1). Stam, „Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 28 Juli 1895. Allerlei. Marktberichten. Advertentiën. Schuitenmakerij De Notaris DUKER, op MAANDAG 1)1 AUGUSTUS 18)13. Inmiddels uit de hand te lcoop Gedttren.de de Kermis en Woensdag 7 Augustus daaraanvolgend Prijs-tonknuppelen, bij K. VAN KLEEF, te Zuidscharwoude. Alkmaar, Groot Nieuwland. _^Bdaar de schroom der regeeringen om over gaan tot uitbreiding van het stemrecht, van daar h aar talmen. Vandaar ook Crispi's wanhopige poging om door eene staatsvervalsching (alias zuivering) van de kiezerslijsten de aan de regeering onbe hagelijke candidaten te weren. Maar toch ondanks dat alles komen er drie werkliedencandidaten de socialisten Barbato Boseo en de Felice als overwinnaars uit de stembus te voorschijn. Wat nu? Crispi, de autocraat, heeft ze liever niet in de kamer. Daar komt de commissie van onderzoek naar de geloofsbrieven op de gedachte dat lieden die wegens vergrijpen tegen de wet in hechtenis zijn, niet verkiesbaar zijn. En nu zijn de drie genoemde socialisten veroordeeld, wegens hunne deelname aan den Italiaanschen opstand van het vorige jaar. De noodzakelijkheid van den opstand (het volk verging van honger) erkent de Regeering natuurlijk niet. Als ze nu maar billijk had recht gesproken. Maar de krijgsraad die het vonnis velde en niet naar de houding der drie genoemde heeren in den opstand Vroeg, maar met voorbijgaan van de werkelijk schuldigen, hen die eene verzoening met de Regeering poogden in 't werk te stellen veroordeelden, had hen nu eenmaal ter gevan genis verwezen en daarom werd hunne verkie zing, die bij wijze van protest geschied was, als niet geldig verklaard. Het is opmerkelijk hoe Crispi en zijne aan hangers hiermede toonen blind te zijn voor de kracht waarmede het volk aandringt, om de politieke macht te veroveren. De wetten door de burgerij gemaakt, brengen haar ten val. Dit besluit genomen volgens de wet, kweekt de ontevredenheid nog meer aan en wee Crispi zoo na eene nieuwe kamerontbinding eene nieuwe stemming plaats heeft. België. Inderdaad, de groote vraag die de binnenlandsche politiek der regeeringen be- heerscht is de vraag naar hare houding tegen over de opkomende democratie. Zoo die houding toegevend is, de regeering kan rekenen op succes. Zoo zij echter door eerlijke of oneerlijke midde len het om recht en invloed vragende volk om den tuin wil leiden, kan de regeering rekenen op toenemende ontevredenheid. De huidige clerieale Belgische regeering die haar bestaan dankt aan het fraaie democratische 'ogram dat den clericalen candidaten de over- ^^lËaing over de liberalen verzekerde, begint al ^^^Bspoedig den democratischen jas uit te trek- oil toont zich reactionnair in merg en been. ^BWpngen om het oude program te verwezenlij ken, doet zij niet meer. Wat thans van haar uitgaat, is ten gerieve van de groote grondbe zitters (vgl. de invoerrechten) of dient om den vooruitgang tegen te houden. Wij noemden de vorige week reeds het ge meentelijk kieswet-ontwerp en de thans in be handeling zijnde schoolwet van den Minister Schollaert. Het verzet tegen die wet neemt met den dag toe, en uit zich voortdurend luidruchtiger. In de kamer vallen scherpe woorden tusschen voor- en tegenstanders der wet. De persoon des konings blijft daarbij niet gespaard. Op straat schreeuwde het volk gedurende den jongsten Zondagmiddag onophoudelijk en steeds meer opgewonden weg met de schoolwet, den koning achterna die door de straten reed om eene ten toonstelling te openen. Opmerkelijk is dat niet alleen de socialisten werkzaam deelnemen aan de beweging, maar ook de radicalen en liberalen, die zich anders zoo graag op hun eerbied voor de wet en de overheid beroepen. Ach als men maar aan dier menschen heilige huisjes komt, dan blijken het ook menschen, als ieder ander mensch. Wat is de vrouw? Ja, wat is de vrouw? De grootste geesten hebben getracht, hierop het antwoord te geven. Een probleem; een eeuwig onoplosbaar raad sel half duivel, half engeleen noodzakelijk kwaad; het verderf van den man; de storm in huisde slavernij van het levende ontneem- ster van alle rust; de verborgen klip; de poort der hel; de vergiftigde lijm, waarmede meneer Satan zielen vangt; de gezworen vijanden van de vriendschap; een dagelijksche post. De vrouw is koppig als een muildierlui als een kat; ijdel als een pauw; listig als een slang; en zij kakelt gelijk de kippen, daarom is de hel met vrouwentongen geplaveid. Zij is een lach- machine; wat hare ondeugden betreft, kan zij slechts met haar zelve vergeleken worden. Vergankelijkheid, uw naam is vrouw, zei Shakespeare. Pope noemde haar een paradijs voor de oogen, een hel voor de ziel en een vagevuur (purgatoire, van purger) voor de beurs. Milton sprak van een lief gebrek der natuur. De vrouw is gelijk den wijnstok; zij steunt 'lecht zich, en bedwelmt. De vrouwen vullen iuzen aan in het leven zij zijn als de voor ingepakt porselein: op zich zelf ■Bij niet veel waard, maar zonder haar zou ^^yorselein breken. Zij zijn ook gelijk de glim wormen; in het donker wordt men getroffen door glansin het volle licht ziet men slechts hare gebreken. De vrouwen zijn vogelen gelijk, die dikwerf per dag van veeren veranderen; t'huis zijn het bonte eksters, op de wandeling pauwen, en in een tête-ü-tête tortelduiven. Bij de wilde stammen is de vrouw een last dier; in het Oosten een meubelstuk, en bij de Europeanen een bedorven kind. Zij zijn geschapen om den man redeloos te maken, en zij zijn aan de hand van den Schepper ontsnapt, toen nog slechts wind en vuur in haar waren gevaren. De vrouw is de vierde der deugden, en de achtste der hoofdzonden. Victor Hugo betitelt haar als een volmaakte duivel. Anderen zeggen, dat de vrouw aan den paling gelijk is, dien men niet kan vasthouden, voor dat hij gestroopt is; of aan een windwijzer, die niet eer stil staat, voordat hij versleten is; of aan oranjeappelen: de mooiste zijn niet altijd de beste. Weer een ander vergelijkt de vrouwen bij de asperges, die slechts het beste laten zien, of als de repetitie-horloges, die dikwerf gekocht wor den om den klank, meer nog dan om hun juist heid. Een Italiaansch spreekwoord stelt de vrouw gelijk met den krokedil; om den man te van gen stort zij tranendaarna verteert zij hem. Volgens sommigen is de vrouw gelijk aan onze schaduw. Wanneer men haar naloopt, ont vlucht zijontvluchten wij haar, dan volgt zij ons. Dan wordt de vrouw ook nog genoemd een too verslang; een lier met één snaar; zij wordt vergeleken bij een diamant, waarvoor honderden handen jworden gereed gevonden om haar in goud te zetten. De horlogemaker denkt aan den horlogesleutel, waarmede de man wordt opge wonden, geregeld en loopt. Molière, de menschenkenner bij uitnemend heid, zong van haar: „Rien de plus infidèle, et malgré tout cela, „Dans le monde on fait tout pour ces animaux-la." Ik meende het zondenregister der vrouw met hem te mogen besluiten, maar voeg van mijn kant er aan toe, dat zeker de fijnste opmerking deze is, dat de vrouw de meeste speldeprikken krijgt terwijl zij waard is, het grootst aan tal onderscheidingen te ontvangen. IIiiii eerste maaltijd. Zij waren van hun huwelijksreisje terugge keerd en zouden voor de eerste maal in hun woning dineeren. Wel, beste Alfred, wat zullen we van mid dag eten? vroeg zij. O, wat jij 't liefst eet. Neen, mannetje, wat jij 't liefst hebt. Maar ik houd van alles, waar jij van houdt, lieveling. En ik van alles, waar jij van houdt, m'n ventje. Wat zal 't dan wezen? Zeg 't maar, manlief. Neen, zeg jij het. Maar ik ben bang, dat ik iets zal noemen, wat jij niet lust. Zeg 't nu maar Doe ik je daar 'n genoegen mee Vraag je dat nog, snoesje? Nu, wat dunkt je van een kalfskarbonaadje Wat denk jij er van? Ik heb 't jou het eerst gevraagd, lieverd. Maar als ik er me nu eens niet over uit laat, m'n engel? Dan eten we heelemaal niet van middag! Nu, en wat zou dat dan nog? Eigenlijk zou 't zoo heel erg niet wezen als we eikaars gezelschap maar genieten. Meer verlang ik niet. Stoutert dat je bent. Lief vrouwtje! Nu, ik zal den knoop maar doorhakken mijn echtgenoot mag geen gebrek lijden. Kalfskarbonade is 't dan goed? Zou 't soms niet goed wezen? Dus je houdt er van? Jij dau niet? Wel wis en zeker. Ik ook! Je zijt mijn beste man! En jij mijn aardig wijfje. Ondeugd! Kleine plaaggeest! Etcetera. Zij zou zelve dezen eersten keer eens voor het middagmaal zorgen. De karbonaden waren dien middag aangebrand. Maar overheerlijk smaakten ze. Hoe men rijk kan worden? Och, dat is niet zoo moeilijk in de theorie. Men gaat eenvoudig wonen in een land, waar het patent nog van kracht is, doet er eene uit vinding, die opgang maakt, en de rijksdaal ders rollen u bij duizenden toe. 'n Groote uitvinding behoeft het niet eens te zijn. Men behoeft geen nieuwe ster te ontdek- dek, waarop men toch geen land verlcoopen kan, of de eeuwigdurende beweging uit te vinden, wat toch eigenlijk maar een onmogelijke aar digheid is, neen, blijf maar gerust laag bij den grond en vind iets uit als een nieuwe schoen- plug, een aap aan een touwtje of een knoop met een veertje. Als de menschen 't maar aardig of doelmatig vinden en het koopen willen, meer dan de fabrikant er vervaardigen kan zoo gauw, dan is uw fortuin gemaakt. Eén enkele gedachte, één gelukkige inval kan het u doen. En niet waar, wat heeft men dikwijls eene gedachte Maar de meeste dezer zijn nieten in de loterij van den menschelijken geost, doch nu en dan slechts een heel enkele maal, wel-is-waar wordt getrokken. Wie hem weet te grijpen op het rechte oogenblik, behoeft niet meer te werken. Hymen S. Lipman te Philadelphia vond in 1858 de puntbewaarder voor potlooden met stukjes gomelastiek uit. Het bracht hem f500000 op. De man, die 't eerst op de gedachte kwam, de hakken en zolen der schoenen met metalen plaatjes te beleggen, heeft daar meer dan drie millioen gulden mee verdiend. Het idee om de vederen van kuikens, kippen en andere tamme vogels te gebruiken ter ver vanging van echte baleinen in vrouwen-corset- ten heeft meer opgeleverd dan menige zilvermijn. Het genie, dat uitvond, de armsgaten der klee deren met zeer dun gom-elastiek, z. g. sous-bras te overtrekken, teneinde te voorkomen dat de sterke lichamelijke uitwaseming op die plaats de stof doet verkleuren, verwierf zich daardoor een jaarlijksch inkomen van f 10.000. We spraken in het begin van dit stukje over de eenvoudige houten schoenpluggen. Welnu, de man, die de schoenpluggen heeft uitgevonden, is schatrijk geworden. Eveneens hij, uit wiens brein de stopnaald is gekomen. Iedereen weet, hoe moeielijk het is, geld op te rapen van een gladde toonbank. Om hierin te voorzien heeft men thans matjes van gutta percha met opstaande pennetjes, die het oprapen even gemakkelijk maken als stonden de geld stukken op hun kant. De man, die op dit denk beeld kwam, kon al spoedig een villa gaan be wonen. Iemand, die door een dergelijke uitvinding rijk geworden is, verklaart dat de beste wijze om fortuin te maken voor een jongmensch is, zjjn hersenen zoolang te pijnigen, totdat hij iets vindt dat het publiek noodig heeft, om dan in in die behoefte te voorzien. Hij behoeft daar voor geen wetenschappelijk ontwikkeld man te zijn, bij voorkeur zelfs niet; het eerst zal hij slagen, die begaafd is met een gewoon, gezond verstand met een practischen geest. De zoogenaamde „practische" lui hebben de meeste kans om spoedig rijk te worden. De man, die de uitvinding zal doen, om met dien gemakkelijk verworven rijkdom, tevens het vol maakt geluk te vinden, moet echter nog geboren worden. Trouwens, dat behoort ook niet tot de kleine uitvindingen. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 28 Juli voormiddags 9.30 geen dienst. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE Zondag 28 Juli voormiddags 9.30 geen dienst. GER. GEMEENTE. Zondag 28 Juli voorm. 9 uur, nam. 2.30 uur. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 28 Juli v. m. 9.30 uur, Ds. G. TV. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. PREDIKBEURT niet ontvangen. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 28 Juli v.m. 9.30 u. nam. 2.30 u. De Heer J. C. C. Voigt, Theol. Cand. GEREF. KERK B. Zondag 28 Juli vm. 9 u. nm. 2 u. De Heer C. Oranje, Student a/d Vrije Universiteit. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 28 Juli voorm. 9.45 uur Ds. Vrijer. Veiling IVoordschnrwoiide. van Maandag 22 Juli Zaterdag 27 Juli. Maandag. Bloemkool f3.— a f6.50. Middel bare 12. nsdag. Bloemkool f5.— a f7.50. Middel bare f3. Woensdag. Bloemkool f5.— a f7.75. Mid delbare f3. Donderdag. Bloemkool f5.— a 16.— Mid delbare f 2. Vrijdag. Bloemkool f2.— a f3.—. Middel bare 1.90. Zaterdag. Bloemkool fl.90 a f2.25. Middel- bere f0.75. Groentenmarkt van Broek op Langedijk. Maandag. Aardappelen f .65 a 0.—. Wor telen f 1.10 a 1.80 per 100 bos. Bosuien a f p. 100 bos. Rapen f af Bloemkool le soort f7.— a f8.—. Bloemkool 2e soort f4.— a f—Roode kool f8.— Dinsdag. Aardappelen f .60 a f Worte len fO.— a fl.—Rapen f a f Bloemkool le soort f 5.50 a f8.25. Bloemkool 2e soort 12.75 a f3.25. Roode kool f Woensdag. Aardappelen f af .60 Wor telen f.95 a f 1.20. Rapen f a f Uien per 100 bos f a f Bloemkool le soort f5.— a f7.25 Roode kool 18.— af—.— Donderdag. Aardappelen f a f .60 Wor telen f95. af Bloemkool le soort 1 3. a f6 Rapen f a 1 Vrijdag. Aardappelen f .50 a f Bloem kool le soort f3.50 a f2.30. Bloemkool 2e soort f2.af 1.30 Wortelen f .65 a f .90. Zaterdag. Aardappelen f a f Worte len f a f Bloemkool f 3.25 f 1.80 Roode kool f a f S C H A G E N, 25 Juli. 215 Paarden f 350 a f700., 21 Stieren f70.— a f 160, 33 Gelde koeien f 60 a f 240, 20 Kalfkoeien f 150 a f 215, 12 Vaarzen f 80 a f 130 10 Nuchtere Kalveren f 10.— a f 19,— 240 Schapen f 13.— a f23,— Lammeren f 8,— a f 16,— 20 magere Varkens f 5.— a f 12,—, 14 vette var kens f 0.32 a 0.34 per K.G., 30 Biggen t 4.— a f 5.—, Boter per kop f 0,40 a f0,50, Kip eieren f2.50, a f3.eenden dito f 3.a f3.20 per 100 stuk. 0 bokken en geiten fO.-afO.- ALKMAAR, 26 Juli. Aangevoerd 508 stapels Kaas, wegende 161816 Kg. Kleine 127.50 Commissie f 25.— Middelbare f 26.'— 596 HL. Granen, als '3 Tarwe f a f Rogge f a f Gerst f a f - 2 ld. Chev. f a f 196 Haver f2,80 a f3,25 Paardenboonen f 1af, Bruine f a f Citroen f—a f Duiven f a f Witte fa fKanariezaad f 9,— 2 Rood Mosterdzaad f 13,af Geel id. f a f 5 Koolzaad f a f Lijnzaad f a f 383 Kar- wijzaad f 13,75 a f 14,10 1 Blauw Maanzaad f 8,a f Groene Erwten f 8,50 a f—Grauwe id. f—a f—Vale id. f af, Witte f af Nieuw Karwijzaad f 14. ALKMAAR 27 Juli 1895. Aangevoerd Paarden flOO.— a f 44015 Koeien f 60 205.27 Nuchtere kalveren f 8.a f20 56 Schapen f 10. a f20.—83 Lammeren f 8.'- af 14.—58 Magere varkens flO.— a f14.— 360 Biggen f4.— af 6.-; 5 Bokken en Geiten f 3.— af"-3 kleine id. f 1.-- at 1.60; nieuwe Aardappe- f0.80 a f p. mandje Wortelen f 1.50 per 100 bos Kippen f 0.15 a f 1.50 Konijnen f 15. a 75 Kipeieren f3.25 a f4.— per lOOstuks Eendeieren 4. per 100 stuks; Boter per kop f 0.50 a f 0.60 Peren f4.—per zak; Bloemkool 14.af 12, per 100 Uien f per 100 bos Rapen f per 100 bos. C orrespomlentie. Wegens te late toezending moet de brief over de tentoonstelling tot de volgende week blijven liggen; eveneens kan het praatje over Lange dijker toestanden dit keer geen plaats vinden. RED. gevestigd te Zuidscharwoude, is voornemens, (tengevolge van ziekte des eigenaars) des avonds te 7 ure, in de herberg „de Burg te NOORDSCHAHWOUDE, putiiick le verkoojien De in volle werking nabij de Mosselenbrug aan de westzijde der straat te Noord- s c h a r w o u d e, be staande uit Huis, Erf en Schuur, kadaster sectie C, No. 1653, groot 3 aren, 58 centiaren, met de daartoe behoorende vaste en losse ge- reedschappen te bevragen bij den eigenaar en bewoner COR- NELIS BAKKER Jacobszoon. Er ijs en premie in contanten. verkrijgbaar bij te .Voordscharvtoiiilc. Be Nieuwe Ondergeteekende 'beveelt zich beleefd aan tot het leveren van prima kwaliteit paarden- vleescli. Onder beleefde aanbeveling, 4e huis van de LaatJb. BraildsFz. nabij de Kapelkerk.

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 3