Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 29. Zondag 21 Juli 1895. 4e Jaargang. Plaatselijk Nieuws. Nïeuwstij dingen. FEUILLETON. VERGIFTIGD. NIEUWE* LMüllUkH C0UA1T. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oüdkarsfel, Züidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct-, franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. H. KEIZER. BUREEL: Woordscliarw oude. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 5 regels 30 ct., elke regel meer 55 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Oud-Karspel eh Noord scharwoude, brengt bij deze ter kennisse van het Publiek, dat bij hem op heden is ontvangen, een schrijven van den heer Commissaris der Koningin dezer provincie van den 12 dezer, le afd. No. 132/7462 betreffende doorvoer van rundvee nuar Frankrijk van den navolgenden inhoud: Tenvervolge op mijne circulaire van 3 Julijl. No. 132/7199, heb ik de eer U te berichten, dat, blijkens eene by my ingekomen mededeeling van den Minister van Buitenlandsche Zaken, de doorvoer door Frankrijk van rundvee herkom stig uit Nederland, zal behooren te geschieden per spoor in verzegelde wagens, na geneeskun dig onderzoek aan de Fransche grens. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, (get.) SCHORER. Noordscharwoude, den 14 Juli 1895. De Burgemeester van voorn, gemeenten, C. KROON. De eerste bloemkool werd jl. Zaterdag door den handelaar, den heer Joh. Frank ver zonden van Station Noordscharwoude. Als een Inzonderheid kan worden mede gedeeld, dat deze week reeds 1000 roode kooien zijn gesneden en geleverd voor f8.— de 100 stuks door den landbouwer C. Slotemaker te jVoordscharwoiulc. Ds. Bakker, pred. te Broek op Lange- dijk is 'beroepen naar de Geref. Gem. B, te Axel. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gemeente te Broek op Langedijk door W. H. Oosten te Middelburg. Langedijker toestanden. ii. Ik was allang reeds van plan geweest hem in de rede te vallen, doch mij werd daarvoor geen tijd gelaten. „De slechte tijd heeft mij ge maakt tot den man, meer bedacht op zelfbe houd".... was 't laatste wat werkelijk met kracht van overtuiging werd uitgesproken. Hierover kon ik niet nalaten mijne verwon dering te kennen te geven. „Maar zeg eens," vroeg ik, „dat ge tegenover uwe medemenschen niet langer den philantroop wilt uithangen, kan ik mij, op gronden die gij aan- voerdet, best begrijpen maar, uwe kinderen wor den grooter, komen eenmaal op den leeftijd dat zij wenschen zelfstandig op te tredenzij zullen uw raad inwinnen omtrent de wijze waarop zij het best hunne zaak zullen beginnen. Nietwaar, gij onthondt hun uw raad niet, maar tracht hun volgens uw rijpere ervaring, wenken te ge ven en de noodige toelichtingen te verschaffen, met den wensch dat hun arbeid gezegend moge worden. Met moed en beleid wordt de zaak of beter de bouwerij aangepakt en het schijnt, al wordt er veel gevorderd, dat die inspannende arbeid beloond wordt. Gij ziet pleizier aan uwe kinderen. Ge zijt verheugd, dat zij uw raad hebben opgevolgd en verheugt u telkens weer, wanneer zij de vruch ten van hun arbeid u keer op keer komen mededeelen Maar.een minder goeden tijd breekt aan. De reeds gespaarde penningen hebben reeds een bresje gestopt. En als 't zoo voort gaat, is er al eens geredeneerd, dan zal er dit jaar niet veel winst overschieten. Maar gelukkig, de bouwerij is - niet te hoog opgezet en een volgend jaar wordt misschien weer dubbel teruggeven, wat dit jaar is verloren Zoo hoopt men, doch ook 't volgend jaar is 't niet naar wensch gegaan en gij hebt uw zoon al eens een bemoedigend woord moeten toe spreken, toen hij met klaagliederen voor den dag kwam. Kortom, toen 't eind van de ge schiedenis was, dat vaders hulp noodig was, en wel zijn financieele hulp,.... toen dacht ge er geen oogenblik aan hem over te leveren aan vreemd handengij schonkt hem uw hulp, gij gaaft en gaaft nog eens en nu vraag ik u of uwe rede neering steek hield, toen gij beweerdet voortaan op zelfbehoud bedacht te zijn. Neen, met een ieder uw hulp en steun te ont zeggen, heeft men niets gewonnen. Egoistzou mefi u toeroepen. Uw innerlijke mensch moet daartegen in opstand komen. Geef, geef veel, maar zorg er voor dat gij geeft met verstand. Laat uw gevoel ondergeschikte blijven aan uw verstand. Laat u niet verlokken door zoete woorden en schoone beloften, maal laat u ook niet te veel beheerschen door de me ning dat elke klacht onoprecht geuit is. Hierdoor alleeen kan de samenleving wat opfleuren. Daar hebben wij ook behoefte aan. In eiken overbuur een concurrent te zien in eiken groet valschheid te lezen, dat verraadt tevens de hoogte van het standpunt waarop gij staat, verraadt te vens de waarde van uw innerlijken mensch. Doch laat ik hier niet verder op doorgaan Gij wildet van mij weten hoe ik over den toe stand dacht en wat of er zou kunnen worden gedaan om verbetering te brengen in deze streek Welnu, niet uit eigene beschouwing, maar vol gens gegevens van verschillende personen, zal ik u mededeelen hoe ik over den stand van zaken denken waarin misschien eene oplossing zou zijn te vinden ter voorkoming van misplaatste toe standen, waaronder gij allen hier min of meer gebukt gaat. „Alles is in alles" en met de ophef fing van het een, moet men 't andere in 't leven roepenmet het bestrijden van een kwaad, is men verplicht er iets blijvends goeds voor in de plaats te stellen. Handelen in 't belang van allen, groote en kleine bouwers, voorstaan wat hier ten goede kan komen maar weeren wat daar van nadeeligen invloed kan zijn, daar komt 't op aan. Doch hierover een volgende keer. Wordt vervolgd. jen. Noordscharwoude: Aantal kiezers 158. Ingeleverd 85 briefjes, waaronder 2 blanco. Herkozen: KI. van Nienes met 69 en Jb. Jlopman Pz., met 62 stemmen. Voorts waren uitgebracht op C. Borst 2; Jb. Vroegop 1 P. de Geus Hz. 4C. Kleijer 5 Jb. Ootjers Pz. 3; P. Pranger Pz. 2 K. Hof 3 D. Pool 5A. Heman 1 Jn. Vlug 1 D. Hof 1 Iv. Barten Gz. 1 C. Hopman Pz. 2 en P. Pranger Cz. 2 stemmen. Op één stembriefje stond vermeld KI. van Nienes (de oude) en Jb. Hopman Pz. (ga er maar aan staan). OudkarspelAantal kiezers 158. Ingeleverd 45 briefjes. Herkozen J. Butter Cz. met 44 en A. Broon Pz. met 44 stemmen. De heeren II. Ilart Cz. en C. Eecen Gz. vereenigden ieder één stem op zich. Zuidseliarivoude Uitgebracht 103 stemmen, 3 van onwaarde, alzoo 100 geldige. Meerderheid 51 stemmen. Dirk Jongerling verkreeg 49 stemmen Pieter de Boer Fz. 44 Jan Kroon 28 C. Zomer 13 Verschillende personen enkele stemmen. Het aftredend lid J. Kostelijk Jz. had te ken- nen gegeven, niet meer in aanmerking te komen. Herstemming op 30 Juli tusschen bovenge noemde 4 personen. Broek op Langedijk: Herkozen: A. Slot met 62 stemmen. Gekozen W. Balder Jz. met 62 stemmen. Voorts waren uitgebracht op KI. Ven 22 en J. Bak Klz. 22 stemmen. Alkmaar. Herkozen Mr. F. F. Karseboom met 834, B. Preijer met 818, A. Goede Dz. met 807, C. Bosman met 764 en P. Rentmeester met 687 stemmen. Gekozen werd de heer J. C. Witte, bierbrouwer alhier, candidaat der r k. kiesver- eeniging, met 505 stemmen. Haringkarspel. 230 kiezers. Uitgebracht 38 st. Herkozen: W. Govers en W. Keesom ieder met 36 st. Heerhugowaard. Herkozen J. Swaag en G. Wijnker. Herstemming tusschen W. de Groot (aftr.) en P. van Langen. Koedijk. Uitgebracht 71 st. Herkozen: Kooiman met 66 st. en C. Bos Cz. met 65 st. Ou dorp. Herkozen: G. Bos Wz. en. J. Blom Pz. met 26 van de 27 st. Schaden. Aantal kiezers 346.Uitgebracht 183 st. Herkozen: W. A. Hazeu (148), J. van der Maaten (131) en C. Bjjpost (166) st. Geko zen in plaats van GoversP. Meurs Pz. met 118 stemmen. S t. P a n k r a s. 69 kiezers. Uitgebracht 41 st. HerkozenS. Duif en M. Kalis. Winkel. Uitgebracht 101 st. Herkozen J. Breebaart Kz. en J. Koomen Hz., ieder met 90 stemmen. Amsterdam. Van de 20623 kiezers kwa men er 9654 op. Volstrekte meerderheid 4809. Herkozen: Mr. M. W. P. Treub met 8723 st., Mr. L. J. G. van Ogtrop met 8102 st., Dr. C. F. J. Blooker met 7178 st., P. van Eeghen met 7067 st., Alex. Daniels met 6882 st., C. V. Ger ritsen met 6254 st., mr. J. N. van Hall met 5879, G. Harkema met 5452 st., J. P. Korthals Altes met 4862 st. Herstemming tusschen F. Adama van Scheltema met 4256, mr. Th. Heems kerk met 4325, C. W. de Sauvage Nolting met 4648, P. W. Satorius met 4364, J. A. Worm- ser met 3934 en mr. L. Zegers Veeckens met 4547 st. Voorde verkiezing van één lid, in plaats van den heer S. W. Josephus Jitta werden 9299 geldige stemmen uitgebracht. Herstemming tus schen mr. L. W. van Gigch met 3779 en J. C. M. J. Knegt met 2706 st. G. M. Alberding had 2659 st. De bevolking van het Rijk, die op 1 Ja nuari 1894 bedroeg 2.341.484 mannen en 2.391.427 vrouwen, samen 4.732.94, bedroeg op 1 Januari 1895 2.372.406 mannen en 2.423.240 vrouwen, samen 4.795,646. 2.) (SLOT.) «Ik zal zoo vrij zijn Ik moet echter veron derstellen, mijnheer, dat het iets zeer gewichtigs is, wat gij mij hebt mede te deelen, daar gij mij aldus derangeert.* «Zeer gewichtig, mijnheer Blaaser! Niets meer of minder, dan dat u er van moet afzien, mijn nicht Antoinette aan den heer Van Schetteren uit te huwelijken. »U zegt?* »U moet dat plan opgeven, zeg ik.* «Nooit, mijnheer! Nooit!« »Men moet nooit zoo haastig »nooit« zeggen, even min als «altijd* 't zijn kleine woorden, maar ze hebben een groote beteekenis.« «Mijnheer, ik herhaal het: nooit! Mijn besluit Staat vast; dat huwelijk komt tot stand.« «Het zal niet tot stand komen 1« «Dat zullen wij eens zien. Maar nu gij mijn ant woord weet; mijnheer laat ik u nu niet langer ophouden.* - «Niet zeer hartelijk; maar ik ben even koppig als weinig kwalijknemend, mijnheer Blaaserik zal mij dus over uw onheusche bejegening niet boos maken en ik blijf.« «Blijf dan, als gij het verkiest; maar ik beschouw u als vertrokken en zal u niet verder te woord staan. Met deze woorden draaide hij op zijn hielen rond, liep naar binnen en stapte weer in bed, op den voet gevolgd door Andries, die voor het ledikant postvatte en een oogenblik later vroeg: «Nu, mijnheer Blaaser, is u reeds tot betere ge dachten gekomen?* «Heb je 't ooit zoo zout gegeten mompelde de geplaagde man, terwijl hij zijn gezicht naar den muur keerde«een rustig burger in het holle van den nacht lastig vallen uit zijn bed ha len om hem met zulke praatjes voor de vaak aan te komen!* Plotseling sprong hij in zijn bed overeind. Andries had de trombone van den muziekmees ter ter hand genomen en was op een voor de ge hoorvliezen bepaald gevaarlijke wijze beginnen te blazen, terwijl zijn vingers onstuimig langs de klep pen vlogen. Helsche kreten stegen uit het instru ment op. Mijn eere-trombone een huldeblijk van mijn leer lingen Blijf van die schuiftrompet af, mynheer!" «Mijnheer" voegde Andries hem toe, »u beschouwt mij als vertrokken; ik beschouw u als tijdelijk af wezig en zoek mijn tijd zoo aangenaam moge lijk door te brengen, totdat u terugkomt kwiek, kwoet, fromm, pieeeü'Hè! wat 'n heerlijke toon »U zult nog maken dat ik moet verhuizen. Mijn huisheer duldt geene trombone na twaalven" «Die man is zeker geen muziekliefhebber; froet, froet, pra, piepra!" «Mijn ooren tuiten! Je bederft mijn beste instru ment, mijnheer. Een trombone, die éénmaal slecht is bespeeld, is een verloren trombone «Quaai, proernm, fuuut, pra, pra «Om Gods wil, schei uit!" «Stemt u toe?" «Wat?" «Dat huwelijk op te geven?" «Maar mijnheer, het is onmogelijk." «Dan... kwiesha, kwiesha!" «Mijnheer van Schetteren «Prieswiet I" als ik hem zulk een beleediging aandeed, zou hij mij dooden." «Is dat de reden die u weerhoudt?" «Wat duivel daar zouden wel anderen door weer houden worden." «Als dat het geval is, laat mij dan maar begaan; zweer alleen, als het mij gelukt van Schetteren van alle aanspraken op Antoinette afstand te laten doen, dat mijne nicht vrij zal zijn." «Maar mijnheer, 11 maakt schandelijk misbruik «Quak, pruut, pieiet, broemm!" «Houd op! houd op! ja mijnheer zij zal vrij zijn." «Bravo! ik heb uw woord; u hebt er zeker niets tegen dat ik mij nu reeds verwijder? A propos, waar woont die vreeselijke van Schetteren?" «Degenkruisstraat No. 100." «Ik ga er dadelijk heen. Tot weerziens!" «Zoo!" dacht Blaaser «dat mannetje gaat zijn hoofd in den leeuwenmuil steken liet lesje zal hem lang heugen, maar hij heeft het dubbel en dwars verdiend." Intusschen spoedde Andries zich naar het aan gegeven adres. Het kon zoowat zes uren zijn, toen hij er aankwam. «Ting, Ting, Tingeling-ting-ting. Tingelinge-linge- ling-ling «Wie daar?* riep een grove stem achter de deur. «Doe open Ik breng een gewichtige boodschap van mijnheer Blaaser.« Men hoorde het rammelen van een veiligheids ketting die van de deur werd genomen, vervolgens het rinkelen van twee ijzeren bouten en eindelijk het knarsen van een sleutel, waarmede achtereen volgens drie-sloten geopend werden. »'n Sekuur broekje hij zit tenminste stevig achter slot en grendel!* dacht Andries. Eindelijk ging de deur open en bevond Andries zich in tegenwoordigheid van een heerschap met vervaarlijke knevels, die voor nachtgewaad een sta len harnas met compleete wapenrusting droeg en hem bij den aanblik van zijn verbaasd gezicht ver klarend toevoegde: »U ziet: «Steeds voorbereid!* dat is mjjn devies.* De wanden der spreekkamer, waarin hij Andries binnenleidde, verdwenen onder wapenrustingen. In den kleinen salon, waar hij hem vervolgens heen voerde, zag men niets dan wapens: yatagans, ver giftige pijlen, sabels, slagzwaarden voor één en twee handen, degens, pistolen, geweren, donderbussen,

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 1