Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 13 Januari 1895. Naar wij uit vertrouwbare bron vernamen, heeft Nicolaas Boes, beklaagd van het vermoor den van de Wed. Beute te Scliagen en van het bij haar inwonende nichtje, onlangs bij een zijner nadere verhooren alsnog bekend, dat hij nadat hij de laatste poging tot vergiftiging dier beide vrouwen had gepleegd, dat had plaats verscheidene dagen voor den moord, te mid dernacht de woning der wed. Beute is binnen gedrongen en zich toegang heeft weten te ver schaffen door een raam binnen te klimmen, dat naast of ongeveer ter hoogte van de keuken is, en welk raam hij daartoe heeft moeten opschui ven. Toen hij hare woning was binnengedrongen heeft hij zich naar den winkel begeven, van waar hij het groote vleeschmes (waarmede later Anna Beijers zou vermoord zijn), heeft opgeno men. Vervolgens de deur, die van uit de winkel tot de voorkamer toegang geeft, openende, meende hij te ontwaren dat de weduwe, door het ge- druisch dat het openen dier deur maakte, wak ker werd althans hij heeft zich dat verbeeld en zich ten spoedigste uit de voeten gemaakt. Hij zegt, bij die gelegenheid de poort van den heer Schene tezijn doorgegaan', en, door over klimming van twee schuttingen, op het erf dor Wed. Beute te zijn gekomen. Destijds moet bij hem het plan hebben vast gestaan om, ingeval het door hem aan de vrouwen toegediende vergif de gewenschte algo- heele uitwerking niet had gehad, en de beide vrouwen dus nog in leven waren, haar met bo venbedoeld vleeschmes te vermoorden. Omtrent de pogingen tot vergiftiging bekende hij door derden loodwit en taartjes te hebben laten halen, voorgevende dat zij zooveel last van katten hadden. Later heeft hij zuringzout in den koffiepot gedaan, uitwelken de Wed. Beute en haar nichtje koffie gebruikten. De leelijke smaak aan de koffie was de oorzaak dat er niet ge noeg van gedronken werd, en dat de Wed. Beute tegen juffrouw Franke die toen bij haar ver toefde, moet gezegd hebben, dat zij het koffie- zakje niet meer aan de heining in de zon moest hangen, daar anders de koffie zoo'n leelijke smaak kreeg. Opsterland. Op de jongste vergadering van het burgerlijk armbestuur in de gemeente Opsterland (Fr.) onder presidium van den voorzitter, burgemeester, deelde deze mede, dat er slechts f 800 meer in kas was en dat de armvoogden de gelden voor de bedeeling niet konden ontvangen. De leden dreigden na deze mededeeling gezamenlijk ont slag als armvoogd te nemen. Per telegraaf werd de Commissaris der Ko ningin in Friesland met den stand van zaken in kennis gesteld. Eveneens per draad kwam van dezen autoriteit machtiging, om over eenigo dui zenden guldens te beschikken, zoodat de armen zorg, althans voor eene maand, weer kan ge schieden. De armvoogden besloten na deze machtiging hunne functie te blijven vervullen. Na eene maand echter zal de kas weer uitgeput zijn en zal het armbestuur weer voor hetzelfde feit staan. En juist in den tijd, dat de armenzorg het meeste eischt. De zeventiende Algemeene Vergadering, der vereeniging„Het Nederlandsch Rundvee- Stamboek" zal worden gehouden op Maandag 28 Januari 1895, 's middags half een ure (Am- sterdamsche Tijd), in een der lokalen van het hotel „Krasnapolsky", te Amsterdam. Een aanslag. Te den Burg op Texel is deze week op een avond omstreeks 7 uren een aanslag gepleegd ten huize van den jongen dokter W. op diens leven. Drie revolverschoten zijn op hem gelost. De eerste kogel zou in 't hart gedrongen zijn, maar is in zijn loop gestuit door de kleeding. De beide andere misten, doordat hij de vlucht nam naar een achtervertrek. Onmiddellijk zijn een heer en twee dames van elders in arrest en in verhoor genomen. Denzelfden avond waren dezen op het eiland aangekomen. Een der dames moet verklaard hebben, dat zij zich nu gewroken had. ger precies het tegenovergestelde gevoeld of gezegd heeft, 't Is een heerlijk gezicht en ik beken gaarne dat ik wel eens opzettelijk opponeer om haar in vuur te zien.« Ik schudde, doch schier onmerkbaar, het hoofd. »Mij dunkt,® zei ik bescheiden, >uw Emma zou niet minder mooi zijn indien zij een eenmaal in genomen standpunt wat langer verdedigde.® Daarin vergist gij u. Juist het telkens verwisse lende van haar geestdriftige overtuiging maakt het bekoorlijke uit. Doch gij weet dat zoo niet en kunt die soort van poëzie moeielijk begrijpen, zoo lang gij niet geëngageerd zijt. Of komt 't u prettiger voor met een jonge oude-juffrouw te zitten rede neeren volgens de i egels van Aristoteles of de so cratische methode?® s)Dat is een ander uiterste,antwoordde ik. »Tus- schen een afdruk van Emma en een jonge oude juffrouw is een groote afstand.® »Niet zoo groot als gij meent,® was het antwoord van Leo (verbeeldde ik mij dat hij zich daarbij kunst matig opwond >Een meisje is of inconsequent en beminnelijk door haar inconsequentie of ze is een wijsneus, een soort van blauwkous. Kies dus aan welke gij de voorkeur geeft.® »Maar 't heugt mij nog hoe wij duizendmaal ge dweept hebben met een meisje, dat onze gedach- tengang zou volgen en even verstandig, even con sequent zou wezen. »Als wij zelve,® wilt gij zeggen. »Nu, daarvoor zult gij later ook wel anders denken. Wat is het bekoorlijke in een meisje Is het niet juist dat SERUl. Door liet hoofdbestuur der Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" werd aan bet bestuur der afdeeling Alkmaar eene, door den voorzitter, den heer dr. Barnouw, geteekende circulaire gezonden van den volgenden inhoud „Het is mij aangenaam U te kunnen berich ten dat het mij eindelijk gelukt is een eenigs- zius groote hoeveelheid Serum tegen diphtherie machtig te worden. Mocht een van de in uwe afdeeling practi- seerende geneeskundigen het middel willen toe passen, dan kan hij zich wenden tot den heer dr. P. Ankersmit, Singel 184, te Amsterdam. Is het middel bestemd voor patiënten, voor wie het te duur is, dan komen, volgens besluit van de algemeene vergadering, de kosten voor rekening van de vereeniging „het Witte Kruis." In andere gevallen moet de kostende prijs worden vergoed, namelijk: Voor een fleschjc Serum ,n°. 1 ongeveer f 4.50. -» n°. 2 9.—." Evenals vorige winters is den gegoeden burgers te Schagen weder eene lijst ter teeke- ning aangeboden om aan arme kinderen in het middaguur op de lagere school een flinke boter ham te kunnen verstrekken. Een 60 tal kinde- ,ien genieten reeds van deze welkome gave. De dames Ressing en Atema hebben zich weder welwillend met het gereedmaken der boterham men belast. Dinsdagavond omstreeks elf uur, hoorde een wandelaar, die in het Vondelpark te Amster dam liep, plotseling een schot vallen, gevolgd doorhet roepen van „Moord! moord!" De roepende bleek een vrouw te zijn, die met opgeheven armen ijlings vo irtschreed. Er viel een tweede schot, en de wandelaar zag de vrouw vallen en een man zich met haastige schreden verwijderen, roepende„Ik heb het niet gedaan De wandelaar, die een meisje aan den arm had en door deze weerhouden werd zich met het tooneel, dat daar op eenigen afstand voor viel, te bemoeien, ging zoo spoedig mogelijk de politie op het Leidscheplein waarschuwen. Daar het gebeurde evenwel onder Nieuwer-Amstel had plaats gehad moest hij bij de politie van die gemeente zijn. Eenige agenten van N. Am- stel begaven zich nu met hem naar de door hem aangeduide plaats en toen men daar aan kwam was er, hoe men ook zocht, nog van den man, nog van de vrouw iets meer te bespeuren. Zoo is die ongelukkige, nog altijd hangende grensregelingsquaestie, wellicht oorzaak, dat dit geval wel nooit opgehelderd zal worden. Ramp te Egnionri. Men schrijft uit Egmond a/Z. Heeft de storm van 22 December jl. allewoge aan de Ilollandsche kust groote verwoestingen aangericht, in geen geringe mate heeft het vis- schersdorp Egmond aan Zee in de algemeene ramp moeten deelen zonder op te sommen de materieele schade, die vrij aanzienlijk is, ver oorzaakt door het stukslaan van eenige visschers- vaartuigen, waardoor vele visschers niet in de gelegenheid zijn in het aanstaande voorjaar hun schamel stukje brood te verdienen, vermeerderd met eiken dag de pijnlijke onzekerheid die be stond omtrent het lot van eenige visschers die tijdens den storm hun bedrijf in de Noordzee uitoefenden en waarschijnlijk allen hun graf in de golven hebben gevonden. Niet minder dan veertien visschers zijn een prooi der zee gewor den. Yan deze 14 personen behoorden negen al hier thuis, nalatende 5 weduwen en 20 weezen; drie, ook Egmonders van geboorte, wonende te IJmuiden en twee te Helder. De bemanning der vischkotters bestond uit de navolgende personenH D 300, schipper Glijn Groen, oud 38 jaar, nalatende een weduwe met 6 kinderen Hendrik Groen, 43 jaar, nala tende een weduwe met 5 kinderen; Engel Dekker, nalatende een weduwe met 2 kinderen; Jacob Zwart, ongehuwd, 19 jaarSimon Groen Hz., 15 jaarH D 63, schipper W. van Marle, met weduwe en 7 kinderen Pieter Glas Albz., 38 jaar, met weduwe en 5 kinderen Willem Zwart, 30 jaar, met weduwe en 4 kinderen zweven en vliegen van de eene bloem des levens naar de andere, gelijk een vlinder, die overal het schoone opzoekt omdat haar eigen hoogste levens bestemming is, schoon en beminnelijk te zijn.® 't Was donker. Ware dit niet het geval geweest, Leo had moeten opmerken hoe verbaasd en schier verschrikt ik hem aankeek. Was dat onze nuchtere, prozaïsche Leo? Mevrouw Van der Horst, de tante van Emma Beversen, die bij de eerste visites van het jonge paar er bijna bij ingeschoten was, gaf een groote buitenpartij, 't Was nog net tijd. Welhaast zou de herfst zijn intree doen, doch de nazomer is hier te lande dikwijls de mildste tijd van het jaar. Wij verwachten en wij kregen ook een verrukkelijken dag. Mevrouw Van der Horst was een zeer rijke we duwe, en wat meer zegt de type van een gast vrouw. 't Was niet voor de eerste maal dat zij haar huis voor een aantal heeren en dames van leeftqd en voor de élite van den jeugd open zette, haar huis en haar grooten tuin met verrukkelijke bosch- jes en prieeltjes, hier en daar met een open plek die zich voortreffelijk leende tot croquet en andere spelen. Emma was bang voor tante Van der Horst. Deze was 't die haar ouders een paar jaar geleden aan dachtig had gemaakt op de wenschelijkheid het toen reeds bijna volwassen meisje nog een poos naar een kostschool te zendenen als Emma, wat nu en dan onvermijdelijk moest gebeuren, bij tante lo- Filippus Prins Lz., 28 jaar, met weduwe en 2 kinderen Albert Glas Pz., 14 jaar, IJ M 26, schipper Engel Zwart, 42 jaar, nalatende een weduwe met 4 kinderen Jacob Zwaan Pz., 46 jaar, weduwe en 4 kinderen Klaas Stam, 26 jaar, ongehuwdLeendert Stam Ez., 13 jaar. De ramp is groot waar men het verlies van zoovele oppassende huisvaders heeft te betreuren die hun gezin in kommervolle omstandigheden achterlaten. Daar de bestaande fondsen bijkans geheel zijn uitgeput, diont een dringend beroep te worden gedaan op de liefdadigheid van het Nederlandsche volk, om de nooden dier vele treurende weduwen en weezen eenigszins te lenigen. Wij hopen en vertrouwen dat de roep stem die eerstdaags tot alle menschenvrienden zal worden gericht, allerwege gehoor moge vin den voor de nagelaten betrekkingen van die mannen, die bij stranding menigmaal hebben getoond liefde tot den naaste te hebben door hun leven in de waagschaal te stellen en dat van schipbreukelingen te redden. Te veel broers. Bjj de aangifte voor de nationale militie ten raadhuize te Breda deed zich het geval voor, dat een der jongelingen, nog wel een kantoor bediende, de namen zijner broeders niet wist. Hij had er teveel, beweerde hij. Schagen. Een onbekende gever heeft den burgemeester dezer gemeente eene belangrijke som gelds ter hand gesteld, waardoor aan vele armen eene gift van f 1 tot f 3 kon worden verstrekt. De werkloosheid is in de gemeente Scha gen in die mate toegenomen, (lat dezer dagen eenige werklieden namens hunne lotgenooten bij het gemeentebestuur om werkverschaffing aan klopten. Mocht de vorst aanhouden en het ijs spoedig berijdbaar zijn, dan zal de hier geves tigde ijsclub aan minstens 25 man werk kunnen geven met het maken van banen naar omlig gende gemeenten, (Langedijk, Barsingerhorn, Kolhorn, enz.) De justitie te Amsterdam heeft Donder dag, niet zonder moeite, beslag gelegd op den inboedel van Reens, den bekenden voorzitter van de anti-belastingvereeniging. Reens is zelf tot bewaarder aangesteld van de in beslag genomen goederen, die binnen enkele dagen wegens be lastingschuld in het openbaar zullen worden ver kocht. „Nakijk, nakijkklonk het Woensdag over het Haarlemmerplein te Amsterdam en de man, die zoo riep, had in zijn handen de lijst der Staatsloterij. Nauwelijks was die op roeping doorgedrongen tot de ooren van een vischboer, die zijn botjes, paling en kabeljauw aan den man zocht te brengen, of hij liep op een sukkeldrafje naar den heraut van Fortuna en zag dat de f 25.000 waren gevallen op nummer 16814. En dat nummer was het zijne Hij had een tiende en was dus eensklaps meester van een aardig kapitaaltjeNog leven diger dan de paling in de mand sprong het vischboertje van vreugde. In zijn uitgelatenheid haalde hij zijn geld beurs voor den dag en begon een algemeene uitdeeling te houden. Om den jubelenden vischboer verdrongen zich groote en kleine menschen. Hein kreeg twee kwartjes, Piet een gulden, Jansie een kabeljauw en drie dubbeltjes, Mie uit het slop een paling en twee botjes, en binnen eenige minuten waren geldbuidel en vischwagen leeg, absoluut leeg. Ons vischboertje had voor „zijn eigen zeivers" nog wat bewaard in zijn vessieszak en ging met een vroolijk hart huiswaarts, met het plan een aangenamen dag door te brengen. Aan het Rijkstelephoonkantoor te War- meiihuizcii werden gedurende 1894 behandeld 360 telegrammen. Een nieuwe schrijfmachine voor blinden, de Skotograph, is uitgevonden door dr. Julius Nord, officier van gezondheid te Amsterdam. Bij de behandeling van een zijner patiënten, geerde, dan werd haar over al haar groote en kleine gebreken de biecht afgenomen en de les gelezen, iets wat ze thuis nooit deden. Emma was daar een kleine princes, wie iedereen naar de oogen keek, maar bij tante was zij op-en-t'op een schoolmeisje Tante Van der Horst had zich na Emma's enga gement naar 't scheen in het hoofd gezet, dat Leo een allervoortreffelijkste jongen was (iets wat voor haar blik op de menschen getuigde) en dat Emma hem veel te weinig ontzag. Emma was, naar haar tante meende, een kleine ijdeltuit en haar wispel turige aard moest en zou een man van Leo's ka rakter onfeilbaar te avond of morgen ongelukkig maken. »Kind,« had tante reeds een paar malen gezegd als zij Emma onder vier oogen had, »gij hebt een lot uit de lorerij getrokken. Zorg dat gij het u waardig toont. Nu was Emma 't wel in den grond der zaak met haar tante eens. Leo was ook in haar oogen een allerbeste jongen, maar zij begreep eigenlijk niet recht wat de goede vrouw met »zich hem waardig« toonen bedoelde. Zij begreep daarentegen heel goed dat ze mooi, bijzonder mooi was (dat zei de spie gel haar en iedereen praatte de spiegel na), en Leo was zoo gedwee, zoo onderworpen, keek haar zoo naar de oogen, dat 't niet in haar opkwam in hem iets anders te zien dan haar meest bevoorrechten slaaf. Dat zij hem nooit reden tot jaloezie zou ge ven, behoefde geen betoog; dat zij hem altijd zou liefhebben sprak van zelf; maar kon zij meer doen dan dit Leo was nooit gelukkiger dan wanneer hij een van haar luimen of grillen mocht inwilligen. dien hij van lieverlede totaal blind zag worden, gebracht tot uiterste inspanning om hem het ge mis van zijn gezichtsvermogen zoo weinig moge lijk te doen gevoelen, gelukte het hem een toe stel uit te deuken, dat herhaalde hervormingen en verbeteringen volkomen aan de eischen vol doet, om de blinden in staat te stellen met de buitenwereld schriftelijk hun relaties te onder houden. Met behulp van de Skotograph is de blinde thans in staat vlug te schrijven, aan elke letter duidelijk haar vorm to geven hij weet waar de regel eindigt en wanneer een nieuwe moet be gonnen wordende plaats waar hij gebleven is, indien voor een oogenblik hot schrjjven wordt gestaakt, is onmiddellijk door hem terug te vin den, de regels worden op geljjken afstand ge houden en die afstand kan naar willekeur geno men worden. Niet alleen zal de Skotograph van onschat- baren dienst zijn voor hen, die op lateren leef tijd hun gezichtsvermogen verloren, doch tevens voor bijzienden, myopen, in belangrijken graad heeft zjj een tweeledig voordeel. In de eerste plaats stelt zij hen in de gelegenheid vlug, ge makkelijk en goed te schrijven; in de tweede plaats zal zij als voorbehoedend middel dienst doen, namelijk de oogen sparen en indirect er toe bijdragen, verergering der myopie tegen te houden. Als iemand, die blind geboren is, geoefend wordt in de kennis van den vorm van de schrijf letter, hetgeen door middel van koperen trek letters in relief op de letterplank aan het insti tuut reeds aan jeugdige kinderen onderwezen wordt, dan zal hij met behulp van de Skoto graph die kennis met meer succes aanwenden, dan hij tot dusverre deed, doordat hij als het ware letter voor letter machinaal behoeft te tee kenen. De Skotograph is in het instituut tot onder wijs van blinden te Amsterdam aanwezig gaarne is de directeur, de heer H. J. Londe- rink, bereid aan belangstellenden de Skotograph te verklaren. Een meevallertje! Iemand in de Conradstraat te Amsterdam is verrast door een postwissel van f 650, afgezon den door een zijner vroegere schuldenaren in Noord-Amerika. Daar de man sedert geruimen tijd zonder werk rondloopt, begrijpt men, hoe welkom dat buiten kansje was. Wij mogen, zegd „De Tijd", onzen lezers het letterkundig genot niet onthouden van een kwartjesbericht, dat aan ons bureau werdt aan geboden en waarvan de redactie letterlijk luidt als volgt „Hedenmorgen geraakten door de gladheid van een lijkstatie van een hrug over den Sin- ge! de paarden gelukkig tegen een boom. De 7 familieleden die in de velg? koetsen zaten, sprongen volgens hun plicht er uit De zoon van genoemd lijk, dat bestemd was om begraven te worden op zorgvliet, deed al zijn best om bo- vengeoemd lijk uit zijn positie te redden. Toen genoemd lijk op bovengenoemde plaats. Meer kregen wij voor ons kwartje niet te weten. Naar uit Amsterdam aan het U. D. wordt gemeld, heeft een bijeenkomst van leiders der radicale partij plaats gehad, ten einde plannen te beramen voor het oprichten van een „nieuw .dagblad." In die vergadering schijnt men echter den tijd nog niet gekomen te achten om zulk blad met succes uit te geven. Deze overweging was dan ook de oorzaak, dat zij, die financiee- len steun hadden toegezegd, niet geneigd waren de groote som bijeen te brengen, noodig voor de oprichting en de verzekering van het bestaan van zulk een dagblad. De uitgifte van een radicaal weekblad vond meer sympathie en kan dan ook tegemoet wor den gezien. De mogelijkheid werd in vooruit zicht gesteld, dat het dagblad zal worden uitge geven tegen den tijd |der Kamer-verkiezingen. Studenteiikraclit. De trein snelt (het was Dinsdag) het station Den Haag binnen, om zoo aanstonds naar Delft 't Zou wreed zijn Leo van die gelegenheden tebe- rooven. Wij waren ongeveer met ons veertigen, een twin tigtal oudere leden der familie en de wederhelft jongelui, ook familie of vrienden van de familie zooals ik. 't Huis van mevrouw Van der Horst, hoe logeabel ook, was vol. Een appertement bij den tuinman en een geïmproviseerde logeerkamer boven den stal, die anders tot de behuizing van den koet sier gerekend werd, waren ten behoeve van de on getrouwde heeren mede in beslag genomen. En 't ging er vroolijk toe. Den eenen dag roeiden wjj in den grooten vijver of op de nabijzijnde rivier en maakten verrukkelijke watertochtjes naar allerlei daarvoor ingerichte of tijdelijk geïmproviseerde ge legenheden. Den anderen brachten wij door met een rijtoer of een verre wandeling in den vriende lijken omtrek, 's Avonds speelden wij gezelschaps spelen, die menig lid van de sterke sekse in ver trouwelijke aanraking brachten met de zwakkere, en aan het einde van eiken dag gingen wij naar bed met een vertrouwelijker handdruk en nu en dan met eeti gestolen kus. Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 2