Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 12 April 1896. N i euwstij d ingen. Persnieuws. tot f8, die der gele van f2 tot f 12. Andere soorten kool zijn uitverkocht; tegen de maand Mei is dit ook met de genoemde soorten het geval. Uien geldt van fl,20 tot f 1.50 per mud, maar wordt weinig gevraagd. De jonge groen ten verdringen op de groote markten natuurlijk de oude. Yan de hooge Mosselebrug alhier kwam Dinsdag met volle vaart een zwaar beladen zandkar rijden, juist op het oogenblik, dat een jongentje van een jaar of vier de straat wou oversteken. Een botsing was onvermijdelijk maar werd toch voorkomen door den rijder der zand kar, die nog juist bijtijds de kar eene andere richting wist te geven en rakelings langs het kleine ventje een hek in deed stuiven, dat de planken er van kraakten en scheurden. De te genwoordigheid van geest van den vrachtman deed hem zelve en het kind met den schrik vrijkomen. Op de voordracht door dijkgraaf en hoog heemraden van de Uitwarende Sluizen in Ken- nemerland en West-Friesland opgemaakt voor de vervulling der bestaande secretaris-vacature zijn geplaatst met het lot, tegen J. W. C. Kroon, 1. mr. M. E. J. J. Lidth de Jeude, Alkmaar, 2. J. W. C. Kroon, Zuidscharwoude en 8 K. A. Cohen Stuart, Alkmaar. Een bezoek aan de Noord-Hollandsche Mainzer-Zuurkoolfabriek. Ongeveer op het midden der gemeente No ord- Scharwoude geeft een smal pad en een echt Langedijker bruggetje toegang tot het terrein, waarop een der grootste zuurkool fabrieken van ons Vaderland verrijst. Een bezoek aan deze in richting te brengen loont de moeite zeer, te meer nog daar de eigenaar, de heer P. Verburg, vol gaarne bereid is belangstellende bezoekers rond te leiden en hen alles te verklaren, wat tot de in richting en de werkzaamheden der fabriek be hoort. De groote hond aan den breeden ingang, be staande uit twee kolossale deuren, behoeft nie mand af te schrikken, want het dier is om zoo te spreken zoo mak als hij groot is. Gerust kunt ge de stapels vaten en tonnen, die den walkant meermalen in beslag nemen, passeeren en u binnen het groote gebouw begeven, dat na den brand in 1895 grooter en ruimer is herbouwd dan het eer tijds was. Werd het voor een 15 tal jaren dooi den heer C. Brinkmam grootendeels van hout opgetrokken, de tegenwoordige eigenaar heeft bet van steen herbouwd. Ter linkerzijde van den hoofdingang bevindt zich het kantoor van den heer Yerburg, het welk door zijn vele ruiten toelaat de geheele fabriek van daar uit te over zien. Naast het kantoor staat de locomobile van 6 paarden krachten, die al de machines in be weging brengt en door haar stoom de groenten doet kooken. De steenen vloer is belegd met rails, waailangs de wagens met groenten van het eene eind der fabriek naar het andere kun nen vervoerd worden. Eenige draaischijven ver gemakkelijken daarbij nog dit vervoer. Als de tijd voor het inleggen der zuurkool is aange broken, wordt een flink gedeelte der fabriek van eind tot eind gevuld met kool, die door eenige arbeiders gezuiverd en geboord in wagens wordt geladen, welke langs de rails geleid worden naar 2 koolsnijmachines, die elk door 2 arbeiders (meestal vrouwen) worden bediend. De ronde messen, die in de snel draaiende schijven zijn gezet snijden in een oogenblik de kool zoo fijn als moes en het is daarom ook mogelijk, dat op éénen dag meer dan 4000 kolen worden ver sneden en gedurende het geheele seizoen hon derdduizenden kolen tot zuurkool worden, ver werkt. De gesneden kool bergt men in lange steenen bakken, van binnen van houten bakken voorzien, die elk 40 okshoofden kunnen inhou den. In de fabriek telt men niet minder dan 18 zulke bergplaatsen. De gevulde bakken worden belast met bladen deksels en zware keisteinen tot de tijd gekomen is voor het overpakken der zuurkool in fusten van meestal 250 K.G. in houd. Natuurlijk zijn ook kleinere vaten en vaat- es verkrijgbaar. Eene flinke kuiperij aan de fabriek verbonden, werkt het geheele jaar door om in de behoefte aan vaten te voorzien. De ruime zolders der inrichting kunnen ongeveer 3000 leege vaten in voorraad hebben. Naar heinde en verre wordt de bekende, lek kere Mainzer zuurkool verzonden, naar Amerika en Engeland, naar Duitschland en België, overal treft men de meermalen bekroonde (Amsterdam 1884, Antwerpen 1885) ingelegde groente aan. Is het inleggen van zuurkool hoofdzaak bij den heer Yerburg, voor een 6-tal jaren is men ook reeds begonnen met het inmaken van nog an dere groenten en heet de fabriek daarom ook terecht „Stoomfabriek van verduurzaamde le vensmiddelen." Dit jaar zal de eigenaar een begin maken met het zouten van verschillende groenten in groote vaten. Eene blikslagerij, voorzien van de nieuwste werktuigen tot vervaardiging der tallooze blik ken bussen, is de evenknie van de straks ge noemde kuiperij tot vervaardiging der vele va ten en okshoofden. In de maand Mei wordt reeds een begin gemaakt met het inleggen van spinazie, in het najaar eindigt men met het conserveeren van andijvie. Natuurlijk worden ook andere groenten door de fabriek bereid en verzonden, als asperges, bloemkool, doperwten, prinsesseboontjes, worteltjes, postelein, kropsa lade, enz. enz. In een ruime keuken bevindt zich een flinke kookketel, waarin de groenten door de stoom der locomobile worden gekookt. Op groote vergieten zakt het vocht uit de ge kookte massa, die in bussen wordt verpakt, welke dichtgemaakt en in eene z.g. „mand" worden geladen. Deze mand, een met vele ga ten voorzien ijzeren vat, wordt neergelaten in een stoomdicht grooter vat (autoclaves) waar de groenten door de heete stoom worden „gecon serveerd." Eene felsmachine tot stuiting dei- bussen maakt in een uur tijds 500 buseen lucht dicht. Eén pakhuis achter de' keuken, evenals de geheele fabriek van rails voorzien, bergt de gereedgemaakte groenten tot zij, meestal per schuit, verzonden moeten worden. Dat de spi nazie door middel eener machine, door stoom gedreven, wordt fijngemaakt, de doperwten ma chinaal worden gepeld, de snjjboonen machinaal worden gesneden door eene machine, die door 8 vrouwen kan worden bediend, spreekt bij deze op grootsche schaal ingerichte fabriek haast van zelf. In den drukken tijd vinden meer dan 30 menschen werk en brood aan deze inrichting, welke boven staat in de rij harer zusters wat be treft inrichting, luchtigheid van lokaliteiten, streng toezicht op allen arbeid, zindelijkheid en uitnemende ligging te midden van het land, waar de van ouds bekende door fijnheid van smaak uitmuntende Langedijker groenten wor den geteeld. Terecht merkt de heer Verburg in zijne prijscourant aan, dat bij den bouw der fa briek alles is in acht genomen om haar te doen worden een der eerste van ons land, niet alleen wat betreft de iurichting, maar meer nog wat betreft de wijze, waarop de groenten worden geconserveerd. Die de fabriek heeft bezichtigd, zal deze uit spraak ten volle moeten beamen, wat uw cor respondent doet bij deze. De pogingen van den heer C. Swager, nabij het station IIEER HUGOWAARD, om door het slaan van nortonputten voldoenden aanvoer van aardgas te verkrijgen om zijne woning geheel te verlichten, enz. zijn met gunstigen uitslag be kroond. Twee bronnen geven per minuut 50 en 90 liter water en zoover de proeven hebben be wezen voeren zij een voldoenden voorraad gas aan. De heer Swager is de eerste in onze ge meente, die aardgas tot verwarming en verlich ting aanwendt. De zangvereeniging „Euterpe" te SCHA- GEN heeft besloten haar tweede concert den 26 dezer te geven. Tot afwisseling van de zang nummers zullen de heeren Winkel en Kooger (Alkmaar) uitgenoodigd worden iets ten beste te geven op piano er orgel. Van vorige concerten is kunstlievende leden bekend, dat met die hoog gewaardeerde medewerking het bezoeken van Euterpe's concert een groot genot is. HET KOLONIAAL WERFDEPóT. Gedurende de maand Maart j.l. zijn bij het Kol. Werfdepot voor den militairen dienst in onze Overzeesche Bezittingen aangenomen 75 personen, t. w. 38 Nederlanders, 22 Duitschers, 10 Belgen, 3 Zwitsers, 1 Luxemburger en 1 Oostenrijker, en zijn overgenomen van de ver schillende korpsen van het leger h. t. 1. 23 our der-officieren en minderen, nl. 17 van het wapen der inf., 2 van de art., 1 van de cav. en 3 van de reconvalesoentencompagnie der koloniale re serve. Het totaal der werving bedroeg dus in die maand 98, aan wie aan handgeld en grati ficatiën is uitbetaald een som van f19.115. Van de le categorie werden 4 soldaten be stemd voor West-Iudië, terwijl tot de overge- nomenen 1 onder-officier behoort, die voor 4 jaar bij het Indische leger gedetacheerd werd. In genoemde maand werden door het werf depot naar Oost-Indië uitgezonden 2 detache menten, ter sterkte van 5 officieren, 2 onder officieren en 60 korporaals en manschappen afzonderlijk vertrokken 2 officieren en 2 onder- offiicieren. SERUM. Volgens het verslag van oen der Berljjnsche kinderziekenhuizen is de sterfte aan diphtheritis, welke vóór 1894 jaarlijks ongeveer 38 pCt. be droeg, in dat jaar bij toepassing van het serum tot bijna 28 pCt., en in 1895 tot even, boven 11 pCt. gedaald; het laatste cijfer bij 538 kinde ren. Bovendien werden 460 kinderen, ter voor zorg, met serum ingespoten, zonder dat van de 18, die meestal in lichten graad de ziekte kre gen, één stierf. Minder gunstige uitkomsten gaf de inspuiting van het serum, door dr. Marmorek te Parijs aanbevolen tegen roodvonk. Yan 306 aangetaste kinderen overleden 25 pCt. Weggeloopen vrouwen! In den laatsten tijd komen meermalen in het Algem. Politiéb. verzoeken van burgemeesters voor, om weggeloopen gehuwde vrouwen naar haar woonplaats terug te brengen. Het laatst ge schiedde dit in het Politieb. van 26 Maar: jl., door den burgemeester van Heteren. Die terugbrenging steunt, aldus wordt in het Vad. opgemerkt, niet op de wet, is een daad van willekeur en feitelijk niet anders dan een vrjj- heidsberooving, die grond kan opleveren tot een strafrechterlijke vervolging krachtens de artt. 282 en 283 van het strafwetboek. Dit in de her innering te brengen van hen, wien het aangaat, is het doel dezer opmerking, en tevens ohi de bijzondere aandacht van den minister van justitie te vestigen op deze tot wetsovertreding aanleiding gevende verzoeken, daar de plaatsing er van in het Politieb. moet doen veronderstellen, dat die terugbrenging een volkomen geoorloofde han deling is. GEURIGE WEERVOORSPELLERS. De gemeente Beilen bezit twee weervoorspel- lers zooals er weinigen zullen gevonden worden. Het zijn herinneringen aan den beruchten mus kusfabrikant J. Wagner. De plek in het ter Horster zand, waar de muskuskeet heeft gestaan, verspreidt nog altijd den onverdrijfbaren stank. Zoodra het echter warm weder wil worden, is dit een paar dagen van te voren reeds opmerkelijk erg en kan men onderwinds de muskuslucht wel op meer dan een half uur gaans ruiken. Ook de plek in den tuin van een der ingeze tenen, waar het hout van de muskuskeet in den grond begraven ligt en wel met aarde bedekt, doet kort voor warm weder hetzelfde. Op den Stationsweg is die reuk soms nog merkbaar. In enkele gebouwen kan men hetzelfde ver schijnsel waarnomen zoo o. a. in de goederen loods van het spoorwegstation, die nog wel op verzoek van handelslieden door het spoorweg- bestuur is gezuiverd. Misschien dat men in de gemeenten Wester- bork, Iliel (N.-B.), Hardingsveld en Papendrecht ook zulke geurige weervoorspellers aantreft. Te ROZENDAAL vond een arme drom mel eene portefeuille met ruim f4000. De eer lijke vinder bracht haar bij den eigenaar, een Belgisch koopman, terug en ontving voor beloo ning een kwartje, dat hij nog in dank aannam. II.M. de Koningin-Regentes bracht weder een bezoek aan den Koninklijken grafkelder te DELFT. Als een bijzonderheid meldt men uit 's- GRAVENZANDE, dat dezer dagen een 80-jarige werkman nog aan het spitten was, met een ijver, die ongeloofelijk schijnt. De forsche, oude mail doet ook nog mede aan slootdelven, en als men hem dan bij dezen zwaren arbeid op den bodem in de modder ziet staan, de zware kleimassa naar boven werpende, dan komt menigeen tot de over- tuiging, dat menige jonge man in kracht en vaardigheid bij hem verre ten achter staat. WEGENS ZIEKTE? De politie te Rotterdam achtte het om goede redenen wenscheljjk, te beginnen met dezer dagen, een vasten post te plaatsen voor een bierhuis op de Korte Hoogstraat aldaar. Nauwelijks echter stond de agent, daartoe aangewezen, vlak voor de inrichting, of' de bierhuishouder sloot van zijn kant het bierhuis en liet een briefje op de deur plakken met het opschrift „Wegens ziekte ge sloten." AT JEU. Waarschijnlijk zullen we met vermelding der hoofdfeiten van week tot week allicht den lezer iets te lezen geven, wat zjj reeds uit andere bladen putten, doch een kort overzicht van de gebeurtenissen in Atjeh, nu er ernstige troebelen heerschen, is misschien door velen onzer lezers toch zeer gewenscht en daarom zullen we trachten in beknopten vorm den toestand mede te deelen zooals hij gedurende den loop der week wordt gewijzigd naar gelang de krijgsverrich tingen worden voortgezet. Het „Nieuws van den Dag" ontving den 3 dezer het volgende telegram „Gedurende den nacht zijn de (suppletie) troe pen van Padang in stilte over de linie (posten) ingedeeld. De gouverneur-generaal van Ned.-Iudië heeft, naar „N. R. Ct." verneemt, per telegram uit zending gevraagd van 30 luitenants der infan terie en van 12 onderofficieren der bereden ar tillerie. Een bericht den 7 dezer van regeeringswege ontvangen luidde Generaal Vetter en het 9de bataljon zijn gis teren aangekomen. Gouverneur Deykerhoff eer vol ontslagen. Toekoe Djohan nog in afwachtende houding, versterkt de Zes Moekims geducht. Hieruit mag dus worden afgeleid dat de ge- plubiceerde verontrustende tijdingen ongegrond waren. Reuter's Agentschap seint De „Times" verneemt uit Singapore, d. d. 7 AprilDe Nederlanders spannen alle krachten in om de Atjehers tot onderwerping te dwingen. Men is algemeen van gevoelen, dat de Neder- landsche Regeering de tot nog toe gevolgde po litiek zal opgeven en Atjeh, wat het ook kosten moge, bezetten. De Telegraaf ontving 9 April het volgende telegram De posten Lamkoenjit en Biloel zijn ontzet. Kapitein Geluk en 25 soldaten sneuvelden. De resident Langen is benoemd tot gouverneur, Stemfoort tot bevelhebber. Generaal Vetter brak het schouderblad hij blijft echter dienst doen. Een officieel telegram luidt Gisteren Biloel en Lamkoenjit afgelost, veel tegenstand, 1 officier gesneuveld, 2 officieren gewond; ongeveer 25 mindere militairen ge sneuveld en gewond. Generaal Vetter met paard gevallen; sleutel been gebroken, belet alleen paardrijden. De namen der gesneuvelden zullen later wor den medegedeeld. Een bericht aan het Nieuws van den Dag luidt: Colonne Stemfoort heeft de gemeenschap met Biloel en Lamkoenjit hersteld. Heftige tegen stand. Gedood kapt. Geluk, gewond luit.-adjud. Hoekstein en luit. ten Seldam25 minderen gedood of gewond. Generaal Vetter heeft het sleutelbeen gebroken. Naar men verneemt zijn voorloopig 600 ma riniers aangewezen om, zoo noodig, naar Indië te worden gezonden. Aan het N". v. d. D. werd heden 10 April uit Batavia geseind: De ontzetting der bezetting van Biloel is uit gevoerd. Daarbij sneuvelde een Europeesch kor poraal; de offiiecier van gezondheid 2e klasse P. E. Coster werd gewond. De minister van marine had eene bespreking met den kolonel- commandant der mariniers, in verband met do eventueele uitzending van het corps naar Indië. OVER DEN ATJEH-OORLOG. Naar aanleiding van liet gezegde van het „Hbld." geuit door dat blad bij de vermelding van het artikel des heeren Tak in de Kro niek", waarin wordt gevraagd „Wordt al ,of niet de Atjeh-oorlog aange houden wegens direct of indirect belang van personen die er een nering van maken?" schrijft de „N. Amsterdammer" het navol gende in tegenstelling met het „Hbld." „Het „Hbld." noemt dit een „leelijke" be schuldiging en meent dat men haar niet mag neerschrijven, tenzij men bewijze hebbe voor hare waarheid, althans groote waarschijnlijk heid. „Wij daarentegen zijn van oordeel, dat het goed is openlijk uit te spreken wat niet maal ais een los gerucht de ronde doet, maar lang zamerhand een volksovertuiging dreigt te worden, waarbij men zich neerlegt, omdat er toch niets aan te doen is. En in plaats van er zich verontwaardigd over to toonen, dat zij geuit wordt, en bewijzen te vragen, die uit- teraard niet te geven zijn, moest men liever zijn best doen, om alles weg te nemen wat er zoo groote waarschijnlijkheid aan geeft. „Men zoekt naar redenen, die dezen oorlog doen rekken men weet niet waai om en waartoe. Men ziet, dat nu in deze dan in die richting het beleid wordt gevoerd. Men komt tot de ervaring dat men na twintig jaren, na opoffering van millioenen schats en vele men- schenlevens, daargelaten nog het feit dat men een volk geweld aandoet, dat zichzelf wil blij ven, het niet verder heeft kunnen brengen dan dat heel de toestand hangt aan de houding van een „verrader". „Nu Oemar ons den rug toekeert loopt heel onze positie gevaar, worden troepenmachten naar Atjeh aangevoerd om ons te versterken, blijkt uit alles dat men den toestand zorge lijk acht heeft men dan alles doen draaien en afhangen van dien immers onbetrouwbaren man Dit is zulk een enormiteit bij een beleid, waaraan zooveel hangt, dat men er wel toe komen moet te vragen, wat ter wereld zoo iets mogelijk heeft kunnen maken? En nu hebben wij niet alleen in ons land en zijn geschiedenis, maar ook daarbuiten genoeg ver nomen van „zaken doen", dan dat de vraag niet zou kunnen opkomen, die de „Kroniek" den moed had onder woorden te brengen. „Is het niet meer dan tijd dat de publieke opinie zich krachtig uite in de Atjeh-zaak? Dat ons volk licht eische over dezen oorlog, wijl het niet langer de keuze zich wil laten welgevallen van öf medeplichtige öf dupe te zijn, öf beiden? Wij moeten onze landgenooten en ons le ger in de benarde positie waarin zij verkeeren te hulp komendit spreekt van zelf. Maar verder? Wat gebiedt daarna 's lands belang en ook: wat eischt het Recht?" Buitenland. De invloed van muziek op kinderen. Een Italiaansch natuuronderzoeker dr. Calan- drino, heeft langdurige proeven genomen omtrent den invloed van verschillende toonaarden op kinderen. Zooals men weet, waren de Grieken zeer ge voelig van gemoed voor den toonaard; bij den Dorischen bleven zij kalm, de Lyrische wond hen op enz. Wij bemerken daarvan niet veel meer; trouwens, onze ooren zijn door de vele muziek in dit opzicht ongetwijfeld verhard. De onderzoeker heeft daarom zijn proeven genomen met kinderen beneden het jaar, wijl, naar hij meende, hun gehoor veel vatbaarder voor de karakterverschillen tusschen de toonaarden moet zijn. En zoo was het ook. Niet bij elk kind vond hij de verwachte gèvoeligheid, enkelen toonden zich zelfs geheel onverschillig, doch zij waren verreweg in de minderheid. Het resultaat zijner onderzoekingen was, dat hem bleek, dat de meeste kinderen behagen scheppen in den c-dur-toonaard, korzelig worden bij f-dur, bij des-mol beginnen te lachen en bij i?es-mol uitgelaten worden. Omtrent de andere toonaarden vinden wij geen mededeelingen. Op merkelijk was de antipathie, die de meeste kin deren aan den dag legden voor den quint, in welken vorm ook op de piano aangeslagen. EEN ROMANTISCH HUWELIJK. Een romantische geschiedenis is verbonden aan het huwelijken van wijlen den Russischen vorst Sayn-Wittgenstein, wiens zuster, de vor stin van Hohenhole, echtgenoote van den Duit- schen kanselier, thans veel moeite heeft om de erfenis van haar broeder, die voor het grootste gedeelte uit Russische landgoederen bestaat, te aanvaarden. De vorst Wittgenstein, wiens vermogen-meer dan 45 millioen bedroeg, woon de gedurende bijna 40 jaar in Frankrijk. Op zekeren dag werd hij getroffen door de bekoor lijkheid der schilderachtige oevers van deElorn en de woest-schoone landschappen in de om streken van Brest en terzelfdertijd werd hij verliefd op een schoone, lieftallige, Parijsche actrice, Rosalie Léon genaamd, die destijds zeer in de mode was. Daar de schoone Rosalie in de omstreken van Landerneau geboren was, be sloot hij in dien streek een landgoed te koopen. Yan den eigenaar Guillemard kreeg hij voor een aanzienlijken prijs het kasteel Kcr- léon, tusschen Landerneau en Brest gelegen. Hij beminde de lieve Bretonsche, een gewezen dienstbode van Quipavas, hij, de vorst met zijn vele millioenen Daar de gebruiken van het Russische hof geene mésalliance gedoogden, huwde de jonge prins Rosalie Léon met de linkerhand ten aan- schouwe zijner zes-en-zestig bedienden!

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 2