Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. 25 CENT N°. 14. Zondag 5 April 1896. 5e Jaargang. Premie-Offerte. B© Zooa ran den Craleiboef 's Levens El) en Vloed. Plaatselijk Nieuws. Nieuwstijdingen. FEUILLETON. Koogmosd se Adeltrots. NIEUWE It LANGEDIJKER OOlRAfT, l)eze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordsoharwoude, Oüdkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 et-, franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. H. KEIZER. BUREEL: -Woordscliarwoude. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 30 ct., elke regel meer V* ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Nu zijn we eens in de gelegenheid onze lezers voor zeer weinig- geld in het bezit te stellen van een flink boekwerk, getiteld of Voor slechts is deze boeiende roman te bekomen, 't Spreekt van zelf dat deze aanbieding alleen geldt voor de abonné's, terwijl eveneens de medelezers deze premie kunnen bekomen. Ook nieuwe abonné's kunnen van deze aan bieding profiteeren, mits in de maand April nog ingeschreven. Mèn late dit buitenkansje nu niet voorbij gaan, want dergelijke aanbiedingen zijn zeer zeldzaam. Bij inzending van achterstaande bon Premie Offertevoor abonné's en medelezers wordt het boek binnen de gemeente a Contant be zorgd en met verhooging van frankatuur aan de abonné's buiten de gemeente toegezonden. Irö Uok door tusschenkomst van onze agen ten, de Ileeren M. KROON Cz. te Oudkarspel: JOHs. GREIDANUS te Zuidscharwoude en P. OTTO te Broek op Langedijk te bekomen tegen contante betaling, aangezien niet op rekening wordt gesteld. DE UITGEVER. Men schrijft ons van OUDKARSPEL Den Sisten Maart nam de heer J. Vis als hoofd der school alhier afscheid van zijn per soneel en leerlingen. Aan allen schonk hij zijn welgelijkend portret, vervaardigd door den pho- tograaf Chrispijn te Alkmaar, als blijvend aan denken. Den lsten April aanvaardde de heer Hoffman van Rotterdam het nieuw benoemde hoofd zijne nieuwe betrekking. Het moge hem gegeven zijn als zijn voorganger, die 36 jaren de betrekking met eere vervulde, de liefde te ver werven van de kinderen, de hoogachting en dank baarheid der ouders! Oudkarspel verliest inden heer Vis een hoogst bekwaam en ijverig man, en zulk een te vervangen is wel een eervolle, maar moeielijke taak. In den loop der maand Maart 1896, wer den op het hulpkantoor te ZUIDSCHARWOUDE behandeld 110 inschrijvingen in de Rijkspost spaarbanktot een gezamenlijk bedrag van f4517.51 7 terugbetalingen vonden plaats tot een totaal van f868.12; het getal nieuwe uitgereikte boek jes bedroeg 7 stuks, waarvan het laatste is ge nummerd 6970. Door onbekende oorzaak ontstond van Vrij dag op Zaterdagnacht brand in het perceel be woond door A. Bakker te ZUIDSCHARWOUDE. Ongeveer te 1 uur werd door een der zetters van de drukkerij, die van zijn werk naar huis keerde en het huis passeerde, een verdacht ge knetter waargenomen dat hem spoedig bleek brand te zijn. Tevergeefs werd de bewoner door hem gewekt, wat heel natuurlijk was, want deze was juist dien nacht niet thuis. Spoedig gelukte het hem de buren uit hun nachtelijke rust te doen ontwaken en toen dan ook de mare zich in de gemeente Noordschar- woude had verspreid door het roepen van brand J en bekkenslag, was heel gauw het blusschings- materieel uit de gemeenten Zuid- en Noordschar- I woude op de plaats des onheils en bleef de brand beperkt tot binnen het gebouw. SCIIAGEN. Het terrein, waarop kerk en toren zullen verrijzen, begint er meer en meer als één groote werkplaats uit te zien. Het geheel is door eene schutting omgeven, waarbinnen de werkplaatsen, kalkloodsen en directiekeet ge bouwd zjjn. De grondwerkers, die aan het gra ven der fondamentsleuven bezig zijn, ondervinden veel tegenspoed door de tallooze beenderen en kisten, waarop telkens de spade stuit. De been deren worden zorgvuldig bijeenverzameld om el ders een betere rustplaats te vinden. Een gedeelte der jonge boomen, diehetkerk- plateau versierden, zijn overgeplant op dat ge deelte der markt, waar reeds vele boomen door onbekende oorzaak zijn gestorven. Met deze zal een laatste poging gedaan worden om het markt terrein versierd te krijgen met lommerrijk gewas. Benoemd tot Notaris te ALKMAAR de heer J. van der Veen, candidaat-notaris. MOORD HOOGSTEDEN. Op telegraphisch verzoek van de justitie te Rotterdam is door den officier van justitie te Utrecht bevel tot gevangenneming uitgevaardigd tegen de vrouw van Van Berkel, die bij hare familie in de Koekoekstraat aldaar is gevangen genomen en met haar kindje van 2 maanden gevankelijk naar Rottterdam overgebracht. Een 4-jarig kind van haar is te Utrecht ach ter gebleven. De vorige maand was de vrouw, toen reeds te Utrecht verblijvende, ook reeds te Rotterdam in de instructie, die nog steeds voortduurt, gehoord. (£7. EEN HUWELIJKSAANZOEK MET EEN REVOLVER. Zekere W. L. kwam onlangs in de herberg der weduwe Coenen te Panheel, met wier doch ter hij kennis had, en vroeg er om de hand der schoone. Dit ging echter maar niet zoo vlug, en terwijl men nog aan 't praten was, ging er op eenmaal een schot af. Bij een door een paar personen ingesteld onderzoek, bleek, dat de vrijer een geladen revolver in den zak had, die per toeval was afgegaan. Hij werd ontwapend, van het geval werd aangifte gedaan bij de po litie, en dezer dagen moest L. zich te dier zake voor het kantongerecht te Roermond verant woorden, bij welke gelegenheid hij werd ver oordeeld tot 25 gulden boete of acht dagen hechtenis. De zwaarste straf is echter nog, dat L. niet de hand der dochter krijgt. SPECULATIE-BOUW. Iemand kocht onlangs te 's-Gravenhage een huis. Toen hij na eenigen tijd waarnam, dat ramen en deuren, hoe men ook bijschaafde, meer en meer klemden en weken, en dus ver zakking werd vermoed, ging men de fundamen ten eens blootleggen en nakijken. En wat bleek nu? Dat deze waren vervaardigd van een soort van z.g. steen, die men als koek met een mesje in schijfjes kan snijden, neenerger nog, die men tusschen vinger en duim tot poeder wrijft. Wij hebben een stuk met eigen oogen gezien. („Haagsche Ct.") Een onzer medewerkers schrijft ons: „Voor korten tijd Heerenveen bezoekende, trok een sigarenwinkel aldaar mijn aandacht door de aanprijzing, dat men bij het koopen van sigaren een bon zou ontvangen, waarvan het nommer, indien daarop in de Staatsloterij de 100,000, 50,000 of 30,000 zou trekken, recht zou geven op een prijs van dien sigarenhande laar, op een gouden horloge met ketting en een zilveren of nickel idem. Dagelijks keek ik de lijsten der Staatsloterij zorgvuldig na, om te zien Vrij naar het Duitsch. 25). 't Waren woorden van lietde, waarmede hij haar bezwoer standvastig te blijven en hem te vertrouwen, zoete woorden van zijn oneindige liefde en trouw, die als een talis man aan haar hart rustte en haar aanmoe digden tot den strgd tegen de wereld, tot den strijd voor haar geluk, dien zij niet opgeven wilde. De avond kwamde jonge gravin las juist het briefje van den geliefde misschien voor de honderdste maal, toen mevrouw haar moeder haar angstvallig kwam mede- deelen dat Laurette in de kleedkamer op de gravin wachtte om haar voor de partij te kleeden. »Hoe, mama!" vroeg Hilda, die hare ooren niet vertrouwde, »voor de partij? Maar wat zal ik op de partij doen? Alleen bij de ge dachte daaraan zou ik wel kunnen sterven." De gravin wendde al haar welsprekend heid aan, om de wanhopige dochter, die eenigszins begon te vermoeden wat haar te wachten stond, inschikkelijk temaken; bet gelukte haar eindelijk het arme meisje, dat zich zwak als een kind gevoeide, te overreden zich door Laurette gelijk een offerlam te laten tooien. Het gezelschap was bijeen en graaf NV euburg was reeds voorgesteld geworden alleen Hildegard en hare moeder ontbraken nog, totdat de laatste eindelijk bleek en ontsteld het salon binnentrad, on verzocht de jonge gravin, die zich plotseling weder zeer lijdende gevoelde, voor een half uurtje te verontschuldigen, waarna zij dadelijk weder, met verlof der gravin, die haar eenige scherpe, misnoegde woorden toe fluisterde, naar hare dochter terugkeerde Er was de gravin von Lörach natuurlijk veel aan gelegen, om een opgewekte stem ming onder de gasten te brengen, een wensch, waaraan graaf Weilburg wist te voldoen. Terwijl de dienstboden ververschin- gen van allerlei aard op zilveren bladen aanboden, ontwikkelde hij al zijne bemin nenswaardigheid als man van de wereld en wist zich spoedig tot het middelpunt van 't gezelschap te maken. Zoo miste nie mand te midden van de zoo vroolijke gasten de kleine, zieke gravin en hare moeder, behalve de gravin von Lörach, die niet ten onrechte een scène en ten tweeden male een storing van het feest vreesde, en in haar toorn zwoer, in dit geval hare handen geheel van hare nicht af'te trekken en den volgenden dag graaf Weilburg bij testament tot haar uniyerseelen erfgenaam te benoe men. Daar eindelijk moest zij komen; de breede vleugeldeuren waren juist weder geopend; het fijne oor der blinde luisterde naar elk zacht geluid. Schreden naderden tot haar op het zware tapijt, bjjna on hoorbaar. Zij echter hoorde ze toch, plotseling werd het doodstil onder de gasten. Vergeef mij, mevrouw de gravin, dat ik niet binnentreed, zooals het in een salon behoort," klonk een vaste mannenstem. Ik hen de assessor Meinecke!" Alle aanwezigen waren versteld en diepe stilte heerschte 'plotseling. »Waar zijn inijne bedienden, om zulk een grove heleediging tegen den bon-ton te ver hoeden?" riep de blinde, zich toornig op richtende. »Hoe durven zij het wagen?" »Ik vraag nogmaals om vergeving, me vrouw de gravin! viel de assessor haar be daard in de rede. »Wie in den naam der wet verschijnt, 't zij in een salon ot in eene hut, die kan van geen vergrgp tegen de welvoegelijkheid beschuldigd worden. Ik kom, mevrouw de gravin, om u mede te deelen, dat de onschuld uwer voorma lige gezelschapsjuffrouw, Mathilde Tomsdorf, bewezen en de ware moordenaar thans ontdekt is." Hg had deze woorden langzaam en met nadruk uitgesproken en zich toen naar worden, ofschoon ik van zulk een vriend niets weet." De blinde gravin scheen reeds lang een dergelijke ontknooping voorzien te hebben haastig stond zij thans op en zeide met van drift bevende stem: »Ik ben deze vertooning moede, mijn heer, volg mij in mijn kabinet; daar moogt I gij uw kinderachtige geschiedenis ten einde rendegrfZh!fkhnJ? o-fffw'-ik™ do°rbo~ I »Hoe een ambtenaar van 't gerecht I haar treurigen tocht. Landen tijd voor dit ■r" blik op giaaf Weilburg te vestigen, j zich zulke sprookjes op den mouw laten droevig uiteinde had Theodoor RaDnart tnen hh H hri verande van kleur, spelden?" vroeg de gravin spotachtig en alias Wieprecht, kennis metTraS Tei .°T „h'J. f® bllkke" assessor op ongeduldig, terwijl graaf Walburg onge-1 burg gemaakt g De blinde gravin zat een oogenblikje met saamgeknepen lippen zwijgende in haar zetel. Daarop richtte zij met een voorname trotsche beweging het hoofd op en zeide op zeer scherpen toon »Het verwondert mij toch, mijnheer, dat de wet, waarmede ik niets heb te maken, u onaangemeld mijn salon doet binnendringen. Ik moet u verzoeken u dadelijk te verwij deren en den moordenaar niet de gezel schapsjuffrouw voor mijn part te zamen op te sluiten. De assessor haalde met een donkeren blik van minachting op de gravin, de schouders op. »Het doet mij leed, mevrouw de gravin, in dit geval uw wil niet te kunnen ge hoorzamen en u bovenal te moeten ver zoeken, de wonderbare ontdekking, die zeker de hooge gasten belang zal inboe zemen en waarop ik mijn geheele leven trotsch zal zjjn, rustig aan te hooren." Zonder een woord van de door ontroe ring spraaklooze dame af te wachten, ging de assessor met een vaste stem voort»De moordenaar staat in zooverre met de onge lukkige gezelschapsjuffrouw in betrekking, dat hij tien of twaalf jaren geleden met haar veloofd was en op den bruiloftsdag zich lafhartig uit de voeten maakte, waar schijnlijk omdat de omstandigheden, zijner zg richtte hare van licht beroofde oogen op den assessor en tastte in drift om zich heen. »De eigenlijke moordenaar, wij willen hem bij zijn waren naam, Theodoor Wie precht noemen, ging naar Amerika, waar hij den naam Theodoor Rappart aannam, en met de dochter van een Duitscher, Wilkens genaamd, in 't huwelijk trad, die hij intusschen, volgens zijn gewoonte, ins gelijks zeer spoedig verliet. Deze vrouw gelijkt sprekend op de in het park Lörach vermoord gevonden vreemdelinge." Der gravin overviel een hevige schrik door het ademloos luisterend gezelschap ging een kreet van verrassing; graaf Weil burg drukte de lippen vast op elkander en wendde zich onwillekeurig naar de deur. - - --p—-jI Be blik van den assessor, die doorborend bruid met zoo schitterend bleken te zijn op hem rustte, bond hem echter vast aan als hg bg zgn eigen verwarden toestand zijne plaats, en krampachtig greep hij naar van zaken noodig achtte. Uit dien tijd nu de leuning van een stoel dagteekent de gevonden trouwring met Bedaard, alsof hij niets bemerkt had, het naamegfer M. i., dien de Nemesis hem ging de assessor voort: liet behouden, om hem daaruit later desDe verlatene was het spoor van den strafketen te smeden, daar het in elk ge-trouweloozen echtgenoot gevolgd tot val verblinding of overmoed was een zoo-over den oceaan, waar zij eindelijk door »Dat zeide ik eerst ook tot mij zei ven, het hoofd schud°de7n"merbrvvónd7rens- mevrouw de gravin!" ging de assessorwaardige gevatheid zeide voort Dofschoon in zulke dingen maar al «Inderdaad, thans schijnt de geschiede- te dikwijls de schijn bedriegt, waar een nis ook voor mij interessant te worden, gerechtsdienaar, moediger dan alle andere menschen, door heen slaan moet, om tot de kern der waarheid te komen. Ah." wendde hij zich met een vriendelgken lach tot de gasten, nmijnheer de graaf von Weilburg, ik verzoek u dringend hier te big vende zaak wordt nog buitengewoon interessant." b'ln"e scheen onrustig te wordenbrengen.' »Het schijnt in elk geval het beste te zijn deze geschiedenis in het kabinet der gravin te behandelen," riep graaf Weil burg spotachtig lachend, rik ben gaarne bereid de genadige gravin bij dit belang rijk verhaal gezelschap te houden." »Zeer verplicht, mijnheer de graafant woordde de assessor met onverstoorbare bedaardheid; rik moet er echter sterk op aandringen voor het geheele hooge gezel schap een verhaal, welks belangrijkheid van minuut tot minuut grooter zal worden, ten einde te brengen; ik verzoek daarom de gravin von Lörach en ook graaf von Weil burg zeer onderdanig het voorname gezel schap niet van dit genoegen teberooven." »Wij verzoeken er zeer dringend om, mevrouw de gravin," antwoordde een ge- neraalsvrouw uit een oud geslacht er met trotsche waardigheid bijhet geheele hooge gezelschap boog eenparig. Ofschoon de blinde niet in staat was deze toestemmende buiging te zien, ge voelde zij haar toch instinktmatig en 2ag zij zich gedwongen zich in het onvermij delijke te schikken, en de heerschappij d .„ige„ ring tü ,j„ .erngter"]»-;;,,-,.-SS tt? derland niet liever inden oceaan te werpen. den grond voor goed moest uitrusten van gen, nog verder te bewaren J Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 1