„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 28 Juli 1895. volge haar verlangen vanwege het gemeentebe stuur naar Olst getransporteerd. Yan den man en de beide kinderen heeft men verder niets meer gehoord. Verbeterd bericht, Uitslag Verkiezing Ge meenteraad te BROEK OP LAKGEDIJK. Herkozen A. Slot Pz. met 96 stemmen. Ge kozen \V. Balder Jz. met 78 stemmen. Voorts werden nog uitgebracht op KI. Ven 22, Jn. Bak Kz. 22, A. Dirkmaat 9 en nog enkele stemmen op verschillende personen. Het hoofd eener school op zeker dorp was verslaafd aan zijn pijpje. Ook in de school ver liet het hem maar zelden. Dezer dagen, terwijl hij rustig voor de klasse stond te rooken, ging de buitendeur open en trad onverwacht de schoolopziener binnen. Heester, vreezende dat het rooken hem een berisping zou bezorgen, wist zijn pijp nog bijtijds weg te moffelen. On gelukkig kwam de pijp niet in den zak maar in den broekpijp terecht. Heester bemerkte dit en voorzichtig het been vooruitstrekkende, liet hjj het rooktuig door de broekspijp onder de voorste schoolbank glijden. Tot zoover ging alles goed en reeds begon de man buigende den def- tigen schoolopziener te begroeten, toen een der jongens uit de bank hem argeloos de pijp toe- rij kte met de woorden „Heister, ier is oewe piepe, rook maer gauw want ie is nog wel an!" Goesti Djilantik. Uit Batavia wordt aan de „Locomotief" ge schreven Nu telkens en telkens weder geruchten (zon der eenigen grond overigens) vernomen worden van een expeditie tegen Karang Assem, is het niet onaardig te weten dat uit het onderzoek naar de oorzaken van het op Lombok gepleegde verraad gebleken is hoe Goesti Djilantik tot het laatste toe den overval heeft ontraden en in een vergadering van den vorst met zijn rijks- grooten zich o. a. aldus uitliet: „een ei kan even goed tegen een steen gaan vechten als het Lomboksche Vorstenhuis tegen het Nederland- sche Gouvernement." Onzedelijkheid. Hen schrijft uit 's-Hertogenbosch N adat op het betrappen van personen, die zich schuldig maken aan schennis der openbare zede lijkheid, voor de politie-beambten alhier een premie is gesteld van f2.50 voor elk verbaal van dien aard, worden gedurig dergelijke ge vallen geconstateerd. Donderdag 11. had de Recht bank alhier vijf zulke gevallen te behandelen. Een hunner werd tot 14 dagen gevangenisstraf, alle anderen tot f 15 geldboete veroordeeld. Dronken biggen. Om te zorgen, dat biggen, welke frauduleus Duitschland worden ingevoerd, ophouden met het bekende geknor, dat op grooten afstand hoor baar 'is, geven de smokkelaars hun oud bier te drinken. De biggetjes worden dan zoo stil als muisjes en kunnen dan onopgemerkt het land binnengebracht worden. Te Leuth, bij Kalddenkirchen, werden dezer dagen tien biggen in beslag genomen, welke waarschijnlijk al te veel of al te oud bier had den gedronken en niet meer recht op hunne pooten konden staan, zoodat de geleiders hen aan hun lot hadden moeten overlaten. Van deze biggetjes kon met recht gezegd wordendronken als een zwijn. „DE BLOEH VAN ZAANDIJK." Den 30sten Juli a.s. zal in Oud-Hollandt op de Amsterdamsche tentoonstelling het oud-Zaan- sche bruiloftsfeest ten tooneele worden gevoerd en zullen omgangen worden gehouden bij wijze van bruidstoet. Een. groot aantal bruiloftsgasten zal in 18-eeuwsche kostuums aan het feest deelnemen. De leden der vereeniging „Bogaers" te Koog op de Zaan zullen hierin optreden. Op het tooneel zullen de „gezondhedens" ge- grijpelijk tegen over deze vermetelheid, en wijdde steeds een woord van ïecht vrouwelijk medegevoel" aan de bezwaren van der kunstenaressen loopbaan, aan het nvoor eene vrouw altijd pijnlijk beset" van met haar persoon aan de publieke kritiseering bloot te stellen. Meende zij niets van die beminnelijke teergevoeligheid, zoo kiesch, somtijds zoo naief ge uit Waarom haar daarvan te verdenken Waarom vooronderstellen dat zij met voorbedachten rade veinsde en oneerlijk was? Hoogstwaarschijnlijk was er wel degelijk een zweem van wezenlijke goed heid in hetgeen zij zeide, als was stellig het belang der zangeres niet de voornaamste drijfveer die het haar deed uiten. Weer begonnen de violen, de fluiten, en al hunne muzikale makkers zich te roeren. Voor Julie verte genwoordigde dit feit de minder aangename waar heid, dat haar rol voor dien avond in hoofdzaak afgespeeld was. Wat haar betrof, had men de rest nu eigenlijk wel achterwege kunnen laten. Noch de ensemble-stukken, noch de heldentenor, die eerst een duitsch lied en daarna een italiaansche aria te berde bracht, vermochten haar te boeien. Het ergst was dat de pauze niets bijzonders had opgeleverd, wat haar stof gaf tot denken, tot droomen. Soms, als dat het geval was geweest, bood haar de tweede afdeeling van hot zorgvuldig om en om gevouwen papiertje een welkome gelegenheid, zich op zoet ge peins te wiegen, vleiende zinsneden in gedachte te herhalen, de vermoedelijke diente van een gemaak- ten indruk, het vermoedelijk ..gèijiclit eener nieuwe verovering in verbeelding te scRmteri, te meten. Maar heden was er niets gebeurd dan wat vanzelf sprak, geen hulde haar te beurt gevallen dan waarop zij zeker was te kunnen rekenen het gevolg was dat zij inwendig geeuwde, hoe goed zij dat uitwendig voor elk wist te verbergen. Wordt vervolgd. dronken, ouderwetsche bruiloftsliedjes gezongen, i alsmede eenige dansen uitgevoerd werden, zoo- als in September 1894, toen Zaandijk zijn 400- j jarig bestaan feestelijk herdacht, en de Zaan- sche bruiloft in het tooneelstuk „De Bloem van Zaandijk" vertoond werd. Smakelijk eten! Na afloop van den brand op het eiland de kleinen Beer onder Oud-Beierland wierpen zich een aantal personen op de lijken der in den brand omgekomen dieren. Het vleesch werd ter plaatse als het ware door hen verslonden, zoodat na eenigen tijd alleen de ingewanden en been deren nog over waren. Te Musselkanaal waren drie jongens gaan baden. Een er van, de 11-jarige A. S. verkeerde weldra in doodgevaar en de twee anderen lieten hem stilletjes verdrinken, zonder een en kele poging tot redding aan te wenden, al was het ook maar, door om hulp te roepen. Later vertelden zij doodkalm aan den vader, wat er gebeurd was. HET CZAAR PETER-HUISJE. Het houten omhulsel van het Czaar Peter huisje te Zaandam zal worden vervangen door een steenen gebouw in Gothischen stijl, en het houten hekwerk a,an den ingang door een fraai gesmeed ijzeren. Het gebouwtje zal voorts aan drie zijden door een 3.50 meter hoogen muur worden ingesloten. Dit alles geschiedt op kosten van den keizer van Rusland, wien het huisje met terrein in eigendom toebehoort. Jlr. Jolles en zijn hondje. De heer Jolles had voor een paar weken een logé, een alleraardigst hondje, echt Engelsch ras, dat den eigenaar, een vriend van mr. Jolles, een paar jaar geleden f75 gekost had. En nu die vriend naar 't buitenland ging, had mr. Jolles het hondje te logeeren gevraagd. Nu geven we hem zelf het woord om zijn lot gevallen mee te deelen, zooals hij het aan het Hdbld. heeft gedaan. Ik kende het diertje dan ook geruimen tijd en al heel spoedig was het zeer aan mij gehecht. Des morgens gaat het aan een ketting gewoonlijk boodschappen met mij doen. Zoo was het ook jongstleden Zondagmorgen. Toen ik te half elf uur het Leesmuseum op het Rokin verliet, be merkte ik al spoedig dat een juffrouw van een zeer ongunstig uiterlijk met loshangend haar ons achtervolgde. Ik hoorde een paar keer pst. pst., Tom, Tom, roepen en mijn hond, die vanaf zijn geboorte Teek heet, keek om, waarschijnlijk op het geroep van pst. pst. Plotseling hoorde ik achter mij„Ja, hij is het, daar is mijn liefeling, dien ze me ontstolen hebben. Hij heeft naar mij omgekeken, toen ik hem riep, niet waar juffrouw, dat hebt u gezien" (tot een juffrouw die met haar liep) en in mindert dan een oogenblik had zij het diertje gegrepen, mij uitscheldende voor hondendief en meer derge lijke benamingen. Hoewel ik haar zoo kalm mogelijk onder het oog bracht, dat zij zich vergiste, dat bedoeld hondje haar eigendom niet kon zijn, niets mocht baten, zij gilde maar door„hier mijn hond", en indien ik niet door enkele goedgezinde bur gers geholpen was (er was dadelijk een oploop van ongeveer 100 menschen ontstaan) zou zij mij waarschijnlijk den hond ontrukt hebben. Zij was reeds bezig om den ketting van den hals band los te maken. Van mijn verzoek om mee naar het politie bureau te gaan, wilde ze niets weten, zij moest dadelijk haar hond hebben. Eindelijk kwam een politieagent. Onder zijn geleide wandelen wij, de juffrouw, de hond en ik, naar het politiebureau aan de Pietershal en daar kwam de zaak al spoedig tot klaarheid. Onder hevige tranen bekende zij alhoewel zij een hondje vermiste dat ze zich vergist had en verzocht herhaaldelijk om vergiffenis. Nu, die zij haar geschonken, als zij nu maar andere geleiders of eigenaars van honden met rust laat. Onschuldig ontslagen. Hen meldt uit Den Haag Ongeveer een jaar geleden werd hier ter stede in een der drukste winkelzaken de tweede be diende ontslagen, als verdacht van oneerlijkheid. Voor korten tijd bleek het echter aan de eigenares, dat de eerste bediende, een man, die bijna 20 jaren in de zaak werkzaam was ge weest, zich aan diefstal schuldig maakte. Hij werd gearresteerd en bekende ook den diefstal, waarvan zijn medebediende verdacht was ge worden. 't Bleek verder, dat hij een heel aar dig bedrag op de spaarbank had staan. De vroegere bediende, die nog steeds zonder werk was, werd in de plaats van den dief als eerste bediende aangenomen en troont nu weder in den bekenden winkel als van oudjf, ONTROUWE ECHTGENOOT. De vrouw van een hovenier te Prinsenhage nabij Breda vermiste iederen morgen te veld staande groenten en vruchten. Haar echtgenoot bewaakte gedurende eenige nachten den moes tuin, doch kon geen daders snappen. De vrouw, zich ter controle eveneens derwaarts begevende, ontwaarde dat haar man de ooft aan een ven ter verkocht. Eene afrossing met den klomp was de straf van den ontrouwen gemaal. Het Leger des fleils in Japan. Den 15n Juli zijn kolonel en mevr. Wright als leiders van het Leger des Heils naar Japan gegaan en overste Powell zal hen binnenkort J volgen als chef-secretaris van dat verre oosten. De Oorlogskreet geeft naar aanleiding van die gebeurtenissen de portretten dezer pioniers. Het blijkt, dat zij zich „aanpassen" aan hun omge ving. De Engelsche kolonel is afgebeeld in zijn gebloemden Japanschen rok en een Japansch zonneschermmevr. Wright eveneens in Ja- pansche kleeding. Als nu in Japan tegen dien tijd de Europeesche kleederdracht maar niet algemeen is doorge drongen. De bekende Utrechtsche toonkunstenaar Richard Hol is ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag benoemd tot ridder In de orde van den Ned. Leeuw. kleine oorzaken, grooto gevolgen. De held van deze geschiedenis, een metse laar had een zoontje, dat op school nog al eens ondeugend was en hiervoor de noodige straf van den meester ontving, wat echter niet naar den zin van den vader was. Deze begaf zich dan ook op zekeren keer naar den onderwijzer en dreigde hem met een pak slaag voor het geval het zoontje weder bestraft mocht worden. Wel trachtte de on derwijzer den man aan het verstand te bren gen, dat de straf schoolblijven noodzakelijk was, doch vruchteloos. Onze metselaar liet het niet bij dreigemen ten, want toen dezer dagen de knaap weer te laat thuis kwam, nam de man het besluit, er een eind aan te maken. Er werd een borrel op gedronken en aldus gesterkt schelde hij aan de school in de 2e Van Swindenstraat aan. De onderwijzer opende zelf de deur, doch werd zoo onheusch ontvangen, dat een pas- seerend politie-agent, die juist zijn vrijen dag had, het noodig oordeelde tusschen beide te komen, zonder succes echter. De metselaar wond zich zelfs zoo op, dat hij een mes trok en den onderwijzer te lijf wilde. Thans werden agenten gehaald, die den man meetroonden, tot deze plotseling weer zijn mes trok en een agent wilde aanvliegen. Nu maakte men korte weten. Geboeid werd hij naar de post aan de Muiderpoort gebracht, waar hem de tijd gelaten werd, zijn misplaatste vader liefde te overdenken. - Een wielrijder uit ROTTERDAM, de heer Van S., reed dezer dagen op een der wegen in de gemeente Loosduinen, toen plotseling een paar meter voor hem uit een kogel neer plofte, waarop genoemde heer begrijpelijker wijze zeer onstelde. Weldra naderden twee officieren, die hem bovendien verweten, dat hij zich daar op den weg bevond, niettegen staande in een locaal blad bekend gemaakt was, dat daar militaire schietoefeningen wer den gehouden. Met alle respect voor bedoeld .blad deelde hij den officieren mede dat blad niet te lezen. De heer Van S. deed daarop zijn beklag bij de militaire overheid aldgar, waarvan hij een zeer onvoldoend antwoord terugontving. Daarop heeft hij zich schriftelijk tot den minister van oorlog gewend om zich over deze handelwijze te beklagen. Politiek Overzicht. LV:i nlti-ijlc on H-uslantl. Onze aandachtige lezers zullen zich nog wel herinne ren dat wij indertijd het vermoeden vermeldden, als bestond er tusschen Rusland en Frankrijk een geheim verbond. Dat vermoeden was gegrond op het gebruik van het woord alliance, (verbond) in eene rede voering van den heer Hanstoaux den franschen minister van Buitenlandsche zaken. Dat vermoeden is in den loop der tijd ge groeid tot zekerheid. Scherpzinnige dagbladver slaggevers ondervroegen allerlei hooggeplaatste personen. Uit de antwoorden met elkaar verge leken en elkaar aanvullende, werden feiten opge maakt, totdat men ten slotte eene nauwkeurige kennis had van het bewuste document waarmede het verbond is gesloten. Het groote Amerikaansche blad, de New-York Herald, heeft er opzettelijk een afgevaardigde voor naar St. Petersburg gezonden om daar ter plaatse te informeeren. Die verslaggever is zeer gelukkig geweest en heeft vrij groote zekerheid aangaande het bestaan van het verbond verkregen. De aard van het verbond is volgens zijn zegsman, rriüitair, liet betreft de verdediging der wederzijdsche belangen wanneer zij worden aan gevallen. Het bevat zeven clausules. De overeenkomst is geteekend door den overleden Czaar en den heer Carnot, niet later dan September 1891. Het verbond heeft natuurlijk Duitschland op het oog. Ingeval die mogendheid een der beide verbonden mogendheden aanvalt is de niet-aan- gevallene verplicht de andere bij te staan. Er is in de omgeving van den Czaar reeds sprake geweest van het openbaar maken van het verbond, dat zou dan geschied zijn na de Kielsche feesten, doch er kwam eene politieke kwestie tusschen. De geheele rede van den Heer Hanoteaux, die overigens welsprekend genoeg is om uit het hoofd te spreken, is eer zij in de kamer werd voorgelezen door de handen van den Russischen gezant gegaan en in de hoogste kringen goed gekeurd. Den avond nadat zij was voorgelezen, was zij reeds naar St. Petersburg overgeseind. Den volgenden dag vertrok een boodschapper naar Parijs om de hoogste decoratie welke de Czaar kan geven over te brengen aan den Pre sident der Fransche Republiek. Eigenaardig is het eens kennis te nemen van de onzichtbare draden die op het politieke tooneel de handelingen der personen te voorschijn roepen, Mngeland. De verkiezingen in Engeland zullen nu weldra afgeloopen zijn. Immers, nu reeds is de uitslag bekend in 619 districten. Er ontbreken dus nog slechts 51 districten. Te oordeelen naar hetgeen nu reeds over den uitslag bekend is, vermeerdert steeds de kans, dat de verwachtingen der anti-liberalen zullen worden verwezenlijkt. Naar men weet, rekenen de conservatieven en unionisten in het Lagerhuis op eene meerderheid van 150 stemmen. Of dit cijfer inderdaad bereikt zal worden, kan natuur lijk eerst blijken in het laatst dezer week, wan neer de verkiezingsstrijd een einde neemt. Toch moet zelfs de Daily Neivs erkennen, dat de anti-liberalen nu reeds eene meerderheid van 134 stemmen hebben behaald. De overwinning van Lord Salisbury's aanhangers is derhalve vol komen. Italië. Gelijk trouwens in geheel Europa is in Italië de toestand der arbeidersklasse ellen dig. De oeconomische ontwikkelingsgang onzer samenleving, beheerscht door het toenemend ge bruik van machines, treft natuurlijk in de eerste plaats hen die uitsluitend van hun lichaams kracht kunnen leven, de arbeidersklasse. Zoolang zij haren toestand niet begrijpt zal zij zich in het uiten harer ontevredenheid bepalen tot werkstakingen oploopjes en dergelijken. Dringt echter het inzicht aangaande de oorzaak van den achteruitgang onzer maatschappij tot haar door, dan organiseert zij zich en tracht, gedach tig aan de leus „Eendracht maakt macht," door vakorganisatie verbetering van levensvoorwaarden te bedingen. Blijkt echter, dat vakorganisatie de oorzaken die den loonstandaard drukken en werkeloosheid veroorzaken niet overwinnen kan, dan wordt de gedachte geboren, dat ingrijpender maatregelen noodig zijn, dan begint men de noodzakelijkheid in te zien van eene verandering van bezitsvorm. Op dat standpunt staan thans de Engelsche vak verenigingen. Het middel om die verandering van bezits vorm (van privaat tot gemeenschappelijk bezit) te bereiken is de politieke macht, het stem biljet. Ook de Italianen in deze minder rijp in er varing dan hun Engelsche broeders, daar hunne^ organisatie eerst uit de laatste 20 jaren dagteekéntjfj terwijl de Engelsche vakverenigingen haast 80® jaar oud zijn, zijn begonnen het stembiljet tejn gebruiken om hunne candidaten in de volksver-™ tegenwoordiging te brengen. Die candidaten zijn natuurlijk mannen uit de volksklasse. Waar het volk uiting geeft aan zijne onte vredenheid kan men er dus zeker van zijn, die volksmannen tc zullen vinden, hetzij om door die uiting van ontevredenheid het ge- wenschte doel te bereiken, hetzij om het volk te weerhouden van noodelooze krachtsverspilling. Wat in de oogen van de arbeidersklasse eene deugd is als poging om haar lot te verbeteren, is in de oogen der regeerende hurgerklasse, wier invloed en macht aanmerkelijk zullen dalen, zoodra de arbeidersklasse in aanzien toeneemt zonde en ongerechtigheid. Elke poging om de arbeidersklasse te bevrij den uit de huidige vormen van samenleving, als knellende banden door haar gevoeld wordt ter stond gekenmerkt als wetschennis en gestraft. Zij vergeet daarbij, dat de weg door de ar beidersklasse gevolgd oneindig veel zedelij ker is dan die indertijd door hen gevolgd werd die de huidige burgerij er op hielpen. Men denke aan 1795, 1830 eu 1848. De wetten toen gegeven bevestigden de macht der rijkgeworden burgerij. Zij regelden het privaatbezit, het privaatrecht en dat alles op door en door Romeinschen, dat is zelfzuchtigen grondslag (Mr. Levy). Het die wetten meende men de best mogelijke samenleving te scheppen. Men vergat echter dat elke vorm van samen leving afhankelijk is van de heerschende wijze van voortbrenging. Thans verkeeren wij in .pen tijdperk'dat de rijpgeworden kapitalistische voort- prengingswijze (dat is die wijze waarbij het ka pitaal zich kan organiseeren en bovendien moet organiseeren om zoo goedkoop mogeljjk voort te brengen) op het punt van ontbinding is om over te gaan in eene gemeenschappelijke voortbren gingswijze. Dat geschiedt niet omdat enkele idea listen dat zoo graag willen, maar krachtens de verschijnselen die onze samenleving beheerschen. Al waren er geen menschen die het zagen aan komen, het zou toch komen. Het spreekt van zelf dat het gebruik van het stembiljet om door arbeidersafgevaardigden ge leidelijk de verschillende maatregelen voor te stellen, die den overgang van bezitsvorm zullen bewerkstelligen, nog minder naar den zin der heerschende burgerklasse is, dan oproertjes ea werkstakingen. In de laatsten kan zij nog een aanleiding worden om het leger en de politie te versterken en door het verbod van vrijheid van drukpers de beweging tegen te gaan. Desnoods houden de regeeringen er dan ook geheime agen ten op na, die onder stakende arbeiders, zioÉHj mengend hen aansporen tot geweldenarijen of r zooals meermalen gebleken is door het aanze^H ten tot het werpen met bommen der regeerin$f^ aanleiding te geven, geweldadig in te grijpen en arbeiders organisaties als staats gevaarlijk te verbieden. Haar wanneer het volk het stembil jet gebruikt en in dat gebruik steeds bekwamer wordt, is tegen de macht van het cijfer niets in te brengen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 2