„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 24 November 1895. Vergiftiging? sterker wordt, wanneer men de jas met warm water in aanraking brengt of haar dicht bij een warme kachel houdt. De schaatsen der Koningin De heer C. Ruiter te Akkrum (Friesland) heeft de schaatsen voor de Koningin gereed gemaakt. De blokken zijn van mahoniehout, de voet en de hielhak is van gepolijst nikkel. Op elke voetplaat een kapitale W., gedekt door een Koninklijke kroon. Op het vlak van elke schaats wijst eene in het hout gelegde L. en R. (links en rechts) van nikkel den voet aan, waaraande schaats dient gebonden te worden. De gespen zjjn van Berlijnsch zilver, het lederwerk licht bruin en het staal prachtig gepolijst en geslepen. Een der verslaggevers van de „Pr. Gr. Crt." gaf het volgende verslag van de vergadering der nieuwe kiesvereeniging te Groningen, op Zater dagavond jl.„Prompt om acht uur waren pre- cent de penningmeester, twee gewone leden en de pers. Kwart na 8 kwam een bestuurslid, dat evenwel slechts een kwartier den tijd had. De voorzitter bleef absent wegens ziekte, terwijl de secretaris bedankt had. Om half negen arriveer den nog een bestuurslid met twee gewone leden. Kwart voor negen nam de heer van Deun als waarnemend praeses het woord. Z. Ed. sprak ongeveer als volgt: „Mijne heeren! Ik heb de eer de vergadering voor geopend te verklaren, en neem bij dezen de vrijheid de vergadering meteen te sluiten, terwijl ik den heeren van de pers dank zeg voor de beleefde attentie, ons hedenavond bewezen." Daarop keerden we naar onze haardsteden terug, met het hoofd vol van gedachten over het sterk politieke leven, dat heescht onder de vooruitstrevende partij." De onlangs te CALLANTSOOG aange spoelde vinvisch, heeft zuiver f734,82'/2 opge bracht. In Holland is de visch goedkooper! Een beestje om ontzag voor te hebben Door een visscher nabij SNEEK is een zee arend bemachtigd. Het dier had een vlucht van 2.31 meter. Ofschoon de vogel aangeschoten was, kwam hij brutaalweg op den visscher af, die of schoon met een stok gewapend, misschien het onderspit nog had moeten delven als niet een paar personen hem te hulp gekomen waren. De eigenaar verkocht hem voor f 10 aan een arbeider, die er thans goede zaken mee maakt. EEN VERSCHIJNSEL. Uit een onzer dorpen onder den rook van Amsterdam, schrijft men 't Was „mirakel" donker en laat „bar" laat de toren had al half tien geslagen toen drie boeren naar het dorp terugkeerden. Zij waren bij een buurman, die op een half uur afstands van het dorp in „de buurt" woonde wezen kaarten, en onder 't praten door werd het later dan ze dachten. Zij liepen „stevig" door, zoo ongeveer in den pas van een Amsterdammer, die een Zon dagmiddag wandeling maakt, want buiten gaat ie zelden hard. Ook zijn tal van buitenlui hoe vreemd het moge klinken, in den donker niet geheel vrij van een groote mate van kleinzie ligheid. Dat zit 'em in een benauwend geloof van het bestaan van bovennatuurlijke wezens, die bij voorkeur bij duisternis voor den dag komen. Maar op onze drie boeren terug te komen daar vliegt eensklaps een heldere lichtstraal door de lucht, „wel zoo breed als een tafel." De straal stond even stil, maar toen begon hij te draaien, waarbij hij in de richting van Amster dam als in een onzichtbaar midden werd vast gehouden. Op hetzelfde oogenblik viel er vuur van hen hemel in den vorm van roode, groene en gele ballen, 't Was ontzettend om 't aan te zien en wel geschikt om iemand „klein" te maken en zijn gedachten te bepalen bij de dingen die niet van deze wereld zijn. Er ontspon zich dan ook een gesprek in die richting en onze boeren kwamen dien avond thuis met een groote hoeveelheid goede voor nemens in 't hart, die in de toekomst, als het tenminste bleek dat het waargenomen ver schijnsel niet het einde der dingen had aan gekondigd, moesten uitgevoerd worden. Den volgenden dag vernamen zij, dat zij in 't zweet hadden gezeten voor het vuurwerk en electrisch licht der Amsterdamsche tentoon stelling. Wat er van de „goede voornemens voor de toekomst" is overgebleven, weten we niet. Het zal wel, als meestal 't geval is, bij een schietgebedje in den nood gebleven zijn. Treurige toestanden in OPSTERLAND. Men schrijft uit Opsterland: 't Begint er hier, vooral te Terwispel, voor den werkmansstand, hoe langer zoo treuriger uit te zien. De verdiensten staan stil. Slechts een klem deel kan tegenwoordig werk vinden bij dezen en genen, die het goed vindt om werk te laten verrichten. Er zijn thans eige naren die niets laten doen, terwijl dit vorige jaren toch anders was; naar beweerd wordt zijn er ook, die zich ontslagen rekenen van de zedelijke verplichting tot werkverschaffing, nu er eene afdeeling bestaat van de vereeni- ging „Door arbeid tot verbetering." De arbei der lijdt er intusschen maar onder. Gemelde afdeeling geeft thans nog slechts aan enkele personen werk. Het overgroote aanbod van werkkrachten heeft haar, nadat zij gedurende eenigen tijd een aantal arbeiders aan werk heeft gehol pen, genoodzaakt om nu reeds werkvolk te bedanken. Dat zich dezer dagen reeds eenige malen een groot aantal arbeiders uit Terwis pel naar Gorredijk begaf, om te trachten toe zegging voor arbeid te bekomen, baarde dan ook geenszins verwondering; de terugtocht naar huis moest evenwel onverrichterzake worden ondernomen. Dat deze toestand tot diepe armoede leidt, laat zich denken. Flinke arbeiders in de kracht huns levens, zien zich door de omstandigheden genoodzaakt om on dersteuning te vragen bij de Armbesturen. Niet zonder bezorgdheid wordt de toekomst tegemoet gezien. Met de vermelding van het bericht als zou eene dame te Krommenie getracht hebben ha- rqn echtgenoot door vergiftiging van het leven te berooven hebben wij gewacht tot meer licht in deze zaak zou zijn ontstoken. Dat men algemeen dacht dat deze aanklacht wel op niets zou uitloopen, vond hierin zijn grond dat de dame naar Laren was vertrokken en doordat de volgende woorden van mevrouw Van Wermeskerken—Junius te Laren („Johan na van Woude") in het door haar geredigeerde weekblad „De Hollandsche Lelie" van 20 No vember jl. voorkwamen „Dank aan allen, die mij in deze droeve dagen, door hare liefde bemoedigden." De eerste berichten over de vergiftiging wer den echter volgenderwijs door de „N. Rott. Ct." bevestigd Uit kracht van een bevel der rechtbank te Haarlem is heden (Woensdag)avond te 6y4 uur te Krommenie in hechtenis genomen mevrouw v. WJ. die, zooals gemeld is, verdacht stond van bij herhaling in voor haar man bestemde dranken als thee, jenever, bier, voor de gezondheid scha delijke hoeveelheden antipyrinum te hebben ge daan met het gevolg dat de heer v. W. de kwade gevolgen daarvan reeds ten deele heeft ondervonden. De huishoudster betrapte op 5 dezer mevrouw v. W., terwijl zij antipyrinum wierp in een glas bier, dat voor de helft reeds door den heer v. W. was opgedronken. Mevrouw v. W. ontkende dadelijk na de ont dekking, en beweerde slechts aan het glas gestoo- ten te hebben. Het scheikundig onderzoek, ingesteld door de deskundige, dr. H. D. Kruseman en A. H. van Tubergen, daartoe door den rechter-commissaris aangewezen heeft echter aan het licht gebracht dat het bier in het glas antipyrine bevatte. De schadelijke werking van antipyrine, in groote hoeveelheden gebruikt, is bekend. De verhouding tusschen de echtgenooten Van W. was reeds lang zeer gespannen. Reeds vroeger is een eisch tot echtscheiding tusschen hen bij de rechtbank aanhangig ge weest, doch tengevolge van de verzoening van partijen is daaraan toen geen gevolg gegeven. Thans had de heer Van W. weder een eisch tot scheiding van tafel en bed ingediend, en de vrees dat dientengevolge de beide kinderen aan den heer Van W. zouden worden toegewezen kan mevr. v. \V. tot de daad hebben gebracht. De beschuldigde ontkent echter tot nog toe alles en beweert het slacht offer te zijn van eene valsche, kunstig in el kaar gezette aantjjging. Naar uit Haarlem aan de N. R. Ct. wordt gemeld is mevrouw Van W. op verzoek van haar echtgenoot, in de gevangenis a la pistole ge plaatst. Hare goederen werden dezer dagen uit Laren te Haarlem gebracht. Als verdediger heeft zij gekozen mr. Van Gigh te Amsterdam. De heer v. W. moet verklaard hebben, dat zijne vrouw op 5 November, toen hjj een der kinderen, die bij eene huiselijke oneenigheid tus schen het echtpaar tegenwoordig was, naar boven bracht van zijn afwezigheid gebruik gemaakt had, om het antipyrinum in het bier te doen. Niet alleen hierin, maar ook in flesschen, die niet in zijn handen zijn geweest, is antipyrinum gevonden. Mevr. Van W. heeft een tegeneisch tot echt scheiding ingesteld. Voor haren echtgenoot treedt daarin op mr. Caroli te Amsterdam. Tot zoover de officieele mededeelingen die tot ons kwamen over deze geruchtmakende zaak. Wij voegen er het navolgende bij Mevrouw van W. is een begaafde vrouw, die als schrijster zich onder den naam Johanna tan Womde bij velen een groote reputatie heeft ver worven. Toen de heer J. van Wermeskerken enkele jaren geleden werd benoemd tot notaris te Krom menie in de plaats van den overleden notaris Walig, waren hij zoowel als zijn echtgenoote aanvankelijk zeer gezien. Zij was een begaafde vrouw, die behalve een welversneden pen, ook de gave des woords bezat en de menschen voor zich wist in te nemen. Het groote succes van haren letterkundigen arbeid kwam ook in dien tijd en het weekblad „de Holjandsche Lelie" dankte zijn opgang zeker grootendeels aan de allerliefste stukjes, die zij als hoofdredactrice er voor schreef. Het duurde evenwel niet lang, of de sympathie voor mevrouw Van Wermeskerken verflauwde. Duidelijk bleek, dat haar huiselijk leven met haren echtgenoot allesbehalve ideaal mocht heeten. De schrijfster van „Hollandsch Binnenhuisje", „Tom en ik" vertoonde in haar huiselijk inté rieur niets van het weltevreden geluk dat zij in hare boeken beschreef. Er werd ook in anderen zin over haar gepraat, in verband met de oplettendheden van een amb tenaar, die sedert dien tijd Krommenie heeft ver laten. Wat daarvan aan was, het is moeilijk op te delven onder de talrijke on-dits die over deze verhouding in eene plaats als Krommenie is, lie pen en moesten loopen. Om billijk te zijn moet hier worden bijge voegd, dat haar echtgenoot evenmin do hem aan vankelijk bewezen sympathie kon behouden. Het was voor veler fijn gevoel stuitend, dat hjj met de historie van zjjn huiseljjke misères als het ware te koop liep en daarvan verhalen deed ook j aan menschen, die hjj ter nauwernood kende. Door toedoen van de kleine burgerij, die hem zeer aanhing omdat hij gemeenzaam met hen omging, tot lid van den Raad gekozen, voerde hij daar een soort van stelsel matige oppositie, die in 't oog van de bui tenwereld moest doorgaan voor ijver en nauw gezetheid in de behartiging van de zaken dei- gemeente, maar die bij velen den indruk maakte van een jacht maken op goedkoope populariteit. Deze oppositie had dan ook ten gevolge, dat verscheidene leden van den raad bij de periodieke aftreding in dit jaar ronduit verklaarden geen verkiezing te zullen aanvaarden wanneer de bur gerij den heer Van Wermeskerken herbenoemde. Toen deze toch weer gekozen werd, hielden zij zich aan hunne verklaring en bedankten voor hunne herbenoeming, ja sloegen zelfs een tweede benoeming af. Andere notabele ingezetenen die daarop uit de stembus kwamen, volgden dat voorbeeld, zoodat eerst na eindeloos stemmen en kiezen de gemeenteraad weer voltallig werd. Waarom wij dit vermelden Omdat nu de tallooze vereerders van „Johanna van Woude" weten dat de justitie bezwaren genoeg tegen haar gevonden om haar voorloopig in hechteuis te nemen, het zijn nut kan hebben het licht ook eens te laten vallen op de keerzijde van de medaille. In elk geval past een voorzichtig oor deel. Een voorloopige inhechtenisneming is nog slechts eene verdenking en een verdenking kan bljjken geen voldoenden grond te hebben gehad. Politiek Overzicht. Tuivkije. Geduld is zulk een schooae zaak, als nl. met het oefenen daarvan de vreue wordt bewaard. Tegenstrijdig is het echter, dat, niettegenstaande de Engelsche bladen den spoed roemen, waarmede de Engelsche regeering tegen den Sultan van het Ottomaan- sche rijk optrad, om hervorming in het leven te roepen, die den vrede in dat rijk op duur- zamen grondslag zouden vestigen tusschen de Christenen en Mohammedanen, deze kwestie zóó lang aanhangig blijft en werkelijk een ernstig karakter begint aan te nemen. De verschillende mogendheden schijnen ech ter een eigenaardige opvatting te hebben van „gemeenschappelijk optreden". Het schijnt, dat het eene Rijk het andere Rijk zijn aan deel gaat betwisten, dat 't in het ophoffen van die kwestie heeft, en deze hervormin gen afhangen van de ijdelheid der Staatslie den. Althans die schijn wordt niet vermeden door het feit, dat hoewel sommige regeerin gen zich aansluiten bij het voorstel van den Oostenrijkschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Goluchowski, niet optetreden dan na gemeenschappelijk overleg, Rusland en dan natuurlijk ook Frankrijk weigeren blijft op dat voorstel integaan, en Duitschland en Grie kenland ook willen deelnemen aan devlootde- monstratie der mogendheden in de Levant, om den Sultan tot spoed aan te sporen, de her vormingen in te voeren, die noodzakelijk wor den geacht. De Sultan is toch niet zoo ziek, en laat zich door eenige gezonde mogendheden nog niet aan banden leggen. Toch zal Abdoel Hamid wel moeten toegeven, want wie zou voor zoo'n vlootdemonstratie niet bevreesd worden, en zeggen als een boetvaardige zon daar: ik geef mij in genade over en smeek om uw zacht oordeel. De Turksche geschiedenis echter doet ons zien, volgens de „National Zeitung", dat men op het eerewoord des Sultans niet altijd even goed heeft kunnen rekenen, en aan de hand van die wetenschap nu, laten de verschillende mogendheden zich dus niet vangen en zen den liever hare eskaders naar de Middelland- sche Zee. Naar gelang het aantal oorlogssche- schepen toeneemt, hoe meer voortvarendheid de Sultan toont met het inroepen van de ge- wenschte hervormingen. Oostenrijk zendt 6 schepenFrankrijk 4 schepen Italië 10 schepen Engeland 19 sche pen en de Vercenigde Staten 2 schepen, dus te zamen 41 schepen, die den zieken man tot spoed naken aansporen Griekenland zou wel gaarne meedoen, maar het mag niet en de Duitsche regeering zendt alleen haar vlag en acht hierdoor genoeg be wezen dat het met de andere mogendheden wil samenwerken. Te verwachten is het voorloopig nog niet, maar dat deze kwestie wel eens kan leiden tot verdeeldheid der mogendheden onderling is een feit, waarop, uit het optreden van den Sultan af te leiden tot dusver door hem is ge- gehoopt. De toestand in het Oosten is de aandacht ten volle waard omdat met dien toestand de Europeesche vrede in verband staat. En toch, komt deze kwestie tot een goed einde dan be hoeft men over den vrede nog niet te juichen. Dan zijn er weer andere feiten te constateeren die bezorgdheid wekken of de al- gemeene ernst vragen in ieder land afzonder lijk. Zoo één Rijk, dan heeft voorzeker Fran- ki-ijlt voorloopig reden om tevreden te zijn. Hoewel het ministerie-Bourgeois, wat stabiliteit betreft, daarop nog niet kan rekenen dooreen paar overwinningen, dan kan het toch tevre den zijn. Over de verkiezingen in België kunnen wij in dit overzicht niet reppen. (Zie daarvoor Bui- tenlandsch Nieuws),- doch doen zouden we 't, als 't maar een burgeraeesterszetel had ge golden even als te Weenen. De anti-Semiet Lueger wordt door de stad tot burgemeester I gekozen, doch, deze benoeming wordt door den i keizer niet bekrachtigd waarna de gemeente raad wordt ontboden.Opnieuw wordt echter Lue ger benoemd, doch ten tweedenmale wordt de- gemeenteraad ontbonden. Over deze handeling nu werd de regeering geïnterpelleerd waardoor harde woorden vielen, tengevolge waarvan de vergadering moest worden geschorst. Met be langstelling ziet men nu natuurlijk de uitslag dezer zaak tegemoet. Nieuwe strijd, nieuwe hoop, nieuwe toebe reidselen, nieuwe wetten tot het heffen van belasting. Engeland aanvaardt den strijd tegen den Ashantijnschen koning Prempet, om hem tot onderwerping te dwingenItalië heeft den strijd aanvaard tegen koning Menelik Spanje blijft even ongelukkig in Cuba en peinst ?>p middelen geld te krijgen en Por tugal maakt eenige vorderingen in Zuidoost- Afrika en hebben de belofte van de kaffers dat zij zich zullen stellen onder Portugals pro- tectaat. Strijd hier, strijd daar, zonder strijd geen overwinning. Buitenland. De gemeenteraads-verkiezingen in België zijn kalm afgeloopen. De uitslag was, gelijk men kon vermoeden, niet gunstig voor de liberalen, die ook bij dezen strijd weer niet tot overeenstemming konden komen met de radicalen. De Brusselsche ge meenteraad, voorheen samengesteld uit 26 ge matigd liberalen, 4 radicalen en 1 socialist, zal nu bestaan uit 12 gematigd-liberalen, 10 cleri- calen en 8 socialisten. Derhalve moesten do li beralen een gedeelte van hun invloed aan de clericalen en de sociaal-democraten afstaan. Zoo ging het ook te Gent, Brugge en in de andere groote steden. Te Gent werden gekozen 6 liberalen, 5 clericalen en 5 socialisten, waar onder hun leider, Anseele. De burgemeester van Gent, de heer Lippens, werd niet gekozen, maar waarschijnlijk zal een van de andere der geko zen liberale candidaten zijn mandaat neerleggen ten einde plaats te maken voor den burgemees ter, die dan zijn ambt zal behouden, evenals de heer Buis, de burgemeester van Brussel, die bij de eerste stemming wel werd gekozen. Het zal nu de vraag wezen, of de liberalen in de gemeenteraden dezer steden hun invloed kun nen handhaven, dien zij daar tot dusver oefenden. Hoe vuil het in Jeruzalem is De „Yan dag tot dag" schrijver in het Hbl. die zich thans op de terugreis van het Hei lige Land in Egypte bevindt zegt o. a. Meer dan de helft van ons reisgezelschap werd ziek in Jeruzalem. Dr. Burgess, een voor treffelijk geneesheer, die een groote praktijk in Londen heeft en gelukkig zjjn vacantie op ons jacht neemt, had de handen vol. Eenigen had den ingewandslijden. Dat waren zij die water gedronken hadden. Anderen, waartoe ik behoorde, kregen felle koorts met een keel vol witte stip pen. Daaraan had de bloedvergiftiging, door de gistende onreinheid der stad en omgeving, schuld. De walm boven Jeruzalem is niet te be- schrij ven. Bedorven visch, in ranzig vet gebakken, is liefelijk in vergelijking. De straten worden nooit gereinigd. Over de eindelooze reeks treden loopt het vuil en in de hoeken ligt het te rotten. De stank grijpt u bij de keel en steekt en bijt u. Maar er is geen water. Alleen als de ontzet tende plasregens in den winter alles gereinigd en doorgespoeld hebben, is het beter. Zij die komen willen, moeten dus het vroege voorjaar kiezen. EEN AMERIKAANSCH PLAN. Een Amerikaan is op het denkbeeld gekomen in zee een electrische tramlijn aan te leggen. Langs de kust van Brighton naar Rottingdean wil hij op een hooge ijzeren stelling spoorstaven doen leggen, die bij hoogtij nog vijftien voeten boven de oppervlakte van het water zijn. Over deze rails wordt door middel van electriciteit een tramwagen voortbewogen van een eigenaardig maaksel. De wagen loopt op zestien wielen en is geheel ingericht als salon van een stoomjacht met een promenadedek daarboven. De tramlijn is op een flinken afstand van de kust gelegd. De reizigers genieten dus ten volle van de zeelucht en van de aangenaamheden van een tocht over het water, doch zijn gevrijwaard voor zeeziekte. En nu geen melkmeisjes meer ook? Op de dezer dagen in de „Agricultural Hall" te LONDEN gehouden landbouwtentoonstelling was een machine te zien om koeien te melken 1 Hot toestel (Thistle Mechanical Milkingmachine) heeft gedurende bijna drie jaren de proef door staan, en het mag gezegd worden, dat het nu een hoogen trap van volkomenheid heeft bereikt. Een gomelastieken capsule wordt aan den tepel der koe bevestigd, en is zóó gemaakt, dat die (door de hand, stoom of electriciteit in beweging gebracht) vernuftig het zuigen van een kalf zoo veel mogelijk nabootst. In 4 tot 5 minuten wordt, door deze kunstbewerking, eene koe schoon uit gemolken. Bij een proefneming, in de „Agricultural Hall" genomen, werden 10 koeien in I2V2 minuut gerekend van het vastmaken der eerste capsule leeggemolken, terwijl slechts één man dit werk verrichtte. Elke emmer, waarin de melk loopt, heeft een glazen deksel, en dit stelt den boer in staat te zien, wanneer eene koe is uitgemolkendan draait hij eene kraan af, en de capsules laten los.

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 2