„"Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 16 Juni 1895. ik heb ze elkaar in groote legermassa's laten doodslaan, ik heb ze van een gescheiden met hooge invoerrechten. Dit alles is waar, maar in mijn laatste levensjaren heb ik de werklieden uit de verschillende Staten tot een laten komen, om hun belangen gemeenschappelijk te beplei ten, en dat had nog geen vroegere eeuw ge daan." Het hoofdpunt, waarop het aankwam, was het voorstel van den Heer Emile Lewy, om de steenkolon-produktie niet meer over te laten aan de verschillende ondernemingen, welke altijd tot overproduktie geneigd zijn, maar te regelen vol gens een internationaal vast te stellen wet.Met an dere woorden gezegd, de Heer Lewy wilde de Europeesche steenkolenmijnen in handen geven van een enkele groote trustwelke productie en toevoer van steenkolen zou regelen, evenals thans de Amerikanen de kraan van de petroleum open en dicht draaien naar believen, en evenals de De Beers-Maatschappij in Zuid-Afrika het aan- 1 od en den prijs der diamanten in de hand houdt. Doch hiertegen kwamen de Engelschen en de Duitschers op, en ongetwjjfeld is het gelukkig geweest dat door de oppositie der Engelschen die met hun 22 afgevaardigden bijna de helf- vormde van het aantal vertegenwoordigers dat op het congres tegenwoordig was, het voorstel- Lewy is verminkt geworden, waardoor de indi- vidueele werkkracht tegenover het collectivisme is hooggehouden. Aan verbruikers en arbeiders is daardoor dus een groote dienst bewezen. Bjj het sluiten van het congres werd een mo tie aangenomen, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken van de invoering eener wet, die de werkgevers aansprakelijk stelt voor alle on gelukken, waardoor de werklieden in de mijnen worden getroffen. De tocht der Fransche marine naar Kiel is van minder gevaarlijken aard, doch de socialisten bljjven bij hun oppositie tegen het kabinet-Ribot. In het orgaan dier partij, den „Intransigcant" komt een artikel voor onder het motto: „Frankrijk aan Duitschlands voeten" en waarin de regeering harde verwijten moet hooren over haar welwillendheid tegenover Duitschland. Uelgië. De Kamer heeft, nadat de behan deling van het wetsontwerp tot verhooging van invoerrechten was voortgezet, met 78 tegen 70 stemmen besloten de verhooging van het invoer recht voor haver te bepalen op 3 francs per 100 kilo. Zonder hoofdelijke stemming werden de bepa lingen goedgekeurd betreffende de invoerrechten voor cacao en geconserveerde waren, terwijl met 79 tegen 58 stemmen de verhooging der invoerrechten voor boter en margarine goedge keurd werd. Met 77 tegen 67 stemmen werd het invoer recht op meel vastgesteld op 2 francs en dat voor havermeel op 4 francs, overeenkomstig het geen de regeering in haar ontwerp heeft voor- I gesteld. Italië. De Italiaansche kamer schijnt voor eerst niet opstreek te zullen komen. Allereerst komt het beantwoorden der interpelatie van den radicalen afgevaardigde Cavalotti over de be kende Figaro-onthullingen door den heerCrispi aan de orde welke een hevige strijd zal uit lokken tusschen Crispi en zijne tegenstanders en ten tweede het benoemen van een voorzitter, uit de andere leden der Kamer, nu de heer Biancheri, de afgetreden president, zich niet meer herkiesbaar stelt. Yelen zullen voor dat voorzittersbaantje be danken en weer enkele leden zullen de tact missen om de veelal rumoerige zittingen der Ita liaansche Kamer te leidenhoogst moeieljjk zal 't daarom zijn een man te vinden die zich zoo opgewasschen zal betoonen voor dit moeilijk ambt als Biancheri. In de troonrede werd er in hoofdzaak op ge wezen dat het program van den heer Crispi, voor zoover het bekend is, ten uitvoer zal wor den gebracht. Van het al of niet slagen der financieele hervormingen, die het ministerie zal voorstellen, zal in de eerste plaats het lot van Crispi's kabanet afhangen. schien verschrikt heb, en die morgen den schrik wel zullen vergeten zijn." Dat is hetzelfde. Ik had het verboden, en gij, als mijn gast, hadt de eerste moeten zijn om u aan dit verbod te houden." De ander lachte nog. Hij voelde zich door zijne kalmte zoo geheel en al de meerdere van dien klei nen, driftigen man, die reeds geen macht meer over zichzelven had. »Wel," zeide hij, «herinnert ge u dan Laura's belofte niet meer? Zij wenschte morgen een faizant te hebben, en mij dunkt dat ik de plaats aan de zijde van mijne schoone gastvrouw eerlijk veroverd heb. En gij zult. «Gij zult haar dien faizant niet geven," zeide van Berckel, zijn drift nog steeds met moeite beheer- schend. «Dat zal ik wel. Hij is mijn eigendom, ik geef hem aan wien ik wil. Gij zult het mij niet beletten." «En ik verbied het u toch," riep Van Berckel, wien al zijne zelfbeheersching had begeven. «Ik wil u nooit, nooit meer in huis zien. God weet, dat ik niet wist wat ik deed. toen ik u voor het eerst over mijn drempel bracht." „Gij zijt een royaal gastheer," sprak Van Aertsen honend. „Iemand om het schieten van een faizant zijn huis te verbieden. Maar het is goed. Vandaag nog verlaat ik Berkwoud, om er nooit terug te keeren; maar niet voordat ik de zen faizant zelf aan Laura heb gebracht." Dit zeggende hield hij den vogel zegepralend om- Oliina. Het schijnt dat Rusland en Fran krijk, samengaande met Duitschland zoolang die eendracht noodig was om Japan de voet dwars te zetten, nu, dat de bedongen eischen zijn be reikt en er voordeel te behalen is bij het plaat sen van de Chineesche leening, Duitschland een kool gestoofd hebben. Die twee lieten Duitsch land de kastanje uit het vuur halen toen het protest tegen Japan's eischen moest uitgesproken worden. Nu China echter eene leening moet sluiten belast Rusland zich met de sluiting, geeft garantie voor de goede nakoming der verplich tingen en laat de sluiting geschieden te Parijs. Men spreekt van een bedrag van 16 a 17 mil- lioen pond sterling f 192.000.000 dat de Rus sische regeering op haren naam zou leenen om daarmede China te hulp komen. De voordeelen die Rusland hiermede bedingt en waartoe Frankrijk gaarne wil medewerken is, dat de leening kon geplaatst worden bjj Russi sche en Fransche bankiers, terwijl de Duitschers kunnen toekijken. Verder wordt Rusland te eer der bevrijd van de gevaarlijke nabijheid van Ja pan op Liao-Tung en wat niet het minst is, Rusland krijgt een grooten invloed op de Chi neesche regeering. Men zou wel kunnen zeggen dat China financieel afhankelijk wordt van Rus land. Er wordt zelfs beweerd dat Rusland als be looning een deel van Mandsjourije (N.-China) zou krijgen en Frankrijk de groep der Visschers eilanden. In de Duitsche financieele kringen heerscht natuurlijk groote verontwaardiging, die zich on der meer ook keert tegen de regeering die zoo dwaas was, zich met de Chineesch-Japansche kwestie te bemoeien. Men ziet het, de politiek is ook in deze een strijd der belangen, meestal zeer stoffelijke. Buitenland. We liinetograaf. Over den kinetograaf, Edisons nieuwste uitvin ding, wordt het volgende uit New-York geschre ven De ketting van wonderbare uitvindingen van den onvermoeiden Amerikaanschen toovenaar Edison is opnieuw met een nieuwen opzienbaren schakel verrijkt deze nieuwe schakel heet de kinetograaf. Zooals ik bij een bezoek onlangs aan de nieuwe grootsche, maar afgelegen werk plaatsen vernam, is de kinetograaf op kleine schaal reeds voltooid. Edison heeft, naar hij mij zelf zeide, voor de daarin optredende, han delende, sprekende of zingende personen reeds halve lichaamsgrootte bereikt, maar wil het eerst tot heele lichaamsgrootte brengen, voordat hij het apparaat de wereld inzendt. Evenals te New- York, Parijs, Londen en elders Edison's kinetos- koop, het belangwekkende kleine toestel, dat ons door middel van ongeveer 49 instantannées in de seconde opeenvolgende handelingen en gebeurtenissen, personen, dieren enz. in onafge broken beweging voorstelt door tentoonstel lingen bekend geworden is, zal ook de kineto graaf op die wijze gepresenteerd worden. De kinetograaf is de natuurlijke vereeniging van kinetoscoop en phonograaf. Terwijl de pho- nograaf alleen klank en toon, het gesproken en gezongen woord vasthoudt en terug geven kan, terwijl de kinetoscoop alleen de bewegingen van handelende of sprekende personen photographisch vasthoudt en als kleine bewegelijke levende beel den (in de letterlijke beteekenis van het woord) telkens opnieuw electrisch teruggeeft geeft de kinetograaf beide werkingen tegelijkertijd. Wij hooren niet alleen phonographisch de aria's door de stem van Patti gezongen, wij zien ge lijktijdig de groote zangeres zelve, als 't ware levend en bewegelijk met de voor elk vers, elk woord, elke handeling der opera steeds wisselende gelaatsuitdrukking, hand- en lichaamsbewegingen. Geheele tooneelen kunnen ons dus gelijktijdig door gezang en taal der photographisch zicht baar, bewegelijk voor ons verschijnende zin gende of sprekende personen voor oogen getoo- verd worden. hoog. Als een tijger sprong Van Berckel op hem toe en het scheelde weinig of hij had hem het dier uit de hand gerukt. „Vervloekte letterzetter!" riep Van Aertsen, en deed een sprong achteruit. Maar de haan van het geweer, dat nog geladen was, bleef ha ken aan een van de takken der lage eikenstruik, waarbij zij stonden. Een schot weerklonk, toen een gesmoorde kreet. Van Aertsen zag hoe Van Berckel wankelde en viel. En voor dat hij van den feilen schrik die hem aangreep bekomen was, lag zijn vijand voor zijne voeten, met bleeke lippen en gebroken oogen, door zijne schuld ge dood. Het bedauwde gras verfde zich met zijn langzaam neerdroppelend bloed. Drie dagen later waren de voormalige kame raden van Egbert van Berckel weder in de groote drukkerij aan hun dagelijkschcn arbeid bijeen. Er was daar niet veel veranderd. Een paar nieuw gezichten, en de oude een weinig ouder geworden, maar anders was alles gebleven zoo als het vroeger was; voor het oog de inkt en de stof, voor het oor het gedreun en geratel der persen. Eindeljjk zou het woord van den dichter „Dem Mimen flicht die Nachtwelt keine Krauze" gelo genstraft kunnen worden, d. w. z. als het Edi son gelukt de klankwerking van den phono graaf nog meer te volmaken, zoodat de schoonheid, de volle klank van het gezongen of gesproken woord met alle boventonen, met de fijnste nuan ceeringen teruggegeven wordt. Dan zouden de creaties van beroemde kunstenaars zichtbaar en hoorbaar nog eeuwen na hunnen dood kunnen voortleven en door het nageslacht bewonderd worden. Edison beweert dat hij dit tot stand zal brengen en het nog slechts een questie van tech nische uitvoering is. Het mechaniek zelf is heel eenvoudig. Het nieuwe toestel gelijkt op dat van den kine toscoop, alleen de gumbuizen met het oorstuk van den phonograaf zijn er bij gekomen en de gelijktijdige arbeid dezer electrische in beweging gebrachte apparaten in het binnenste van de kinetoscopische kijkkast wordt verkregen door den phonographischen cylinder met den kinetos- copischen cylinder door een drijfriem te ver binden. De grootste moeielijkheid ligt bij ver grooting der tallooze, zeer kleine miniatuuropna- men in het nauwkeurig vasthouden en terugge ven van allé bjjzonderheden. Om de figuren le vensgroot te doen voorkomen, moesten deze met alle wisselende bewegingen op wandvlakten ge projecteerd worden, wat een tijdverlies van mis schien 2/49 seconde voor elke verandering van beweging vereischt en waardoor licht de indruk van de onmiddellijke opeenvolging der beweging geschaad kan worden. Edison tracht de mogelijk- 1 heid van zulk een stoornis te vermijden, en geljjktijdig door een in de kleinste bijzonderhe den nauwkeurige reproductie van het orgineel voor alle ensembles, als toneelvoorstelling, een volmaak geheel op groote schaal te verkrijg- gen. Een lievelingsideé van Edison is, kinetogra- phisch voorstellingen van belangrijke historische gebeurtenissen voor het nageslacht mogelijk te maken. Maar ook voor huiselijk gebruik wil Edison de nieuwe uitvinding tot haar recht doen komen. De afstand van tijd en ruimte tus schen personen, die nauw verwant zijn, kan door den kinetograaf overbrugd worden in plaats van het levenlooze photographische por tret, nu levensgroote, bewegelijke, sprekende kinetographische verschijning der afwezigen of gestorvenen. Eene grootsche brug. De amerikaansche minister van oorlog heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan voor eene brug over de rivier Hudson tusschen New-York en Jersey City en verlof gegeven tot het doen aanvangen der werkzaamheden. De kosten wor den geraamd op 25 millioen. Men denkt 10 jaren noodig te zullen hebben voor het bouwen van de brug, welke niet op pijlers rusten, maar han gen zal aan 12 kabels. De vrije ruimte tusschen de beide hoofden aan weerszijden zal 3110 voet zijn; in het midden zal de brug 150 voet boven hoogwaterpeil zijn. Er zullen 6 stellen spoorweg- rails op worden gelegd, om de spoorwegen, die nu hunne eindstatisons hebben te Jersey City, toegang te geven. De brug zal worden gebouwd door de Union Bridge Company. Over de Niagara zal een hangende tram aangelegd worden. Het plan bestaat om aan beide zijden van den waterval stalen torens op te richten van ongeveer 6 meters hoogte en tusschen deze kabels te spannen, langs welke wagens voortbewogen worden, die 20 personen kunnen bevatten. Burgerlijke Stand. Gemeente Heer Ilugowaard. Ingeschreven van 1-31 Mei 1895. Geboren Pieter, z. v. K. Hooiboer or. M. Beers. Cor nells, z. v. C. Zuurbier en M. Langedijk. Tymen, z. v. C. Beets en N. Kooiman. Dirk, z. v. P. Ursem en A. Klaver. Cornells, z. v. K. Kruijer en A. Boots. Petrus, z. v. P. Oudeman en H. Bekker. Jacob, z. v. Jan Oudes en G. Visser. Guurtje, d. v. J. Stroet en A. Trompetter. Ondertrouwd Petrus Strengman en Trijntje de Boer. Simon Klaver en Aafje van Stralen. GetrouwdArie Kok en Maria den Hartigh. Arie Steur, wedn. van Maartje Ros en Klaasje Limmen. „"Wie had dat ooit kunnen denken," zeide de oude Brantz. „Nog geen vijf jaren geleden ston den wij hier ook bij elkaar; wij hadden toen voor het eerst het groote nieuws gehoord." Hij zweeg, en staarde naar de letterkast waar hij Van Berckel zoo lang had zien staan. Ge durende de jaren van diens rijkdom hadden zij zich min of meer van hem vervreemd gevoeld, al had ook Van Berckel zelf meermalen getracht de oude kameraadschap aan te houden, en hen ook een weinig te doen genieten van de voor rechten die hjj bezat boven hen. Maar nu, door zijn dood, was hij weer hun gelijke geworden, en zij zouden er zich zelfs niet al te zeer over verbaasd hebben, indien hij op dat oogenblik was binnengekomen, zoo zeer zagen zij hem in hunne verbeelding weer in hun midden, over zijn arbeid gebogen, op zijne eigene stille en ge- geduldige wijze. „Ja," zeide onze vroolijke oude kennis, die zijn donker snorretje, niet zonder innig genot, tot een zwaren baard had zien aangroeien, „wie had het kunnen denkeu? Toen waren wij toch, of wij het willen bekennen of niet, ieder op onze wijze een beetje jaloersch op hem En nu..." De man dacht aan zijne vrouw thuis en aan het kleine teere meisje, dat hem al zoo aardig te gemoet kwam loopen, als hij 's avonds naar huis terugkeerde. Dirk Stammis en Jannetje Kleimeer. Pieter Beers en Jantje Groot. Arie Weel en Maartje Molenaar. Jan Fluister, wedn. van Geertje Kluft en Trijntje Barten. Aris Groen en Antje Groot. Petrus Strengman en Trijntje de Boer. OverledenKaatje Meiten, wed. Klaas van Schagen, 80 jr. Levenloos aangegeven een kind van Pieter Mie nis en Sijtje Goet. Willem, z. v. Cornelis Limmen en Cornelia Janszen, 17 jr. Johannes, z. v. Jacob Buren en Catharina Bergen, 14 w. Gemeente Koedijk. Ingeschreven van 1 31 Mei 1895. Geboren: Geene. Ondertrouwd: Cornelis de Groot, te Warmenhuizen en Helena Schuit, alhier. Getrouwd: Theodorus de Wit en Guurtje Groot. Cornelis de Groot en Helena Schuit. Overleden: Jan Molenaar, 46 jr. Catharina Anna Buter. 5 m. Trijntje Zwetsman, echtgen. van Jb. Vol kers, 33 jr. Gemeente Ilaringcarspel. Ingeschreven van 1-31 Mei 1895. GeborenGrietje, d. v. Pieter Roozendaal en Aagje Hessing. Neeltje en Antje, ds. v. Cornelis Kramer en Neeltje Bleeker. Pieter, z. v. Pieter van DijkenTeetje Swager. Lambertus, z. v. Jan Stoop en Antje Zut. Gerritje, d. v. Reyer Boon en Maartje Bas. Dieuwertje, d. v. Jacob Stoop en Jannetje Tin. Andries, z. v. An- dries Wink en Antje Goudsblom. Jan Pieter, z. v. Jan Dekker en Josina Wilhelmina de Graaf. Geertruida, d. v. Arie van Ophem en Neeltje Bijwaard. Ondertrouwd en Getrouwd: Arie Schuit en Anna Maria van Loenen. Getrouwd: Petrus Bruin en Antje Roozendaal. Arie Tym en Aagje Doodeman. Willem Swaan en Dieuwertje Berkhouwer. Pieter Hink en Maartje Dubbeld. Jan Weel en Maartje Groen. OverledenLevenloos aangegeven zoön van Jan Weel en Geertruida Morsch.-Klaas Doodeman, echtgen. van Trijntje Komen, 64 j. Antje Kramer, 8 d. en Neeltje Kramer, 8 d. Levenloos aangegeven zoon vanAntho- nius Taman en Maartje Spil. Gemeente Warmenhuizen. Ingeschreven van 1-31 Mei 1895. Geboren: Antonia, d. v.P.NannesenG.Groot. Anna, d. v. G. Zoon en G. Stet. Cornelis, z. v. J. Dignumen M. Groen. Getrouwd: Jac. van Egmond en Geertruida Scheer- man. Pieter Jonker en Antje Molenaar. Pieter Tim mer en_ Antje Tesselaar. Pieter Jonker, wednr. van Aagje Kejjzer, te Zype en Antje Timmer, wed. H. van der Linden, alhier. Cornelis Klingeier, alhier en Neeltje IJven, te Zuidscharwoude. Klaas Swager, te Noord- scharwoude en Antje Vlam, alhier. Pieterman Eiland, te Oudcarspel en Neeltje Jonker/alhier. Gemeente Oude Xiedorp. Ingeschreven van 1-31 Mei 1895. Geboren: Anna, d. v. Pieter Beemsterboer en Catha rina Bleeker. OndertrouwdMaarten Groot, wedn. van Catharina Smit en Trijntje Dekker. GetrouwdWillem Langerak en Maartje Groot, wed. van Pieter Groot. Gemeente Nieuwe Xiedorp. Ingeschreven van 1-31 Mei 1895. GeborenNeeltje, d. v. Klaas de Boer en Geertje Laan. Johannes, z. v. Pieter Pancras en Aagje Klaver. Katrinus, z. v. Cornelis Speets en Neeltje Koopman. OndertrouwdJacob Kooy en Jannetje Kooij. Getrouwd: Dirk Aker, wednr. van Jantje Keppel en Marytje Zinger, wed. van Jacob Steen.)Jan Hagen en Cornelisje van de Velde. Willem Kuiper en Wy- brech Schenk. Cornelis Dijkman en Maartje Paape. Wymer Arema en Antje van der Sluys. OverledenDirk Dekker, wednr. van Jantje Koeten, 64 jr. Eduard Lowe, wednr. van Elisabeth Maria Ca tharina Kesler 89 j. Gemeente Winkel. Ingeschreven van 1-31 Mei 1895. GeborenHendrik, z. v. Tys Molenaar en Jantje Sluis. Geertruida Margaretha Catharina, d. v. Dirk Appel en Betje Ruig. OndertrouwdGerrit Broers en Anna Elisabet Kensen. Ondertrouwd en Getrouwd: Pieter van Reten en Jantje Bras. Willem Koops en Dieuwertje de Leeuw. Joost Leijen en Antje Blaauboer. GetrouwdKlaas Rezelman, wednr. van L. Witsmeer en Geertje Kuiper, wed. van G. Wittebol. Dirk Ley en en Cornelisje Visser. Jan de Jong en Trijntje Koorn. OverledenJacoba Vetman, echtgen. van Dirk Brug man, 56 j. Hillegonda, d. v. P. Hegman en Aafje Kik kert, 15 m. Gemeente Sint Maarten. Ingeschreven van 1-31 Mei 1895. Geboren: Liena Maria, d.v. Louwris Stoop en van Catharina Tuin. Neeltje Jacoba, d.v. Willem Jacobus Peetoom en van Jantje Spaans. OndertrouwdPieter Biesboer en Trijntje Brommer; Klaas Biesboer en Neeltje Brak. GetrouwdGerrit Schouten, jm. 21 jr. te Nieuwe Niedorp en Antje Neefkes, jd. oud 21 jr. alhier. Klaas Wit. jm. oud 29 jr. alhier en Sijtje Watertor, jd. oud 22 jr. te Zype. Overleden: Immetje Ariaantje Kooy, oud 13j. Antje Filmer, oud 14 jr. „Ja, gij hebt altijd de luchtige muts op," sprak zijn bleeke makker. „Maar als ik aan mijn vrouw denk en aan mijne kinderen, die geen van allen sterk zijnIk zeg maar, hij heeft in die vijf jaar toch genoten van zijn geld. En nu hij dood is, laat hij zijn jongen onbezorgd achter, dat is toch ook geen kleinighèid." En met een zucht begaf hij zich naar zijn letterkast, in het flauwe bewustzijn dat hij in zijn leven een dub bel pak had mee te dragenzijne eigen rampen en zorgen en bovendien het geluk van een ander. EINDE.

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 3