Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 5. Zondag 3 Februari 1895. 4e Jaargang. Plaatselijk Nieuws. HET SCHAATSENRIJDEN. N i euwstij ding en. FEUILLETON. ONSTANDVASTIGE NIEUWE m LAMEDIJKM COURANT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 et-, franco p. post CÏO et. UITGEVER: J. Hf. KEIZER. BUREEL: Hoordscliarwoude. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 30 et., elke regel meer 5 et. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. I)eze beweging overtreft alles wat beweging heet. Nu eens is zij gelijk aan het zweven dei- vogelen, die geen vlerk verroert, en de richting van den vleugel alleen door zijnen wil schijnt te besturen, zonder een lid te gebruikendan eens aan het zachte wiegen, bij welke het lichaam, zoo het schijnt, alleen door de lucht gedragen wordt, bij afwisseling rechts en links overbuigt. Nu eens is zij met alle inspanning verbonden, even als met moedige geschiktheid van het lichaamdan weder is zij een zacht zweven, bij hetwelk men als het ware van den last des lichaams en van de inspanning der spieren ontheven is. Ik ken bijna geen schooner oefening dan het schaatsenrijden, deze betoove- rende beweging, die ons als het ware van de wet der zwaarte ontslaat. Schaatsenrijden hè ja De oogen schitteren reeds bij 't genot in vooruitzicht, maar we heb ben wel winter en geen ijs. Hoe gezellig is 't anders op 't ijs. Geen verschil van standgeen gedwongen vrij heid; geen haat of nijd, maar één in doel, in handeling, in gedachten. Men krioelt door elkaar, men grijpt elkaar vast wanneer men denkt te vallen, men bewon dert eikaars schaatsen en men wil den besten rijder nastreven. Men leent elkander touwtjes en messen, men vormt groepjes en men maakt afspraak voor het een of ander ijstochtje. Zoo was het verleden jaar. Dit jaar begon men reeds vóór Kerstmis te hopen tot heden toe, maar telkens werd die hoop verijdeld en op een dun laagje ijs sneeuwde 't een dikke laag, zoodat van heerlijk ijs toch geen sprake meer kon zijn, al vroor het ook dat 't kraakte. De laatste week echter, hebben we krappe nachten gehad en al ligt er dan ook een massa sneeuw, geen nood. De verschillende ijsclubs zijn reeds in de weer om flinke banen in hunne ge meente aan te leggen van en naar verschillende plaatsen en weldra of morgen reeds zal men kunnen rijden, dat 't zoo snort. Misschien, want in de eerste plaats schrijven we den 2 Februari, en iedereen weet hoever we er dan inzitten, in de tweede plaats sneeuwt 't onophoudelijk, en in de derde plaats, weten wij niet of de ijsclubs van de vier gemeenten ook al in de weer zijn om het ijs van sneeuw te ontdoen, langs flinke breede banen. Ja, niet waar, dat zou een genot zijn Maar hebben wij hier wel eens een ijsclub Nu, ijsclub of geen ijsclub dat komt 't er minder op aan, er zijn immers baanvegers Ja, maar zegt eens gij liefhebbers van schaat senrijden of prikken, wilt ge me belooven, dat ge mij wat voor mijn moeite geeft, wanneer ik vóór u op de baan ben en haar tracht schoon te houden, en tijdens, wanneer gij voorbij rijdt u herinner aan de taak die ik vrijwillig op mij nam om in de eerste plaats wat te verdienen, maar in de tweede plaats om u pleizierig te doen rijden? Of zult gij er u afmaken met: „Ik kom terug, reken er dan op" Rijdt dan in 't onzekere waar gij rijdt, 't zij in sneeuw of in scheuren, zeg ik u. Zeker, niet waar Zoo gaat 't. Maar gij meis jes en jongelingen, gij kunt u een pleizierigen dag verschaffen, wanneer gij in uw beurs tast, om den armen baanveger, die voor hemen zijn gezin, maar in de eerste plaats voor u op 't ijs staat te vegen, wat van uwen kopere n voorraad ter belooning te gevenge zult er voldoening van hebben, dat beloof ik u. Zoo zij het. De gemeenteraad van St. Pankras heeft in zijne zitting van 23 dezer tot gemeente-ont vanger benoemd den heer K. Visser. Op 66-jarigen leeftijd overleed in de vorige week te Warnicnhuizeii de pastoor der R. C. gemeente, een man, die zich door zijne werk zaamheid, liefdadigheid en algemeene menschen- min zeer bemind had gemaakt. De gemeente verliest in hem een zijner beste burgers. Sciiagen. De Schager ijsclub heeft Dins dag den 29 Jan., banen laten maken van uit de kom der gemeente tot Haringhuizen, Zjjpe, Schagersluis en meer belangrijke vaarten. Als de vorst nu wat aanhoudt en er ook in andere gemeenten flinke banen zijn gemaakt, bestaat er nog eenige kans op een paar echt hollandsche winterdagen met tochtjes en hardrijderijen. De uitspraak in de strafzaak Nicolaas Boes I luidde evenals de eischlevenslange ge vangenisstraf. Aan Jan Oudshoorn is toegevoegd als verde- diger: Mr. F. H. G. van der Hoeven. Voor het Duitsche leger worden te Haar lemmermeer tegen flinke prijzen jonge paarden aangekocht. Het vergaan der Elbe. De Elbe, een der snelstoomers van de Nord- deutsche Lloijd, 2810 registertonnen groot, den 29 Jan. uit Bremerhaven naar Nieuw-York vertrokken, is den 30 Jan. 's morgens half zes op 30 mijlen afstand van den Hoek van Hol land aangevaren door een Engelsch kolenschip, de Crathie, op weg van Rotterdam naar Aber deen, 470 tonnen groot, en bijna onmiddellijk gezonken. Alle passagiers waren te bed en er ontstond de grootste verwarring. Twee booten werden neergelaten, welke beide booten zonken. Van de ongeveer 240 passagiers en van de bemanning, ten getale van ongeveer 160, zijn, voor zoover bekend, slechts een 20 gered door eene zich in de nabjjlïeid bevindende visschersschuit. De Crathie is naar Maassluis teruggekeerd. Of hare bemanning nog hulp verleend heeft of niet heeft kunnen verleenen, is nog niet gebleken. De politieke overtuiging op een muntbiljet. Een onzer lezers meldt ons, dat hij dezer da gen een muntbiljet van f10 in handen kreeg, waarop het volgende was gestempeld: „Wat rechtvaardig is? Iedereen onderwezen. Iedereen kiezer. Iedereen soldaat." (Tel.) Muizentarwe in de melk Bij de politie in Den Harg kwam gisteren een melkverkooper mededeelen dat, terwijl hij melk afleverde, door baldadigen muizentarwe is geworpen in zijn kannen met melk en in de maten. Slechts een oogenblik had hij zijn melk wagen onbeheerd laten staan. De daders zijn on bekend. Prijsraadsels zonder prijzen. In den laatsten tijd, dus wordt aan de „N. Rott. Crt." geschreven, komen er in sommige Friesche couranten voortdurend prijsraadsels voor, in den regel van dien aard dat een kind ze on middellijk kan raden. Zij die een goede oplossing inzenden, met zes blauwe postzegels er bij, heb ben den kans op een prijs. Vooral te Kollum bloeit die industrie. Dezer dagen nu is gebleken dat bij een der heeren die zich daarmede afgeven, alles bedrog is, dat er nooit prijzen hebben bestaan, terwijl hij reeds voor meer dan f100 aan postzegels heeft ontvangen. De politie, hiervan verwittigd, heeft begrepen in die zaak een woordje mede te moeten spreken. Intusschen is de dolinquent met de noorderzon vertrokken. Weer eene werkstaking. Te Amsterdam is eene werkstaking op 1 Maart e.k. van huisschilders en behangers in voorbe reiding. Door de behangersgezellen, voor zoover zij nl. vereenigd zijn, is den patroons eene circulaire aangeboden, waarin hun verzocht wordt: het loon van 20 op 25 ets. per uur te willen ver- hoogen voor werklieden boven 23 jaren en op 20 ets. per uur voor jongelieden van 15 tot 23 jaren. Voorts voor overwerk 25 pet. per uur. Eindelijk een werkdag van 12 uren en afschaf fing van Zondagswerk, uitgezonderd lij nood, e? <?an. I1®* P°k Per l'-ur verhooging. Bij niet-inwilliging zal het werk op 1 Maart wor den gestaakt. Eene vrouw te St. Jansteen, die hare aan typhus lijdende familie te Hulst dikwijls be zocht, bracht de ziekte in haar gezin. Thans li?*1 ZÜ met haar man en acht harer kinderen op het kerkhof, terwijl de overige kinderen ziek in het armoedige huisje zijn overgebleven en aldaar nog worden verpleegd. Waarschuwing voor kinderen Bekend is het, hoe „vasthoudend" ijzeren voorwerpen bij strenge vorst zijn. Zoo kwam het, fiat een klein meisje te Groningen, op weg naar school aan een ijzeren hek begon te lik ken en de gevolgen ondervond. Haar tong bleef aan het ijzer vastkleven. Goede raad was duur, maar daagde toch op, in den vorm van een schipper, die met groote voorzichtigheid en heet water, het ijzer verwarmde en zoo het meisje in staat stelde, langzaam haar tong weer los te werken. Op Zolder. Een ouderpaar, wonende Czaar Peterstraat te Amsterdam zat sedert Maandagavond in de ver legenheid over zijn 7-jarig zoontje, dat des avonds 5 uur de deur was uitgeloopen, om eene kastijding te ontgaan en sinds dat oogenblik nog niet terug was. Informatie bij de familie, enz., leide tot niets. Eerst gistermorgen, toen de moe der op zolder kwam om eenige wortelen te ha len, bemerkte zij, dat de voorraad aanmerkelijk verminderd was en hoorde bovendien eenig ge rucht, 't welk haar een onderzoek deed instel len. Het gevolg daarvan was, dat men den ver loren zoon slapende vond onder eenige oude ta pijten. Hij had zich al dien tijd gevoed met rauwe wortelen, en noch kou, noch honger ge leden. De kastijding werd hem toen kwijtge scholden. Maar 't was nu eenmaal zoo en zij, die niet ge woon was te klagen, zou er zich ook'wel in leeren schikken, maar het huren van dit huisje was hoe goed papa en mama 't ook gemeend hadden.' een misgreep geweest. Als de driejaar om waren (»we hebben er immers drie jaar huur aan, Leo« zou 't in elk geval verstandig wezen niet weer in te huren. Zij zou liever alle jonggetrouwden aanraden het eerste jaar op een gemeubeld kwartier of in een logement te gaan wonen. Men kon dan op zijn gemak uitkijken, want 't was verschrikkelijk drie jaar aan een woning vast te zitten. Die leelijke huisheeren wisten wel wat zij deden, 't Was hun maar te doen om de huurders in te pakken. Als zij ze eenmaal beet hadden, dan lieten zij niet meer los. Er moest een wet zijn die de jonge onervaren gers"t''eS bescherming nam tegen zulke bedrie- Deze klachten namen fileer en meer het karakter van martelaarsklachten aan. Leo kon het eindelijk niet langer uithouden. Zonder Emma er iets van te zeggen, maakte hij een schikking met zijn huisheer. Op haar verjaar dag, die zoowat drie maanden na hun huwelijks- reisje aanbrak, verraste hij zijn vrouwtje met de mededeeling, dat ze vrij waren om te verhuizen indien zij wilden. Hij had echter een enkele voorwaarde. Emma moest nu zelve geheel naar haar eigen zin en keus een huisje huren. Hij bemoeide er zich liefst niet mee. De kosten van afbreken en weer opbouwen van hun meubelen zou hij zonder morren dragen, maar daarvoor moest zij hem ook rust laten. Emma beloofde alles. Zij was boven de wolken van verrukking. Zij noemde Leo nog beter dan de beste man van de wereld en bracht hem op zijn beurt in verrukking door een lieftalligheid en be minnelijkheid, waarvan zij boven duizend vrouwen het geheim bezat. Daarop ging zij er op uit en be keek alle vacante woningen tot ze niet meer uit haar indrukken wijs kon worden. De eene was nog mooier en aanlokkelijker dan de andere. Eindelijk na lang wikken en wegen had zij het puikje van al wat wijding heette uitgevonden. In triumf bracht zij er Leo heen en vroeg hem of hij nu niet te vreden was? Leo was meer dan tevreden met het feit, dat er aan het zoeken een einde gekomen was. Hij zwoer dat Emma zijn stoutste wenschen overtroffen had, en zwoer even gewillig, toen het hem gevraagd werd, dat hij nu door de vergelijking met het nieuwe ook overtuigd was dat het eerste huis een krot was. Alleen vond hij 't minder aardig, dat hij bij gelijke ruimte een paar honderd gulden meer huur te betalen had. Maar wat hinderde dat Ze be- hoefden zich gelukkig niet te bekrimpen. Als Emma maar tevreden was. 't Ging met de tweede woning als met de eerste. Wij moesten wederom komen om alles te bewon deren en te luisteren naar de lofzangen uit Emma's lieven mond. Daarna hoorden wij de eerste klach ten en konden opmerken, hoe die zwollen en ver meerderden tot er ook van het nieuwe huis geen steen op den anderen bleef; ja, zes weken nadat zij het betrokken hadden, had het oude huis zich op het nieuwe gewroken. Emma beweeide dat er geen vergelijking mogelijk was. Zij vergat tot het ergste gebrek van de woning, waaruit de ontevre denheid haar verdreven had. Met het huis kwam de huisheer weer tot zijn recht. Dat was eersteen man geweest met wien men praten kon en die be greep wat zijnen huurders toekwam. Had hij niet alles, voordat zij er indertijd ingekomen waren, keurig netjes in orde laten brengen 't Was waar lijk geen wonder geweest dat hij later niet zoo gauw bereid geweest was om op nieuw verande ringen te maken. Daarentegen had hun tegenwoor dige huisheer niets behoeven te veranderen toen zij kwamen, want ze hadden om niets gevraagd. Was t nu aardig van hem, dat hij niemendal van zich liet hooren, al zond zij tienmaal op een dag een boodschap of meneer eens naar dit of dat wou laten kijken 't Was wezenlijk of de man meende dat zij voor Gods genade woonden. »Maar, lieve Emma,« merkte Leo zachtmoedig °p, »gij hebt alles zelf nagekeken en mij indertijd verzekerd, dat het heele huis in orde was.® »Alsof ik daar ook al verstand van hebben moet,« antwoordde zij pruilend. »Ik dacht dat gij minder hard over uw vrouwtje zoudt oordeelen.« »Ik hard oordeelen over u? Maar, lieve kind, er ligt immers geen verwijt in 't geen ik zeg. Als wij weer verhuizen, moet gij een timmerman-makelaar in den arm nemen en alles voorat door zoo'n des kundige laten nakijken.® »0, gij behoeft om mij niet weer te verhuizen, viel zij haastig en een klein weinigje spijtig in. »Ik vindt 't hier heel best; als wij maar gelukkig zijn in eikaars bezit is 't immers volmaakt onver schillig of wij in een mooi of in een leelijk huis wonen.® Leo en Emma woonden in deze hun tweede wo ning werkelijk het jaar uit, doch toen had de eerste er ze It genoeg van, of liever kon hij het marte laarschap van zijn vrouwtje niet langer aanzien. »Ze heeft wezenlijk gelijk,® zei hij, toen hij mij hun aanstaande verhuizing meedeelde, alsof hij mijne opmerking dat zijn vrouw al heel moeilijk te vol doen was, vooruit wilde ontwapenen, sze heeft we zenlijk gelijk. Ik heb een dwaasheid begaan door haar zelf te laten kiezen en toe te geven dat ons eerste huisje zoo slecht was. Ik had moeten begrij pen, dat de overgang uit haar ouders huis voor haar te groot en te onverwacht was.« »Wil uw vrouw dan alweer verhuizen?® vroeg ik alsof hij mij niet reeds gezegd had dat 't zijn eigen keus was. »Ik herinner mij nog de woorden waarmee zij ons de voortreffelijkheid van uwen nieuwen tempel boven den ouden schetste.«

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 1