Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 10 Maart 1895. I No. 2. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten OS, geboren in 1892. Ie prijs f25. 2e prijs f 15. No. 3. Voor de beste, fijnste en zwaarst ge meste KOE, (afgewisseld.) Ie prijs f25.2e prijs f 10. No. 4. Voor de beste, fijnste en zwaarst ge meste KOE, (niet afwisselend.) Ie prijs f30.— 2e prijs f 15. No. 5. Voor het beste vette KALF. Ie prijs f 10.—, 2e prijs t 5.—. B. Rijstieren van zuiver inlandsch ras. No. 1. Voor den besten Iiijstier, geboren in 1892 of vroeger. Ie prijs f 30.—2e prijs f 20.- No. 2. Voor den besten Rijstier, geboren in 1893. Ie prijs f40.—. 2e prijs f25.—. 3e prjjs f 15. No. 3. Voor den besten Pinkstier, geboren in 1894. Ie prijs f30.—. 2e prijs f 15.3e prijs f 10.—. C. Melk- en Fokvee, van zuiver inlandsch ras. No. 1. Voor de beste Melkkoe, die gekalfd heeft na 1 Januari 1895. Ie prjjs f25.—. 2e prijs f 15. No. 2. Voor de beste Melkkoe, geboren in 1892, (Twinter) die gekalfd heeft na 1 Januari 1895. Ie prjjs f25.—. 2e prjjs f 10.— No. 3. Voor de beste Melkvaars, die gekalfd heeft na 1 Januari 1895. Ie prjjs f25.2e prjjs f 10. No. 4. Voor de beste Gelde Vaars, gedekt na 1 Nov. 1894 en minstens vier weken drachtig. Sprongbewjjs in te leveren bij den Secretaris. Ie prjjs f20.2e prjjs f 10.— No. 5. Voor de beste Kuispink. Ie prjjs f 15.2e prijs f 10.3e prjjs f5. D. Wolvee. No. 1. Voor de beste Oonschapen, met of zon der lammeren. In te zenden minstens vier stuks. Ie prjjs f10.2e prjjs f5. No. 2. Voor de beste Overliouders. In te zen den minstens 10 stuks. Ie prjjs f 10.2e prjjs f5.-. No. 3. Voor de beste Oonschapen van volbloed Texelsch ras, met of zonder lammeren. In te zenden minstens 4 stuks. Ie prjjs f10.2e prjjs f 5.—. No. 4. Voor de beste jarige Schapen van vol bloed, Texelsch ras. In te zenden minstens 6 stuks. Ie prjjs f 10.—, 2e prijs f 5.—. Uitge loofd door den heer J. Brunne te Ooosthuizen. No. 5. Voor den besten Ram van volbloed Texelsch ras. Ie prjjs f7.50, 2e prjjs f2.50. No. 6. Voor den besten Ram van buiten- landsch of gekruist ras. Ie prjjs f7.50, 2e prijs f 2.50. Uitgeloofd door den heer S. Trompetter te Hoorn. E. Varkens. Voor de beste vette Varkens. Id te zen dén minstens 2 stuks. Ie prijs f 10.2e prijs f5.—. Door de Kegelvereeniging „de Unie" te Alkmaar zal een nationale kegelwedstrijd worden gehouden op de geheel nieuw in te richten banen van het lokaal „de Unie", van den heer A. de Vries en wel van 21 April tot en met 12 Mei. De wedstrjjd zal bestaan ina. een korpwed- strijdb. een personeelen wedstrjjd; een wed strijd op de vrije baan. Als prijzen worden uitgeloofd :in afdeeling d, le pr., massief gouden medalje, met een kunstvoorwerp ter waarde van f 50, of f 50 in contanten; 2e pr., groot verguld zilveren me dalje, met een kunstvoorwerp ter waarde van f25, of f25 in contanten; 3e pr., verg. zilv. medalje; 4e pr., groot zilv. medalje; 5e pr., zilv. medalje; 7e pr., bronzen medalje. Als eereprijs voor het meeste aantal punten wordt bovendien in deze afdeeling eene zilveren medalje uitge loofd als consolatieprijs eveneens eene zilveren en als negenprjjs een verg. zilveren medalje; in afdeeling ft worden beschikbaar gesteld le pr., massief gouden medalje en een kunst voorwerp ter waarde van f 10, of f 10 in con tanten; 2e pr., groot verg. zilv. medalje; 3e pr., verg. zilv. medalje; 4e pr., groot zilv. me dalje; 5e pr., zilveren medalje; 6e pr., zilveren medalje; 7e pr., groot bronzen medalje; 8e pr., bronzen medalje. Als consolatieprjjs is gesteld eene verguld zilveren medalje; in de af deeling c. zijn een aantal kunstvoorwerpen als prijzen aangewezen. De uitreiking der prijzen heeft plaats op Zen- dag 12 Mei, des avonds te 7 uur, ter gelegen heid waarvan voor de overwinnende clubs, als mede voor de winnaars op de personeele en vrije baan, een verguld zilveren en een zilveren medalje beschikbaar zullen worden gesteld. Het bestuur bestaat uit de heeren H. van den Berg, voorzitter, A. de Yries, secretaris penningmeester, G. L. Schuurman, J. F. A. Roer en E. van der Horst, commissarissen. Een eenvoudig geneesmiddel.' „Een wetenschappeljjk man tevens een man van ervaring," deelt aan de Temps een een voudig middel mede om spoedig steken van wespen en andere insecten te genezen, en wel groote hitte.Men houdt daartoe een gloeiende kool, gloeiend ijzer of ook een brandende sigaar, zoo dicht bij de wond dat men een zware hitte gevoelt, maar zonder de plek te branden. De pijn bedaart dan terstond en als men de operatie maar lang genoeg volhoudt, is de wond, althans bij eeD wespensteek, in minder dan tien minu ten genezen. Komt de pijn weder op, dan her haalt men het middel. Alleen bij lichaamsdeelen die voor hitte zeer gevoelig zijn, mag men het niet toepassen. Ook slangenbeten zouden door hitte spoedig te genezen zijn. De schatten van Lombok. De heer H(aaxmau) schrijft in hetBat. Hbl. De zoogenaamde schatten van den voorma- ligen Sultan van Lombok zijn herwaarts over gebracht met de bedoeling van ze hier op pu blieke veiling te verkoopen, zooals beweerd wordt. Wij willen dit laatste aannemen voor de massa, maar voor de bijzonder fraaie edelgesteen ten, welke, naar gezegd wordt, zich daar onder be vinden, gelooven wij veeleer, dat zij van gou- vernementswege in Europa zullen worden geplaatst waartoe aldaar ontegenzeggelijk ruimer gelegen heid bestaat dan hier. Wellicht zallangs dezen weg grooter opbrengst worden verkregen dan de getaxeerde, welke, volgens de berichten, voor de geheele massa slechts drie millioen bedraagt en hierdoor minder dan de oorlogskosten. Laat ons derhalve hopen, dat de kostbaarste preciosa niet hier, maar in Europa zullen worden verhandeld. Benoemd tot notaris te Hoogwoud de heer H. de Boer, candidaat-notaris aldaar. Een onderofficier, te Breda in garnizoen, ontving dezer dagen een erfenis van f 100.000 hem nagelaten door een zijner verwanten. Hij heeft onmiddellijk den militairen dienst ver laten. Met zekerheid meent men thans te kun nen melden, dat de, den heer Tijdens toege dichte, verklaring, als zou de Tweede Kamer reeds 44 leden tellen, voor het heffen van graan rechten onjuist is en ook nimmer door dezen is uitgesproken. Een jonge vrouw is getrouwd met den va der van haar broers vrouw. Toen zij het laatst gezien is was zij bezig met behulp van een woordenboek en een kompas na te gaan in welke familiebetrekking zij tot zichzelf stond. Met ongeduld ziet ieder te Koedijk uit naar de komst van eene boot, die de ijskorst in het Noordhollandsch kanaal ten noorden van Alkmaar zal breken. Immers, de handel in kool begint wat levendiger te gaan en gaarne verzond men spoedig wat verkocht is. Reeds is men met behulp van een ijsboeier van den Langedijk er in geslaagd, een vaargeul te verkrijgen maar de drijvende schotsen in de vrij nauwe geul leg gen heel wat moeielijkheden in den weg en doen vrij wat jaaglijnen breken. Ook was den 4 dezer het ijs nog zoo dik hier en daar, dat een der mannen van den ijsbreker naast de boot nog stond te dansen. Evenwel, voor eene sterke stoomboot zou het breken niet zoo moeilijk zijn. Dat het spoedig geschiede Nu was het weer niet goed Een met werk overladen schrijver beveelt zijn knechtIk heb nu geen oogenblik tijd. Wie er ook komt, ik ben voor niemand thuis. Om u te dienen, antwoordt Jan. Wie is er geweest? vraagt mijnheer 's avonds zijn dienaar. De kleermaker, twee dames, drie boekhan delaars en uw vader. Wat, mijn vader schaapskop voor dien ben ik altijd thuis. Maar, mijnheer, u hebt toch Zwijg. Eenige dagen later verschijnt de vader weder. Is mijn zoon thuis? vraagt hij den knecht. Jawel, mijnheer, uw zoon is thuis. De oude heer treedt binnen, maar ziet zijn zoon nergens. Hij loopt het geheele huis door. De voorkamer, de achterkamer, de slaapkamer, ke .ken, zolder, doch zonder resultaat, Wat beteekent dat, domkop, vaart hij uit, zooals ik zie, is mjjn zoon uitgegaan. Juist, hij is uitgegaan, Jnj heeft echter onlangs gezegd, dat hij voor u kltijd thuis is Als rechtspersoon is erlq'nd de afdeeling Nieuwe Niedorp van de nooriÊhollqndsche ver- eeniging „Het Witte Kruis" iare statuten zijn goedgekeurd bij kon. besluit vtp 30 Januari 1.1. no. 26. Een request aan «1e kuuiiigiii. „Bij de terugkomst van een rijtoer van H.M. de Koningin-Regentes ten Paleze Dinsdag te 23/4 uur, heeft een meisje uit de uenigte zich naar het rij tuig begeven en H. M. ten request over handigd. Het meisje, dat uit Amsterdam afkomstig bleek, werd vervolgens door di politie naar het commissariaat op de Groenmafct gebracht. Een brief van generial Vetter. Generaal Yetter, afgetredei Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht der xpeditie naar Lom bok, heeft aan de Hoofdrelacteuren van het „Nieuws v. d. Dag" en het Agem. Handelsblad" het volgende, den 30en Jai. 1895 gedateerd, schrijven gericht „Toen mij, onmiddellijk ndat de tijding van de verovering van Tjakra Ngara in het vader land was bekend geworden, het telegram be reikte, waarin mij en mijnn dapperen hulde werd gebracht door u en vel anderen, die zich bij u hadden aangesloten, onring ik omstreeks denzelfden tijd uit alle oorén des vaderlands, zoowel als uit deze kolonieen uit vele steden in het buitenland, waar Nderlanders zijn ge vestigd, zulk een groot aatal gelukwenschen met de behaalde overwinnjgen, dat het mij onmogelijk was op al die uitigen van sympathie en geestdrift te antwoorden. In die dagen toch namn nog zoovele ern stige plichten mij zoo gehel in beslag, dat ik mijne erkentelijkheid «niet inders wist kenbaar te maken, dan door het platsen eener openlijke dankbetuiging in eenige df voornaamste orga nen der dagbladpers. Thans echter, nu mij, imansluiting met even- bedoeld telegram, de keujg gecalligrapheerde lijst bereikt, waarin ik e namen aantref van hen, die zich met u hebbe vereenigd om hun gevoel van vaderlandslied te toonen door de warme belangstelling in (et door het Neder- landsch-Indische leger, oncr mijne bevelen, op Lombok behaalde succes, acht ik het mij tot een aangenamen plicht, u .llen daarvoor mijnen warmen dank te betuige, mede namens hen, officieren en minderen, vermoeienissen, el lende en gevaren met mijleelden, en die mij, door hunne plichtsbetrachfag, hunne dapperheid en hunnen opgewekten gest, in staat hebben gesteld, den Lombok-krijj tot een ik mag het gerust zeggen schierend einde te bren gen. Aanvaardt, Mijne Heere, met uwe mede-on- derteekenaren, de verzekdng mijner diep ge voelde erkentelijkheid enweest overtuigd, dat de door U aan Leger en loot in mij gebrachte hulde mij steeds in anngeame herinnering zal blijven." iedere inzending slechts naar één nummer daar van ter mededinging toegelaten. Art. 4. Yoor mededinging naar de uitgeloofde prijzen is een vereischte, dat de aangever (of inzender) minstens twee maanden eigenaar van het vee is geweest. Een schriftelijke verklaring hiervan kan wor den gevraagd bij de aangifte vermeld in art 2. Art 5. Het vee zal 's morgens ten negen uren op de plaats der tentoonstelling of op het ter rein voor de beoordeeling moeten aangevoerd zijn hetgeen later komt, zal niet kunnen me dedingen. Bij het vee moeten vertrouwde geleiders zijn, die gedurende de tentoonstelling daarbij znllen moeten blijven. Met de keuring worden geen eigenaars als geleiders toegelaten, terwijl geen teekenen van herkomst of oorsprong aan het vee zichtbaar mogen zijn. Art. 6. De beoordeeling van het ingezondene vee zal worden toevertrouwd aan Commissiën van deskundigen, aan wier uitspraak de inzen ders zich zullen moeten onderwerpen. Art. 7. Bij mogelijke vergissingen, onjuiste opgaven voor de toekenning van prijzen, beslist het Bestuur der vereeniging in het hoogste res sort. Art. 8. De beoordeeling zal geregeld worden naar de volgende bepalingen a. Dat de ouderdom van het driejarig rundvee zal moeten blijken uit het aanwezig zijn van twee of vier kleine tanden en van het twee jarig rundvee van twee blijvende tanden. b. Dat de prijzen zullen worden toegewezen in dien het ingezondene inderdaad bekronings- waardig wordt geacht. c. Dat bij gelijkstelling van inzendingen, die voor bekroning in aanmerking komen, het lot beslisse. Art. 9. De stieren die worden bekroond, moe ien tot Primo Augustus 1895 ter dekking be schikbaar worden gehouden in de provincie Noord- Holland. Na overgelegd bewijs hiervan worden deze prijzen uitgekeerd. Art. 10. De tentoonstelling zal aanvangen des morgens negen uur, en eindigen des namiddags twee uur. Behoudens bijzondere toestemming van het Bestuur, zal geen vee van het tentoonstellings terrein mogen worden afgevoerd, voor de sluiting. Art. 11. De prjjzen zullen zooveel mogelijk na sluiting der tentoonstelling worden uitgereikt, of anders later aan de bekroonden worden toe gezonden. Art. 12. De inleggelden van elk nummer van het programma, zijn bepaald op 50 cents voor leden der vereeniging, en op één gulden voor niet leden, Art. 13. Tot de tentoonstelling op het Markt plein is voor iedereen de toegang vrij. Op het terrein voor de beoordeeling van het vee kan het Bestuur den toegang weigeren. Art. 14. Het Bestuur is bevoegd, om vee dat ongeschikt of onhandelbaar schijnt, van het ter rein te doen verwijderen, en wordt voorts aan het Bestuur de beslissing gelaten in alles, waar mede deze voorwaarden tot verschil van opvat ting of uitleg aanleiding mochten kunnen geven. N.B. Vee, Landbouwwerktuigen en voorwer pen, niet in dit programma gevraagd, kunnen tot opluistering worden ingezonden mits men, met inachtneming van art. 2, hiervan kennis geeft aan den secrataris, den heer J. P. Wage naar, te Alkmaar, of bij J. Winkel te Schagen. De inleggelden voor elk ingezonden nummer vee zijn bepaald op 50 ets. voorledenen fl. voor niet-leden, terwijl voor ingezonden voor werpen en voortbrengselen de inleggelden ad. f 0.25 per vierkante meter plaatsruimte worden berekend. Prijzen zuilen worden uitgeloofd voor de navol gende rubrieken: A. Rundveeuitsluitend met hardvoeder gemest. No. 1. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten OS, geboren in 1891 of vroeger, le prijs f30.—, 2e prijs f 15. haar vader, die er in zijn zwart lakensche jas en fijn linnen, die zijn vrij aanzienlijken omvang om hullen moesten, evenmin beklagenswaardig uitzag als zijn dochter. Van Berckel maakte tegenover zichzelven wel een weinig een gek figuur, als hij zijne gedachten van zoo even naging, maar hij had niet lang den tijd daarover na te denken, de oude man vatte zijn hand, en zocht onderwijl naar een grooten zakdoek, dien hij, toen hij hem eindelijk had gevonden, nu en dan aan de oogen bracht. ïHet verheugt mij u te zien,« zeide hij. terwijl hij Van Berckel's hand en herhaaldelijk schudde, »rnaar ach, vergeef mij, dat ik, vooreerst tenminste, niets anders in u kan kan zien dan den plaatsver vanger van mijn besten vriend, mijn ouden Van Berckel. Ik kende hem jaren lang, hij was mij een tweede vader, mag ik bijna zeggen,en meteen bracht hij den doek voor de oogen. »En als ik u niet bezoek op Berkwoud, neem het mij dan niet kwalijk. Het is mij niet mogelijk daar te komen. Van morgen wilde ik gaan, maar ik moest terug- keeren, niet waar, Laura Laura antwoordde niet veel, maar Van Berckel nam drie kwart van zijne oordeelvellingen terug. Er was waarlijk gevoel in dien kleinen dikken man. Hij liet zich door hem een gemakkelijken stoel ge ven en veel uit het leven van zijn oudoom vertel len, en terwijl hij er naar luisterde, sloeg hij nu en dan een blik op zijn mooi nichtje, wier blanke, fijn gevormde handen met de zilveren theelepeltjes speelden, ot de blauwe kopjes schikten op het blad, een arbeid waarmee zij niet gereed scheen te kun nen komen. Toen zij even de kamer verliet, wist haar vader het gesprek op haar te brengen. Zij was een engel, de vreugde van zijn ouden dag, mis schien had hij haar een beetje verwendmaar die haar kende zou hem verontschuldigen. Bovendien was zij een teer popje en had meer noodig dan een ander. Misschien had hij, Martens, bij het in richten van zijn huis, dat wat al te veel in het oog gehouden. En hij zuchtte diep. Het opengaan van de deur maakte een eind aan een gesprek, dat voor Van Berckel pijnlijk begon te worden. Laura trad nu binnen met een deftige dame met fraaie regelmatige gelaatstrekken, die veel op mijnheer Martens leek, en aan Van Berckel als zijne nicht Van Aertsen werd voorgesteld. Zij nam den neef met hare verstandige, bruine oogen opmerkzaam op, en zeide toen op eten beschermen den toon, dat zij 't het noodlot bijna kwalijk nam, dat het hen op deze wijze samenbracht. Waarom had Van Berckel haar niet een klein briefje ge schreven voor zijne komst? Hij zou dan ondervon den hebben, dat hij te Wiltenburg familie had, die verheugd over zijn komst en er op gesteld was, het hem zoo aangenaam mogelijk te maken. Wat haar betreft, zij kon er niet om treuren, dat die oude yzegrini, die zijne familie van zich afstiet en zijne bezittingen had verwaarloosd, eindelijk een leven had verlaten dat hem toch geen genot meer gaf. Zij was blijde dat er nu eens een flink en jeugdig man op Berkwoud kwam, en zij hoopte dat de toekomst haar gelijk zou geven, als zij daarin een geluk voor hen allen zag. Toen zij hem op deze wijze begroet en zijdelings op zijne nieuwe plichten tegenover zijne familie ge wezen had, was zij bij zich zelve overtuigd, heel verstandig en met heel veel takt te hebben gehan deld. Haar broeder was daar niet zoo geheel van doordrongen, tenminste hij wreef zich zenuwachtig de handen en kuchte herhaalde malen en het thee uurtje ging over het algemeen onder korte, ge dwongen gesprekken niet zeer opgewekt voorbij. Toen het laatste kopje was rondgediend, sprak de heer des huizes zijne mooie dochter weer aan. ïHoe is het, Laura vroeg hij, skrijgen wij geen muziek van avond Het meisje bloosde, en sloeg een verlegen blik op den vreemdeling. »Kom,« ver volgde haar vader. »neef Van Berckel zal het niet kwalijk nemen, als wij onze onde gewoonte maar volgen, alsof hij er niet bij was. Een oud man raakt daar zoo aan gehecht. Mijn dochter is gewoon eiken avond muziek voor mij te maken, en ik zou er waarlijk niet meer buiten kunnen. Houdt ge ook van muziek, beste neef?« »Tot mijn spijt heb ik nog maar weinig goede muziek gehoord in mijn leven,zeide Van Berkel, »maar ik geloof wel, dat ik er van houden zou.« »En ik ben van jongs at een beetje verwend op dat punt. Ik ben een hartstochtelijk liefhebber en gij kunt niet begrijpen hoe gelukkig ik was, toen lk ontdekte dat Laura een uitstekenden muzikalen aanleg had. Ik heb haar dan ook de beste meesters laten geven, en ik moet zeggen, ik heb er geen be rouw van.« »Mij dunkt, papa, wij misten het aan mijnheer Van Berckel zelf overlaten,laarover te oordeelen,« zei Laura met een gedwonin lach. »Gij hebt gelijk kind. Z ze dadelijk beginnen, van Berckel, of zal ze nog ven wachten Zeg het maar zooals gij het hebbertvilt. Doe geheel en al alsof ge hier thuis waart. Vader en dochter zagen kaar aan. »Als het onzen neef tol hetzelfde is, zing dan mijn lievelingsstukje nog aar eens,« verzocht de heer Martens. »Gij weet el, wat ik meen. Och kom het geheugen van ei oud man te hulp. De naam wil mij niet te binin schieten.Hij streek zich met de hand over )t voorhoofd. »Ik bedoel dat stuk van van Moït.cc »Der Wanderer vro< Laura zonder hem aan te zien, terwijl zij zenuvehtig met haar horloge ketting speelde. »Der Wanderer Ha jut! Waarom hebt gij het niet eerder gezegd »Der Warderer is vaj Schubert,zeide Laura koel. Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 2