„Nieuwe Langedijker Courant van Zondag* 10 November 1895. deeld dan de gewone aan de gezonden, noopt ook enkele gestraften zich ziek te houden. Velen zullen het met mij eens zijn, dat erin het burgerlijk leven in menige huihouding onder den werkenden stand, alsook bij de be ambten zelve, dikwijls niet verschaft kan worden, wat in die inrichting, waarin ik werkzaam was, verstrekt wordt (wat voor de andere dergelijke inrichtingen ook zoo zal zijn, daar voor allen, door het Rijk, dezelfde voorschriften zijn gegeven.) In menig gezin toch moet, behalve voor eten en drinken, ook nog betaald worden voor huis huur, voor kleeren, schoolgeld, zieken- of be grafenisbussen, enz. (alle onvermijdelijke kosten in een werkmansgezin), waardoor dan, bij de tegenwoordige dikwijls geringe verdiensten, alles moet bezuinigd worden op eten en drinken. Dikwijls worden er door vele gevangenen nog allerlei aanmerkingen gemaakt op het eten of drinken, dat steeds door den directeur der inrich ting moet gekeurd worden, welke aanmerkingen meermalen in overweging worden genomen en dan meestal op de keukenbeambten worden verhaald. Ik durf daarom beweren, dat in die inrichting, waarin ik werkzaam was, in vele ge vallen de gevangenen boven de beambten worden voorgetrokken, ook wat de zieken aangaat." moet ik nu pleiten voor do boot of voor de schuit?" „En ge zegt, dat de zaak gemak- i kelijk kan worden gewonnen?" „Ja, maar 1 ronduit gezegd is dit nu eens een echte advoca- tcn-quaestie, geschikt om boot en schip beide te verpleiten. Weet ge wat? Maak die zaak met 1 den schipper af, zoo gauw gij kunt, en geef hem eene aardige som toe voor schadevergoeding." Heer. (in een restaurant) Zeg, kellner, wat moeten die haren in de soep dat zijn zeker vetoogjes-toimpers Politiek Overzicht. - Door Stemgerechtigde Leden der Ned. Herv. Kerk te Oudkarspel, zijn gisteren tot Leden van het kiescollege herkozen de heeren D. Eecen, C. Ilubbeling, K. Hoogland en C. Scheltus. Niet altijd is de liefde bestendig van duur. Donderdagavond hadden te NIJMEGEN aan de Eerste Walstraat een paar echtelieden in hunne woning ruzie, welke zoo hevig liep, dat bijten en snijden volgden. De vrouw verloor een halvon duim en de man werd dermate gesneden, dat de vloer der kleine woning op eene slachtplaats geleek. EEN KOGELVRIJ PANTSER. De heer I. J. van Straten, Amsterdam, heeft een kogelvrij pantser uitgevonden, dat als schild op de borst gedragen kan worden. In dien vorm heeft liet pantser een zwaarte van 41 Kilo en een dikte van 3 c.M. In het Paleis voor Volks vlijt werden proefnemingen daarmee genomen. De heer Van Straten bevestigde het pantser met riemen op zijn borst en ging in eenigszins voorover gebogen houding staan om den schok van den kogel te kunnen weerstaan. Op zes Meter afstands schoot de bekende schutter Redon- net met een Amerikaansche karabijn (400 Meter draagkracht) kogels van 13 mM. in dit pantser; zelfs eenmaal sehoot hij in het gaatje door den vorigen kogel gemaakt. De kogels werden geheel plat te voorschijn gehaald en hadden het pantser volstrekt niet doorboord. A oor de geweren der infanterie, die 2000 Meter dragen, moet volgens den heer Van Straten het pantser tweemaal zoo zwaar worden gemaakt. Daar dan het schild door de zwaarte niet meer van practisch nut zou wezen, heeft de uitvinder aan den min. van oorlog verzocht om het pantser bij gedekte stellingen voor ti railleurs dienst te laten doen als borstweringen, natuurlijk in vergrooten vorm. Waaruit het schild is samengesteld, weet men niet, dat is het geheim van den uitvinder, het voelde echter niet aan of het uit een of ander metaal bestaat. JURISTEN-RECHTSCHAPENHEID. Omtrent het pas overleden lid van den Hoo- gen^ Raad, mr. I. Telting, herinnert de „Leeuw. Ct." aan het volgend bewijs van juristen-recht schapenheid, toen Telting nog advocaat te Leeuwarden was. Een heer, die in vele zaken zat, kwam zich aanmelden en wenschte zijne hulp in eene zaak van aanvaring tusschen zijne stoomboot en eene strooischuit, waardoor aan de laatste averij was veroorzaaht. Nadat de heer Telting zich had laten vertellen hoe de zaak zich had toegedragen, gaf hij op de vraag, of zij kon gewonnen wor- ken, een bevestigend antwoord. Toen zijn bezoeker daarop afscheid wilde nemen met de woorden: „Nu, ga dan uw gang maar, ik zal de papieren overmaken", viel hem de advocaat in de rede met de vraag: „Maar Frankrijlt. Het land waar eene mi- nisterieele crisis uitbreekt, is altijd de aan dacht waard. Na slechts negen maanden aan het roer te zijn geweest is het ministerie- Ribot gevallen. Drie en dertig ministeriën heeft de derde Fransche Republiek reeds gehad ge durende haar bestaan van ruim vijf en twin- twintig jaren en heeft elk ministerie dus ge middeld een levensduur van negen maanden. Over de oorzaak van den val van het Ministerie- Ribot is reeds zooveel geschreven, dat we mo gen aannemen, wanneer we hierover uitwei den, onze lezers iets gingen mededeelen wat zij reeds weten. Toen jl. Zaterdag de socialist Jaurès de regeering interpelleerde over de werkstaking te Carmaux, verwierf zij nog een votum van vertrouwen van 75 stemmen meer derheid, doch toen twee dagen later een geest verwant van Jaurès, de socialist Rouanet, in terpelleerde over de onthullingen der zuider spoorwegen, en dit deed op bittere wijze om revanche te nemen over de nederlaag die door hem en zijne geestverwanten geleden was in de interpellatie over Carmaux viel het mini- sterie-Ribot door eene schitterende meerder heid waarmede de motie, ingediend op de in terpellatie van Rouanet, werd aangenomen en welke luidde„De Kamer is besloten, over de quaestie van den Zuider-spoorweg een volle dig licht te verspreiden en noodigt den minis ter van Justitie uit, alle schuldigen te vervol gen en het geheele dossier aan de volksver tegenwoordiging voor te leggen." Breekbaar als kraak porselein, dat is nu weer gebleken, zijn ook ministeriën. Zoo spoedig had men het echter niet ver wacht. Doch al weder is men gereed gekomen met een nieuw ministerie. Het is den heerLéon Bourgeois gelukt een radikaal ministerie bijeen te brengen. Of het ministerie-Bourgeois het negen maanden zal uithouden? Volgens de „Figaro" die op spottende wijs zich uitlaat over dit radicale ministerie, is het de vraag of dit wel een ministerie heeten kan en be twijfelt zeer haar lange leven. Voor zoover bekend, is het program der regeering zuiver radicaal. Het zal derhalve zeer de vraag wezen, of de meerderheid zich daarmede zal vereenigen. "Weigert zij, dan zou de crisis terstond weer uitbreken, tenzij president Faure, hetgeen echter niet waar schijnlijk is, tot ontbinding der Kamer mocht besluiten. Of dit ministerie aan Frankrijk goede dien sten kan bewijzen? We gelooven 't wel, af gaande althans naar het programma, dat deze radicale regeering van plan is af te werken. Een radicaal ministerie komt o. i, nog te laat. Zóó vroeg had het moeten optreden, dat het had kunnen voorkomen de schandalen die door een panama-zaak zijn uitgelekt. Elk goed gezind burger moet walgen van de fraudeleuse handelingen, waarin voor het grootendeel re- geeringsmannen waren en nu met de zuider spoorwegen zijn betrokken. Niets meer en niets minder dan veroordeeld, in die beteekenis, zij, die gemeene zaak maken met dieven en op lichters. Daarom kome de wet tot stand, waarvan de Heer Bourgeois voornemens is een ontwerp in te dienen, nl. dat het voortaan aan leden van de Kamer en den Senaat zal zijn verbo den, deel uit te maken van bestuursraden van maatschappijen, die overeenkomsten hebben gesloten met de staat of van emissie-syndicaten. 1 iulgrai-ije. In de troonrede, welke vorst 1 Ferdinand bij de opening van de Bulgaarsche Sobranje hield, werd gewezen op de goede verstandhouding die er bestaat tusschen Bul garije en de andere mogendheden, en op de toenadering met Rusland. Wat toch echter is het geval. De wensch met Rusland weder verzoend te raken kan spoedig genoeg uitgesproken worden, doch, wanneer dat met opoffering gepaart moet gaan, d. w. z. wanneer het bewijs kan worden ge leverd, dat het Bulgarije werkelijk ernst is die verzoening tot stand te brengen, dan kan het offer, dat gebracht moot worden wel eens te groot zijn. De Russisch gezinde partij en allen die den vrede wenschen tusschen Bul garije en Rusland willen dat de troonopvolger, Prins Bori, sin het Grieksche geloof zal worden opgeleid, doch de Vorstin, de dochter van den Hertog van Parma verzet zich krachtig tegen de herdooping van haar zoon tot lidmaat der Grieksche Kerk. Vorst Ferdinand heeft echter beloofd, alles te zullen aanwenden deze kwestie op te los sen zooals de ministers en allen die op dit besluit aandringen, het wenschen Hpanje-Cuba. De toestand wordt voor Spanje al hachelijker op Cuba. Men spreekt nu weer van eene overwinning door de Cu banen op de Spanjaarden behaald en het ver overen van een fort in Mantanzas dat door vrijwilligers werd verdedigd. Daarbij trachten de Cubaansche opstandelingen de werkzaam heden op de suiker-plantages te stoien. Ge neraal Martinez Campos kan niet alles belet ten, en verhinderd op het oogenblik de ver nieling der spoorwegen. Zijn troepenmacht is te klein en op de belofte van de Spaansche regeering, versterkingen te zullen zenden komt nog niet veel. Zoodra een sterke overmacht op Cuba aanwezig zal zijn is de z. g. vecht generaal niet den man het er bij te laten zit ten, maar zal hij met macht van wapenen ten koste van wat ook, den opstand trachten te bedwingen. •lapan-Rusland-China. Terwijl Japan flinke vorderingen maakt op het eiland Formosa, wordt het tevens toeschietelijker te- tegenover, of liever tracht het op beteren voet te komen met Rusland. Er schijnt nu ook een contract tusschen die beide rijken te bestaan en schijnt Japan van plan te zijn het schiereiland Korea niet ge heel te annexeeren. 't Is niet tijfelachtig of de onderhandelingen, aangeknoopt tusschen Rusland, China en Japan zullen den toestand in Oost-Azie. zekerder maken. v. Diepen en G. Strooper. Abraham z. v. P. Berkhouwer en G. Borst. Overleden: Geene. Burgerlijke Stand. Gemeente Koord-Schariooude. Ingeschreven van 1—31 October 1805. GeborenJacobus, z. v. Jacob Spaans en Aaltje Mol. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Johan Duif, 21 jr. en Albertina Alida Bakker, 20 jr. Overleden Jan Smit, weduwn. van Elisabeth Weeland, vroeger van Neeltje Kostelijk. Neeltje Ootjers, 77 jr. wed. v. Arie de Yet. Pieter, 1 >/3 jr. z. v. Jan Jonker en Trijntje Oudes. Gemeente Oudcarspel. Ingeschreven van 1—31 October 1895. GeborenGrietje, d. v. Arie de Jager en IJtje Bakker. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Maartje Deutekom, oud 19 jr. d. v. Jan Deutekom en Maartje Hart. Gemeerde Zuidscharwoude. Ingeschreven van 1—31 October 1895. OndertrouwdN. Kramer en E. Bet. Jb. Kos telijk en A. Hart. GetrouwdN. Kramer en E. Bet. Geboren: Nelly Catharina d. v. Jb. Dekker en A. Kliffen. Elisabeth d. v. D. Swager en G. Oudes. Oepke z. v. S. Parma en T. Yen. Simon z. v. S. Parma en T. Yen. Elisabeth d. v. D. Gemeente Broek op Langedijk. Ingeschreven van 1—31 October 1895. BevallenM. Bak, geb. Bakker, d. M. Kroon, geb. Bregman, z. Tr. Hoogland, geb. Smit, z. N. Bakker, geb. Nol Pover, d. Tr. Slot, geb. Bak z. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: J. Bobeldijk, 1 jr. Gr. Bak, 4 weken. N. Hoogland, 3 jaar. Gemeente Nieuwe-Medorp. Ingeschreven van 1—31 October 1895. Geboren: Jacobus, z. v. Jacobus Ursem en Catha rina Kljjn. Anna, d. v. Jacob Prins en Antje Boschman. Neeltje, dochter v. Theunis van der Molen en Diewertje Bakker. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Klaas Kok, weduwn. van Maartje Eenigenburg, 79 jaren. Gemeente Oude Niedorp. Ingeschreven van 1—31 October 1895. Geboren: Cornelis, z. v. Cornelia Veldmanen Guurtje Houtman. Grietje, d. v. Jan Smit en Grietje Stoop. Maria, d. van Arien Ruiter en Antje Bakker. Neeltje, d. v. Dirk Stammes en Jantje Kleimeer. Overleden Aagje, d. v. Jan Spaans en Aagje Bij post, 6 dagen. Gemeente Heerliugoivaard. Ingeschreven van 1—31 October 1895. Ondetrouwd: Klaas Goet en Gerbrig Groen. Pieter van Rijn en Simonetta Anna de Klerk wed. van Dirk Wester. Simon Ven en Maartje Swager. Geboren: Margaretha Anna, d. van Nicolaas Commandeur en G. Schouten. Johannes Theodo- rus, z. van Pieter Knip en Trijntje Boelens. Pieter, z. van Abram Nottelman en Antje Jon ker. Arie, z. van Dirk Marees en Pietertje Nagelhout. Jacob z. van Pieter van Dam en Aaltje Schouten. Klaas, z. van Jan do Ruiter en Antje Mienis. Overleden: Willem de Groot, wednr. van Reinsje Koemeester, eerder van Jansje groen, 54 j. Jan, z. van Pieter Peetoom en Niesje Tauber,' 7 m. Geertje Huisman, echtgen. van Simon Does', 52 jr. overleden te Amsterdam. Neeltje Oud echtgen. van Teunis Kloet, 57 j. Cornelis Geel, echtgen. van Maartje Stins, 62 j. Gemeente Koedijk. Ingeschreven van 1—31 October 1895. Ondertrouwd en Getrouwd: Johannes Christi- aan Rector en Neeltje Mulder. Geboren: Anthonius, zoon van Johan Pool en Grietje de wit. Dirk, zoon van Cornelis Ros sen en Naatje Jongejan. Jacob Albertus, zoon van Pieter ten Bruggecate en Grietje Keppel. Gerrit, zoon van Jan IJfs en Guurtje Gorter. Geweente St. Pankras Ingeschreven van 1—31 October 1895. Geboren: Lucia, d. van Gerrit Schouten en Neeltje Klaver. Cornelis, z. van Simon Sterk en Jantje Groen. Simon, z. van Klaas Zuydam en Aafje Hes. OverledenSusanna Olie, echtgen. van Jan Kloosterboer, 57. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Gemeente Winkel. Ingeschreven van 1—31 October 1895. Ondertrouwd en gtrouwd. Jan Porte en Marijtje Slooves. Ondertrouwd. Jan van Twuijver en Antje Nieuwpoort. Geboren. Klaas, z. van Klaas Singer en Maartje Keesman. Jacoba, d. van Jan Leijen en Hendrika Droog. Grietje, d. van Gerrit Bruin en Neeltje Konkel. Overleden. Neeltje Keesman, 98 j. Hen drik. z. van A. Korff en J. Boerman, 18 j. Antje Jacoba Hooij, echtgen. van K. Knecht, 60 j. Geertje Over, echtgen. van J. Witsmeer, 77 j. Jan Witsmeer, wednr. van G. Over, 77 j. Hij hield hare hand vast in de zijne en vestigde een smeekenden blik op haar. «Waarmede heb ik zooveel goedheid verdiend mijnheer? stamelde Mathilde verward. «Arm kind! De eenvoudige rnenschenplicht schijnt u onverdiende goedheid antwoordde de prediker ontroerd; «hoe weinig liefde heeft men u tot nu toe bewezen. Gij geeft dus gehoor aan mijn verzoek? Vrees niet de wraak der gravin of die barer dienstboden. Ik zal u weten te beschermen waarde juffrouw!" «Ik durt u niet in mijn lot verwikkelen, heer predikant," sprak Mathilde met inspanning; «de gravin is rijk en machtig en zoude u de mij ver leende bescherming nooit vergeven." «Zulke overwegingen zullen mij nimmer van mijn plicht terug houden ot er mij toe brengen dien geheel na te laten. Wien anders zou het betamen dan juist mij den verlatene te beschermen, ook indien deze mijne ondersteuning eigenlijk niet waard was? Hebt gij een ander levensplan, waarbij ik u van dienst kan zijn, spreek dan vrij en openhartig met mij als met een broeder." «Ik dank u van harte, mijnheer," antwoordde Mathilde diep bewogen, na een pauze. «Uwe woor den hebben mij troost en hoop ingeboezend en mijn moed verhoogd. Wel heb ik dikwijls overeen ander levensplan nagedacht en den eenvoudigen arbeider benijd, die zich vrij mag gevoelen in het woekeren met zijn krachten en aan eigen vlijt, aan eigen vrije werkzaamheden zijn levensonderhoud te danken heeft, terwijl ik er erger aan toe ben dan de slaaf, wiens lot zoo beklaagd wordt. Grootendeels is het de schuld van mijn eigen versaagdheid en de zwakheid van mijn karakter, dat ik niet vroeger reeds de drukkende ketenen van een dienstbaarheid verbrak, waarbij mijne eer bijna op liet spel werd gezet. Toevallig kreeg |ik eenigen tijd geleden een courant in handen, die van de groote verheffing van den arbeid der vrouw gewaagde. Hoe verlangend richtte zich van toen at mijn blik op zulk eene°toe- komst, daar ik zoo vele kennissen bezit, die mij als vrije arbeidster bij eigen zoowel als andere be langen van dienst konden zijn. Toch beefde ik ook altijd bij zulke gedachten voor alle zwarigheden en hindernissen terug, die zich voor mijn blikken op hoopten en door mijn meesteres, die mij als haar lijfeigene beschouwde, zeker als onoverkomelijk zou den beschouwd worden. Zoo dwarrelde alles voor en na in mij dooreen en steeds donkerder werd de nacht, die hel tegenwoordige en de toekomst voor mij bedekt en mij heden gelijk gij gezien hebt, tot den laatsten wanhopigen stap aandreef.« De predikant had alles zwijgende en nadenkende aangehoordthans schudde hij ernstig het hoofd en zeide, terwijl hij langzaam aan hare zijde voort- wandelde »Het beste zoude in elk geval zijn mijn aanbod aan te nemen en u des noods onder de hoede mijner zuster te begeven, waar wij dan ver der op ons gemak over uw toekomst kunnen spre ken. Ofschoon er een predikantsvrouw in mijn huis ontbreekt,voegde hij er lachende bij, «zult gij hoop ik zooveel te minder aanstoot hebben, daar mijn eenige zuster, die mij om zoo te zeggen groot ge bracht en de plaats eener moeder bij mij vervuld heeft, mij zulk eene huisverzorgster tot nog toe niet heeft doen missen en in staat is ook u tegen elke list de krachtdadigste bescherming te ver- leenen. Nog aarzelde Mathilde den voorslag van den predikant aan te nemen, ofschoon dit in haar toe stand zeker de eenige uitkomst was. «Misschien loopt alles nog beter en bevrediger af dan ik vreesde,antwoordde zijthans echter moet ik mij haasten om terug te gaan voordat de gravin te vergeefs naar mij verlangt. Was slechts mijn arm Netje vrij ik ben vast overtuigd, dat Ja cques mijn dagboek weggenomen en Netje het ge zien heeft, dat ik uit de gebaren van het arme lund kan opmaken. Wie anders dan ik kan als getuige tegen de onschuld optreden? En mij wil men geen geloof schenken, maar mij voor partijdig houden, uit vrees, dat de geheimen van mijn dag boek verraden zullen worden. «Wees bedaard, waarde juffrouw,troostte de predikant, «in het ergste geval ben ik daar om 't doofstomme kind terug te vorderen en in mijn huis op te nemen. Vertrouw op God. Hij heeft u voor het vreeslijkste bewaard en u hierdoor Zijn tegenwoordigheid krachtig laten blijken. Hij zal ook den rechten weg weten, waarop gij veilig en zeker kunt wandelen. Nog eenmaal drukte h^ hare hand, terwijl hij haar met een vriendelijken blik aanzag, nam zijn hoed af en keerde langzaam terug naar het een uur verwijderde kerkdorp Rothensee, terwijl Ma thilde Tornsdorf op het kasteel Lörach toesnelde, vroolijker en meer bemoedigd dan zij het verlaten had en met den gelukkigen troost bezield, dat zij niet meer alleen stond in de wereld, maar edele achtenswaardige menschen gevonden had, die deel neming voor haar gevoelden, haar ondersteunen en beschermen wilden in haar troostelooze verlaten heid. Vroolijker en helderder zweefde haar blik over den schitterenden Rijnstroom, welks fluisterend ruischende golven haar thans geheel anders in de opren klonken de heldere zon scheen weer in haar binnenste en de hoop daagde als morgenrood op nieuw in het arme, eenzame hart. Wel overviel haar een lichte siddering, toen zij het kasteel Lö rach weder binnentrad, doch zij was niet meer be vreesd, maar vast besloten al hetgeen haar zou over komen moedig onder de oogen te zien. Op het oogenblik dat Mathilde haar kamertje bereikt had, klonk de bel in de kamer der blinde meesteres, en haastig hoed en doek afwerpende, begaf zij zich daarheen, zonder dat zij, zoo als gewoonlijk, angst en onrust gevoelde. De gravin scheen zeer goed geluimd, zeker ten ge volge van een onderhoud met den gast uit Ameiika. «Gij schijnt verhit te zijn, juffrouw Tornsdorf, begon de blinde, hare van licht beroofde oogen op Mathilde richtende, «zeker zijt ge weer als een hard loopster door het park gerend, waardoor ge u zeker vroeg of laat de tering op den hals zult halen.® (Wordt vervolgd)

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 2