gaatnietdoor. dat de speelti te Almaar zender versnelling f25 JmM.i- metversnBllln£f30. Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 17 Maart 1895. De tegen 22 Maart 1895 te Oudkarspel te houdene publieke verkooping, Notaris DUKER. Timmerzaak, Openbare Uitvoering der GfiistÉ bd Sctemreeiö! „Lycurgus" Na afloop Bal. Aankondiging. NAAIMACHINES. Soliede liooge ARMAAIIACHINES Nico van Vuure, De Grappige Komiek. Simon en Jacob Meiten, meer worden bedreigd door ladbouwers dien hun bedrijf voor zuivelproduetie gaan in richten 6°. orn de werkeloosheid ten plattenlande en de malaise in steden en dorpen, die voortdu rend grootere afmetingen aanneemt, tegen te gaan 7°. eu om den koophandel die uit 's lands kas énorme voordeelen geniet, te beletten den vaderlandschen landbouw, zonder welken hij niet groot geworden is, en daarmede de va- derlandsche welvaart, waarvan de landbouw hoofdbron, hoofdbron en nog eens hoofdbron is, onder de leus van vrijen handel te ver moorden. De radja van Lombok gevaarlijk ziek. Aldus werd dezer dagen uit Batavia aan het „Nieuws" geseind. Deze tijding zal wel niet veel verwondering baren. Nu al wat de radja in de laatste maan den heeft moeten ondervinden, na de diepe ver nedering die hij onderging, is het begrijpelijk, dat hem niet veel levens meer was toebe deeld. Een inlander van meer dan 80 jaar is trou wens een groote zeldzaamheid. Ratoe Agoeng Agoeng G'Dé Ngoerah Krang Asem, de oude despoot, zal nu zijn dagen wel eindigen in het huis op Tanah Abang, onder toezicht van den schout van Batavia. Zijn bloed verwanten en poenggawa's zullen dan alleen naar Padang (Sumatra) in ballingschap vertrek ken. Buitenland. De oorlog tusschen China en Japan. Li—Hung—Chang vertrok met zijn gevolg van Tientsin naar Hiroschima, doch men begint er nu zelfs te Peking aan te twijfelen of er wel een vredestractaat zal tot stand komen vóór de Japanners in China's hoofdstad zijn. Men meldt nu, dat Japan onder meer zal eischen den afstand van de Manschoerei tot Mukden en den Grooten Muur, doch de Novoie Vremia zegt, dat met de Manschoerei Ruslands belangen zijn ge moeid. Dat is het begin van de moeielijkheden als men aan 't verdeelen gaat van den beer, door Japan geschoten Kunstmatige petroleum. De vraag op welke wijze do petroleum ont-" staan is, is reeds Yaak gedaan, doch de antwoor den lieten gemeenlijk nog al iets aan duide lijkheid te wenschen over. De theorie, dat petroleum van dierlijken oor sprong is, telt de meeste aanhangers, daar eene vroegere bewering, als zou het een distillatie product van steenkolen zijn, reeds weersproken wordt door het feit, dat in den regel geene steenkolen worden aangetroffen in petroleum- streken en dat bij die distillatie toch tenminste een soort van cokesachtig residu zoude hebben moeten achterblijven. De meening, dat petroleum ontstaan is uit dierlijke overblijfselen, wordt daarentegen be vestigd door de steeds in petroleumdisctricten voorkomende fossiele overblijfselen van voorwe reldlijke dieren, vooral van visschen, waarvan men de duidelijke afdrukken herhaaldelijk inde bitumineuse, d. i. koolwaterstoffen houdende schittergesteenten aantreft. Dit laatste feit heeft den Amerikaanschen che micus, dr. Engler aanleiding gegeven om het proefondervinderlijk bewijs der mogelijkheid van petroleum uit overblijfselen van dieren te leve ren. In de eerste plaats ontleedde hij te dien einde de lijken van traanrijke visschen, in gesloten toestellen, onder drukking, met behulp van warmte, daarbij zooveel mogelijk nabootsende de omstandigheden waarin die ontleding in de natuur zoude moeten hebben plaatsgehad. Het resultaat was echter geen petroleum, doch steeds andere stikstof houdende vloeistoffen. Engler liet zich hierdoor niet ontmoedigen, doch zette zijne studiën voort. Hij vond dat in de fossiele beenderen van den mammoet en andere dieren nog eenig vet overgebleven is, dat geheel uit koolwater stoffen bestaande, we gens zijn, om zoo te zeggen, anorganisch karak ter niet kan bederven. Dit is dezelfde stof, die bij de ontbinding van menschelijke lijken, behalve de beenderen, overblijft, en die bij overvulde kleine kerkhoven den bodem vaak zoo verzadigt, dat eene ontbin ding van meerdere lijken daarin niet meer mo gelijk wordt, zoodat zulke begraafplaatsen gevaar lijke broeiplaatsen van ziektekiemen worden. Deze stof gebruikte Engler voor de bereiding van petroleumhii bracht dit vet in het eene been van een rechthoekig gebogen glazen buis, smolt die buis aan beide einden dicht en onder wierp het gevuld been aan een temperatuur van 800 tot 400° C. Er distilleerde daarbij eene vloeistof over naar het andere been, dat niet verwarmd werd en deze onderscheidde zich in geen enkel opzicht van petroleum. Zij liet zich scheiden in petroleum-benzine, paraffine, enz. enz. Ook alle andere dierlijke vetten, zooals reu zel, talk, enz. welke Engler op soortgelijke wijze behandelde, gaven hetzelfde product, nl. petroleum; het rendement bedroeg ongeveer 90 percent, zoodat slechts een kleine hoeveelheid nevenbestanddeelen overbleef. Deze ontdekking is van groot wetenschappelijk belangof men er technisch iets aan zal hebben is nog de vraag. Voorloopig zou men ineenen, dat met hot oog op de prijzen en de behoeften, het vrij wat nuttiger zou zijn om eetbaar vet uit petroleum dan petroleum uit eetbaar vet te vervaardigen. In tusschen men kan nooit weten wat de toekomst ons zal brengen. Dit was foutief'. Genoemde heer woonde de vergadering bij van het Nederl. landbouw-Co- mité en was daardoor verhinderd. Deze fout was onze aandacht outsnapt. Nagekomen berielit. Den 31 dezer zal de Schager Harmonie kapel in het lokaal van den heer C. Nap te Ou<l-Karspel, eene buitengewone uit voering geven. Notaris M. GOUVERNE, zal verkoopen op Dinsdag 19 Maart 1895, des middags 12 uur, in de herberg „de Linden- boomte WARMENHUIZEN, De goedbeklante te Warmenhuizen, allergunstigst gelegen, zijnde WOONHUIS, WERKPLAATS, HOUT- LOODS, ERF, WERF, TUINGROND en BOOMGAARD, bijzonder geschikt voor bouw terrein, groot samen 19 aren, 55 centiaren. Zie de biljetten. van SCHAGEN, op Dinsdag 18 Kaart 1885, in 't lokaal van den heer SLOTEMAKEIl, te Oud-Karspel. AANVANG 7% UUR. ENTREE f 0,49. Met deze heb ik de eer het publiek van ALKMAAR en Omstreken mede te deelen, op Zondag- den 31 Maart a.s. weder door mij zal worden GEOPEND. Opnieuw is de speeltuin ingericht om het den kinderen zoo aangenaam mogelijk te maken, ter wijl de lokaliteiten, waarvan een is ingericht tot biljartzaal, een uitstekende gelegenheid aanbieden voor het houden van feestelijke bijeenkomsten, vergaderingen en anderszins. Mij vleiende door een soliede bediening, goede consumptie en billijke conditiën een ieders gunst waardig te worden, beveel ik mij ten zeerste aan. UEd. Dw. Dien., J. L. GEERKENS, Alkmaar. met gebogen Luxe kast, De nieuwste verbeteringen, volkomen garantie, gratis onderricht. Keparatie-inricliting. Zaadmarkt No. 78, ALKMAAR. Nieuw Voordrachtenboek, bevattende eene rijke keuze Komieke Voordrachten, vroolijke Scènes, geestige Cou pletten, berijmde anecdoten, enz. enz. Dit boek is onmisbaar voor allen die gaarno do mooiste, grappigste en joligste voordrachten willen bezitten. Franco toezending na ontvangst van 11 blauwe postzegels of postwissel a f0,55 door J. D. DIJK, boekhandel, Groningen. De reizende Kerk. „Mohammed ging naar den berg omdat de berg niet tot hem kwam." Velen onzer lezers hebben zeker reeds kennis gemaakt met Pullman of Wagner Palace cars als sleeping, dining, smoking etc.echter het nieuwste op dit gebied is zeker wel The Cat hedral car of North Dakota. Deze kerkwaggon is gebouwd voor rekening en ten behoeve van bisschop Walker, ontwor pen naar een plan van een architect te New- York. Deze waggon is 60 voet lang en heeft 3000 dollars gekost. Het inwendige is uitgerust in antiek eiken stijl met symbolisch houtsnijwerk en dito be schilderde glazen, verder een kansel, altaar, orgel en toebehooren voor een kerk in den uitgebreid- sten zin er zijn 80 zitplaatsen. Achter den kansel is nog een klein vertrek, dat des daags dienst doet als studeervertrek, kleedkamer en zoo noodig ook als kerker, 's nachts wordt dit vertrek tot slaapkamer herschapen ten behoeve van Bisschop Walker. Het doel van dezen kerkdienst in betrekking tot bovenstaande spreuk, op rollend materiaal, betreft de bevolking in deze uitgestrekte stre ken, waar men kleine dorpen of gehuchten aan treft op geweldige afstanden en waar geen kerk aanwezig is, op deze wijze van geestelijk voed sel te voorzien. Bisschop Walker, bijgestaan door een sexton, geeft dan vooraf van zijn komst kennis en is tevens ook ingericht om alle ceremo- nieele diensten als huwelijksinzegening, doop etc. uit te voeren. De diverse spoorwegmaatschappijen bieden dezen waggon gratis transport aan en op deze wijze wordt ook de kerkdienst bijgewoond door het spoorwegpersoneel. Rooklooze locomotief. Op den Oostenrij kschen Noordwesterspoorweg hebben onlangs in tegenwoordigheid van talrijke spoorwegvakmannen proefritten plaats gevonden met het door den ingenieur Langer in de loco motieven aangebrachte rookverteringsapparaat, en wel, volgens het beweren van ooggetuigen, met uitstekend gevolg. Het apparaat werkt zon der eenigerook- of walmontwikkeling en slechts eene lichte damp vervliegt in de lucht. Het apparaat, dat reeds bij een groot aantal locomo tieven van genoemde maatschappij is aangebracht, heeft in den loop der langdurige proeven vele veranderingen en verbeteringen ondergaan, al vorens het zijn tegenwoordigen vorm heeft verkregen. De ingenieur Theodoor Langer is,] op grond van theoretische en practische studie omtrent wat aan het verbrandingsproces in de locomotief voorafgaat, tot het resultaat gekomen, dat voor alles tot vertering van den rook, de toevoer en regeling der toestroomende buitenlucht de eerste noodzakelijke behoefte is. Overeenkomstig de ver schillende stadiën van het verbrandingsproces regelt nu het Langer'sche rookverterings-appa- raat het brandproces op die wijze, dat bij een ge stadig onderhouden van een zekere temperatuur de toegevoegde buitenlucht de volkomen ver branding der rookgassen binnen in de loco motief mogelijk maakt. Het Langer'sche rookverterings-apparaat be staat uit een kringvormig in de stookdeur aan gebracht register, dat bij het openen van de stookdeur de toetreding der buitenlucht regelt. Het langzamerhand sluiten van dit register ge schiet door een luchtkatarakt, dat met het ope nen van de stookdeur automatisch wordt op getrokken, waarbij de grootte der toegang sdoorsnede voor de toestrooming der lucht en het allengskens sluiten in elke door den gang van het verbrandingsproces noodzakelijk gemaakte verhouding, bepaald kan worden. De verdeeling der lucht in de binnenruimte, zoomede de ver menging met gassen met de lucht, gescheiden door in de verbrandingsruimte instroomenden stroom op eene geheel aan het doel beantwoor dende wijze. Daar echter bij het sluiten van den regula teur de vuuraanwakkerende werking van de blaaspijp ophoudt, zoo is ook voor dit geval door eene automatische verbinding van den regulateur met het stuurmechanisme van den katarakt op die wijze zorg gedragen, dat het instroomen der buitenlucht met het aanwakkeren van het vuur in gestadige gelijke verhouding gehouden wordt. Het apparaat is zoo gemakkelijk te be dienen, dat de machinist zijn geheele opmerk zaamheid op de machine kan blijven vestigen. R e c t i fi c a t i e. In ons verslag van de vergadering van de Yereeniging tot Ontwikkeling van den landbouw in Hollands Nooderkwartier, voorkomende in ons nr. van 10 Maart, werd gezegd dat de heer J. L. T. Groneman verhinderd was ter vergade ring te komen, als zijnde lid van de Tweede Kamer. 348ste Staatsloterij. Ie KLASSE le lijst. Maandag 11 Maart 1895. No. 4625 f 2000. No. 5129 f1500. No. 271 f 1000. No. 14262 en 16804 ieder f400. No. 9876 f 200. No. 3522, 5968, 8770, 11273, 13366 en 13752 ieder f100. 2e fijst. Dinsdag 12 Maart 1895. No. 12797, 19956 en 20016 ieder f1000. No. 1385 en *7456 ieder f400. No. 1044, 1339, 7118 en 14411 ieder f200. No. 10711, 15465 en 18766 ieder f100. 3e lijst. Woensdag 13 Maart 1895. No 3406 f 20,000. No. 15000 f 5000. No. 421 f1500. No. 6432 f1000. No. 14394 f 400. No. 1467, 2944, 3216, 3730, 4779 en 12672 ieder f100. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 17 Maart voormiddags 9.30 uur Ds Stramrood. NED. HERY. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 17 Maart voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema. GER. GEMEENTE. Zondag 17 Maart voorm. 9 uur, nam. 2 uur. Woensdag 20 Maart 's avonds 6.30 uur, Ds. Bakker. Rede in 't belang van 't Christelijk onderwijs. NED. HERY. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 17 Maart v.m. 9.30 uur, Ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 17 Maart. vm. 9 uur, nam. 2 uur Ds. Gemser. Woensdag 20 Maart. Biduur v/h gewas. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 17 Maart v.m. 9.30. nam. 2.30 Ds. K. v. d. Wal, pred. te Hillegom. GEREF. KERK B. Zondag 17 Maart. vm. 9 u. Bediening v/h H. Avondmaal, nm. 2 u. Dankzegging. Ds. Bakker. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 17 Maart, voorm. 9.45 uur. Ds Vrijer. Marktberichten. Groenteiiniarkt Rroek op Langedijk. van Maandag 11 Maart 16 Maart. Roode kool f3.—af 10.—. Geele kool f3.— k f 10.—. Rapen f 1.50 k 2.—. Bieten f 4.— a f7.Uien f .80 f 1.per mud. SCHAGEN, 14 Maart 5 Paarden f60a 150., 21 Geldekoeief 100, a f210, 25 Kalf- koeien f 120 a 190,—6 Vaarzen f90 af 110 190 Nuchtere Kalveren f 5 a 20, 120 Schapen 15. a f24,Lammeren faf13 magere Varkens f8 af 14,— 30 Biggen f 4.—.a 7,50 Boter per kop f 0,40 a f0,45 Kipeieren 2,50 a f2.75 f —per 100. ALKMAAR, 15 Maart. Aangevoerd 128 stapels Kaas, wegende 53966 Kg. Kleine f30.— Commissie f 27.— Middelbare f 26.— ALKMAAR 16 Maart, 1895. Aangevoerd 6 Paarden f 60.— af 90. 23 Koeien f140— a 185.252 Nuchtere kalveren f5.a f 14.— 107 Schapen f 8 a f 22.— Lammeren f af 79 Magere varkens fll.a f14.251 Biggen f6.— af 8.—; 7 Bokken en Geiten f 3.— af 7—3 kleine id. f 0.25 at 0.30; Aardappelen fl.50 per zak; nieuwe p. mandje f Wortelen f per 100 bos Kippen f 0.65 a f 1.60 Konijnen f 25. a 1*20 Kipeieren f3.— a f3.50 per lOOstuks Eendeieren 4. per 100 stuks; Boter per kop f0.52 a f0.57 Peren fl.50 per zak; Bloemkool t.af per 1.0 Uien fl.25 per 100 bos; Eenden fl.per stuk Advertentiën. DANKBETUIGING. Voor de vele en hartelijke bewijzen van be langstelling, ondervonden bij gelegenheid van ons 50-jarig huwelijksfeest betuigen wij, mede uit naam onzer kinderen, onzen oprechten dank. Noordscharwoude, J. STAM Sn. Maart 1895. en Echtgenoote. Aan de Landbou wers van Koedijk en Langedijk wordt be richt, dat door bijzondere om standigheden PLOEGERS geworden zijn die zich in ieders gunst aanbe velen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 3