Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Oproeping. N°. 47. Zondag 25 November 1894. 3e Jaargang. Plaatselijk Nieuws. N ieuwstij dingen. Openbare Verkooping. VERKOOPING. Woensdag!2 December 1894 bij inzetting Woensdag 19 December 1891 bij afslag, Openbare Verkooping. VoordeHuismoeders. Het huis met de Luifel FEUILLETON. HetErdmannshuis. NIEUWE uaiukii mil tin De/c courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMI NTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oüdkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk: per drie maanden «50 et-, franco p. post GO ct. UITGEVER: J. H KEIZER. BUREEL: V oordscliair wonde PRIJS DER AD VERTEÏtTIËN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Het aangevraagd ontslag wegens ziekte van den Penningmeester van den polder Geestmer- Ambacht (Oosterdijk en Molengeersen) is door hem ingetrokken en zullen de zitdagen die in December a.s. moeten plaats hebben door een Lid van het bestuur met den Secretaris, de nheer M. Kroon Cz. van dien polder terzelfde plaatse worden gehouden. In de laatste gehouden vergadering van Volksonderwijs, afd. Langedijk, is besloten tot opheffing dezer afdeeling. Door het Kiescollegie te Oud-Karspel is is benoemd tot Ouderling de heer S. Berkhout en tot Diaken de heer K. Kroon Jbz. Door stemgerechtigde ingelanden van den polder Westbeverkoog St. Pankras, is den 20 tot lid van het bestuur over dien polder herkozen de heerM. Kalis te Butterhuizen, gemeente St. Pankras. Dat bij de „arme visschers" nog steeds de geest van hulpvaardigheid voortleeft, bleek nu weer op Tessel. In vele weken hadden de vis schers van de Cocksdorp bijna niets verdiend. Nu strandde er een schip en daaraan werd f1200 verdiend, om het vaartuig in vlot water te brengen. De visschers zouden f30 per hoofd kunnen deelen. Daar herinnert men zich hoe een makker met drie zonen den dood in de golven vond, waar door twee weduwen broodeloos zijn geworden, en aanstonds besluit men om ook dezen wedu wen een gelijk deel af te staan als ieder der visschers kan krijgen. Een curieus geval. Een gelukkige vader te Zelhem deed bij den burgerlijken stand aldaar aangifte der geboorte van een zoontje, waarvan zijne echtgenoote 24 uren te voren bevallen was, doch ontwaarde bij zijne terugkomst tot groote ontsteltenis, dat zijn vrouw hem geen zoon, maar een meisje ge schonken had. Het gekste van het geval is nu, dat de op gemaakte geboorte-acte alleen bij rechterlijk von nis kan worden gewijzigd. Men schrijft uit Groningen De onderwijzersnood is er weer. Ten platten- lande waar door veldarbeid en den aankleve van dien koffiebrengen, op het kind passen enz. hier en daar, het schoolverzuim zelfs tus- schen 50 en 80 pCt. kan afwisselen, komen de winterklanten weder al de onbezette plaatsen innemen en tal van gemeenten zijn er, waar stellig den ganschen winter het personeel onvoltallig zal zijn. Te Finsterwold b.v. zijn thans al de drie betrekkingen van onderwijzeres vacant, wie weet voor hoelang, want na gedane oproepingen, jaarwedde f 550, daagde geen en kele sollicitante op. En zoo zijn er tal van ge meenten, voorbeelden zelfs van vacatures, die reeds bijna een jaar bestaan. Natuurlijk is in de' onderwijzers weer een ware trekvogelnatuur gevaren. Bevalt het hun op hun standplaats niet langer of is er kans, een f25 meer te krijgen, dan is het „inspan en trek." Echter werken de gemeentebesturen die zwerfzucht niet in de handhooger dan f 550 gaan slechts weinige. Vóór ruim tien jaar was dat anders, toen stegen de jaarwedden tot f 650 en f 700. Bij den gemeenteraad van Maastricht is namens vele ingezetenen ingekomen een adres houdeude verzoek, het bij de Regeering wel daarheen te willen leiden, dat de eventueele aanmaak van nieuwe geweren, zoo mogelijk aan eene Nederlandsche firma worde gegund. Hoe veranderlijk 's menschen zin soms is, kan blijken uit het feit, dat voor eenige dagen te Geldrop (N.-B.) iemand zich aanbood om dienst te nemen voor Lombok, waarvoor hij evenwel afgekeurd werd. Daarop besloot hij te trouwen en teekende terstond met zijn verloofde aan! Re Notaris DUKER, gevestigd te Zuidscharwoude, is voornemens op Vrijdag 7 December 1894, des voormiddags te 11 ure, in de herberg „de Roode Leeuwaldaar, publiek te verkoopen: HUIZEN en ER Y EN, benevens akkers bouwland te Zuidscharwoude, behoorende aan de erfgenamen van JAN DE WIT Pieterszoon, aan MAARTJE ZEEMAN wed. van KLAAS DE BOER P.Czn., KLAAS KRAMER, ARIE SWART en DIRK SWART. Breeder bij biljetten omschreven. AxLvertentiën. Zij, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de echtelieden PIE- TER BRUIJN Jacobszoon en (4UURTJE KABEL, gewoond hebbende en overleden te Noordschar- w o u d e, zoomede de borgtochthouders, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen vóór 1 December 1894, ten kantore van den Notaris DUKER, te Zuidscharwoude. De Notaris DUKER, gevestigd te Zuidscharwoude, is voornemens op en op op beide dagen des avonds te 7 ure, in het Logement de Vergulde Valkvan den heer IJ. OLDENBURG, in de Heerenstraat te ALKMAAR, publiek te veilen en te verkoopen Het Huis en Erf met Schuurtje, aan de Ka naalkade, buiten de Schermerpoort, te Alk maar, sectie B, no. 2721, groot 3 aren, 40 centiaren. Thans bewoond door de weduwe Jan de Wit Pieterszoon. 2. Drie Woonhuizen onder één dak met Erf, aan den Hollenweg, helend ten noorden en westen de wed. J. J. Poll, ten zuiden A. Wijnberg, in de gemeente H e i 1 o sectie A, no. 1124 het zuidelijkste groot 47 centiaren, 1125 het middenste groot 53 centi aren, 1126 het noordelijkste groot 5 aren, 95 centiaren. Alles behoorende tot de nalatenschap van JAN DE WIT Pieterszoon te Alkmaar. De Notaris DUKER, gevestigd te Zuidscharwoude, is voornemens op Vrijdag 21 December 1894, des avonds 6 uur, in de herberg „het bonte Paard" te NOORDSCHARWOUDE, publiek Ie verkoopen: 1. Twee Huizen met Erven een akkertje bouwland of dam, onder Noordscharwoude, en een akker bouwland onder O u d-K a r s p e 1, behoo rende tot den boedel en de nalatenschappen van wijlen de echtelieden PIETER BRUIJN Jacobs zoon en GUURTJE KABEL, en 2. Een Huis en Erf aan den W e s t d ij k, gemeente Heerhugo- waard, behoorende aan GERRIT BEKKER. Zie de biljetten. Wasschen met lucht. De machine „ONDINE" kost f 3.50. Tevens nog verkrijgbaar gesteld machi nes van f2.en fl.25. Dagelijks te bezichtigen bij den onder- geteekende, den eenigen agent voor Lange dijk. Voor wie de machine in werking wil zien, aan huis te ontbieden. Noordscharwoude, P. de Wit. Agent van de waschmachine „ONDINE." HEKELSTRAAT C 9, ALKMAAR. Prima kwaliteit Hollands spek 28 ct. de 5 ons. Hammetjes van 4 tot 10 pond a 30 ct. de 5 ons. Tevens ruim voorzien van Greldersche worst a 45 ct de 5 ons. Met achting, H. "VTS. (Uit het Duitsch vertaald naar Anton Freiherr von Perfall.) 36.) Een hoongelach antwoordde hem. De rekelstan gen richtten zich als lansen tegen hun aanvallers, gloeiende ijzers zwaaiden zij boven hun hoofd. «Er op inschreeuwde de woedende smid zijn troep toe, «smijt ze in hun eigen vuur, de schel men Een wild gebrul verhief zich, en Andreas met zijn aanhangers wierpen zich op hun vijand. Hij slingerde zijn hamer in de dichte menigte voor hem, greep met beide handen een stookijzer en drong, die als stormram gebruikend, met aanwen ding van al zijn krachten den vijandelijken troep die als een klomp samenhing terug. Stukken vuur, bonken gloeiende erts, geschreeuw van woede, van smart, rochelen van zwaargewonden vervulde de lucht. De hoop wankelde door de buitengewone inspan ning van den smid. Eensklaps gaf ze toe. Andreas en zijn schaar hadden den ingang gewonnen en drongen de indringers naar de vuren terug. Van de schachtbrug slingerden andere arbeiders stukken erts op de aangrijpers. Menigeen stortte getroffen neder. Daar heen, naar boven, stormde Erdmann nu, zich aan 't grootste gevaar blootstellend ware Valentijn hem niet gevolgd, die met een zwaren hefboom alle ontelbare houwen pareerde, die op den vader gemunt waren, hij ware reeds lang neer geveld. Beneden gingen reeds enkelen op de vlucht. De bedreiging van Andreas «in 't vuur met hen« maakte zijn volgers tot heigeesten, die voor niets meer terugweken. Daarboven verdreef Andreas met eenige lieden de bombardeerders, hij was juist op het punt, in zijn dolle woede een der arbeiders van de hooge brug naar beneden te gooien, toen Va lentijn hem dit verhinderde. De strijd was beslist. De weerstand was geheel opgehouden, de vreemde werklieden vloden in wilde haast uit de fabriek, hun dooden en gewonden achterlatend. De vreugde dronken overwinnaars sloegen daar geen acht op. Met een „hoera 1" werden de waterslangen aan het reservoir aangelegd en sissend vloog een dikke wa terstraal in de vuren. Een verstikkende damp sloeg de ovens uit en vulde de ruimte. De vernielings- zucht was nu losgebroken. Valentijn, nu onder steund door Andreas, trachtte vergeefs dat te doen ophouden. De plotseling sterk afgekoelde ovens toonden reeds overal scheuren en gaten en dreig den bij hun instorten de verwoesters onder 't puin te begraven. Men lachte om de hulpelooze directie, die niet eens waagde op te treden, men vernielde alles en maakte alles onbruikbaar. Daar klonken eensklaps geregelde voetstappen, kommando's weerklonken, midden uit den rook en damp bliksemden bajonet ten. Een oogenblik versaagden de lieden, het aan geboren ontzag voor den militair deed zich gevoe len. Slechts een oogenblik, daarna richten eenige brutale arbeiders de slangen onder luide hoera's op de manschappen. «Vaardigklonk het kort en scherp. Het gera tel der gereedgemaakte geweren volgde op het be vel, dichte rookwolken golfden daarvoor, alles ver bergend. «Terug, waanzinnigen, de slangen weg!« don derde de smid. «Wat wil gij tegen de soldaten, zij doen immers hun plicht Zijn bevel werdj onmiddellijk gehoorzaamd. Hij trad naar voren om met den aanvoerder van den troep te spreken. De rook verdween een oogenblik, een compagnie fuseliers met geveld geweer werden zichtbaar. Andreas trad op den jongen officier toe, die, met den rug naar hen toegekeerd en geheven sabel elk oogenblik gereed was, het teeken tot vu ren te geven. Juist wendde hij zich om. Een vree- selijke schreeuw ontwrong zich aan Andreas keel als een panter sprong hij op den luitenant los. «Heb ik je nu, schurkschreeuwde hij en stortte zich op hem. Die aanval kwam beiden partijen zoo onverwachts, dat een oogenblik niets geschiedde, doodsche stilte heerschte. De jonge officier, graaf Sergius Perin, hij was het, hief, rochelend onder de ijzeren greep van den smid, zijn sabel. En schot viel uit de rijen der soldaten, Andreas zonk, als door den bliksem getroffen, doodelijk gewond neder. Op dit gezicht zette een ieder 't op een loopen, tien dood en ver derf voorspellende geweerloopen waren nog op hen gericht. Sergius blikte strak op den armen smid, dien Valentijn in de armen nam, eerst nu herkende hij den smid Erdmann, den vader zijner Gilde, die hem met een blik vol haat aanstaarde. Ook Sixtus, die meer achterwaarts stond en het -geheele voorval niet had gezien, was nu op de vree- selijke boodschap, die hjj uit den mond van de vluchtenden vernam, naderbij geijld. «Moordenaarriep hij, toen hij Sergius bleek van schrik zag staan, deze toe. «Het was niet mijn schuld, de razende wilde zelf niet anders,zeide deze, den blik vol haat, dien Sixtus hem toewierp, ontwijkend en zich naar zijn troep wendend. De soldaten marcheerden naar den ingang en vat ten daar post. Doodsche stilte heerschte in de spaarzaam verlichtte ruimte, slechts het snikken der stervenden, het spatten der natte kolen in den oven was hoorbaar. «Sixtussteunde Andreas, van wiens gelaat alle toorn geweken was, «denk niet aan wraak, ik heb niet beter verdiend Dat het juist hij moest zijn, die u en mij zoover (bracht, is slechts een blind toeval, ik sterf voor niets, voor een ledige ge dachte In het oogenblik des doods ziet men helderValentijn had gelijk Werken Werken Daarin ligt onze eer, ons geluk en de slechte ge dachten blijven verre van ons, gedachten, die al leen vernielen, niet opbouwen kunnen. Volg hem, Sixtus, laat u niet door een tweeden bepraten, 't

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 1