„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 7 Juli 1895. In het algemeen is het niet gevaarlijker met dynamiet om te gaan, dan met buskruit. Het behandelen van versche wonden met ascli, wordt door den Russischen dr. Paschkow aanbevolen. Men kan zich de asch spoedig en goed verschaffen, door een stukje zuivere wollen of linnen stof te verbranden. Slecht uitziende wonden doet men het best, eerst met een borax- oplossing uit te wasschen. De asch, in verbin ding met het bloed vormt namelijk een bescher mende korst, waaronder de wonde spoedig heelt. Een huurkoetsier te Haarlem, die aan het Zendingsfeest te LEIJDUIN een voordeeltje wilde behalen, had twee paarden gespannen voor een grooten janplezier en met krijt daarop ge schreven 30 Sent per Perzoon Zendingveest. Hiermede haalde hij personen van het station af en vervoerde die naar Leijduin. Toen hij evenwel bij de Groote Houtpoort even stilstond, kwam een grappenmaker en veegde de s en de t van het woord Zendingveest" weg, zoodat er nu stond „Zendingvee." 'tWas zeker een ongepaste benaming, maar het komieke van 't geval was dat de koetsier het niet eerder ontdekte voordat hij, weer aan 't station gekomen, hooren moest dat men geen lust had zich naar Leijduin te laten rijden in een wagenwaar zulk een beleedigend opschrift op stond. Politiek Overzicht. Duitschland. In verband met hetgeen wij de vorige week schreven over de oorlogs zuchtige houding, die ondanks zijn geroep van vrede de Duitsche Keizer blijkt aan te ne men, is het voor onze lezers voorzeker van be lang te vernemen wat een Pransch geleerde, de heer Ernest Lavisse, (lid der Académie) aan het adres van den Duitschen Keizer zegt. In een open brief gericht aan den Keizer ves tigt hij er de aandacht op, dat de Keizer bij de feesten te Kiel steeds heeft gesproken over den vrede, maar niettemin groote toebereidselen maakt voor het vieren van den vijf en twintigsten ver jaardag van den oorlog van 1870. Daarmede, zegt hij, wordt niet die bepaalde oorlog, maar de oorlog in het algemeen gevierd. En dat terwijl de wereld blijkbaar een histo risch keerpunt heeft bereikt. Voor het heden geeft Europa het beeld te aanschouwen van twee legerkampen, het verbond van twee (Frankrijk en Rusland) tegen het verbond van drie (Duitsch land, Oostenrijk, Italië.) De toekomst zal baren eene bedreiging van Amerika en van het oosten (Japan). Met het oog daarop moeten de Staten van Europa zich ver eenigen. Want er is een binnenlandsche en een buitenlandsche Europeesche politiek. Het welzijn van Europa is hoogst wenschelijk voor de menschheid omdat in Europa aan het leven steeds de hoogste zedelijke maatstaf wordt aangelegd. Op dat toekomstig welzijn kan de Keizer van Duitschland door zijn machtige positie den groot sten invloed uitoefenen. Hij heeft thans de keus tusschen een roem aan het verleden ontleend (1870), en den veel hoogeren roem te helpen medewerken aan het toekomstig belang der menschheid. Waarom zou hy zich met het mindere tevreden stellen. Hij kieze het betere lot. Frankrijk. De Fransche Regeering zoekt nog maar steeds naar middelen om het tekort van 51.000.000 francs, dat de begrooting oplevert te dekken. Deze en de voorgaande weken beraadslaagde de kamer over eene belasting op den alcohol. Verschillende artikelen van de door den heer Ribot daartoe ingediende wet waren reeds be handeld, toen de heer Vallé een amendement indiende omvooreerst de invoerrechten op al coholische dranken te vervangen door eene ver hooging der alcohol-belasting, en ten tweede het alcohol monopolie (de alleenhandel door den Staat) in te voeren. Het eerste werd aangenomen; tegen het tweede, het monopolie, verzette zich als echt liberaal de heer Ribot. Immers dan zou de Staat ingrijpen in de verhoudingen der burgers onderling de eerste stap ware gedaan in socialistische richting (de staat regelende de maatschappelijke huishou ding en de voortbrenging) en dat kon de heer Ribot als leergetrouwe liberaal niet toestaan. Niettemin nam de Kamer, in deze onbewust hulde brengende aan de gedachte waarvan het socialisme uitgaat, het amendement aan. De minister weigerde zijn ontwerp te veran deren en verzocht slechts het terug te mogen zenden naar de commissie. Nadat men den prijs der belasting voor likeuren van verschillend gehalte had bepaald, besloot men het debat over de wenschelijkheid van een monopolie uit te stellen tot Zaterdag 6 Juli. Engeland. In afwachting van de ont binding van het Parlement, die, indien enkele dringende en belangrijke zaken zijn afgedaan, elk oogenblik kan plaats grijpen heeft Lord Salisbury, de leider der Conservatieve Tories, thans Minister-President, reeds de verschillende leden van het Ministerie benoemd. Dat Ministerie welks leden wij, om onzen lezers niet noodeloos te vermoeien, maar niet met naam en toenaam zullen vermelden, valt algemeen nog al in den smaak. Zelfs de bladen der liberale tegenpartij erkennen de verdienste van vele der nieuwe Ministers en andere functionarissen. Het is gebleken dat de bewering van den afgetreden Minister vanOorlog BannerinannCamp- bell onwaar was. De ammunitie voorraad bleek onvoldoende, De heer Gladstone, sedert dertig jaren de er kende geniale leider der liberale partij heeft in een schrijven aan de kiezers van zijn district Mid-Lothian te kennen gegeven dat hij niet meer wenscht gekozen te worden als lid van het Lagerhuis. Hij zegt hiermede een moeielijke maar roemvolle loopbaan vaarwel. Het is te ho pen, dat zijne opvolgers als leiders der liberale partij in staat mogen blijken zijne plannen en idealen te verwezenlijken. Voorloopig is daarop bij een Ministerie Salisbury niet veel kans. Belg-ië. De Belgische Volksvertegenwoor diging benevens de Senaat, hebben de credieten goedgekeurd door de Regeering ten behoeve van den Congostaat aangevraagd. In den Senaat, die vrijwel conservatief is, ging dat zonder veel verzet. In de Volksvertegenwoordiging had het meer moeite in. De Radicalen en de Socialisten ver zetten zich heftig tegen de aanneming van het voorstel. De socialist Van der Velde noemde de leden van het syndicaat dat den Congostaat 6.000.000 franc leende tegen 6 procent, een troep Shylocks (woekeraars). Defuisseaux beweerde dat bij de lezing der statuten der Congovereeniging bleek hoeveel er gestolen is. Nadat de socialistische afgevaardigden de zaal verlaten hadden werd er gestemd. Met een be grijpelijkerwijze groote meerderheid werden toen de credieten door de kamer goedgekeurd. Het blijft echter de vraag of deze hulp af doende is. Als de Congostaat niet zelf met zijne inkomsten de uitgaven kan dekken moet Belgie weer te hulp komen. Maar waarom toch Die geheele zaak is een particuliere onderneming van den koning, waar België niets mede te ma ken heeft. Nu zal de overheerschende clericale partij, wellicht door een blinde traditioneele vor stenliefde geleid, België in het ongeluk storten om den vorst te redden. Het blijft de vraag of het reeds weinig populaire koningschap daar mede in populariteit wint. Cuba. Het blijkt op Cuba niet pluis te wezen voor de Spanjaarden, ondanks de goede tijdingen die de Spaansche Regeering steeds be weert te ontvangen. Nu weer vraagt Maarschalk Martinez Campos eene versterking van 14000 man aan. Volgens de berichten van de New-York He rald lijden de Spanjaarden voortdurend neder lagen, terwijl slechte voeding, gebrek aan disci pline en degelijke legerorganisatie het hunne bijdragen om de Spaansche soldaten bleek, af gemat en ziek te maken. Gaat dat zoo voort, dan kan Spanje door het verlies van Cuba nog eens op waardige wijze het feest gedenken, dat het voor 300 jaren be zig was het rijke en machtige Holland te ver liezen. Dusland. De enorme voortbrengende kracht, die het machinewezen blijkt te kunnen ontwikkelen, doet in de hoofden der regeerders het besef geboren worden dat er iets moet ge daan worden om te voorkomen dat de betrok ken industrie juist door hare groote voortbren gende kracht ten gronde gaat. Zonder echter tot de onvermijdelijke gevolgtrekking te komen dat de nieuwe voortbrengingswijze een nieuwen bezitsvorm noodig maakt en dat in plaats van de concurrentie heilzame samenwerking moet komen, leidende tot eene gemeenschappelijke voortbrenging (socialisme), gebruikt de Russi sche regeering dwangmiddelen, wetten en boeten om de ontembare voortbrengende kracht der fa brieken te bedwingen, aldus den zegen die uit die overvloedige voorbrenging zou kunnen ont spruiten, door overvloed van levensbehoeften, belemmerende en keerende. Bij keizerlijk besluit van 2 Juli is het regle ment (poging tot regeling) betreffende de suiker nijverheid bekrachtigd. Elke fabriek, die meer dan 60,000 pud pro duceert, behoudt 25 pc. dezer meerdere opbrengst, onder toezicht der belasting-beambten voor den in entrepot opgeslagen voorraad. Dit bedrag mag echter voor alle fabrieken niet hooger wezen dan 5,000,000 pud. Wanneer de productie hooger is dan het gemiddelde bedrag van het verbruik gedurende de laatste drie jaren, zal daarvan eene dubbele belasting worden geheven. Wanneer de suiker wordt uitgevoerd, ontvan gen de producenten den door hen betaalden accijns terug. Mocht het voorkomen, dat de uit voer bijzonder groot wordt, dan kan de minister raad deze vergoeding lager stellen. Omtrent de opvoeding van Chineesche kinderen worden in een door missionarissen uit gegeven tijdschrift de volgende bijzonderheden vermeld. De Chineezen laten de kinderen soms geheel aan hun lot over. Doen zij dan iets, wat den toorn der ouders opwekt, dan worden zij uitge scholden en erbarmeloos geslagen. De straf staat zelden in verhouding tot de beteekenis der over treding. Liegen, schelden en driftig worden be schouwen de Chineezen als een gepaste aardig heid. Daarvoor straffen zij de kinderen nooit; zij beloonen hen soms nog met een glimlachje. In hetzelfde tijdschrift worden eenige opmer kingen van vrouwelijke zendelingen uit de ver wijderde provincie Yunnan in het Zuid-Westen opgenomen omtrent de onwetendheid der daar wonende Chineezen. Zeer dikwijls wordt ons ge vraagd, aldus schrijft men Kunt gij niet ver- seheidenen voeten diep den grond inzien? Ver zamelt gij kostbare dingen op onze bergen Heeft onze keizer niet een uwer vrouwen ge trouwd Dit laatste wordt algemeen geloofd, want Mandsjoerije ligt voor de bewoners van Yunnan op ongekend grooten afstand. Van Pe king hebben zij wel eens gehoord, maar verder gaat hun kennis ook niet. Zij meenen dat En- land in de nabijheid van Peking ligt. Burgerlijke Stand. Gemeente Noordscharwoude. Ingeschreven van 1 30 Juni 1895. Geboren Cornelis, z. v. P. Keeman en T. de Wit. Ondertrouwd en Getrouwd Jan Smit, 24 jr. en Jetje Harrevelt, 21 jr. Overleden Antje, d. v. K. Schuit en A. Mak, 6 mnd. Hermina, d. v. J. van Essen en A. Kuijk, 3 weken. Gemeente Oudcarspel. Ingeschreven van 1 30 Juni 1895. Geboren Johannes Martinus, z. v. JanBram- mer en Catharina Zut. Jan, z. v. Hermanus Barten en Jans Groeneveld. Ondertrouwd en GetrouwdA. Bruin en B. Kruijer. C. A. Mul en C. Admiraal. Overleden Alida Buur, oud 1 jr. Hark Breed, oud 58 jr. wedn. van Antje Ootjers, later van Maartje Zwaag. Jan Dekker, echtgenoot van Maartje Hart, 58 jr. Gemeente Zuidscharwoude. Ingeschreven van 130 Juni 1895. Ondertrouwd: Jan Jonker en Antje Glas. GetrouwdDirk Jongbloed en Trijntje de Jong. Geboren: Cornelia, d. v. G. Bekker en M. Smit. Gerardus, z. v. G. Bekker en M. Smit. Neeltje, d. v. C. Koorn en M. Pot. OverledenJacob Kos, 17 w. Johanna v. Kleef, 6 m. Aagje Krujjer, 4 w. Jan Kroon, 34 jr. Anna Maria Zijp, 32 dagen. Gemeente Broek op Langedijk. Ingeschreven van 130 Juni 1895. BevallenW. Visser, geb. Schoon d. A. Glas geb. Jonker z. A. Biersteker geb. Smit z. W. Hart geb. de Boer d. Gehuwd J. Pleegboer en Tr. Keizer. J. Bak ker en N. Schoon. J. Krak en A. de Geus. Overleden: N. Blom, wed. Abr. Balder 74 ja ren. Jb. Kostelijk echtgen. van Tr. Vroegop 45 jaren. Gemeente Haringkarspel. Ingeschreven van 130 Juni 1895. GeborenAnna, d. v. Klaas Bakkum en Antje Komen. Cornelis, z. v. Jacob Kiek en Marijtie Roos. Johannes, z. v. Jan Hessing en Engeltje Schoen. Jacob, z. v. Cornelis Spaans en Anna Maria Tol. OverledenPieter Volkers, 5 m. Grietje Groot, 19 jr. Adrianus Johannes Strooper, 4 m. Geertje Meester 13 jr. Gemeente Sint Pancras. Ingeschreven van 130 Juni 1895. GeborenLucia, d. v. Cornelis Josephus Abbes en Cornelia Catharina Bloothoofd. Anna, d. v. Jan Booij en Guurtje Marees. Pieter, z. v. Jo hannes Kooij en Maartje de Geus. Gemeente Winkel. Ingeschreven van 130 Juni 1895. Geboren: Arien, z. v. Klaas Slooves en Trijn tje Spaans. Klaas, z. v. Jan Middelbeek en Trijn tje Slotemaker. OverledenArie Liefhebber, 44 jr. Cornelis Koorn, wednr. van A. de Beurs, 64 jr. Gemeente Koedijk. Ingeschreven van 130 Juni 1895. OndertrouwdCornelis Petrus van der Vlugt, te Alkmaar en Maria Cornelia van der Kwast, alhier. Arie Vader en Maartje Leegwater. GeborenMaarten, z. v. Maarten Koorn en Aaltje Vries. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. ZITTING VAN 2 JULI. J. S., Urk, diefstal van een kip, 2 maanden gev. G. W. H. en T. J. B., Alkmaar, wederkeerige mis handeling, le 6 maanden gev., 2e vrijgesproken. S. B. en W. K., Zuidscharwoude, onderlinge mis handeling, de eerste 7 dagen, gev., de tweede f6 boete, subs. 3 dagen hecht. J. N., Anna Paulowna, verduistering van sieraden, 4 maanden gev. en f40 schadevergoeding. D. Z., Enkhuizen, diefstal, 3 maanden gev. J. K., Medemblik, bedelarij, 5 dagen hecht, en 3 maanden opzending naar een bedelaarsgesticht. P. L. P., Hoorn, mishandeling, 4 weken gev. J. W., Avenhorn, het niet aangeven van een paard in de personeele belasting f125 boete. D. K., J. P., J. V. en P. G., Medemblik, vernieling en wederspannigheid, uitgestelde zaak van 25 Juni, de le en 3e 3 weken gev., de 2e en 4e 8 weken, gev. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 7 Juli voormiddags 9.30 uur, Ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE Zondag 7 Juli voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema. GER. GEMEENTE. Zondag 7 Juli voorm. 9 uur, nam. 2.30 uur. Ds. Boeijinga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 7 Juli v. m. 9.30 uur, Ds. G. W. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 7 Juli vm. 9 uur, Avondmaal nam. 2 uur. Dankzegging Ds. Gemser. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 7 Juli v.m. 9.30 u. nam. 2.30 u. Ds. W. B. Renkema, pred. te Rijnsberg. GEREF. KERK B. Zondag 7 Juli vm. 9 u. nm. 2 u. Ds. Bak ker. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 7 Juli voorm. 9.45 uur Ds. Vrijer. Marktberichten. Groentenmarkt van Broek op Langedijk. Maandag. Aardappelen f .70 a 0.85. Wor telen f 1.40 a 1.70 per 100 bos. Bosuien p. 100 bos. Dinsdag. Aardappelen f .70 a f .90 Worte len f 1.20 a f 1.80. Woensdag. Aardappelen f .70 a f .80 Wor telen f 1.— a f 1.50. Donderdag. Aardappelen f .65 a f 80. Wor telen f 1.20 a 1.40 Vrijdag. Aardappelen f .65 a f .80 Zaterdag. Aardappelen f .60 a f .80. Worte len f .70 a fl. ALKMAAR 6 Juli 1895. Aangevoerd 3 Paarden f 90.— a f 12510 Koeien f 120 200.— 12 Nuchtere kalveren f 8— a f16. 37 Schapen f 10. af 18.177 Lammeren f 8.— af 14.—49 Magere varkens f 9.a f14.432 Biggen f4.— af 6.— 3 Bokken en Geiten f 3— af8.1 kleine id.f 1.50at0.—nieuwe Aardappe- en fl— k fl.25 p. mandje Wortelen f 2.50 per 100 bos Kippen f 0.15 a fl.50 Konijnen f .10 a 90 Kipeieren f3 .50 a f4— per lOOstuks Eendeieren 4. per 100 stuks; Boter per kop f 0.45 a f 0.50 Peren f per zak; Bloemkool t.af per 1.0 Uien f2.50 per 100 bos Rapen f per 100 bos. ALKMAAR, 5 Juli. Aangevoerd 515 stapels Kaas, wegende 182147 Kg. Kleine f28. Commissie f25.— Middelbare f26.50 72 HL. Granen, als 11 Tarwe f 6,— a f 9 Rogge f 4,85 af,, Gerst f af,, 1 ld. Chev. f a f 47 Haver f2,87 a f3,25 Paardenboonen f a f Bruine f—a f Citroen f a f Duiven f a f Witte f-,a f0 Kanariezaad f 0,— 3 Rood Mosterdzaad f 14,25 a f Geel id. f af Koolzaad f a f Lijnzaad f af, 0 Kar- wijzaad f a f 1 Blauw Maanzaad f—a f—1 Groene Erwten fa f—2 Grauwe id. f 10,a f—Vale id. f af, Witte f af,. SCHAGEN, 4 Juli. 8 Paarden f 60 a f175., Stieren f —af —,28 Gelde koeien f 110 a f230, 14 Kalfkoeien f120 a f 180, Vaarzen f af ,15 Nuchtere Kalveren f 8.a f 16,40 Schapen f 19. a f27,32 Lammeren f 8,af 13,15 magere Varkens f 7.50 a f 11,50, 34 vette var ken f 0.30 a 0.33 per K.G., 30 Biggen f 3.50 a f 6—, Boter per kop f 0,40 a f0,45, Kip eieren f2.,50 a f3—, eenden dito f3—a f3.15 per 100 stuk. 3 bokken en geiten f 0.50 a f 5— De vleesclietende boom van Madagascar. Op Madagascar groeit een boom, die eenig in zijn genre is, en door de natuurkenners Tépé- Tépé wordt genoemd. Het is de „Drosera ro- tondifolia" van Darwin, doch oneindig veel grooter. Deze laatste grijpt slechts insecten of kleine stukjes vleesch, die men haar aanbiedt en die zij in haar bloemkelk insluit, om er het bloed uit te zuigen, en de nitgedroogde over blijfselen weg te werpen. Den Tépé-Tépé kan men niet beter vergelijken dan met een reus- achtigen denne of pijnappel van drie meter hoogte bij eene breedte naar verhouding. Deze reusachtige pijnappel, die den stam van den boom uitmaakt, is zwart en zoo hard als een blok ijzer. Op den top van dezen kegel, die ongeveer 50 a 60 centimeter breed is, bemerkt men een tiental bladeren, die, evenals die van een banaan, zacht en buigzaam zijn en naar beneden hangen doch met dit verschil, dat zij sterke nerven be zitten evenals die der aloë's en eindigen in pun ten, die buitengewoon scherp en hol zijn. De kleur dezer enorme bladeren is donker groen en hunne randen zijn voorzien van scherpe stekels, die zuigwerktuigen van vrij groote af metingen bezitten. Als men op een rotsblok staat om dezen satanischen boom te bezichtigen, dan bemerkt men een ronde kegel, welks inwen dige lichtrose is gekleurd en eene komvormige gedaante heeft. Het is geene bloem, doch een soort van trechter, eene reusachtige zuigmonding, die een soort kleverig, walgelijk, zoetachtig vocht be vat, dat aanmerkelijke slaapverwekkende en ver giftige eigenschappen bezit. Rond dezen vreem-

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 3