Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 17 Maart 1895. Nieuwstij dingen. het oordeel van sommigen, gaven beide zang- vereenigingen zich weder geheel en toonden weder een schrede verder te zijn gegaan op het gebied van zangkunst. Yeel schoons werd te ge nieten gegeven. De opkomst was nog al gering en vindt mis schien hierin haar reden dat de arbeid op het veld weder in vollen gang is. Alkuiaarsche Paascliteiitoonstelling. Sedert 1880 houdt de Alkmaarsche afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw ieder jaar vóór Pascheu eene tentoonstelling van rundvee, wolvee en varkens, die langzamerhand voor veehouders en kooplieden een onmisbare markt is geworden. Zij is ditmaal bepaald op Vrijdag 5 April, en zal plaats hebben op het Doelenveld te Alkmaar, door het gemeentebestuur welwillend daartoe beschikbaar gesteld. Ieder mag op deze tentoonstelling inzenden, mits daarvan vóór of op Zaterdag 30 Maart 1895 aan den secretaris der afdeeling, den heer H. Siebert Coster, te Alkmaar, kennis gevende. Tevens moet bij deze opgave vermeld worden naar welk nummer van het programma, dat kosteloos verkrijgbaar is, men wenseht mede te dingen. Aan prijzen wordt ongeveer een bedrag van f 650 uitgeloofd en wel voor vier- en drie jarige ossen, afgewisselde en niet-afgewisselde vette koeien, vette kalveren, drie-, twee- en eenjarige stieren, oude melkkoeien, twinters en vaarzen, die na 1 Januari 1895 gekalfd heb ben, kuispinken, oonschapen met of zonder lammeren, Texelsche en vreemde rammen, beeren zeugen mot biggen, benevens vette varkens. Ter opluistering kunnen o. a. ook landbouw werktuigen worden ingezonden. De Nederlandsche slagershond zal door eene jury van slagers uit de vette ossen en koeien eene keuze laten doen van drie stuks, die met het oog op de slacht het fijnst gemest zijn; door de afdeeling zullen daaraan drie extra prijzen worden toegewezen. Er is aan deze tentoonstelling eene verloting verbonden van 10.000 loten, ad vijftig cents, die bij den secretaris-penningmeester bovenge noemd verkrijgbaar zijn. De trekking zal plaats hebben op Zaterdag den 6 April, des mid dags te 12 uur. Zooveel geld niet verlangd. Een vreemd geval deed zich dezer dagen voor bij gelegenheid van de inzate van een boeren plaats te Nijevcen (Dr.) Op een perceel land, dat geveild werd, boden de liefhebbers tot f 800, welk bod ook de waarde vertegenwoordigdetot ieders verwondering werd eensklaps f3000 geboden. Na beraad met de verkoopers maakte de fun- geerende notaris aan het publiek bekend, dat zijn principalen zooveel geld niet verlangden en het bod niet aannamen. Wanneer eindigt de 19e eeuw? Als men deze vraag stelt, zal verreweg het meerendeel der oppervlakkig denkende men schen onmiddellijk antwoordenwel op den 31sten December 1899 des nachts om twaalf uur! En toch is dit antwoord volstrekt niet juist. In chronologische kringen is nooit strijd ontstaan omtrent het tijdstip, waarop een eeuw voleinnigd is, doch in het gewone leven geeft het telkens verwarring. De 19de eeuw eindigt niet den 31 sten December 1899, doch op den 31sten Decem ber 1900. Op het einde van het eerste jaar der christelijke tijdrekening beschouwde men het jaar 1 voltooid, terwijl men nimmer een jaar 0 rekende. Om dus te komen tot het cijfer, dat het jaartal aanwijst, moet het jaar eerst ten einde zijn; jaar 1 eindigde met 31 Decem ber van dat jaar, 100 op denzelfden datum van het jaar 100 en aldus zal het jaar 1900 eerst op den 31sten December van dat jaar negentien voltooide eeuwen aanwijzen. het souper bijwonen, dat overvloedig genoeg was voor een huiselijk maal, en door den edelen Mar tens werd gebruikt, alleen ter wille van zijne doch ter, die een fijn popje was en wel een weinig van de poezie des levens mocht genieten. En toen hij laat in den nacht door de donkere straten naar zijn eenzaam buiten terugkeerde, verbaasde hij zich er over, hoe lieden met eenige duizenden schuld zoo ruim leven en zich zoo vroolijk voelen kon den. Sedert dien avond bezocht van Berckel zijn neef Martens dikwijls, en kon zich bij die bezoeken over tuigen, dat Laura's levenspad niet altijd met rozen bestrooid was. Toen haar vader en hare tante door het te niet gaan hunner fabriek hun fortuin verloren, hadden zij als verstandige menschen botje bij botje gelegd, svoor korten tijd,« hadden zij tot elkander gezegd. Immers, als de oude Van Berckel stierf, zou alles wel in orde komen, niemand in Wiltenberg twij felde daar aan, de heer Martens en zijne zuster het allerminst. Hij toch was de eenige, die nog bij den ouden menschenhater werd toegelaten, 't Is waar, hij vertelde nooit hoe hij er ontvangen werd, en hoe weinig dank hy meestal inoogstte voor zijne mooie woorden en ijverige dienstaanbiedingen. Hij werd bij hem toegelaten, dat was reeds veel, en de vooruitzichten, die men voor hem op dit feit bouwde waren oorzaak dat men minder hard oordeelde over de royale levenswijze die de oude heer zich ver oorloofde. "Wien toch zou van Berckel anders tot zijn erf- Nu onze 19e eeuw ten einde loopt en de universiteit te Kopenhagen, „om misverstand te voorkomen," in allen Deensche kalenders heeft doenopneme „dat het jaar 1895 het 95ste is van de 19e eeuw, die met den 31en December 1900 eindigt," herinnert de „Kopenhagener National Tidende" aan het gebeurde bij de intrede van de 19e eeuw. Aan het Weimarsche Hof werd op den 31en December 1800 een groot feest gegeven ter viering van den aanvang der 19e eeuw. Te middernacht zaten Göthe, Schiller, Schelling en Hendrik Steffens daar in een zaal te zamen, waar de ge boorte der nieuwe eeuw door deze groote geesten met een glas champagne gevierd werd. Steffens die van dit feest verslag gaf, vertelt ook hoe reeds op 31 December 1799 verscheidene per sonen den overgang der eeuw gevierd hadden, en in de gepaste stemming het slaan van middernacht hadden verbeid, terwijl weer ande ren zich over de vergissing braaf vroolijk maakten. Steffens voorzag reeds toen, dat de verwar ring bij het einde van elke eeuw zou terugkee- ren. Het is vreemd, schreef hij, dat men steeds opnieuw, op grond van de verandering der cijfers, het einde voor den aanvang beschouwt, en ver geet dat de nul eerst door de eenheid die voor afgaat beteekenis erlangt. Rekenkunstig is de quaestie zeer duidelijk, maar toch is het zeer verklaarbaar, dat deze theorie op den achtergrond gedrongen wordt door de verschijning der nieuwe cijfers, waardoor men het begin der 20e eeuw aan het verschij nen van het getal 1900 verbindt. Op 1 Januari 1901 (den eersten dag der 20e eeuw) zal menigeen deze eeuw weer als oud voorkomen, maar nog vreemder zal het onzen kindskinderen toeschijnen, als zij de nieuwe 1000 eerst kunnen aanvangen, nadat zij reeds gedu rende 12 maanden het jaartal 2000 hebben ge schreven. De te Heerhugowaard bestaande afdee ling der Hollandsche Maatschappij van land bouw heeft in hare laatst gehouden vergadering zich tegen de invoerrechten op granen en derhalve tegen de motie-Dobbelmann verklaard. Hiervan zal kennis gegeven worden aan het hoofdbestuur met de mededeling, dat het hare overtuiging is, dat een dergelijke bescherming van den landbouw niet is een algemeen belang. De gemeenteraad heeft als onderwijzeres in de handwerken aan school no. 1 benoemd mej. N. Hes en aan school No. 2 mej. Basjes—Slot. In de gemeente Heerhugowaard circu leert ter teekening een adres aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid ter ver krijging van een personenhalte op de ontworpen spoorbaan Heerhugowaard-Hoorn, alwaar den Middenweg zal doorsnijden. Afschriften ter ken nisneming zullen aan verschillende corporatiën, aan den heer A. P. de Lange, lid der Tweede Kamer, en den heer J. Breebaart Kz., lid der eerste kamer, worden gezonden met verzoek om betuiging van adhaesie. Het adres zal vanaf den 14 dezer gedurende acht dagen ter teekening liggen ten huize van den heer H. Tauber. Zondag, den 10, en Dinsdag, den 12 dezer, gaf de rederijkerskamer „Harmonie" hare laatste uitvoering in dit seizoen bij den heer D. Pijper voor een goed opgekomen pubiek. De uitvoering der stukken „Een huwelijkschaanzoek," zeer goed geschreven door het kunstlievend lid, den heer H. C. Schoevaart, „Stille Jan," door A. Wijnstok, en „Een warm uurtje," door J. G. Boursse, mag bijzonder goed geslaagd genoemd worden. Tot onderwijzer te Oudorp is benoemd de heer S. Beijer, onderwijzer te Houten. De motieGerritsen, betreffende arbeids duur en loonsbepaling is Vrijdag 11. door de Tweede Kamer verworpen met 38 tegen 36 stemmen. De Tweede Kamer heeft Donderdag de Ge weren-wet met 54 tegen 31 stemmen aangeno men. genaam benoemen In vroeger jaren, toen de zoon van zijn eenigen broer nog bij hem inwoonde, be hoefde men daar r.iet naar te vragen hij had het kind lief alsof het zijn eigen was. Maar de aardige krullebol werd een vroolijke jonge man, met wat meer wilde haren dan zijn oom lief was, en eens op een dag, na een twist, het was helaas niet de eerste tusschen hen beiden, scheidden zij voor goed. Zelfs toen hij, jaren daarna, onverzoend stierf, weigerde de oude heer zijne weduwe en zijn zoontje alle hulp. Geen wonder dus, dat de heer Martens en zijne zuster die beiden geheel hadden geschrapt van de lijst der erfgenamen. Zij konden ook niet weten, dat de jaren van toorn van den ouden man hadden verzacht, en dat in de lange uren van eenzaamheid de vraag dikwijls bij hem was opgerezen, of hij niet te hard voor zijn vroo- 1 ijken neef was geweest. Maar schuld bekennen en goed maken lag niet in Van Berckel's aard, en bovendien, zooals hij het uitdrukte, hij wilde zijn omgeving niet vergrooten door er nog een persoon meer aan toe te voegen, die op zijn dood wachtte en op zijn geld aasde. En toch, toen zijn testament geopend werd, bleek het, met wien zijne gedach ten in het laatst van zijn leven waren bezig ge weest, en tevens welk een streep door de rekening van den heer Martens werd gehaald. De toorn van dezen waardigen man moet dien avond onbeschrij felijk zijn geweest, en kon ter nauwernood door zijne zuster tot bedaren worden gebracht. »Wij staan voor een fait accompli,had zij ge zegd, sonze berekeningen zijn mislukt, maar daar- De menschen zijn nu al zoo blij, dat de winter gepasseerd is. Eeu blik op 't onderstaande vers, uit 't jaar 1667 zal hen echter doen zien, dat men geen hei moet roepen eer men over de brug is. Om Gods groote wonder ende kragt, Doen helpen Onthouden in gedagt. In January Sestien-hondert-Seven-en-Sestig, Doen Vroor en het Sneeuwde zeer heftig; Stijf sos Weeken stont de Vaart geheel stil, Drie weeken voer men weer geheel na wil Het voornaamste dat hier wort genoteert, Is dat 'er zo veel Ys kwam in de Peert. NOTA. De 16 Meert begon 't weer hart te Vriesen, De 17 moesten de Vissers de wins verliesen, De 18 liep veel Volk voor de Laag op 't Y, De 19 passeerde men van d' een tot d'ander zy. De 20 boodt Weer en Wind nog wynig socn, De 21 leek of Weer of Wind anders wou doen. De 22 was de Wind weer felder aan 't Priesen, De 23 begon 't Ys door de Son hart te verliesen. De 24 al Vriesende verloor 't Ys zyn kragt, De 25 zyn 'er veel over 't Y gegaan met voor- [dagt. De 26 liepen 'er nog drie van Stee over 't Y, 's Namiddags zylde den Schuyten de Stad voorby De 27 heeft d'Ooste wint 't Ys op Pampus hoog [geset. De 29 was het vaaren daar over nog wel belet. De 30 kwamen eenige daar over Vaare en Loope [mee, De 1 April liepen nog Persoonen op Zuider Zee. De 2 dito is in 't Val een Schip door het Ys [vast gehegt, Dit is Genoteert van M. T. de Lootsen haar [Knegt. In de Volksstem, het nieuwe orgaan van den heer J. de Koo, worden de arbeiders aan gespoord zich met kracht te doen gelden ter zake van het kiesrechtvraagstuk. Dat er iets moet gedaan worden, voelt men in de arbeidskringen maar wie het doen zal, wat er moet gedaan worden en wanneer men het zal doen, staat niet vast. De Volksstem meent, dat er bijna geen ver schil kan bestaan nopens hetgeen gedaan moet worden. Er moet een algemeene adresbeweging op touw worden gezet. Eerst wanneer de hon derdduizenden die kiesrecht vragen, zich bij adres gewend hebben tot de koningin-regentes, van wie die nieuwe kieswet formeel moet uit gaan, zal er een eind komen aan het geloof in de onverschilligheid van den Nederlandschen werkman ten opzichte van kiesrecht, en zullen betoogingen, meetings en vergaderingen die tot dusverre gehouden zijn, zonder dat zij op iemand veel indruk vermochten te maken, beteekenis krijgen. Een volk toch, dat niet eens zich weet te vereenigen om iets te vragen, om aangaande zijn wenschen, zijn gevoel van recht en billijk heid, getuigenis af te leggen, heeft het minst het recht om over aangedaan onrecht te klagen. De honderdduizenden richten zich tot de Koningin-regentes, met hun klacht, hun ver zoek, hun bede of hun eisch om recht al naar hunne politieke richting hun dezen of ge nen vorm van spreken voorschrijft. Want een algemeene adresbeweging voor uit breiding van kiesrecht kan in Nederland slechts slagen, als elke partij of groep volkomen vrijheid van formuleering behoudt. Na daarop te hebben aangetoond dat men zich vooraf nopens den vorm zou kunnen verstaan, beantwoordt het blad. de vraag van wien het sein tot zulk een actie behoort uit te gaan. Er bestaan drie groote arbeidersvereenigingen, die het initiatief kunnen nemenhet alg. Ned. Werkliedenverbond, de oudste, maar tevens de kleinstePatrimonium, de grootste, en de Ned. Kath. Volksbond, de jongste. De laatste beiden vertegenwoordigen verreweg 't grootste aantal arbeiders die bij de vereenigingen zijn aange sloten. Welnu, waarom zou de oudste of de talrijkste vereeniging de beide anderen niet tot zich roepen, teneinde tot gemeenschappelijke actie te besluiten, terwijl het Alg. Ned. Werkl. verbond daarna zich zou kunnen wenden tot de om moeten wij den moed nog niet verliezen. Wij moeten zoo spoedig mogelijk op een goeden voet komen met onzen neet Van Berckel.« »Ik wil hem nooit in mijn huis zien,« was de heer Martens losgebarsten. »Dat zou al heel onverstandig zijn. Bedenk dat hij ons lot in handen heeft, dat wij. als 't ware van zijne genade afhangen. Laat mij maar mijn gang gaan.« En de heer Martens, die zich van het meerdere verstand zijner zuster volkomen bewust was, liet haar handelen zooals zij goed vond. Men zegt, dat de weduwe, die er nog zeer goed uitzag, in den aanvang het denkbeeld van op hare jaren nog eene verovering te maken zoo ver niet van zich afstiet, maar toen zij Van Berckel beter leerde kennen, verwierp zij dit plan geheel. Die stille, eenvoudige burgerman, met zijne vaste be ginselen, welke zij niet begreep, maakte haar een weinig onrustig. Wat zou hij, die den toestand van hunne zaken beter dan iemand kende, van hunne levenswijze denken? Haar broeder vatte de zaak luchtiger op. »Hij zal er niet op letten,meende hij. »Gy moet be denken, hoe de man heeft geleefd. Hij is letterlijk aan niets gewend, en als hij zich al mocht verba zen over onze wijze van leven, zal hij dat toch nooit durven toonen, uit angt dat iemand hem zal verwijten, dat hij niet weet hoe het hoort.« 't Is waar, hij heeft niet veel zelfvertrouwen. Maar dat kan veranderen. De Wiltenburgers zijn al mooi op weg, hem het hoofd op hol te maken.® zeer jeugdige Soc.-dem. Arbeidersvereeniging om met haar voor de radicale, liberale en parlemen tair-socialistische arbeiders een gemeenschappe lijk adres te ontwerpen en in elk geval de sa menwerking te regelen P Eigenlijk had de beweging onmiddelijk moe ten worden voorbereid na de stemming over de wet Tak. Maar dat is verzuimd. De tijd is ech ter nog niet te ver verstreken, om een indus- triëele Ned. beweging op touw te zetten en haar tot een resultaat te brengen, nog voor de wet de kamer heeft bereikt. „Door eendracht krachtig aldus besluit de Volkstem zij vooral de leus van hen die zoo weinig te verliezen hebben in de stoffelijke we reld van hen, wier moreele fout, de tweedracht wel de hoofdzaak is van den in zoo menig op zicht ellendigen toestand, die hen met bitterheid vervult. Voor een goed deel, de arbeiders mogen het niet vergeten, hebben zij, als partij in staat en maatschappij, hun eigen lot in handen." Naar gemeld wordt, is de beker dien Jaap Eden uit Hamar heeft medegebracht, de prijs van den koning van Zweden, een prachtstuk van zilversmeedkunst. Hij is 44 cM. lang. De voet is keurig bewerkt. De beker zelf wordt gedragen door vier massief zilveren vrou wenbeelden, is versierd met verschillende wa pens die er in gegraveerd zijn en heeft twee opschriften en wel: „H. M. Kongens Praemie", waarboven de koningskroon en aan de andere zijde „Vod Shaite-Kuplóbet i Hamar 23 i 24 Februari 1895." Boven op de deksel staat de faam, een krans in de hand. Wat de kampioensmedaille aangaat, geen der medailles in Jaap's bezit heeft zoo'n prachtigen stempel. Ook is de idee iets vreemds, daar de eigenlijke medaille is gevat in een gouden lau werkrans, die volkomen zuiver is afgewerkt. Aan het lint zit een gesp, waarop staat: „Ver- dens Mesterakab", terwijl op de medaille in rond8chrift is aangebracht: „Hamar idr Actsfo- rening." Verder heeft Jaap nog drie kleine gouden en een idem zilveren medaille gewonnen, allen op denzelfden stempel geslagen, doch zonder lau werkrans er om. Het Comité ter bevordering van landbouw belangen in Holland's Noorderkwartier heeft een paar staten van opbrengsten en uitgaven van twee verschillende landbouwbedrijven, respectie velijk gelegen in de beste gronden van Noord- Holland, te weten in den IJpolder en den pol der Waard en Groet, aan h.h. Leden der Staten Generaal verzonden. De cijfers zijn aan de wer kelijkheid ontleend. Met een en ander wordt aangetoond, dat de landbouw zelfs op de beste gronden niet meer loonend is. Het zendt die gegevens om het bewijs te leve ren, dat graanrechten noodig zijn om het land bouwbedrijf voor totalen ondergang te bewaren. Dit te verhoeden, acht het een Nationaal belang 1°. omdat daar de invoer van buitenlandsch graan zal worden beperkt en alzoo een einde zal worden gemaakt aan de staatshuishoud kundige fout, die ons volk begaat, wanneer het zijn eerste en noodwendigste levensbehoef ten koopt van buitenlanders, bij wie het niet met zijn arbeid kan betalen 2°. omdat anders eene algeheele depreciatie onzer gronden, hypotheekonderpanden en pachtprij zen onvermijdelijk volgen zal 3°. omdat al onze eigengeërfde boeren en pach ters noodwendig geheel en al moeten verar men en spoedig gebrek zal zijn aan land bouwers met eenig bedrijf-kapitaal 4°. omdat anders de opbrengsten van den land bouw gestadig zullen verminderen en het aantal hectaren bebouwde gronden voortdu rend zal afnemen en gedeeltelijk braak lig gen 5°. omdat anders de zuivelproducenten onder de landbouwers, die nu reeds van over- groote productie van boter en kaas, geducht heb! en te lijden, in hun bestaan voortdurend sik geloof,zeide de heer Martens, en hij keek zijne zuster met een buitengewoon slimme uitdruk king in zijne oogen aan, sik geloof dat hij hier in huis wel naar iets anders te kijken heeft, dan naar onze wijze van huishouden.® »Gij verbeeldt u altijd, dat ieder die hier aan huis komt, noodzakelijk doodelijk van Laura moet worden,® sprak mevrouw van Aertsen, »Ik geloof dat de man niet aan haar denkt.« sDat heb ik dan wel anders gezien. Als Laura de kamer binnen komt, heeft hij oor noch oog voor iets anders en het slimme ding weet ook wel wat zy doet.« Gij zult toch niet beweren, dat zij verliefd op hem is Martens haalde de schouders op. »Bat kan mij niet schelen.® zeide hij. sZij is een verstandig meisje en zal zich nooit door een dwaze inbeelding laten leiden, een keus te doen, die voor haar leven be slist. Zij zal heel goed inzien, dat dit het beste eind is van die andere zaak, die wij toch geen van beiden wenschen. Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 2