„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 19 Januari 1896. In de vergadering van het Departement tot Nut van 't Algemeen te OUD-KARSPEL, in de zaal van den heer O. Slotemaker, trad jl. Donderdagavond, als spreker op, de heer Sinninghe Damsté, voor een zeer klein publiek. Onder eene stilte, waarin men, zooals de loco voorzitter in zijn woord van dank en hulde aan den spreker, terecht opmerkte, een speld zou kunnen hooren vallen, volgden de weinige aan wezigen den begaafden spreker bij zijne boeiende, pittige, stof tot [nadenken gevende redevoering over „Uit en thuis" of „de hooge waarde van het huiselijk leven." Wie er niet geweest zijn, hebben ozoo veel gemist. ZUCHT TOT PROEPNEMEN. De „Haagsche Ct." schrijft Te Leiden brandt al meer dan een jaar gas gloeilicht in de straatlantaarns en te 's-Graven- hage, op groote schaal, bijna even lang. Thans gaat de „Imperial" te Amsterdam er een proef mede nemen. Verbeeld u eens, dat alle ingenieurs achter eenvolgens de stoommachine opnieuw gingen uitvinden. EEN BRIEFJE VAN GENERAAL VAN DER HEIJDEN. Den luitenant-generaal van der Heijden ge werd, op zijn 70sten verjaardag, ook een brief van de jongens van de openbare school no. 6 te Arnhem, waarin zij hunne gelukwenschen aanboden, de hoop uitten, den generaal te paard bij de parade te zien en eindigden met een hoera! voor onze Koninginnen en voor den grijzen held. De generaal heeft den jongens het volgende geantwoord „Beste jongens Mijn hartelij ken dank voor uwe gelukwenschen op mijn 70sten verjaardag. Van ganscher harte stem ik in met uw hoera voor de geëerbiedigde Koninginnen en ik hoop, jongens, als ge mannen zijt, dat uw liefde voor Vorstin en Vaderland zoo groot mag zijn als de mijne! Als God mij gezond laat, hoop ik u bij de parade, die ter eere onzer lieve Koningin gege ven wordt, nog dikwijls als brave Hollandsche jongens ie zien Leve de Koningin!" BARNSTEEN IN FRIESLAND. Bij het afgraven van eene terp te Wetsens, niet ver van Dokkum, heeft men op ongeveer drie meter diepte meer dan vijf honderd groote en kleine stukken barnsteen gevonden, van al lerlei kleuren en vormen. Een zoo groote hoe veelheid tegelijk heeft men in Friesland in tijden niet gevonden. Hangt daar alles van één mannetje af? Nu de gemeente-Veldwachter te Waalwijk wegens te karige bezoldiging voor verscheidene werkzaamheden, o. a. voor het opwinden der torenklok bedankt heeft, staat het uurwerk der gemeente reeds geruimen tijd stil Het zoontje van den schoenmaker B. Mas- seling te ODOORN, had aan H. M. de Koningin- Regentes gevraagd om een harmonica. De burgemeester dier gemeente heeft thans bericht ontvangen, dat binnen eenige dagen aan dat verzoek zal worden voldaan. Men kent het verhaal van de vlieg, die zich gerust op „vliegenpapier" waagde, omdat zij wist dat het toch vervalscht was. Dit ver haal komt in herinnering als men 't volgende leest, dat 't Maandblad van dr. van Hamel Roos als historisch vermeldt: Bij een scheikundige vervoegde zich onlangs een zeepfabrikant, met verzoek een meelsoort te onderzoeken. Toen het bleek, dat dit meel met zwaarspaath vermengd was, riep de man mis troostig uit: 't Is toch een afschuwelijke tijd te genwoordig met die vervalschers Zelfs het meel, waarmede ik mijn groene zeep jermeng kunnen ze niet onvervalscht laten!" Wat kost een vogelnest? Wel, dat kost niemandal Vergis u niet. Een vogelnest kost minstens 500 gulden; ja, er zijn er wel, die het dubbele kosten. Kom, daarin vergist ge u toch. Ik zal het u bewijzen. Uw zoontje, of de jon gen van uw buurman haalt een nestje uit, waar een bastaardnachtegaal of roodborstje met 5 jon gen in zit. De 5 jonge vogels kunnen natuur lijk niet fn het leven worden gehouden, ze kwij nen weg. Denk nu eens, wat die vijf snaveltjes anders niet op hadden kunnen peuzelen. Stel het heel gering, namelijk op 50 rupsen per dag, dat is voor de 5 al 250 van die ver nielers, die zich 's zomers te goed doen aan de vruchtboomen. Die vogels hadden stellig nog 30 dagen in het nest moeten blijven en eiken dag hun 250 rupsen verbruikt, dat maakt 7500, niet waar? Verder: Iedere rups eet, als zij begint, zoo veel als zij zelf weegt aan bladeren en bloesems. Als zij dat smullen 30 dagen volhoudt en eiken dag slechts één enkele vrucht aantast, dan be derven al die rupsen samen niet minder dan 225,000 vruchten, en weer alleen omdat die jon gen' dat vogelnest heeft uitgehaald. Zoo'n onaangerand vogelnest met jongen dus precies 225,000 appelen en peren waard, die vier voor een cent gerekend, ruim f500 kunnen opbrengen. Wanneer ik dus zeg, dat een vogelnest f500 waard is, dan overdrijf ik niet. Gebied daar om aan uw kinderen, de vogelnesten met rust ten. („Arnh. Ct.") Met de Amsterdamsche-tentoonstellingsloterij wordt de trekking der prijzen na Maandag j.l. ook des avonds voortgezet, men hoopt het dan deze week nog klaar te spelen. Er zijn 1.500.000 nummers en 8024 prijzen, dat is één prijs op 186 loten. Prinses Elisabeth, de zuster van H. M. de Koningin-Regentes, moet (zoo deelt de Haagsche Kroniekschrijver der N. Gr. Ct. mede) een al lerliefst, eenvoudig meisje zijn en al de degelijke en beminnelijke eigenschappen bezitten, die de princessen van het hof van Waldeck sieren. Zij schijnt met muziek en dans te dwepen ook in paardrijden heeft zij schik en bijna eiken dag oefent zij zich met onze jonge Koningin in 't springen over hurdles in de koninklijke ma nége. Koningin Wilhelmina rijdt tegenwoordig ook alleen per rijtuig uit, maar bestijgt toch schier eiken dag Haar „Norma", een aardig mrdje, waarvan Zij niet minder houdt dan van laar vier Shetlandsche poneys. Om een bewijs .e geven, hoeveel onze jonge Koningin van Haar paardjes houdt, zij vermeld, dat Zij dezer dagen een vol uur, in de kou in den stal ver toefde, om „Norma's" beeltenis te maken. Zij maakt in teekenen en muziek zeer goede vorde- ngen. Moord tc Rotterdam. De N. R. Ct. bevat de volgende advertentie De Schrijver van een met potlood geschreven briefje, postmerk Rotterdam 13 Januari 1896, 5 tot 6 uur namiddag, gericht aan den ondergetee- kende, betrekking hebbende op den MOORD HOOGSTEDEN wordt dringend verzocht zich aan mij oekend te maken. Geheimhouding wordt desverlangd toegezegd. De Officier van Justitie C. II. B. BOOT. Rotterdam, 14 Januari 1896. IN DE KEUKEN. Er wordt nog een aardige bijzonderheid ver teld van het feest van generaal Van der Heijden De verschillende bezoekers, vooral decommis- „.e van Indische officieren hadden, toen zij te 12 uur hun huldeblijk aanboden, en ook de pers had reeds in den voormiddag een regen van te legrammen verwacht, waaronder die van de Ko ninginnen en de regeering. Maar dezen bleven uit en angstig werd er gefluisterd zouden de Koninginnen den generaal vergeten Een der gasten op Bronbeek en met den ge neraal goed bekend, ging op onderzoek uit en vroeg aan de dienstbode, of er geen telegram men meer gekomen waren. Jawel, mijnheer. Waar zijn ze dan Wel in de keuken de generaal heeft gezegd, ik moest ze maar bewaren tot van avond, dan kon de generaal ze op zijn gemak lezen. Maar u mag ze wel lezen. En de bezoe ker vond in de keuken in een vaas niets mijer of minder dan misschien een bundeltje te legrammen die van den Duitschen keizer en den hertog van Baden. Men kan zich de verrassing voorstellen van den kleinen grooten man, toen daarvan lezing werd gedaan. De redactie van Yelhagen en Klasing's Monatshefte heeft schetsen ontleend aan de klee- king der weesmeisjes te AMSTERDAM aan El- se viers tijdschrift. De schetsen dragen het on derschrift „Amsterdamer Frauen und Madchen Haubenschmuck. Nach Studiezeichnungen von Weeshuis". Een onzer lezers deelt ons nog de vermake lijke vergissingen mede Spamer's opgave van de Nederlandsche ge meente Aarl an der Yeen" doet ons een rivier ontdekken, maar Larousse's Ency noemt ons een andere rivier, gewagende van „Franeker sur le Trekschuit. Aangaande Amsterdam wordt medegedeeld, dat het bestuurd wordt door zes burgemeesters enj vier-en-twintig raden Hbld. Een 3-tal meisjes van 8 tot 12 jaren liep Woensdag tusschen half één en 1 uur in het Valkenberg te BREDA, toen plotseling van tus schen de boomen een ongeveer 15-jarige jongen op haar afkwam en met den uitroep „wil ik je den hals eens afsnijden" het 8 jarig meisje met een mes een snede langs den hals gaf, die een groote wond veroorzaakte en door een genees kundige moest gehecht worden. De jongen ging aan den haal. De politie wist hem nog niet op te sporen. De wapening van ons leger met de nieuwe geweren zal in Augustus voltooid zijn. Men deelt thans mede, dat de hoofdpriji der voorwerpen-loterij der Amsterdamsche ten- toonstoonstelling de gouden zuil ter waarde van f 100,000 ten deel zou gevallen zijn aan den heer P. te Almeloo. De tweede prijs, het juweelen collier, is, naar men zegt, gewonnen door een landbouwer Pernis. Yolgens de Haart. Ct. zouden slechts 300,000 loten verkocht zijn van de 1,500,000. Wij mogen wel verklappen, zegt het Vad. aan [het slot van een beschrijving van het feest van generaal van der Heijden, dat de commissie voor het huldeblijk nog wat geld over heelt daarvoor den invaliden van Bronbeek nog een aangenamen dag wil bezorgen. Bravo! De oude heertjes mogen wel wat hebben. Zij zijn best tevreden met voeding en ligging maarhet is zoo bitter koud op Bronbeek in den winterDe verwarming deugt er niet en sommigen verlaten het huis zelfs om die reden. We vonden een 76-jarig oud-soldaat, die zich niet meer bewegen kan, schier verkleumd in zijn ka mertje zitten. Is dat de wijze, waarop ons land, de Staat voor de brave kerels zorgt, die gevochten heb ben tot zjj er bij neervielen? Wij vragen van regeering en volksvertegen woordiging de betrekkelijk lage som die noodig zou wezen om verbetering te brengen, wat warmte voor de oude krijgers. Dat zou een mooi hem het liefste offici eel huldeblijk zijn aan den zeventigjarigen kom- mandant SPINSTERTIJD. In Drente is de voor de dorpsjeugd zoo pret tige „spinstertijd" die in den regel van half Januari tot het begin van Februari duurt, weer aangebroken. Deze „spinnerij" bestaat hierin, dat de jonge boerinnen eiken avond in de wo ning van een der landbouwers vergaderen, waar zij omstreeks negen uur gevolgd worden door hare minnaars, die de meisjes naar huis ge leiden. De spinnerij is een oud volksgebruik, waarbij roeger de spinnewielen werden gebruikt en er lustig gesponnen werd. Van daar is do naam „spinsters" die men aan de meisjes geeft, afkomstig. Soms komen de meisjes uit naburige dorpen een of twee we ken bij hare familieleden in andere dorpen door brengen. Deze noemt men „dagspinters.1^ Zij nemen aan de gewone avondspinnerijen in de dorpen, waar zij vertoeven, deel, en niet zelden was deze spinnerij aanleiding tot liefdesbetrek king die de gewenschte gevolgen opleverde. In sommige dorpen zijn de spinnerijen in de laatste jaren aan het kwijnen geraakt en in andere, vooral in het zuidoostelijk deel der provincie, zijn zij nog zeer in aanzien. Bij Hare wandeling op den Oude Scheve- ningschen weg te 's-GRAVENHAGE ontmoette II. M. de Koningin-Regentes dezer dagen een klasse leerlingen onder leiding van hun gymna- stiekonderwijzer. Deze deed de kinderen halt houden en zich in gelid opstellen. H. M. bedankte voor deze attentie, door eene der meisjes in de achterste rjj een hand te geven, terwijl prinses Elisabeth, die H. M. vergezelde, een der jongens vriendelijk op den schouder klopte. TENTOONSTELLINGSLOTERIJ. De vraag, in wiens of wier handen de „gou den zuil" gekomen is, wekt nog steeds groote belangstelling. Yolgens mededeeling van een lid van het Uitvoerend Comité aan het „Nieuws" schijnt deze vraag echter op het oogenblik nog niet beantwoord te kunnen worden, 't Is wel vrij zeker, dat het getal verkochte loten niet meer heeft bedragen dan 500.000, doch men is bij de uitgifte niet met No. 1 beginnen. Men heeft uit het totaal aantal loten (1.500.000) hier en daar grepen gedaan en deze loten aan de markt gebracht. Er moet reeds gebleken zijn, dat in Parijs een particulier in het bezit is van een lot, dragende een cijfer boven het millioen, waarop een der eerste kostbare prijzen is gevallen. HET ONTSLAG AKKERMAN. Ook het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwjjzers Genootschap heeft zich met een adres gewend tot H. M. de Koningin-Regentes, waarin het, met betrekking tot de bekende zaak- Akkerman, verzoekt het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland waarbij goedkeuring werd onthouden aan het besluit van den gemeente raad van Sint Maarten, om den onderwijzer Ak kerman eervol te ontslaan te willen hand haven. Het hoofdbestuur stelde een onderzoek in naar de feiten, dio aanleiding hebben kunnen geven tot het verleenen van het ongevraagd ontslag en zegt daaromtrent dat het tot de overtuiging is gekomen, dat aan een onderwijzer Akkerman niets anders kan worden ten laste gelegd, dan dat hij, geheel onwillekeurig, verzuitnd heeft verlof te vragen om zich uit de gemeente te verwijderen, toen hij wegens ernstige ziekte zich ter verpleging in het Burger-Ziekenhuis te Amsterdam moest doen opnemen, voor welk verzuim hij bij schrij ven van den 29en Augustus 1895 aan den Raad der gemeente deemoedig verontschuldiging heeft gevraagd en mocht al voor dat verzuim eene berisping verdiend zijn, ontslag uit zijne betrek king is voor den jongen onderwijzer, die overi gens tot groote tevredenheid van de autoriteiten zijne taak verrichtte, eene te zware straf, al meent men ook geene rekening te moeten hou den met zijn ziekelijken toestand in dien tijd. II. M. de Koningin Regentes heeft, mede namens de Koningin, aan de commissie tot op richting van een gedenkteeken voor Constant! Huygens f150 geschonken. „Science fran§aise" lost deze quaestie op, door er het voor en tegen van te overwegen. Als men een been in de soep heeft, begint een ge deelte van de gelatine, die zich in de poriën van dat been bevindt, door het kokende water op te lossen en de openingen, die daardoor ont staan, vullen zich met het extract van het vleesch, dat de soep krachtig maakt. Na 5 a 6 uren te hebben gekookt, is het been het beste gedeelte van de soep geworden, daar het de jeste bestanddeelen er van in zich heeft opge nomen. De sarret de boeuf (ossekuit) die voor namelijk door restaurateurs bij de bereiding van bouillon wordt gebruikt, heeft dus niet het minste recht op dit eerebaantje, want de bouil lon, die men er van krijgt is heel eenvoudig lijm. Goede bouillon is helder en dun. De kosten tot het droogmaken van de Zuiderzee ten behoeve eene vermeerdering van 180000 H.A. worden op ongeveer 300 millioen gulden geschat, waaronder de verdedigingswer- ren en de vergoeding aan de visschers begrepen is. De waarde van te winnen land wordt op 313 millioen 200000 gulden geschat, zoodat ons land na 32 jaren die voor de droogmaking be stemd zijn een provincie meer en bovendien meer dan 12 millioen gulden gewonnen zal hebben. Om een piano te maken, zijn 48 verschil lende materialen noodig, die uit niet minder dan 16 verschillende landen afkomstig zijn. Eer zulk een instrument kant en klaar is, hebben er ge middeld 55 arbeiders aan gewerkt. GEEN BEENDEREN MEER IN DE SOEP. Moet men beenderen in de soep doen, ja neen? Welke is hun voedingswaarde? Wel in doen, zeggen de slagers, natuurlijk. Niet indoen, zeggen sommige specialiteiten op colinair ge bied. Naar wien moet men nu luisteren? De Buitenland. Hoe de Transvaalsche Boeren vechten. Door den heer D. S. van Warmelo, Trans valer van geboorte en tijdelijk hier te lande ver toevende, worden in het Hbld. eenige mede- deelingen gedaan over de wijze van vechten bij de Transvaalsche boeren, ter verklaring van het feit, dat er maar drie of vier Boeren in een slag kunnen sneuvelen, terwijl er van den vijand meer dan honderd vallen. Daaromtrent schrijft hij In Holland zal men al licht denken dat do ongedisciplineerde burgers van Transvaal door commandant Joubert op dezelfde wijze gecom mandeerd worden, als in Europa, door de ge wone commando'sleg aan, vuur, enz. Maar dat is volstrekt het geval niet. Daar de Boeren ge heel verspreid aanrukken is zoo iets onmogelijk, en buitendien zou het onnoodig zijn, daardoor de avontuurlijke levenswijze van voor eenige ja ren, elk als 't ware een generaal op zichzelf is, hyperbolisch gesproken. „Daar ieder Boer een goed schutter is, wordt dikwijls vooraf bepaald, op wien van den vijand zij moeten schieten, zoo dat aan enkelen opge dragen wordt alleen op de officieren, aan ande ren alleen op de kanonniers te schieten enz. Op deze wijze voorkomt men het gevaar van te veel lood op één man te verspillen, behalve andere voordeelen daaraan verbonden. En zoo komt het dat de kanonnen dikwijls haast niet gebruikt zijn geworden, doordat de plaatsvervangende ka nonniers telkens weer „weggepikt" werden. Zulk een plan is natuurlijk dan alleen uitvoerbaar, wanneer men altijd even kalm blijft, en wan neer bijna elke kogel raak is. Hier komt weer de strenge regel te pas, dien vele Boeren vroe ger gewoon waren te volgen, dat een jongen van 16 jaar, dikwijls maar twee kogels mee kreeg om een bok te schieten, misschien om den duren prijs der ammunitie. „En dan komt dit er nog bij, dat door lang durige oefening op groot wild de Transvalers het zoo ver gebracht hebben, dat zij, tot op eenige meters na, den afstand juist weten te schatten. Op dit belangrijke feit is meermalen gewezen, maar het wordt niet altijd begrepen. Want men moet het zich niet zóó denken, dat de Boeren altijd de beste „kopjes" (heuveltjes) uitkiezen, waarachter zij zich verschuilen, om dan eerst te schieten wanneer de vijand binnen een te voren afgemeten afstand komtmaar dat zij in staat zijn op alle afstanden direct te schatten. Zooals men weet, heeft ieder kogel geweer een vizier, een ijzeren plaatje, dat op en neer geschoven wordt, en waarlangs men „korrel houdt" (mikt). Dit dient natuurlijk om den loop hooger te brengen met het oog op de draagkracht, die verloren gaat door het gewicht van den kogel. Elk vizier heeft streepjes met getallen (200, 250 tot 1000 en meer), die aan geven, hoe hoog ze moeten geschoven worden. Men begrijpt dus dat men zijn hoofd koel moet houden in den strijd, om dit niet te verzuimen. Ik heb van neven van my en andere Boeren gehoord, dat zij in de vrijheidsoorlog, gedurende een gevecht, geweren van Engelsche soldaten afgenomen hadden, waarvan de vizieren nog op 1000 meter stonden. Zij verzuimden de vizieren lager te schuiven bij het dichterbij komen, en schoten dientengevolge steeds over het hoofd der Boeren. Alweer een reden waarom er zoo weinig Boeren sneuvelden." In TRANSVAAL gaat inmiddels alles naar wensch. Jameson zal morgen naar Natal gaan en bij de grens in ontvangst worden genomen door een detachement Engelsche soldaten, die hem met de officieren naar Port-Natal zullen brengen. De heer Cecil Rhodes is reeds uit Kaapstad vertrok ken naar Londen, waar hij de algemeene ver gadering van aandeelhouders der Chartered Com pany zal bijwonen. Met belangstelling ziet men nu te gemoet, hoe beide lieeren in Engeland zullen worden ontvangen. Wat de Uitlanders betreft, seinde Sir Hercules Robinson voor zijn vertrek uit Pretoria aan den heer Chamberlain, dat in het geheel ongeveer 60 personen te Johannesburg in hechtenis zijn

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 2