„"Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 1 September 1895. BRIEVEU urr BEU HEIBER. stel wel tot afstel zou lijden. De exposanten betreurden dit in hooge mate. Den dag dat de Koninginnen zouden komen, voorzagen zij een buitengewone drukte en zij hielden er zich verzekerd van, dat dan wel goede zaken te maken zouden zijn. Dat zou tenminste één dag zijn, waarop heel veel slechte dagen weer goed gemaakt zouden worden. Welnu, de exposanten hebben zich dubbel vergist. De Koninginnen zijn verleden Vrijdag geko menmaar die dag is een der slechtste ge weest, uit het oogpunt van zaken beschouwd. Het comité had goedgevonden en verstaan den entréeprjjs te bepalen op 3 tickets, of te wel f 1.50. Nu, dat is op zichzelf al tamelijk duur. Bovendien was als bezoek van Hare Majesteiten, het hoofdgebouw door al de bezoekers ontruimd moest worden. Van dat oogenblik af waren de hallen slechts toegankelijk voor de inzenders en hunne vertegenwoordigers. Het entrée voor Oud- Holland was verder bepaald op fl.— en er was bij gezegd dat niet alleen op elke entréekaart zou aangeduid worden tot welke de 8 wijkeu waarin de stad voor deze gelegenheid verdeeld was, de bezitters uitsluitend toegang zou hebben, maar tevens dat de vroedschap zich voorbehield op een gegeven oogenblik geen entrée's meer af te geven. Door al deze maatregelen heeft men een te grooten toeloop willen voorkomen en de Koning innen de zekerheid verschaffen dat er nergens gedrang zou ontstaan. Nu,, het comité is daarin volkomen geslaagd; wij gelooven zelfs, boven verwachtingwant er waren bijna geen bezoe kers op het terrein. De inzenders, hunne repre sentanten en het bedienende personeel, de be ambten der tentoonstelling, de 150 man mili tairen, de 70 Rijksveldwachters, het heirleger van rechercheurs, die steeds een dubbel cordon om den Koninklijken Stoot vormden, de leden van het comité met hunne genoodigden en de leden der Pers niet medegerekend, was er bijna geen sterveling op het uitgestrekte terrein ach ter het Rijksmuseum. Men begrijpt echter dat wij zeggen bijna geen sterveling" bij manier van spreken. Maar wat beteekenen daar 1000, zelfs 2000 menschen? En de weinigen die er waren, kwamen uit sluitend om de Koninginnen; aan bezichtiging der etalages dacht dien dag niemand; aan het doen van inkoopen nog minder. Waartoe voorts al dat machts-vertoon van militairen, Rijksveldwachters en rechercheurs voor dienen moet, verklaren we eerlijk niet te begrijpen. Op de Tentoonstelling waren de Ko ninginnen ongetwijfeld veilig genoeg. Doch komen wij ter zake: Hare Majesteiten, te kwart voor 3 aan het station gekomen en daar afgewacht door den Burgemeester kwamen in een hofrijtuig bespan nen la daumont en voorafgegaan door een voorrijder, een paar minuten over 3 aan het hoofdgebouw, waar het geheele hoofdcomité tot Hoogstderzelver Ontvangst gereed stond, en waar een dochtertje van het comitélid den Hr. v. Nierop en een zoontje van den Hr. E. Breman een paar bouqetten aanboden. H. M. de Koningin-Regentes droeg een zwart kleed met zwarten hoed, gegarneerd met lilas- bloemen onze jeugdige Koningin droeg een half langen witten japon en opgestoken haar. Na een korte begroeting werd onmiddellijk de wandeling begonnen, in de eerste plaats door de Nederlandsche afdeeling, waar de kolossale in zending van de firma de Gruyter, zoo rijk in verscheidenheid, door de hooge bezoeksters met aandacht werd bezichtigd. Inzonderheid verwijl den H.H. M.M. eenige oogenblikken bij den etalage der Parakan-Salakthee. Daarna werd onze geheele afdeeling doorkruist, waarbij de Konin ginnen zich o.a. verschillende inlichtingen lieten geven in de marine-afdeelingook de salon der Levensverzekering-maatschapijen genoot de eer van een bezoek. Daarna werden de kleine Duitsche en Oosten- rij ksche afdeelingen doorwandeld en kwam de stoet aan de Italiaansche afdeeling, waar onze Vorstinnen werden ontvangen door den Commis saris-generaal, den Ridder der Silombra, gepen sioneerd Kapitein der grenadiers van het Itali- aansche leger en die zich voor deze gelegenheid in uniform had gestoken. Een paar fraaie bloe ruikers met linten in de Italiaansche kleu ren werden hier de Doorluchtige bezoeksters aangeboden. Na de verschillende inzendingen, vooral de beeldhouwwerken onder geleide van den Hr. Silombra te hebben bezichtigd, werd papier daarentegen hoe langer hoe kostbaarder en zwaarder. Dat stond mij niet aan. En het blijkt waar te zijn wat ik toen al vermoedde, hoe name lijk iemand haar geleerd heeftdat slechts schritt voor eene vrouw voornamer staat dan alles wat naar «schoonschrift» zweemt, terwijl de soort van het papier moet zorgen dat men damesbriefjes nooit met meidenbriefjes kan verwarren.» Julie glimlachte minachtend, doch beet zich op de lippen. Zij had werkelijk die leer aan haar bescher meling gepredikt. »Ik zou misschien met u om zulke dingen lachen,» ging hij dapper voort, «als ik niet bij ondervinding wist hoe gevaarlijk zij zijn. Die zienswijze is een gladde baan en erg verleidelijk. Mijne eigen erva ringen als student maken mij voor Gerarda voor zichtiger dan ik misschien anders zijn zou.» Zijne ervaringen als student die wou zij wel eens hooren. Toen hij opzag ontmoette hij een aanmoedigend vragende uitdrukking op haar gelaat, zoodat hij voortging Slot Volgt. een bezoek gebracht aan het fraaie model van de St. Pieterskerk te Rome. Hierna kwam de Fransche afdeeling aan de beurt, waar de Eere-Voorzitter van het Fransche comité de honneurs waarnam en behalve een paar bouquetten ook namens den president der Republiek aan H.H. M.M. twee kostbare vazen van Sèvresporcelein aanbood als een blijvende herinnering aan haar bezoek aan de Fransche afdeeling. Hier wacht het inzonderheid de won- derschoone verzameling poppen, gekleed in ver schillende stijlen, welke blijkbaar de aandacht, trokken van H. M. de Koningin. Na een oogenblik vertoefd te hebben in den eere-salon werd tegen half 5 het hoofdgebouw verlaten en een bezoek gebracht aan Oud-Hol land. Op den weg daarheen merkten H.H. M.M. o.a. voor het raam van het paviljoen van Kin- derman's gasgloeilicht een prachtige gravure (uitgave der firma Buffa) op, van het portret der Koningin, omlijst met een breeden rand witte en paarsche seringen en theerozen, waarbij de natuur op hoogst bedriegelijke wijze is na gebootst. Zelden nog zagen wij zulk een ver rukkelijke omlijsting als die de Hr. P. J. V. M. Mohr, de eigenaar van het bekende magazijn op den hoek van de Utrechtschestraat en het Rembrandtsplein alhier, hier heeft weten aan te Op Oud-Holland werden de Vorstinnen plech tig door de Vroedschap ontvangen. Deze was dien dag voor het eerst gekleed in Oud-Hol- landsch costuum, en de heeren droegen dit op kranige wijze. Het vendel was geheel voltallig en defileerde voor Hare Majesteiten. Onnoodig te zeggen dat bij Haar binnentreden in Oud- Holland de Koninginnen alweer bouquetten ont vingen bovendien bood „de Burgemeester" haar de sleutel van de stad aan. Na eenige ververschingen te hebben gebruikt werd een wandeling gemaakt over het dek van het schip, en vervolgens de Belgische afdeeling en de Pays Divers bezocht, waarna H.H. M.M. door de Nederlandsche afdeeling tegen half 6 Haar rijtuig weer bestegen en het Tentoonstel lingsterrein verlieten. Politiek Overzicht. België. Koning Leopold beleeft niet veel genoegen van zijne koloniale ondernemingen. De zaken in den Congo gaan slecht en geven jaar lijks een tekort en als hij zoo vriendelijk is den Congostaat waarvan hij het hoofd is, aan het mede door hem geregeerde Belgie af te staan, wordt dat geschenk waarlijk geweigerd. Hoog stens leenen zijne Belgische onderdanen hem een paar millioen om van lastige woekeraars af te komen die niet minder dan 6 pCt. van hun geld willen hebben. Nu is er weer een andere kwestie, aan de orde, we mogen wel zeggen, twee kwestien. De eerste is dat er gerucht loopt van een inval van Derwischen aan den Benedenloop van den Con- gorivier, welke inval tot een gevecht moet geleid hebben met de troepen van den Congostaat die de nederlaag leden. Natuurlijk wordt dat gerucht tegengesproken om misschien later in ge wij zigden vorm te worden bevestigd. De tweede is die van het fusilleeren van een engelschen zen deling Stokes. De Belgische bladen beweren, dat de Congo- regeering, wat deze quaestie betreft, in haar recht is. Reeds lang hadden de Belgische officieren gemerkt, dat de Derwischen, die het den Congo- troepen in het Noorden en Noord-Westen zeer lastig maken, Winchester-geweren bezaten. Daar zij toch geen patronen konden krijgen, maakte men zich daarover niet ongerust. Evenwel, bij een der jongste gevechten met de Arabieren wer den eenige negers, die tot het Congo-legor be- hooren, doodgeschoten en een aantal gewond. Toen de kogels uit de wonden werden verwij derd, bleek het, dat deze kogels pasten in de Winchester-ge weren, waarmede de Congo-solda- ten gewapend zijn. Een der Arabieren, die den Belgen in han den was gevallen, bekende, dat deze patronen hun verschaft waren door een Engelschman, die ze langs den Nijl vervoerde. De Belgen hielden toen streng toezicht en weldra gelukte het hun Stokes op heeterdaad te betrappen. In zjjn bezit werd gevonden een aanzienlijke hoeveelheid ivoor en andere zaken, welke hij in ruil voor de patronen had ontvangen. Opstaan- den voet werd Stokes gefusilleerd, en wel op grond, dat hier zich een bijzonder geval had voorgedaan, hetwelk niet aan het oordeel van het gerechtshof te Boma behoefde onderworpen te worden. De Engelschman werd gefusilleerd op last van kapitein Lothaire, maar men beweert, dat deze officier daarbij wel wat al te vlug heeft gehan deld. Tenminste twee der officieren, die als le den van den krijgsraad over den Engelschman moesten oordeelen, weigerden het doodvonnis te onderteekenen. „Indien wij dus in den Congo- Staat met nieuwe moeielijkheden met Engeland worden bedreigd" zegt de Réforme „dan hebben wij dat te danken aan kapitein Lothaire, die uit overmaat van ijver een Engelschman liet terechtstellen." Eene interpellatie deze week in de kamer van Afgevaardigden tot de Regeering gericht door den Brusselsehen afgevaardigde Colffs werd door haar in dien geest beantwoord dat de Belgische Regeering zich niet aansprakelijk beschouwt voor hetgeen in den Congostaat geschiedt. Yoor in- formatiën daaromtrent richte men zich tot de Regeering van den Congo-staat die met ons ko ning Leopold tot hoofd heeft. De persoon des konings is de eenige band tusschen Belgie en den Congo-staat. Engeland weet nu bij wien het inlichtingen en vergoeding moet vragen voor den moord op zijn onderdaan gepleegd. Armenië. Sedert eenige maanden, zjjn de drie Europeesche mogendheden Engeland, Rusland en Frankrijk doende om den Sultan van Turkije te bewegen de door haar gewenschte hervormingen in Armenië in te voeren. De aanleiding tot dat optreden waren de be kende gruwelen in het begin dezes jaars door Turksche soldaten gepleegd op de christelijke Armeniërs. Edoch, hoe krachtig, soms zelfs dreigend, van Europeesche zijde op de invoering van de nood zakelijke hervormingen werd aangedrongen, de sultan talmde met zijne beslissing, gaf nu eens een ontwijkend, dan weder een half toestemmend antwoord of speelde den beleedigde en beklaagde zich bij de eene der mogendheden over de hou ding der beide anderen. Al dat draaien om de zaak heen, die pogingen de moeieljjkheden op de lange baan te schuiven, die misschien een Turk verheugen kunnen, omdat hij gaarne een Christenhond bedrogen ziet, werkten thans echter niets uit tegenover de volharding en de eendracht der verbonden mogendheden. Wel werd in de oogen des volks het fatsoen van het Turksche rijk gered door dat talmen, maar het einde was toegeven en beloven. Yan de blijvende eendracht der verbonden mogendheden hangt de vervulling der belofte af. Wat Engeland betreft, kan men er op reke nen dat Lord Salisburg, die gewoonlijk met krachtige hand de zaken aanvat, ook in deze tot het einde zal volhouden. Frankrjjks houding is afhankelijk van die van haren vriend Rusland, terwijl Rusland niet al leen het belang der Armeniërs, maar ook het eigen belang beoogt, en dat is uitbreiding van zijn grondgebied in de richting van het Balkan schiereiland en die van Klein Azië. Een Russisch blad opperde reeds het plan met een Russische vloot en een Russisch leger de gewenschte hervormingen in Armenie in te voeren, om daar dan verder te blijven en te wa ken voor de handhaving der hervormingen, pre cies zooals de Engelschen in Egypte. Om dat zonder tegenspraak te kunnen doen, moet Enge land te vriend gehouden worden en Turkije de handen gebonden. Met het oog daarop zendt de Czaar waarschijnlijk 33.000 geweren, 15.000.000 patronen, een aantal kanonnen, mitrailleuses en ander oorlogsmateriaal aan den eenigen vriend zijns vaders, den vorst van Montenegro, een klein bergstaatje aan de Dalmatische zee. Komen de Balkanstaten in beroering, en dat is elk oogenblik te verwachten, verzetten enkele provinciën van het Tnrksche rijk zich tegen den Sultan, dan krijgt Rusland in het Oosten de handen vrij om zijn slag te doen. Het zou het meest in het belang van den Sultan zijn, terstond aan de wenschen der mogendheden ge hoor te geven. Maar dat gedoogt het fatsoen van den Turk niet. Voor het oog der wereld moet altijd een ze kere onafhankelijkheid bewaard blijven en moet elke handeling het voorkomen hebben uit eigen wil te geschieden. Als dat bespottelijke eergevoel maar niet den ondergang van het Turksche rijk na zich sleept. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 1 Sept. v.m. 9.30 Ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 1 Sept. v.m. 9 u. Ds. Habbema. GER. GEMEENTE. Zondag 1 Sept. voorm. 9 uur, nam. 2 uur Preeklezen. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 1 Sept. v.m. 9.30 Ds. Melchers. Doop. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 1 Sept. v.m. 9 u. nm. 2 u. Ds. Gemser. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 1 Sept. v.m. 9.30 u. nam. 2.30 u. Godsdienstoefening. GEREF. KERK B. Zondag 1 Sept. vm. 9 u. nm. 2 u. preeklezen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 1 Sept. voorm. 9.45 Ds. Vrijer. Marktberichten. Veiling Noordscliarwoiide. van Maandag 26 Aug. Zaterdag 31 Aug. Maandag. Bloemkool f4.— a f6.50. Middel bare 12.50, Uitschot f0.75.J Roode kool f3.—, Bieten 18.Bosuien fl.50. Dinsdag. Bloemkool f 3.— a f 6.50. Middel bare fl.50 Uitschot f .75, Roode kool f2.50. Bieten f8.Bosuien fl.50 Woensdag. Bloemkool f4.— a f9.50. Mid delbare f3.Uitschot fl.—. Roode kool f2.50 Bieten f8.— Bosuien fl.50 Nep f2.— Donderdag. Bloemkool f 4.— a f 8.75 Mid delbare f3.Uitschot fl..Roode kool f2.50 Bieten f8.—, Bosuien fl.50 Nep f2. Vrijdag. Bloemkool f 3.50 a f6.25. Middel bare fl.—Uitschot f0.75 Roode kool f2.50 Bieten f 8.—, Bosuien f 1.50 Nep f 2. Zaterdag. Bloemkool f 3.— a f 6.50. Middel bare fl.Uitschot f 0.75, Roode kool f2.50, Bieten f8.Bosuien f Nep f2. Groentenmarkt van Broek op Langedijk. Maandag. Aardappelen f a 0.60. Wor telen f 1.40 a 1.50 per 100 bos. Bosuien 2. af p. 100 bos. Rapen f af Bloemkool le soort f3.— a f6.50. Bloemkool 2e soort fl.a fl.50 Roode kool f3.Geele kool f4.— Reuzenkool f2.30 Witte kool f5.— Nep f 1.25 per zak. Dinsdag. Aardappelen f a f0.60 Worte len f 1.10 a f 1.40 Rapen f a f Bloemkool le soort f 4.a f9.50. Bloemkool 2e soort f 1.30 a f2.Roode kool f 3.Geele kool f4.— Reuzenkool f2.30 Witte kool f5.— Woensdag. Aardappelen f a f .60 Wor telen fl.10 a 11.70. Rapen f a f Uien per 100 bos 1 a f Bloemkool le soort f 5.50 a f 10.Bloemkool 2e soort f 1.50 a f 3.—, Roode kool f 3.— Geele kool f 4.— Reu zen kool 1 3.50, Witte kool f 5. Donderdag. Aardappelen f a f .60 Wor telen 1 af.Bloemkool le soort f 5. a f 9.—, Bloemkool 2e soort f 1.20 a f 2.50, Roode kool f3.— a f Rapen f al Geele kool 14.Reuzenkool f4.Witte kool f5. Vrijdag. Aardappelen f af .60. Bloem kool 1 e soort f af.. Bloemkool 2e soort f af Wortelen f a f Roode kool f 3.Geele kool f 4.Reuzenkool 1 4.— Witte kool f 5. Zaterdag. Aardappelen f af .60. Worte len f af.— Bloemkool f f Roode kool f 3.Geele kool f 4.Reuzenkool f 4. Witte kool f 5, S C H A G E N, 29 Aug. 12 Paarden 1 60 a f200., 10 Stieren f70.— a f 140, 55 Gelde koeien f 110 a f 225, 30 Kalf koeien f140 magere Varkens f 11.— a f 16,—10 vette var kens f 0.36 a 0.42 per K.G., 50 Biggen f 5.50 a f 8.25, Boter per kop f 0,55 a f0,60, Kip eieren f3.—, a f3.25, eenden dito f af A L K M A A R 31 Aug. 1895. Aangevoerd 1 Paarden f170.— af 26 Koeien fllO— a f230.16 Nuchtere kalveren f 8.a f20 152 Schapen f 10. a f22.Lammeren f af91 Magere varkens fll.a f14.169 Biggen f 4.a f 7.503 Bokken en Geiten f2. af 14.kleine id. f af Aardappelen f0.90 a f 1.25 per zak, f per mandje. Appelen fl.— a f 1.75 per mand, Peren fl.25 a f2.— per mand, Roode kool f5.a f Witte kool f6. a t Bloemkool f2.a f8.Savooische kool f 6' af alles per 100Wortelen f 2.50 per 100 bos. Uien fl.per zak, Kippen f0.15afl.50 Eenden f0.55 a f Konijnen f ,20afl - Kip eieren f3.50 a f4.Eendeieren 14.a f per 100 stuks, Boter per kop f0.55 a f0.60, Pruimen f 1.-10 a f Snijljoonen fl.50 per mand. 349ste Staatsloterij. 4e Klasse le lijst. Maandag 26 Aug. 1895. No. 15376 f1500. No. 6085 en 15855 ieder f1000. No. 4213 en 4423 ieder f400. No. 18284, 19295 en 20189 ieder f200. No. 4566, 6122, 12158, 16174 en 17715 ieder f 100. 2e fijst. Dinsdag 27 Aug. 1895. No. 9777 f 25000. No. 2216 en 5873 ieder f400. No. 8591, 11787 en 12528 ieder f100. 3e fijst. Woensdag 28 Aug. 1895. No. 7970 f 5000. No. 18937 f 2000. No. 5448 f1500. No. 2454 en 10088 ieder f1000. No. 14001 f400. No. 890 en 3276 ieder f200. No. 7704, 7967, 9268, 11436, 15785 en 17303 ieder f 100. 4e lfist. Donderdag 29 Aug. 1895. No. 14366 flOOO. No. 14079 flOO. IV. „Schieten, heerenSchieten, heerenVier schoten voor 'n dubbeltje!" afgewisseld door een afschuwelijk ketelmuziek, nu en dan mechanisch voortgebracht door een ijzeren draaiorgelman op zijn knarsend instrument, zoo iets kan men op iedere kermis van eenige beteekenis hooren. Ja, 't is moeilijk om zich een kermis te den ken zonder een of meer schiettenten. Maar ge lukkig maakt het schieten nog geen kermis, want dan zou het een duur grapje worden. Schieten kan men hier den ganschen zomer hoo ren iederen dag is het pif of paf van de infan terie of mariniers en boem, boem van de artil lerie of marine. Of dat dan geen duur grapje is P Neen, maar dat zou 'k meenen. Ik heb mij wel eens laten vertellen dat elk schot van een infanterist drie en een halve cent kost, als hij de ledige hulst weer terug brengt. Hoeveel geld er met elk ka nonschot in de lucht en in de zee wordt gebla zen valt mij moeilijk om ook maar bij benade ring op te geven. Wel wil ik op mijn eerewoord belooven, dat ik mijn geheel jaarlijks inkomen wil afstaan aan hem, die mij de kosten van twee schoten uit een der met scherp geladen kanon nen wil uitbetalen. Eu wat daarbij komt. „De viseh is goedkoop genoeg!" hoorde ik laatst een zuinige huismoeder zeggen, „maar de olie en de brandstof om ze te bakken, maken het duur." Zoo is het ook met dat schieten. Bij een ka- nonnade is het geweervuur maar kinderspel, daarom zullen wij dit laatste maar buiten be schouwing laten. Gelijk ieder ambachtsman moet leeren zjjn gereedschap te gebruiken, is het noodzakelijk voor onze land verdedigers dat zij vertrouwd zijn met hunne wapens en de uitwerking daarvan. Zal nu de artillerie gaan schijfschieten, dan wordt een vlot van ongeveer vijftien meter lengte en anderhalven meter breedte door een sleep boot aan een lange tros een flink stuk in zee voorbij het fort heen en weer getrokken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 3