„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag Maart 1896. bij de belastingen met de daaraan'verbonden vooruitzichten heeft moeten vaaiwel zeggen. Het is dus niet meer dan billijk, dat de re geering, die natuurlijk den loop der dingen niet veranderen kan, door den titularus elders te plaatsen, hem zooveel doenlijk schadeloos stelle. Dit toch is iets, dat ook tegenover andere ambtenaren pleegt te geschieden. De „Nederl." durft daarop des te geruster aandringen, nu het „Hbl." onlangs omtrent burgemeester Van Son zulk een vleiend ge tuigenis aflegde. Het is helaas! dus besluit het blad nog altijd buitengewoon moeielijk voor een antire volutionair of gereformeerd man tot burgemees ter te worden benoemd. De meeste Commis sarissen dor Koningin gaan wel is waar nie mand om zijn staatkundige of godsdienstige gevoelens voorbij, maar treffen toevallig steeds onder menschen van andere gevoelens den ge- schiksten candidaat aan. Van dezen beproefden ambtenaar evenwel z^l dit nu toch wel niet kunnen worden vol gehouden. Wij hopen dat de regeering in deze nu eens een blijk van rechtsgevoel en waardeering zal geven. Buitenland. VEELBELOVEND. Te Parijs werd dezer dagen een tienjarige knaap door zijn moeder naar een banketbakker gebracht om bij hem in de leer gedaan te wor den de banketbakker vond dit goed en de knaap kreeg een leerjongenspakje aan. Tien minuten nadat hij in dienst was getreden, brak hij een koffer open, nam er een som van 350 frs. uit, het eigendom van een der bedienden, en liep weg. De politie heeft hem echter reeds gevat. Hij heeft, naar de woonplaats van zijn ouders gevraagd, een valsch adres opgegeven. POTLOOD-INDUSTRIE. Volgens een voordracht door den fabrikant Ernest Faber over de potlood-industrie gehou den, bestaan in Beieren 26, in Neurenberg alleen 23 kleinere en grootere potloodfabrieken, die tegenwoordig met ongeveer 9000 k 10000 werk lieden gemiddeld 30,000 gros of 4,300,000 stuks gekleurde en ongekleurde potlooden per week vervaardigen. Daarbij zijn de werklieden van de met de industrie samenhangende bedrijven, zoo als de vervaardiging van de luxe-potlooden, de draaiers, doozenmakers, enz. niet meegerekend. Alleen de Johann Faber'sche fabriek vervaardigt wekelijks gemiddeld 8000 gros of ongeveer 1,150000 potlooden. Slechts met groote inspanning heeft zich deze nijverheid in de laatste jaren op de bereikte hoogte weten te handhaven. Vooral zijn daarvan de schuld de buitengewoon verhoogde invoer rechten, welke het buitenland van potlooden en aanverwante artikelen heft en waardoor de uit voer in hooge mate bemoeilijkt wordt. MONDWATER VOOR ROOKERS. Om na veel rooken den mond, de tanden en het tandvleesch in zuiveren toestand te hou den, kan men gebruik maken van een oplossing van 4 gram salol, 40 droppels catechu-tinctuur in 30 gram van de een of andere aromatische tinctuur. Van deze oplossing doet men een thee lepel vol in een half glas water en spoelt met dit mengsel den mond. DE LENGTE VAN VERSCHILLENDE VOLKEN. In onzen tijd van statistiek, vergelijken, tellen, passen en meten, kan het misschien inte ressant zijn, te weten, wat de gemiddelde lengte der verschillende bewoners onzer planeet is. Een Duitsch geleerde heeft op een reis om de wereld verscheidene duizenden personen van alle men- schenrasschen gemeten en de gemiddelde uitkomst die hij betreffende de lengte van elk volk ver kreeg is als volgt De Laplanders, 1.54 meterde Chineezen 1.62de Franschen, 1.65 de Russen 1.66 de Duitschers 1.67de Denen, 1,68de Ieren, 1.70, de Engelschen en Zweden 1.71 de Ame rikanen, 1.72 en de Patagoniërs 1 meter 78 cm. Het merkwaardige in deze statistiek is, dat de Lappen en de Patagoniërs, die het verst van elkander verwijderd wonen, het grootste verschil in lengte vertoonende kleinsten nabij de Noordpool, de grootste niet ver van de Zuidpool. PARIJS zal in 1900 zijn wereldtentoon stelling hebben, en wel op den linkeroever der Seine en de Champs-Elysées, overeenkomstig de plannen dor regeeringaldus is Maandag door de Kamer beslist. Verschillende sprekers bestreden het voorstel; de een wilde een kleine tentoonstelling, de an dere in 't geheel geen. Volgens den minister van koophandel zou de tentoonstelling worden een „exposition populaire"m. a. w. een ker mis. Wij weten van het vorig jaar, wat dat zeggen wil. Ten slotte werd het ontwerp Bouge-Méline een beperkte tentoonstelling, alleen op den lin keroever der Seine, verworpen met 337 tegen 174 stemmen, en daarna heel het regeerings- ontwerp aangenomen. Het Palais de l'Industrie, een overblijfsel van de tentoonstelling van 1855, is dus tot afbraak gedoemd; er komt een brug tegenover de Invalides, met een nieuwe laan vandaar naar de Champs Elysées. WAAGHALZERIJ. Pas heeft verleden jaar een Zweed de reis van Amerika naar Engeland in een klein zeil- schuitje gemaakt, of wij hooren weer van een nog gewaagder plan. George Harbo, een loods van New-York, van zijn jeugd af reeds zeeman en visscher, heeft plan opgevat van New-York naar Engeland te.... roeien. Ilij heeft voor de boot, die hij gebrui ken zal, zelf de plannen geteekend en is van plan daarmede aan te toonen, welke verbete ringen er nog gemaakt kunnen worden in de bestaande reddingsbooten. In Juni zal Harbo vertrekken vergezeld van een vriend; gezeild zal er niet worden; de ge- heele afstand zal, zooals hij zelf zeide, „een voudig weg geroeid worden." De boot is 18 Eng. voeten lang en vijf voet breed, en weegt 200 Eng. ponden. Zij heeft, wanneer zij voor de reis beladen is een diepgang van zeven inches. De beide mannen zullen door een lang touw aan de boot verbonden zijn, omdat zij dan, wan neer zij bij stormachtig weer over boord gesla gen worden weer binnen gehaald kunnen wor den. Harbo gelooft dan ook dat deze voorzorgs maatregel dikwijls genoeg te pas zal komen. De Transvaalsche regeering heeft het voor nemen te kennen gegeven, de lijken der ge sneuvelde vrijbuiters bij Doornkop te laten op graven en opnieuw ter aarde te bestellen op een kerkhof. Het wegzenden van de soldaten, die aan Jameson's inval deel hadden genomen, naar hun woonplaatsen, is door de Engelsche regeering gedaan op verlangen van de regeering der Zuid- Afrikaansche Republiek. Als deze gedacht heeft, daarmede deze mannen uit de troepenmacht der Chartered Company verwijderd te houden, dan heeft zij zich misrekend. Zij heeft alleen de Engelsche regeering op kosten gejaagd en velen ouders en verwanten, die blij waren hun zonen en betrekkingen, die niet deugen wilden, in Rho desia bezorgd te weten, onwelkome gasten weer thuis bezorgd. Wij hebben al gelezen, dat een aantal van die mannen, zoodra zij in verschillende havens van Zuid-Afrika waren afgezet, weer voor de Chartered Company teekendenen nu vernemen wij dat Zaterdag 150 mannen van Jameson te Southampton naar Zuid-Afrika scheep zijn ge gaan met bestemming naar Boeloewayo, waar zij weder bij de troepen der Chartered Company worden ingeljjfd. KONING OSCAR EN NOORWEEGSCHE KUNSTENAARS. Koning Oscar en de kroonprins van Zweden en Noorwegen waren eenige dagen geleden te Christiania, waar zij een bezoek brachten aan de kunsttentoonstelling. Zooals men weet, zijn beiden daar niet bijzonder populair. Zij werden door een lid van het comité, den schilder Ilolm- boe, rondgeleid en over het algemeen schenen de schilderijen den hoogen gasten niet erg te bevallen. Toen zij een schilderij van Holmboe zagen, zeide de kroonprins„Dat is verschrikke lijk!" De koning boog zich om te zien welke naam er onder stond en toen hij Holmboe las, riep hij„De man is gekNatuurlijk wisten geen van beiden, dat de schilder in eigen per soon hen rondleidde. Deze voelde zich gedrongen om tegen die beschuldiging op te komen en wilde zijn naam noemen, maar de adjudanten van den koning verzochten hem niets te zeggen om de koninklijke critici niet in verlegenheid te bren gen. Dienzelfden avond waren de kunstenaars aan een feestmaaltijd gezeten. Daar stond de presi dent van den kunstkring op en zeide, dat hij ditmaal niet, zooals gewoonlijk op de gezondheid van den koning wilde drinken, maar die van Holmboe. Alle aanwezigen sloten zich bij deze demon tratie aan. HET PROCES JAMESON. Dinsdagmiddag is het proces tegen dr. Jameson c.s. weer voortgezet. De zaal was wederom dicht bezet; vooral de aristocratie stelt veel belang in den held van Krugersdorp. De sergeant Ruck van de bereden politie te Mafeking deed verslag van de samenstelling der colonne en gaf eenige bijzonderheden omtrent het gevecht te Krugersdorp, waar 50 Boeren een moorddadig vuur op hen openden. De sergeant Bennett verzekerde, dat verschei den en zijner metgezellen geen schot hebben gelost. Volgens The Daily News zullen dr. Jameson en de zijnen, na afloop van het voorloopig onderzoek, terecht staan voor een college van drie rechters. Voorzitter dier buitegewone recht bank zal de lord-opperrechter van Engeland zijn. HET RIJWIEL IN CHINA. Het instrument in Europa vélocipède, céleritère, bicycle, bicyclette bécane, velocifero, snelwiel, trapwiel, rijwiel, hochrad of niederrad genoemd, draagt in China den schoonen naam yang-ma (vreemd paard) of feï-chaï (vliegende machine) en tzu-tzan (alleenrijdend rijtuig). Een Chineesch boertje gaf er onlangs deze nog schooner definitie van „Het is een muilezeltje dat men stuurt bij zijn ooren en dat men doet loopen door het trappen in zijn buik te geven." (Kroniek). EEN STAARTJE YAN HET PANAMA SCHANDAAL. De „Figaro" deelt mede, dat de heer Charles de Lesseps, die niet in staat is de geheele som te betalen, welke als boete in zake het Panama proces van de heeren Baïhaut en Blondin en van hem zeiven gevorderd wordt, had aangeboden te geven wat hij missen kon, m. a. w. het op een accoordje te gooien. De ministers Ricarden Cavaignac verzetten zich daartegen, zoodat het nu tot een proces zal komen. De heer De Les seps had der regeering, om haar aan te toonen dat hij niet meer kon dan hij aanbood, een staat overgelegd van zijn vermogen. Van dezeopgaaf heeft de regeering nu gebruik gemaakt en overal beslag laten leggen, waar de heer De Lesseps volgens zijn eigen verklaring iets te vorderen had. Er zal nu waarschijnlijk een lang proces ont staan waarvan de uitslag zeer onzeker is. Me vrouw De Lesseps heeft intusschen reeds een eisch tot scheiding van goederen tegen haar man ingesteld. KUNSTZIJDE. De fabricage van de kunstzijde is een der schoonste triomfen van de moderne chemie. Se dert eeuwen werden er talrijke proeven genomen om de voornaamste stof der weef-industrie, de zijde, na te maken. Der scheikunde is het nu gelukt het zoo ver te brengen. Meer dan tien jaar geleden kwam uit Frankrijk het bericht, dat een zekere Hilaire de Chardonnet er in ge slaagd was kunstzijde te fabriceeren. Na onver moeide pogingen is het nu kort geleden den scheikundige dr. Lehnes, te Augsburg, gelukt, een kunstzijde uit te vinden, die in glans de echte overtreft. Nabij Zürich bouwde men een groote fabriek en, nog eer zij voltooid was, be gon men reeds met de fabricage van kunstzijde. Nu, nauwelijks vier maanden later, wordt die reeds gebruikt voor twee belangrijke industrie takken, nl. voor de stroohoeden en passemente- riefabricage. De grondstof van deze kunstzijde, volgens de methode van dr. Lehner, is de ont plofbare nitrocellulose, die ook de grondstof vormt van het rookzwak buskruit. Door een chemische bewerking wordt de ontplofbaarheid echter weggenomen en de kunstzijde is na dit proces niet gevaarlijker dan het katoen, waar mee zij als plantenstof, uit een scheikundig oog punt, volkomen overeenstemt. Het onderscheid tusschen kunstzijde en echte zijde is gemakkelijk te ziende eerste laat bij het verbranden den reuk van plantenvezeltjes achter, de laatste evenwel, als dierlijk bestanddeel, den reuk van verbrande schapenwol, of haar enz. Dit verschil is van beteekenis, omdat anders de kunstzijde, wier glans en kleur prachtig zijn, ternauwernood van de echte zijde te onderscheiden is. Maandag heeft de groot-aalmoezenier der Engelsche koningin in de abdij van Westmin ster de jaarlijksche uitdeeling gedaan, van aal moezen, in naam der koningin. Hiertoe had men uit den schat in den Tower de massief gouden schaal gehaald, die slechts hiervoor ge bruikt wordt. 77 mannen en 77 vrouwen, alle 77 jaar oud, ouderdom der koningin, werden tot die aalmoe zen toegelaten. Na een godsdienstplechtigheid, kregen zjj elk twee beurzen, een roode met een pond st. in goud en fr. 37,50, een som, die de giften vertegenwoordigt, welke vroeger in natura gedaan werden, en een witte met zooveel zilver stukjes van 3 pences als de koningin jaren telt. De uitdeeling bedroeg de som van fr. 6.294.75, De gouden schaal, waarop de aalmoezen lagen, is 48,000 fr. waard. EEN REDE IN TELEGRAM-STIJL. Bij een begrootingsdebat in het Oostenrijksche Huis van afgevaardigden, waar in den regel zeer vele en zeer lange redevoeringen worden gehouden, heeft de afgevaardigde Morre de vol gende „speech" afgestoken. „Als een uitstekend voorbeeld voor langdra dige redenaars," begon de heer Morre, „zal ik den telegramstijl in toepassing brengen" „Hooger Huis! Verval boerenstand gaat voort durend verder. Toestand onhoudbaar. Hulp drin gend noodzakelijk. Waarom niets gedaan? Ver zoeke draad antwoord. (Luid gelach.) „Zieke in levensgevaar, artsen onbekwaam, geven recepten zonder diagnose, opereeren zonder onderzoek. Diploma afnemen (gelach). Heb her haaldelijk voorgesteld enquête tot nagaan der oorzaken van verval. Waarom niet gebeurd? Waartoe besluiten, als er niets volgt? Dadelijk verantwoorden. Beursspel met graan afschaffen. Is schurkerij en zwendel (gelach). Boer wil niet meer beta len voor den zieken stedeling, militaire lasten verminderen. Terstond(gelach). Zoo gaat het niet meer. Schulden te groot, luilakken stikken in renten. Sport mest zich vet tot barstens toe. (gelach). Verzoeke verbeteringen, anders proces. Hoe is het met verzorging ouderdom? Boer en knecht kunnen niets besparen. Wachten, tot soci alisten komen! Die zullen boel wel opknappen. Dankjewel! (luid gelach). Waarom niet rechtstreeks kiesrecht voor boe ren? Waarom hun arbeiders buitensluiten Om dat heeren afgevaardigden bang, niet meer ge kozen te worden. Rechtstreeks kiesrecht voor plattelandsgemeenten dadelijk zenden, (gelach). Waarom bierbelasting verhoogenNiet wagen! (groote vroolijkheid). Anders dadelijk zaak slui ten, woningen verhuren (weer gelach). „Hoe is het met nieuwe belastingwet? Bi- linski beloofd, dat komen zal. Beloven kan iedereen. Asjeblieft nakomen, anders komen wij (gelach). PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 22 Maart vm. 9.30 ds. Stramrood NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 22 Maart v.m. 9.30 ds. Habbema. GER. GEMEENTE. Zondag 22 Maart v.m. 9 uur, Openb. Belij denis en H. Avondmaal; n.m. 2 uur Dankzeg ging, ds. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 22 Maart vm. 9.30 ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK Zondag 22 Maart v.m. 9 u. Bevestiging, nm. 2 u. ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (N o o r d e r k e r k.) Zondag 22 Maart v.m. 9.30 u. nm. 2.30 u. Ds. C. Stadig, Pred. te Den Helder. (Z u i d e r k e r k). Zondag 22 Maart v.m. 9 uur nam. 2 uur ds. D. Bakker. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 22 Maart vm. 9.45 ds. Vrijer. Marktberichten. Van lö tot en met 21 Maart werden 34 waarons groenten verzonden van het station TV.-Seharwoude naar het bui tenland. Groentenmarkt van Broek op Langedijk. Aardappelen f Bloemkool le soort f af Bloemkool 2e soort f af. Reuzenkool f a f Roode kool f6.a f 10.—, f 12.— Wittekool f a Geele kool f 6.—, f 12.af.— Koohrapen p. h. f 1.— a f2. Wortelen f .50 a f .60 per mud. Uien per mud f 1.50 a f 1.75 Uien f af p. 100 bos. Nep f per zak. Bieten p. 1000 f6.a f 8. Deze prijzen gelden voor de geheele week. SC HAGEN, 19 Maart 1896. 6 Paardenf Veulens Ossen Stieren 18 Geldekoeien (magere) 12 Idem (vette) 30 Kalf koeien Vaarzen Graskalveren 150 Nuchtere Kalveren Rammen Schapen (magere) Idem (vette) 430 Overhouders Lammeren Bokken en Geiten 29 Varkens (magere). Konijnen Kippen Eenden Duiven Kipeieren (per 100) Eendeieren Boter (Kilogram) Kaas 16 24 50 80 Magere geldekoeien waren heden hoog in pry's; de handel in kalfkoeien was minder vlug; by hoogere pryzen was in vette koeien een flinken handel, le kwal. goldt 34 Jet. per >/j kilogr. Nuchtere kalveren gingen tegen hoogen pryzen flink van de hand. Over houders waren prijshoudend. Aan de vette varkens- markt werden 23 stuks aangevoerd; de pryzen liepen van 30 tot 36 ct. per kilogram. ALKMAAR, 20 Mrt. Kaas niet aangevoerd. 1220 HL. Granen, als 76 Tarwe f 6,25 a f 6,50 4 Rogge f af Gerst f a f 164 ld. Chev. f4.40 a f4.80 820 Haver f2,10 a f3.2CT 124 Boonen al»: Paardenboonen f 4.50 a f 4,60 Bruine f 9.75 a f 10.25 Citroen f 10,a f 12, Duiven f5,50 a Witte f 11,25 a f 13,— 2 Kanariezaad f 5,f Rood Mos terdzaad f a fGeel id. f a f Koolzaad f a f Lijnzaad f af, 4 Karwijzaad f 10,af Blauw Maanzaad f af 30 Erwten als Groene f 9,50 a f 15,Grauwe f12, a f 16,Vale id. f6,— a f 12,Witte a f ALKMAAR21 Mrt. 1896. Aangevoerd: 5 Paarden f 90.a f 150; 12 Koeien f130.a 190.247 Nuchtere kalveren f 5.a f 15. 221 Schapen f 12 a f24.Lammeren f f87 Magere varkens f 11a f 16.427 Biggen f5.af 8.50; 4 Bokken en Geiten f3. af 7.9 kleine id. f0.30 a 1 0.40 Aardappelen fl.10 fa f0.per zak, f per mandje, Appelen f a f0.per mand, Peren f0.-- a f per mand, Roode kool f6.a f Wittekool f a f Bloemkool f af Savooische kool f6.— af.alles per 100; Wortelen f0.70 per zak. Uien fl.— per zak, Kippen f 0.45 a f 1.60 Eenden fl.a f0,Konijnen f 0.40 a f 1.40 Kip eieren f2.50 a f3.25 Eendeieren f3.60 a f per 100 stuks, Boter per kop f0.55 a f0.60 Bieten 1.50, Koolrapen f4. r 'e cVSacd-, Qowiant. er.i C%m- deisdfjJJ.e.K.iJ. v-aa J. 0 Noordschanvoude, daveeA zicA dij. vo-o-ticZutiag. aan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 3