Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°.2. Zondag 18 Januari 1895. 4e Jaargang. Nationale Militie. Nationale Militie. Plaatselijk Nieuws. N ieuwstij dingen. FEUILLETON. EEN ONSTANDVASTIGE VROUW. NIEUWE MNGEDIJKEtt (Olim Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEM NTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 5() ct-, franco p. post O O ct. UITGEVER: J. H. KEIZER. BUREEL: AToordscliarwoude. PRIJS DER AD VERTENTIËN: Van 15 regels BO ct., elke regel meer £5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Proclamatiën. HEV.VIiGEVLIO. Burgemeester en Wethouders van NOORDSCHAR WOUDE: brengen ter kennis van de belanghebbende lotelin- gen dor nationale militie alhier Dat de Militieraad in dit district, dit jaar zijne tweede zitting houdende te Hoorn op Dinsdag, den 15 Januari aanstaande, voormiddags ten 10 ure, zal doen onderzoeken de plaatsvervangers en nummer- verwisselaars van lotelingen dezer gemeente, welke daartoe, onder overlegging der noodige bewijsstuk ken, worden aangeboden. Noordscharwoude, den 28 December 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. KROON, De Secretaris, a.i. K. SLOTEMAKER. HEMIiGKVmG. Burgemeester en Wethouders van OUD-KAR SPEL: brengen ter kennis van de belanghebbende lotelin gen der nationale militie alhier Dat de Militieraad in dit district, dit jaar zfjne tweede zitting houdende te Hoorn op Dinsdag, den 15 Januari aanstaande, voormiddags ten 10 ure, zal doen onderzoeken de plaatsvervangers en nummer- verwisselaars van lotelingen dezer gemeente, welke daartoe, onder overlegging der noodige bewijsstuk ken, worden aangeboden. Oud-Karspel den 28 December 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. KROON. 1645 pers. als: 839 806 V. In 1894 overleden: 14 10 4 1631 pers. als: 829M. 802 V. Vertrokken 78 41 37 Op 31 Dec. 1894 1553 pers. als: 788 M. 765 V. Waarvan in de i kom 689 M. 684 V. Buiten de kom 99 81 In het lokaal van den heer D. Stam te Noordscharwoude, werd een wedstrijd in het kegelen uitgeschreven bestaande in 12 seriën. Zij die de hoogste punten behaalden, hebben Dinsdag 8 dezer om de prijzen gekampt, waar van de uitslag is als volgt le prijs een spiegel, door Joh. Frank2e prijs Fauteuil, W. v. d. Molen; 3e prijs zilveren eet lepel, J. H. Prijs, allen te Noordscharwoude 4e prijs een berlin zilveren inkstel, W. v. Loo te Oudkarspel5e prijs een boekenhanger, D. Blom; 6e prijs een wekker, J. Jonker; 7 e prijs dito, S. Opperdoes, allen te Noordscharwoude 8e prijs een bronzen inktstel, N. Pronk 9e prijs een brievenhanger, R. H. v. Dort10e prijs een tabakspijp van meerschuim, A. Prijs, allen te Oud karspel 11e prijs een meerschuimen sigarenpijp A. Tates12e prijs een inkstel, A. Bet, beiden te Noordscharwoude. Ons werdt medegedeeld, dat op uitnoodi- gftig van de afd. „Patrimo-nium" op nader te bepalen datum de heer A. P. Staalman, de Heldersche afgevaardigde, eene politieke lezing zal houden in het lokaal van D. Stam te Noord scharwoude. Dit is voorzeker eene „extra tijding." Loop der bevolking der gemeente Oud-Karspel, over het jaar 1894. Op 31 Dec. 1898: 1510 pers. als: 773 M. 737 V. In 1894 geboren40 19 21 Ingekomenen95 47 48 Als boven 788 M. 765 V. 1 levenloos aangegeven mann. geslacht, 1 levenloos aangegeven vrouwel. geslacht. 19 huwelijken voltrokken als17 tusschen jonkmans en jongedochters 1 tusschen weduw naar en weduwe 1 tusschen gescheiden man en weduwe1 Echtscheiding. Godsdienstige gezindheid Ned. Herv. 1195. R. Cath. 302. Lutersch 3. Doopsgez. 23. Geref. 25. Chr. geref. 3. Geen gezindte 2. Blijkens achterstaande advertentie komt de hof-mechanicus Bamberg bij den kastelein P. Lek te Oudkarspel, morgenavond zijn goochel toeren en anderszins verrichten. Voor zoover wij weten is deze overal bekende en niet minder door zijne vluchheid in gooche len beroemde artist nog nimmer op Langedijk geweest, en wij veronderstellen, dat de meesten meer van hem hebben gehoord dan gezien. Daar om, wil men zich voor een avond recht prettig amuseeren, dan de hand over het hart gestreken en vijftig cent geofferd voor de kunstverrichten van David Tobias Bamberg, terwijl wij de ver zekering kunnen geven, dat men z'n geld niet zal beklagen. Met zekerheid kunnen wij thans mededeelen dat de heer Mr. A. P. de Lange, afgevaarde voor de Tweede Kamer der Staten Generaal voor het kiesdistrict Alkmaar den 22 Januari e.lc. eene politieke rede zal houden ten huize van A. Kist te Zuirischai'wourie. Uit Zuidscharwoude wordt ons gemeld De openbare les in vrije- en orde-oefeningen door leerlingen van den heer K. S. Oosterhout, aldaar, jl. Donderdag in het lokaal van A. Kist gehouden, had beter opkomst verdiend. Niette min, de kleine gymnasten werden rijkelijk be loond voor hunne inspanning. Een dankbare blik en een goedkeurend lachje van vader of moe der deed zoo mogelijk het blosje van vergenoegd heid en kinderlijke opgetogenheid nog verhoogen. Of wij vooruitgang bespeurden in de oefeningen der kinderen durven wij niet te zeggen. Wij achten 't zelfs goed dat er niet te veel wordt gevergd van die jonge krachtentrouwens de leiding van den heer Oosterhout is waarborg voor do goede en gezonde ontwikkeling van ledematen en spieren, die een gevolg is van deze vrije- en orde-oefeningen. Ongetwijfeld zjjn de leerlingen aan hunnen onderwijzer veel verplicht. Na afloop der oefe ningen werden, evenals de vorige keer, voor- drachtjes gehouden die zeer in den smaak vielen van het publiek en luide werden toegejuicht. «VVij zijn er van overtuigd dat bij gelijke ont wikkeling van lichaam en geest, eenmaal van dit jonge volkje kan worden gezegd Er schuilt een gezonde ziel in een gezond lichaam. Dat zij zoo. Bevolking der gemeente Zuidscharwoude. Op 1 Jan. 1894 726 M. 741 V. Totaal 1467 Ingekomen: 42 37' 79 Geboren29 22 51 797 M. 800 V. Totaal 1597 Vertrokken 57 49 106 740 M. 751 V. Totaal 1491 Overleden 13 12 25 Op 1 Jan. 1895 727 M. 739 V. Totaal 1466 Levenloos aangegeven 2 mannel. geslacht. Huwelijken 10. Te Wariiicnhuizen werden in 1894 ge boren 56 kinderen, waarvan 27 j. en 29 m. het aantal gesloten huwelijken bedroeg 18, allen tusschen jonkmans en jongedochters; het aantal sterfgevallen bedroeg 21. In 4 van denmaan den kwam geen sterfgeval voor. Vertrokken zijn 83, ingekomen 63 personen, waardoor de bevol king is vermeerderd met 45, en thans bedraagt 1435. Landbouw. 236 H.A. werden als bouw land gebruikt en 880 H.A. als wei- en hooi land. De hoeveelheid gebaggerde modder of slijk wordt geschat op 18000 M3berekend op f 1 per 5 M3, vertegenwoordigt dit een bedrag van f 3600. Er werd gemaakt pl.m. 25000 K.G. boter en 280000 K.G. kaas, behalve de 51472 K.G. kaas van 596893 K.G. melk, door de kaasfabriek van gemiddeld 180 koeien geleverd; het aantal I melkgevende runderen wordt geschat op 1025. Gerekend wordt, dat 140 H.A. land met sluit- kool en uien was bezet, tegen 106 met andere gewassen. V e e f o n d s e n. Bij de 2 in de gemeente bestaande onderlinge veefondsen waren respec tievelijk verzekerd 306 en 310 runderen, laatst genoemd aantal voor f 21580 van 21 deelnemers; dit fonds keerde voor 7 stuks gestorven runde ren f756 uit, zijnde 90 van het verzekerd bedrag, terwijl de maandelijksche premie 60 ct. per f 1000 verzekerd bedrag bedraagt. Het andere fonds, dat 37 deelnemers telt, keerde voor 8 gestorven runderen f982,50 uit, of 3/,, der geschatte waarde. De maandpremie in die fonds bedraagt 10 ctfe. voor elk rund. Het bestaan dier fondsen mag als zeer nuttig worden beschouwd; de werking is alleszins be vredigend. - Den 9 dezer brandde door tot heden on bekende oorzaak de woning van P. Breet, eige nares de wed. Blom, op Cornelissenwerf te beha gen, geheel af. Naar wij vernemen, was alles verzekerd. De twee spuiten der gemeente konden spoedig naar hunne standplaats terugkeeren. De bevolking te Oudorp bestond op 31 Dec. 1893 uit: 393 m. en 377 vr., te zamen 770 zielen. Zij vermeerderde door geboorte met 21 m. en 16 vr., door vestiging met 46 m. en 46 vr., verminderde daarentegen door overlijden met 4 m. en 8 vr., door vertrek met 37 m. en 39 vr., zoodat op 31 Dec. 1894 het aantal zie len bedroeg 419 m. en 392 vr., te zamen 811. Verschimmeld voer. Van de vier paarden van den heer dr. Kremer te Witinarsum zijn twee na een korte onge steldheid gestorven, terwijl de beide andere be denkelijk zijn en waarschijnlijk hun voorgangers zullen volgen. Het voeren van klaverhooi, dat een weinig beschimmeld was, moet hiervan de oorzaak zijn. Wel een bewijs, dat men met paardenvoer niet te voorzichtig kan zijn. 2)- Een paar dagen later de familie weer bezoekende vernam ik toevallig dat Leo en Emma toch hun derde bezoek op den eersten visitedag bij haar tante Van der Horst gebracht hadden. Toen ik om Emma te plagen de opmerking maakte, dat zij zeker door haar mama's bedenking en de vrees voor tantes toorn bekeerd was, gaf ze mij zonder eenige ge dwongenheid ten antwoord dat dit geenzins het geval geweest was. Ze was eenvoudig van plan ver anderd. Waarom, wist zij zelf niet. Verbeeldde ik 't mij of zag ik goed, dat die ver klaring evenmin naar den zin van haar moeder was als de afwijking van het programma? Toen ik me vrouw aankeek, ontweek zij mijn blik. Wanneer men eenmaal zijn aandacht op een be paalde eigenaardigheid van dezen of genen gericht heeft, moet men zorgvuldig toezien dat niet elke bijzonderheid in mijn karakter door ons tot dat zelfde punt wordt teruggebracht. Welhaast kon ik Emma niets zien verrichten of hooren zeggen, of haar willekeurige wijzigingen van het zoo even be sproken programma kwam mij voor den geest. Het was een kleinigheid, maar 't werd de type voor een heele reeks van soortgelijke indrukken. Elk oogenblik wijzigde Emma haar programma's en steeds zonder een andere reden dan haar vrijmach tig welbehagen. Zij deed dit zoo omdat het haar goed dacht en straks anders omdat het haar aldus nog beter toescheen, of liever omdat haar oogen- blikkelijke luim dit meebracht, 't Kwam nooit in haar op een andere reden op te geven voor wat zij deed of liet, en memend vroeg haar een andere re den. Ik verbeeldde mij soms dat die stilzwijgende berusting bij haar ouders en haar broers en zusters een soort van stomme wanhoop wasmen had blijkbaar den strijd met wat ik haar wispelturig heid durf noemen opgegeven. Leo dacht er nog niet aan daartegen het harnas aan te gorden, Hij was te verliefd, tot zelfs op Emma's gebreken. Doch het gebrek op zich zelf was niet te looche nen en evenmin dat het nu en dan zijn eigenaar dige onaangenaamheden met zich bracht. Of is 't pleizierig, als is men ook nog zoo verliefd, bij een buitenpartij telkens van plaats te moeten verwis selen, omdat de jonge dame, aan wie wij op haar verzoek onze plaats afstonden, een paar minuten later tot de ontdekking komt, dat zij toch veel prettiger zat, zooals 't vóór de verwisseling was, al fluistert zij er tot onze vertroosting bij, dat het voor haar een genoegen is ons telkens weer van een ander standpunt in de geliefde oogen te kijken? De andere leden van het gezelschap konden wel eens stilzwijgend de opmerking maken, dat de jonge dame ons al aardig onder den pantoffel heeft. Emma's gemoedstemming was ook veel te afhan kelijk van weer en wind dan dat Leo het volle ge not van zijn zaligheid zou gehad hebben, 't Is waar hij trok 't zich persoonlijk niet aan, maar hij vond 't onpleizierig, dat hij den thermometer en den barometer niet in zijn macht had. In tegenstelling met andere minnaars (doch dat wist hij gelukkig niet) vertegenwoordigde hij zelf voor haar den ré gen en den zonneschijn niet, en hij zou zoo gaarne gezien hebben, dat er nooit een wolkje over haar voorhoofd zweefde, 't Was hem reeds een kleine grief, hoe aangenaam op zich zelf ook, dat hij nu en dan zoo'n wolkje moest wegkussen. 't Behoeft geen verzekering, dat ik in dit tijd perk Leo maar zelden zag en bijna nooit alleen. En bij die schaarsche gelegenheden waagde ik het toch niet eenigen twijfel te opperen omtrent zijn geluk. Ik was daarvoor te weinig zeker van mijn eigen indrukkenen waartoe een breuk tusschen ons in het leven te roepen Hij werd immers met den dag verliefder. Eens evenwel toen wij na een soireétje bij zijn aanstaande schoonouders ieder naar ons huis terug keerden, waarbij wij een heel eind samen gingen, zei Leo op een toon zoo levendig, dat 't mij innig goed deed als een bewijs hoe gelukkig hij zich ge voelde »Weet je wat mij in Emma 't meest aan trekt, wat mij honderdmaal op een dag in verruk king brengt 't Is die algeheele afwezigheid van wat wij, droge en nuchtere prozaïsten, consequen tie noemen. In haar j lieftalligen eenvoud volgt zij de indrukken van het oogenblikJ Als gij naar een meisje omziet, moet gij op die eigenschap bijzonder letten." Ik antwoordde»Dank je voor dien wenk. maar ik weet niet of die inconsequentie, dat gebrek aan logica bij een meisje dat gij zoo hoog roemt, voor mij nu juist wel het toppunt van geluk zou zijn.« sOmdat gij er geen ondervinding van hebt. Ik heb net zoo geredeneerd. Gq weet, ik was een erg nuchtere kerel. Gij en de andere vrinden hebt mij dikwijls genoeg verweten dat ik veel te prozaïsch was en dat ben ik ook. maar juist door den dage- lijkschen omgang met Emma heb ik de heerlijk heid van de poëzie leeren kennen. »Verwart gij soms poëzie en veranderlijkheid van indrukken vroeg ik schuchter, want ik voelde dat ik op gevaarlijk terrein kwam. »Ik zeg niet dat dit bij uw Emma het geval is, maar ik kan mij die telkens wederkeerende inconsequentie ook denken als een lastige eigenschap en niet als een bemin nelijk gebrek. »'t Is geen gebrek,antwoordde Leo haastig »'t is een deugd. Elke inconsequentie is, bij Emma ten minste, een aanleiding tot nieuwe geestdriften nieuwe schoonheid. Zoo dikwijls zij een nieuw plan oppert schitteren haar oogen, Dat moet zelfs meis jes die minder mooi zijn dan zij, bevallig maken. Ik wou dat gij haar eens zaagt in zulke oogen blik ken, vooral wanneer ik den schijn aanneem haar te willen weerstreven. Dan verdedigt zij haar nieuwe standpunt met een vuur, dat mij in verrukking brengt. Ik ben verzekerd dat zij op dat oogenblik geheel vergeten is, dat ze geen vijf minuten vroe-

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 1