„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 15 Maart 1896. Persnieuws. Dinsdag 10 Maart 1.1. had de herbesteding van den gemeentetoren te SCHADEN plaats, ten raadhuize, ten 1 ure 's namiddags. Ingeleverd waren 14 biljetten. De hooge inschrijving gold evenals de eerste maal voor sterke basterd specie, de laagste voor slappe basterd specie. B. Hagen, Haarlem f 28585 en f 28266 B. Hagen, Haarlem met voorbehoud dat ook de kerk hem zou worden gegund 26400 en 26080 A. Toorenvliet, Amst. 30000 en 29000 W. Lammer8, Helder met voorbehoud dat ook de kerk hem zou worden gegund 26276 en 25926 M. v. Ommeren, Haarlem 28836 en 28502 C^Eolf') N--Scharw- 27100 en 26660 P. Rings, Zandpoort 25830 en 25510 D. Kriller, O, Niedorp 30000 en 29000 H. W. Duin, Beverw. 28500 en 28300 L. Renses, Beverwijk 27900 en 27700 D. Damstra, Leeuwarden, met voorbehoud dat ook de kerk hem zou worden gegund 26320 en 26000 G. Ruigewaard, E. a. Zee 27600 en 27200 A. Rinkema, Haarlem, onwaarde, 1 bedrag onin gevuld. R. Boersen, Schagen 25432 en 24832 De gunning is aangehouden. De schoenmaker A. R. te ALKMAAR, die Maandagmiddag wegens niet-betaling van de ver schuldigde huurpenningen door den deurwaarder met zijn gezin en inboedel op straat was gezet, heeft zich deze zaak zoo getrokken, dat hij het noodlottig besluit nam, zich te verdrinken. Om 4 uur werd zijn ljjk uit het Groote Noord- Hollandsch Kanaal opgevischt. Hij laat eene vrouw met een dochter achter. DE E1ERPRODUCTIE BIJ KIPPEN. De eierstok van eene kip bevat 600—800 kleine cellen, die bij volkomen ontwikkeling een even groot aantal eieren kunnen leveren, doch nooit meer, daar zij niet meer aangroeien of vermeerderen. Krijgt de kip bij haar voeding het voor de eieren benoodigde eiwit niet, dan kan zij onmogelijk eieren leggen, of hoogstens zeer weinige of kleine. Rijkelijke voeding en goede verzorging ziedaar de hoofdvereischte voor het grootste aantal eieren. Legt eene kip bij slechte voeding niet meer dan 80100 eieren per jaar, dan zou dat aan tal bij rijkelijke voeding 130160 hebben be dragen. In het eerste geval verloopen 67 ja ren en de kip is uitgelegd, in het tweede geval 3—4 jaren, waardoor de voeding en verzorging over twee jaren wordt uitgespaard. Eene kip wordt ongeveer 10 jaren oud, maar rekent men dat eene goede eierlegster niet meer dan 600 eieren gedurende haar leven legt, dan bedraagt dat: In het le jaar 80; In het 2e jaar 120; „3e 120; 4e 80 om dan voortdurend te verminderen. Yoor eiken keer dat een kip broedt, moet men V2 van dit cijfer aftrekken. „Enkh. Crt." SIGARENPUNTJES. De rooktabak van sigarenpuntjes, vervaardigd door den heer W. H. van Zanten Jr. te Leider dorp, is te Egmond aan Zee door de oude Jan maats met groot gejuich ontvangen. De directeur schreef bij de vermelding van de ontvangst: „In de rookwolkjes om de grijze kruinen zul len de genietenden van den arbeid der liefde en toewijding de lieflijke beelden zien van zooveel vrienden van hen. De tabak is gekeurd en het antwoord was: „beste tabak, m'nheer, nu kan't een pijpje velen." Toen de pakjes aan de oude zeelui met enkele woorden waren overhandigd, volgde er een hartelijk „Hip, hip, hip, hoera!" "Wat 'n succes van de macht van het kleine!" De mooie meisjes zaten hem in het hoofd. Zondagmorgen dwaalde langs de Ceintuurbaan te AMSTERDAM een heer, in allesbehalve nor malen toestand. Hij had op het bal masqué in het „Paleis voor Volksvlijt" een paar dames ontmoet en wilde die nu in haar woning opzoeken. Ze moes ten hier ergens wonen en van 's morgens zes uur liep hij nu al naar haar woning te zoeken. Ten slotte meende hij vast en zeker de wo ning gevonden te hebben en schelde aan een perceel van een bovenhuis aan. Toen men de deur opentrok ging hij naar boven en ontmoete midden op de trap den bewoner, die hem vroeg wat hij hier moest doen. Er ontspon zich nu het volgend gesprek: Is.... uw.... de papa van die lieve meisjes van 't bal.... in 't Paleis Ben je stapel, kerel. Mijn dochters gaan niet naar dergelijke gelegenheden. Daar hooren fatsoenlijke manskinderen niet thuis. Nou, oude heer.... wordt maar niet zoo.... gauw boos. Het zijn allerliefste kinderen, maar jou hebben ze leelijk bij den neus gehad, ze waren der, dat... verzeker ik je; de een als dan seres, de andere als een Spaansche schoone. Kerel, als je niet maakt, dat je zelf naar beneden komt, gooi ik je van de trappen. Je bent dronken. Nu, dat zal ik niet ontkennen, maar.... je dochters zijn lief.... Ik kom er een ten huwelijk vragen, welke kan.... me niets, niemendal schelen. Allebij een paar sn.... sn.... snoesies. Nu was het geduld van dep ouden heer uit geput en zeker zou hij den dronklap van de trappen hebben gegooid, als zijn oudste zoon, die bij het rumoer was komen opdagen, meneer niet vrij hardhandig, zonder hem evenwel erg te be- zeeren, naar beneden had gewerkt. SMAKELIJK ETEN. Men schrijft aan Het Gentrum.: Voor eenige dagen las men in de couranten, dat de bakkers in een onzer groote steden zich gewend hadden tot de overheid, met het ver zoek, toch goed te willen toezien, dat er van de veel besproken bedorven krenten geen in den handel zouden komen. Wij apprecieeren zeer die handelwijze der bakkers, maar betwij felen sterk of zij in alle opzichten, d. w. z. ten aanzien van al hunne ingrediënten, zoo nauw toezien en zoo waakzaam zijn. W e hebben hier het oog op ons tarwemeel. Wij weten van nabij, dat daarmee schromeljjk geknoeid wordt, en we noemen den landman gelukkig, die zjjn onvervalscht brood eet. De vervalschers van onze tarwebloem zijn moor denaars op groote schaal van het tegenwoor dige en van de volgende geslachten. Zij ver dienen op zijn minst een brandmerk. De bakkers knoeien in den regel niet, maar ontvangen het meel vervalscht van de fabri kanten, die moeten knoeien wegens de scherpe concurrentie. Laatst brachten we een be zoek bij een molenaar. „Zie eens" zeide hij, „daar krijg ik twee monsters van de firma 1). Wat denk je, dat het is?" "Wel, zei ik, het niet zoo zwaar was, zou ik „tarwe bloem" raden. Het is misschien kremser of loodwit of een andere verfstof. „Neen," hernam hij, „het is Chineesche aarde en dient om het meel te vervalschen. Ik gebruik het niet, maar heel veel meelfabrikanten gebruiken het wel. Het kost 3, 4 k 5 gulden naar ge- van de qualiteit en is acht a tienmaal zoo zwaar als meel. We vernamen later, dat in Duitschland reeds het aanwezig hebben van iets, dat op meel gelijkt, doch het inderdaad niet is, bij meelfa- jrikanten strafbaar is. Is dat bij ons ook zoo Nu ik aan het schrijven ben over knoeierij, zal ik u ook maar dadelijk vertellen, wat ik voor eenigen tijd hoorde en zag. In zeker dorp heerschte onder de varkens de zoogenaamde blauwe ziekte. Een boer ging met twee zieke varkens op den wagen naar de slachterij, waar naar het heet, geslacht wordt voor Engeland. Maar de hemel weet, hoeveel fijne worst en hammetjes er van gebruikt worden in onze ste den. Op de dorpen raken ze natuurlijk die waar niet kwijt. Welnu, voordat ons boertje de slachterij be reikte, was het eene varken geheel en hét an dere bijna dood. Ze werden evengoed in ont vangst genomen en als gezonde varkens be handeld, en toen de boer zag, dat men pok doode varkens kocht, waagde hij te zeggen, dat hij er thuis nog een had, dat „kapot" was. „Breng maar, 't hindert niet," was het ant woord. Ons boertje ging naar huis, haalde het var ken, dat den vorigen dag reeds in den grond gestopt was, er uit, en kreeg er nog zeven gulden voor. Smakelijk eten! 1) Onze berichtgever duidt ons den naam en de woonplaats der firma met initialen aan, die evenwel te duidelijk een welbekende firma aanwijzen, om ze, zonder gevaar voor den strafrechter, te publiceeren. Desverlangd zijn wij bereid aan politie of justitie na dere inlichtingen te verschaffen. Red. Gentrum. EENE DORPS-IDYLLE. Uit Oosterwolde meldt de „Leeuw. Ct." 't Geheele dorp in onrust, slapers opgeschrikt uit hun rustigen slaap, het gezellig gekout ge staakt, de feestvreugde verstoord door het luiden der brandklok en het akelig geroep: „brand! brandde school staat in brand Allen naar de plaats des onheils: burgemeester, secretaris, ar chitect, brandweermannen, spuitgasten, mare chaussees, dorpelingen. Een aanhoudend geroep om lantaarns, ten einde den brand te zoeken. In de school eindelijk een brandende kachel en daarbij een glaasje zoet, kleurig vocht: de meid van den meester met iemand van het an dere geslacht hadden heimelijk de school in een tempel der liefde herschapen en hun vurige liefde met een gloeiende kachel trachten te verhoogen en nu had een vonk uit den schoorsteen hun verblijf verraden en aan hun minnekoozen een onverwacht einde gemaakt. Dus raakte heel het dorp in roer. STIJLPROEVE. Het navolgend „proefje van taal en stijl" is een afschrift van het „request" dat bij het hoofd eener gemeente in Nederland, volgens de „P. N. B." ingekomen is naar aanleiding eener va cature van „dievenvanger." Veebruwaari 180096. U Ed. Daar ik vernoome heef Dat u een ge Meente velwagter zoekt zoo biet Ik mij as stolle Stand u ergemeente die zig noemdoudt nege en 20 jaare gepospateerpt scherp Schuter bei het 6 reziemend inwantrie. ik heef goet schreifve en leeze geleerdt on kunt 1 prin zesvanbaal maake, dus zoo u blang in mijn stel is mijn aadres u Frient Twee slimmerds. Zeg, die X-stralen, waar ze tegenwoordig het zoo druk over hebben, wat doen ze er eigen lijk mee Wel, weet-je dat niet? Als je nou b. v. een doosje hebt, waar een penning in zit en je wilt die penning fotografeeren, hè? zonder 'm uit 't doosje te nemen, dan doe je dat met X- stralen. Nou, zeg, dat is ook wat. Dan is het toch veel gemakkelijker 'm even uit het doosje te nemen. Zeg nou zelf! Ja, maarik weet niet Is 't anders niet? En maken ze daar nou zoo'n drukte van Ja, eerlijk gezegd, achteraf begrijp ik het ook niet. Maar zoo is het toch Wat toch die kranten een drukte maken, voor niks! Zwemmende kippen. Uit Noord-Brabant schrijft men aan da N.R.Ct Door een landbouwer wordt voor waarheid verteld, dat zijn kippen geregeld een breed wa ter overzwemmen naar een eilandje, daar hun voedsel zoeken, en dan des namiddags weder zwemmende terugkeeren. Zwemmende kippen zijn zeker een zeldzaamheid! In Opsterland moeten nu, volgens het dezer dagen opgemaakte belastingkohier over '96 ook de werklieden meebetalen die f 170 in een heel jaar verdienen. Vroeger waren ze tot f 200 vrijgesteldnu niet meer. Naar dezen maatstaf zijn thans 200 arbeiders meer in de belasting aangeslagen dan verleden jaar. Dat wordt, zooals de Franschen zeggen, eieren sche ren, in piaats van schapen. Of het ook knijpt met onze gemeentefinan- ciën. In de Friesche gemeente Oostdongeradeel met ruim 7000 zielen zijn slechts twee bejaarde geneesheeren. In die gemeente liggen 13 ver spreide dorpen. BEDELAARS EN DE MODE. Uit Heldendorp wordt ons als „historisch" aan de Nieuwe Koerier gemeld Eene jeugdige sterke landlooper komt bloots hoofds aan de deur en vraagt heel beleefd eene aalmoes plus eene pet. Beide worden gegeven, de laatste met twee kleppen, voor en ach ter wordt eenigszins wrevelig aangenomen met de woordenJoa, mer vrouw, die is oet de mode." Eenige minuten later kon de vroe gere eigenaar zijn oud-modische pet in een sloot terugvinden. Dienzelfden middag zijn nog twee petten op verschillende plaatsen achter een heg gevonden. 't Is te hoopen dat het heerschap 't ons niet kwalijk zal nemen, dat we de mode '96 nog niet zoo goed kenden, we zijn altijd een beetje achter bij „de stad." HOE DE BOEREN VECHTEN. Zeer talrijk zijn in de bladen de brieven van Nederlanders in de Zuid-Afrikaansche Republiek, die worden gepubliceerd om een duidelijke voorstelling te geven van de jongste gebeurtenissen in het land der Boeren. Niet altijd vermelden die echter veel nieuws. Een uitzondering daarop vormt een schrijven van een der Transvaalsche handelsvrienden des heeren J. C. van Marken, dat opgenomen is in de Fabrieksbode: daarin vindt men tal van belangwekkende bijzonderheden: Wij laten daaruit volgen, wat de schrijver over de manier van vechten van den Boer meedeelt. Het paard waarop de Boer zit is een zooge naamd „8chietpaard". Het loopt niet weg, terwijl zijn meester achter een „koppie" (rotspunt) op den buik gelegen aan het schieten is. Vandaar dat de Boer zich, al vechtende zoo bliksemsnel kan verplaatsen wanneer het noodig ishij heeft altijd zijn paard bij de hand {en verliest geen tijd met het de pooten te binden en later weder de riemen los te maken. In het open veld vechten de Boeren aldus: zij naderen onverwachts en bliksemsnel den vijand, schieten hun geweren op hem af, rennen terug en komen kort daarop op een ander punt weder te voorschijn om dezelfde beweging te herhalen. Zoo doen zij den vijand met hun nooit falende geweren afbreuk en lokken hem tegelijkertijd naar eene plaats, waar zij hem meer op hun gemak kunnen „neerleg." „Ons is nie zoo dom nie om vat op ons te geef." Ik geloof dat Transvaal onneembaar is, zoolang er Boeren zijn. In de eerste plaats kan niemand zoozeer tegen vermoeienissen als zij. In de tweede plaats vergissen Europeesche soldaten zich hier bij het schieten dikwijls in den afstand. De Boer meet den afstand in een ommezientje met het bloote oog en verspilt nooit onnoodig ammuni tie. Elke kogel moet zijn man vinden. In de derde plaats is de hoofd- en residentieplaats, Pretoria, een natuurlijke vesting, gelegen als de plaats is tusschen vrij hooge bergen. Met verdedigers op de koppies" als de Boeren is Pretoria onneembaar. In de vijfde plaats heeft de Boer geen behoeften, zoodat hij zeer lang zelfs de hardste ontberingen kan uithouden. Ter wijl de Engelsche soldaat maar een halfmensch is, wanneer hij zijn blikje van dit en zijn fleschje van dat niet heeft, blijft de Boer, dikwijls een paar weken achtereen, in zijn volle kracht bij een stuk „biltong" (soort van gezouten vleesch, zeer hard, zoodat het aan een eindje touw aan den zadel kan hangen). Telkens wanneer hij honger heeft, snijdt hij daarvan plakjes af en verorbert die op zijn dooie gemak. Ik heb een stukje gegeten, maar dat was kauwenWater schept de Boer met zijn hand uit de een of andere spruit of hij drinkt in het geheel niet. Overigens ziet hij er in oorlogstijd geen bezwaar in, overal te nemen wat hij van zijn gading vindt. Gregrevens. Moeilijk is nog langer vol te houden, dat het Kabinet de behandeling der Kieswet niet vertraagt, zegt de „Stand." Uitgangspunt was, dat het Personeel op zichzelf moest beschouwd, en niet in verband stond met het Kieswetontwerp. Thans echter heet het, dat het Kabinet in zake de Kieswet tot geen conclusie kan komen, alvorens het de noodige gegevens bezit, die het Personeel haar moet verschaffen. Welke gegevens worden hier bedoeld? En waartoe moet de kennis dier gegevens strek ken? Volgens de verklaring van den Minister van Binnenl. Zaken, ziet hij af van elke poging om het aantal komende kiezers te ramenen volgens den Minister van Financiën, zal over de uitkomsten van het Personeel eerst na af loop van een jaar na de invoering te oordee- len zijn. Het blijft alzoo een volkomen raadsel, welke gegevens men hier op het oog heeft, en wat men er mede wil doen. Uitdrukkelijk is verklaard, dat het ontwerp- Kieswet evengoed pasklaar is voor het oude Personeel. Wat wettige reden tot uitstel is er dan? Als regel behoort toch te gelden, dat de Regeering elk voorstel van wet zóó voordraagt, dat het rust op bestaande wetten. Met wetten, die nog in de lucht hangen, mag en kan ze niet rekenen. Doch juist die dege leer der politieke wijs heid slaat deze Regeering in den wind. Zelfs heeft ze, wat nog nooit is voorgeko men, in haar ontwerp-Kieswet een deel van het ontwerp oningevuld gelaten, omdat ze wachtte op hetgeen met Nieuwer-Amstel ge beuren zou. Dit nu is op zichzelf iets ongehoords, en zal voor dit onderdeel een afzonderlijk sectie-on derzoek noodzakelijk maken. Natuurlijk had de Regeering ook hier het ontwerp moeten indienen op grond van den bestaanden toestand; en, werd later die toe stand gewijzigd, een nota van wijziging aan haar ontwerp-Kieswet moeten toevoegen. Men beleeft vreemde dingen. Buitenland. Donderdagmorgen is te ANTWERPEN door verbrijzelen van een spiegelruit ingebroken in den juwelierswinkel van den heer Mertens. De volgende voorwerpen zijn, volgens het Han delsblad van Antwerpenontvreemd: Drie gouden ringen (slangen) met 2 briljan ten; omtrent 12 borstspelden met diamanten; 150 ringen met briljanten en diamanten6 gou den kettingen; 1 speld solitaire, in briljanten; 2 spelden, opalas, omringd met briljantenspeld in diamanten; dormeuses solitaire in briljant; dormeuses turkoozenarmband met briljanten en saphir; armband met rivière, diamanten en saphir; armband, mat goud, met fijne parels; armband, mat goud, turkoozen; een dozijn armbanden in goud; gouden ring met grooten briljant; 2 rin gen, diadème, robijn en briljant; 2 ringen dia- dème, turkoozenverscheidene potloodhouders verscheidene doekspelden; 12 garnituren in goud met fijne parels; 30 paar dormeuses; verschei dene brelokken in goud; 3 paar Creoles; arm band met horloge in oxyde2 armbanden, goud op zilver; verscheidene andere voorwerpen. De Chineesche regeering heeft 80.000 oude geweren gekocht van de Beiersche regeering te gen vijf mark per stuk. De heer Fazzari, vroeger overste onder Garribaldi, heeft het plan een corps vrijwilligers voor AFRIKA te vormen. Volgens een schrijven aan de Fanfulla ontvangt hij uit alle deelen van Italië brieven van personen, die dienst willen nemen. Fazzari verklaart dat hij binnen een maand over 60.000 man zal kunnen beschikken. Amerikaansche schoolkinderen. De schoolkinderen van Long Island City (Amerika) zijn ten diepste overtuigd van de rechtvaardigheid der zelfregeering, 't welk blijkt uit het feit, dat zij zich het recht toekennen om hun eigen onderwijzer uit te kiezen. De burge meester had nl. een onderwijzer als hoofd van

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 2