i Grafkransen Grafkransen. Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 24 Maart 1895. Zuidscharwoude. jMÊÊfta» Een Woonhuis en Erf Heerenhuis. Aankondiging. Zuidscharwoude. Openbare Zanguitvoering Dameelaarsjes Beerensekeenen J. HU L. SPRUIT, Eorloger, Voor de navolgende prijzen: Wed. Johs. Denijs, SCHAGEN. J. BOSSERT Hzn., Verkoop en Reparatie onder garantie. A C. van der Aa, De Grappige Komiek. reeds 75,000 mark tot dat doel bijeengebracht. Een vurig Bismarck-vereerder te Altena, de Commerzienrath Selve, zal op zijn eigen kosten een bronzen standbeeld van 3 meter hoogte voor den oud-rijkskanselier oprichten. Het zal Bis marck voorstellen als staatsman, blootshoofds, met een keizerlijke boodschap in de hand, zoo als men hem bij gewichtige gelegenheden in den Rijksdag kon zien. De eerste steen van dit mo nument zal op 1 April gelegd worden. Het is miet doenlijk, ook slechts een over zicht te geven van al die toebereidselen tot de „Bismarck-feier." De „Köln. Ztg." had Donder dag anderhalven kolom met berichten daarover. Bij de spoorweg-directie te Hamburg zijn reeds 35 extra-treinen voor 1 April ingeschreven. Op Friedrichsruh is een kennisgeving ont vangen dat de keizer Dinsdag 26 Maart met een gevolg van 25 personen zal komen. De kei zer heeft verzocht, geene bijzondere drukte te maken van de ontvangst. Wilde beesten. Het Galicische station Raw- Ruska is dezer dagen bij de aankomst van een goederentrein in rep en roer gebracht door een vervaarlijk gebrul, dat afkomstig was uit een wagen, waar in hokken met wilde dieren werden overge bracht. Toen de wagon opengemaakt werd, bleek dat drie leeuwinnen de ruimten waren binnen gedrongen welke aan eenige beren en hyena'8 als verblijfplaats waren toegewezen. Een beer en een hyena waren reeds gedood, een tweede beer was erg toegetakeld en juist wilden de leeuwinnen haar maal beginnen, toen zy door den dierentemmer naar haar hok wer den teruggedreven. Deze werd hierbij door den gewonden beer in den arm gebeten. Een ander gevecht tusschen wilde dieren is voorgevallen in een wildebeestenspel te Milaan. Daar was de -tijgerin door de verbindingsdeur, die zij omhoog had weten te krijgen, in het vertrek der leeuwinnen gekomen. Zij wierp zich onmiddellijk op de kleinste der beiden daar aan wezige dieren en onder een hevig gebrul voer den de dieren een verwoeden strijd, waarin de tijgerin overwon. De andere leeuw zag sidde rend het tooneel aan, doch verroerde zich niet. Met behulp van ijzeren staven gelukte het den oppassers met uiterst groote moeite de tijgerin van het lijk van hare tegenstander te verwijde ren en naar haar hok terug te jagen. In marine-kringen te Petersburg wordt gezegd, dat de Regeering besloten heeft tot het zenden van het geheele Russische Middellandsche Zee-eskader naar den Groten Oceaan, ten einde voor te bereiden op eene demonstratie, in over eenstemming met Groot-Britannië, die noodig zou zijn, indien Japan, naar de meening van beide mogendheden, zijne eischen te hoog stelt. De Frankfurter Zeiting daarentegen zegt, dat men zich te Petersburg ongerust maakt over den omkeer def publieke opinie in Engeland ten gunste van Japan en dit door Rusland wordt toegeschreven aan een kortelings tusschen beide Staten gesloten geheim tractaat. De feestelijke opening van het Noord- Oostzeekanaal wordt den 18den Juni e.k. inge leid met een door de stad Hamburg aangeboden feest. Steenkolen-verbruik. Een Fransch tijdschrift geeft een statistiek van de hoeveelheid steenkolen, die voor de spoorwegen wordt gebruikt. Gemiddeld eischt een trein voor eiken kilometer die hij aflegt, lè tot 14 kilo kolen. Zoo hebben de zeven groote Fransche maatschappijen in 1893 ruim 3% mil- lioen tonnen gebruikt, en daarvoor ongeveer 52 millioen francs uitgegeven. Om zich een denkbeeld van die hoeveelheid te maken, neemt de schrijver tot voorbeeld de groote pyramide van Cheops, die 137 meter hoog is en wier grondvlakzijden 240 meterlang zijn, zoodat zij 2'/2 millioen kub. meter omvat. Welnu, van de 33/4 millioen tonnen steenkolen boven genoemd, zou men een pyramide kunnen maken die 158 meter hoog en waarvan de basis 273 meter lang en breed is, zoodat zij bijna 4 millioen kubieke meter zou inhouden, dus 1,6 maal de grootte van de grootste pyramide. Als men met die steenkolenmassa een trein belaad de (19 tonnen in eiken wagen) zou die trein een lengte hebben van 2600 kilometer, den af stand tusschen Parijs en St. Petersburg, en bij e°n snelheid van 30 kilometer in 't uur, V/2 etmaal noodig hebben om een station voorbij te rijden. Nog ontzaglijker is natuurlijk het cijfer, dat het jaarlij ksch verbruik van kolen op alle spoor wegen aangeeft, namelijk 62.700.000 tonnen, on geveer 25 pyramiden van Cheops. Telt men daarbij wat voor stoomschepen, fabrieken en huiselijk verbruik gebezigd wordt, dan kan men zich eenig denkbeeld maken van de gaten, die jaarlijksch in de aarde worden gegraven tot ver krijging van deze brandstof. En dan bedenke men hoeveel rook en koolzuur door het verbran den van die massa de lucht wordt ingezonden En toch leven de menschen daarbij. Bij den immens rijken bankier Luis Cas- tello waren eens enkele tooneelspelers te gast, onder andere een oude, eenmaal beroemd kun stenaar José Valero, dien men, wegens zijn ou derdom, aan geen theater meer wilde engagee- ren. Bij het dessert sprak Valero over zijn onge luk en over de ondankbaarheid van het publiek en zei ten slotte„Als ik nu maar een kapi taaltje van 10.000 duro's (f24.000) had, dan was ik een gelukkig man." Bij het afscheid gaf Castello den ouden tooneelspeler een sigaretten koker en toen deze op straat een sigaret wilde nemen, bemerkte hij, tot zijn ontzetting, dat om elk der 10 sigaretten een duizend-duro-biljet was gewikkeld. Zoo vervulde de bankier den hartewensch van den ouden kunstenaar WAAROM! Ze was zoo'n vriendelijk, teergevoolend schep sel, toen zij nog leefde, zoo hartelijk, trouw en in-goed, dat ieder, die haar kende, wel van haar houden moest. En nu, ze is niet dood, maar veel droeviger dan doodZe is krankzin nig. En ze beweegt zich tusschen de andere patiënten, waarvan de meesten meer hulpbe hoevend en niet zoo tevreden zijn als zij, en nog altijd bezielt haar wil die sterke wensch om te helpen en te steunen, waar ze kan, en ze streelt een schreiend kindje hier en wil een droevige vrouw vertroosten daar, maar dan, dan zoekt ze tevergeefs naar woorden, en voelt met de handen naar het vreemd moe hoofd, en in den zwervenden blik van die trouwe, zachte oogen ligt droevig angstig de vraag: „Waarom Waarom kan ze niet spreken en helpen, zoo als vroeger? Waarom tuurt dat ééne meisje in dien hoek maar steeds met strakke glazige oogen naar den grooten rooden bal, dien niemand haar ontnemen magwaarom schreit dat ééne bleeke moedertje maar immerdoor, „mijn kindje, mijn kindje", en luistert ze niet naar de herhaalde verzekering van de geduldige verpleegster, dat zij naar haar kindje gaan mag, als zij eerst stil is; waarom is hier alles zoo vreemd in het hol, ongezellig vertrek, zoo droevig vreemd, ge vuld met al die rusteloos rondzwervende gestal ten in leelijke lange blauwe kleeren akelig rond gaand als spoken? Waarom is alles zoo anders als vroeger? En zoo ziet ze rond met die zachte, stil vra gende oogen, zwijgend zoekend, zwijgend wach tend op dien éénen feestdag, die altijd komt, al weet ze ook niet wanneer, de dag dat haar eenige, trouwe zuster bij haar is een heel uur lang. Dan geniet ze in één lange, stille omar ming van het lief samenzijn, dan schreit ze zacht aan dat warme, trouwe zusterhart en dan vertelt ze dat „de zusters zoo goed, de kinde ren zoo lief zijn, arme menschen," en dan vraagt ze haar zuster de eenige, die zij nog terug kent uit de dagen van vroeger] telkens weer voor haar moeder -- die al vóór langen tijd gestorven is. Soms ook komen er andere bezoe kers voor de eens zoo geliefde patiënt. Maar te vergeefs zoekt ze haar herkenning in haar doffe herinnering. In pijnlijke verlegenheid ziet ze dan neer op het leelijk, slecht sluitend katoenen kleedje, dat zij dragen moet, evenals alle andere, hoewel er voor haar een zekere tegemoetkoming betaald wordt, maar niet genoeg, om haar het gebruik van eigen kleeren toe te staan. „Vroeger was ik altijd zoo netjes," klaagt ze dan, en in tranen uitbarstend, bedekt ze zich 't gezicht van schaamte met de arme, magere handen. Zwijgend haar tegen zich aanvlijend, tracht haar zuster haar te troosten. Ach, in dien tijd, toen ze samen werkend de zorgen voor het dagelij ksch brood deelden, waren ze er immers zoo stilletjes trotsch op, dat ze altijd zoo knap en net voor den dag wisten te komen! Wat zou het haar veel troost zijn, tenminste nog de kleeren van haar arme patiente te mogen ver zorgen; waarom mocht dat niet? En is het won der, dat ook wij, die er buiten staan en alleen maar de schaamte der arme lijders zien voor de smakelooze uniform, waarin hun gekrenkte her senen niets terugvinden dan het symbool der bedeelden is het wonder, dat ook wij, als het bestuur van dergelijke inrichtingen in zijn zin voor orde en vaste stelsels ook maatregelen neemt, die kwetsend, wreed en onredelijk zijn, aan de dwingende stem van het medelijden een verwjjtend „waarom" niet weerhouden kunnen Is dan nog altijd de historie van Hildebrand's „Diakenhuismannetje" zoo slecht begrepen door het bewonderend Holland Ach, heeren rengen- ten en regentessen, of hoe uw titel ook klinken moge, als ge dat eens overlaast, niet alleen denkend, maar ook voelend Een klok slaat drie uur, en de tijd van het bezoek is voorbij. Gehoorzaam neemt de krank zinnige den arm van de pleegzuster, die komt waarschuwen. Half schreiend, half lachend blijft de ongelukkige haar zuster toewuiven, tot de deur achter haar gesloten is. (Tel.) Else van Brabant. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 24 Maart voormiddags 9.30 uur, Ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 24 Maart voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema. GER. GEMEENTE. Zondag 24 Maart voorm. 9 uur, nam. 6 uur. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 24 Maart v.m. 9.30 uur, Ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 24 Maart. vm. 9 uur, nam. 2 uur Ds. Gemser. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 24 Maart v.m. 9.30. nam. 2.30 Ds. J. van Mantgem, pred. te Harderwijk. GEREF. KERK B. Zondag 24 Maart. vm. 9 u. preeklezen, nm. 2 DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 24 Maart, voorm. 9.45 uur. Ds Vrijer. Marktberichten. Groeiiteiuiiarkt Broek op Langedjjk. van Maandag 18 Maart 23 Maart. Roode kool f6.Af 11.Geele kool f6.— f fll..Rapen fl.50 k 2.Bieten f4.a a 7.— Uien fl.f 1.lOper mud. SCHAGEN, 21 Maart 6 Paarden f60 a 275., 24 Geldekoeief 100 ,af 205, 36 Kalf- koeien f 130 a 180,Vaarzen f afO 210 Nuchtere Kalveren f4 a 14, 416 Schapen 15. a f 26,Lammeren f a f 25 magere Varkens f 10 a f 12,— 35 Biggen f 3.—.a 8,50 Boter per kop f 0,42 a f 0,47 Kipeieren 2,25 a f2.50 f —per 100. ALKMAAR, 22 Maart. Aangevoerd 4 stapels Kaas, wegende 959 Kg. Kleine 127. Commissie f Middelbare f ALKMAAR 23 Maart, 1895. Aangevoerd 1 Paarden f150.af 17 Koeien f 120a 180.— 238 Nuchtere kalveren fo.a f 14. 175Schapen f 10.a f22.Lammerenf af 102 Magere varkens f12.— a f16.— 288 Biggen f 6.af 8. 4 Bokken en Geiten f 2. a f 6.J3 kleine id. f 0.25 a f 0.30; Aardappelen f 1.25 per zak; nieuwe p. mandje f Wortelen f per 100 bos Kippen f 0.50 a f 1.60 Konijnen f 30. a 1-70 Kipeieren f2.50 a f3.25 per lOOstuks Eendeieren 4. per 100 stuks; Boter per kop f0.50 a f0.55 Peren fl.50 per zak; Bloemkool t. af per 1.0 Uien fl.50 per 100 bos; Eenden fl.10 per stuk Advertentiën. Goed bespraakte personen wordt een gemakkelijk waar te nemen Agentuur aangeboden, tegen hooge provisie en uitzicht op salaris. Brieven fr. onder lett. B. K., aan het Annon- cenbureau „de Vlieger," Dirk v. Hasseltst. 50, Amsterdam. De notaris DUKER, gevestigd te Zuidscharwoude, is voornemens op Vrijdag 5 April 1895, des voormiddags 11 uur, in de herberg de Roode Leeuwaldaar, publiek te verkoopen: met VOORERF, benevens T' akkers BOUWLAND te Zuidschar woude, te zamen groot 2.78.72 h. Eigendom van KLAAS DE BOERPIETER- JANSZOON. Zie de biljetten. De notaris DUKER, gevestigd te Zuidscharwoude, is voornemens op Vrijdag 5 April 1895, des voormiddags 11 uur, in de herberg nde Roode Leeuwaldaar, publiek te verkoopen: Een Ileereiiliuis met Bloem- en Moestuin, te Zuidscharwoude, sectie B, No. 725 groot 24 aren, sectie C, No. 1549 pad, groot 10 centiaren. Eigendom van den Heer W. H. NOLTHE- NIUS te 's Gravenhage, Daendelsstraat 7. Met deze heb ik de eer hët publiek van ALKMAAR en Omstreken mede te deelen, op Zoiiiliig' den 31 Maart a.s. weder door mij zal worden G E 0 P E N Dj Opnieuw is de speeltuin ingericht om het den kinderen zoo aangenaam mogelijk te maken, ter wijl de lokaliteiten, waarvan een is ingericht tot biljartzaal, een uitstekende gelegenheid aanbieden voor het houden van feestelijke bijeenkomsten, vergaderingen en anderszins. Mij vleiende door een soliede bediening, goede consumptie en billijke conditiën een ieders gunst waardig te worden, beveel ik mij ten zeerste aan. UEd. Dw. Dien., Alkmaar. J. L. GEERKENS, door de leerlingen der Zangschool aldaar, „SNEEUWWITJE," op Zaterdag den 30 Maart 1895, in de kolfbaan van den'Heer A. KIST. Aanvang 7 uur. Entree 25 cents. De NIEUWSTE modellen en voorts alles wat tot het vak behoort, tegen eoneurreerende prijzen verkrijgbaar bij NOORDSCHARWOUDE. Hetrenslraat No. 1, bij de Friesehe brag, ALKMAAR, beveelt zich beleefd aan voor liet leveren van alle soorten Uurwerken. Extra Zilveren Dames- en Heeren-Rem. Horloges voor f7.50. Nickelen Rem. Horloges extra fijn f5.— Nickelen wekkers extra fijn f 2.50 Regulateurs lang 1 M., 14 dagen loopen en slaan, f 9.50. Reperatiën worden uiterst soliede uiigevoerd. Alles met 1 jaar garantie. zijn in ruime keuze en prijzen, steeds ver krijgbaar bij HOOGZIJDE, UI CD Mient B 26, ALKMAAR. MARAZIJN van Horlogiën, Pendules, Regelateurs, Wekkers en Barometers, Goud, Zilver, Diamanten, Koralen en Haarwerken. 'Ma I E ÉTALAGE. Inkoop hoogste waarde. HOFPHOTOGRAAF, a vroeger Verdronkenoord, thans 1 li A A O EST RA AT 30, H bericht, dat hij door de vele aanvragen het toegeven van een Cabinet j lAortret met de maand Maart zal I hervatten. ortretten, vroeger op het Verdronkenoord gemaakt, kunnen L a n- gé straat 30 worden nabesteld. Nieuw Voordrachtenboek, bevattende eene rijke keuze Komieke Voordrachten, vrooljjke Scènes, geestige Cou pletten, berijmde anecdoten, enz. enz. Dit boek is onmisbaar voor allen die gaarne do mooiste, grappigste en joligste voordrachten willen bezitten. Franco toezending na ontvangst van 11 blauwe postzegels of postwissel a f0,55 door J. D. DIJK, boekhandel, Groningen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 3