NI E UW E Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 23. Zondag 9 Juni 1895. 4e Jaargang. Wie zich met 1° JULI op deze Courant abonneertontvangt de nog in dit kwartaal ver- schijnende n umm er s GRATIS. N ieuwstij dingen. FEUILLETON. EENE ERFENIS. LAMJKEI COURANT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden SO ct., franco p. post 60 et. UITGEVER: J. EL KEIZER. BUREEL: Noordscliarwoude. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. DE UITGEVER. Tot onderwijzeres aan school Nr. 1 te HEER-HUGOWAARD is benoemd mej. B. Muller van Sneek, die de benoeming heeft aan genomen. Uit de 40 sollicitanten naar de betrekking van stoker aan het stoomgemaal is door het polderbestuur benoemd Jb. Hart, Alkmaar. Gedurende de maand Mei zijn in de ge meente ST. PANCRAS geene aangiften bij den burgerlijken stand gedaan. De nieuwe kieswet is bij het departement van binnenlandsche zaken van den Raad van State terug ontvangen. De gruwelijke moord te Vlijmen. De Bossche Courant schrijft over den moord van den landbouwer Bongers op zijne vrouw gepleegd, het volgende: Op 1 Juni j.l., circa 3y2 uur n.m., kwam Martinus Bongers, oud 49 jaar, landbouwer te Vlijmen, van 's Hertogenbosch thuiszijn vrouw, Petronella Maria van der Water, stond in den tuin op een afstand van ongeveer 30 meter van de woninggenoemde Bongers was dronken, hij riep toen, aan de huisdeur staande, met een vloek „kom in huis, of ik schiet je dood"daarop ging hij in huis en kwam daarna met zijn een loops jachtgeweer naar buiten, richtte het ge weer op zijn vronw en loste een schot, waarna de vrouw ter aarde stortte. De onbezoldigde rijksveldwachter, Johannes Timmermans, die op het einde van Bongers tuin alles gehoord en gezien had, liep naar de vrouw toe, die daarna nog een korten tijd heeft geleefd en zond iemand om burgemeester en dokter. Toen die ter plaatse waren, is genoemde Timmermans met den burgemeester de woning van Bongers binnengegaan, waar zij zagen dat B. bezig was, opnieuw zijn geweer te laden, met weik doel weet men niet. Intusschen was getelegrafeerd naar de maréchaussée alhier, die onmiddelijk ter plaatse was; genoemde B. is voorlooptg aangehouden en ondervraagd. Hij be kent geschoten te hebben, doch niet met het doel zijn vrouw te treffen. Den eersten 's avonds en den tweede 's morgens is genoemde B. bij het lijk gebracht, doch toonde niet het minste berouw. In het donkerste Amsterdam Dezer dagen werd er in de Nes te Amster dam weer een van die tooneeltjes afgespeeld, waardoor deze buurt zulk een slechten naam heeft gekregen. Een „heer" had gelogeerd in een der loge menten aldaartoen hij 's morgens wilde ver trekken, kwam hij tot de onaangename ont dekking, dat hij van ongeveer f 2000 was beroofd. Natuurlijk wist men in het „hotel" volstrekt niet, hoe dat mogelijk was. De logé besloot evenwel, het hierbij niet te laten. Hij keerde terug met eenige vrienden, en eischte in het „hotel" zijn geld terug. Bij woor den bleef het nietde eigenaar en inwoonsters van het hotel sloegen er duchtig op los toen kwamen vrienden toeschieten en dra was 't een algemeen gevecht. Geen ruit bleef er heelalles ging kort en klein. Inmiddels kwamen eenige politieagenten op dagen. Zij brachten de vrouwelijke hotelbewo ners naar het bureau op in de Spinhuisteeg en lieten het daarna aan de recherche over om in het beruchte perceel naar de f2000 te zoeken. Deze slaagde er weldra in het gestolen bedrag te vinden. Goedkoop spek. Als een staaltje voor welke spotprijzen men tegenwoordig de vette varkens van de hand moet doen en hoe als gevolg daarvan de slagers het spek tegen bijna ongekend lage prijzen kunnen verkoopen, wordt gemeld, dat dezer dagen op de markt te Dordrecht een zwijn van de beste kwaliteit, wegende ruim 150 K.G. werd verkocht tegen den fabelachtig lagen prijs van 25 ct. p. K. G. Trouwlustig. Een paartje, te zamen 131 jaar oud en waar van de vrouw reeds overgrootmoeder is van het vierde achterkleinkind, werd Woensdag te Haar lem in den echt verbonden. Het kostte de vrouw moeite, de trappen van het Raadhuis op te komen. Paling De heer D. G. Van den Hoorn te Oudshoorn a. d. Rijn meldt aan den Stand., dat het hem gel'ukt is te ontdekken, dat de paling door een speling der natuur ontstaat. Hij vertrouwt die speling zoo in de hand te hebben, dat het mo gelijk zal wezen om in de toekomst deze visch- soort zeer sterk te doen vermenigvuldigen. Natuurlijk kan eerst later blijken wat er van deze zaak aan is. Generaal Vetter in Amsterdam. Aan een 100-tal minderen van leger en vloot werd in het Panopticum een gezellige maaltijd verschaft. De feestvreugde steeg daar ten top, toen omstreeks 6 uur generaal Vetter, o.a. ver gezeld van zijn broeder, kapitein bij het 7de re giment te Amsterdam, in de feestzaal kwam en zeide „een oogenblik te midden zijner jongens te willen doorbrengen". De feestzaal daverde van het „Leve de generaalen uit volle borst werden het „Lang zal hij leven" en de volks liederen gezongen. Vóór de generaal de zaal verliet, plaatste hij zich te midden der dischgenooten, hief zijn glas op en zeide: „Jongens, ik wilde een glas op jelui welzijn drinken. Op Lombok hebben wij veel leed, met elkaar gedeeld, ik ben blij dat wij hier te Amsterdam zooveel lief met elkaar hebben. Ik recommandeer mij in jelui aandenken. Leve de strijders van Lombok „Leve generaal Vetterwas de kreet, waar mee deze woorden beantwoord werden en zich herinnerde het lied van overste Scheuer, hief men tot slot nog „Alles kost een dubbeltje!" i aan, waarmee de disch besloten werd, want toen j was het oogenblik daar om boven de Lombok- I groep te gaan bekijken. Van de Lombok-groep toog men naar het Tentoonstellings-terrein. In het schip werd den mannen wijn aangeboden en werd, bij monde van mr. Calisch hulde gebracht aan de kranige strijders. Aardige tooneeltjes hadden even later in Oud- Holland plaats. Aan de poort stonden eenige commissie-leden van Oud-Holland met de mu ziek en verwelkomden de strijders met het Wil helmus," en met de kapel voorop ging het naar het marktplein. En daar vond een waar „ver broederingsfeest" plaats. De kapel gaf er voor ditmaal de oud-Hollandsche wijze aan en speelde lustig „alles kost een dubbeltje" of „een patertje". En toen kon men de soldaten en marine-matro zen de grappigste sprongen zien maken met de studenten toen kon men den voorzitter van het uitvoerend comité en leden van het comité Oud- Holland ook nog zien met de beenen van den vloer; toen kon men de „Oud-Hollandsche" I meisjes, die den strijders pijpen brachten inden „pater" op z'n jong-Hollandsch zien zoenen dat 't klapte daar was ware vroolijkheid, aardige pret. Een der strijders, een kordaat Jantje, klom op het orkest en moest zijn hart lucht géven. „Spreken kon hij niet," zeide hij, „varen beter, 't moest er uit, hij moest hulde brengen aan „generaal Lombok", aan de Koninginnen en aan het comité van de tentoonstelling, dat hen hier zoo dol prettig ontvingEn de menigte juichte en juichte, en de muziek speelde er vroolijk op los. Men had wel langer willen toeven, maar dat ging niet. Er was nog meer te doen. Voor het hoofdgebouw werd de taptoe geblazen, en daarna weder in de rijtuigen en naar de Sar- phatikade, waar de booten gereed lagen om op den Amstel het vuurwerk te kunnen zien. Dit vuurwerk, door den heer A. Gall uit Rotterdam vervaardigd, slaagde uitstekend. Bij alle groote stukken ging een daverend gejuich op, zoo o.a. bij het portret van generaal Vetter met vuur spuwende oogen en een kartetsenbrakenden mond. Een stuk vuurwerk, voorstellende de strijd tus- schen een Hollander en een Lombokker, waarbij de Lombokker natuurlijk het onderspit moest delven, lokte daverende hoera's uit. Generaal Vetter betuigde herhaaldelijk zijn hartelijken dank voor hetgeen men hem en zijn „jongens" hier had bereid en verzekerde, dat hij dezen dag nimmer zou vergeten. Om stroohoeden te wasschen De hoed wordt met in water opgelost zuring zout, door middel van een katoenen lapje flink afgewreven en te drogen gelegd. Ten slotte spoelt men den hoed goed met schoon water af en laat hem drogen. „Als de vos de passie preekt, boer pas op je ganzen." En ook op de eksters mogen wij er aan toevoegen. Dat hij een volleerde dief is, is bekend, maar blijkt wel het meest, uit het volgende. Een landbouwer te Elsko had binnenshuis een kip met kiekens loopen. De een na den ander ver dween echter. En de oorzaak Voor het hooi- gat, waardoor het gepiep der kleinen naar bui ten klonk, had een ekster post gevat. Telkens als een der kiekens door dit gat even naar bui ten kwam wippen, was de roover er bij en vloog met zijn prooi heen. En ook buitenshuis, onder de hoede der klokken, waren de kleinen voor „Hans" niet veilig. Een kleine- 8000 man zoek De door het Departement van Justitie uitge geven alfabetische lijst van signalementen, voor- 15) ïlk denk van wel.« »En wat zoudt gij er van denken vroeg de jonge vrouw aan haar neef. alk neem de vrijheid, met mijn gastheer van ge voelen te verschillen,gaf Gerard ten antwoord, swant ik zou je juist verzoeken, de japan aan te doen.« »Gij vroeg Van Berckel verbaasd. »Ja, hij staat haar zoo goed.« »Nu ben ik toch in een moeielijken tweestrijd,* zeide Laura lachend. »Wat moet ik doen Mij dunt, mijn plicht els gastvrouw gebied, mij naar mijne gasten te regelen. »Dat vindt ik eene uitstekende theorie,riep Ge rard vroolijk uit. aMorgen zullen wij u dus in hof toilet zien Ik zal zorgen dat mijn kostuum daar mede in overeenstemming is.« »Kom, welk een dwaasheid, zeide Van Berckel, wien de wending, die het gesprek nam, in 't ge heel niet aanstond. »Het zou bespottelijk zijn, Laura u zoo op te schikken. >Wat hebt gij er eigenlijk tegen vroeg zijn nik vind het dwaas. Gij weet wel, ik houd niet van zulke dingen.» nik wil op dit punt niet met u redetwisten, zeide Van Aertsen. Alleen moet ik Laura herin- inneren, dat ik hare belofte heb.» »Die hebt gij,» autwoordde Laura, »en maak u over Egbert niet ongerust. Het zal mjj wel geluk ken, hern tot andere gedachten te brengen. »Ik twijfel daar zeer aan.» zeide haar man heel ernstig, »gjj twijfel^ weL dat zoo iets in 't geheel niet in mijn smaak valt.» »Kom, kom het is een beetje al te groote zui nigheid van u. Beken het maar, gij hebt al bij u zeiven uitgerekend, dat ik door dien eenen dag de japon zooveel te korter kan dragen. Is het niet waar, mijn arme, zuinige man sGy knnt de zaak uitleggen zooals gij zelve ver kiest, Laura," zeide haar man, met een blik uit zijne blauwe oogen, die haar werkelijk trof. Maar zij vermeed het, hem verder aan te zienhet viel op dat oogenblik meer in haar smaak, zich al meer en meer op te winden in hare overmoedige stem- ming. »Kom", zeide zij, »gij moet niet sentimenteel worden, dat gaat u slecht af. Gerard heeft mijn belofte en gij zoudt het zelf niet gaarne zien dat ik mijn woord brak'." Maar het berouwde haar bijna, dat zij die woor den had uitgesproken. Van Berckel antwoordde haar niet, ook Gerard en zijne moeder zwegen, en zjj was blijde toen de maaltijd eindelek afgeloopen was en men van tafel kon opstaan. Do stilte begon waarlijk drukkend te worden. Na het eten waren Egbert en Laura een oogen blik alleen. «Laura!" zeide hij ernstig, »ik wilde er zooeven niet op doorgaan, maar nu, onder vier oogen, moet ik u nog eens verzoeken om voor dezen enkelen keer mij ter wille te zijn. Het zou mij bepaald ver driet doen, als gij morgen die japon aandeed." »Het spijt mij zeer," zeide Laura, maar gjj weet dat ik het aan Gerard beloofd heb. Hij heeft mijn woord." j>En als ik u nu verzoek, het niet te doen." »Kom, welk een kinderachtigheid! Het is alsof het heil van het land afhangt van het dragen van die japon! Nu begin ik waarlijk te gelooven dat ik gelijk heb, en dat gij bang zijt dat de japon be derft. En," voegde zij er met een gedwongen lach bij, sik geloof dat het tijd wordt u die burgerlijke zuinigheid eens at te leeren." Van Berckel was opgesprongen en zag haar aan. Zijne oogen flikkerden, de aderen op zijn voorhoofd werden blauw en zwollen op. Maar voordat hij een woord kon uitbrengen kwam mevrouw Van Aertsen binnen. Reeds aan tafel had zy begrepen dat zij wat in de buurt moest blijven, want dat de kwestie over de japon tusschen de echtgenooten wel eens minder vreedzaam kon afloopen. Van Berckel kon zoo driftig zijn in den laatsten tijd, en twist tus schen hem en zijn vrouw moest noodzakelijk ver meden worden. Luid neuriënde liep zij dus de ka mer binnen, keek in alle hoeken alsof zij iets zocht, en bemerkte Laura en Egbert eerst zeer toevallig, toen zij reeds midden in de kamer was. Zij zag hen een oogenblik ernstig aan, begreep toen duide lijk dat zij blijven moest, en begon volkomen arge loos en onschuldig tegen de ruiten te trommelen- Toen Van Berckel bemerkte dat zij bleef, wierp hij nog een veelbeteekenenden blik op Laura, en ver liet toen diep bedroefd het vertrek. Den volgenden dag kon hij slechts eenige haas tige oogenblikken thuis zijn. Hij had een vergade ring met de voornaamste grondbezitters en boeren uit den omtrek, en zijne tegenwoordigheid was noodzakelijk, want het gold de verwezenlijking van een zijner liefste plannen tot verbetering zijner be zittingen en van het lot zijner pachters. Met eenige bezorgdheid had hij dien dag tegemoet gezien; hij wist dat hij een harden strijd te voeren zou heb ben tegen vooroordeel en onkunde, zelfs tegen on wil, maar het recht was op zijne zijde, en geheel alleen stond hij toch niet. Hij spaarde zich dien dag niet. Eerst trok hij met de heeren en pachters het land in, en wees hun op de plaats zelve aan, hoe de opoffering van een weinig geld, waarvan men misschien in het begin geen rente zou trek ken, later groote voordeelen moest afwerpendaarna keerden zij terug naar het kleine raadhuis van het dorp, en daar bepleitte hij zijn zaak nogmaals met al de kracht en de welsprekendheid zijner over tuiging. en toen het tot eene stemming kwam, bleek het dat hij zijne zaak gewonnen had. Met een hei- lige, diepe vreugde in het hart ging hij huiswaarts. De dag, die over het staan of vallen van zijn stel sel zou beslissen was voorbij, de groote overwinning

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 1