Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 24 Februari 1895. lijk dat, een gemeentebestuur zoovele onderwij zers zulke onnoodige moeite en kosten kan ver oorzaken, en dat het rij ksschooltoezicht, in plaats van voor de onderwijzers in de bres te springen, daaraan meedoet? Serum Te Amsterdam heeft zich een vermeldens waard geval van genezing van diphtheritis door middel van inspuiting met het serum voorge daan. Een 6-jarig knaapje, welks keel reeds sinds enkele dagen de verschijnselen van diph theritis vertoonde, werd op verzoek van den vader zelf des avonds omstreeks halfnegen door den geneesheer met het serum behandeld. Reeds enkele uren daarna week de koorts, in den nacht trad verhoogde pijn in de keel opeen gorgeldrank werd toegediend en onmiddellijk raakte het knaapje losse vellen slijm kwijt. Merkbaar verlicht zeide het kind toen reeds tot zijn moeder, dat het zich volkomen hersteld ge voelde. Den volgenden morgen bracht de geneesheer zijn bezoek en vond een zoo goed als geheel schoone keel. De overige huisgenooten werden evenzeer met de inspuiting, als voorbehoedmid del, behandeld; geen nieuw geval deed zich tot heden in de woning voor, en het herstelde knaapje speelt over den vloer als te voren. „N. v. N." Nu de petroleum duurder wordt Men neme éen goed uitgespoeld medicijn- fleschje, doe daarin een stukje phosphorus (uit de apotheek) ter grootte van een erwtmen vuile het fleschje voor een derde met olijfolie (eveneens uit de apotheek) en sluite het fleschje goed af met een kurk. Wil men zich er nu van bedienen, dan maakt men het open en laat er de lucht in komen. Daarna sluit men het weer en nu zal het niet-gevulde gedeelte licht afgeven ter sterkte van een lamp. Vermindert de licht sterkte, dan opent men het fleschje weer en laat er de lucht opnieuw in komen. Bij de regimenten cavalerie zullen niet dan bij volstrekte noodzakelijkheid miliciens worden geplaatst, die, gekleed, zwaarder wegen dan 70 kilo. 21 Februari 1816, Willem II huwt Anna Paulowna van Rusland Toen koning Willem I onze vorst geworden was, ging onze kroonprins een bruid zoeken. In Engeland viel zijn oog op een der prinsessen en wilde haar ten huwelijk vragen, maar op een diner presenteerde hij haar sinaasappelen, waar op zij antwoordde„Neen, ik houd niet van Oranjes." Dit zei genoeg en Willem vroeg haar dus niet. Hij ging nu naar Rusland en verloofde zich met de dochter van keizer Paul. Ilunne kinderen waren Koning Willem III, prins Alexander (1848), prins Hendrik (1879) en prinses Sophia, die nog in leven is en gehuwd met Karei Alexander groothertog van Saksen- W eimar-Eisenach. Staten Generaal. 1 De voorzitter van de Tweede Kamer is voor nemens voor te stelllen om Woensdag 27 Fe bruari a.s., te elf uur, in de afdeelingen te doen onderzoeken de volgende wetsontwerpen a. Indische rekeningen over 18Ö81890. b. Bepaling, dat de tijdelijke diensten als bureelambtenaar bij den Rijkswaterstaat enz. bij de regeling van hun pensioen in aanmerking zullen komen. c. Bevordering en ontslag van de officieren der Kon. Ned. Marine-Reserve enz. d. Wijziging van de Indische comptabiliteits wet. e. Wijziging der wet tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeudige personen en vrouwen. f. Ruiling van grond onder Ginneken enz. g. Bepalingen ter uitvoering van art. 152 2de lid, der Grondwet. h. Onteigening voor een loswal langs de haven te Beverwijk. i. Provinciale heffing in Friesland. k. Overeenkomst met de Maatschappij van zijn eigen bestemming opgeofferd. Die goede LeoHij zou een groot geleerde kunnen wezen en hij was nog altijd niets anders dan haar trouwe slaaf! Was dat ernst of korstwijl De toon waarop zij sprak wees op kortswijl, maar 't kwam mij voor dat er op den bodem bitterheid lag. Was dat de dank dien Leo oogstte Emma verkeerde ten overvloede, zooals mij uit onze verdere gesprekken bleek, op dat oogen- blik in een periode van wereldverachting, die met haar geweldig sarcasme alles trof wat bin nen haar bereik kwam. De conversatie met an deren was in haar oogen een opoffering. Liefst zou zij met haar Leo in een verborgen hoekje wegkruipen, om vrij te wezen van de aan- en opmerkingen van zoogenaamde vrienden en be kenden. Leo vergiste zich als hij meende, dat het in haar smaak viel telkens hier en daar heen te trekken om afleiding te zoeken. Zij had geen afleiding noodig. Haar eigen stil geluk was haar genoeg. Ik begreep dat zij pas thuis gekomen moes ten zijn en ik had mij niet vergist. In den stroom van klachten over logementen, vreemde gezichten en harde banken in de spoorwegwa gons meende ik een repetitie te hooren van oude bekende jeremiades. In dit eene opzicht was Emma niet veranderd en niet wispelturig. Ik was overtuigd, dat zij binnen veertien dagen weer op reis zou gaan om het onbereikbare ide- Staatsspoorwegen en met de Krimpenerwaard Spoorwegmaatschappij. I. Provinciale heffingen in Friesland. m. Aanvulling en verhooging van de Water- staatsbegrooting voor 1895. n. Regeling der handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Portugal. O. Verevening van een verleend pensioen. p. Wijziging der wet voor de Rijks-Postspaar bank. q. Teruggaaf van het waarborgkapitaal voor een spoorwegconcessie Kedoeng Gede-Cheribon. r. Overeenkomst met België tot regeling der toelating van den invoer van vee en mest. s. Onderhandsche verkoop van vestinggrond te Delfzijl. t. Aanvulling en wijziging van de begrooting van Financiën voor 1895. Verder is de voorzitter voornemens in de ver gadering van 26 Februari aan de Kamer voor te stellen om op Donderdag 28 Februari, te half twee uur, aan de orde te stellen de volgende wetsontwerpen Regeling van het bakenwezen op openbare wateren. Verlenging van den duur der werking van de wet van 4 April 1892 ter tijdelijke vergadering der nationale militie. Nadere bepalingen omtrent de heffing van in voerrecht naar de waarde der goederen. Ihtenuttioiinlc wedstrijden te Hamar. Gisteren middag ontvingen wij uit Hamar, de plaats waar de wedstrijden op schaatsen om het wereldkampioenschap zullen gehouden worden, liet volgend telegram De volgende hardrijders hebben zich doen in schrijven voor de internationale races alhier, welke Zaterdag 23 en Zondag 24 dezer zullen gehouden worden Jaap Eden, Tronnes, Ostlund (houder van het wereldrecord op de 1500 Meter in 2 min. 284/5 sec,) Fredriksen, Dahl, Sinnerud, Callin, Lordahl Skeftad, Olsen. Petersen, Eriksen, Larsen, Skramstad, Mauseth (houder van het wereldre cord op de 500 Meter in 464/5 sec.) Engelsaas, Bjolgerud en Ericsson. Zooals men zich herinneren zal, is Jaap Eden houder van de wereldrecords op de 5000 M. en 10.000 M. resp. in 8 min. 373/5 sec. en 19 min. 122/5 sec. Tel. Buitenland. De oorlog tusschen China en Japan. De correspondent van de „Times" te Yoko hama komt terug op zijne mededeeling, dat de Japansche regeering voornemens is bij de Kamer een wetsontwerp in te dienen, waarbij machtiging wordt gevraagd tot het sluiten van eene leening van 10.000,000 yen, teneinde te voorzien in de kosten, welke nog voor den oorlog noodig zijn. De som, welke de Japansche regeering vraagt, is niet 10.000,000, maar 100.000.000 yen, derhalve f 250,000,000. Indien de Kamer, hetgeen natuurlijk als zeker kan worden beschouwd, ook dit voorstel goedkeurt, zal het bedrag van hetgeen door Japan tot dus ver reeds voor den oorlog is uitgegeven stijgen tot 250.000.000 yen (f625.000.000). Wanneer men dat hooge bedrag der oor logskosten in aanmerking neemt, is het geen wonder, dat de Japansche regeering gaarne wil medewerken om een einde te maken aan den strijd. Ook de Chineesche regeering begint nu met meer ernst op te treden. Nadat Japan heeft geweigerd de vredes-onderhandelingen te voeren te Port-Arthur, derhalve op Chineesch grond gebied, heeft de keizer er in toegestemd, dat Li-Hung-Chang, van eene volledige volmacht voorzien, naar Japan zal vertrekken. Voorts heeft de keizer het Tsung-li-Yamen gelast hem eene volledige opgave te verstrekken van het geld, dat nog noodig is voor de voortzetting van den oorlog, indien de vredes-onderhandelingen niet tot het gewenschte doel mochten leiden. aal der huiselijkheid en der rust opnieuw na te jagen. Vreemd dat bij deze gelijk- en gelijkvormig heid van den indruk door Emma nu op mij ge maakt en vroegere indrukken, ik op eens diep getroffen werd door de gedachte, dat Leo niet tien maar minstens dertig jaar ouder geworden was sedert onze laatste ontmoeting. Er lag een onbeschrijfelijke weemoed, die alleen de vrucht van een lange bittere levenservaring kon zijn, om dien pijnlijk glimlachenden mond, en toen hij Emma een kus gaf, als waren zij nog een paar jonge verliefde lui, meende ik op eens een huichelaar in hem te zien. En toch was hij op recht, de arme kerel Er is een vreeselijke tijding tot mij gekomen Leo is dood. Men heeft zijn lijk gevonden. Naar algemeen ondersteld wordt is hij, door een dui zeligheid overvallen, in het water geloopen bij een bocht van de rivier die voorbij zijn buiten stroomt, een punt waarvoor iemand, die zjjn zin nen bij elkaar heeft, anders geen zweem van gevaar bestaat. Aan iets anders dan een onge luk kan echter niet gedacht worden. Leo was schatrijk. Zjjn vrouw is de mooiste vrouw, die den roem en de glorie van een man kan uitma ken en zij hadden elkander hartstochtelijk lief. 't Was eigenlijk gek zoo dol als ze op elkander waren. En Emma is troosteloos. En toch pijnigt mij voortdurend de vraag of Gelijk reeds met een enkel woord is gemeld, wordt uit Peking bericht, dat daar eene samen zwering is ontdekt tegen den keizer. De samen zweerders behooren tot de leden van een geheim genootschap, Thai-li geheeten, en beweren op den steun van 50.000 hunner partijgenooten te kunnen rekenen. Het booze plan, waarvan het doel was den keizer van den troon te stooten, werd nog bijtijds ontdekt. Naar men beweert, maar, naar het schijnt, op nog onvoldoenden grond, heeft Li-Hung-Chang ook bij dit complot de hand in het spel gehad. Intusschen hebben de Japanners onmiddellijk bezit genomen van de Chineesche oorlogssche pen, welke na de verovering van Wei-hai-wai in hun handen zijn gevallen. Het grootste dezer schepen, het reeds meermalen genoemde pantser schip Chen-Yuen, is terstond met Japanscbe matrozen bemand en vervolgens in zee gesto ken. Admiraal Ito is voornemens alle veroverde Chineesche schepen naar Japan te zenden, ten einde ze daar te doen bemannen en zeeklaar te laten maken. Over de pogingen, welke door China worden aangewend, om de tusschenkomst van Rusland en Engeland te verkrijgen, is nog niet veel be kend. De Russische en Engelsche gezanten te Tokio blijven er naar streven om den vrede in Oost-Azië te herstellen. Op last hunner regee ringen moeten de gezanten het slagen der vre des-onderhandelingen zooveel mogelijk bevorde ren, maar verder schijnen deze regeeringen niet te zullen gaan. Ook de regeering der Yereenigde Staten be paalt zich tot dezelfde houding. De Amerikaansche gemachtigde te Tokio, de heer Foster, heeft weer zijne bemiddeling aan geboden, maar tot dusver zijn de onhandelin- gen nog niet zoover gevorderd, dat reeds van eene dergelijke interventie sprake kon wezen. De heer Pethick, de Amerikaansche consul te Peking, is naar Tientsin vertrokken, ten einde daar een onderhoud te hebben met Li-Hung- Chang, voordat deze staatsman naar Yokohama vertrekt. De Europeesche regeeringen zullen derhalve bij haar pogingen tot herstel van den vrede ook op den krachtigen steun van de regeering der Yereenigde Staten kunnen rekenen. Te dezen opzichte stemmen alle berichten, welke de En gelsche bladen uit Japan bevatten, overeen, dat de Japansche regeering gaarne bereid is de krijgsverrichtingen te staken en den vrede te sluiten, mits de Chineesche regeering zich gene gen betoont ernstige onderhandelingen, op een degelijken grondslag, te voeren. De Umsturz-Vorlage De commissie uit den Duitschen Rijksdag heeft een der voornaamste artikelen der bekende Um- sturz-Vorlage verworpen, en wel de bepalingen, dat diegenen strafbaar gesteld worden, die zich schuldig maken aan handelingen, waarvan het doel is, de bestaande staatsregeling te ondermij nen. Indien dit besluit als definitief kon beschouwd worden, zou het natuurlijk gelijk staan met de verwerping van het regeeringsontwerp. De be slissende stemming zal echter eerst plaats heb ben bij de tweede behandeling. Wellicht zal dan eene schikking zijn getroffen tusschen de regee ring en het Centrum. In dat geval zullen de leden van het Centrum, die nu nog tegen de regeering stemden, waarschijnlijk eene andere houding aannemen. Moute-Carlo. Eene jonge weduwe uit Algiers, Mme. Le- blanc, verspeelde in de vorige week ongeveer een half millioen gld. aan de speelbank te Mon- te-Carlo. Toen zij haar laatste geld in de kas der firma Grimaldi, Blanc, Buonaparte en Co. had zien verdwijnen, ging zij naar een hoek der zaal en schoot zich dood. Op denzelfden dag werd een Griek, Papalenos gearresteerd, omdat hjj zijnen vriend, den Ame rikaan Fox, 250.000 francs ontfutselde en die verspeeld had. Zou inderdaad zooals sommigen meenen Leo wel inderdaad zijn natuurlijken dood ge storven is, of 't mogelijk is dat de wispelturig heid van eene vrouw haren man tot zoo'n daad van wanhoop brengt, 't Is kinderachtig, ik erken het, wanneer de bedoelde eehtgenoot zich niet boven zoodanige wanhoopsdaad kan verheffen. Maar zijn val is dan ook niet plotseling. Gaan deweg wordt het leven hem een last. Gaande weg ver weeken zijn hersens onder den invloed van oen even onwaardige slavernij als onwaar- digen hartstocht. Gaandeweg gaat in zoo'n man, indien hij meer is dan een ordinair mensch, al wat krachtig is verloren en wordt hij een an der wezen dan hij oorspronkelijk was, iemand zonder wil en zonder karakter, die in staat is tot de onmannelijke daad het leven te ontvluch ten, uit vrees voor het leven. En weet ge wat het akeligste is van deze mij kwellende gedachte Dat ik niet durf en niet zou kunnen beslissen, indien ik zekerheid had van Leo's zelfmoord, of, en in hoe verre, de schuld of een deel der schuld op Emma's wispelturigheid moet vallen. Die kinderlijke, onschuldige en argelooze wis pelturigheid, hoe zou zij zoo ontzettende ellende hebben kunnen brouwen! Daarom wil ik maar hopendat mijn pijnljjk droombeeld een droombeeld is. EINDE. het bezoek, dat de keizer van Oostenrijk aan den vorst van dat roofhol heeft gebracht, ten doel gehad hebben om aan zijn Z. H. aan te zeggen, dat de Europeesche mogendheden hem „beleefd, maar zeer dringend" uitnoodigen, de bank te sluiten, die een schande voor de bescha ving is. Eene stad verbrand. Uit Haïti wordt bericht dat de havenstad Port-de-Paix bijna geheel verbrand is. Het stadje telt 12 tot 15000 inwoners en is gelegen op de noordkust tegenover het eiland Tortue. In één nacht zijn niet minder dan 500 huizen een prooi der vlammen geworden. Nauwelijks 50 huizen zjjn gespaard gebleven, en de bevolking verkeert in hoogen nood. De schade wordt geraamd op 15,000,000 francs. Slechts twee handelshuizen waren door verzekering voor de geheele geleden schade gedektal het overige is verloren. Er worden onder de Fransche bevolking in Haïti inzamelingen gehouden ten bate van de nood lijdenden. Een oude snoeper. In de financiëele wereld te St. Petersburg wordt druk gesproken over het feit, dat de vroe gere directeur der Rijksbank, Eugenius Ivano- vitch Lamanski, zich zjjnen hoogen ouder dom ten spijt van zijn vrouw wil laten schei den, om zich met de bekendo balletdanseres Pe- titpas in den echt te begeven. De heer Lamanski zelf maakt van zijn besluit niets geen geheim meer. Zijn tegenwoordige vrouw zal, als de schei ding wordt uitgesproken, een millioen roebel ontvangen. Rookende vrouwen. Als hier op straat rookende vrouwen moesten wandelen, zouden zij zeker veel spotternijen op- loopen en van de veel belovende jeugd niet zeer vleiende opmerkingen te hooren krijgenmaar wij gelooven niet dat een politieagent het in zijn hoofd zou krijgen, haar naar 't politiebu- reel te voeren, tenzij zij wat vermoedelijk het geval zou wezen „samenscholingen" ver oorzaakten. In Amerika, het land der vrijheid, denkt men daar echter anders over. Drie jonge dames van Louisville, in den staat Kentucky, liepen zeke ren avond al pratende en sigaretten rookende in de Jeffersonstraat te wandelen, toen zij twee po litieagenten op haren weg ontmoetten. In de hoogste mate geërgerd over een dergelijke min achting van alle vormen, hielden deze de „mis dadigsters" aan, en den volgenden dag versche nen zij voor de politie-rechtbank, onder de ern stige beschuldiging, van op den openbaren weg wanorde en schandaal te hebben gepleegd. Maar de rechter Buckley, gehoord hebbende de verklaringen van politie en aangehoudenen, vond geen termen om de dames tc veroordee- len. Hoewel erkennende dat de beschuldigden zich niet strikt hadden gehouden aan de regels der maatschappelijke betamelijkheid, verklaarde hij, niet in te zien dat zij eenige wet zouden hebben overtreden. De advocaat van de jonge dames voegde hieraan toe: „Mijne cliënten hebben zich aan geen enkele wet vergrepen. Wij leven in de eeuw van den vooruitgang, en de dames hebben eenvoudig de straat verlicht!" Door dit onweerstaanbaar argument ten volle overtuigd, sprak de rechter de aangeklaagden vrij. Zij mogen dus, ook op straat, naar harte lust blijven rooken. Het rooken door vrouwen is overigens geen kwaad van vandaag of gisteren. In het Oosten, in Spanje en in Zuid-Amerika ziet men alge meen vrouwen met een sigaret in den mond. In Frankrijk heeft de tabak nooit in hooge gunst gestaan bij de vrouwen in weerwil van het voor beeld, tijdens de regeering van Lodewijk XIV gegeven door de hertoginnen van Chartres en van Bourbon, die veel rookten en, om de beste pijpen te hebben, er lieten halen bij de mannen der lijfwacht, liefst zoo zwart mogelijk doorge rookt. Onder de beroemde Fransche vrouwen, die eene pijp rookten, behoort ook de bekende schrijfster George Sand. In hare „Lettres d'un Voyageur, in 1837 geschreven, zegt zij „Zoo gij gedurende mijns afwezigheid de Re publiek uitroept, neemt dan alles meê wat gij bij mjj mocht vinden; ik heb gronden: geeft ze aan degenen, die ze niet bezitten; ik heb een tuin, laat uwe paarden grazen; ik heb een huis: maakt er een gasthuis van voor uwe gewonden; ik heb wijn: drinkt hem op; ik heb tabak: rookt haarik heb boekengebruikt ze voor proppen voor uwe geweren. Van mijn geheel bezit zou slechts het verlies van twee zaken mij smartelijk vallen; het portret van mijn oude grootmoeder, en zes vierkante voet aarde, beplant met treurwilgen en rozelaren. Dadr slaapt ze in hetzelfde graf met mijn vader. Dat graf en dat portret stel ik onder de hoede van de Republiek, en bij mijnen terugkeer vraag ik slechts een en kele vergoeding, namelijk: een pijp, een pen en inkt door middel waarvan ik vol opgewekt heid mijnen kost zal verdienen, en het overige van mjjn levensdagen zal besteden om te beschrij ven, wat gij zoo goed gedaan hebt. Zelfs vorstinnen versmaden niet het gebruik van tabak. De keizerin ran Oostenrijk rookt 30 k 40 Turlc8che sigaretten per dag. In haar bou doir staat een rooktafeltje met rookgerei van ge dreven zilver. Ook de keizerin-moeder van Rus land rookt, maar zeer weinig en steeds in haar

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 3