Bij P. Lek, voor Afbraak Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 6 Januari 1895. P r ij s-B i 1 j a r t e n Prjjs en Premie in contanten. Uit de hand te koop voor alle verdiensten. Dan moet zij gaan bevroe den dat de taak van den staat is regeeren en ordenen, en dat dezelfde politiek die vroeger voorschreef alle beletselen op te ruimen thans moet eischen de nieuwe levenskringen der maat schappij to brengen onder de heerschappij des rechts. Van deze Kamer mag men niet meer eischen dan zij geven kan. Wij hebben, zegt de schr., een „Kamer van formules" en een „formule ministerie". Zou, vraagt hij aan het slot zijner beschouwingen, minister Van Houten wel slech ter methode hebben kunnen volgen dan plaats te nemen in een ministerie dat onverbiddelijk zijn steun moet zoeken bij de meest conservatieve elementen der Kamer Hoewel geen aanhanger van de leer, dat alle burgers, als gelijke en gelijkwaardige individuen, ook gelijken invloed op het staatsbestuur moe ten hebben, en dat van de uitbreiding van het kiesrecht geen gevaren zijn te duchten, komt het prof. Cort van der Linden voor, dat de ge varen grooter zijn, indien men angstvallig wik kend en wegend den natuurlijken weg verspert aan do bruisende en gistende krachten der maat schappij. Zal de nieuwe kieswet haar doel be reiken, dat moet zij niet bij hare geboorte reeds de kiemen van verval mede ter wereld brengen. „Welke formule gij zult kiezen is van wei nig belang, welk leven gjj gaat stichten is over wegend. Wat Bright reeds in 1860 ten aanzien van het kiesrecht der werklieden schreef, schijnt prof. Cort van der Linden nog een behartens- waardige wensch, de uitspraak niet van eenige theorie, maar van het gezond menschenverstand: „Ik wensch allen te vereenigen, geen uitzonder lijke belangen te kennen; allen bijeen te bren gen in een gezond begrip van gemeenschappe lijke rechten, en aldus vrede en kracht te bren gen, waar thans oneenigheid en zwakheid te veel overheerschend zijn." Een terugblik in het „Vaderland" begint met de klacht„Voor ons politieke leven was het eindigende jaar hoogst onvruchtbaar." Maar was het dit ook voor onze politieke ontwikke ling Dat zal de tijd moeten leeren. Voorshands niets dan onzekerheid en verwarring, waarin vrienden en vijanden elkaar niet meer onder kennen. Tak's kiesrecht heeft gewerkt, als een knuppel in een hoendernest gesmeten. 't Ware intusschen overschatting van den in vloed van één persoon en van de beteekenis van één daad, in het wetsontwerp van dien bewinds man de oorzaak te zien van de ontbinding der partijenhet heeft de kiemen der ontbinding aan het licht gebracht en de ontbinding zelve verhaast. Maar des te duidelijker spreekt dan ook thans de noodzakelijkheid, om tot een nieuwe partijformatie te komen, op gezonde grondsla gen, om de eenswillende eleinenteu samen te voegen tot krachtige samenwerking, om voor de behoeften der moderne maatschappij bevrediging te vinden. „Men gevoelt overal, dat de oude leuzen haar kracht hebben verloren, dat nieuwe tijden nieuwe maatregelen vorderen, dat wat daar woelt in de onderste lagen der maatschappij, de gemeenschap wijst op de lang verwaarloosde plichten. Huns ondanks erkennen het ook de oud-liberalen en de orthodox-anti-revolutionnairen (als men dus den heer Lohman en de zijnen noemen mag.) Wil men bewijzen Men volge slechts, wat ge schreven wordt in het weekblad „De Liberaal" en in de anti-revolutionnaire „Nederlander", de meest typische voorbeelden. De toon dier bladen blijft steeds even bitter tegen al wat zweemt naar Takkianisme, maar wat hun het meest daarin hindert, is, dat het zich, naar zij meenen, tooit met de aureool van te zijn de volksvriend bij uitnemendheid. Zij beij veren zich daarom in het licht te stellen, dat de belangen der lagere volksklassen hun vooral niet minder ter harte gaan dan den Takkianen en dat zij met hun politiek die belangen eigenlijk nog veel beter dienen. Zij wachten zich ook wel voor namelijk van „de Liberaal" geldt dat prin- cipiëel strijd te voeren tegen wat van geavan ceerde zijde wordt aanbevolen. „Ook de zeer merkwaardige rede, die de pre mier in de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting heeft uitgesproken, legt van een zelfde stemming getuigenis af. Geen eisch van sociale politiek werd beslist door hem afgewe zen; van alles beloofde hij overweging en onder zoek; ook van hem ging slechts een waarschu wende stem uit tegen het al te hoog spannen der verwachtingen. Het allerkenmerkendst was wel, dat hij antwoordde op den aandrang om door dwang tot pensioenverzekering te komen: hij kon vooralsnog den rechtsgrond voor dien dwang niet vinden. Zoodra men het oud-libera- lisme inaar aan een „rechtsgrond" geholpen heeft, is de zaak gezond." Wijst dit alles op een volslagen gemis van eenig programma bij de oud-liberalen, voor wie het anti-Takkianisme de negatieve leuze is ge worden, het „Vaderland" wil daarmede allerminst te kennen geven, dat zij, die zich rekenen tot de meer geavanceerden, zich in het bezit van zulk een programma verheugen. Al heeft zich een geavanceerde groep gevormd, een partij vormt zij nog niet. Is zij gaarne bereid Tak als leidsman te volgen, ook de naam van Tak is aan geen duidelijk omschreven werkplan verbonden. En met de andere partijen staat het niet be ter geschapen. Van zeer verschillende zijden is hulde ge bracht aan de meesterlijke wijze, waarop het te genwoordig Kabinet de begrooting heeft verde digd. Het is echter nog geen goedkeuring van de politiek dezer ministers, als men zich gereed maakt, evenzeer onder erkenning hunner bijzon dere bekwaamheid, de kieswet, die zij zullen aanbieden, onpartijdig en welwillend te waar- deeren. Toch is het oprecht gemeend. „Vurig hopen wij, dat het aanvangende jaar van haar totstandkoming getuige zal 'zijn, en gaarne aanvaarden wij als motto van den daarbij wachtenden arbeid het woord van den premier, dat de beste staatkunde de meest oprechte is. Dan zal zeker niet gepoogd worden aan een re geering, onder betuiging van sympathie met haar streven, een stelsel op te dringen, dat zij niet aanvaarden kan. Dan zal men niet in een der artikelen van het wetsontwerp een beginsel neer leggen, dat men bereid is in een volgend artikel weer te verloochenen. Dan zal geen lid eener partij worden uitgestooten als zondebok in de woestijn, omdat hij voor dergelijke logica blind is gebleven. Dan zal men niet trachten met nietszeggende phrases mannen, die geheel verschil lende denkbeelden zijn toegedaan, te vangen onder één hoed. Dan zullen niet ter wille van grens- verschillen een wetsontwerp en een regeering worden ten val gebracht, om wederom den loop onzer politieke ontwikkeling te vertragen. Dan zullen wij een volgend jaar op deze plaats een hartelijk Glückauf kunnen neerschrijven." Het bestuur der „Liberale Unie" acht den tijd gekomen om een hervormingsprogram sa men te stellen, waarvan de verwezenlijking in de naaste toekomst moet worden nagestreefd. Het acht het gewenscht alle aangesloten kies- vereenigingen uit te noodigen de samenstelling van zoodanig program tot een punt van beschou wing te maken. Conclusiën worden niet aan het oordeel der kiesvereeniging onderworpen, daar het bestuur der „Liberale Unie" het noodig acht uit den boezem der vereenigingen in het geheele land allereerst de zelfstandige uiting harer gevoelens te hooren. In een aan de aan gesloten kiesvereenigingen gezonden nota vestigt het bestuur de aandacht op onderwerpen, die daarbij inzonderheid ter sprake zullen moeten komen, als: kiesrecht, arbeidersquaestie, leer plicht, overmatige arbeid, misbruik van sterken drank, belastingen, enz. Buitenland. De khedive van Egypte zal in het huwe lijk treden met de Circassische Ikbal Hanum; zij is 22 jaren oud en spreekt slechts Turksch en een weinig Arabisch. De vorst heeft het voornemen te breken met de Turksche gewoonte en zich overal in het openbaar met zijn echtge noot te vertoonen. Zij zal dus niet aan het hoofd van den haren staan, waar des khedives moeder het bevel zal voeren en zij zal ook aan deze de receptie van dames ten paleize overlaten. Het expeditie-leger naar Madagascar zal zeer sterk zijn. Het wordt samengesteld uit 10 bataljons infanterie, 1 bataljon jagers te voet, 7 batterijen artillerie, 1 escadron cavalerie, 4 com pagnieën genie, 1 trein-escadron van 6 compag nieën, 1 sectie voor de administratien en 1 voor den ambulancedienst. Het koloniale leger levert jdaarvan 6 batal jons. Het vijandelijk leger zal door een der aan zienlijkste Hova's worden aangevoerd. Dezen zal ter zijde staan de zoogenaamde kolonel Sher- vinton, een Engelschman, die het eigenlijke commando zal voeren. Omtrent dezen zonderlin gen avonturier kan het volgende worden mede gedeeld. Hij behoort tot een voorname Schotsche fami lie en was in zijn jongelingsjaren zeer gezien in aristocratische Londensche kringen. Spoedig had hij er zijn fortuin doorgebracht en nam dienst in een huzaren-regiment, waar hij het weldra tot sergeant-majoor bracht. Deze titel werd hem echter ontnomen wegens valsch spelen. Daarna verliet hij het leger, zwierf de wereld rond tot hij zich den titel wist te doen toekennen van the man, that broke the bank at Monte Carlo. Waarom vervolgens niet eene Russische prinses geschaakt? Dat deed hij en reisde Europa met haar af, tot zij hem verveelde en hij haar te Londen liet zitten. Het gewonnen geld was reeds lang geronnen en daar er in Europa geen oorlog gevoerd werd, ging hij vechten tegen de Zoeloe's. Bij het leger der Hova's tot kolonel verheven, organiseerde hij de troepen der inboorlingen en was juist met vacantie te Londen, toen Frankrijk tot het zenden der expeditie besloot. Onder een valschen naam scheepte hij zich in en is thans op het eiland teruggekeerd. Onder de aanvoering van dezen romanheld zullen de Hova's de republiek bevechten. De inwoners van Parijs hebben verleden jaar 21.921 paarden, 229 ezels en 40 muilezels opgegeten. De onderhandelingen tusschen China en Japan over het sluiten van den vrede zullen nu spoedig een aanvang nemen. De „New-York Herald" beweert te weten, dat de Chineesche regeering in geen geval een gedeelte van haar grondgebied zal afstaan. „Geen duim gronds" aldus luidt volgens den correspondent van de New-York Herald te Shan- gai nu de eisch der Chineesche regeering „zal den Japanners worden gegund, Wel zal China zich bereid verklaren eene aanzienlijke oorlogsvergoeding te betalen, mits de Japanners dan ook Port-Arthur en de andere steden, die zij veroverden, ontruimden." Wat daarvan aan is, moet nog blijken. Tot dusver hebben de Japanners nog geen aanval tegen Wei-hai-wei gewaagd. Toch blijft de ver overing van deze gewichtige Chineesche haven nog steeds op het program. Dit blijkt wel uit het feit, dat de Japansche vloot steeds blijft kruisen in de nabijheid dezer haven. Generaal Sung de commandant der Chinee sche troepen in Mandschoerije, die onlangs door den Japanschen generaal Katsura werd geslagen, blijft nog in het veld. De generaal heeft weer versterking ontvangen en schijnt nog van plan te zijn weer een veldslag te wagen. Naar het heet, heeft generaal Sung nu nog 12000 man schappen te zijner beschikking. Intusschen verkeert de Chineesche regeering nog steeds in geldnood. De heer Krupp bij wien de keizer eene nieuwe bestelling deed van ka nonnen en krijgsvoorraad, heeft geweigerd het bestelde oorlogstuig te leveren, tenzij onmiddel lijk het daarvoor vereischte geld ter beschik king werd gesteld. Hetzelfde antwoord ontving de Chineesche regeering ook van de heeren Nor- denfeldt en Maxim. Uit New-York wordt gemeld, dat de Chinee sche gemachtigden, die naar Tokio zijn vertrok ken, de onderhandelingen over den vrede niet zullen beginnen, voordat de heer Forster, de ge delegeerde der Ver. Staten, aldaar is aangeko men. De Japansche regeering van haar kant maakt natuurlijk ook geen haast, want, hoe lan ger de oorlog duurt, des te gunstiger worden de kansen voor de Japanners, die nu overal meester zijn van het terrein. Een tweede Salomo! Bij een dorpsrechter in den Uniestaat Georgia kwamen onlangs twee vrouwen, die elkaar het moederschap betwistten over een knaapje van 10 maanden en de wijze en rechtvaardige man zat met dat geval niet weinig in de war. Eens klaps schiet hem de geschiedenis te binnen van Salomo's rechtspraak en vol heilige geestdrift legt hij het knaapje op de tafel, neemt een ont- bijtmesje en zegt op plechtigen toon tot de beide vrouwen, dat hij het kind door midden zal snij den en aan elk de helft geven. En beide moe ders riepen in wanhoop uit: „Genoeg, groot man, genoeg, doe dat niet, houd hem liever zelf." In een wip waren zij de rechtzaal uit en lieten er den mislukten Salomo met den schreeuwen den bengel achter. Volgens een bericht uit Yokohama kun nen de gewonden van het tweede Jopansche le ger niet meer naar Japan worden verscheept, omdat het ijs den schepen het naderen der kust belet. De gewonden en zieken moesten nu zoo lang verpleegd worden in op het land opgesla gen hulphospitalen. Prins Bismarck heeft met nieuwjaar een eigenhandig schrijven ontvangen van keizer Wilhelm. De „Gazette di Venezia" deelt het volgende mede „Een Italiaansch echtpaar, dat binnen 4 dagen 260.000 pond sterling aan de speeltafel had verloren, schoot zich voor de deur van den toegang van het Casino van Monte Carlo dood, in tegenwoordigheid van een aantal personen. De indruk, die daardoor teweeg werd gebracht, was van dien aard, dat de speelzalen den vol genden dag leeg waren." Het is een schande, voegt de „Köl. Zeit." hieraan toe, dat deze rooversholen niet gesloten worden. Hier zou een internationaal tusschen- beide treden dringend noodzakelijk zijn. Burgerlijke Stand. Gemeente Noordscharwoude. Ingeschreven van 181 December 1894. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Grietje, d. v. Jacob Smit en Elisa beth de Vos. Overleden: Jan Volkers, 26 jr., ongehuwde z. v. Jan Volkers en Jacoba Kist. Levenloos kind, mannel. geslacht van Klaas Bruijn Pz. en Im- metje Zut. Cornelis Swager Cz. 71 jr. echtgen. van Vrouwtje Schrieken. Gemeente Oud-Karspel. Ingeschreven van 1—31 December 1894. Geboren Jacoba, d. v. Jacob Hart en Wil- helmina Vansteeg. Dirk, z. v. Hendrik Schuit en Johanna Helena Dekker. Guurtje, d. v. Jan Borst Lz. en Simontje Bouwens. Johannes, z. v. Jan Mors en Trijntje Kooinen. GetrouwdCornelis Nap oud 29 j. en Nantje Bregman oud 24 j. Overleden Guurtje Bos, weduwe van Jan Kuijper oud 80 j. Een levenloos kind van S. Evers en A. op 't Land. Grietje Kuit echtge- noote van Klaas Dekker oud 29 j. Gemeente Zuidscharwoude. Ingeschreven van 131 December 1894. GeborenWillem, z. v. J. H. Rake en A. Zentveld. Arie, z. v. D. Bruin en T. Ooijevaar. Petrus, z. v. C. Grootjes en E. Zut. Adrianus, z. v. S. Mettes en R. Strooper. Cornelis, z. v. P. v. Bergen en C. Wahlen. Jantje, d. v. A. Heijmans en M. Korff. Johanna, d. v. A. van Kleef en N. Kos. Lou wrens, z. v. D. Stuurman en T. Otto. OverledenGrietje Blokker, echtgenoote van Jan Otto oud 47 jr. Gemeente Broek op Langedijlf Bevallen A. Glas, geb. Slot z. K. Glas geb. Hart z. T. Ploeg geb. Bres z. A. Dirkmaat geb. Kroon d. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. Overleden Aldert Bakker 12 w. Aagje Groen 24 jr. Gemeente St. Pankras. Ingeschreven van 1—31 December 1894. Ondertrouwd Simon Lek, wedn. van Aagje Vader, alhier, en Maartje van Twuiver, wed. v. Gerrit Schoorl, te Winkel. Geboren Dirk, z. v. Jan Madderom en Maria Gerritsen. Geertje, d. v. Jan Horio en Klaasje Schuit. Overleden Willem, z. v. Willem Booij en Antje Biskanter, 8 w. Arie Kok, wedn. v. Trijntje Pijs, eerder van Neeltje Schoorl, 77 j. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 6 Jan. voormiddags 9.30 uur, Ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 6 Jan. voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema. Bevestiging van kerkeraadsleden. Doopsbediening. GER. GEMEENTE. Zondag 6 Jan. voorm. 9 uur, nam. 2 uur ds. Boeijenga. Woensdag 9 Januari, 's Avonds 672 uur, Ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 6 Jan. v.m. 9.30 uur, Ds. Melchers. Doop. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 6 Jan. vm. 9 uur, nam. 2 uur 9 Jan. nm. 6 uur. Ds. Gemser. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 6 Jan v.m. 9.30 nam. 2.30 u. den WelEd. Héér C Lindeboom Theol. student. GEREF. KERK B. Zondag 6 Jan vm. 9. nm. 2 u. Ds. Bakker. Woensdag 9 Jan's avonds 61/2 ds. Bakker. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 6 Jan. voorm. 9.45 uur, Ds. Vrijer. Marktberichten. (üroeiitenmnrkt Broek op Langedijk, Maandag 1—5 Januari Aardappelen f af Bloemkool f af.Bloemkool 2e soort f a f Roode kool f2.— a f4.—. Wortel— f a f Uien per 100 bos f .af0.70. Geele kool f2.— f5,50, Nep f af, Witte kool f a f Reuzenk. f a Biete f4, 6,— Rapen f 1.50 a f2 ALKMAAR, 7 Jan. Aangevoerd203 stapels Kaas, wegende 90791 Kg. Kleine f 26.50 Commissie f 24.Middelbare f 25.— SCHAGEN, 3 Jan. 8 Paarden f36 a 125., 36 Geldekoeie f 90 af 250, 10 Kalf- koeien f 190 a 240, Waarzen f af 14 Nuchtere Kalveren f 6a 22,50 450 Schapen 24. a f 30, 670 Lammeren f 10,— a f 22,— 40 magere Varkens f 10a f 15,50 Biggen f 6.a 8, Boter per kop f 0,425 a f 0,475 Kipeieren 450, a t5.50 f -per 100. ALKMAAR 1 Jan. 1894. Aangevoerd6 Paarden f 40.— a flOO.—2 Koeien f 90— a 150.23 Nuchtere kalveren f8.a f20. 67 Schapen f 10.a f22.Lammeren f af 82 Magere varkens f12.a f15.149 Biggen f5.af 7.6 Bokken en Geiten f3. af 8.kleine id. f 0. af Aardappelen fl. per zak; nieuwe p. mandje f Wortelen f per 100 bos Kippen f 0.50 a f2Konijnen f 45. a 1.40 Kipeieren f5.a f6.— per lOOstuks Eendeieren per 100 stuks; Boter per kop f0.50 a f57. Peren fl.25 per zak; Bloemkool t.af per 100 Uien f 1. per 100 bos; Eenden f80. per stuk. Advertentiën. met 6 ballen om liet hoogste aantal caramboles en punten, voor spelers die nog: nimmer een eerste prijs hebben gfe- wonnen. OUD-KARSPEL. een BURGERWOONHUIS, staande te Broek op La 11- g e d ij k. Te bevragen l»U A. V1 (e bud-Kaiüpel, tol den 15 Januari 1895.

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 3