Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 9 December 1894. MELK!! bespieden, gij zult zien, wat een verrast en gelukkig gezicht hij zal zetten." En alleen de aardigheid van dien tweede was aardig. Nu, Sinterklaas is ook 't feest van 't schoen- zetten 't feest van 't guldens vinden worde er niet bij gemist. E. LAURILLARD. Buitenland. Gebroken kopjes en schoteltjes. Is mevrouw gerechtigd, haar dienstbode te doen boeten voor de door deze gebroken kopjes, schoteltjes, porcelein enz. Deze vraag is door het Landgericht te Berlijn ontkennend beant woord. Een keukenmeid had haar mevrouw aan gesproken om betaling van het ingehouden ge deelte van haar loon. De gedaagde beweerde, dat haar keukenmeid bij het afwasschen van kostbaar porcelein verscheidene stukken had ge broken, waarvan de waarde het ingehouden loon verre overtrof; zij zeide verder herhaalde malen haar dienstbode over hare onhandigheden te heb ben onderhouden, totdat zij eindelijk, daar dit niets hielp, besloot al wat gebroken werd van het loon der dienstbode af te houden. Het Ambts- gericht stelde gedaagde in het ongelijk, wijl zoodanige voorwaarde, niet bij het aangaan van de verbintenis tusschèn gedaagde en eische- resse was overeengekomen en veroordeelde haar tot betaling van het volle loon. In hooger beroep is deze uitspraak door het Landgericht bevestigd. Een Bourbon Naundorff zonder betrek king Dezer dagen kon men in de „Petites Affi ches" het volgende lezen „Een fatsoenlijk jongmensch, 29 jaar, gedis- tingueerd, goed ontwikkeld, Fransch, Hollandsch, Engelsch, Duitsch een weinig Italiaansch spre kend, no. een van 343 aspiranten aan de Ko ninklijke Militaire Academie te Breda, vroeger officier bij het Nederlandsche leger, eenigen tijd gediend hebbend bij het vreemdelingen-legioen in Afrika, zoekt een betrekking, onverschillig welke. Smet op de familie zijn overgrootvader en grootmoeder werden onthoofd, als politieke misdadigers tegen het eind der vorige eeuw, rehabilitatie is sedert dien gevolgd. Certificaten ter beschikking. Adres Louis de Bourbon, rue Berthe 16, Parijs. De heer Louis de Bourbon Naundorff noemt zich achterkleinzoon van Lodewijk XVI. Hij vraagt „een betrekking, onverschillig welke." Het tumult in den Duitschen Rijksdag. Het tumult, dat Donderdag de zitting van den Duitschen Rijksdag heeft gekenmerkt, wordt in de dagbladen druk besproken. De afgevaardigden hebben zooveel lawaai gemaakt, dat den socialist Singer het spreken belet werd, een zeldzaam voorkomend feit in dit parlement, dat zich steeds heeft onderscheiden door het hooge peil, waarop de daar gehouden redevoe ringen staan. Wij laten hier het stenographisch verslag, dat op dit geval betrekking heeft, in zijn geheel volgen. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat de sociaal-democrati8chen afgevaardigden steeds gewoon waren de zaal te verlaten, zoodra zij een „Hoch" op den keizer konden verwachten. Thans waren nog een half dozijn in de zaal aanwezig, die op hun plaatsen bleven zitten, toen allen gingen staan. Van alle kanten klonk het nu: „Er uit! Er uit! Foei! Schaam jelui! Brutaal!" Later kwam president Levetzow op het ge beurde terug. President Levetzow: Al is de Rijksdag ook nog niet volledig geconstitueerd, hebt gij mij toch reeds tot president gekozen. Dit noopt mij tot mijn groot leedwezen terug te moeten komen op een voorval, dat plaats gehad heeft bij het begin der zitting. Ik achtte het mijn plicht, een „Hoch" op Z. M. den keizer uit te brengen. Daarbij zijn eenige leden der uiterste linkerzijde op hun plaatsen blijven zitten. Dat is niet over eenkomstig de gewoonte van Duitsche mannen (levendige bijval); niet overeenkomstig de ge woonten van dit Huis (weer levendige bijval); het beleedigt de gevoelens der leden van dit Huis (bewijzen van goedkeuring). Ik betreur het dat ik geen middelen heb om zulk een handel wijze naar behooren te kunnen straffen (storm achtige bijval). SingerIk vraag verlof tegenover de woorden van den heer president eenige opmerkingen te mogen plaatsen en te verklaren, dat kan ik doen namens mijn geheele fractie, dat wij ons nu niet en nimmer zullen laten dwingen een Hoch uit te brengen op iemand, (Luid geroepFoeidie gezegd heeft (aanhoudend geroepfoeifoei Gooi hem er uit! De president luidt aanhoudend). President Levetzow Ik mag niet toestaan, dat u de persoon des keizers in het debat mengt (levendige bijval). Singer: Ik moet mij schikken naar het ver bod van den president. Nadat evenwel in uit zicht is gesteld, dat er bevolen zal worden sol daten te doen schieten op hun ouders, hun va ders en moeders en op hun broeders, en nadat wjj thans rekening hebben te houden met de „Ümsturz-vorlage" die tegen ons werdt gericht (Geroep: tot de orde!) achten wij het niet ver- eenigbaar met onze eer en waardigheid (Geroep: foei er uitDe laatste woorden van den spreker gaan in het tumult verloren). De oorlog tusschèn China en Japan. Te Shangai is het gerucht in omloop, dat de Japansehe regeering zich bereid heeft verklaard een wapenstilstand te sluiten, voor tien dagen, ten einde de definitieve onderhandelingen over den vrede in te leiden. Tot dusver is dit gerucht nog niet bevestigd. Voor zoover bekend, blijft Japan eischen dat China eene aanzienlijke oorlogsschatting zal be talen, terwijl tevens volkomen zelfstandigheid van Korea wordt verlangd. Tevens wordt be weerd, dat de Japansehe regeering blijft bij haar eisch om alle plaatsen bezet te houden, welke nu in de macht harer troepen zijn. Een derge lijke eisch zal zeker niet licht door China wor den ingewilligd, vooral niet, wat betreft Port- Arthur, de gewichtige oorlogshaven, die zeker alleen in de hoogsten nood door China zal wor den prijs gegeven. Intusschen gaat de Chineesche regeering voort met het nemen van strenge maatregelen tegen de generaals, aan wie zij haar nederlagen wijt. Te Peking houdt een krijgsraad zitting, ten einde uit te maken, wie schuldig is aan het verlies van Kenchow en Talienwhan, de beide voorposten van Port-Arthur, die bijna zonder slag of stoot door de Japanners werden veroverd. Generaal Chan, die daar het bevel voerde over de Chineesche troepen, is ontslagen. Een der gelijk lot wacht nu ook de andere generaals, die bij de gevechten in Korea het onderspit moesten delven. Nu weer wordt uit Shangai gemeld, dat Li Hung Chang nog steeds te Tientsin het ambt van onder-koning der provincie Petscbili uitoe fent. Wel is waar is hem nu allen invloed op den loop der Staatszaken en de leiding der krijgs verrichtingen ontnomen, maar het schijnt dat de voorheen almachtige staatsman nog niet ten eene male in ongenade is gevallen. De Engelsche regeering dit is voldoende bekend zal gaarne medewerken om den vrede in Oost-Azië te helpen herstellen, maar van een dergelijke poging is alleen succes te verwachten, indien alle toongevende mogendheden samen gaan. Zoolang echter tusschèn Rusland, Enge land en Frankrijk nog geen overeenstemming is verkregen, zullen alle pogingen tot herstel van den vrede, ook die van president Cleveland, wel vruchteloos blijven. V Lakken zonder kaars. In^Oostenrijk is iets nieuws uitgevonden, dat zeker ook in ons land succes zal hebben, n.l. pijpenlak, dat in het midden een pit heeft even als een kaars, zoodat men het kan aansteken met een lucifer en er mede kan lakken zonder een kaars noodig te hebben. De bereiking van dit doel schijnt nog al moeilijkheden veroor zaakt te hebben, omdat de pit niet sneller of langzamer mag branden dan het lak, geen roet mag geven bij het branden en ook geen asch, die het lak verontreinigt. Er is echter eene soort van hars of een meng sel van harsen gevonden, waarmede de katoenen pitten gedrenkt worden en waardoor aan de ver schillende eischen voldaan wordt. De toestand van Ferdinand de Lesseps, die sinds lang in een staat van kindschhoid verkeert, is thans van dien aard, dat men zijn einde eiken dag kan te gemoet zien. Hij is ruim 89 jaar oud. Mogen kinderen bier en wijn drinken Geneeskundige beoordeeling. In vele, men kan haast zeggen in alle huis houdens is men gewoon, als bij feestelijke ge legenheden wijn of aan het dagelijksch mid dagmaal bier gedronken wordt, ook den kin deren hun deel daarvan te gevenvelen laten hen zelfs van brandewijn en andere alcoholi sche dranken proeven. Natuurlijk hebben de ouders goede bedoelingen, zij beschouwen dit genot voor de kleinen als onschadelijk of zelfs versterkend, voedend, heilzaam. Dilettant-ge neeskundigen, en die zijn ontelbaar, schrijven alcohol, en voornamelijk brandewijn, zeer dik wijls als artsenij voor en kennen daaraan allerlei deugden toe. Om van de jongens flinke kerels te maken, zeggen zij, moet men hen vroeg versterkend bier, edelen wijn of een glaasje snaps leeren verdragen. Wil men ech ter een andere meening hooren, dan raadplege men daaromtrent eens de ware geneeskundi gen, vooral de kinder- en de krankzinnigen dokters. Hun uitspraak zal zijn, dat deze alge- meene gewoonte zeer verkeerd en gevaarlijk' is, dat kinderen van bier, wijn en sterken drank reeds bij het geringste gebruik een on berekenbaar nadeel ondervinden en dat daar uit de ergste aller kwalen, de dronkenschap, kan ontstaan. Bijne alle geneeskundigen, die men omtrent dit vraagpunt heeft geraadpleegd zijn eenparig van oordeel, dat kinderen deze dranken niet kunnen en niet mogen verdra gen. De directeur van het kinderhospitaol te Freiburg, professor Thomas, schrijft: „Ontwij felbaar is alcohol in elke hoedanigheid, als het lichtste bier of den slapsten wijn, een vergift voor het gezonde kind. Het benadeeld reeds, doordat het den smaak bederft van het hoofdvoedsel voor een kindde melk. Door voortdurend gebruik van alcohol wordt het kind tot een dronkaard opgekweekt, wordt zijn toekomstige gezondheid verstoord en zijn leven verkort. Reeds voor den zuige ling is het nadeelig, als de min bier of wijn drinkt. Oudere kinderen worden door het ge bruik van geestrijke vochten vroeg rijp, lee ren onvoldoende, lijden ijiet zelden aan bloed armoede. Hun karakter wordt niet zelden bedorven, van zachtzinnig en leidzaam, worden zij door alcohol knorrig, prikkelbaar en weer- spanning. Slechts bij geringe uitzondering mag alcohol als geneesmiddel bij kinderen worden toegepast en nimmer mag men dat op eigen gezag doen zonder den geneesheer geraadpleegd te hebben." Andere geneeskundige specialiteiten hebben dezelfde uitspraak gedaan. Zij prijzen melk en water als de beste dranken voor het kind. In de wijnstreken, waar wijn een zeer gewone volksdrank is, geven de ouders dikwijls aan de kinderen een fleschje wijn mee naar school om tusschèn de schooltijden bij hun brood te ge bruiken. Deskundigen noemen dit een mis daad, die de ouders onwetend aan hun kin deren begaan. In sommige gezinnen wordt rum en cognac bij kinderen als geneesmiddel aan gewend voor ongesteldheid der maag. Zoo ge went men hen aan het drankgebruik, dat la ter zeer licht in misbruik kan ontaarden, en dan verwondert men er zich nog over, wan neer jongens van 16 of 17 jaar zich reeds te buiten gaan.Men heeft het kwaad zelf bij de klei nen gezaaid, het spreekt dus vanzelf, dat het reeds vroegtijdig rijke halmen schiet. Ten slotte nog het oordeel van den direc teur van het gesticht voor drankzuchtigen „Marbach" aan het meer van Constanz „Door staat het kind werkelijk de onmiddellijke ge varen, welke het alcoholgebruik na zich sleept, de kiem der dronkenschap is golegd en deze ontwikkelt zich naar mate de knaap tot man wordt en zelfstandigheid verkrijgt. De statis tiek van ons gesticht leert, dat bij de meer derheid onzer patiënten alcohol is aangewend tot geneesmiddel voor allerlei kinderongesteld heden. Vele vrouwen, die in onze inrichting voor haar kwaal genezing komen zoeken, hebben reeds als kind zwaren wijnTokayer en dergelijke, als versterkingsmiddel gebruikt. Aanvankelijk vond men daar baat bij, omdat wijn inderdaad versterkend is, maar heeft men het kind eenmaal met deze prikkeling ver trouwd gemaakt, dan heeft het telkens een grootere hoeveelheid noodig en het duurt niet lang of het kwaad der dronkenschap heeft zoo diep wortel geschoten, dat hot niet dan met de grootste moeite kan uitgeroeid wor den." Burgerlijke Stand. Gemeente Noordscharwoude. Ingeschreven van 1—30 Nov. 1894. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. GeborenAntje, d. v. Klaas Schuit en Antje Mak. Evert, z. van Aris Langedijk en Dieuwer- tje Barten. Geertje, d. v. Simon Stam Jz. en Maartje Dekker. Overleden: Klaas Schoenmaker, z. v. Jan en Jantje Noordwest, 5 m. Antje Beekhuis, wed. Cornelis Wagenaar, ruim 90 jr. Gemeente Oud-Karspel. Ingeschreven van 130 Nov. 1894. Geboren en Overleden: Geene. Getrouwd: P. Steijn jm. 24 jr. en Maartje Kuiper, jd. 24 jr. Gemeente Zuidscharwoude. Ingeschreven van 130 Nov. 1894. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren Maarten, z. v. Elbert Vlug en Antje Poppes. Agatha, d. v. Klaas Hoogeboom en Margaretha Zut. Jannetje, d. v. Louris Bood en Pietertje Nol. Anna Sophia Magdalena, d. van C. ten Bosch en H. M. J. Groeneveldt. Overleden: Hendrikus Johannes Woestenburg oud 14 d. Neeltje Kol, echtg. van Arie Schoen maker, oud 43 jr. Gemeente Broek op Langedijk. Ingeschreven van 130 Nov. 1894. BevallenT. Kreijger, geb. Leegwater, D. A. Glas, geb. Slot, D. Ondertrouwd, Gehuwd en Overleden: Geene. Gemeente Ileer-llugowaard. Ingeschreven van 130 Nov. 1894. GeborenAdrianus, z. van C. Bruin en B. Bleeker. Gerritje, d. van K. Leegwater en A. Akkerman. Jacobus, z. van K. Vader en D. Commandeur. Jan, z. v. P. Borst en T. Knol. Geertruida, d. v. P. Appelman en T. Oudejans. Cornelis, z. v. J. Bood en B. Groot. Geertruida Margaretha, d. v. C. C. Borst en E. Smit. An- dries, z. v. J. Schilder en G. Konijn. Ondertrouwd: Geene. GetrouwdJan de Ruiter en Antje Mienis. Pieter Mienis, wedn. van Cornelia Egmond, en Dirkje Kakes. Overleden: Neeltje Ursem, echtg. van Jacob Danenberg, oud 63 jr. Gemeente Ilaringcarspel. Ingeschreven van 130 Nov. 1894. Geboren: Trijntje, d. v. Reijer Borst en Antje Swart. Geertje, d. v. Jan Bruin en Maria Ooije- vaar. Pieter, z. v. Willem Groot en Aantje Beers. Hendricus, z. v. Jan Tak en Catharina Dudink. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Klaas Stroet, jm. 29 jr. en Geer- van der Oord, jd. 18 jr. beiden te Haring- Overleden Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Pieter Gootjes en Aaltje Bijpost. Trijntje Borst oud 3 d. Gemeente Winkel. Ingeschreven van 1—30 Nov. 1894. GeborenDirk, z. v. Dirk Kleen en Maartje Koorn. Jannetje, d. van Cornelis Kaashoek en Antje Bood. OndertrouwdGeene. GetrouwdDirk Slooves jm. 36 jr. en Iefje Cornelia Spoor jd. 18 jr. Overleden: Joost Wit, 81 jr. wedn. van Jan tje Maarschalk, z. v. Pieter Wit en Neeltje de Leeuw. Jantje Leen, 9 m. d. v. Jan Leen en Goudina de Ridder. Albert Hart, 3 m. z. v. Barend Hart en Geertje Otter. Gemeente Oude Niedorp. Ingeschreven van 1—30 Nov. 1894. Geboren, Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. OverledenGrietje Smit, echtgen. van Dirk Chattillon 72 jr. Jacobus Winnips, z. van Jan Winnips en Maartje Sneekes, 6 w. Gemeente St. Pancras. Ingeschreven van 1—30 Nov. 1894. GeborenAafje, d. v. Simon Konijn en Pe- tronella Kraakman. Franciskus, z. v. Willem Hos en Sophia Maria Stroomer. Overleden: Bregtje Oukes, echtgen. van Arie Vader 33 jr. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 9 Dec. voormiddags 9.30 uur, Ds. Stramrood. Woensdag 12 Dec. s' avonds 6.30. Stramrood NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 9 Dec. voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema GER. GEMEENTE. Zondag 9 Dec. voorm. 9 uur, nam. 2 uur Dinsdag 11 Dec. nm. 6.30 Ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 9 Dec. v.m. 9.30 uur, Ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 9 Dec. vm. 9, nm. 2 u. Ds. Gemser. Woensdag 12 Dec. nm. 6 u. Ds. Gemser. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 9 Dec. v.m. 9.30 nam. 2.30 u. Ds. A. Voogelpredikant te Dinteloord. GEREF. KERK B. Zondag 9 Dec. vm. 9. uur, Ds. Bakker. Bediening v/h H. Avondmaal, nm. '2 uur Ds. Bakker dankzegging. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 9 Dec. voorm. 9.45 uur, Ds. Vrijer. Marktberichten. X Groenten markt Broek op Langedijk, Maandag 38 December. Aardappelen f af Bloemkool f ai.Bloemkool 2e soort f a f Roode kool f2.a f4.Wortel f a f Uien per 100 bos f .af 0.70. Geele kool f 1.50 f 5,Nep f a f Witte kool f af Reuzenk. f3.a 7.— Biete f4, 7,50 ALKMAAR, 7 Dec.Aangevoerd269 tapels Kaas, wegende 90829 Kg. Kleine f 26.— Commissie f 24.Middelbare f 25. ALKMAAR 8 Dec. 1894. Aangevoerd8 Paarden f 50.a f 90.— 7 Koeien f 140 a f150.21 Nuchtere kalveren f8.a f.22 319Schapen f 12.a f23.Lammerenf af 69 Magere varkens f12.a f16.220 Biggen f.5 a f 8.509 Bokken en Geiten f 3. af 8.kleine id. f0. af Aardappelen f80. per zak; nieuwe p. mandje f Wortelen f ;per 100 bos Kippen f 0.35 a f 175 Konijnen f 20. a 1.30 Kipeieren f6.50 a f7.per 100stuks Eendeieren per 100 stuks; Boter per kop f0.55 a f 60. Peren fl.25 per zak; Bloemkool t.af 8, perlOO Uien f per 100 bos; Eenden f60. per stuk SCHAGEN, 6 Dec. 8 Paarden f 36 a 125., 36 Geldekoeief 90 ,af 250, lOKalf- koeien f 190 a 240, Vaarzen f af 14 Nuchtere Kalveren f 6a 22,50 450 Schapen 24. a f 30, 670 Lammeren f 10,—a f22,— 40 magere Varkens f 10a f 15,50 Biggen f 6.a f 8,Boter per kop f 0,425 a f 0,475 Kipeieren f 4,50, a 5.50 f —per 100. Advertentiën. Na een langdurig doch geduldig lijden overleed heden tot diepe droefheid van mij en mijne dochter, mijne geliefde Echtgenoote GRIETJE ULOHKEK, in den ouderdom van ruim 47 jaren. J. OTTO Jzn. Zuidscharwoude, 3 December '94. Anijs- en Slemptabletten, Anijs- olie. Chocolade in poeder en tabletten. Verkrijgbaar in „DE NIEUWE GAPER," Luttik-Oudorp C 61, Alkmaar.

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 3