„.Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 14 Juli 1895. cent een toertje maken dat nog lang geen 5 mi nuten duurt, maar waarvan vooral 's avonds een druk gebruik gemaakt wordt door jongelieden en dames van de halve en kwart wereld. Het is er dan voortdurend stampvol met kijkers. Een café en een orchestrion completeeren natuurlijk het geheel. Het caroussel, dat er in de buurt staat en met stoom wordt bewogen, heeft het schier even druk en wordt hoofdzakelijk bezocht door ongeveer dezelfde clientèle. Anders is het met de beignets- en poffertjes kraam. Het is er minder druk en vindt men er raeerendeels dames en kinderen. De kraam is een filiaal van het wafelenhuis van den Hr. P. Koppen, in de Kalverstraat en is aan de eene zijde geheel gemeubeld en inge richt in 17e eeuwschen stijl; de verlichting ge schiedt er b. v. door middel van oude keuken lampen, de ruiten zijn in lood gevat; er wordt gebakken op een houtvuur en de bediening ge schiedt door een paar kellners in Oud-Hollandsch kostuum. Aan den anderen kant is de kraam daarentegen op geheel nieuwerwetsche wjjze in gericht. De verlichting geschiedt er electrisch en wordt gebakken op een gastoestel, enz. enz. Tot in de kleinste bijzonderheden zijn de beide genres uiterst konsekwent doorgevoerd. Wat den Amerikaansche schommel aangaat, die er naast staat, daar verzoeken wij u zelf maar eens in te gaan, om ons op uwe beurt te vertellen hoe gij daar door één gehotst wordt, in dien tusschentijd gaan wij ons eenige oogen- blikken vermaken in het Eir de Salon, dat aangrenst. Politiek Overzicht. Duitschland. De oude Bismarck, een maal een persoon van groote beteekenis is het wel waard dat eenige beschouwingen aan hem worden gewijd. Er schijnt namelijk in den laat- sten tijd een groote verandering bij hem te heb ben plaatsgegrepen. Men kent de geschiedenis wier onaangenaam begin, het plotseling en grievend ontslag door den keizer aan Bismarck, zijn's grootvaders rech terhand, gegeven, gevolgd werd door een strijd met heftige aanvallen en critieken op het regee- ringsbeleid en die eindigde met een wel wat theatrale maar waarschijnlijk toch rechtgemeende verzoening met den keizer. Bij de viering van zijn tachtigsten verjaardag, waarop de oude Rijkskanselier, op voorgaan van den keizer als om strijd door de talrijke en on ophoudelijk zich vermeerderende bezoekers werd geëerd, schijnt het vertoon van al die hartelijk heid, het bewijs dat de grondlegger van Duitsch- land's eenheid, in de harten van duizenden in gezegend aandenken leeft, bij von Bismarck de hoop op een herstel in de oude waardigheid ge wekt te hebben. De goede kluizenaar, in de politiek een mees ter, meende waarlijk dat al die schitterende toe spraken en toasten woord voor woord gemeend waren. Maar nu volgde na de Bismarck-opwinding, de opwinding der feesten van het Kielsche ka naal. Toen bleek in het feit dat von Bismarck ge heel werd vergeten, hoe diep de voorgewende sympathie en bij den keizer die voorgegaan was en bij het op zijn voorgaan steeds wachtend publiek zat. Von Bismarck werd niet genoodigd bij de ope ningsfeesten. Van von Bismarck die toch met den peet van het kanaal, den ouden keizer Wil helm I, de eenheid van Duitschland had helpen stichten, werd in 't geheel niet gerept. En de opening van het kanaal heette nogal eene be kroning van het werk des vredes voor 25 jaar Als het waar is. Voeg hierbjj de omstandigheid dat een der zonen van Bismarck een minder aanzienlijke betrekking verkreeg dan zjjn vader wel ge- wenscht had en ziedaar reden te over voor den ouden man om van uit zijne woning Friedrichs ruhe een onaangenaam gebrom te laten hooren, waaruit duidelijk blij kt hoe weinig ingenomen hij thans is met den keizer en den huidigen gang van zaken. Het ware een schooner einde geweest, zoo de oude man stierf met den stralenkrans om het hoofd die nooit der miskende grootheid wordt onthouden. Nu is hij bezig den roem te doen verbleeken, die hem zijn levensloop voorzeker waard gemaakt heeft, die door zijn plotseling ontslag een verboden iets scheen geworden te zijn, maar die bij de viering van 80sten geboor tedag weer wat scheen opgefleurd te zijn. Frankrijk. Zaterdag 6 Juli is door de Fransche Kamer een amendement van den heer de Guillemet aangenomen, inhoudende het ver zoek aan de Regeering om binnen 6 maanden de voorwaarden op te geven waarop de Staat zou kunnen overgaan tot het invoeren van een Staatsmonopolie voor alcohol. Zoo dat plan ten uitvoer wordt gelegd, een goed begin van wat men' zou kunnen noemen de regeling van de voortbrenging door den staat. De beweegredenen die den Staat naar die rich ting heen drijven zijn echter meer van finan- cieelen dan van menschlievenden aard. De hui dige regeering heeft geld noodig, veel geld. Meer belastingen heffen gaat haast niet. Nu zal men het beproeven, door met uitsluiting van de par ticuliere nijverheid, en den ondergang van velen na zich slepende, zelf eene industrie ter hand te nemen. Dit geschiedt echer niet in het belang der gemeenschap maar in het belang van het regeeringslichaam, de bestuursmachine, die men „Staat" heeft gedoopt. De Staat komt dan vijan dig te staan tegenover de belangen der burgers. Indien de Staat zoo optrad ten opzichte van meerdere industriën of vakken, zonder dat in het belang der burgers een regeling van den arbeid had plaats gehad, zonder dat ook de Staat zich belastte met de verdeeling der voortbrengselen onder de burgers, dan had men de hatelijkste vorm gekregen, waarin de eene klasse over de andere kan heerschen. Dat zou men Staatssocialisme noemen. Dat gevaar is slechts te voorkomen doordat het volk, het gevaar kennende en van het stem recht gebruik makende in plaats van het liberale, het democratische regeeringsbeginsel in toepassing brengt. Het liberale regeeringsbrginsel (de Staat ont- houde zich van elke bemoeiing met de verhou ding der burgers onderling) vindt zijne oplossing in Staassociali8me, het eenige middel om een Staatsbankroet te voorkomen. Het democratische beginsel, dat wel degelijk wil dat de regeering zich zal bemoeien met de verhoudingen der bur gers onderling vindt, nadat de regeering door arbeids wetgeving regeling van loon en arbeids duur, pensioen verzekering, enz. aan de huidige wanorde een einde zal hebben gemaakt, zijne verwezenlijking in het democratische socialisme. Engeland. Maandag den 8en Juli is bij koninklijk besluit het Lagerhuis ontbonden. Van dat oogenblik af is dus de verkiezings strijd officieel begonnen. De liberale partij strijdt onder de leuze: Voor Home Rule (Eigen bestuur in Ierland) en tegen het Hoogerhuis. De partij der conservatieven en liberale Uni- nisten (voorstanders van de vereeniging van Ierland met Engeland en Schotland, de Ünie,) keert de leuze om en strijdt dus onder de leuze. Tegen Home Rule en voor het Hoogerhuis. Cuba. Als bewijs dat het den Spanjaar den op Cuba nog maar steeds niet voorspoedig gaat, kan dienen dat de Spaansche Regeering deze week weder besloot 1500 man naar Cuba te zenden. Het crediet onlangs door de Volks vertegenwoordiging toegestaan is echter uitgeput. Waar moet nu de Minister het geld van daan halen Martinez Campos beweert nog niet genoeg te hebben. De opstandelingen ontvangen voortdurend versterking. Ondanks de protesten van den Spaan- sehen gezant worden uit Amerika voortdurend schepen met ammunitie naar Cuba gezonden die natuurlijk in de talrijke havens en baaien van het eiland gelegenheid te over vinden hunne lading te lossen. De Spaansche vloot is onmoge lijk in staat dat alles tegen te gaan, terwijl de Amerikaansche regeering natuurlijk alle vertrek kende schepen niet kon controleeren. Zoo schijnt de strijd der Spanjaarden op Cuba een wanho pige, die of, zoo de Spanjaarden hem winnen, millioenen gelds kosten of spoedig moet opgege ven worden bij gebrek aan geld en dus° ook aan strijdkrachten. Servië. Het ministerie Christitch is afge treden en vervangen door een ministeri Nova- kovitch. Dat wil zeggen dat een ander stel hoof den aan het werk is gezet om dezelfde moeie- lijkheid op te lossen, die onoplosbaar blijkt: het dekken van een blijvend tekort op de begrooting. Onder de plannen der nieuwe regeering noemt men vooreerst eene leening van 355.292.000 fr., geene kleinigheid, en verder het door den staat monopoliseeren van de vervaardiging van sigaret ten en lucifers. De door geljjke opvoeding op gelijk liberaal denken ingerichte hoofden der Fransche en der Servische Ministers komen dus tot de zelfde middelen om een staatsbankroet te voorkomen. De staat afdalende van hare positie boven de maatschappij, begeeft zich in die maatschappij en wordt monopolist, verbiedt de overige burgers zich met een bepaalde industrie bezig te houden en wil nu door als industrieel op te treden het geld, de smeer voor de regeeringsmachine, ver schaffen. Zoo wordt de staat in plaats van het boven de maatschappij staande regeeringslichaam gelijk aan een naamlooze vennootschap. Waar de voortgaande ontwikkeling van ons maatschappelijk systeem en blindheid voor het doel waar zij heen wijst, de huidige regeerin gen al niet toe brengen kan Buitenland. De Chineezen zijn gelukkige stervelingen men vecht onder elkaar, wie de eer mag heb ben China geld te leenen. En China, bewust van de groote heerlijkheid verbonden aan het leenen, laat verschillende landen daarvan genie ten en zegt in zijn volle onbaatzuchtigheid en goedertierenheid nu eens tot het eene land, dan tot het andere „Je mag." En edelmoedig wordt er dan nog een leeninkje opgezocht en gracieu- selijk bewaard voor de uitverkorenen, die dank baar zijn en der Chineezen goedheid prijzen Bewijs Het volgende bericht uit Peking in „New-York Herald" Het Tsung-Li-Yamen heeft bepaald dat een deel der tweede Chinee- sche leening tot delging der oorlogsschatting, welke ongeveer honderd millioen taels zal be dragen, zal worden gereserveerd door Groot-Bri- tannië. De leening zal gelijkelijk verdeeld wor den tu8schen Duitschland en de „Hong Kong and Shanghai Bank." - Tegen Pinksteren hebben zich, zoo wordt uit Briinii gemeld, een bakkersknecht Zelesky en zijn beminde Anna Roba door verdrinken in de Schwarzawarivier van het leven beroofd. Het paar was te arm om aan trouwen te kun nen denken en daarom zocht het uit wanhoop den dood. Het eenige voorwerp van waarde dat Zelesky bezat was een lot, dat hij na maanden lang sparen had gekocht en aan zijn moeder vermaakte. Op dit lot is thans een prijs gevallen van twintig duizend florijnen. Een trouwpartij met hindernissen had deze week te Meiszen plaats. Het bruidspaar maakte driemaal den tocht naar het stadhuis, voordat het veilig en wel in het huwelijksbootje kon stappen. De eerste maal had de bruidegom op den stoep van het stadhuis, het ongeluk zijn bruid op haar japon te trappen met het gevolg dat deze scheurde. Zoo gehavend kon zij niet voor den burgervader verschijnen en men moest dus terug naar huis om de schade te herstellen. Dit bracht de jonge dame in een zeer slecht humeur, zij deed haar aanstaande onderweg al lerlei verwijten en, ten tweede male voor het stadhuis gekomen, liep zij weg met de woorden: „Met zoo'n onhandigen man trouw ik niet." De ouders en de getuigen slaagden er echter met veel moeite in, haar op haar besluit te doen terugkomen en na voor de derde maal het stad huis betreden te zijn, werd de huwelijksband toch gelegd. Hoogste nouveauté: stakende kiezers! Aanwezig in Frankrijk! Zondag moest er een nieuwe gemeenteraad gekozen worden in de gemeente Estagel (in de Pyreneeën). Er zijn acht honderd twee en zes tig kiezers, doch slechts elf hebben hun stem uitgebracht. De kiezers hebben verklaard, dat zij in hun houding zullen volharden, zoodat men zich op zonderlinge gebeurtenissen voorbe reidt. Een anecdote van keizer Wilhelm I van Duitschland. In het jaar 1849, ten tijde dat de Duitsche keizerskroon en het geslacht der Hohenzollern voor het eerst met elkander in verband werden gebracht, gaf prins Wilhem van Pruisen de latere keizer van Duischland te kennen, dat hij wel nieuwsgierig was, om te weten of hij, de prins, ooit den keizersmantel zou dragen, en wanneer dat te verwachten zou zijn. „Koninklijke Hoogheid," beweerde een heer uit het gevolg van den prins, „het is niet moei lijk dat te berekenen. De kabbala (leer om uit de cijfers waar te zeggen) geef ons daaromtrent de zekerste uitkomst. Wij schrijven nu het jaar 1849. Tellen wij "bij dit getal de afzonderlijke cijfers er van op, dan krijgen wij 1849 -f- 1 -f- 8 -f- 4 -J- 9 1871, en dat zal het jaartal zijn hetwelk in de geschiedenis zal worden genoemd, als het jaar der stichting van het Duitsche Rijk en der kroning van Uwe Hoogheid." Dat kwam uit. Prins Wilhelm, later koning Wilhelm, werd inderdaad in 1871 tot keizer van Duitschland gekroond en tevens was toen de Duitsche eenheid een voldongen feit. Het was in Versailles, in 1871, dat de kei zer zijn verlangen te kennen gaf, om te weten hoe lang hij wel die keizerskroon zou dragen, m. a. w. hoe lang hij zou leven. (Niets gemakkelijker", zeide weer diezelfde heer uit het gevolg, „wij hebben nu 1871als we met dat jaartal evenzoo handelen, krijgen we tot uitkomst 1871 +1+8+7 1 1888. Dat jaartal geeft nu het einde uwer roemrijke regeering aan." Wij weten, dat inderdaad keizer Wilhelm in 1888 overleed. VRIENDEN. In den Zoölogischen tuin te Hamburg gaan, naar het schijnt, de dieren uitmuntend met elkaar om. De Hamburgsche diergaarde heefteen prachtcollectie dieren, dieren van alle landen, waaronder de zeldzaamste exemplaren en het is wel curieus, waar te nemen hoe uitmuntend dieren van verschillende rassen zich met elkaar verstaan. Een wonderlijke vriendschap, wonderlijk om het groote verschil in aard, en een zéér innige vriendschap tevens, hebben in den Zoölogischen tuin te Hamburg twee reuzen uit het dierenrijk gesloten. De olifant, een der grootste exemplaren uit het dierenrijk, die door een niet zeer hoog hek gescheiden is van zijn vriend den rhinoceros, heeft met dezen meermalen per dag een zeer vriendschappelijk onderhoud. Hij steekt zijn slurf naar den vriend uit en deze komt, wrijft zijn neus er tegen, aait den slurf met zjjn ge weldigen kop en beiden monsters brommen en steunen van vreugde en als zij behoefte aan el kaar gevoelen, roepen zij elkaar en betuigen op hun manier hun gevoelens van wederzijdsche hoogachting, waardeering en wat dies meer zijn. De bezoekers van den tuin hebben veel plei- zier in die dierenvriendschap. Overleden. Theodorus, z. van Lourens Biil en Trijntje Bos, 10 m. Gemeente Oude Niedorp. Ingeschreven van 1—30 Juni 1895. Getrouwd. Maarten Groot, wednr. van Catha- rina Smit, en Trijntje Dekker. Geboren. Agnes Cornelia, d. van Petrus Bruin en Maartje Slijkerman. Wilhelmina, d. van Pe trus Veldman en Trijntje Wit. Maarten, z. van Pieter Smit en Johanna Schollee. Gemeente Warmenhuizen. Ingeschreven van 1—30 Juni 1895. Geboren. Catharina, d. v. A. Commandeur en C. Goudsbloem. OndertrouwdIJf Dekker, 22 jr. te Warmen huizen en Leentje Groet, 22 jaar, te St. Maarten. Getrouwd: Geene. Overleden: Levenl. geb. kind van J. Bierste ker en G. Blankman. Antonia Nannes d. v. P. Nannes en G. Groot, oud 6 weken. Cornelia Waagmeester, oud 71 jr., weduwe van C. Wognum. Gemeente Heer-Hugowaard. Ingeschreven van 1—30 Juni 1895. GeborenGuurtje d. v. A. Beers en G. Kla ver. Marijtje, d. v. C. Danenburg en T. Groot. Anna, d. v. J. Zuurbier en G. Langedijk. OndertrouwdGeene GetrouwdSimon Klaver en Aafje van Stralen. Overleden: Levenloos aangegeven kind van J. Bras en C. Hoekma. Geertje, d. v. P. Groot en J. de Boer, 7 jr. Olof, z. v. H. Hartog en wijlen A. Boon, 16 md. Arie, z. v. J. Broeke- stein en W. Maartens, oud 15 Weken. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 14 Juli voormiddags 9.30 uur Ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE Zondag 14 Juli voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema. GER. GEMEENTE. Zondag 14 Juli voorm. 9 uur, nam. 2.30 uur. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 14 Juli v. m. 9.30 uur, Ds. G. W. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 14 Juli vm. 9 uur, geen dienst, nam. 2 uur. Ds. Versteeg. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 14 Juli v.m. 9.30 u. nam. 2.30 u. Ds. H. Balder, pred. te Terpost. GEREF. KERK B. Zondag 14 Juli vm. 9 u. nra. 2 u. Ds. Bak ker. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 14 Juli voorm. 9.45 uur Ds. Vrijer. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Gemeente Oudorp. Ingeschreven van 1—30 Juni 1895. Geboren. Maartje, d. van Cornelis Bos Az. en Aafje Bijman. Groentenmarkt van Broek op Langedijk. Maandag. Aardappelen f .60 a 0.70. Wor telen f a per 100 bos. Bosuien 1.10 af p. 100 bos. Rapen f 1.10 a f 1.70. Dinsdag. Aardappelen f .60 a f .70 Worte len f a f Rapen f0.90 a f 1.40. Woensdag. Aardappelen f .60 a f .70 Wor- len f a f Rapen f0.70afll0. Uien per 100 bos f 1.10 a f Donderdag. Aardappelen f .60 a f .70 Wor telen f af.Bloemkool le soort f 11. a f—Rapen f0.50 a f 0.80. Vrijdag. Aardappelen f .60 a f .70. Bloem kool le soort f8.— a f9.—. Zaterdag. Aardappelen f .60 a f .—.Worte len f a f SCHAGEN, 11 Juli. 4 Paarden f80 a f180., 3 Stieren f50.— a f 100, 56 Gelde koeien f 110 a 1245, 10 Kalf koeien f 160 a f 180, Vaarzen f af ,12 Nuchtere Kalveren f 2.50 a f 16,— 35 Schapen f12.— a f25,76 Lammeren f 9,— a f 14,— 20 magere Varkens f 9.— a f 11,—, 9 vette var kens f0.29 a 0.30 per K.G., 30 Biggen f 4.— a f 6.—, Boter per kop f 0,45 a f0,50, Kip eieren f2.,50 a f3.—, eenden dito f3.—a f3.15 per 100 stuk. 0 bokken en geiten f0.— afO.— ALKMAAR, 12 Juli. Aangevoerd 556 stapels Kaas, wegende 185872 Kg. Kleine 128 Commissie 125.50 Middelbare f26.— 86 HL. Granen, als 3 Tarwe f a f Rogge f af Gerst f af,, 31 ld. Chev. f a f .- 47 Haver f2,90 a f3,Paardenboonen f a f 2 Bruine f 9,- a f 17, Citroen f a f Duiven f a f jWitte fa f0 Kanariezaad f 0,1 Rood Mosterdzaad fa f Geel id. f af, Koolzaad f a f Lijnzaad f af, 0 Kar-

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 3