Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 14 April 1895. N ieuwstij dingen. Persnieuws. In eene vergadering, den 8 dezer te Schagen door de afdeeling Schagen Tan de Hollandsche Maatschappij van landbouw gehouden, werd op eene desbetreffende vraag van het hoofdbestuur met algemeene stemmen (9) eene motie aange nomen, waarin de afdeeling zich legen graan rechten verklaart. De afdeeling Schagen telt 75 leden. Zelden had zulk een rustige, kalme stem ming voor een lid van den gemeenteraad plaats als den 9 dezer te Koedijk. Geen candidaat- stelling, geen strooibiljetten, geen drukke bespre kingen vooraf, niets van dat alles. Misschien was het zelfs al te kalm; immers, slechts 56 kiezers togen ter stembus. Yan deze 56 stemmen verkreeg de heer L. van der Oord, die reeds vroeger eens in herstemming was ge weest er 30 en is dus als lid gekozen. De overige stemmen waren vrij verdeeld. De Rechtbank deed 9 April 1895 uitspraak in zake het Tesselsche drama en veroordeelde de beklaagde tot een gevangenisstraf van zeven maanden, met aftrek der preventieve hechtenis. Het polderbestuur te HEERHUGOWAARD heeft in zijne vergadering van den 9 dezer als heemraad herkozen den heer J. Oudes Sr. In den vroegen morgen van den 8sten dezep is de woning en inboedel van A. Overtoom te HEERHUGOWAARD, door het springen der petroleumlamp, afgebrand. De mede-bewoner van het perceel, van der Vliet, ondervond aan zijne niet verzekerde meu belen nog al belangrijke schade. Tot de een dezer dagen geslaagden voor de rijksnormaalschool voor onderwijzers te Haarlem behoort ook K. Kuipers, leerling der openbare school te WARMENHUIZEN. Den 10 dezer heeft de uitreiking plaats gehad van de diploma's van hoefsmid aan hen, die geslaagd waren voor het aldaar gehouden examen. Allen hadden den cursus in hoefbeslag van de afdeeling „Haarlem en Omstreken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw gevolgd te weten J. Smit Azn., Winkel, J. Schouten, Haarlemmermeer, A. Slot, Winkel, C. Slikker, Zijpe, P. Brey te Aalsmeer, P. Reinierse te Hoorn, J. Slot te 't Zandt, C. Oudejans, G. Moer beek, M. Verzjjl, allen te Haarlemmermeer, T. Smit, Alkmaar, T. Beuntink (met lof), P. Quer- ner, beiden te Beemster, C. Schilt te Enkhuizen, P. v. Bodegraven te Schagerbrug, J. de Goede te Oterleek, M. Koopman (met lof) te Heerhu- gowaard en B. Sjoers te Wognum. Door den bond van liberale kiesvereeni- gingen in het district SCHAGEN, bestaande uit de af deelingen Anna PaulownaLangedijk. St. Pancras—Petten, Zuid Zijpe—Winkel en Zijpe zijn voor het lidmaatschap der Provinciale Sta ten candidaat gesteld de heeren A. J. Kaan met 74 en Th. Waller met 72 stemmen, aftredende leden. De heeren J. P. Bacx en W. Schermer- horn, protest candidaten van protectionistische zijde, verkregen respectievelijk 20 tegen 21 stemmen. In den roes der vadervreugde. Zekere J. van Kloosterveen, deed Woensdag ten gemeen tehuize van Assen aangifte van de geboorte van een kind van het mannelijk geslacht. Te huis komende, hoorde hij dat men zich in het ge slacht had vergist en het kind een meisje was. Onmiddelijk spoedde hij zich terug maar te laat. Hij zal thans trachten dat abuis, voor hem niet zeer aangenaam, hersteld te krijgen. Nona. Te Pesterholt (L.) doet zich een zeldzaam ge val van „nona" voor. Een schoenmaker met zijne vrouw zijn reeds twee dagen lang slapende. Een werkman, zich 's morgens vroeg aanmeldende om in den tuin te spitten, vond het geheele gezin nog in diepe rust. Op zijn geklop werd de leerling wakker, die zijn baas wilde wekken, doch op zijn geraas geen antwoord ontving. Aan het bed gekomen, vond hij man en vrouw in diepen slaap, en hoe hij ook schudde en riep, hij kon er niet in slagen ze te wekken. Den daarop ontboden geneesheeren uit Waldfeucht en Roermond mocht het alleen gelukken den man even de oogen te doen openen de vrouw echter, op wie een kleine operatie met inspui ting werd toegepast, bleef slapen. Aan het 1 Mei feest te Amsterdam zullen 40 vereenigingen deelnemen. De afdeeling der Soc. Dem. Arbeiderspartij doet niet mede. Het kinderfeest, waaraan 3000 kinderen deel- een zwaren blonden baard versierd, maar toen hij zijne lippen opende, liet zijn stem Van Berckel geen twijfel meer over en verwelkomde hij met een har- telijken handdruk zijnen neef Gerard van Aert- sen. Hij haastte zich naar binnen, om Laura de komst van haar ouden vriend te berichten. Hoe dankbaar was de jonge vrouw voor de duisternis die in het vertrek heerschteDeze verborg, hoe een gloeiend rood haar hals en haar gelaat bedekte, en op hare wangen en op haar voorhoofd brandde. Slechts ter nauwernood kon haar neef bemerkt |hebben, hoe de hand die zij hem reikte, in de zijne beefde. Wordt vervolgd. nemen, wordt gehouden in het Yosje. In Con- stantia en Plancius worden vergaderingen ge houden, terwijl er 's avonds een groote bijeen komst is in het Paleis voor Volksvlijt. Hondentrouw Te Nieuwdorp (Zeeland) is een hond gestor ven, die zonder eenig voedsel te gebruiken, reeds acht weken getreurd had over den dood van zijn meester. De Amsterdamsche schutterij op de vlucht. Eenige afdeelingen der schutterij, zoo ver haalt het „Centrum," zouden Dinsdag haar zo- meroefeningen houden op het terrein aan de Nassaukade bij Kinkerstraat. Zóo was bepaald en zoo was gelast door de schutterijke autori teiten. Er was evenwel niet op gerekend, dat de straatjeugd zoo iets wel eens niet zou kun nen toestaan. En dat is onzen dapperen opge broken. Waar de legioenen vandaan kwamen, is moeilijk te zeggen, maar er kwam een stroom van knapen en meisjes opdagen, die joelend en schreeuwend te kennen gaven, dat zij zoo al niet tegen de schutterij, dan toch tegen haar exer citiën daar ter plaatse gekant waren. Wij kon den op een afstand niet zien, of soms de schut ters, die tot feitelijkheden overgingen, dan wel of zij het relletje aanmoedigden. Kennende het goedmoedig en weinig offensief karakter bij dezen tak van weerbaarheid, zijn wij allicht geneigd het eerste niet te gelooven. In ieder geval, wat wij zagen was vreeselijk. Op een gegeven oogenblik toch daalde een ha gelbui van steenen en aardkluiten in zoo groote massa uit het leger der woedende jeugd op de landsverdedigers neer en hief de „hoop der toe komst" zulk een oorverdoovend krijgsgeschreeuw aan, dat standhouden der aangetreden schutters niet meer mogelijk was, zoodat zij onder luiden zegezang het hazenpad kozen. Waar zij verder de zomeroefeningen hebben gehouden, is ons onbekend. De overwinnaars verstrooiden zich bij de nadering van één diender Goed nieuws. Een Vlaamsch volksblad bevat onderstaand stukje, curieus om den inhoud en eigenaardig genoeg van vorm om over te nemen. „Wel buurman Fridus, daar heb ik in de groote gazetten toch eens eene goede tijding gelezen. Fridus. Dat is te verwondèren, Nol, want die leest men maar zeldzaam meer in den tegen- woordigen tijd. Nol. Ja, Fridus, ik was waarlijk verblijd, maar misschien weet gij het al Fridus. Maar neen. Nol, ik weet er niets van. Nol. Nu, dan zal ik het u eens zeggen Wilhelmina van Holland, gij weet het wel, dat poezelachtig krollebolleke, dat men vroeger zoo op de kistjes puike sigaren zag afgeschilderd, dat rijst met hare moeder, de regeerende ko ningin van Nederland naar de stad Maastricht. Fridus. Ja, wat beduidt zulks en wat goeds kan ons dat aanbrengen Nol. Zeker, dat kan ons wel niet veel schelen maar weet ge wat ik nog vernomen heb Dat onze jeugdige prins Albert, de toekomende Bel gische vorst, haar aldaar gaat verwelkomen, gij weet wel zoo een handje toereiken, en misschien ook al een knipoogje toesturengij begrijpt wel, Fridus, zooals wij in onze jongen tijd ook al deden. Fridus (zich driemaal op den achterhiel rond draaiend haalt al lachende zijne snuifdoos van kersenhoutenschors uit. Saperdjennekes, jongen lief, ja, dat is nu waarlijk goed nieuwsdaar, dat kan wel een snuifje lijden. Als onze goede Albert zulks klaar kreeg, dat ware zeker een goede zaak voor ons landja, duizendmaal beter eenige millioenen aan den bruidschat te besteden dan er den heelen Congo voor te koopen, met al zijn caoutchouc en kasselsteenen. Nol. Zoo meen ik het toch ook, buurman ach, wat heb ik meermaals onze voorvaderen beklaagd, die daar gingen vechten, om dat schoone rijk en liefelijk land van ons af te scheiden, waar klinkende rijksdaalders en de glinsterende tienguldenstukjes zoo menigvuldig op elkaar ge- s apeld liggen als de patatten iu onze schuren. Fridus. Ja Nol, dat heb ik ook altoos als een dommen boerentrek aangezien, die dikke malsche en blanke Hollanders van ons af te vechten, en nu die zwarte besmoeselde apen kinderen of de Congolanen voor millioenen te gaan aanwerven. Maar, bestuurders vam ons land. waar is toch uw verstand (Fridus wordt kwaad) Wat zouden wij wit gewassene Vlamingen en zoo blank van vel, bij die Mooren, die zwart huiden, gaan zoeken Wel vriend Nol, als zij er over hoog en laag dan toch de Belgen willen naar toesturen, dat zij er dan eene partij zwarte wispelturige koolmijners naar toezenden, daar zullen zij in dit land bij lange zoo niet van ver schrikken, en die zouden daar misschien binnen in den grond nog iets kunnen vinden, wat er op de oppervlakkige korst niet voorhanden is, en dat de Walen ginder dan maar roepen Yivat de Congo! wij zullen hier blijven roepen Leve Holland, leve Albert, leve Wilhelminaken, leve de Hollandsche kaas en de Hollandsche schijven Patrimonium, het blad der werkliedenvereni ging van dien naam, is weinig ingenomen met de gewijzigde motie Heldt. Ze noemt haar geheel ontzield, ze laat de questie der werklieden pensioneering precies zooals ze was. Overigens is dat precies zooals de schrijver verwachtte. Uit het debat over de motie krijgt de schrijver den indruk dat liefde voor de persoonlijke vrij heid des volks en vrees voor uitbreiding van staatsbemoeiing den doorslag hebben gegeven. Doch die liefde komt den schrijver verdacht voor en hij denkt aan bevoorrechtting der be- zittenden. Allerlei wetten, toch zegt hij, getuigen van heol wat anders dan van liefde voor het volk uit de lagere klassen, en van alles behalve vrees voor de uitbreiding van staatsbemoeiing. De trage gang van 's lands wetgeving getuigt van afgeleefdheid. Om daar verbetering in te brengen moet uitbreiding van kiesrecht vooraf gaan. Wij onderschrijven gaarue het oordeel van Patrimonium. Vreemd wil het ons echter toe schijnen dat wie zoo oordeelt niet alle krachten iuspant, alle gelegenheden aangrijpt om kies- rechtuitbreiding te krijgen. Toen onlangs, van Soc. Dem. zijde, tot Patri monium het verzoek kwam deel te nemen aan de vorming van een groote volkspartij, alle de mocratische elementen in ons land omvattende, wees P. dat verzoek van de hand. Ze kon niet met Soc. Democraten samenwerken. Waarom niet, al kunt ge u niet met alle punten van een andere partij onderschrijven, in dit punt gaat ge toch samen. Hebt ge zoo gesproken toen gij u voorheen met de R. K. partij, vereenigdet tegen de Liberale Partij. De helden van Lombok. Door de „Amsterdammer" wordt met ingeno menheid geconstateerd, dat onder degenen die ter zake van de Lombok-expeditie met de Mi litaire Willemsorde zijn beloond, thans voor het eerst ook inlandsche soldaten voorkomen. Vroe ger stond de Willemsorde voor hen te hoog, wat bewijzen van moed, beleid en trouw zij ook mocht hebben gegeven; eene huldiging van rassem- vcrschil, die door niets kon worden gerecht vaardigd. „Maar zegt het blad, wat in de lijst van ge- eerden bevreemding kan wekken, is dat de heer Rogge er niet op voorkomt, die den bangen nacht van den verraderljjken overval medemaakte en, zooals wij ons allen nog herinneren, tot het laatst toe generaal Van Ham zoo kloek ter zijde stond. De predikant Offerhaus, pastoor Voogel, de zendeling Wijn veld werden gedecoreerd waar om Rogge niet?" Gemeentelijk Kiesrecht. De „Standaard" acht het vraagstuk van het gemeentelijk kiesrecht uiterst moeilijk. Immers de gemeenteraden zijn niet als de Staten-Gene- raal vertegenwoordigende lichamen bij de Over heid, maar zij zijn zelve Overheid en bezitten diensvolgens een geheel ander karakter dan de Tweede Kamer. „Beperkt men nu uit dien hoofde het ge meentelijk kiesrecht al te zeer, dat staat men van den anderen kant voor de moeilijkheid, dat thans juist omgekeerd het getal kiezers voor de gemeenteraden grooter is dan voor de Staten- Generaal, en dus de orde zou worden omge keerd. En sluit men zich daarentegen aan bij onze oude traditiën, dat al wie burger is meestemt, dan vervalt men, nu alle inwoners burgers zijn, weer in het gevaar, dat door de numerieke meerderheid over de beurs der minderheid, al licht naar willekeur, zal worden beschikt." Het is daarom zeer de vraag, zegt het blad, of heel het stelsel van verkiezingen van heel den Raad door alle Burgers, in de toekomst houdbaar zal blijken. Vroeger zochten de steden heil in organische of gesorteerde representatie, als wij het zoo noemen mogen. En de uitkomst kon wel eens toonen, dat hierin een niet te ver smaden wijsheid school. Buitenland. „De Kölnische Zeitung" van heden (num mer 324) bevat onder het opschrift: „Een drie honderdjarig jubileum" een artikel over den tocht van Cornelis Houtman naar Indië in 1595. Onder veel belangstelling heeft te Boulogne sur Mer een echtpaar zijn diamanten bruiloft gevierd. De man is 94 jaar, de vrouw 103. Van de kinderen van dit krasse paar leeft nog de jongste, een 70-jarige dochter. Jack de Ripper werd beschouwd als de pleger van verschillende moorden te JOHAN NESBURG en andere steden van de Transvaal. Wanneer men de „New-York Herald" mag ge looven, heeft deze beruchte persoonlijkheid het terrein zijner werkzaamheden verplaatst en be vindt hij zich thans in Spanje. Er heerscht een groote paniek onder de vrou wen van Pola de Lena, Asturië, naar aanlei ding van een vreeselijke en geheimzinnige mis daad, welke daar gepleegd is zoo luidt het bericht in de „Herald". Eenige dagen geleden is een herderin, zekere Rosa Fernandez, 23 jaar oud, verdwenen. Haar kudde keerde zonder haar in het dorp terug. Men deed onderzoek en vond haar vreeselijk verminkt lijk op de helling van het gebergte. Het hoofd was van de romp ge scheiden, de borst was op verscheidene plaatsen met dolksteken doorboord en het inwendige van het lichaam zag er afschuwelijk uit. Evenals de beruchte moordenaar van Whitechapel had ook deze moordenaar een deel van het inwendige meegenomen. De Italiaansche minister van financiën weet geld te slaanVoor de soldaten, die in Afrika hebben gevochten, is een herinnerings medaille geslagen. De minister van financiën heeft thans bepaald, dat ieder, die meent aan spraak op een dergelijke onderscheiding te heb ben, zijn verzoek moet indienen op gezegeld papier. Het zegel voor het verkrijgen van de koperen hprinneringsmedaille bedraagt 21 lire! Politiek Overzicht. Eigenaardige toestanden in Italië. De regeering gelast de kiezerslijsten te zui veren van haar onaangename lieden, ze veran dert met het oog daarop de standplaats van vele prefecten en wat blijkt nu uit de vele daarover ingekomen klachten Volgens de oppositie hebben in verscheidene provinciën de herzieningscommissien de wet ver kracht om hare partij-oogmerken te begunstigen. In andere provinciën heeft men aan de wet eene zoo willekeurig mogelijke uitlegging gege ven om het grootst aantal kiezers te schrappen. In Mossa en Carroa heeft men er een massa menschen op geplaatst, die er niet het minste recht toe hebben. Met het al wordt het er in Italië niet beter op. Dat de thans heerschende radicale partij (1876—thans) gevolgd op de Liberale (1869— 1876) tot dergelijke maatregelen haar toevlucht neemt bewijst de zwakheid van haar en Crispi's positie. Trouwens met de haar voorafgaande Li berale partij was het niet beter, die moest ook wijken voor de Radicale. En zoo thans de Ra dicale valt, treedt wellicht de Liberale weder in hare plaats. Is het wonder dat bij het toenemen van de ellende in dit schoone land, het socialisme hand over hand toeneemt, ondanks de krasse wetver- krachtende maatregelen der regeering die zonder opgaaf van redenen alle socialistische arbeiders- vereenigingen ontbond. De aanleiding tot den oorlog van verleden jaar op Sicilië was typisch. De hooge belastingen tot een zeker bedrag aan het eiland opgelegd in een tijd van voorspoed, blijven een 30 jaar later, wanneer de opbrengsten van het eiland geen yi0 meer waard zijn, van vroeger gehandhaafd. Het gevolg daarvan is verarming. En toch, terwijl dit in het overige Italië van gelijken aard is, gaat de regeering voort met hare groote uitgaven voor Leger en Vloot. Voor enkele jaren was de verhouding van de post Oorlogsbegrooting tot de anderen te zamen gelijk 3 tot 1. SPANJE heeft het leelijk te kwaad met zijne kolonie Cuba. De opstand die daar voor enkele maanden is uitgebroken breidt zich voortdurend uit terwijl de houding der moedige partij steeds stouter wordt. De oorzaak moet gezocht worden in het talmen van Spanje met het invoeren van zoo noodige hervormingen. Nu is de bekende vechtgeneraal Martinez Campos er heen gezonden. Is die gelukkig dan behoudt Spanje Cuba, maar dan wordt de toch reeds machtige generaal waarschijnlijk wat al te machtig. Is hij niet gelukkig dan is Spanje een schoone kolonie kwijt. In elk geval een moeielijk parket. Aardig wordt de toestand weer gegeven door een plaat in het weekblad de Amsterdammer, waarop de jonge koning Alponso wordt voorge steld een Havana sigaar rookende, terwijl Oom Jonathan (Amerika) naar hem toekomt en vraagt Kereltje, wil ik die zware sigaar niet liever voor je rooken De vredes-onderhandelingen, die tusschen de Chineesche en Japansche gemachtigden te Simoneseki worden gevoerd, zijn nog niet ge ëindigd, maar toch blijft de kans gunstig, dat beide partijen het eens zullen worden. Waarschijnlijk zullen de Japanners den eisch, dat hun een gedeelte van Mandschoerije zal worden afgestaan, laten vallen, want Li-Hung- Chang, die nu geheel hersteld is, blijft zich met alle kracht daartegen verzetten. Als zeker wordt het echter beschouwd, dat het eiland Formosa aan Japan zal worden afgestaan, terwijl natuur- ljjk tevens eene aanzienlijke oorlogsschatting be taald moet worden. De Russische en Engelsche regeeringen blijven nog steeds eene afwachtende houding aannemen. Eerst, wanneer werkelijk het sluiten van den vrede aan de orde komt, kan men verwachten, dat de Russen en Engelschen, die beide belangen in Oost-Azië te verdedigen hebben, zich zullen doen gelden. De oorlog tusschen China en Japan. De Japansche gezant te Washington heeft officieel bericht ontvangen van de Japansche regeering, waarin wordt gemeld, dat waarschijn lijk reeds spoedig eene overeenkomst tusschen de Chineesche en Japansche gemachtigden zal worden getroffen. Men verwaoht daarom, dat reeds spoedig de vrede tusschen Japan en China zal worden gesloten. De volledige inhoud van het vredes-tractaat is nog niet bekend. Men gelooft echter, dat de Japanners eenige concessies hebben gedaan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 2