„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 22 December 1895. „Boor Vereeniging Verbetering", Nieuwstijdingen. JI. Woensdagavond hield het Dep. Oud- Ivafspel van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, in het lokaal van den Heer Slotemaker, zijn eerste buitengewone vergadering in dit seizoen welke werd geopend door den Voorzitter, den Heer Ds. Habbema. Met een enkel woord wees de voorzitter er op, dat wanneer het gras verdort, de bloemen verwelken, de boomen ontbladeren, de orgelto nen in het woud verstommen, als bewijs dat de Natuur haar winterslaap is ingetreden, de ver schillende corporatiën weer teekenen van leven geven en zich beijveren het nuttige en goede te bevorderen in vergaderingen en gezellige bijeen komsten. Ook het Dep. Oudkarspel van de Mij. tot Nut van 't Algemeen heeft wederom willen geven, wat 't kan geven een gezelligen avond aan hen die er van hebben willen profiteeren. Voor dezen avond heeft het uitgenoodigd, en nu reeds voor de derde keer, den heer J. C. van "Wjjck van Anna Paulowna, en ik twijfel niet, zegt de voorzitter, of het heeft een goede keuze gedaan, daar de heer Van Wijck bij velen der aanwezigen geen onbekende meer is. Dat er wat goeds zou komen, dachten we dan ook allen wel en dat onze verwachtingen niet werden teleurgesteld, was aan alle aanwe zigen merkbaar. In een zevental schetsen gaf hij als type de echte Betuwe-bewoners weer. In Geldersch dialect, werden achtereenvolgens gelezen 1. Een bezorgden mensch 2. De verwelkomst8. Voor dragen 4. Hoe Jan Driessen een vrouw kreeg, eene vertelling van Oom Klaas5. Waar de natte Herfst van 1892 al niet goed voor was 6. Denken en spreken7. Een bedsermoen na den koperen bruiloft. In alle, deze stukjes werden kleinzielige ka rakters geschetst, werden wijze trekjes gevon den en bittere pilletjes te slikken gegeven, voor het praatzieke wereldje, waarin de spreker ons verplaatsteuit deze novellen sprak geestige ernstige humor en men moet wel het leven ken nen om zóó te schrijven. Geen wonder, dat we genotende heer Van Wijck is de auteur van deze stukjes. We hebben ons zitten te verkneuteren bij de speldeprikjes die als kleine doorntjes niet onge- wond lieten bij hetschetsen van het rozenleventje van den tevreden Betuwe-bewoner. De bebabbelde Bébé in „Denken en spreken", o, wat een pareltje van typische schets. En, hoewel de heer Van Wijck geen onbe kende is, men vooruit kon denken, dat ons hoofd weer iets zou krijgen te verwerken, was toch de opkomst niet groot genoeg om tevreden te kun nen zijn. Dat was jammer. De voorzitter bracht den heer Van Wijck de dank der vergadering, en hiermede behoorde deze Nutsvergadering weder tot het verledene. Het Departement was hoogst gelukkig in het kiezen van zijn spreker, met het openen der reeks vergaderingen die het houdt in den winter. Op initiatief van den heer Oudes, kunstschil der te Nieuwe Niedorp, is een schildersbond op gericht onder den naam „Door Vcreeniging Ver betering." Hierdoor is, naar onze moening, in eene reeds lang bestaande behoefte voorzien. Het doel, dat deze vereeniging beoogt, verdient in alle opzichten, in de eerste plaats door beoefe naars van het schildersvak, gesteund te worden. Het vereenigingsleven laat over 't algemeen veel te wenschen over, en waar men elkander nog de hand reikt om verbetering te brengen, en bestaande misstanden op te heffen, daar ziet men in den regel, dat onderling do meningen zoozeer verschillen, dat het niet zonder invloed is op de resultaten, die met de oprichting eener vereeniging aanvankelijk zouden kunnen worden verwacht. Doch niet altijd is onderlinge tweedracht of persoonlijke haat de oorzaak dat het beoogde doel niet wordt bereikt. De grondslagen waarop eene vereeniging rust zijn van nog grooter invloed op de levensvat baarheid der corporatie en hare werking. Hij, die doordrongen is van het feit, dat het vak wat door hen beoefend wordt, in ziekeljjken toestand verkeert, zal een medicijn trachten te vinden om het weder gezond te doen worden het recept schuilt echter in het brein van velen ejjner vakgenooten en nu komt 't er maar op aan, welke personen worden geraadpleegd over den ziektetoestand. Het ligt daarom voor do hand, dat hij de hulp zal inroepen van bekwame vakgenooten en is men onderling dan reeds zóóver gekomen, dat men het èerste middel heeft gevonden om de ziekte te stuiten, dan dient verder te worden overlegd, waaruit de kruiden zullen bestaan om den zieke te beteren van zijn kwaal. Die kruiden zijn hoogst moeieljjk te vinden en daarom dient men voorzichtig te zijn in het voorschrijven van recepten. Het eerste middel, dat de ziekte stuiten kan, is zich te vereenigen. Het tweede middel, het wegnemen van de kwaal, ligt be sloten in den steun en medewerking van vak mannen, en het hangt dus van de bekwaam heid der leden af, welk recept werdt gegeven ter genezing. Daarom behoort eene vereeniging te bestaan uit mannen, volkomen vertrouwd met de gehei men van het vak, wier invloed moet worden geboren uit het zedelijk overwicht, dat zij door hunne vakkennis verkrijgen op de andereleden. Dan werkt dio invloed weldadig op de minder bekwame leden en zal de lust tot het verkrijgen van wetenschap en vakkennis meer worden aan gekweekt. Verbetering wordt verkregen, wanneer men zich werkelijk vereenigt, ter bepleiting der al gemeen? belangen, z'n lidmaatschap aanvaardt, met de overtuiging, persoonlijke belangen op zjjdo te kunnen schuiven, wanneer een offer wordt gevraagd voor de oprichting ecner nuttige instelling of ter aankweeking van het goede in het belang van allen. Het doel der Schildersvereeniging nu berust op het aankweeken van kennis, 't vak betreffende, door 't aanschaffen van boeken tot het aanleeren van hout- en marmer-schilderen, decoratiewerk, enz. Het vcrvalschen der materialen tegen te gaan, door gezamenlijk inkoopen te doen rechtstreeks van de fabriek Tc woorkomen dat bij aanbestedingen van eenig belang de aannemer niet de dupe wordt van al te groote concurrentiewoededen in schrijver ter zijde te staan, indien dit verlangd wordt, in de berekening der kosten van het werk dat eventueel op de plaats zjjner inwoning mocht worden aanbesteed, oin op die wijze de knoeierij tegen te gaan, waardoor ook de aanbesteder wordt gebaat, die voortvloeit uit de lage bérekening tengevolge soms van onkunde; en desnoods, den aannemer zijn lidmaatschap op te zeggen wan neer 't mocht blijken dat tegen een ongehoord lagen prijs door hen naar 't werk is ingeschreven. Ieder jaar zal door de vereeniging een vak tentoonstelling worden gehouden waaraan ieder schildersgezel zal mogen deelnemen, doch waar van niet-leden der vereeniging buiten mededin ging blijven. Vergaderingen hebben plaats in Sept. te N. Niedorp; in Dec. te Schagen en in Maart te Zuidscharwoude. Tot leden van t be stuur zijn gekozen de Heeren G. Rozelman, te Oudkarspel, PresidentJ. Baars, Schagen, vice- president; Jb. Oudes, N. Niedorp, Secretaris; R. v. d. Velde, N. Niedorp, vice-seeretaris en P. Berkhout, Zuidscharwoude, Penningmeester. Dat deze vereeniging kome tot het beoogde doel. Beschikkende op een adres van inwoners der gemeente St. Pankras, heeft de raad van administratie der Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij aan den minister van wa terstaat, handel en nijverheid machtiging ver zocht om de treinen 100, 104 en 121 dagelijks en de treinen 131 en 130 donderdags, op tij dig verzoek, tot het opnèmen en uitlaten van reizigers te doen stoppen aan wachtpost 38, tusschen Alkmaar en Hugowaard. Na ont vangst dezer machtiging zal zoo spoedig mo gelijk tot invoering van dezen maatregel wor den overgegaan-. Mag men vertrouwen op hetgeen geloof waardige menschen vertellen, dan heeft zich bij de stranding der „Libertas" te Callnntsoog een feit voorgedaan, dat weêr leert, hoe de beste bedoelingen soms het tegenovergestelde teweeg brengen van hetgeen men er meê be oogt. Men zegt toch, dat de stranding door iemand, die aan het strand was, terwijl anderen slie pen, is opgemerkt, doch dat deze persoon, in plaats van de menschen in de Groote Keeten te wekken, en de hulp bij te brengen, die voorloopig aangewend kon worden, zich naar Callantsoog spoedde en vervolgens naarSeha- gerbrug, terwijl hij wist, dat de reddingboot niet meer noodig was, en wel om de pre mie te verdienen van 5 a f10. Nu kan het zijn,, dat dadelijke hulp toch niet gebaat had, doch dat is thans eene vraag, en onwillekeurig wil men gaarne aannemen, dat nog een paar menschen gered hadden kun nen worden, ware men ter plaatse geweest, toen zij min of meer bewusteloos aan het strand kwamen. "Wie weet, of men niet had kunnen voorkomen, dat zij onder een gedeelte der la ding geraakten. In verband hiermede is het begrijpelijk, dat men de hoop uitspreekt, dat voortaan dan al leen eene premie bij stranding wordt uitge keerd, wanneer gebleken is, dat hij, die ze hot eerst bericht, tevens zorg droeg, dat de naaste en beste hulp het eerst bij de hand was. (A. C.) De gemeenteraad van Sint Maarten heeft besloten in hooger beroep te gaan bij H. M. de Koningin-Regentes, tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij goed keuring is onthouden aan het raadsbesluit van 17 October j.l., waarbij aan den heer J. Ak kerman eervol ontslag is gegeven uit zijne be trekking als onderwijzer aldaar. In verband daarmee heeft het gemeente bestuur den heer Akkerman bericht, dat hij, tijdens dat aanhangige beroep, niet als onder wijzer in de school te Sc. Maarten wordt toe gelaten. - Voor de betrekking van gemeente-secretaris te ALKMAAR hebben zich nu reeds 36 sollici tanten aangemeld. HUWELIJKSLEVEN. Te Breda stal een vrouw een jas, liep naar de politie en gaf zich toen gevangen. Zij deed dit volgens haar zeggen, omdat zij van haar man af wilde komen. Als eene bijzonderheid kunnen wij onze lezers inodedeelen, dat bjj den bekenden Uitgever Ernest Flammarion te Farjjs, eene Fransche vertaling van de zoo gunstig ontvangen „Ohineesche Karaktertrekken" van W. McischkeSmith zal verschijnen. Ook de Fransche uitgave zal geïllu streerd worden met de aantrekkelijke illustraties van J. van Oort. Aan deze mededeeling kunnen i wij nog het bericht toegeven, dat deNederland- sche uitgave, op veler verzoek, binnenkort ook keurig gebonden zal worden verkrijgbaar gesteld. VERMOGENSBELASTING. Ter verzekering, der geheimhouding bij de vermogensbelasting zjjn door den minister van financiën opnieuw voorschriften gegeven, om te voorkomen, dat de belastingschuldigen door de inspecteurs der registratie worden gehoord in tegenwoordigheid der klerken. Maandag liep een groote kerel met een knuppel gewapend te 's Hertogenbosch in de Mun- telstraat schier huis aan huis in schreeuwende „Ik ben Jack the Ripper! Dat dit heel wat schrik onder vrouwen en kinderen te weeg bracht ligt voor de hand. Ondanks ingestelde pogingen kon men den vent niet pakken. Om mollen te verdrijven, legge men haring koppen onder de opgeworpen aardhoopen. In het geheel zjjn dit jaar voor de akte van onderwijzer of onderwijzeres geëxamineerd 168v2 candidaten, van wie 1082 slaagden. Nederland in gevaar IJdele woorden Sie können ruhig sein. Immers, in den loop dezer maand wordt op de secretarie der plattelandsche gemeenten een numerieke staat der rustende schutterij bewerkt. De uitvoering van dat werkje zou niet meldens waardig zijn, wanneer het geen opmerking ver diende, dat de heeren gemeentepennelikkers daarbij als springhazen langs hun lessenaar huppelen, want het staatje waaraan gepeuterd moet worden, bevat maar eventjes 95 zegge vijf-en-negentig kolommen (R. N). Zooveel securigheid voor de rustende of papieren schutters, geeft een waarborg, dat de „d. d. of te wel „dutjes doende," zooals de dienst doende schutterij ook wel genoemd wordt nog met meer zorg, d.w.z. in mis schien wel een heelen boel meer kolommetjes aan de vergetelheid zullen ontrukt worden. Een waar zooveel toewijding geschonken wordt aan beider soort krijgsknechten, daar lijdt het geen twijfel, dat alles, wat de overige vecht jassen met den aankleve van dien betreft, in de volmaakste orde zal zjjn Vrouwen in Kerkeraden. Be Evolutie, weekblad voor de vrouw, meldt In de Vrijdag l.k'gehouden vergadering van eenige Doopsgezinden te Dordrecht werd besloten, om de oude Dortsche Doopsgezinde gemeente weder te herstellen. Hierna werd een kerkeraad gekozen, waartoe benoemd werden 3 diakenen en 2 diakonessen, de dames M. Gaastra—Van Benten en J. T. de Vos, die beiden de benoe ming aanvaardden. „Dit is volgens De Evolutie, de eerste maal, dat in de Doopsgezinde broederschap ook vrouwen verkozen worden tot lid van den kerkeraadeen voorbeeld ter navolging, dat zeker, vooral voor de armenzorg, zal bljjken een goede stap voor waarts te zjjn." DE RIJKSDAALDERS VAN DEN RADJAH. Aan de Rjjks Munt te Utrecht worden binnen kort de werkzaamheden hervat, die ongeveer twee jaren zullen duren. Er zal 6 ton pasmunt voor Indië en 4 ton voor Nederland gemaakt worden, benevens nieuw kopergeld. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat de zilveren pas munt wordt vervaardigd uit de op den Radjah van Lombok buitgemaakte rjjksdaalders. De torenruïne te SCHAGEN is tot den grond toe afgebroken zonder dat er noemens waardige ongelukken tijdens het werk zjjn voor gekomen. Van de 150000 steenen, waaruit de voor eenige jaren anugebrachte ommanteling be stond, kwamen er ongeveer 115000 heel af, welke door den heer Kramer a f10 per 1000 volgens contract moeten afgestaan worden. Van do oude steenen werden er voor rjjksrekening vervoerd naar de kasteelen te Muiden, Sassen- heim en Brederode. Eenige honderde guldens heeft de gevonden massa lood en andere meta len opgebracht, terwjjl een zeer groote hoeveel heid puin nog ter beschikking van den slooper ligt. Alles bjjeengerekend, mogen we zeker ver wachten, dat de heer Kramer met de slooping geen onverdeelig werk heeft gehad. Onderhan delingen worden met hem gevoerd over de leve ring van puin ter versterking van de zeedijk bjj Kolhorn. EEN STRENG OFFICIER VAN JUSTITIE. In zjjn laatste Amsterdamsche Brieven" in het „D. v. Z.-H." schrijft „Morgenster" naar aanleiding van een paar in 's Rijks hoofdstad afgespeelde gerechterljjke drama's: Niet hier, maar elders in ons Vaderland, ken ik een officier van justitie, dien men, als hij de beschuldigden toespreekt en zijn requisitoir doet, zeker voor een zeer streng zoo niet ongevoelig mensch zou houden. En onlangs op zjjn bureau moetende zjjn, zag ik daar in de gang zeker twaalf of veertien mannen en vrouwen staan wachten, die allen een voor éen werden binnen gelaten. Van een beambte hoorde ik toen „Dat zjjn bijaa allen menschen, wier kostwinner in de ge vangenis zit, en wien de officier uit eigen mid delen thans een wekeljjkscho ondersteuning geeft. De wet heeft hem gedwongen tegen de schuldigen straf te eischen, maar hjj wil niet dat do onschuldigen daaronder lijden Mjjn eerbied nnin toe voor dezen gestrengen heer, die, naar ik vernam, soms zulke bijdragen geeft, dat eeu geheel gezin tegen armoede be waard blijft. In de SCHERMMEER is op de boerderij van den heer K. Olij. Dz. de eerste proef geno men om het gas uit den Nortonput dienstbaar te maken voor kamer en keuken en wel met gunstigen uitslag. Volgens den heer Erkamp, uit Alkmaar, die den ketel en de leiding plaatste, is er genoegzaam gas aanwezig om de kamer en de gang van licht en de keuken van kookgas voldoende te voorzien. De gemeeuteraa van ALKMAAR heeft Donderdag het voorstel tot ontslag van den ge detineerden gemeente-ontvanger en het rapport omtrent diens geldeljjk beheer uitgesteld tot de volgende vergadering. Besloten is tot het aangaan van eene geld- leening van f 60,000. EEN TRUC. Een handelaar in wjjnen en gedistilleerd te Breda kreeg in de laatste maanden telkens vraag naar eenzelfde vrjj duur artikel, waarvan de ver schillende, hem onbekende personen een bepaald merk vroegen. Enkele weken geleden kwam een reiziger in zjjn winkel, die toevallig het artikel van dit merk aanbood. Het kon echter slechts geleverd worden in origineele kisten, op monster en tegen rembours. De handelaar bestelt een kist, de waar blijkt goed al is zjj duur en nu denkt hjj aan verkoopen. Maar er is heel geen vraag meer naar hét artikel. Toen onze handelaar echter vernam, dat het zjjn collega's evenzoo was gegaan, dacht hjj aan de welovcrlegde list van een reiziger, die, met zjjn vrouwelijke familie in de voorhoede, het land afreist. (V. Br. Ct.) HOLLANDSCHE HELDEN. De loodskweekelingen C. Noordberg, P. Mole naar en S. van Leeuwen en de matrozen bjj den loodsdienst W. C. Rjjpma, A. Visser en J. van Loo, de redders van den Belgischen visscher te IJmuiden, zjjn, met hunne kotters uit de Noord zee te Nieuwediep binnenkomende, aldaar ont vangen door den inspecteur over het loodswezen in het 3e district, den kapt.-luit. ter zee-titulair Haremaker, -die daartoe van Amsterdam was overgekomen. In tegenwoordigheid van het inmiddels ver zamelde loodspersoneel, maakte de inspecteur hen bekend met de hun tebeurt gevallen koninklijke onderscheiding en bracht hij hun in waardeerende bewoordingen hulde voor den bjj de redding door hen betoonden moed. De flinke daad der jonge mannen gaf den spreker aanleiding tot de ver zekering, dat hjj er eer in stelde inspecteur over dit district te zijn. Met een daverend hoera voor de Koninginnen werd de plechtigheid besloten. Gemeene streken! Dat iemand, die om geld komt manen door den schuldenaar de deur wordt uitgegooid en daarbij soms ook nog een pak slaag oploopt, is meermalen voorgekomen, doch dat men denschuld- eischer eerst met de meeste voorkomendheid be jegent en hem daarna mishandelt, na hem vooraf de gelegenheid om te ontvluchten te hebben benomen, komt gelukkig niet dikwijls voor. Toch is dezer dagen een handelaar in wjjnen te Utrecht, die voor een paar aldaar wonende jongelieden geld te vorderen heeft, eene dergeljjke bejegening te beurt gevallen. Nadat hjj namelijk was uit genoodigd om op een aangewezen uur op de kamer van een hunner te komen, ten einde af te reke nen, en door hem aan die uitnoodiging was vol daan, werd hjj door den bewoner dier kamer zeer beleefd ontvangen, doch kreeg al spoedig eenig vermoeden, dat diens beide vrienden, die ook op de kamer waren, niet veel goeds in den zin hadden, in welk vermoeden hjj niet weinig werd verstrekt, toen een hunner op eens de ka merdeur afsloot. Dat hjj zich niet had bedrogen bleek weldra, toen beiden hem, na eene kleine, blijkbaar gezochte woordenwisseling, onverwacht aangrepen en mishandelden en daarmede bleven voortgaan totdat op zjjn hulpgeroep de beneden- bewoners kwamen toesnellen en men hem, zeer ontsteld en duchtig gehavend, liet gaan. Daar van het gebeurde aangifte bjj de politie is gedaan kan dit zaakje voor de betrokken jonge-1 lieden nog wel eens ernstige gevolgen hebben. VREEMDE DINGEN. Te "VVildervank schjjnen vreemde dingen te gebeurenziehier wat het „Nieuws" er van verhaalt Een weduwe, te Wildervank dezer dagen overleden, was, naar geruchten, bezitster van een aanzienljjke hoeveelheid effectende een meende van f 60.000, een ander meende van 40 mille, enz. Aangezien ze met hare familie niet op al te besten voet stond, was de heer J. J. Soer, procureur te Veendam, haar executeur- testementair. Bjj de kennisgeving van haar over- ljjden aan den executeur werden twee personen aangesteld als bewaarders van het sterfhuis. Onder de twee was ook de veldwachter Taatgen. Bjj vertrek van T. werd een trommel ver mist de effecten waren reeds bij genoemden procureur alleen bevattende eenig zilverwerk. De algemeene verdenking van het verdwijnen van die trommel viel op T., die Maandag zelf moord pleegde.

Nieuwe Langedijker Courant | 1895 | | pagina 2