N IE I W E Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 33. Zondag 18 Augustus 1895. 4e Jaargang. Plaatselijk Nieuws. N ieuwstij dingen. FEUILLETON. MUD VIER 00 GEI. LMGEDIJKM COURAMI. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oüdkarspel, Züidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct., franco p. post 0O ct. UITGEVER: J. H. KEIZER. BUREEL: HToordscliarwoude. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 30 ct., elke regel meer f» ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Welk eene martelingDe slager A. Bak ker te Oud karspel zou den 9 dezer een paard slachten, dat door het breken van een der ach- terpooten voor zijn werk ongeschikt was gewor den. Om het dier naar zijne woning te vervoe ren, bond hij het een touw om den bek, den nek en de voorpooten en sleepte het zoo, met behulp van een tiental gedienstigen, over een weg van niet minder dan 70 el lengte. Het on gelukkige dier trilde van pijn en wendde wan hopige pogingen aan om zich van zijne beulen te ontdoen. Naar ons werd meegedeeld, is tot heden tegen de bedrijvers van deze onmensche- lijke daad geen proces-verbaal opgemaakt. AlkrnCrt.) Oudkarspel. Bij de den 13 dezer gehouden stemming voor twee hoofdingelanden voor de banne van dien naam, zijn voor de periodieke aftreding opgekomen 69 stemgerechtigden, uit brengende gezamenlijk 95 stemmen, waarvan op A. Kroon Pz. 94 stemmen en 1 op A. Borst Gz. Voor de nieuwe benoeming, in de plaats van den heer A. Halff, die lid van het bestuur is geworden, zijn 63 stemgerechtigden opgekomen, uitbrengende 86 stemmen, waarvan op H. Hart Cz. 57 st., A. Borst Gz. 28 st. en A. Kroon K.Az. 1 stem, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Den 14 dezer is te 's-Gravenhage o. a. voor de hoogduitsche taal 1. o. geslaagd J. de Graaff, onderwijzer te Broek op Langedijk. Hoe gevaarlijk het is spelden in den mond te nemen, bleek den 13 dezer weer bij een 17- jarig^ meisje, J. K., te Schagcn. Bij het op hangen van kleeren gleed een speld, die zij in den mond had, in de keel, waar het scherpe voorwerp bleef zitten. Eer een dokter echter ge legenheid had de speld te verwijderen, zakte zij naar beneden en moet de tijd leeren, of dit on geluk geen ernstige gevolgen zal hebben. Bericht men uit Friesland, dat er nog geen jaar is geweest, waarin de varkensziekte in zoo hevige mate heerschte als dezen zomer, in Hollands Noorderkwartier breidt zich de ziekte ook meer en meer uit. Op de markt te Schageu werden den 15 dezer ook heel wat minder vette varkens aangevoerd dan vorige weken. Men is zeker bevreesd aanmer kelijke schade te lijden als het varken tijdens het vervoer of aan de markt teekenen van vlek ziekte vertoont. Den 14 dezer is door den laatsten trein van Amsterdam eene koe van den heer C. Swa- ger te Ileerlmgou aard aangereden en geheel vermorseldeenige uren te voren had het dier pas gekalfd. Aan den Kolfwedstrijd, gehouden te Bar- singerhoi'ii ten huize van den kastelein Jb. Oot- jers, op Woensdag 14 Augustus jl., namen 23 per sonen deel. De prijzen bestaande uit contanten werden behaald als volgt le prijs met 131 p. N. Pronk van Oudkarspel. 2e 119 K. v. Kleef Z.-Scharw. 3e 113 C. Zomer Z.-Scharw. Serieprijs 45 p. W. Kraakman Z-.Scharw. Gelijktijdig werd een biljartwedstrijd gehou den waaraan door 26 personen werd deelgeno men. Overwinnaars waren N. Pronk van Oudkarspel le prijs A. Kist van Zuidscharwoude le premie K. van Kleef 2e De Langedijkers hebben aldus hun bekenden roem in beide [spelen schitterend gehandhaafd. Geconserveerd aardappelloof. De kunst om uit groenvoeder duurzaam pers voeder te bereiden, blijkt meer en meer voor den boer van onschatbare waarde te zijn. Een baaltje landbouwzout is voor hem, vooral in tijden van overvloed, als we thans weer beleven het natte weder heeft de tweede of derde „snee" der klaverkampen „hoorbaar" doen groeien een kostelijk ding. „Alles en nog wat" is thans bruikbaar. Zoo heeft thans de heer Toren te Midwolda een veld aardappels met zeer welig loof zoo laten afmaaien, dat alleen de stevige stengels variëteit champion d. i. een forsche fabrieksaardappel ter lengte van omstreeks twee d.M. bleven staan. Een groote hoeveelheid loof werd daardoor verkregen, om in te kuilen, welk voeder 's winters door paar den met graagte schijnt gegeten te worden. Alle maal winst, want de aardappels waren zoo goed als volwassen en groeien toch nog een weinig na en 't loof zou anders toch in een paar weken tijds verdwenen zijn, daar het reeds sporen van ziekte begon te vertoonen. En misschien ver schaft deze methode daarom nog een dubbel voordeel. De ziekte toch tast eerst de bladeren, dan de stengels, vervolgens de knollen aan. Wellicht, dat deze er thans van gevrijwaard blijven. Over pastoor Verbraak, den aalmoezenier der Atjehscke troepen, schrijft de „Deutsche Wochenzeiting" het volgende: Er is wel geen enkel soldaat van het Indisch leger uit Aijeh teruggekeerd, die niet een lieve herinnering aan pastoor Verbraak heeft meege nomen. Deze brave Katholieke geestelijke, die nu bijna 20 jaren het moordende klimaat van Atjeh trotseert, wist zich een plaatsje te ver overen in de harten van alle soldaten. Als hij zich in het groote lazaret te Kota- Radja liet zien en zijn hartelijk„Hoe gaat 't jongens werd vernomen, dan liep er een blijde trilling door de rijen zieken en gewonden. En Wanneer eenigen hem toeriepen„Och, pastoor, wees zoo goed en bezorg dien brief voor mij tot mijn spijt is er geen postzegel op!" dan klonk het gul: „Dat's niks, jongens, hij zal be zorgd worden." Hoe menigen stervende heeft Verbraak de laatste oogenblikken verzachtWelken godsdienst de troostbehoevende beleed, daarnaar vroeg dè wakkere geestelijke niet. Wanneer een anders denkende, die op sterven lag en voor wien de' pastoor bad, door twijfel gekweld, aarzelend vroeg: „Pastoor, zullen uwe gebeden mij ook helpen? Gij zijt toch Katholiek en ik niet," dan ant woordde de brave priester gewoonlijk: „God is goed voor allen. Gij sterft immers als een dap per soldaat voor uw vaderland. Daarom zal de goede God uwe zonden ook vergeven, zoo gij er berouw over hebt." Velen dan ook zijn rustig en kalm in zijn armen gestorven, en de dierbaren, die de doode duizenden mijlen ver had achtergelaten, ont vingen na eenigen tijd door bemiddeling van den pastoor zijn afscheidsgroet. De soldaten waren en zijn hem nog dankbaar voor alles wat hij voor de kameraden heeft ge daan. Menigmaal gingen zij voor hem letterlijk door het vuur. 't Is nog niet veel jaren gele den, toen een patrouille, van een fort terugkee- rend, waar gewonden lagen, plotseling door Atjehers werden overvallen. Allereerst waren de soldaten, bezorgd, om den pastoor op een meel- wagen te leggen, welken zij met zich voerden, en hem met zakken en mantels te bedekken. Vervolgens schaarden zij zich om den wagen en sloegen den aanval met bajonet en geweer kolf af. Allen, zelfs de gekwetsten, lachten har telijk, toen na het gevecht het witbestoven ge zicht van den pastoor uit de meelzakken te voorschijn kwam. Nog menigen strijd heeft hij te midden van zijn „blauwjassen" uitgevochten. En thans hebben dezen hem een geschenk vereerd, dat wel „eenig" mag genoemd worden. De pastoor had eenmaal den wenscli geuit, te Kota- Radja een eenvoudig kerkje te zien verrijzen, waarin hij de plechtigheden van den godsdienst voor zijn geloofsgenooten kon verrichten. Het Indisch leger heeft dien wensch vervuld. Alle soldaten, Protestanten en Joden zoo goed als Katholieken, hebben van hun karige soldij een offertje afgezonderd, de officieren droegen na tuurlijk ook bij en zoo werden kort geleden den zeer verheugden zielezorger f2100 overhandigd, welke voldoende zijn, om zijn verlangen ver vuld te zien. „Hoe genoeglijk rolt het leven „Des gerusten landmans heen „Die zijn zalig lot, hoe kleên, „Voor geen Koningskroon zou geven." Poot is dood. Maar het leven der geruste landlieden rolt nog steeds genoegelijk, behalve voor luchtreizigers. Daar Donderdag Paine en Zoon op het terrein der wereldtentoonstelling te Amsterdam zouden vuurwerken, moest de ballon-captif „l'Aurore" op hoog bevel van comité of politie, leeggepuft worden of verhuizen. Kapitein Denys verkoos zoo lang in 't luchtsop te gaan en steeg te zeven uur 35 minuten met drie luitenants en den heer Henri Palmers, van Huntley en Palmers, op. Men kwam tot een hoogte van 900 M. en daalde neer te zeven uur 48 minuten op landerijen tusschen Amstelveen en Ouderkerk. Het anker zat nog niet vast of de landlieden, wier leven zoo genoegelijk rolt, kwamen in drommen opzet ten, ranselden een der luitenants af en zouden tot erger zijn overgegaan, als de luchtreizigers niet een paar revolvers vertoond hadden. De Nieuwer-Ainstelsche politie escorteerde ten slotte den ballon en de reizigers, terwijl de menschen met het „zalig lot" vloeken en mopperend ach terbleven. Smakelijk eten. Onder het opschrift: „Walgelijke toestanden- betreffende de vleeschleverantie in Nederland" deelt de General Anzeiger für Delioatessen-Hand- lungen een reeks leelijke beschuldigingen tegen de Nederlandsche vleesch- en worstleveranciers mede, ontleend aan een artikel van den directeur van het slachthuis te Barmen inÉhet Zeitschrift für Fleisch und Milch-Hygiene. „Het is in Nederland," zoo wordt daar gezegd, „iets zeer gewoons dat arbeiders stukken van gestorven runderen in plaats van hun loon ont vangen. Ook wordt zulk vleesch gezouten voor het gebruik. „In de groote wovstfabrieken van Deventer, Wije en Olst moet zulk vleesch van gestorven, zelfs van opgegraven dieren verwerkt zijn ge worden. Vilders zijn niet zelden vleeschleveran- ciers en worstfabrikanten." Als een gunstige uitzondering wordt Utrecht genoemd, „waar een doelmatig onderzoek van vleesch is ingevoerd." i.) Hoe haar het eerste toegelachen had, na het ge sprek van gisteren kostte het niet veel strijd een voudig tot het laatste te besluiten. Doch heel eenvoudig was dat besluit in zijne uit voering niet. Thuisblijven wilde zij wel, als het moest doch de ware reden van haar thuisblijven erkennen, dat nooit. Het kwam er dus op aan, voor haar ont houding aanstonds een geschikt voorwendsel te be denken, een komedietje op touw te zetten, dat zij consequent kon volhouden. De stad uitgaan kon men in dit seizoen zoo moeielijk. Hoe kon zij, zonder op spraak te verwekken, in April op reis gaan, tenzij bepaald naar het zuiden, om gezondheidsredenen? En dat zou nog duurder worden dan het bijwonen van alle feesten in gala-kostuum. Eén kans vloog haar eventjes door de verbeelding: indien tegen den vereischten tijd eene ziekte harer zwakke moeder haar eens naar het Brabantsche] stadje riep, waar deze woonde? Kon zij het daarop eigenlijk niet la ten aankomen? Hoe gevoeglijk kon een lichte on gesteldheid, die men wat erger maakte dan zij was, met handigheid geëxploiteerd worden! Een mensch op jaren Doch de gedachte aan den kunstgreep stuitte haar tegen de borst. Hoeveel oprecht gevoel zij reeds gewoon was aan effectbejag ten offer te brengen, zij deinsde nog terug voor het denkbeeld, aldus de gezondheid harer moeder in draaierijen te mengen. De inval scheen haar eene verlokking van den Booze, die haar het leven van de oude vrouw op 't spel deed zetten; en ofschoon zij aan deééne zijde zelve lachte om die bijgeloovige opvatting, zij wist dat zij 't zich zelve nimmer zou vergeven, als bijgeval het lot haar uittarting eens strafte, en het arme oudje.... O foei, welk een benauwde droom, dat zij zich dat ooit zou te verwijten hebben 1 Neen, indien dan iemands gezondheid als speelbal moest dienen en dat was wel het meest doeltreffend dan moest het hare eigene maar wezen. Dat was verreweg het best, en zij zou dan het leugentje (om bestwil?) meteen het veiligst onder haar eigen beheer hebben. Zij deelde aan den heer Van Walen haar besluit mee. Deze lachte er om, schudde het hoofd, maar waardeerde de ontbering, die zij zich getroostte, en legde zich voor 't overige bij hare toekomstige ver zinsels neder. Zoodra April in 't land was, begon mevrouw zicli onwel te gevoelen en hield hare kamer. Daar het echter niet aangaat dit langer dan een paar dagen vol te houden zonder toestemming van de genees kunde, bij monde van een harer priesters van hoo- geren of lageren rang, liet zij na een paar dagen den huisarts ontbieden. Zij had daartegen opgezien. Hij was pas sinds een jaar in functie, nog jong en meer gewoon aan dienst in hospitalen dan aan par ticuliere praktijk. Zij was persoonlijk nog nooit on der zijne «behandeling" geweest; zij schroomde hem met ronde woorden in haar bedoeling in te wijden en vreesde dat hij niet zou raden waar zij heen wou. En het ging zooals zij verwacht had. De arts kwam, zag, bemerkte dat de ziekte weinig om het lijf had, was scherpzinnig genoeg, een gril, een bij oogmerk, een huiselijk intriguetje te vermoeden, maar sloeg onvoorzichtiglijk juist den verkeerden weg in. Hij constateerde zenuwachtigheid, schreef een paar kleinigheden voor, en beval haar aan, met mooi weer uit te gaan. «Komaan, mevrouwtje, moed gehouden! Het zal met u wel gauw weer schikken," waren zijne af scheidswoorden. En loi overmaat van ramp Voegde hij er aan toe: »Eer de koning in de stad komt, is u heelemaal weer heter. U kunt gerust uwe toi letten in orde laten maken, en u vast amuseeren met daarover te denken." Mevrouw ging, ondanks zijne aanbeveling, natuur lijk niet uit; en toen hij na tweemaal vier-en-twintig uren terugkwam, lag ze te bed en had zich een in teressant kuchje aangeschaft. Zij stond hem slecht te -woord, pruilde, keek hem bedroefd aan, en vatte eindelijk zijne hand met de woorden: «Och, dokter, neem het mij niet kwalijk, maar u schijnt mijn gestel niet te vatten. Kon ik maar cp de been komen, dan reed ik naar professor X!" De dokter vroeg toen dadelijk verlof, met prof. X. over haar te gaan spreken. Op dat voorstel had zij niet gerekend, maar zij durfde het niet afslaan. Prof, X. kende zijn patiëntje en kende zijne wereld en, hetzij hij zijn adept ten deele of ten halve in lichtte, het slot was, dat mevrouw Van Walen voor taan werd behandeld zooals zij begeerde. De vraag hoe de twee geleerden over haar gesproken zouden hebben, maakte haar een oogenblik nieuws gierig, doch werd op den achtergrond gedrongen door de voldoening, dat haar doel bereikt was. Zij kon nu aan alle belangstellende kennissen melden: dat haar dokter haar, ter wille van dat kuchje, streng verboden had uit te gaan. Voorloopig kwam zij zelts de trap niet af. Een groot deel van den dag bracht zij door op de vroo- lijke bovenvoorkamer, die als kinderkamer dienst deed, en ontving daar in een bevallig morgengewaad hare intiemste bezoeken. Voor Gerarda was dit een gouden tijd. Toen het meisje in de eerste dagen zich ernstig ongerust maakte over hare meesteres-vriendin had deze haar tevreden gesteld met de verzekering, dat het zoo heel erg niet was. En zonder haar rechtstreeks de volle waarheid te onthullen, had zij op zeer ver- trouwelijken toon betuigd dat zij het zoo heel naar niet vond op deze wijs verschoond te wezen van de verschillende recepties en diners, waartoe zij anders zou verplicht geweest zijn, en van den omslag, daar voor nieuwe toiletten te moeten laten maken. Zij verklaarde dit de goede zij te achten van haar «griepje": dat zij nu eens rustig zich een geheele week aan hare kinderen kon wijden en de daad bij het woord voegende, nam zij haren kleinen Ju- lien op de knieën, en zong met eene in het minst niet benevelde stem

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 1