NIEUWE Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 30. Zondag 28 Juli 1895. 4e Jaargang. Nieuwstijdingen. FEUILLETON. DISS fill 008». AHGKiUKEi mimi Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Lanqedijk per drie maanden 50 ct., franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. II. KEIZER. BUREEL: üoordscharwoude. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 1—5 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Een afdoend middel om rupsen van de hooi af te houden wordt door iemand in een duitsch blad den koolverbouwers aan de hand gedaan. Eenige jaren geleden zoo schrijft hij was ik op een grafelijk goed als oppertuinman geplaatst. Hier werd veel kool verbouwd. Ik liet deze in het eerste jaar vlijtig afzoeken en wendde alle mij bekende middelen aan om de rupsen van de kool af te houden. Ik zaaide op verschil lende plaatsen hennep tusschen de kool, doch zonder gevolg. Verder wendde ik phosphorkalk in water opgelost, aan en begoot daarmede de planten, maar ook dit hielp niets. Daarop strooide ik, als er rupsen op de kool zaten, turfasch daarover, doch zag ook hiervan weinig nut, want al werden daardoor ook duizenden van rupsen en eieren vernietigd, zoo kregen tegen den oogst tijd, waarbij het op de goederen aan handenar beid ontbreekt, de rupsen weder zoodanig de overhand, dat er in September geen blad meer aanwezig was dat niet doorgevreten was, en ik oogstte dientengevolge maar een slecht soort win terprovisie, die omstreeks Kerstmis reeds gedeel telijk verrot was. Bij het doorlezen in de win teravonden van tuinbouw-tijdschriften, vond ik nu vermeld dat men, om rupsenschade bij kool te voorkomen, deze moest beschutten met het daartusschen leggen van gezwavelde lappen. Ik besloot dit des zomers te beproeven. Omstreeks midden Juli, nog voor zich een vlinder vertoonde nam ik een ton aan eene zijde open, pakte daarin oude wollen lappen en lompen, ongeveer drie kwart vol, bevestigde deze met enkele stokjes om ze er niet te laten uitvallen met het omkee- ren van de ton, stak toen op een vlakken ijzeren schotel wat zwavel aan en plaatste de ton daar over heen. Gedurende 12 uren liet ik het vat over de zwavel staan, nam toen de lappen er uit en verdeelde die op zes schreden afstands tus schen de koolplanten. Den 15den Augustus be- rookte ik de lappen nog eens op dezelfde wijze. Hetzelfde middel werd ook door een mijner be kenden, in een op drie uren afstand verwijderd dorp, aangewend en op zijn koolvelden liet zich, evenals op de mijne, geen enkele vlinder zien. De kool was in October geheel vrij van rupsen- schade. Tot Commissaris der Nutsspaarbank te Oud-Karspel, is in de plaats van wijlen den heer J. Zomer benoemd de heer A. Halff, aldaar. Broek op Laugedijk. Op de voordracht voor onderwijzeres zijn geplaatst de dames J. M. van de Klashorst, te Noordwijkbinnen, A. K. Dekker, te Koog aan de Zaan, en Cath. Smit. Den 20 dezer is voor de hoofdakte geslaagd D. van Zomeren, te St. Pankras. Te St. Pankras is een fanfare-korps opge richt met 14 werkende leden. Den 22 dezer werden de instrumenten voor 't eerst bespeeld onder lei ding van den heer P. Pluister te Broek op Langedijk, die als directeur zal optreden. Bij die gelegenheid werd den heer G. Kempers, hoofd der school, een keurig geschenk overhandigd als blijk van waardeering voor de vele bemoeiingen, welke hij zich getroost heeft, om het gezelschap tot stand te brengen. De zangvereeniging „Varia" te Waruien- huizen wenscht haar 10-jarig bestaan den 7 Aug. eenigszins feestelijk te herdenken. De nieuwe paardenmarkt. De nieuwe paardenmarkt, den 25 dezer voor het eerst te Schagen gehouden, is meer dan goed geslaagd. Aangevoerd werden er 225 paarden, voor het meerendeel zeer sehoone dieren. Door buitenlandsche kooplieden, die in vrij groot aan tal de markt bezochten, werden belangrijke aan-" koopen gedaan. Onder hen merkten we op den heer Alfred uit Parijs, de heeren Herz en Meijer, bekende duitsche paardenhandelaars, den heer van Balen, een geldersch koopman, en meer andere welbekende groothandelaars. Ook de re monte-commissie bezocht de markt. De paarden fokkers in ons Noorderkwartier konden flinke prijzen voor hunne dieren bedingen, (ƒ300 ƒ750). Van torentrans en raadhuispui wapperde de vlag. Door onderscheidene burgers was dit voorbeeld gevolgd. Het fraaie weer had velen bewogen deze markt te bezoeken, zoodat eene talrijke menigte het ruime marktplein vulde. Door den opzichter van den waterstaat te Petten werd op ongeveer 4 kilometer benoorden de haven alhier een flesch op het strand gevonden, waarin een in het Engelsch gestelde brief, luidende 31 Mei 1895. „Wanneer deze flesch gevonden wordt, wilt gij dan zoo vriendelijk zijn ze te zenden aan Mr. Thoomton, White Bait Hotel Cheadle Ches hire. Vracht zal betaald en vinder beloond worden. Dr. Bily, op mijne terugreis Yan de Kaap; wij gaan snel naar beneden, schip wrak. De uwe voor altijd, Alf. Smith. Zeg het aan alle oude vrienden in Manchester." De brief werd aan het adres opgezonden. Kalme berusting. Als een staaltje van kalme berusting in den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen meldt men uit Meppel, dat aldaar slechts 190 van de 650 kiezers van hun kiesrecht gebruik maak ten en een biljet luidde „In godsnaam de ouden maar weer!" Bij de jongste gemeenteraadsverkiezing is in gansch Nederland het minste aantal stemmen uitgebracht in de gemeente Putte (N.-B.) nl. in het geheel16. De leden van het stembureau hebben dan ook niet langer dan tien minten werk gehad, om de stembriefjes na te zien. Het vreemde van deze verkiezing is echter, dat de twee aftredende leden niet herkozen zijn. Broodprijzen in Den Bosch „Piet" heeft in Den Bosch bij verschillende bakkers een broodje gehaald en deelt naast het gewicht de prijzen ervan mede in een plaatse lijk blad tarwebrood, gehaald bij bakker no. 1, weegt 9 ons, prijs 12 ct. tarwebrood, gehaald bij bakker no. 2, weegt 8 ons en 6 lood, prijs 12 ct. I tarwebrood, gehaald bij bakker no. 3, weegt 9 ons en 8 lood, prijs 14 ct. tarwebrood, gehaald bij bakker no. 4, weegt 61/, ons, prijs 12 ct. Daarna liet „Piet" bij een depothouder van een bakker buiten de stad ook een tarwebrood halen en dit had een gewicht van 1 kilo en 2 lood, prijs 10 ct. Zijn nu de broodprijzen in den Bosch te hoog of buiten de stad te laag 't Zou misschien zijn nut hebben indien men op andere plaatsen het voorbeeld van „Piet" eens volgde. Wie weet of het brood dan niet goedkooper werd Een geheimzinnige vondst. Dezer dagen werd gemeld, dat in een boschje onder de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude een spanen doos was gevonden, waarin zich het lijk bevond van een kind, dat schijn baar al een paar weken dood was. Nader wordt medegedeeld, dat de doos is ge maakt van geel stroocartonpapier en vermoede lijk een gedeelte was van een grootere doos. Boven op het deksel was met wit krijt geschre- van „Best." Op eene der lange zijden was met wit krijt aangebracht de letter O of anders het cijfer „0". Op een der korte zijden van die doos was een vierkante strook wit papier geplaatst en daarop staat „Laag zijde 1505." Om de vier verschillende zijden was touw ge knoopt. Het lijkje van het kind was in een versleten hemdje gekleed en aan dat hemdje was ter hoogte van den hals een kantje genaaid of ge borduurd. Een vierkante linnen doek lag over het lijkje en boven dien doek lagen twee cou ranten. Op en rondom het lijkje bevonden zich nog niet lang verdorde roode en witte rozen en rozeknoppen. Op de doos waren ook geen sporen aanwezig, die aantoonden, die zij al reeds lang op de bewuste plek gestaan had. De officier van justitie te Haarlem verzoekt dringend om inlichtingen en bericht. Een al te grappig tamboer. Te Meppel ging een voor eenige dagen met groot verlof gezonden tamboer met de schutterij aldaar ter oefening mede. Al spoedig bleek dat de man, hoe bekwaam ook, zijn taak als tam boer nu niet ernstig opvatte en haar meer als een grap beschouwde. Althans hij gedroeg zich zóó, dat de commandant den sergeant-tamboer vóór het inrukken order gaf, den man te ver zoeken bij hem te komen. Dit werd door den tamboer geweigerdhij wilde zich verwijderen, sloeg met zijn trom om zich heen, verwonde deze en gene, en politie en marechaussee zagen zich genoodzaakt tusschen beide te komen. Het gevolg was, dat het zeer talrijk aanwe zig publiek, niet wetende wat er aan de hand was, van alle zijden opdrong, de handhavers der orde op alle mogelijke wijze belemmerden en het noodig bleek hen uiteen te drijven, waarbij deze en gene natuurlijk nog al een gevoeligen klap opliep; de tamboer vond, te midden van de verwarring, gelegenheid zich uit de voeten te maken. Daarna bleef het den geheelen avond zeer levendig op straatmarechaussee, gemeente en rijkspolitie sul veil leerden voortdurend, en eerst nadat drie personen tijdelijk waren opge borgen, verliep de menigte tegen een uur of elf. Goedgeefsch. Dezer dagen bevond zich een rondreizend per soon, Roelof Keizer, met zijn zieke vrouw en 2 kinderen in de buurt van Tubbergen (Overijsel). Hij begaf zich met eenige koopmanechap naar de R. K. pastorie, doch kon niets verkoopen. Hierover naar het schijnt boos geworden haalde hij zijn vronw van de kar en plaatste haar tegen het hek voor de pastorie, met de woorden tot den eerw. heer pastoor gericht„Zie zoo, ik heb haar 28 jaar gehad, nu moogt gij haar zoo lang hebben," waarop hij zich met de beide kinde ren verwijderde en zijne vrouw in hulpbehoe venden toestand achterliet. De vrouw is inge- i.) Het was, nu ruim een jaar geleden, concert in Felix. De rijtuigen stonden 'meer dan anderhalve Keizers gracht ver, den ganschen avond, in het vrij koude en donkere Februariweer te wachten. En daar bin nen in de kleine muziekzaal, zoo vaak met min achting gelaakt om hare ouderwetschheid, en noch tans de geliefde verzamelplaats van de betrekkelijk kleine menschengroep, die zich zoo gaarne, half glimlachend, «geheel Amsterdam" laat noemen daar fonkelde een zee van helder gaslicht, en daar ruischten de tonen door de volle, maar overigens muisstille ruimte. Als bezield door den blanken Apollo boven hunne hoofden, spanden al de leden van het orkest zich in, om den ouden roem hunner oncerten op te houden. Misschien bezielde de Apollo ook enkelen der hoorders, en gaf zijn aan dik eene zonnige wijding aan den ernst, waarmee zij luisterden maar dat waren slechts gasten of vreemden, of zeer bijzondere bewerktuigde gemoe deren, want voor de meesten was dat godenbeeld niets dun een meubel, dat zij zouden missen indien het eensklaps uit z(jn nis verdween, gelijk zij even tueel de witte hekjes zouden missen, op wier rand zjj gewoon Jwaren al luisterend te staren. In elk geval, wie aan den griekschen god dacht, niet de jonge koopmansvrouw in donkerrood satijn, ginds op een der voorste rijen. Rustig lennend tegen haren neergeslagen hermelijnen mantel, zit zij voor zich uit te staren. Wie haar in 't oog kan krijgen, zal erkennen dat mevrouw Julie van Walen, die den naam heeft van mooi, gracieus en eene alleraar digste praatster te wezen, een goed figuur en fijne trekken heeft en reeds in rust een knappe verschij ning is. Al menigmaal, eer het concert begon, heeft men naar haar gewezen en aan oningewijden haren naam genoemd. Van links en rechts en uit de hoogte heeft menig oog hare eerste bewegingen gadegeslagen, en heeft menig ander oog gebrand van nieuwsgierigheid, om het eerst te ontdekken welk toilet van onder hare witte omhulling te voor schijn zou komen. Ook thans verleidt zij onbewust misschien den een' of anderen bewonderaar om zijne aandacht te verdeelen tusschen hare liefelijk heid en Beethoven's accoorden. Doch zij zelve ver roert zich niet. Droomt zij Houdt de muziek haar bezig? Is ze werkelijk muzikaal? Waarom zou ze het niet zijn? Waarom aanstonds te beweren dat iemand geen gevoel heeft voor muziek, indien men doorgrondt dat hij op een concert niet in de eerste plaats ter wille van de kunst komt? Indien mevrouw Van Wales juist ditzelfde programma, juist even goed uitgevoerd, kon hooren op een volks concert, of bij voorbeeld in degroote zaal van »Kras" geen haar op haar hoofd zou naar dat kunstgenot haken. Maar is het daarom zeker dat, nu de goede toon van 't wereldje, waarin zij zich beweegt, haar toevallig met de muzen in aanraking bracht, de heerlijkheid dezer onsterfelijken haar ongetroffen laat? Intusschen, boven symfoniën en sonaten, boven vocale en instrumentale solo's uit, was voor haar, bij een gelegenheid als deze, de pauze hoofdzaak. Dan, terwijl de kunstenaars rustten, was het hare beurt om in actie te komen. Zij begon met bijna onwillekeurig na te zien of haar mantel nog goed hing en zoo onmerkbaar mo gelijk, een blik te laten gaan over hare handschoe nen, haar armbanden en de plooien van haar rok. Daarna knoopte zij een eenvoudig gesprek aan met hare buurvrouw en gast, een knap zeeofficiers vrouwtje dat, in haar mans afwezigheid op het stuk van publieke vermakelijkheden aan de liefdadigheid der vrienden was overgelaten en door de Van Wa- lens trouw werd meegevraagd. Intusschen hield zij steeds 'een oog in 't zeil, of ze ook hier en daar een knikje moest beantwoorden van heele of halve bekendengroette op haar beurt links en rechts, en vóór en achter zich eene oudere dame, meteen zoo prettig, glanzig, verkwikkelijk lachje, dat deze daarin te gelijk een blijk van hare persoonlijke ge negenheid en van hare opgetogenheid over de mu ziek meende te lezen en haar dan ook in den regel »een snoesje" of seen beeldje" of seen engelachtig vrouwtje" vond. Weldra naderde haar echtgenoot, een flink gebouwd veertiger, met een zachte stem en zeer beschaafde spraak, en, blijkens een toon waarop hij, in 't voorbijgaan, vluchtige woorden wisselde, wèl gezien in den kring die hem omringde. Hij kwam alleen maar om zich te vertoonen en de wenschen zijner beider schoonen omtrent thee of ijs in te winnen en liet verder het veld vrij voor die genen die reeds op de opengekome plaats loerden, om haar als gewoonlijk hunne opwachting te ma ken. Eerst kwam Jonkheer van Aavervolgens een jong professor; toen een derde dien Julie kortaf George noemde en die zoo lang bleef dat er geen tijd meer overschoot voor een vierde en vijfde, welke nu alleen maareventjes, en staande,hun kompliment konden afsteken. Het gesprek, waarin telkens ook het buurvrouwtje gemengd werd, liep in hoofdzaak over de genoegens van den avond. Wat de muziek zelve betreft Julie had gaandeweg een groote kundigheid gekregen in 't ontwijken van hetgeen in haar mond naar kritiek had kunnen zweemen en zoo vaak haar oordeel regelrecht gevraagd werd, keek zij den vrage-r aan met een gelaat vol zonder linge uitdrukking, en stelde door den gloed van ha ren blik hem doorgaans ruimschoots schadeloos voor 't geen zij wijselijk verzweeg. Spraakzamer werd zij, moediger betoonde zij zich, zeer duidelijk en zeker was zij in haar oordeel, zoodra het de ver schijning der solisten gold. Geen pianist, geen vio list, geen zanger kon er optreden, omtrent wien zij niet een kleine aanmerking ten beste gaf, getuigend voor haar fijn oog voor mannelijke schoonheid en welgemanierdheid. Betrof het daarentegen zange ressen, en waagde een der heeren eene, zij het nog zoo keurig ingekleede toespeling op Julie's eigen be valligheid, in vergelijking met den neus of de schou ders der artiste, dan gedroeg zij zich streng onbe-

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 1