Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 16 December 1894. Groep V. Rivier- en Z e e v i s s c h e r ij. Fabricage van netten. Inrichting voor kunst matige vischteelt. Groep VI. Hygiene. Closets. Ventilatietoestellen. Wasch-en Toilet kamers. Badinrichtingen. Ontsmetting- en Reini gingsmiddelen. Filtreertoestellen. Waterleidingen. Onderzoek van Voedingsmiddelen. Genees- en Verbandmiddelen. Groep VII. Machineriën. Werktuigen ter voorbrenging van Electriciteit voor beweging en voor verlichting. Werktuigen ter voortbrenging van stoom, heete lucht en be weging door andere middelen. Liften voor perso nen en goederen. Werktuigen voor Centrale Ver warming. Electrische Schellen, Brandsignalen, Telephonen. Telegraaf. Veiligheidssignalen. Sein en Wisseltoestellen. Groep VIII. Verlichting. Verlichting door electriciteit, gas, kaarsen, petroleum en andere stoffen. Verlichting voor Slaap-, Huiskamers, Kantoren, Zalen, Vestibules, Trappen, Schepen, Spoorwagens en verdere Reis- gelegenheden. Toestellen van verlichting in de open lucht. Diverse apparaten voor verlichting. Groep IX. K u n s t-N ij v e r h e i d. Tapijtfabricage. Plateelbakkerskunst. Boek- en Steendruk, Plaatdrukkerij, Zincographie, Photo- grafie. Houtsnijkunst. Beeldhouwkunst. Kristal en Glasfabricage. Kamerversiering. Decoratieve schilderkunst. Weverijen. Spinnerijen. Behang selpapieren. Diamantbewerking. Groep X. Verwarming. Kachels, Haarden, Caloriferes. Centrale ver warming door water, stoom en lucht. Verwar ming voor Slaapkamers, Zalen, Mailschepen, Spoorwagens en verdere vervoermiddelen. Diverse hulpmiddelen voor verwarming. Steenkolen en verdere brandstoffen. GroepXI. Geographische Afdeeling. Reis- en Plaatsbeschrijving. Kaarten, Reis gidsen etc. Astronomische- en Topographische Instrumenten. Groep XII. Volledige inrichtingen. Volledige keuken, dienkamer met toestellen voor reiniging van vaatwerk, poetsen en slijpen van verschillende voorwerpen. Inrichtingen voor het behandelen der Wasch, etc. Inrichtingen voor Zuivelbereiding, ter conserveering van Groenten etc. en voor Patissier, Confiseur. Brood bakkerijen. Slagerijen. Inrichting van verschil lende Hotel-vertrekken, scheepskajuiten, wagons, restauratie wagons etc. en van eene volledige drukkerij. GroepXIII. Veiligheidsmiddelen. Sluitingen. Vuurvrije kasten. Reddingsmidde len bij brandgevaar. Blusschingsmiddelen. Rem- toestellen. Vuurpijltoestellen. Reddingsbooten. Reddingsmiddelen bij stranding etc. Wapenen. Groep XIV. Tuinbouw. Plannen en Teekeningen van Tuinen. Perken. Sierplanten. Groenten- en vruchtenkweekerij. Serrebenoodigdheden. Versieringen voor huis en tuin. Groep XV. Assurantie. Statistieken, Tabellen en Tarieven van Brand- assurantie. Levensverzekering. Verzekering tegen dieftal en inbraak. Statistieken, Tabellen en Ta rieven van verzekering tegen waterleidingsschade. Statistieken, Tabellen en Tarieven van Verze kering tegen ongelukken, tegen besmettelijke ziekten, tegen werkeloosheid, en van Pensioen verzekering. Groep XVI. Diversen. Tabak, Sigaren, Sigaretten, rookersbenoodigd- heden etc. Parfumeriën. Toiletartikelen. Luxe artikelen. Lectuur. Illustratiën. Buitenland. De Sultan vail Deli aan 't wielrijden. Wij lezen in de „Kampion": De Sultan van Deli (Sumatra) is een groot liefhebber van hot wielrijden en heeft door tus- schenkomst van den heer P. J. Freki te Rot terdam een speciale Elswik-safetsy besteld. Het bijzondere van deze machine is, dat hetgeheele frame, en zelfs de velgen der wielen, geheel vernikkeld moeten wezen. Verder heeft de ma chine Clincher banden met non-slipping dek, pneumatiek rem, terwijl voor de overige benoo- digdheden 't fijnste, beste en nieuwste geleverd moeten worden. Dat is nog eens 'n ordertje! De Sultan van Deli is niet alleen een liefheb ber van wielrijden, maar hij wil deze sport in zijn rijk ook aanmoedigen. Zoo heeft hij o.a. het plan nabij de hoofdstad een wielerbaan aan te leggen of te doen aanleggen, en aangezien er in Medan en Penang veel Hollanders en Engel- schen zijn, die wielrijden, zal hij zeker racing- men genoeg vinden. De heer Frans Netscher te Rotterdam ontving de opdracht tot 't maken van een ontwerp en teekening van de baan. Een reis om de wereld. Wielernieuws weet het volgende mede te dee- len Op het oogenblik vertoeft te Parijs eene jonge Amerikaanscho, die de eigenaardige opdracht heeft in zestien maanden een reis om de wereld te maken, en vertrekkende zonder geld, terug te komen met 5000 dollars, op eerlijke manier verdiend. Bovendien moet zij minstens 25.000 kilometer te voet of per rijwiel afleggen. Natuurlijk is deze opdracht, welke de dappere „uffer zonder aarzelen heeft aangenomen, het gevolg van eene weddenschap tusschen twee rijke Amerikanen. Miss Londonderry, zoo noemt zich de Amerikaansche, had reeds in den be ginne veel succes. Zij leerde wielrijden en toen zij het goed kon kreeg zij van een rijwielfabri kant een machine cadeau met nog 500 doll, er bij, op voorwaarde, dat zij gedurende de geheele reis slechts een rijwiel van zijn fabriek zou ge bruiken. Zij kocht in het begin van haar reis allerlei kleinigheden, die zij later onderweg als souve nirs met winst verkochtzij hield eene voor dracht die haar een aardig sommetje aan entrées opbrachtzij verbond zich tegen goede betaling linten op haar kleeren te dragen, waarop de naam staat van firma's, die op deze wijze re clame willen maken zij stond eveneens om een deel harer 5000 dollars te verdienen, een paar uur in den winkelkast, opdat de menschen voor de winkelkast zouden blijven staan en dat met het beste resultaat. Het geld om den overtocht per stoomboot te betalen, verdiende zij hoofdzakelijk door het verkoopen van photografieën met opdrachten en een handteekening er op, en zoo kwam zij te Havre en te Parijs, waar zij zij is journaliste en heeft in de rechten gestudeerd eenigen tijd als journaliste werkzaam wil zijn. En dat niettegenstaande zij geen Fransch verstaat. üe oorloy tusschen China en Japan. De Japanners hebben den veldtocht tegen China weer met alle kracht aangevangen. Tegen welke plaats nu echter de aanval ge richt zal worden, is nog niet zeker. Men ver moedt dat maarschalk Oyama een poging wil beproeven om de bekende oorlogshaven Wei- hai-wei, tegenover Port-Arthur gelegen, te ver overen. Teneinde de aandacht der Chineezen van deze gewichtige haven af te leiden, vertoo- nen de Japansche oorlogsschepen zich telkens bij verschillende belangrijke punten der Chinee- sche kust. Vandaar de vele geruchten, die in omloop zijn over landingsplannen der Japanners. Het waarschijnlijkste is echter, dat de aanval tegen Wei-hai-wei zal worden gericht. Het bericht, dat Shan-hai-kwan, eene gewich tige haven, gelegen aan de golf van Liautong, het eindpunt van den spoorweg van Tientsin naar de kust, reeds door de Japansche troepen is ingenomen, is tot dusver nog niet van officieele zijde bevestigd. Wellicht behoort deze mededee- ling ook tot de landings-geruchten, die in omloop worden gebracht, teneinde de werkelijke bedoe lingen van den Japanschen bevelhebber te ver bergen. Men zal zich herinneren, dat de Japansche generaals dezelfde taktiek volgden, toen zij den aanval tegen Port-Arthur beproefden. Ook bij die gelegenheid werden eerst allerlei geruchten verspreid over het doel der Japansche expeditie Waarschijnlijk zal dit ook nu wel het geval zijn, want, na de verovering van Port-Arthur, zullen de Japanners, alvorens tegen Peking cp te rukken, eerst wel beproeven zich meester te maken van Wei-hai-wei, het voornaamste station der Chineesche oorlogsvloot. De Lesseps. De familie De Lesseps is teruggekomen op haar besluit, om de begrafenis van den beroem den doode in het dorp Vatan te doen plaats heb ben. Het lijk is Donderdag, na een godsdien stige plechtigheid op het kasteel La Chesnaye, naar Parijs vervoerd en Zaterdag op het kerkhof van Saint-Pierre de Chaillot begraven. Meer dan 200 condoleantie-telegrammen zijn te La Chesnaye ontvangen. De koningin Isabella van Spanje, de prins van Wales en keizer Wil helm waren de eersten om hunne deelneming te betuigen. Keizer Wilhelm heeft het volgende tele gram van rouwbeklag en deelneming aan mevr. de Lesseps gezonden „De telegraaf brengt mij het bericht van het smartelijk verlies dat u ge troffen heeft. De geheele wereld weent met u bij het graf van een der grootste geesten, van een genie dat de wereld omvatte. Geloof, Me vrouw, dat al mijne sympathieën op dit oogen blik met u en uwe familie zijn." Mevr. de Lesseps heeft alsmede van den En- gelschen gezant lord Dufferin, uit naam van den prins van Wales, een telegram van innige deelneming ontvangen. De betuigingen van dien aard, die haar ge worden zijn, zijn ontelbaar, men zegt dat de telegrafische alleen meer dan 800 bedragen. De maatschappij van het Suez-kanaal heeft besloten de kosten der begrafenis van de Les seps voor hare rekening te nemen. Opmerkelijk is ook het telegram van de nieuwe Panama-kanaalmaatschappij, dat als volgt luidt: „Ontvangt de betuiging van onze oprechte deel neming. De herinnering aan de Lesseps zal met bewondering en eerbied worden bewaard door hen die zijn werk, het Panama-kanaal zullen voltooien." Van den Hongaarschen staatsman Francis Deak wordt verteld, dat hij zich van het vol gende middel bediende om lastige bezoekers weg te krijgen. Hij vertelde hun namelijk het volgende ver haal. Op zekeren dag bracht Napoleon I een be zoek aan een Parijsch invalidengesticht voor oude soldaten. Hij sprak daar onder anderen een man, die een zijner armen had verloren. „Waar heb je je arm verloren?" vroeg de keizer. „In Rusland, Uwe Majesteit." „Dan vervloek je zeker je keizer en je land, telkens wanneer je dat verminkt lichaamsdeel beschouwt." „Neen, Uwe Majesteit," antwoordde de vete raan, „voor mijn keizer en mijn vaderland zou ik gaarne mijn anderen arm ook opofferen, als het noodig was." „Dat kon ik haast niet gelooven," zeide de keizer en liep door. Maar de soldaat, die wilde bewijzen dat het ernst was, trok zijn sabel en hieuw zijn anderen arm af." Als Deak dit verteld had, bewaarde hij het stilzwijgen en keek den bezoeker doordringend aan. „Wel, wat zegt gij wel van zulk een man placht hij na eenige oogenblikken te vragen. „Een heerlijke daad van zelfopoffering. Een groot karakter." Dit was onveranderlijk de zin van het ant woord. „Maar er is toch een onwaarschijnlijkheid in dit verhaal." „En dat is „Het is gewoon onmogelijk. Hoe kan een eenarmig man zijn sabel trekken en daarmede zijn eenigen arm afhakken Een Hamburger genie heeft een schoen poetsmachine uitgevonden ter sterkte van 20 huisknechts-krachten. Met deze vinding is nu ook het veelbesprokene vraagstuk opgelostWie poetst de laarzen in den sociaal-democratischen toekomststaat De werklieden der sociaal-democratische bakkerij te Hamburg hebben het werk gestaakt. Zij klagen er over, brutaal behandeld te worden geen enkelen vrijen dag te hebben, en te moe ten werken,zooals zij acht jaren geleden weigerden te doen in de bakkerijen der bourgeois. Om deze laatste reden was de sociaal-democra tische bakkerij opgericht: de werklieden schijnen niet bij de zaak gewonnen te hebben. Den 15en December zal een vergadering te Berlijn gehouden worden van vertegenwoordi gers van alle Duitsche universteiten, ter bespre king van een gemeenschappelijk optreden tot het aanbieden van eene eeregave aan Bismarck, wanneer deze 80 jaar wordt. YOODLOT. Een jonge man, een wees van goede opvoe ding, wordt, voorzien van de beste aanbevelin gen, naar een rijken bankier te Parijs gezonden, die hem, dank deze aanbevelingen met open armen ontvangt en hem terstond een plaats op zijn kantoor geeft. Midden in het gesprek komt een bediende binnen, die den bankier even te spreken vraagt. Ik ben terstond weder te uwer beschik king, zegt hij tot zijn protégé, dien hij in zijn kabinet alleen laat. De jonge man kijkt onwillekeurig in de ka mer om zich heen en ziet plotseling op de tafel voor zich, twee pakketten banknoten, die onder een presse-papier liggen. Op elk pakket ligt een briefje, meteen speld aan de stapeltjes bankpapier bevestigd, en op die briefjes staan de tooverwoorden „Honderd duizend francs!" Den jongen man vaart een rilling door de leden bij het zien van zooveel geld, en een dolle gedachte maakt zich van hem meester. Men zal het wel niet merken, zegt hij bij zichzelven, als ik ten minste eens een minuut in mijn leven 200.000 francs bij mij heb. Daarbij grijpt hij in koortsachtige opgewon denheid de banknoten maar op hetzelfde oogen blik, dat hij ze in de zakken van zijn jas doet verdwijnen, komt de bankier weder binnen. Alzoo, beste vriend, zegt hij, dat is dus afgesproken. Yan morgen af zijt ge in mijn dienst; uw aanvankelijk salaris bedraagt 1500 francs, maar ik hoop, dat ge daarop niet zult blijven staan. De jonge man voelt, dat hem de haren te berge rijzen, het is hem als branden de 200.000 francs op zijn borst. Maar wat moet hij doen Ze weder onder de presse-papier liggen Zijn beschermer zou het zien. Hem zijn grap bekennen? Waarschijn lijk zal hij de grap zeer flauw vinden en zich weinig bekommeren om een bediende, die zich tot zulke dwaasheden verleiden laat. Maar wat dan Een handbeweging van den bankier beduidt hem, dat het gesprek is afgeloopen. De ongelukkige staat van zijn stoel op, sta melt eenige woorden van dank en verlaat de kamer met de tweemaal honderdduizend francs. Eerst vat hij het plan op, zich in 't water te werpen, dan zich een kogel door het hoofd te ;agen, dan wil hij naar België de wijk ne men, en eindelijk, na een uur van angst en gewetenswroeging, besluit hij tot dat, wat hij reeds terstond had moeten doen. Hij gaat naar huis, maakt een pakket van de banknoten, adresseert ze aan den heer Ban kier X in de IJ straat, en voegt er een brief bij, waarin hij zijn dwaasheid belijdt en om vergiffenis vraagt. Dan holt hij als een dief de straat op, zonder dat hij het durft wagen voor of achter zich te zien, en geeft hij het pakket aan den eersten den besten besteller, dien hij ontmoet. Nauwelijks is hij weder op zijn dakkamertje teruggekeerd, of er wordt hevig op de deur ge tikt. Zijn hart klopt hoorbaar, de bankier weet alles, men zal hem gevangen nemen hij opent De besteller, aan wien hij het pak ket heeft afgegeven, staat voor hem en staart hem spottend aan. Snel sluit hij de deur en zegt: Gij hebt,dus gemoedsbezwaren? Gij zijt dus een lafhartige domoor Eerst voert ge den streek uit en dan wordt ge bevreesd. Maar ik, ik ben zoo niet. Ik zou alles kunnen houden, maar dat heb ik niet willen doen en ik heb tot mij zeiven gezegd ieder de helftHier is uw deel en dat is bet mijne 1 Dit zeggend overhandigt hij den jongen man een pakje banknoten. De ongelukkige blijft als aan den grond ge nageld staanhij wil niets, hij waagt het niet iets te begrijpen. Hij gevoelt zich door het noodlot verpletterd. Plotseling echter springt hij op en roept Dat zult ge niet doen, ellendelingDit geld behoort u niet. Ik wil het, ik moet het hebben Hij vliegt de besteller naar de keel. Wat! antwoordde de krachtige bestel ler, die zich met een vuistslag van den jon gen man had losgerukt, „ga nu niet zoo begin nen of ik neem alles." Ja of neen wil ge mij deze banknoten teruggeven, ellendige dief? Neen zeker niet Waanzinnig, buiten zichzelven van woede en vertwijfeling grijpt de jonge man een mes, dat op den schoorsteen ligt, en zonder na te denken stoot hij toe. De Auvergner valt dood neder, en als de po litiedienaren, die van den bankier, die zeer spoe dig het verdwijnen der tweemaal honderd dui zend francs heeft bemerkt, het adres van diens protégé hebben vernomen, het dakkamertje bin nentreden, vinden zij den ongelukkige op den grond, liggend bij het lijk van den verslagene, wanhopig en naast hem de banknoten. Hij wordt gevangen genomen, moet terecht staan en zich schuldig hooren verklaren aan diefstal en moord, gepleegd op zijn medeplich tige, den besteller, om deswege ter dood ver oordeeld te worden. Deze geschiedenis is letterlijk waar. De jon ge man werd onschuldig door de justitie der menschen ten doode verdoemd. En zij moest het doodvonnis over hem uitspreken 1 Hoevele onbekende tragediën zijn er, tot welke alleen de Almachtige den sleutel bezit (»R. P RE Dl KEEÜRTËN. NED. HERY. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 16 Dec. voormiddags 9.80 uur, Ds. Stramrood. Collecte voor de Gustaaf Adolf Vereeniging. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 16 Dec. voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema GER. GEMEENTE. Zondag 16 Dec. voorm. 9 uur, nam. 2 uur Ds. Boeijenga. Woensdag 19 Dec. s' avonds 6.80. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 16 Dec. v.m. 9.30 uur, F. S. Knip- scheer, Theol. Cand. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 16 Dec. vm. 9, nm. 2 u. geen dienst Woensdag 19 Dec. nm. 6 u. Ds. G-emser. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 16 Dec. v.m. 9.30 nam. 2.30 u. Ds. Schutvoet predikant te Texel. GEREF. KERK B. Zondag 16 Dec. vm. 9. uur, Preeklezen. nm. 1,/2 uur Ds. van Goor van Dirkshorn. Dinsdag 6'/2 uur lezing door Dr. v. Goor, v. Binschoten. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag '26 Dec. voorm. 9.45 uur, Ds. Vrijer. Marktberichten. Groenteiimai'kt Broek op Langedijk, Maandag 10—15 December. Aardappelen f a f Bloemkool f af.Bloemkool 2e soort f a f Roode kool f2.— a f4.—. Wortel— f a f Uien per 10Ó bos f .af 0.70. Geele kool f 2.f 6,—, Nep f a f Witte kool f af Reuzenk. f a Biete f4, 6, ALKMAAR, 14 Dec.— Aangevoerd271 tapels Kaas, wegende 91552 Kg. Kleine f 26.50 Commissie f 24.50 Middelbare f 26.— ALKMAAR 45 Dec. 1894. Aangevoerd 12 Paarden f 40.a f125.5 Koeien f 140 a f170.20 Nuchtere kalveren f8.a f 46 129 Schapen f 10.a f 20.Lammeren f af 84 Magere varkens f12.a f16.— 269 Biggen f.5af 8.50; 7 Bokken en Geiten f3.- af 8.kleine id. f0. af Aardappelen f 80. per zak; nieuwe p. mandje f Wortelen f ;per 100 bos Kippen f 0.35 a f 175 Konijnen f 25. a 1.30 Kipeieren f.5.75 a f6.per lOOstuks Eendeieren per 100 stuks; Boter per kop f0.52 a f 57. Peren fl.25 per zak; Bloemkool t.af 8, per 100 Uien f per 100 bos Eenden f60. per stuk SCHAGEN, 13 Dec. 8 Paarden f36 a 125., 36 Geldekoeie f 90 ,af 250, 10 Kalf- koeien f 190 a 240, Vaarzen f af 14 Nuchtere Kalveren f 6a 22,50 450 Schapen 24. a f 30, 670 Lammeren f 10,a f22,40 magere Varkens f 10a f 15,50 Biggen f 6.a f 8,— Boter per kop f 0,425 a f 0,475 Kipeieren 1 f 4,50, a 5.50 f —per 100.

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 3