Renzenaanbieding IN 'T KLEIN, met prachtige cadeauz. „Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 19 Januari 1896. SSÏÏSSL^ A. BAKKER, Mr. Kleermaker, Zuidscharwoude. Rijke en prachtvolle aanbieding van 100 kistjes beste Sigarenmooi bruin van kleur sneeuwwit van brand en geur ig van reuk en smaak. Centraal Kleeding-Magazijn, ALKMAAR, Speciale Inrichting yoor Kleeding naar Maat genomen, meerendeels leden van het hervormings comité. Dezen zullen terechtstaan voor het Hooge Gerechtshof wegens beschuldiging van hoogver raad, daar zij poogden de republiek te onder mijnen door een gewapende macht uit te noodi- gen het Transvaalsche gebied binnen te dringen. „De beschuldigden" voegt Sir Hercules er bij"worden goed behandeld en hun zijn be kwame advocaten toegevoegd. Naar men zegt, heeft de regeering de bewijzen gevonden, dat een wijdvertakte samenzwering is gesmeed met het doel om gebruik te maken van Transvaals welvaart tot herstel van de financiën der Char tered Company. De regeering schijnt te hande len binnen de grens harer wettige rechten." Ten slotte seint Sir Hercules, dat hij president Kriiger tot gematigdheid jegens de aangeklaagden heeft aangespoord, teneinde niet „de sympathie te verliezen, welke hij nu hij alle weidenkenden geniet." Het telegram eindigt aldus„In de mijnen wordt gewerkt. Het schijnt, dat de arbeid aldaar niet is gedesorganiseerd." Daaruit blijkt dus, dat de staat van zaken te Johannesburg niet zoo ongunstig is, als door eenige der Engelsche bladen werd beweerd. DE BRIEF YAN EEN BERUCHTEN MOORDENAAR. Een brief van den terdoodgebrachten moor denaar Sobczyk, dien deze in de gevangenis aan zijne vrouw schreef, werd dezer dagen door de „Bresl. Generalanz." medegedeeld. Het schrij ven, dat in de Poolsche taal was opgesteld, luidt letterlijk vertaald als volgt: „Beuthen. O. Schl. 29 Aug. 1895. Lieve vrouw Ik zet mij aan de tafel en neem de pen in de hand om jou eerst een paar woorden te schrijven. Geloofd zij Jezus Christus! Dit is de eerste groet maar ook de laatste. Heb het hart niet meer om hier bij mij te komen, want ik wil je niet meer zien. Maar de kinderen kan je hier om de 14 dagen naar toe brengen, op dat ze met mij kunnen spreken. Jij intusschen ik vrees niets bent een oude Judas, om dat ge je voor die paar mark hebt laten inpal men, want je dacht, dat Rumpelt je ook wat van het geld zou geven en alleen om het geld heb je mij op die manier verkocht. Karl Sobczyk." De dienstboden te Petersburg. De verhouding tusschen de Peterburgsche dienstbode en hare meesteres is in het geheel niet bij de wet geregelder bestaat noch gods penning, noch livret, noch bepaalde termijn. Het meisje, dat wegloopt, kan tot op het laatste oogen- blik hare huur vorderen, maar de meesteres, die haar „op stel en sprong" wegzendt, behoeft haar ook geen dag langer te betalenalleen wanneer men haar laat in den avond op straat wil zet ten, moet men haar toestaan, dien nacht nog in de woning te slapen, mits zij niet onbehoorlijk dronken is. De band tusschen de huisgenooten en de dienstboden is soms al heel los. Wat het meisje eten wil, gaat de huisvrouw niet aanzij geeft haar 20 kopeken kostgeld per dag voor het mid dagmaal en een roebel 's maands voor koffie, thee, melk en suiker. Het gevolg blijft niet uit: de meiden stelen als raven van bakker, slager, enz. nemen zij 10 percent provisie, en het wordt als eerlijkheid beschouwd, wanneer zij het daarbij laten, en niet op quantiteit en qualiteit nog winst maken. Trouwens wanneer een huisvrouw zelf koopen of betalen wil, zou de slager haar nooit de 10 percent provisie toestaan zij is de dame, de dienstbode is de bondgenoote. De dienstboden in Petersburg klagen overigens over achteruitgang. Het fooienstelsel ermindert. Wie vroeger een gewone visite maakte, gaf aan het meisje, dat hem uitliet en hem jas en hoed aangaf, minstens 10 kopeken; nu geeft men, evenals in het Westen, alleen na werkelijke feesten een fooi, de meisjes, die vroeger, 10 a 12 roebels 's maands ontvingen, krij gen nu maar een paar roebels. Het loon be draagt voor een binnenmeisje 8 a 10 roebels 's maands, voor een keukenmeid 10 roebels, en wanneer zij, zooals het heet, „den kok vervangen kan," 15 roebelsvoor een meid-alleen 5 a 7 roebels, omdat dezen ook minder rijke huishou dens dienen. Een knecht krijgt 25 a 30 roebels, maar moet zelf zijn frak en de witte garen hand schoenen, waarmede hij tafel dient, bekostigen. Met Kerstmis ontvangen de dienstboden koek en geld ten geschenke, met Paschen eieren en geld, meestal telkens een halve maand loon. Een groot deel van de dienstboden te St. Pe tersburg, zijn vreemden. Letten, Esthen, Finnen, Polen, enkele Duitschersde meesten kunnen lezen noch schrijven. Daar mag de jongelingschap een lesje aan nemen Nu de Duitsche universiteiten hare deuren ook voor vrouwelijke studenten hebben geopend, nu de Göttinger universiteit dit jaar zelfs 32 vrouwelijke studenten telt, nu ook Hongarije eindelijk besloten heeft, het voorbeeld van Duitschland te volgen, verdient de meening van een der Engelsche geleerden, betreffende het studeeren van dames wel te worden meegedeeld. Professor Max Muller van de universiteit te Ox ford, verklaarde dezer dagen het volhende „Het is een waar genoegen, de jonge meisjes tegenwoordig te zien studeeren. De jonge lieden, ten minste de meesten onder hen, werken zoo weinig mogelijk; de jonge meisjes daarentegen studeeren zoo veel mogelijk, velen harer studeeren dikwijls zelfs te veel. Bovendien is haar methode van werken moor systematisch en hetgeen zij volbrengen is meer at, meer volmaakt. Ik wenschte, dat de jongelieden hetgeen ik hier zeg, ernstig over dachten en dat zij van de jonge dames leerden, hoe men leeren moet." FOTOGRAFIE. Uit Duitschland komen mededeelingen over eène wetenschappelijke ontdekking, zóó vreemd en wonderbaarlijk, dat Edison's wonderen daar door, zoo al niet in de schaduw gesteld, dan toch minst genomen geëvenaard worden. Prof. Röntgen te Würzburg, beweert een soort licht straal ontdekt te hebben, waarmede het niet slechts mogelijk is, zonder lens te fotografeeren, maar om zelfs het beeld op de plaat te kunnen ontvangen, ofschoon de camera gesloten is en de stralen dus door een ondoorschijnend voorwerp moeten gaan. Zoo gelukte 't hem bijvoorbeeld fotografiën te nemen van de gewichten eener klok, hoewel de houten kast der klok gesloten waren. Niet alle stoffen schijnen even doordring baar te zijn voor dit licht; terwijl vleesch dat wèl is, blijkt been (tenzij in zeer dunne plaatjes) dat niet te zijn. Het menschelijk lichaam, bij dit licht gefotografeerd, geeft dus slechts een beeld van het geraamte. Yan welk onbereken- I baar nut deze ontdekking voor de geneeskunde kan zijn, laat zich begrijpen, men denke aan beenbreuken, vergroeiingen, het opsporen van kogels en andere vreemde voorwerpen in het lichaam van den patiënt. - Het wordt bevestigd, dat koningin Yictoria in haar schrijven, aan Sultan Abdoel Hamid, in vriendschappelijke, maar krachtige woorden heeft doen uitkomen, dat indien de ongeregeldheden te ARMENIË vortduurden en de hervormingen niet ten uitvoer worden gebracht, zijn troon ge vaar zou kunnen loopen. - In den 17 Jan. te MADRID gehouden ministerraad werd met algemeene stemmen be sloten, maarschalk Martinez Campos van het opperbevel over de Spaansche troepen op Cuba te ontheffen wegens de verdeeldheid, welke tus schen hem en de politieke partijen in de kolonie is ontstaan. De generaals Marin en Pando zul len hem voorloopig vervangen. De generaals Po- lavieja en Weyler zijn aangewezen om het com mando op Cuba te aanvaarden. (Z u i d e k e r k). Zondag 19 Jan. v.m. 9 uur ds. D. Bakker nam. 2 uur Godsdienstoefening Woensdag 22 Jan. 's av. 6.30 ds. D. Bakker. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 19 Jan. vm. 9.45 ds. Vrijer. Burgerlijke Stand. Gemeente Winkel. Ingeschreven van 131 December 1895. Getrouwd: Joseph Zervas en Grietje Appel Dirk Brugman, wednr. van Bregje van Leverink en Sijtje van der Busse, wed. van Cornelis Schoorl. GeborenHermina, d. van A. Slijboom en T. de Leeuw. Peter Modest Yalentin, z. van J. Zervas en G. Appel. Overleden: Pieter Smit, wednr. van Neeltje Buis, 75 j. Reinier Cornelis Sloos, 58 j. Pieter van der Fluit, echtgen. van Neeltje Koomen, 26 j. Gerrit Laijen, echtgen. van IJtje Kuiper, 73 j. Heertje Ilezelman, wednr. van Trijntje Butter, 80 j. en 11 m. Gemeente Oudorp. Ingeschreven van 131 December 1896. Geboren: Petrus, z. v. Franciscus Kunst en Geertje Buijs. Cornelia d. v. Klaas Molenaar en Geertruida Engeringh. Overleden Adriana Maria, d. v. Pieter Buren en Maartje Blankendaal, 16 w. Maria, d. v. Dirk de Goede en Maartje Brink, 6 w. Gemeente Warmenhuizen. Ingeschreven van 131 December 1895. GeborenGeertruida Maria d. v. M. Pronk en N. Quant Klaas, z. v. H. Dekker en E. Vos Cornelis, z. v. Jb. Kuiper en D. Jonker Arie, z. v. J. Kraakman en A. Zuurbier Elizabeth, d. v. J. Blankendaal en T. Ligthart. OndertrouwdSimon Mink, 38 jaar, koopman en Guurtje Snijder 23 jaar, dienstbode. Getrouwd: Geene. Overleden: Aaltje Klerk Wed. G.Jongerling, 67 jaar. Over het jaar 1895 werden in het geheel inge schreven 40 Geboorten, 13 Huwelijken, 29 Over ledenen w. o. 6 levenloos aangegeven. PREDIKBEURTEN. NED. HERY. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 19 Jan. v.m. 9.30 ds. Stramrood. Woensdag 22 Jan. 's av. 6,30 ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 19 Jan. v.m. 9.30 ds. Habbema. GER. GEMEENTE. Zondag 19 Jan. voorm. 9 uur, nam. 2 uur, Woensdag 22 Jan. 's av. 6.30 ds. Boeijenga. NED. HERY. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 19 Jan. vm. 9.30 ds. Melchers. NED. HERY. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 19 Jan. v.m. 9 u. nm. 2 u. ds. Gemser. Woensdag 22 Jan. 's av. 6 uur ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (N o o r d e r k e r k.) Zondag 19 Jan. v.m. 9.30 Godsdienstoefening. nm. 2.30 ds. D. Bakker. Marktberichten. Van Maandag 13 -Tan. tot en met Zaterdag-18 Jan. werden verzonden 54 wagons groen ten naar België en Duitschland. Groentenmarkt van Broek op Langedijk. Aardappelen f Bloemkool le soort f f Bloemkool 2'e soort f af. Reuzenkool f af Roode kool f5.a f8.—,f Wittekool f a f Geele kool f4.— a f6.— Koolrapen p. h. f 1.— a f2.— Wortelen f af.— per mud. Uien per mud f 1.— af.— Uien f af p. 100 bos. Nep f per zak. Bieten p. 1000 f 6.a f 8. Deze prijzen gelden voor de geheele week. SCHA GEN, 16 Jan. 4 Paarden f40 a f 140., Stieren f af ,12 Gelde- koeien f 80 a f 236, Kalfkoeien f a f Vaarzen f af ,10 Nuchtere Kalveren f 12.a f 19,80 Schapen f20.— a f26,— 120 Lammeren f 12,a f 18,29 magere Varkens f 7.a f 15,31 vette var kens f .30 a 0.36 per K.G., 25 Biggen f 3.50 a f 6.—, Boter per kop f 0,47 a f0,52 Kip eieren f3.75 a f4.25, eenden ditof af hokkelingen f af, rammen f af ALKMA A R18 Jan. 1896. —Aangevoerd: 1 Paarden f 110.af 4 Koeien f120— a f180.— 19 Nuchtere kalveren f 10.— a f18.- 4 Schapen f 8 a f 20.Lammeren f af—.40 Magere varkens f 8.a f12.174 Biggen f3.af 6.50; 4 Bokken en Geiten f2. af 5.— kleine id. f at Aardappelen f0.75 fa f 1.10 per zak, f per mandje, Appelen a f0.per mand, Peren f0.— a f per mand, Roode kool f6.a f.Wittekool f a f _j Bloemkool f af Savooische kool 16.— af.— alles per 100Wortelen f 0.60 per zak. Uien f0.75 per zak, Kippen f0.40af 1.50 Eenden f0.70 a f 1,20. Konijnen f .25 a f 1.75 Kip- eieren f4.50 a f5.75 Eendeieren f a f per 100 stuks, Boter per kop f0.50 a f0.57 Bieten f l.25, Koolrapen f4.— ALKMAAR, 17 Jan. Aangevoerd: 266 stapels Kaas, wegende 99016 Kg. Kleine f 30. Commissie f 26.50 Middelbare f 28. 1023 HL. Granen, als 6 Tarwe f 5,75 a f 6,25 43 Rogge f 4,50 a f 5,—, Gerst f af,-, 52 ld. Chev. f4.25 a f4.75 814 Haver f2,15 a f2.85 98 Boonen als: Paardenboonen f 4.65 a f 5,Bruine f 9,75 a f 10.50 Citroen f a f Duiven f af,— Witte f a f Kanariezaad f Rood Mos terdzaad f af Geel id. f a f Koolzaad f af Lijnzaad f -af, Karwijzaad f - a f Blauw Maanzaad f af 10 Erwten als Groene f 13,a f Grauwe f 14, a f—Vale id. f a f Witte f af, AxLvertentiën. A. STRAMROOD Ber. pred. van Ursem, en G. SLOOVES. De Heer en Mevrouw STRAMROOD-Slooves brengen mede namens wederzijdsche familie hun hartelijlren dank voor de zeer vele bewijzen van belangstelling in den laatsten tijd ondervonden. fjfj Op den 23 Januari 1896 hopen onze geliefde Ouders -Jij F. IVIoeijes _A.. Harder hunne 35-jarige echtvcreenigiiig te herdenken. Hunne dankbare kinderen j Behuwd- en Kleinkinderen, j Oudkarspel 19 Jan. 1896. DANKBETUIGING. 't Is ons eene groote behoefte uiting te geven aan het gevoel van dankbaarheid voor de ruime gift welke wij op den dag zijner 40-jarige ambtsvervullig als burgemeester dezer gemeente van den WelEdel Achtb. Heer C. KROON Mz. hebben ontvangen. Bij onzen hartelijken dank voor deze daad van belangstelling in het lot der armen, voegen wij de bededat ZEd. Achtb. nog langen tijd voor de aan zijne bekwaamheid en leiding toe vertrouwde belangen mag blijven ijveren. In dankbare herinnering zal den 12 Januari bewaard blijven bij de Algemeene Armen van Noordscharwoude. 1. De prijzen der Sigaren zullen zijn per 100 stuks fl,20 f 1,60 f2, Bij ieder kistje Sigaren ontvangt men 17—20—25 bewijzen van aandeel in FRAAIE CADEAUX. 2. Koopers bij het dubbeltje kunnen desverlangd 4—5—6 sigaren ontvangen met een b e w ij s v a n aandeel. 3. Zij die 10 kaartjes van elke klasse hebben krijgen een bewijs van aandeel in een harmonica niet 19 toetsen, 2 registers en 4 baskleppen. Zoo spoedig mogelijk wordt na de 5e klasse getrokken. 4. Die het laatst uit de bus komt krijgt van iedere klasse een bewijs van aandeel present in een harmonica met dubbele rij toonen. 5. Het aantal bewijzen van aandeel is alzoo 2000, dus 400 bewijzen voor iedere klasse. HOOFDPRIJS een prachtige gestreepte blauwe Broek. Harmonica, lichte galon Broek. Dambord met stukken, bruine gestreepte Broek. Harmonica. Lichte broek. Sigarenkast. Cheviotte broek. Harmonica. 2e prijs ii ii 3e r> n ii 4e V) ii ii 5e n ii ii 6e 11 ii ii 7e ii ii ii 8e ii ii ii 9e ii ii ii 10e ii ii ii L A A T 166, hoek Boterstraat. H. S. CLOECKMar chand-Tailleur.

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 3