Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 11 Augustus 1895. dartele levenslust getuigende drukte, nu en dan gemonteerd door liet meestal leeljjke geschreeuw of zelden dragelijk gezang van eeni'ge aan Bacchus offerplichtige matrozen, mariniers of burgers. Met opzet noem ik de burgers hier het laatst, omdat een drankwetovertredende burgerman hier een zeldzaamheid is. Wel ontmoet men van tijd tot tjjd eenige zangerig schreeuwende en verschrik kelijk zwaaiende jongens van den leeftijd tus- schen pruimen en krenten, maar als een smeres alias politieagent, in aantocht is, dan moet dé een 'n kleine boodschap doen, een ander koopt 'n sigaar en de rest houdt zich kalm. Die jon gens zijn blijkbaar bezield met grootheidswaan zin en verbeelden zich dat de mannenstaat zich openbaart door pruimen, jeneverdrinken, lawaai- maken en wat daarbij behoort. Helaas! bestaan er mannen, die de jongens tot die inbeeldin» aanleiding geven. Dat de matrozen en mariniers de matigheid niet meer kunnen meten (gesteld dat zij het vroeger wel hebben kunneu doen) is, hoewel niet "te rechtvaardigen, toch eenigzins te billij ken. Velen van hen toch zjjn eerst Maandag en Dinsdag van de vorige week uit Oost-Indië teruggekeerd, na aldaar bijna vier jaar te heb ben doorgebracht en menigmaal demogelijkheid te zijn gepasseerd het vaderland niet weer te zien door de krijgsbedrijven in het schoone In- sulinde of door de gevaren aan de zee verbon den. Och, 't is hun niet zoo erg kwalijk te ne men, dat zij op de behouden thuiskomst een borreltje drinken en hun maat niet meer kennen. j 'k, over de gevaren van de zee bezig ben, denk ik onwillekeurig aan het noodlot dat de vorige week een achtenswaardige familie heeft getroffen door het verdrinken van den heer A. Adriaanse. „Hoe is 't mogelijk?" is een vraa°- die overal wordt gehoord, waar het ongeval tér sprake komt. Dat de verdronkene zich te roeke loos in gevaar heeft begeven is haast niet te denken; daarvoor werd hij een te ernstig en bezadigd man geacht. Is dan het badhuis aan een gevaarlijke zwemplaats gesticht? Was er geen toezicht? Waarom niet door een lijn met kurken of een geheel net een vertrouwbaar bad- terrein afgebakend? Deze en zoovele andere vragen worden telkens gehoord. Of het wat zal helpen voor de toekomst? 't Is te wenschen dat men hier de put zal dempen nu nog slechts één als slachtoffer viel. Ondertusschen is het eei; slechte reclame voor het Bad-Paviljoen „Huis duinen." Reclame is anders in dezen tijd van al"e- meene malaise voor alle zaken dringend noodlg. Dat kan men ook zien, wanneer men, aange lokt door het geroep „drie en vier om 'n dub beltje! lekkere nieuwe!" zijn hoofd buiten de deur steekt en het oog wordt geboeid door een wagentje met een paar vaatjes zeebanket, waar aan een paar vlaggetjes het etiket van nieuw heid verleenen. Denk er intusschen, als ge soms haring koopt, dat ge deze soort niet kunt be waren. Politiek Overzicht. Rampele-pam-pele-plam-plam-plam, rampele- pam-pele-plam-plam-plamdaar komt de infanterieEven kijken. Voorop de tamboers, natuurlijk. Kijk dat kleine ventje, hij is hoog stens een jaar of vijftienwat slaat die er lus tig op los en wat moet hij een moeite doen om met zijn korte beenen de groote passen te ma ken, die de lange tamboermetter, die, met zijn staf balanceerende, vooraan marcheert, aangeeft. Achter de tamboers een paar officieren en dan komen de miliciens in verdubbelde rotten, ge ëscorteerd door eenige onderofficieren en korpo raals. Zij gaan een militaire marsch maken. Reeds nu loopen enkelen met een dik rood hoofd te hijgen en te blazen, maar straks, als zij na een uur of vijf, zes terugkomen, dan zijn allen door en door vermoeid, wat niet te verwonderen is als men het oog vestigt op de model-gepakte ransel en het de vrije ademhaling belemmerende ledergoed. Opmerkelijk is het dat de ransels van de onderofficieren meest altijd een bedenkelijke platheid vertoonen en doen vermoeden dat zij absoluut ledig zijn. Waarschijnlijk is het hier aan te danken, dat de onderofficier bij den terug keer van zoo'n marsch nog de lust hebben aan merkingen te maken, als: kop op! blijf in de nchting! draag je geweer goed! enz. Ik heb bij het beschouwen van zoo'n troep wel eens gedacht, wat zou er na een geforceer- den marsch wel van terecht komen als zij zoo gepakt en gezakt tegen den vijand moesten ageeren Gelukkig leven we in vrede en mocht het eenmaal noodig zijn huis en haard tegen een vreemden indringer te verdedigen, dan willen we hopen, dat de hooge autoriteiteiten, die de krijgsverrichtingen moeten leiden en besturen ons zullen kunnen bewijzen dat niet voor nie mendal het departement van oorlog jaarlijks milhoenen guldens uit de zakken der belasting betalende burgers heeft geëischt. Aan moed zal het niet ontbreken. Daarvoor staan de helden- 7 Jan ,ons daPPer Indisch leger borg, dat wordt dagelijks bewezen, wanneer een mede- mensch in gevaar verkeert. Dat wij, wat dat netrelt, ook voor de toekomst niet bezorgd be- fn°ieIGy Z1Jn' ku«nen wij bemerken aan de "?J ;,|0ngens' dte, soms 'net groote troepen tegen elkander vechtende de politie handen vol werk beuren v°orkomen dat geen rampen ge- Voor deze week dixi. Italië. De zitting van de Italiaansche Volks vertegenwoordiging is eindelijk gesloten. Ondanks den voortdurenden heftigen tegenstand der radi calen, die bleven eischen dat hun geschil met den Heer Cnspi uit den weg geruimd of beslist worden, is Cnspi er toch ingeslaagd de begroo ting voor Binnenlandsche Zaken aangenomen te krijgen. Hij dankt dat slagen aan de groote meerderheid bij de laatste verkiezingen verkregen De geschillen tusschen hem en de radicaleé blijven nu voorloopig rusten tot het najaar wellicht, als tenminste in dien tusschentijd het nieuwtje er niet afgaat en de zaak van zelf doodbloed. Dit schijnt in elk ge val de toeleg der Regeering te zijn. België. De Roomsch Katholieke Kerk is, zegt zij, het Godsrijk op aarde. Zij huldigt en verwezenlijkt, zoo getuigen hare woordvoeders Jezus beginselen en leer. Tot die leer behoort ook Jezus' eisch kwaad met goed te vergelden, te vertrouwen op de macht van het goede. Ver boden is, zegt en erkent zij, macht boven recht te laten gelden. Het recht van den sterkste, een natuurrecht, in de leer van Christus maakt plaats voor den eisch der zelfverloochening. Zien we thans wat de practijk in België leert van nare trouw aan die beginselen. In de Belgische Kamer hebben de clericalen de kerkelijk gezinden, de meerderheid. Die stem men meerderheid gebruiken zij om als een man de clericale Regeering te steunen in hare poging de lagere school onder de macht der geestelijk- heid te brengen. Nu zou niemand het haar kwalijk nemen zoo zij op die wijze trachtten hunne idealen te ver wezenlijken. Dat doet elke partij die de meer derheid heeft. Wat echter hinderlijk is, dat is de onomwonden aanmatiging waarmede zij mis- bruik maakt van hare positie. Van de wenschen der minderheid wordt geen kennis genomen. Zoo men meent te ver te gaan met de miskenning dier wenschen, doet men het langs een omweg. Men zendt ze naar een commissie die het eind vonnis voltrekt. De clericale partij vernedert den staat tot partij ganger door het gpdsdienstonderwijs bij de wet voor te schrijven. Zij maakt den staat en de school tot dienaren der R. K. Kerk, door dat onderwijs uitsluitend te geven in de handen der R. K. geestelijken. De fraaie formule dat de kerk met de meeste aanhangers, maar de heer- schende moet zijn, om getwist te voorkomen, be dekt ter nauwernood hare ontrouw aan de begin selen van Christus. In haren overmoed kan° zij zich zelt uiet verloochenen en laat macht boven recht gelden. Eene droevige caricatuur van christelijke prac tijk geeft die clericale partij te aanschouwen. In de vorige week is het artikel aangenomen dat het godsdienstonderwijs in alle gemeente scholen voorschrijft. De verschillende bezwaren tegen de wet in 't algemeen zijn deze week uitgesproken in eene motie door den Brusselschen gemeenteraad aan genomen. Die motie luidt Overwegende, dat het wetsontwerp tot wijzi ging der organische wet op het lager onderwijs van 20 September 1884, thans onderworpen aan de beraadslagingen der wetgevende Kamers, be palende dat het lager onderwijs noodzakelijk den godsdienst tot basis van het onderwijs moet heb- oen, en de familievaders de verplichting opleg gende om filosofische en godsdienstige gevoelens openbaar te maken, is in strijd met het begin sel der gewetensvrijheid, gewaarborgd bij de Grondwet; dat in werkelijkheid het ontwerp een officieelen godsdienst erkent, en aldus het beginsel van onzijdigheid van den Staat, in godsdienstige aangelegenheden erkent; Overwegende, dat het ontwerp, door het dee- len in de subsidiën van den Staat te ontnemen aan de private scholen, die den godsdienst niet aan het hoofd van haar programma hebben ge schreven, is in strijd met de vrijheid van ge dachte en de gelijkheid der burgers dat het verdeelen der subsidies volgens het ontwerp tot gevolg zal hebben het jacht maken op de arme kinderen en den ondergang der offi- cieele scholen Overwegende dat het ontwerp, gevende aan den Staat of op nonactiviteit te stellen, een aan slag pleegt op de gemeentelijke autonomiedat het geen voldoening geeft aan de wenschen van het onderwijzend personeel en het overlevert aan alle wisselingen van de politieke worste lingen Overwegende eindelijk, dat dit ontwerp slechts een nieuwe kiem is voor den schoolstrijd en ge richt is op de vernietiging van het openbaar onderwijs Protesteert krachtig tegen het door de regee ring ingediende wetsontwerp en verzoekt de wet gevende Kamers het te verwerpen; geeft den wensch te kennen dat bij de wet gratis en ver plichtend leeken-onderwijs wordt gewaarborgd en dat bewaarscholen en herhalingsscholen wor den gesticht. van de west Europeesche landen een verplette renden indruk gemaakt. Haast alle bladen waren eenstemtaig in hunne at keuring van den moord en in beschuldiging dat vorst Ferdinand medeplichtig is aan dien moord. Slechts de Fransche pers, bekoord door Fran- knjks verbond met Rusland, trok partij voor vorst I erdinand en wees op Stambouloffs strenge regeering waardoor hij zich vele persoonlijke vijanden had gemaakt. ïn hoeverre vorst Ferdinand schuld heeft aan Stambouloffs dood is thans nog niet te beslis sen Een feit is het dat Yorst Ferdinand geweten neeft dat het leven van den ex-premier werd be dreigd. Stambouloff had hem daar zelf van in kennis gesteld met opgave van de namen der moordenaars. Wel is de dood van Stambouloff den vorst welkom, die in zijn streven de gunst van Rus land te zoeken belemmerd werd door Stambou loff en zijn partij. Diens dood baant den weg van herstel van Ruslands' invloed. Of echter vorst herdmand mag rekenen op de gunst van den Czaar blijf twijfelachtig. De Czaar ziet in hem den overweldiger en den Roomsch Katholiek. Om de gunst van den Czaar te winnen zou Ferdinand Grieksch Katholiek moeten worden. Men zegt dat nu 's vorsten zoon Rons, onlangs bij verandering van de grondwet, die veel moeite kostte, R. Katholiek gedoopt, zal overgaan tot de Grieksch Katholiek. Hij zal dan alvast opnieuw gedoopt worden. Duidelijk is de toestand in Bulgajije nog niet. In elk geval leert de geschiedenis der laatste dagen daar hoe weinig gunst en trouw beteekent. Oubti. Indien men mag gelooven, wat de 1 mes over den toestand op Cuba mededeelt, wordt de toestand der Spanjaarden op dit eiland steeds hachelijker. Nu weer meldt de correspondent van het City blad uit Havanna, dat maarschalk Martinez Campos te Bayamo door 12000 Cubanen is om singeld. Den leiders der Cubanen, Maceo en Go mez, is het gelukt, hun strijdkrachten te ver eenigen en daardoor wordt de maarschalk ernst! bedreigd. Uit Madrid wordt de juistheid dezer berichten tegengesproken. Hoe echter werkelijk de toestand is, wordt er niet bijgevoegd. door een verkeerde zinsnedeTerTkéta van den opperbevelhebber, den burgemeester, werd uit gesproken. J. H. KEIZER, Red.-Uitgever. P RE DIKB E ÏÏRTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 11 Aug. v.m. 9.30 Ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 11 Aug. v.m. 9.30 Ds. Habbema. GER. GEMEENTE. Zondag 11 Aug. voorm. 9 uur, nam. 2.30 uur. s*. JiOevienna NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 11 Aug. v.m. 9.30 Ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK Zondag 11 Aug. v.m. 9,30 nm. 2 uur, Ds. Gemser. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 11 Aug. v.m. 9.30 nam. 2.30 Ds. J. van Goor, Pred te Harlingen. geref. kerk b. Zondag 11 Aug. vm. 9 u. nm. 2 u. de Heer de Jongcand. a/d Vrije Universiteit. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 11 Aug. voorm. 9.45 Ds. Vrijer. Bulgjarije. De komkommertijd nadert, denkt men onwillekeurig, als men ziet hoe de dagbladen hunne kolommen vullen met allerlei gissingen, vermoedens en geruchten aangaande den toekomst van dit land, gissingen die gewoon lijk den volgenden dag geloochenstraft of weer sproken worden. De moord öp den gewezen premier, die in West Europa nog al sympathiek was om zijne anti-Russische politiek heeft op de dagbladen Nog eens de beproeving derbrandspuit. Naar aanleiding van hetgeen wij de vorige week schreven over de beproeving der brandspuit op het kerkhof, ontvingen wij een beleefd schrij ven dat op verlangen niet als ingezonden stuk wordt opgenomen in de courant, daar 't alleen ten doel moest hebben ons beter in te lichten aangezien wij ons hebben vergist met de plaats' waar de begraafplaats ligt en waar de beproevin der brandspuit plaats vond. De begraafplaats is van het terrein, waarop de beproeving wordt gehouden, gescheiden door een sloot en een hek en er kan dus volgens den briefschrijver, van geen ontwijding sprake zijn zooals wij 't deden voorstellen. 't Is waar, wij gingen even verder, en deden t voorkomen alsof men over de graven liep Dit was echter niet het geval. Maar toch werd de beproeving gehouden op het kerkhof, in de nabijheid der graven. Is dit al niet reeds de uiterste grens? Wij herhalen 't nog eensHet tegenwoordige terrein is geen plaats waar de beproeving van de brandspuit kan nog mag worden gehouden daar de welvoegelij kheid 't ons verbiedt. Wij staan niet alleen in ons oordeel. Die plaats voortaan te bestemmen voor het houden van dergelijke oefening is ongeoorloofd. t Is al te erg, wanneer op spottende wijs iemand de plaats wordt gewezen, waar hij een maal „te land zal komen, omdat hij ook al een „dagje afschiet." „Wanneer de beproeving der brandspuit niet „plaats vindt op een terrein, zóó nabij de be graafplaats, wat nu het geval is, zal de plaats „geen aanleiding geven tot dergelijke, niet te „veroorloven scherts." Maar, wij willen niet gaan verdedigen en met feiten aantoonen, wat in dit geval door ons voor heilig wordt gehouden en naar ons oordeel at keuring verdient. Van het meer of minder voor indrukken vat baar zijnde karakter hangt 't af hoe de zaak wordt beoordeeld. Ook in deze kwestie zullen de meeningen zeer zeker uiteenloopen, al naar gelang de stand is van het kwik in onze gevoelsthermometer. Wij komen er rond voor uitWij vinden in hetgeen wij schreven over de ontwijding dei- begraafplaats of betervan het kerkhof, niets wat ons overdreven voorkomt. Marktberichten. Toch dienen wij een zin in ons vorig artikel voorkomende, te verbeteren, die de zaak verkeerd voorstelt. Wij hebben 't doen voorkomen alsof door het protesteeren de indeeling van onze brandweer anders en beter was geworden. Dit nu is bezijden de waarheid. De indeeling was voorheen dezelfde, precies gelijk aan de opgave die we vermeld hebben. Alleen zijn er personen bij het brandweercorps gekomen, die vroeger werden gemist, waardoor bet z.g. gepleegde onrecht hersteld werd geacht. Met deze rectificatie hopen wij de beschuldi ging te hebben ingetrokken, die onwillekeurig Veiling Noordscharwoude. van Maandag 5 Aug. - Zaterdag 10 Aug. Maandag. Bloemkool f3.— a f4.50. Middel bare f 2.— Uitschot f 0.80. haDi7idr!; ®lo(Tkoot f3-~ a f6.-. Middel bare f 1.50 Uitschot fl._. Roode kool f4 - Bieten f8.—, Woensdag. Bloemkool f3.— a f5.50. Mid- delbare f LTO, Uitschot fl.-. Roode kool f4.- Bieten f8.— Donderdag. Bloemkool f3.25 a f6.— Mid delbare f2.—Uitschot fl.—Boode kool f4.— Bieten f8. Vrijdag. Bloemkool f4.-a f6.50. Middel bare 2.-, Uitschot fl._ Roode kool f4.- Bieten f8.— Zaterdag. Bloemkool f3.50 a f6.50. Middel- bere f2.-, Uitschot f 1.50 Roode kool f4.- Bieten f8.— Groenlenmarkt van Broek op Langedijk niet ontvangen. 8 Aug" 10 Padden f 50 a f loO., 13 Stieren f50.— a f 190, 50 Gelde iionbn 1° a f230' 35 Kalf koeien f130 a f180, 10 Vaarzen f 70 a f 95 .10 Nuchtere Kalveren f 10 a f22,- 330 Schapen f 10.- a t zt,140 Lammeren f 10,a f 16 10 magere Varkens 110— a f 13,-, 11 ,„tto K.O., 20 Biggen a t 6.0O, Boter per kop f 0,42 a f0,47, Kip eieren f 2.50, a f3.—, eenden dito f3.10 a f3.20 per 100 stuk. 0 bokken en geiten f0. afO.— AL KM AAR, 9 Aug. Aangevoerd 521 stapels Kaas, wegende 164818 Kg. Kleine 128 Commissie f25.— Middelbare f25.50 746 HL. Granen, als Tarwe f 6 a f„ JT' Rogge f a f li Gerst ?Ta 4 Id- Chev- f a f 119 Haver f2,70 a f3,35 Paardenboonen a f Bruine f a f Citroen f-,- a f-,- Duiven f' ,- a r~?7Ï Witte f a f —,—12 Kanariezaad t 7,io 1 Rood Mosterdzaad fa f Geel id. f af ,31 Koolzaad f6,'30 o LlJnzaad f a f 565 Kar- wyzaad f 11,— a f 13,50 Blauw Maanzaad a y8 Groene Erwten f a f-,- 8 Grauwe id. f-,- a f-,- Vale id. f i af, Witte f af Nieuw Karwijzaad f— ALK MA A R10 Aug. 1895. Aangevoerd 3 Paarden f90 - a f 250: 21 Koeien f130.- a qo o~i~Nuchtere kalveren f 10.— a f25 89 Schapen f 10. af 22.-: - Lammeren f .- a j bo Magere varkens fll._ a f 45050 Biggen f4.— a f 7.—5 Bokken en Geiten f 3. f'nan non '~at nieuwe Aardappe- a'0-8®. a flf® I1- mandje Wortelen f 2-50 per 100 bos Kippen f 0.10 a f 1.40 Konijnen f 08 a 75 renln/m5°t 1 fV per 10üstuks Eendeieren Petn fl 75 co B°tei' per kop f0-50 a f0.60 Beren tl.75 a f3.-, per zak; Appelen f2.— a '3-— Per zak, Savooische kool f a fDer 400, Bloemkool13.a f8.per 100 lUien fl 50 per zakRapen f .- per lOObos burgerlijke Stand. Gemeente Noordscharwoude. Ingeschreven van 1—31 Juli 1895. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. GeborenGerrit, z. van Simon Bommer en Guurtje Daneberg. Cornelis, z. van Reijer Ber gen en Anne Emmelot. Klaas, z. van Jan Paarl- berg en Trijntje de Geus. Neeltje, d. van Cor- nelis Meurs en Trijntje Hoff. Willem, z. van Willem Bakker en Grietje de Leeuw. Overleden Geene. Gemeente Oudkarspel. Ingeschreven van 1—31 Juli 1895. Geboren Cornelis, z. van Willem Pranger en Injnjje van Dijk. Dirk, z. van P. Raven en Neeltje Huiberts. Maria, d. van Johannes Kam pen en van Elisabeth Kraakman.

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 3