der Wetgevende Macht te onder werpen eene met de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij te sluiten overeenkomst, betref fende den aanleg en de exploitatie van dezen spoorweg, waarvoor door de provincie Noord- Holland en de gemeente Alkmaar bijdragen zijn toegezegd. De voorwaarden van concessie en de bedoelde ontwerp-overeenkomst werden, naar men vernam, reeds voorloopig door de Regeering en de directie der Maatschappij goedgekeurd. Men wenschte den tegenwoordigen Minister te verzoeken ook zijn steun aan deze zaak te t leenen en de overeenkomst zoo spoedig moge aan de bekrachtiging der Staten-Generaal te derwerpen, omdat de aanleg dezer lijn in het al gemeen belang wenschelijk werd geacht. De aanleg van een spoorweg tusschen genoemde gemeenten, die thans alleen over Zaandam met elkander in verbinding staan, werd vooral noodig geacht voor het goederenvervoer, waarom men dan ook niet met een locaal-spoor of eeü tram weg kan volstaan, bepaaldelijk voor het vervoer van de talrijke land- en tuinbouwproducten, die geen overladen gedogen. Geheel Noord-Holland zou door dien aanleg worden gebaat. Dat dit het geval is, blijkt wel uit het feit, dat de Sta ten van Noord-Holland voor den aanleg van de zen spoorweg een subsidie van f 200.000. hebben toegezegd, niettegenstaande zij tevens voor den aanlegj van een stoomtram van Hoorn naar Scha- gen eene bijdrage van f150.000 verleenden. Toch gepreekt De Haarlemsche predikant, die Zondagmor gen bij vergissing in den sneltrein in plaats van in den gewonen trein stapte, én die te Piet- Gijzenbrug van de noodrem gebruik maakte, had te Haarlem, in den trein zittende, op de vraag van den conducteur of hij naar den Haag moest, geantwoord„naar Piet-Gijzenbrug" hetgeen door den conducteur naar het schijnt als „Lei den" werd verstaan, zoodat hij het portier dicht sloeg. Een heer, naar Leiden reizende, in dezelf de coupé aanwezig, heeft verklaard duidelijk „Piet-Gijzenbrug" gehoord te hebben. De hoofdconducteur, die den predikant mede- nam naar Leiden, heeft naar de letter van eene onlangs veranderde bepaling in het reglement gehandeld, die voorschrijft den reiziger, die aan de noodrem getrokken heeft, niet op den weg uit te zetten, (waarop de predikant gerekend had), maar, ter voorkoming van ongelukken op de lijn, hem mede te nemen naar het volgende station. Wel is te Leiden proces-verhaal der zaak op gemaakt, maar den volgenden dag heeft de predikant schriftelijk zijn beklag bij de Maat schappij ingediend. Aan de beleefdheid van den stationschef te Piet-Gijzenbrug, die aan den even voorbij het station stitstaanden trein aanwezig was en die met het rijtuig uit Noord wij kerhout het bericht medegaf, dat de predikant per rijtuig uit Leiden zou komen en men hem dus verwachten kon, en aan de vriendelijke hulp van den heer Yan den Heuvel, commies Hollandsche Spoor te Lei den, is het te danken, dat de predikant de gemeente te elf uur nog in de kerkbijeen vond en de godsdienstoefening kon plaats hebben. De Rijksmiddelen. Terwijl in de afgeloopen maand October de directe belastingen ongeveer 5 ton schraler stonden dan in October 1893 en ook de indirecte belastingen in vergelijking met de correspon- deerende maand des vorigen jaars weder circa 3 ton teleurstelling gaven, hebben al de overige middelen, in hun geheel genomen, de Wijnmaand van 1893 beschaamd. De invoerrechten gaven thans bijna f 35000 meer; de accijnzen wijzen een hooger cijfer van ongeveer 3/4 millioen aan; de posterijen gaven bijna eene halve ton meer en de telegrafie, ook een kleine f 5000. Het resultaat is derhalve, dat October '94 f 134.985 meer heeft opgebracht dan dezelfde maand van 1893, terwijl de raming voor ééne maand over troffen werd met f 2617.496, hetgeen dan ook wel noodig was, daar wij tot dusver, over 't geheele jaar berekend, nog altijd veel hebben in te halen. Volgens de raming moeten wij over 10 maan- deh ontvangen f 100.158.000 ruim en er is nog pas binnen f96.031.458, hetgeen weliswaar circa 12 ton meer bedraagt dan de uitkomst die op 31 October 1893 verkregen was, maar waaraan toch nog 4 millioen ontbreekt. Nu hebben wij nog te verwachten November en December. Deze moeten samen opbrengen 21 millioen plus de 4 millioen, die wij thans nog ten achter zijn, dat is dus 25 millioen, en als die maanden het geen te verwachten is zich evengoed houden als October, dan brengen zij ons 26 a 27 mil lioen. De vooruitzichten zijn dus niet ongunstig. En dat mag men te eer zeggen, omdat vermo gens- en bedrijfsbelastingen nog veel te verant woorden hebben. Zij moeten geven resp. f5:666.660 en f3.833.750 en tot dusver gaven zij sléchts resp. f3.321.877 en f 1.103.639. Vooral ten op zichte der bedrijfsbelasting is dit te verklaren dienaangaande kan men interessante mededeelin- gen lezen in het pas verschenen Regeeringsant- woord over de Begrooting van Financiën en de minister spreekt in het antwoord op de alge- meene beschouwingen de stellige opinie uit, dat de verwachtingen omtrent den dienst 1894 per saldo niet zullen tegenvallen, terwijl zijne aan vankelijk zwartgallige beschouwingen omtrent het verloop der opbrengst van de bedrijfsbelas ting ook al voor een goed deel door hem wor den teruggenomen, verwachtende Z.Exc. voor het volgende dienstjaar reeds, dat de normale cijfers zullen bereikt worden. Het jaar 1894 zal dus ten slotte voor de op brengst der Rijksmiddelen gunstiger zjjn dan het vorig jaar, indien althans de twee laatste maanden ons niet onvoorziens mochten foppen. 17 November 1587, Joost Van den Vondel geboren te Keulen. Onder de uitstekende dichters van ons vader land bekleedt Vondel verreweg de eerste plaats. De gaven, die hij als dramaturg, lyrisch dich- terwerk en hekelaar ten toon spreidde, verbazen ons. Bijna alles wat hij schreef en dat is veel is prachtig mooi, zóó dat tot nog toe er niemand is geweest, die hem heeft kunnen evenaren. Onder zijn stukken zijn de schoonste: „De Leeuwendalers," „Palamedes," „Joseph in Dothan," „Gijsbrecht van Amstel" en „Lucifer". Zijn „Gijsbrecht" wordt tot nu toe steeds den eersten Januari opgevoerd te Amsterdam. Von del stierf 5 Februari 1679 aldaar. Een eerlijk belastingschuldige. Bij den ontvanger der gemeente Haarlem is van een onbekende ingekomen een bedrag van f 87 ter aanvulling van den te lagen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Jeukpoeder! In Den Haag werd een dienstmeid verdacht van diefstal van sigaren. Misschien had zij een vrijer, die rookte. Om nu het bewijs tegen haar in handen te krijgen, kwam men op het leuke idee om de sigaren met jeukpoeder te bestrooien. En jawel, den volgenden dag zat de meid her haaldelijk zich de handen te krabben. De meid viel natuurlijk door de mand en de gestolen si garen waren spoedig terecht. Het ziekenfonds te Srlingen mag zich verheugen in een steeds toenemend aantal le den. Met inbegrip van vrouwen en kinderen telt het er tegenwoordig ruim 170, waaronder niet gerekend zijn een flink aantal donateurs. Tegen 1 Januari 1895 zal de koninklijke goedkeuring op de statuten der vereeniging worden aange vraagd. Tot voorzitter is deze week gekozen de heer Th. Roep en in diens plaats tot secretaris de heer 0. Burger. Hond- en Klauwzeer. In de „Staatscourant" van Donderdag is op genomen een „Staat van de gevallen van be smettelijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand October." Daaraan ontleenen wij de gevallen van mond en klauwzeer in de verschillende provinciën, zoo- mede het aantal eigen aren, onder wier 1 ziekte voorkwam gevallen. eigen Noord-Brabant 722 124 Gelderland 1376 179 Zuid-Holland 43091 2737 Noord-Holland 20357 2070 Zeeland 813 52 Utrecht 18619 1019 Friesland 1370 31 In het Rijk 86348 6282 In de provinciën Overijsel, Groningen, Drenthe en Limburg kwam geen enkel geval voor. Evenals in September is ook in October het centrum van ons land het meest bezocht door deze ziekte. Bovenaan staat Zuid-Holland, in welk gewest alleen evenveel gevallen zich voor doen als in alle andere provinciën te zamen. Het hoogste cijfer geeft aan de gemeente Ha- zerswoude: 2235 gevallen bij 72 eigenaren. Een verdacht geval Woensdagavond vervoegde zich bij den heer H. te Boskoop iemand, die aan de dienstbode zeide, den heer des huizes te willen spreken. Toen deze verscheen en de meid zich weder bij de andere dienstbode in de keuken had be geven, vroeg de onbekende aan den heer IJ. om f 50, wat natuurlijk geweigerd werd. Dit alles vernam men later van den heer H., doch deze was te zeer ontsteld om iets meer te zeg gen. De dienstboden hoorden eensklaps een hevig gestommel in de gang, daarna was het een oogenblik stil, en toen weer hetzelfde leven. Hieruit maakte men op, dat de oude heer met den man aan het vechten was. Nu schoten de meiden en juffrouw H. met haar broeder te hulp. Zij vonden den onbekende languit voor de deur liggen. Mijnheer H. verzocht nu zijn vrouw hem eene boterham te geven, daar hij dacht dat de man- eene flauwte had, doch zij zag dat wel beter en toen haar broeder hem zeide, zich dadelijk te verwijderen en de meiden hulp haal den, stond hij op en nam de vlucht. Het is niet denkbaar, dat die vreemdeling met zeer goede bedoelingen daar kwam. Men schrijft uit Peril is. Wanneer men vroeger met een der voorbijva rende stoomboten zich -aan het havenhoofd alhier liet aan wal brengen, dan was het eerste le vende wezen dat men zag een persoon, die zich geposteerd had achter het wachthuisje van den schipper. Storm, regen, vorst, mist, niets van dat alles kon Leendert van der Steen deren. Hij kwam daar 's morgens vroeg en bleef tot 's avonds laat. Alleen wanneer het tijd was om te eten dan was hij er niet. Strak voor zich uitziende en gekleed in duffels pak steeds met de handen in de broekzakken beantwoordde hij nooit de groet der hem passeerende menschen. Het eenige levensteeken dat hij gaf was het nu en dan knippen met de oogleden. Hem aanspreken was een onbegonnen werk, want in zijne vermagerde gelaatstrekken was niets te bespeuren dat hij er iets van hoorde of begreep. Waren de sloepen in de haven, dan kwamen de visschers bij hem, hielden hem rijksdaalders v „Nou Pikker (zoo is 's m dankie zegt, dan is die voor jou Pikker behield denzelfden strakken blik en de visschers behielden hun geld. Deze man heeft thans plotseling het spraak vermogen teruggekregen en is weer geregeld aan het werk. Hij beweert dat hij alles verstond en begreep maar dat het hem niet mogelijk was een enkel woord uit te brengen of iets met ge baren aan te duiden. Ij (1UI B O Bi. Den 7en werd uit Ampenan aan de „Java- Heden houden wij rustdag, doch sinds de ver overing van Mataram zijn de troepen en dwang arbeiders dagelijks bezig geweest om de muren in Mataram over te halen, hetgeen geen gemak kelijk werk is, en bovendien komen wij hier voor werkkrachten te kort. Het eerste factuurtje vrije koelies van Madura dat wij een paar dagen geleden ontvingen, niet veel zaaksmeerendeels afgeleefde m schen en magere jonge kereltjes, die geen zw werk kunnen presteeren. Als de anderen die nog verwacht worden, even slecht zijn, dan is het zeker beter de werving te sluiten er maar zonder die lui te doen. Ik vernam zooeven, dat die vrije koelies be halve vrije voeding en kleeding een gulden per dag krijgen en bij vertrek van hier drie maan den voorschot. In Tjakra Negara werd een paar dagen gele den op drie verschillende punten de Hollandsche vlag uitgestoken. De artillerie van Pagasangan vuurde hierop, toen werd onder de Hollandsche de witte vlag geheschen, doch aangezien de ar tillerie toch op die punten bleef doorvuren, wer den de vlaggen ingehaald. Toen het 9de bataljon naar de poeries oprukte kreeg het zulk een hevig vuur van den vijand, dat aan verder voorwaarts gaan niet kon wor den gedacht dan ten koste van vele offers. Een sectie inlanders werd toen aangewezen om bij het kruispunt van Mataram stelling te ne men, ten einde alzoo al het vuur tot zich te trekken en den achteraankomenden troepen gele genheid te geven voorwaarts te gaan. Tot tweemalen toe werden achtereenvolgens twee inlandsche sectiën naar dit kruispunt ge zonden, doch zjj kregen zulk een vuur dat de soldaten zich achter de daar aanwezige waring- boomen moesten dekken. Het voorgestelde doel werd alzoo niet bereikt. Luitenant Broekman bood zich toen aan met eene sectie Europeanen dit kruispunt te bezetten. Hij hield niettegen staande een hevig kruisvuur uit de vier poeris moedig en krachtig stand, hield zijne soldaten bij elkaar, met dat gevolg dat hij al het vijan delijk vuur tot zich trok en alzoo den achter komenden troepen gelegenheid gaf voorwaarts te rukken en de poeri te vermeesteren. Alle hulde en eer aan dezen kranigen krijgs makkerNiet de kapitein Christan, doch de 2de compagnie onder den kapitein Janssen was het eerst in de poerie. Pastoor VOOGEL. Over pastoor Voogel laat de briefschrijver van het „Bat. Nbld" zich met groote waardeering uit. Hij schrijft o.a. „Te Mataram bleef de pastoor moedig in het zwaar beschoten bivak om de stervenden te helpen. Voor de Katholieken doet hij zulks volgens de Roomsche leer, maar ook den andersgezinden stelt hij te hulp, zonder hun godsdienstige gevoelens te kwetsen. „Ook na het terugtrekken in de dewa en gedu rende den terugtocht naar Ampenan bemoeide hij zich steeds met de gewonden en stervenden. Bij de vorovering van Mataram was het alweer pastoor Voogel, die zijn leven waagde om hulp te verleenen, waar die verlangd werd. En als men dan zulk een geestelijke hoort zeggen, dat niets hem aangenamer zou zijn dan te vallen als offer van den godsdienstplicht, dan krijgt men eerbied voor zoo iemand en vraagt men zich af, of zulk oen gedrag, eerlijkheidshalve, onbeloond mag blijven. Buitenland. De oorlog tusschen China en Japan. De inneming van Port Arthur schijnt meer voeten in de aard te zullen hebben, dan aan vankelijk uit de vlucht van hooge beambten en officieren uit de benauwde veste mocht opge maakt worden. De bloode taotai Koeng is naar zijn post, dien hij verlaten had, teruggezonden, en met hem zijn nu nog een aantal Chineesche generaals te Port Arthur; en de regeering hecht blijkbaar groote waarde aan het behoud van de belangrijke stelling. Met reden, want mochten op de een of andere wijze de vredesonderhan delingen worden geopend, dan zouden de vredes voorwaarden, welke Japan aan China stellen kon, grootelij ks verschillen naarmate het al dan niet Port Arthur bezat. Het dooden van vluchtelingen door de Chi- neezen schijnt niets dan eene ongelukkige ver gissing te zijn geweest. Het waren inwoners van Kintsjou, die naar de omliggende dorpen de wijk namen. Uit hunne versterkingen zagen de Chi- neezen hen voor Japanners aan en vuurden op hen. Eenige honderden moeten daarvan het slachtoffer zijn geworden. In Mantsjoerije, verneemt men, zet het Japansche leger zijn zegevierenden tocht voort. Maarschalk Jamagate heeft zijne troepen in twee afdeelingen gesplitst. De eerste rukt westwaarts op Sioejan, de andere noordwaarts op de berg passen van Mothianling aan. Te Sioejan wacht hen een Chineesch leger van 20.000 man onder generaal Ma afvoorzichtiger gezegd daar ligt zulk een leger gekampeerd of zij de Japanners zullen afwachten, moet nog blijken. In zijnen marsch naar het noorden heeft reeds een treffen met de befaamde Mongoolsche ruiterij plaatsge had en, naar maarschalk Jamagata rapporteert, is de vijand uiteengedreven. Te Mothianling ligt een Chineesch leger. Dat Moekden het doel is, mag uit deze beweging der Japanners wel af geleid worden. De andere afdeeling zal wel op Nioetsjoean aanrukken. Hoe het staat met de Tonghaks in Korea, is niet zeker. Het eene bericht zegt, dat zij onder worpen en naar hunne tenten teruggekeerd zijn; het andere, dat zij den tegenstand tegen de Ja panners volhouden, en nog onlangs eene afdee ling van 500 Koreaansche soldaten, op hen af gezonden, in hunne gelederen hebben opgeno men. Ook hier dus moet de waarheid uit nadere berichten blijken. De photogralie als detective. De photografie is in den laatsten tijd een gewichtig hulpmiddel voor den criminalist ge worden. Vooral is het de methode, waarvan zich dr. Paul Jeserich te Berlijn op uitnemen de wijze bedient, om tal van misdaden op het spoor te komen of door duidelijke beelden, die door ieder beoordeeld kunnen worden, het be wijs der schuld te leveren, de groote diensten bewijst. Door aanzienlijke vergrooting en ver sterking der beelden is het hem dikwijls gelukt, vervalschingen van onderteekeningen, royee ringen, veranderingen van getallen op chéques of rekeningen enz. aan te toonen. In een ander geval speelde in een proces wegens moord een lucifersdoosje een groote rol.. Door een ver- groote photografie van den eenen kant van dit doosje kwam bijna de uitgekrabte naam van den eigenaar weer te voorschijn en diende alzoo om den moordenaar te overtuigen. Jeserich heeft op dat gebied een school gevormd. Een deskundige voor het vergelijken van handschriften te New- York, Carvalho, kwam door de proeven van Jese rich op de gedachte in een moeilijk geval ook de photografie als hulpmiddel te gebruiken, en het gevolg was schitterend. Een pakket met papier geld werd door een maatschappij te New-York naar Nieuw-Orleans gezonden. Toen het New- York verliet, bevatte het pakket een waarde van 50000 dollars, toen het te Nieuw-Orleans geopend werd, bleek het, dat er 22500 dollars verdwenen waren. Na langdurig onderzoek von den de ambtenaren, belast met het onderzoek, geen aanwijzingen, die op het spoor van den dief konden leiden en de zaak zou weldra in het vergeetboek geraakt zijn, wanneer Carvalho zich er niet mede bemoeid had, en zonder New- York te verlaten door de photografie een spoor van den dief ontdekte, dat naar Nieuw-Orleans voerde. Aan een omslag der geldswaardige pa pieren waren drie zegels verbroken, waarvan er een door een druk met den duim weer gesloten was, zoodat de lijnen der huid daarin afgedrukt Carvalho, als een deskundige in alle moge- ljjke gevallen van indentificatie, was zeker met den arbeid van sir William Herschel in Indië vertrouwd, waar de afdrukken der duimen en vingers der inboorlingen door de regeering van Bengalen als een middel om den identiteit vast te stellen, geregistreerd worden. De daar aange stelde registrator heeft met een anderen regee- ringsambtenaar een werk vervaardigd, dat in het vorige jaar uitgegeven is, waarin vele bij zonderheden, over de methode der indentificatie volgens dit stelsel meegedeeld worden. In dit werk is met een lange rij proeven be wezen, dat niet twee van zulke duim- of vinger afdrukken elkander juist gelijken en dat na ver loop van tijd deze bijna niet veranderen, maar van de wieg tot het graf dezelfde blijven. Hierop bouwde Carvalho zijn operatieplan. Hij liet zich door de directeuren der bestolen maatschappij een wasafdruk van den rechterduim van al de personen geven, door wier handen het pakket gegaan was. De namen liet hij zich niet noemen, om zijn objectiviteit niet te verliezen; de af drukken waren slechts met nummers aangeduid. Zeven afdrukken werden in roode was verstrekt. De vergelijking met den indruk op het zegel van het pakket was een moeilijke arbeid, want iedere afdruk moest photografisch vergroot en op hetzelfde formaat gebracht worden, als de vroeger gemaakte vergrooting van den duimaf druk. De beelden werden nu vergeleken. Vijf werden dadelijk afgezonderd, omdat zij volstrekt niet met den bewusten duim in druk overeen kwamen. De zesde vertoonde eenige gelijke lij nen, maar de zevende geleek met zulk een wis kundige nauwkeurigheid, lijn voor lijn, op den afdruk van het bestolen pakket, dat twijfel niet langer mogelijk was. De chef van de afdeeling voor geld verzending werd dientengevolge gear resteerd. Het aantal kransen dat naar St. Peters burg wordt opgezonden, om op de katafalk van Alexander III te worden neergelegd, is over stelpend. In 't Kreml en Tsjoedof-klooster in Moskou lagen meer dan tweehonderd kransen, waaronder honderd elf zilveren en twee gouden De twee laatsten, door Siberische kooplieden ge zonden, zijn 15000 en 5000 roebel waard. Op de reis van Moskou naar Petersburg werden negentien kransen aangegeven. In Rusland valt niet tc spotten met de zoogenaamde „gemengde huwelijken." De recht bank te Riga heeft n.l. eer -----i—1 - i z,Jn 546ste Staatsloterij le KLASSE le lijst. Maandag 12 Nov. 1894. No. 16520 f 2000. No. 18391 f1000. No. 2895 f400. No. 5003. 12175 en 15708 ieder f200. No. 1363, 4492, 4805, 8460,15647 en 17406 ieder f 100. 2e lijst. Dinsdag 13 Nov. 1894. No. 9122 en 17803 ieder f1000. No. 20780 f 400, No. 13646 en 20231 ieder f200. No. 2933, 3382, 3924, 9617 en 20553 ieder f100. 3e lijst. Woensdag 14 Nov. 1894. No. 4037 f 20.000. No. 12295 f 5000. No. 7377 en 9699 ieder f1500. No. 352 en 5620 ieder f1000. No. 188,947 en 6540 ieder f400. No. 1620, 7987 en 13088 f100. 4e lijst. Donderdag 15 Nov. 1894. No. 18924 f100. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 18 Nov. voormiddags 9.30 uur, j NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 18 Nov. voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema GER. GEMEENTE. Zondag 18 Nov. voorm. 9 uur, nam. 2 uur, Woensdag 21 Nov. nm. 6.30 Ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 18 Nov. v.m. 9.30 uur, Ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 18 Nov. vm. 9, nm. 2 u. Ds. Gemser. Woensdag 21 Nov. nm. 6 u. Ds. Gemser. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 18 Nov. v.m. 9.30 nam. 2.30 u. Ds. Offringa van Dedemsvaart. Donderdag 22 Nov. nm. 6.30 u., Ds. GEREF. KERK B. Zondag 18 Nov. vm. 9. uur, nm. 2 uur Ds. Bakker DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 18 Nov. voorm. 9.45 uur, Ds. Vrijer. Marktberichten. Groeiiteuiuarkt Broek op Langedijk, Maandag 12—17 November. Aardappelen f a f Bloemkool f a i Bloemkool 2e soort f a f Roode kool fl.50 a f4.Wortelen f a f Uien per 100 bos f .af0.70. Geele kool f 2.t 4,50, Nep f a f Witte kool f a f Reuzenk. f 2.— a 4.— Biete f6, 10, ALKMAAR, 16 Nov. Aangevoerd 403 stapels Kaas, wegende 131607 Kg. Kleine i 26.50 Commissie f25.Middelbare f26. ALKMAAR 17 Nov. 1894. Aangevoerd 13 Paarden f 70.— a f200.—1 Koeien f 180 a f 40Nuchtere kalveren f8.a f.20 115 Schapen f 12.a f 20.Lammeren f af 97 Magere varkens fll.a f15.265 Biggen f6.af 8.— 5 Bokken en Geiten f3. af 8.kleine id. f0. af Aardappelen f 80. per zak; nieuwe p. mandje f Wortelen f .75;per 100 bos Kippen f 0.30 a f 1.75 Konijnen f 15. a 1.60 Kipeieren f5.75 a f6.50 per lOOstuks Eendeieren per 100 stuks; Boter per kop f0.55 a f62. Peren fl.25 per zakBloemkool t.af 5, perlOg Uien f per 100 bos; Eenden f60. per stuk SCHAGEN, 15 Nov. 17 Paarden f45 a 140., 131 Geldekoeie f 90 a f 240, 10 Kalf- koeien f 175 a 220, 80 Vaarzen f 90 a f 130 13 Nuchtere Kalveren f 8a 13,— 260 Schapen 20. a f 29, 415 Lammeren f 10,a f20,38 magere Varkens f 10a f 13,40 Biggen f 5.a f 8,Boter per kop f 0,50 a f 0,55 Kipeieren f5,50, a 6.— f —per 100.

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 4