Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 2 Juni 1895. Persnieuws. Ym de Teateoastdliag. Uitslag der herstemming voor de verkie zing van 2 leden voor de Provinciale Sta tea. Hoofdkiesdistrict Schagren, gehouden op Dinsdag 28 Mei 1895. Aantal kiezers4448. Ingeleverd2369 stembriefjes. De opkomst der kiezers was over de onder districten als volgt: Gemeente Aantal kiezers. Opgekomen 1 st. 14 Mei. Opgekomen lierstemm. Schagen, 352 106 189 Zijpe, 503 86 180 Barsingerhorn, 223 66 125 Wieringerwaard, 118 66 85 Anna Paulowna, 230 102 150 Wieringen, 314 115 122 Winkel, 210 156 169 Haringcarspel, 230 74 126 Heer-Hugowaard, 306 53 118 Sint Maarten 112 78 100 Callantsoog, 62 20 34 Warmenhuizen, 157 43 58 Oude Niedorp, 147 43 92 Nieuwe Niedorp, 217 88 161 N.-Scharwoude, 158 84 96 Z.-Scharwoude, 169 81 109 Oud-Karspel, 188 42 88 Br. op Langedijk, 204 124 98 43 Sint Pancras, 72 28 Bergen, 178 57 84 Koedijk, 131 36 53 Schoorl, 151 55 80 Petten, 16 9 9 4448. Van onwaarde waren 1612. 2369. 2 gemis aan zegels. 10 oningevuld. 12 totaal. GEKOZEN: "W". Schermerhorn met 1356 stemmen. .A.. J. Kaan „1201 Voorts verkreeg J. P. Backx 1078 stemmen en Th. J. Waller 1024 stemmen. De volgende gedichtjes stonden op sommige Stembriefjes. J.P.BACKI. W. S C H E ït M E R H O R N, Sinjeur Waller! en A. J. Kaan, Die blijven nu maar thuis voortaan. En 'k wensch dat bovengenoemde leden, In de Staten in hun plaats gaan treden. Dit briefje toont mij duidelijk aan Dat ik ook mag ter stembus gaan, Te kiezen voor de Staten. Maar waarom mij dat recht verleend? Mijn buurman staat er van versteend. Vraagt^mij waarom ze hem haten. Wel sprak ik, 't is omdat 't fprti Steeds uwer zijdelings en. sphqi U steeds is misgeloopen Nu staat, ge op aard^ steeds zond* En die dat derft, is 't steinrechtsbLc^ Zijn ader.^y|iÉK|gg^.' De Kamerofjét u$ijwt begaan, Zal eerdaags op ha^'pooten staan, Uw recht te overwegen. Maar denkt ze 'k loop door u gevaar, Dan pleit ze uw recht en stemt voorwaar Er heel behendig tegen. Dus wilt ge stemrecht, sluit u aan, Bij hen, die 't zullen nemen gaan, Die daarvoor lang reeds strijden Ik teeken naast u ook protest En haal geen kandidaat uit 't nest, Wacht steeds op beter tijden. Radikalen en Calvijn Trekken aan eenzelfde lijn, Backx, die moet op 't kussen, man, Schermerhorn, ook? als 't kan. Tè-rè-rè-boem-di-j Ik doe daaraan niet mee, A. J. Kaan en Th. J. Waller stem ik toch, 'k Hou niet van dat boerenbedrog. Beestachtig. Een boerenzoon en een boerenknecht uit de gemeente Doornspijk, dezer dagen te Elburg zijnde, gingen eene weddenschap aan, wie van hen de meeste borrels kon verorberen. Zij brach ten het tot twintig, doch waren niet in staat huiswaarts te keeren en zijn dan ook aan den weg neergevallen, waar zij des morgens door personen, die naar het land gingen om te melken meer dood dan levend gevonden werden. Ecu duur gesprek, Een makelaar heeft aangifte gedaan, dat hem door een onbekende vrouw, met wie hij op het Damrak te Amsterdam had staan praten, zijn portemonnaie, inhoudende f 150 A f 160, is gerold. Sliedrecht. In Sliedrecht wordt het nu al dwazer. Eerst de burgemeester naar de gevangenis en de gemeente oplevende, dat zij weer vrij adem kon halen. Nu opeens die gevangen burgemeester ont slagen, eu zonder dat Gedeputeerde Staten of ook de Minister van Binnenlandsche Zaken tus- schenbeiden treden, in Sliedrecht teruggekeerd, straks weer als burgemeester fungeerende. Hierdoor schrik, verbazing, verontwaardiging onder de ambtenaren, de wethouders, de gemeen teraadsleden, de gemeentenaren. Niemand weet waaraan zich te houden. Een conflict tusschen 1 urgemeester en raad dreigende. Straks heel de gemeente eenerzijds, en ander zijds de uit Den Haag ingezette man, in staat van openbaren oorlog. En vanwaar nu dat alles? „De Standaard" antwoordt: „Vooreerst van dat ongelukkige stelsel onzer Grondwet, waartegen Keuchenius reeds als stu dent protesteerde, dat de Koning en niet de burgerij den burgemeester benoemt. En voorts daarvandaan, dat de besturende Overheid, omdat de rechtsprekende Over heid er zich inmengde, terugtrad, haar eigen plicht verzuimde, en de belangen der gemeente verwaarloosde. Dit voelt toch ieder, dat het zeer wel moge lijk is, dat er geen termen bestaan om een bur gemeester strafrechterlijk te veroor- deelen, die daaarom toch als hoofd der gemeente niet langer bruikbaar is." Hoeveel woorden onze taal heeft. Iemand die veel tijd en veel zin voor sta tistiek bezit, heeft al de woorden onzer Ne- derlandscke taal uit het woordenboek van de Vries en te Winkel gesteld. Hij vond een ge tal van 48798 woorden. De letter Q telt maar 35 woorden. Deze letter heeft het kleinste aantal woorden. Hierop volgt de letter Y met I"" "'roeiden. De letter O heeft het grootste ^■kirden nl. 5649daarop volgt de A met 3360. W Vluchtelingen, ie Burgemeester van Edam en twee veld wachters brachten dezer dagen naar Haarlem twee inbrekers over, die in Edam hadden „ge werkt." De kerels waren stevig aan elkaar vastgebonden, en men rekende er dus niet op dat zij een poging tot ontsnappen zouden doen. Maar ja wel, toen ze op het Amsterdam- sche stationsplein stonden werd de verzoe king hun te sterk en ze gingen er van door, den kant van de Warmoesstraat uit, waar ze waarschijnlijk in een der beruchte stegen wel een goede kennis zouden hebben, die hun her berg zou verleenen. In een van de straten liepen de inbrekers tegen een glazen was- schersladder oper stond oen man op die er afviel, en er met een lichte wonde afkwam. Deze hindernis deed den vluchtelingen echter in handen vallen van den burgemeester van Edam en zijn veldwachters, die op hun ver dere reis naar Haarlem geen andere avontu ren beleefden. Een standje. Op de tentoonstelling waren dezer dagen tal van Fransche inzendingen gesloten. En sprek ongedwongen te maken Allerlei onderwer pen roerde zij aan. Zij sprak van de modes en van den tarweoogst, van het ophanden zijnde concert en van de nieuwe meelfabriek, maar niets scheen de aanwezigen tot de uiting van hunne gedachten uit te lokken. Het buitenleven, dat toen zij aanroer de, vond meer aftrek. Van Berckel had door de stemming waarin hij verkeerde, behoefte aan aflei ding en trok weldra met vuur partij voor zijn stok paardje. »Ik vind,® zeide hij ten slotte, »dat het den mensch gelukkiger maakt en beter. De om gang met de natuur maakt hem waar, denkbaar en eenvoudig. ïEn mijn oordeel is,« antwoordde Van Aerstsen »dat het op de meeste menschen een slechten in vloed uitoefent. Men voelt zich vrij, met andere woorden, men geneert zich niet om elkaar, men verwaarloost anderen en eindigt met het zich zelt te doen. Om maar eens een voorbeeld te noemen daar hebt ge uw vrouw. Vindt gij, dat Laura er op vooruitgegaan is sedert zij op dit afgelegen bui ten woont?« ïAls Laura gebruik wilde maken van alles wat hier is,« begon Van Berckel. »Neen, Van Berckel, zoo meen ik het niet. Gij moet niet vragen wat gebeuren kan, vraag alleen wat gebeurd is? Is Laura toegenomen in bescha ving? Ontwikkelt zij hare talenten? Om maar iets te noemen, waaraan men dadelijk kan zien hoe het met de dames staatkleedt zij zich beter nik moet zeggen, neef,« viel Laura hierin, »dat gij vandaag bijzonder beminnelijk en galant zijt.« »Het is mij niet om beminnelijkheid of galante rie te doen. Ik wil alleen de waarheid en die is, dunkt mij, dat uw man ongelijk heeft.® »\Vel, ik vraag u, voor wie zou ik mij kleeden Wij leven »Nu, ga voort sik wilde alleen maar zeggen, dat men er niet toe komt om toilet te maken, als men zoo afge zonderd leeft.« »Gij moest het voor uw man doen« meende hare tante. »Wel, die geeft er ook wat om Ik geloof, dat hij nauwelijks kan zien of ik katoen of zijde draag.« »Dat is niet volkomen waar. Laura Gij weet dat ik er wel om geef.« »Ja, dat zegt gij altijd, maar als ik het plan maak om mij nu eens netjes te kleeden, zijt gij er toch doorgaans tegen. sik ben er nooit tegen, dat gij u netjes kleedt, maar soms zijt gij wat kinderachiig op dat punten dan voel ik mij wel eens verplicht u sommige din gen af te raden ïAls ik u nu voorstelde, morgen hier aan tafel te verschijnen in mijn geel satijnen japon met zwarte kant, zoudt ge dat dan ook onder mijne kinderachtigheden rekenen »Zeer zeker zou ik.« »En het mij afraden (Wordt vervolgd.) dat nog wel in de eenige galerij die zoo goed als gereed is. Hoe dat kwam? Wel, eenige Fransche inzenders waren het terrein opgekomen door den ingang van de Van Baerlestraat. Die ingang is alleen voor werklieden. De Franschen werden afgewezen, maar daaraan stoorden zij zich niet. Aange zien de beambten, met de bewaking en den toegang belast eenerzijds, en de Franschen anderzijds elkaar niet verstonden, en men spoedig van beide zijden driftig werd, volgde er een kloppartij, waarbij een paar Fransche juffers onnoodig ruw werden bejegend. De Franschen beklaagden zich, een werk man, die wat al te hardhandig zijn plicht had gedaan, werd, jammer voor den man, ontslagen, en de Franschen lieten een dag hun moois niet kijken. Daarmee is het standje afgeloopen. Het comitié zal er zorg voor dra gen, dat men wat beleefder tegen de expo santen optreèdt. - Het slimme doktersvrouwtje! - Kijk eens, mijn schat, hoe vindt ge mijn nieuw hoedje? Verrukkelijk, zooals altijdMaar, kind, wie moet dat weer betalen - O, laat mij daar maar voor zorgenMet dezen nieuwen hoed bezoek ik al uwedames- patienten, op de rij af, en wek daarmee hun jaloezie op. De flauwtes, die zij dan natuur lijk krijgen, tot dat haar mannen, haar er ook zoo een gegeven hebben, verschaft u het tien dubbele van wat de hoed kost! Een varken van den landbouwer J. Wa genaar te Ketel heeft in drie keuren 56 big gen geworpen; 54 daarvan zijn ook grootge bracht. Aan een betrekkelijk nog jong echtpaar te Gennep heeft de ooievaar zijn 21ste be zoek afgelegd. De twee dozijn kunnen nog best vol komen! Ontvangst van Generaal Vetter. Donderdag 6 Juni te 1 uur 18 min. zal ge neraal Vetter aan het Centraal-station te Am sterdam aankomen en daar ontvangen wor den, behalve door eenige leden van het co mité en andere autoriteiten, door de Indische officieren, die hun wensch daartoe hebben te kennen gegeven, en de uit Lombok terugge keerde alhier vertoevende militairen. Vier jonge meisjes van 10 tot 12 jaar zullen voor de overwinnaars bloemen strooien. Het Panopticum zal des avonds schitterend verlicht zijn. Hoe ik grootvader werd van mijn wettige vrouw. In het jaar 1729 ben ik, Arie Hendriksen van Sleijenburg, getrouwd met een weduwe,, welke 6 kinderen had, 3 zoons en drie doch ters, dus ik werd vader van die kinderen. De oudste dochter, Cornelia geheeten, had reeds 4 dochters, van welke ik dus grootvader werd. Mijn oudste zoon Jan Pie ter ging trouwen met de oudste dochter van Jacob van Ommeren, die toon ook mijn dochter werd. De vrouw van Jacob van Ommeren stierf, die daarop met mijne dochter, de reeds gemelde Corne lls in het huwelijk tradzoodat ik vader van Jacob van Ommeren en grootvader van diens kinderen werd. Daarop stierf mijn vrouw, waarop ik met de jongste dochter van Jacob van Ommeren huwde en zoo werd ik groot vader van mijn vrouw. Ik was grootvader van de kinderen van Jacob van Ommeren en ook grootvader van de kinderen zijner vrouw Cornelia. Nu trouwde een zoon van Jacob van Ommeren met een dochter van Corneliawaar op deze mijn kleinkinderen, mijn zuster en mijn broeder werden door huwelijk. (Dit heeft plaats gehad te Zetten in Over- Betuwe). Aan het 3e artikel van „De Standaard" over „Grondregelen en Pensioneering" voorkomende in het nummer van 13 Mei jl. ontleenen wij de volgende opmerkingen Het recht op pensioen, moet gebonden zfjn aan het bezit van een diploma. Het laatste kan eerst gegeven worden als de arbeid georganiseerd is. De organisatie van den arbeid geschiede door kamers van Arbeid. De wetgeving echter, die kamers van arbeid in het leven roept moet uitgaan van eene kamer, die «otevertegeriwoordiging is. Want zij wier belan gen in de wetgeving worden behandeld, dienen mede te spreken in die wetgeving. De eerste vraag is dus die naar uitbreiding van kiesrecht. Thans is nog van kracht het stelsel dat het nationale leven alleen in zijn hoogere kringen georganiseerd wordt, maar in de lagere kringen aan zijn lot en ellende wordt overgelaten, een overlaten, dat men dan met den schijnschoonen naam van vrijheid siert. Wel is er een Handelsrecht, maar geen Arbeids recht. Wel Kamers van Koophandel, maar geen Ka mers van Arbeid, enz. In de Staten Generaal gaat het alleen over de „hoogere" belangen. Nu echter de belangen van de kleine burgerij, van het volk te berde komen nu moeten met gelijke nood zakelijkheid, die kringen mede spreken. Eerst moet de electorale quaestie, naar eisch van den nieuwen toestand zijn opgelost, en dan kan men verder komen. Hetzelfde nu geldt van de Kamers van Arbeid. Die moeten niet achteraan komen, maar die moeten de zaak inleiden. Met de instelling van Kamers van Ar beid moet men beginnen. Die Kamers zullen toch niet strekken om, als eerst de hoofdzaak afgedaan is nu en dan nog een enkel detail-advies te gevenmaar juist om b(j het leggen van do fundamenten haar onmisbare diensten te be wijzen. Niet in de ministerieele bureaux maar in het parti culiere leven van patroons en arbeiders liggen do ge gevens en de leidende en regelende motieven die hier den doorslag zullen moeten geven eerst van lieverlede zal door sectie-indeeling, en later door zelfstandige organisatie, uit zulke Kamers van Arbeid de organisatie der onderscheidene vakken èn plaatseiijk, ön voor het heele land kunnen voor komen. Kiesdwang. Het Christelijk-sociale weekblad Patrimonium orgaan der werkliedenvereeniging van dien naam, wijst er op, dat op kiesdwang het meest wordt aangedrongen door hen, die van behoudende richting zijn en liever wilden, dat het kiezers corps in het geheel niet werd uitgebreid. De niet-kiezers van nu zullen dien dwang niet be hoeven, meent de schr. Zij zullen wel ter stembus gaan als men het hun maar niet langs directen of indirecten weg zoo goed als onmogelijk maakt. Zelfs velen, die zich anti-parlementaristen noemen zullen, als zij het kiesrecht krijgen, dat rokje wel omkeeren en pogen, nieuw bloed in de afgeleefde Vertegenwoordi ging te brengen. Men is dus bevreesd, zegt de schr., dat die kiezers van nu, die door hun wegblijven van de stembus het kiesrecht niet waard zijn, onbe- keerlijk zullen blijken, tenzjj zij gedwongen wor den, en als onwillige honden met de zweep naar het stembureau worden gedreven, wijl ze anders wegblijven, omdat er niets mee te verdienen valt. Maar het kiesrecht van zulke „schacheraars" moet dan maar ongebruikt blijven. Amsterdam 30 Mei '95. Sedert drie weken houden we er hier niets meer of minder op na dan een Wereld-Tentoon stellingprecies zooals men er al heeft gezien te Londen, Parijs, Weenen, Brussel en zelfs te Antwerpen, 't Is waar, dat zij een heel kleintje is in vergelijking met die ik noemde, maar dat doet er niet toe. Elk rechtgeaarde Nederlander in het alge meen en Amsterdammer in het bijzonder, mag nu toch fier wezen bij de gedachte dat ook wij thans een World Exhibition hebben, iets, wat ons nog nooit gebeurd was, want zelfs in 1883 hadden we maar een eenvoudige Internationale Ten toonstelling, dat natuurlijk veel minder betee- kent dan een „Wereld-Tentoonstelling, al was er toen (1883) ook veel meer te zien achter het Rijksmuseum dan nu. En wie of wien danken we nu wel het voor recht waarop we zoo prat mogen zijn Aan den Ned. Hotelhouders Bond, die het initiatief heeft genomen tot de organisatie eener Tentoonstelling van al hetgeen betrekking heeft op het Hotel- en Reiswezen. De heeren Hotelhouders benoemden toen al spoedig eene commissie die de zaak ijverig ter hand nam en geheel blijk geeft volkomen op de hoogte te zijn van taak. Trouwens, de leden dier commissie waren ook met zorg ge kozen. Immers, tot voorzitter en tot secretaris" werden een paar advocaten gekozen, die airede getoond hebben dat, Een advokaat die niet stom is, Maakt recht wat krom is. Die heeren hebben om te beginnen middelen gevonden om van de Hotel en Reiswezen Tent. een „algemeene" te maken, zonder dat iemand vooraf er iets van heeft gesnapt. Nu, daar de aanvragen bepaald in verband staande met het eigenlijke doel, niet zoo hard liepen, lag het voor de hand om maar alles aan te pakken wat er kwam. "Voorts werd tot Ondervoorzitter gekozen een groote cacaofabrikant, wiens firma reeds sedert jaren het meesterschap bezit in zake reolame. Als commissaris van exploitatie trad een be hanger en stoffeerder op, dus een man die uit muntend de kunst verstaat van schikken en plooien, en die alles zoo weet te fagonneeren, te drapeeren en te bouillonneeren, dat alle even- tueele vlekjes en scheurtjes behendig aan het oog worden onttrokken. Ook een architect is lid van het Comitéen om nu wel te doen uitkomen dat we hier te doen hebben met een onderneming, uitgaande van Heeren Hoteliers, zijn ook een hotelhouder en een rustende dito als lid der commissie benoemd. En hoe die gezamenlijke heeren er het zaakje nu hebben afgebracht Ja, wat zal ik u daarvan nu reeds zeggen. Yoorzichtiger te dezen opzichte dan onze Regee ring, die reeds op den dag der opening, toen er nog niets te zien was, den voorzitter en den on der-voorzitter decoreerde, schort ik mijn oordeel liever op totdat alles zoo ongeveer gereed zal wezen, iets wat, als er niets in den weg komt dat een bijzondere vertraging veroorzaakt, zoo wat tegen het einde der volgende maand te ge- moet gezien kan worden. Het Schip was het eenige dat op den dag dei- opening gereed was. Oud-Holland, waar alles er erg gezellig uitziet, is bijna klaarin den Wereldbazar vordert men goed, maar in het hoofdgebouw bitter slechtinzonderheid in de machine galerij, terwijl men in het Park overal nog dapper aan het timmeren is. Is er tot dusverre nog niet veel te zien, veel dorst is er gemakkelijk te lesschen; de drank winkeltjes verrijzen er dagelijks als paddestoelen uit den grond, en het zijn lang niet altijd kaal-

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 2