„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 30 Juni 1895. Van, i® Tentoonstelling. Als een bewijs, dat de hooiopbrengst dit jaar buitengewoon groot is, moge dienen, dat in den Wilhelminapolder, waar anders de op brengst gemiddeld 800 voer is, nu 1200 voer best hooi is ingezameld. Ook „casueel"! De jonge S., kwam in de Militiezaal te Am sterdam om te loten voor de schutterij. „Wat is het hoogste nummer vroeg hij aan den agent, die bij de bus stond. „Drieduizend vierhonderd, meneer!" was het antwoord. „Zoo, dan zal ik dat eens trekken," zei de loteling lachend. En hij deed hetHet nummer dat de geluk kige te voorschijn haalde, was werkelijk het allerhoogsteNo. 3400. Een middel om slakken te vangen. Men legt eenige koolbladen of plankjes be streken met ranzige boter of vet 's avonds op den grond 's morgens vindt men ze met de hinderlijke beesten bedekt, die men in petro leum dooden kan. Dat ROERMOND, de stad, die door onze koninginnen bij hoogstderzelver bezoek aan Lim burg voorbij is gezien en waarover de bevolking lang niet gemutst is, 't er niet bij laat zitten, blijkt wel uit onderstaande De gemeenteraad van Roermond hield Maan dag een vergadering. De wethouder Janssen deed mededeeling van een schrijven door hem persoonlijk aan de Ko ningin-Regentes gericht ter zake van hetgeen is geschied bij het bezoek aan Limburg. Hij heeft daarin aan H. M. op gepaste wijze kennis gegeven van de groote teleurstelling, die Roer mond heeft ondervonden door het niet-bezoeken dier stad door HH. MM. tijdens haar verblijf in Limburg. Het antwoord vanwege II. M. hier op ontvangen luidt aldus „Aan den HoogEdelGestrengen heer J. M. Janssen, gepens. kolonel-intendant, lid der Pro vinciale Staten van Limburg en wethouder van Roermond. Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes heb ik de eer, U Hoogedel gestrenge Harer Majesteit dank over te brengen voor Uw aan hoogstdezelve gericht schrijven van den 26sten Mei jl. Het deed Harer Majesteit leed, dat een bezoek aan de stad Roermond voor ditmaal moest ach terwege blijven. Omstandigheden echter, geheel afgescheiden van de gevoelens, welke Hare Majesteit aan het bestuur en aan de bevolking van Roermond toe draagt, gaven daartoe aanleiding. De particuliere secretaris van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, (get.) S. M. S. de Ra- nitz." Deze stukken werden ter inzage gelegd. Yan den Commissaris der Koningin, den heer Ruys van Beerenbroek, is mede antwoord ont vangen op het schrijven van den raad, om de reden te mogen kennen, waarom hij aan Hare Majesteit het bezoeken van Roermond ontraadde. Dit antwoord luidde in hoofdzaak als volgt „dat ik aangaande de door mij aan Hare Ma jesteit de Koningin-Regentes verstrekte of nog te verstrekken adviezen aan derden geen inlich tingen heb te geven." Het werd voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van dat antwoord deed de heer Michels een nader voorstel. Er bleef, naar hij deed opmerken, aan den gemeenteraad niets anders over dan zich tot de regeering te wen den, want de verdenking, die thans op Roer mond rust, mag niet blijven bestaan. In de meeste plaatsen is men van meening, dat Roer mond wel wat zeer ernstigs heeft misdreven, dat het op zoo in 't oog vallende wijze werd ge straft de stad is geblameerd en die blaam mag niet op haar rusten blijven. En zoo lang niet de juiste oorzaken bekend zijn, is het ook niet mo gelijk zich van die verdenking te zuiveren. De commissaris der koningin is een regeeringsamb- tenaar en als zoodanig is de regeering verant woordelijk voor de daden harer ambtenaren. Een diepe verslagenheid heeft de kalme opgewekt heid vervangen, waarmede nog zoo kort te voren de arme Jan Gemeen op zijn weg naar boord door zijn kameraden werd gevolgd. Verpletterd zien die vele ruwe zware kerels van de verschansing neer op die heldere watervlakte, waarin hun makker zoo jammerlijk moest verdwijnen. Staat niet een ieder hunner aan een dergelijk lot bloot? Inmiddels is er eene sloep gestreken; talrijke bereidwillige handen hebben zich in een oogwenk aan de riemen gezet, en een krachtige haakstoot van Blinde Dirk, die voor op het vaartuig heeft postgevat,dfeetdesloepsnel van het schip verwijderen. Met betraande oogen staart Blinde Dirk. van zijn hoog standpunt op de plecht, over dien grooten geheirazinnigen onmetelijken plas; ach, waarom heeft hij ook zelf de ameraal niet uit de barkas gehaald, aan hem, den leelijken Blinde Dirk, voor wien toch geen geluk was weggelegd, aan hem was niet zooveel verbeurdDoch hoe hij ook tuurt, in welke richting de sloep ook geroeid wordt, er is niets meer van den ongelukkigen »maat" te vinden, en eindelijk moet het vaartuig onverrichterzake naar boord terugkeeren. De sloep wordt weer geheschen, de matroos Piet Vastenbol in het scheepsjournaal als vermoedelijk overleden geboekt en de »Linga" vervolgt weder haar koers over het breede vaarwater van straat Banka, tot zij des avonds het anker laat vallen ter reede van Muntok. Eene ernstige kalmte heerscht over het geheele dek van de »Ling"; de anders zoo opgeruimde equipage zit fluisterend in groepen bijeen; geen harmonica heeft na het avondeten (theewater) de Mitsdien stelde hij voor dat de raad zich wende tot de hooge regeering, ten einde langs dien weg te mogen vernemen waarom Roermond op deze wijze is behandeld. Dit voorstel zal in de eerstvolgende vergadering worden behandeld. Te Utrecht ontmoette zekere v. B., sedert eenigen tijd gehuwd, een vroegeren kameraad, II. genaamd, dien hij in lang niet had gezien. Natuurlijk werd op dat wederzien menig glaasje gedronken, doch het gevolg hiervan was, dat beiden, toen het 'sluitingsuur sloeg, in dusda- nigen kennelijken staat verkeerden, dat H., geen kans ziende om thuis te komen, het voorstel van zijn vriend, om den nacht bij hem door te brengen, dankbaar aannam. Thuis gekomen wil den zij moeder de vrouw niet wakker maken, waarom zij zich dan ook maar op den grond neervlijden en weldra insliepen. Omstreeks een uur of vier werd v. B. echter wakker en ver wonderde zich zeer zijn vriend niet meer te zien, doch denkende dat deze misschien reeds weder was vertrokken, wilde hij weder gaan slapen, toen hij opeens in de kamer waar zijne vrouw lag, hoorde praten. Terstond alles begrijpende, greep hij een mes, snelde naar de bewuste ka mer en bracht II., die de hem verleende gast vrijheid zoo schandelijk had geschonden, een aantal steken op het hoofd en den rug toe. Ge lukkig dat het mes brak, anders zou het zeker ook met de vrouw niet goed zijn afgeloopen. II., die met moeite kon ontsnappen, werd onmidde- lijk in het ziekenhuis opgenomen, waar aan het licht kwam, dat hij elf steken op het hoofd en vier op den rug had bekomen. Daar v. B. zijn woede niet had kunnen koelen, sloeg hij al de ruiten in en bezeerde zich daardoor ernstig aan de handen. DE INFANTERIESABEL. „Ze is ongeschikt om te steken en onbruik baar om te houwen. Het gevest is te zwak en zonder eenige hand bedekking. De scheede deukt spoedig en breekt soms zelfs middendoor. De sleepriem is averbodig, schade lijk en leelijkze belemmert de beweging op patrouille bij het doorkruisen van begroeid ter rein, terwijl daarenboven de tweede ring (tot sleepriemeen rinkelend geluid veroorzaakt." Ziehier een in weinig woorden saamgevat oor deel van een deskundige over de infanteriesabel der officieren. Als er dus morgen aan den dag wat te doen komt, zullen al onze infanterie-officieren, mits gaders de dienstdoende schutterij-officieren, zich onverwijld van een bruikbaar zijdgeweer hebben te voorzien. Of men dan wel even onverwijld aan de vele aanvragen zal kunnen voldoen Practischer lijkt het ons toe, wanneer men thans reeds, nu alles in rust en er alom vrede heerscht, den officier een bruikbaar wapen ver schaft. De „historie met de steek" in een onzer ha ventjes kan bovendien ook hier tot leering strekken. (Arnh. Ct.) Flcsschentrekkers. Meermalen is de vraag ter tafel gebracht, wat de post tegen de flesschentrekkerij kan doen. Practisch, zegt het weekblad „De Handelsbe langen," is deze vraag opgelost in de Vereenigde Staten, waar een wet bestaat tegen het gebruik der post voor bedriegelijke oogmerken of voor loterij-zaken. De postmeester-generaal Wilson heeft bevolen, geen brieven enz. meer af te geven aan som mige New-Yorksche firma's," die verdacht wor den te behooren tot in de wet genoemde cate- goriën. Eerst wanneer deze „firma's" tot genoe gen van de afdeeling posterijen hebben aange toond, dat zij een werkelijk geoorloofde zaak drijven, worden de brieven enz. weder aan haar afgegeven. Zeer zeker ware het te wenschen, zegt het blad, dat ook in ons land maatregelen konden worden genomen, die het handeldrijven der zwarte bende eenigermate bemoeilijkte, zonder gevaar op te danslustige jonge matrozen op den bak vereenigd geen gezellig koorgezang heeft vroolijk over het voorschip geklonken. Allen zijn stil en rustig; de plotselinge verschrikkelijke dood van Jan Gemeen heeft hen allen tot nadenken gebracht. Fluisterend wordt het gebeurde van daareven in al zijn verschrik kelijkheid bepraat en nog eens herhaalder heerscht door het geheele schip een ongewone angstige stilte. Op een houten puts (emmer), voor eene omgekeerde spoelbalie als tafel, heeft Blinde Dirk plaats geno men. Alleen met den stuurman, wien hij om scheeps- postpapier en eene enveloppe verzocht heeft, heeft Dirk een woord gewisseld. Met een groot stuk witte zeep heeft hij de ruwe handen een extra beurt ge geven, om het papier toch vooral niet vuil temaken; toen heeft hij een reuzenpruim achter de kiezen doen verdwijnen, om daarna met alle inspanning tot driemaal toe een briet te beginnen en een brief te verscheuren, tot het hem eindelijk mag geluk ken eene verzameling hanepooten biezen te krijgen, waar hij met trots op neerziet. Wilt gij weten wat hij geschreven heeft, luistert: Aan de wasfrou Maria Vastenbol woonende op het Knollepat aan het Nieuwediep. Seer Geliefde Maria. Als ik Uwes zoo noemp Dan is het omdat U veel geliefde Man Piet Vastenbol heeft opgehouwe te Leefe, zoodat Hij op deuze agter middag bij onge luk in Zee is koome te valle en dat Hij bijna weer an boort is terug gekoome. Ik ben toe Onder an- de fallereep trap gaan staan om Uwes Man daar leveren voor willekeur jegens handelaars te goe der trouw. Hoefbeslag. Iu de najaarsvergadering der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier zullen aan de navolgende per sonen, die het beste examen op den cursus voor hoefbeslag te Haarlem hebben afgelegd, van we- ge de vereeniging diploma's en gratificatiën van f 50 worden uitgereikt: Mathijs Koopman, ge zel, HeerhugowaardTeunis Bruntunk, gezel, Beemster; Pieter Bodegraven, baas, Zijpe (Scha- gerbrug); Cornelis Schild, gezel, Enkhuizen Pie ter Querner, gezel, Beemster; en Qornelis Slik ker, baas, Zijpe (Oudesluis.) Exeiitriek. Een sigarenfabrikant te Amsterdam heeft een doeltreffend reclamemiddel bedacht. Op de siga ren brengt hij met zekere stof den naam van het depot, waar zij verkocht worden aan, zoodat deze bij het rooken duidelijk te voorschijn komt en ook op de asch zichtbaar is. Deze sigaren worden in den handel gebracht onder den naam „Excentriek." hi. Bijna van al wat wij op de Tentoonstelling te zien krijgen kan veilig worden gezegd „Al les schon da gewesenToch vinden we er en kele zaken welke geheel nieuw zijn en waarop wij later de gelegenheid zullen hebben te wij zen. Wat zeer zeker nieuw is, is „het Schip," zoo als de Tentoonstellings-bezoekers kortaf den groo ten mailboot noemen. Wij weten niet wie eigen lijk op het denkbeeld is gekomen om in een waterplas op het terrein zoo'n groot schip neer te leggen, maar ingenieus was dat denkbeeld zeker, en het publiek heeft het dan ook met be langstelling begroet. Natuurlijk is het ingericht voor restaurant en koffiehuis, welke beiden met uitmuntend gevolg geëxploiteerd worden door den heer O. Reints, die jarenlang een „smulhuis" heeft gehad te Soerabaija en dus de aangewezen man genoemd mag worden voor een dergelijke onderneming, d. w. z. een half Europeesche, half Indische. Maar laat. ons het schip zelf nu eens gaan bekijken. Zoodra wij het dek betreden, dat vol stoelen en tafeltjes staat, maar waar men slechts zelden veel ledige stoelen vindt krijgen wij geheel en al den indruk van „aan boord" te zijn. Recht voor ons, de kombuis, rechts van ons, een rooksalon langs een breeden trap, toe gang gevende naar een tweetal groote zalen, welke samen de geheele lengte van het schip innemen, en waar den geheelen dag door gele genheid is om te dineeren, en waar o.a. tusschen 12 en 5 uur de Indische rijsttafel wordt gediend door vlugge en voorkomende Javaantjes, precies als in Indië zelf. Rechts en links die eetzalen bevinden zich kleinere vertrekjes: aan den eenen kant zijn de bureaux voor de administratie, aan den anderen kant hutten, geheel volgens het model van die der Mij. Nederland, een zeer comfortabel inge richte badkamer, een leeszaal en een damessa lon, beiden zeer rijk gestoffeerd, en elk voorzien van een pianino. Vooral het damessalon, gemeu beld in den stijl van Louis XV is, zooals de Franschen dit noemen, een „bonbonnière". De pianino is een Hoch prijkt er met een zeer wel gelijkend portret van H. M. de Koningin, naar het leven geschilderd door Therèse Schwarze. Weêr naar boven gaande, waar wij een heerlijk uitzicht hebben over het geheele Ten toonstellingsterrein, en de kombuis langs ko mende, werpen wij even een blik naar binnen. Niet minder dan negen koks en banketbakkers, onder aanvoering van den voormaligen chef de cuisine van wijlen den Prins van Oranje, zijn daar voortdurend druk in de weer om de hon- benede af te wagte, maar der was een Haaije vis in het Waater zoodat wij Hem allemaal toeriepe om wat vort te Maake, maar dat heit ie niet doen kunne, want ie swom Maar gewoon deur. En as ie beina weer An boort was toe heit de haaij Hem angepak en toen skreewde Hij nog een harde skreeuw en zei die nog Dirk en Uwes naam Marie en toe was ie weg zoodat ie niemeer was te finde. Van morrege mog ie nog zoo teuges mij segge asdattie Uwe een wizzel van de Zeekeretaris sou sende, omdattie Niemeer wou drinke en beter voor u sorrege. Maar nouw is hij doot en kan hij dat niemeer doen en zei ik nouw dat wizzele maar stuure, omdat u soo met de klijne jonge in de arremoet sout sitte. As ik uwe nouw niet der mee veraffe- renteer sel ik aftëntoe wel meer sende omdatte wij tog froeger ook verkeering gehat hebbe en ik alteit nog veul van uwe hout soo maakt uwe dan maar niet benouwt voor de toekoms en skrijf u dan ook eens weer aan die zig noempt uwe froegere minaar DIRK KOOI'ER matroos eerste klas vaste koor (corps) kanenier op de Majesteit Linga eilant Bankka. (Slot volgt). derden hongerigen, die dagelijks de boot bezoe ken, te spijzen. Iloe in die betrekkelijk kleine ruimte dit personeel daar steeds in slaagt, is echter velen een raadsel, te meer daar alles moet worden gekookt, gebakken en gebraden op één enkel fornuis en in één enkelen daaraan ver bonden banketbakkersoven. Dat dit toch mo gelijk is, pleit zeker evenzeer voor den chef de cuisine, den heer Ghapelleals voor den fabri kant van dat fornuis, den heer G. Rinckeral hier, die daarmede een uitmuntend stuk werk heeft geleverd. De heer Reints, die een man van smaak is, heeft zich trouwens voor de geheele inrichting van de boot uitsluitend gewend tot prima hui zen, zooals tot de firma Gescher Kemper voor de stoffeering, tot Gebrs. Thonet voor de stoelen, tot de firma van Erven Dorens voor de spiegels, tot den heer v. Zanten voor het zilverwerk, enz. De bediening is opgedragen aan een dertigtal kellners en eenige oberkellners, allen gedoscht in een keurige liverei. Zeggen wij ten slotte nog dat de boot bepaald „furore" maakt. Ieder, die sedert de opening van de Tentoonstelling hier een dinetje te geven heeft, doet dit „op het schip", niet alleen omdat het er zulk aardig en gezellig zitten is, maar ook omdat de ondervinding reeds geleerd heeft dat de heer Reints voor een delicieus menu weet te zorgen. De reputatie, welke hij in Indië heeft verworven, houdt hij kranig op. Recht tegenover het schip strekt zich de We- reldbazar uit, waar men nog altijd aan het tim meren is. Eiken dag wordt er weder een leeg hoekje bezet en steeds met een koffiehuis of restauratie. Hoeveel café's en bierhuizen er wel zijn, moge de hemel weten! In hoofdzaak worden ze afgewisseld door Turksche ba zar, waar allerhande en meer of minder au thentieke Oostersche snuisterijen worden verkocht, benevens tapijten en nogat. Verderde drankwinkeltjes, die zijn opgericht door den Volksbond, waar natuurlijk geen spi ritualiën verkocht mogen worden.Daar drinkt men voor 3 centen een kop koffie of thee; voor 4 een kop cacao, voor 5 een glas melk of een glas bier. Het zit er altijd vol, inzonderheid met in zenders en representanten. De Hollandsche IJzeren Spoorweg Mij. en de Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heb ben er elk een kostbaar en smaakvol ingericht informatie-bureau, waar alle mogelijke reisgid sen, tarieven en tabellen kosteloos ter inzage liggen en waar dagelijks eenige uren lang een beambte alle gewenschte inlichtingen verschaft. Verderop bevindt zich in een uitgestrekt com partiment de Chineesche afdeeling, waar won derschoon goed te zien is, vooral voor dames is het daar om er bijna niet vandaan te komen. Zelden zagen wij zulk kunstig borduurwerk, ge heel met de hand vervaardigd; voorts wordt er de aandacht getrokken door zeldzaam fraai snij werk in hout en ivoor, door een kostbare ver zameling porcelein en door een menigte zijden stoffen in alle kleur schakeeringen. De Chinezen, die wij er aantreffen in hun vreemdsoortig na tionaal kostuum en die tamelijk wel Fransch en Engelsch spreken zijn bescheiden en voorkomend. Wat bescheidenheid aangaat, leveren zij een groote tegenstelling op met de Turksche koop lieden op de Tentoonstelling. Politiek Overzicht. I >nitscliland. De feestelijkheden bij-de opening van het scheepvaartkanaal Kiel-Hamburg zijn achter den rug. De Keizer heeft daarbij zijn best gedaan te doen uitkomen, dat de aanleg van dat kanaal een werk des vredes was. Daar gelaten nu het feit dat eene dergelijke bewering geheel in strijd is met het militair karakter dat de feesten droegen (Burgerlijke autoriteiten wa ren zelfs niet genoodigd), is toch een dergelijke bewering opmerkelijk in den mond van Duitsch- lands keizer. Als alle mogendheden inderdaad den vrede willen, waarom verstaan ze zich dan niet met elkander om eene vermindering van oorlogslasten mogelijk te maken, of om het dwaze en onchris telijke militarisme geheel te doen verdwijnen. Of wantrouwen ze elkander? Of moeten soms de groote legers dienen voor binnenlandsche vijanden die de heerschende burgerklasse meent te zien in vooruitstrevendeof revolutionnaire stroomingen? Het laatste vermoeden wordt bijna zekerheid als we denken aan sommige toespraken van den Duitschen keizer tot zijne soldaten, waarin hij rondweg de mogelijkheid stelde dat zij ook tegen over binnenlandsche vijanden konden komen te staan; en als we denken aan de indiening van de monsterachtige Umsturz Vorlage. De sterke arm van het leger en de hulp van de wet, die zullen de reactie helpen om den vooruitgang tegen te houden, om socialisten en dergelijken hetzij te dooden, of in de gevange nis te werpen. Maar om die binnenlandsche vijanden te beter te kunnen fnuiken, moet er met de mogelijke buitenlandsche vijanden vrede zijn. Daarom roept de Duitsche keizer bij de opening van het Kiel- sclie kanaal vrede vrede, al bewijst de aard van het feest en het doel van den aanleg van het kanaal dat de geest van den oorlog in zijn hart woont. Eng-eliincl. Het liberale kabinet dat onder lord Rosebery als Premier Engeland re geerde, stond in den laatsten tijd reeds bijzonder wrak. De vorige week meldden wij reeds hoe het alles moest doen om de regeeringsgezinde

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 2