NIEUWE Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. rata WelelMt tor CIROONMz, N°. 2. Zondag* 12 Januari 1896. 5 e Jaargang. 40-jarige ambtsvervulling Plaatselijk Nieuws. 13 N i euwstij ri i ngei 1 LAIGEDIJKER COURANT, Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct., franco p. post GO ct. UITGEVER: J. II. KEIZER. BUREEL: üToordschérwoinle. PRIJS DERA BYERTENTIËNs Van 15 regels M< ct., elke regel meer t» ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. als burgemeester der gemeente Noordscharwoude. Nog slechts enkele uren scheiden ons van den datum, waarop het hoofd der gemeente, de heer C. Kroon Mz., zijn 40-jarig jubileum viert als burgemeester der gemeente Noord scharwoude. Dit is voor ZEd. Achtb. een hoogst gewich tige dag. Doch een feit van' groote beteekenis tevens voor onze gemeente. "fHet is de dag waarop uitspraak zal worden gedaan, of hij goed was en rechtvaardig, of wel een gewone figuur, braaf maar onbetee- kenend. 't Zijn de jaren geweest waarin hij zijn geestelijke kracht heeft kunnen ontwikkelen, waarin hij zich heeft kunnen geven, waarin hij heeft kunnen toonen de op zijn schouders gelegde taak met ernst en nauwgezetheid te vervullen. Wij zijn overtuigd dat ZEd. Achtb. de vraag durft stellenZegt eens, heb ik geleefd voor mijzelven of voor u? Heb ik uw vertrouwen verbeurt door het verrichten van daden in scherpe tegenstelling met uwe hélar.gen of mag ik aanspraak maken op uwe achting? Heeft mijn arbeid vruchten gedragen of heb ik zorgeloos daarheen geleefd? Wij burgers van Noordscharwoude moeten antwoorden op die vraag. Niet zoozeer is het oordeel afhankelijk van de daden die door ons worden verricht, doch in de meeste gevallen worden wij getoetst naai de positie die wij innemen in de Maatschappij. En niet één betrekking is zoo zeer aan de critiek van een geheele gemeente onderworpen dan het ambt van burgemeester. Men heeft zoo weinig begrip van de werk zaamheden op de secretarie, van de omvang rijkheid der taak die rust op de schouders van het hoofd eener gemeente. Men is zoo weinig bekend met de velé moei lijkheden die een raadsbesluit moeten vooraf gaan, die moeten worden overwonnen voordat aan 'de roepstem van de burgerij gehoor kan worden gegeven. Doch na jaren van arbeid, wanneer de in vloed van één persoon op de geheele gemeente zijn stempel heeft doen drukken dan pas is men gerechtigd een oordeel uit te spreken. Dan is het geoorloofd verband te zoeken tusschen het aantal jaren die zijn gewijd aan den bloei en de welvaart van de gemeente en hetgeen tot stand is gebracht. Welnu, men moge oordeelen over den ar beid, dien is verricht door onzen burgemees ter, den heer C. Kroon Mz. Men moge navorschen wat door hem is ver richt in zijn 40-jarige loopbaan als hoofd der gemeente Noordscharwoude. Men moge nagaan, in wefke richting door hem is gestuurdwatdoor hem voor het beste werd gehouden. Men vrage eveneens gerust naar de belan gen waarvoor hij werkte, want de feiten die voor ons liggen zeggen ons: Zijne belangen waren ook onze belangen. Men oordeele. Den 12 Januari 1856 ontving ZEd. Achtb. op 33-jarigen leeftijd "zijne aanstelling als bur gemeester en aan de gemeente gaarne een modern karakter gevende, werd op zijn voor stel In 1859 de stompe toren afgebroken en daarvoor in de plaats een houten spits geplaatst, wat veel tot versiering van het kerkgebouw bijdroeg. Den 18 Dec. 1865 werd de spoorlijn Haar lem-Helder feestelijk ingewijd. Aan de vele bemoeiingen, in de eerste plaats aan den ge- achten jubilaris, en de Heeren H. Koomen, vroeger burgemeester der gemeente Winkel en H. R. de Meer, vroeger burgemeester der gemeente Schagen, is het te danken, dat het aanvankelijk plan, den spoorlijn langs de dui nen te leggen, werd opgegeven en besloten werd aan de oostzijde van Langedijk den spoorweg aan te leggen. Na ruim 7 jaren onvermoeid er voor ge werkt te hebben, zagen zij dan ook hun moeite met den besten uitslag bekroond. Men ga eens na van welken grooten invloed dat is geweest op den bloei en de ontwikke ling van den landbouw in deze streek. Nu volgen eeu reeks van jaren waarin door ZEd. Achtb. onvermoeid werd voortgegaan ver beteringen te brengen op velerlei gebiedwaar in hij toonde te willen voorzien in de behoef ten van zijne burgers. In 1866 werd de Laanweg, in de wandeling Laanderweg gènoemd, toen nog een zandweg, begrind en in den toestand gebracht zooals hij thans is. In 1869, bij een hevigén storm, werd de torenspits, van hout opgetrokken, weggeslin gerd en werd besloten tot de stichting van een nieuwen toren. In 1870, alweder door bemiddeling van den burgemeester, werd een geheel nieuw school gebouw met onderwijzerswoning gebouwd en werden de lokalen ruim en gezellig ingericht terwijl de gebouwen werden voorzien van bliksemafleiders. 1871 kenmerkte zich door een feit dat voor den handel van grooten invloed was en een tijdperk van bloei deed openen. In dat jaar werd nl. de nieuwe waterweg in gebruik genomen, tot het vervoer van groenten naar het station Noordscharwoude, waardoor de verzending op minder kostbare en gemakkelijker wijze voortaan kon geschieden. In datzelfde jaar werd ook het raadhuis ge sticht. Nadat gebleken was dat de oude Sluis door ondiepte en bouwvalligen staat niet meer aan het doel beantwoordde, werd in 1875 een ge heel nieuwe sluis gemaakt. In 1879 werd de dorpsstraat vernieuwd, en tot nog toe uitstekend onderhouden, terwijl ZEd. Achtb. tevens zorgde dat in datzelfde jaar de zoozeer gewenschte straatverlichtingr tot stand kwam. Kwam er nu een tijdperk van rust of beter kenmerkten zich de jaren van 1880—1890 niet door bijzondere gebeurtenissen, een grootsch plan ontwikkelde zich echter langzamerhand bij den jubelaris dat echter niet tot werke lijkheid is mogen komen. 't Is allen ingezetenen bekend, dat wij hier mede de verbinding door een zijlijntje met de hoofdlijn van den Hollandschen IJzeren Spoor weg op het oog hebben. Dat plan was ingewikkeld. Wij hebben een kijkje mogen nemen op de schetskaart, een^~' teekening, zooals bij oventueele tot standko- ming de lijn zou worden gelegd, maar de wijze waarop, dat plan is uitgewerkt, dwingt ons bewondering af. Dat hiermede ZEd. Achtb. een groote illu sie is ontnomen, behoeven wij niet te verzwij gen, en dat dit plan schipbreuk leed en afstuitte op de inzichten en meeningen van anderen is genoegzaam bekend, doch alleen daarom had men het hoofd der gemeente mogen eeren en hoogachten, omdat hij het bewijs leverde de belangen zijner gemeente, de welvaart zijner burgers, steeds in het oog te houden en trachtte te bevorderen. Een belangrijk feit in zijn bestuur van 40 jaren kan tevens heeten de oplossing der tiendenkwestie. Door den aankoop van die heerlijkheid of ïvdit tiendenrecht, waarvoor 7 jaren lang een j moeielijke administratie is bijgehouden door ?ZEd. Achtb., in zijn kwaliteit tevens als se cretaris der gemeente, heeft hij mede de hulde van zijne burgers verdiend. Dat hot goed was ingezien, de tiendenkwes, |tie door aankoop van dit recht uit den weg te ruimen of liever op te lossen, blijkt wel hieruit, dat, zonder dat daarvoor groote gel delijke offers worden govraagd van de inge zetenen, de tiendheffing over een tijdvak van 25 jaren voor de gemeente zal vervallen. Als blijk van waardeering en dankbaarheid ontving ZEd. Achtb. dan ook van zijne ge- 'meente een cadeau met toepasselijke inscriptie. Onwillekeurig roepen wij bij het noemen dezer feiten herinneringen terug uit de dagen van inspanning, die gewijd warén aan de be langen van de gemeente, van heel de burgerij. En niet alleen voor onze gemeente en voor de gemeente Oud-Karspel, heeft hij als burge meester geleefd en gewerkt, maar ook aan het Ambacht van West-Friesland, genaamd Geestmer-Ambacht, heeft hij zijn beste krach ten gegeven. Een waardige belooning kon 't dan ook heeten toen ZEd. Achtb. de hooge onderschei- 'tiïng te bëurt viél, benoemd te worden 'tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bij zijn ambten als burgemeester en secre taris van deze gemeente, burgemeester van Oud-Karspel, Dijkgraaf van voornoemden pol der, Hoogheemraad van de uitwaterende slui zen in Kennemerland en West-Friesland, Hoofd ingeland van de Hondsbossche en Duinen tot Petten, wijdde deze hoogst verdienstelijke man zich tevens aan de belangen van plaat selijke instellingen, tot de instandhouding waartoe hij in de kracht van zijn leven vèel heeft bijgedragen. Dit zijn feiten die spreken. Wij groeten U, burgemeester van Noord scharwoude, als een man van beschaving, goeden wil en helderen blik. Dat gij «de overtuiging zult hebben verkre gen, wanneer deze gedenkwaaidige dag ach ter U zal liggen, dat Uwe geheele gemeente, de geheele burgerij dankbaar zal zijn gestemd voor de weldaden, door U aan haar bewezen. Dat zij Uw loon voor Uw veel omvattenden arbeid van 40 jaren. Burgers van Noordscharwoude, Feestelijkheden zullen, op uitdrukkelijk ver langen van ZEd. Achtb., niet plaats hebben. Dit pleit voor den eenvoud van den hoog- geachten jubilaris. Op hoogen leeftijd hebben stoffelijke gaven gedeeltelijk haar waarde voor ons verloren. Maar dat uit den boezem der gemeente den jubilaris een nederige hulde wordt gebracht, is eeu plicht, dio wij niet mogen verzaken, opdat door de burgerij daadwerkelijk worde getoond en erkend, dat zijn bestuur onze ge meente welvaart heeft gebracht. Toont" uwe instemming met dit heugelijk feit en lever daarvan in de eerste plaats liet bewijs door do nationale driekleur te laten wapperen van uwe woning. Gij doet het voor uw hoogsten burger, die zijn ambt aanvaardde met de overtuigingt ls niet noodig dat ik leef; wel. dat ik mijn plicht doe. Loop der Bevolking gemeente OUDKARSPEL over 1895. Op 31 Dee. 1894. 1553 pers. als 788 M. 765 Y. In 1895 geboren 41 28 Ingekomen 73 37 36 1667 853 814 In 1895 overleden 23 14 9 1644 839 809 Vertrokken 103 46 57 1541 pers. als 793 M. 748 '7. Waarvan in de kom 684 M. 671 V. Buiten de kijm 109 77 Als boven 793 M. 748 V. 1 Levenloos aangegevene, Mann. geslacht. 9 Huwelijken voltrokken als 7 tusschen jong mens en jongedochters, 1 tusschen weduwnaar enjongedochter, 1 tusschen weduwnaaren weduwe. Godsdienstige Gezindheid Nederd. Hervormden 1183. R. Cathol. 302. Lutersch 3. Doopsgez. 21. Geref. gezindh. 14. Chr. Geref. 3. Geen 3. 1541. Op het Hulppostkantoor te ZUIDSCHAR WOUDE werden gedurende de maand Decem ber 1895 in de Rijkspostspaarbank 69 inschrij vingen behandeld tot een gezamenljjk bedrag van f797.55, 19 terugbetalingen hadden plaats ter waarde van f2180.54, het getal boekjes werd met 2 vermeerderd, zijnde het laatste genom- merd 6682. De aanvaring van de „Salak." Omtrent de aanvaring van die mailboot van de „Rotterdamsche Lloyd", die, gelijk men weet, to Lissabon is binnengeloopen, ontleent de N. Ilott. Ct. aan een particulieren brief van een der officieren het volgende: Donderdagavond om acht uur had ik wacht te kooi en om twaalf uur zou ik de hondewacht hebben. Tot tien uur had ik aan mijn broer op Lombok zitten schrijven, en tegen halfelf ging ik naar kooi, viel spoedig in slaap, droomde, toevallig zalig van vroegere tijden enwerd om halftwaalf wakker door een geweldigen schok. Dadelijk daarop klonk een hartverscheurend ge gil om hulphet had veel weg van beestenge- huil en niets van menschelijke stemmen. Haar het waren dan ook de vreeselijkste kreten van in doodsgevaar verkeerenden. Er uit te springen en door het patrijspoortje te kijken, was het werk van een oegcnblik. Vlak voor don boeg zag ik een stoomboot die wij hadden aangevaren verder was alles dik van mist. In een minimum van tijd was ik aangekleed, ik legde mijn zwem gordel klaar en vloog naar de brug. Daar zag ik juist de andere boot vrjjkomen met een reus achtig gat van 16 voet in de midscheeps, gaande tot den boom van het achterluik. Aan dek was het een allerverschrikkelijkste herrie, mannen in onderkleederen, blootshoofs, liepen daar woest schreeuwende rond. Gelukkig bleven enkelen kalm. De kop van de Salak begon langzaam te zinken, en na peiling bleek er veel water in do piek te zitten. De eerste machinist, een kranige kerel, en de timmerman onderzochten inderhaast de schadeaan stuurboord een scheur van pl. m. 6 el en een gat waar het water buitenboord als een waterval in hep. Een paard had er met gemak door gekund Ik blies verzamelen en riep zoo krachtig als ik kon „Sloepen te water

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 1