ROOKT „Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 3 Mei 1896. Nieuwe Niedorp. Woensdag 8 Mol 1118, J. VAN DER VEEN, 11. YAN ELST, Alkmaar. M A. M. Hollmann, w aarts met afgunst op have beter zingende zus ters, maar met het voornemen ook eenmaal zoo goed te leeren zingen. Om te leeren en te waar- deeren zijn de bondsfeesten ingesteld en als dat doel immer voor oogen wordt gehouden kan de vereeniging op een jaren lang leven rekenen. Op een even lang leven als de op te richten Lan gedijker afdeeling van „Het Witte Kruis" die op haar gebied zeer veel nut kan stichten. Dat die afdeeling reeds niet voor jaren is opgericht begrijpt Punt eigenlijk niet best, want het doel en het streven der vereeniging het Witte Kruis is zoo schoon als haast geen andere vereeniging beoogt: hulpbehoevende zieken van al het noo- dige te voorzien, is er iets meer menschelijks denkbaar? Den mannen, die het initiatief heb ben genomen, tot het vormen der afdeeling Lan- gedijk komt een woord van hartelijken dank toe. Eene bloeiende afdeeling moge het loon van hun arbeid zijn! En zoo van den hak op den tak springende kan ik in dezen brief even goed iets van onzen Indischen oorlog vertellen als b.v. van den kerk bouw te Schagen. Maar de kerkbouw te Schagen is dichterbij en wordt door de enkele Langedijker marktbe- zoekers meer bezien dan do Indische oorlogen overdacht worden door de eenvoudige burgers, die oorlog en knoeierij haten en het met Punt be treurenswaardig vinden, dat zooveel kostelijk mensclienbloed en zulke enorme geldsommen in de beschaafde 19de eeuw aan den krijgsgod ten offer moeten worden gebracht. Dus van den kerkbouw maar iets, van het werk, dat ter eere van den God der liefde en barmhartigheid welk eene tegenstelling met onze Indische fortenbouw wordt ondernomen. De proefpalen zijn ten deele ingeheid, dus mijne lezers begrijpen, dat de fondamentsleuven ook ten deele klaar zijn. Nu kan men beginnen met het indrijven der 144 palen voor den toren en de 645 palen voor de kerk. Eer dat stelletje palen van 8 voet omtrent goed en wel in den grond zit zullen er wel eenige weken voorbij zijn gegaan, denk ik en zou het niet onmoge lijk zijn of de reeds half ingestorte grafkelder van de heeren van Schagen is heelemaal inge stort. Wat dat eigenlijk met dien grafkelder is kan Punt maar niet uitvisschen. De een zegt: hij wordt met zand dichtgestopt, de ander zegt, dat hij zoo zal blijven liggen als hij nu ligt, een derde beweert, dat het Schager kerkbestuur met de familie d' Oultremont over den kelder correspondeert. Hoe het zij, die kelder is velen een raadsel en geen mensch schijnt dat kelderzaakje goed voor mekaar te kunnen plaatsen. Als Punt wat te weten komt zal hij het meedeelen hoor en de waarheid niet in den kelder stoppen al wenschen ongetwijfeld velen in Schagen, dat die kelder maar in den kelder zat. Lezers, ik moet eindigen met mijn eersten brief, want de mij toegestane plaatsruimte is vol. Van harte hoop ik, dat gij mijn tweeden brief met de zelfde belangstelling moogt lezen als ik dezen eersten heb geschreven. En hiermede Buitenland. De 8hah van Perzië vermoord! TEHERAN, I Mei. {R. O.) Op den Shah is heden een moordaanslag gepleegd. Met een vuur wapen werd hem een wonde toegebracht, waar aan hij binnen korten tijd bezweek. De geneesheer van het Duitsche gezantschap, wiens hulp werd ingeroepen, kon slechts den dood constateeren. TEHERAN, 1 Mei. (R. 0.) Op het oogenblik dat de Shah heden den grafkelder binnen trad van Shah Abdul Azim, welk gebouw gelegen is op vijf mijlen van Teheran, vuurde een fa natiek persoon op hem, waardoor hij licht ge wond werd. Later telegram). De Shah is heden-middag twee uur door een fanatiek persoon gedood, die een pistoolschot op hem loste, dat hem in de hartstreek trof. De vorst is per rijtuig naar het paleis getransporteerd, waar hij om vier uur is o\erleden. Er heerscht overal volmaakte orde. De kroonprins zal onmiddelijk van Fahriz hier komen. Telegraaf Te Parijs is dezer dagen de restaurante van het Vélodrome bij de Seine, een gebouw van 9 meter breedte en 5 meter diepte en onge veer 30,000 K.G. wegende, vier meter achteruit gerold zonder dat iets beschadigd is, en wel in den tijd van 8 uur. VLAAMSCH REALISME. Een Antwerpsch reporter schrijft onder meer in zijn verslag over den brand in de Vlaande- renstraat: „De pompiers worden bijna gebraden met moeite sleuren ze hun darmen een weinig achteruit" vreemd, maar diezelfde pompiers zijn nog bezig geweest met een nieuw blusch- middel„herhaaldelijk is de vuurstroom, door het afloopend spuitwater meegevoerd, aan het branden geweest tot een heel eind de kaai op." Ter opheldering diene, dat in Antwerpen de slangen van de brandspuit, darmen genoemd wor den. Het woord spuitwater in deze beteekenis is echter nieuw. Een redenaar met opmerkingstalent. Bij een feestelijkheid in Kamerun ter gelegen heid van 's keizers verjaardag hield de neger Abel voor de Boschjesmannen de volgende door het „Basler Zendingsmagazijn" woordelijk ver taalde rede: „De Duitsche keizer is de machtigste en wijste man der wereld. Hij ziet de schatten in het binnenste der aarde en laat die er uit halen! Hij laat ijzeren draden rond de wereld spannen en zoodra hij die draden aanraakt, worden zijn woorden over de geheele wereld gehoord. Hij heeft stoomschepen, die over het droge land rond rijden Als hem een berg in den weg staat, laat de keizer een gat door dien berg stootenIs een rivier hem in den weg, dan bouwt hij een straat weg in de lucht! Hoewel de Duitsche keizer rijker is dan alle andere menschen bij elkaar, heeft hij toch maar ééne vrouw en ofschoon zijn vrouw de schoonste der wereld is, heeft hij niets voor haar behoeven te betalen!" De heer C. De Regt heeft den stamver wanten in ZUID-AFRIKA een blijk van sym pathie gegeven door hun een lied toe te zingen dat hij liet drukken en toezond, zoowel aan hen die zoo dapper hun vaderland verdedigden tegen de Engelschen als aan zijne vrienden in Neder land. Ten slotte roept hij uit: De Hemel steune U bij Uw taak, Waar 's werelds macht U reeds zoo vaak Gedwarsboomd heeft. Nogmaals gegroet Het doet den ouderen broeder goed Zijn jongeren zoo kloek te zien. Hij wil nog eenen wensch U biên Hij wenscht U toeBeschaaf geheel, Beschaaf het heele werelddeel UIT OUDE TIJDEN. In D. Burger's „Chronyk van Medemblik," geschreven in het jaar 1707, vinden wij onder meer het volgende 1665. In de maant van January wierden alle het manschap, de geheele Duinkant langs, te wetenvan de Helder af, en dat aan het Dorp ter Heide toe op het geweer gered, en gemon- stert, door eenige Heeren uit de Gecommiteerde Raden hier toe gelast, en daar wierd 'er be vonden in 't geheel 36000 weerbare mannen. Hier na zette men de gansche Zeekust van de Maze af, tot de Helder toe, met Wagthuizen, Vuurbakens, Postryders c. alzoo men vry ver- zeekert scheen, dat de Engelsche voor hadden ergens te Landen. In April gaf God de Opperste gever, in dit sayzoen, op de Zuider-Zee, zulken overvloet van Haring, als by menschen geheugenisse was ge schiet, zommige Vissers vongen in deze Maant 800 last, elk, 't last 10000 Haringen, zyn 80 hondert duizent Haringen. Die zy de 800 last verkogten voor ofte om 15000 en 620 guldens. 1672. Den 1 July zag men van alle Kerken en Toorons wayen de Prince vlag. Den 14 dito zyn 'er duizenden van Boeren, na de Helder geprest. Den 10 Augustus liet de Heer van Weideren 10 Compagnie Ruiters op het Koegras drillen, alles in batallie. Dit gedaan zynde, wierd 'er een maaltyd gehouden, aan een lange tafel, on der den blauwen Hemel in prezentie van dui- zende van menschen. 1685. Den 2 December heeft de Zoon van den Commandeur Outje, genaamd Hark Cornelisz. Outje tot Alkmaar by de Kuipers breg, tot Jan Belys in de Herberg, gegeten tot een ontbyt, een tarwen bol van 2 stuivers met boter en kaas, nog 7 bokkens met 2 stukken boter en broot, ieder was wel twee vingeren breetdik, daar heeft hy doe een vane bier op gedronken, doen wedde hy nog om een hall verrendeel beste bier, dat hy aannam nog 25 bokkens op te eeten, 't welk hem aanstonts van die geene die in 't gelag zaten gegeven wierde, doen at hy nog 30 bokkens op, en heeft alzoo zyn wet spel gewonnen. 1653. Tusschen den 9 en 10 November zyn door een West-Noort-Westen wint en harde storm elf sware Oorlogs-schepen op de Strant van Pet ten aanstukken gestooten en geblevenzoo dat men wel kon reekenen dat 'er 1400 menschen verdronken waren. Huisduinen en de Helder plagten eertyds on der de Graven van Egmond te wezen; maar te genwoordig beide onder de Reekenkamer van Holland. 1707 waren op Huisduinen, deze na volgende Commandeurs, varende op Groenland. 1. Cornelis Puiman. 2. Cornelis Jacobsz. 3. Dirk Slang. 4. Jacob Bras. 5. Jan Jansz. Spy- ker. 6. Jacob Broersz. 7. Philips Wybrandsz. 8. Zimon Dek. 9. Zimon Roy. Op Huisduinen staan lóO huizen. En zy heb bender 6 trekschuiten. 1707. Hebben deze navolgende Commandeurs van de Helder op Groenland gevaren, en zyn de volgende. 1. Arien Clazen de oude. 2. Claas Ariensz. de jonge. 3. Arien Clazen Oom. 4. Jan Clazen Oom (Broers). 5. Arien Breed. 6. Broetje. 7. Cornelis Florisz. 8. Cornelis Pietersz. 9. Dirk Duinmeyer. 10. Dirk Rompot. 11. Dirk Jansz. 12. Frans Jansz. Swart. 13. Ililbrant de Groot. 14. Hendrik Dirks Leeuw. 15. Jonge Kees. 16. Jaap Schol. 17. Jan Sinjewels Broer. 18. Jacob Ariens. Mansche. 19. Claas Bille. 20. Maayn- dert Spyker. 21. Zoetelief. 22. Pieter Clazen Heertjes. 23. Pieter Clazen Rykes. 24. Pieter Cornelisz. 25. Pieter Clazen Buisman. 26. Zimon Jansz. 27. Theunis Wybrantsz. 28. TheunisIJs- brants Tucke. 29. Willem de Leeuw. Op de Helder zyn tegenwoerdig 25 Kromstee- vens. 5 Twyfelaars. 2 Loots ofte Visschers-Gal- joots. 246 Huizen staander op do Helder. Daar leggen omtrent 30 tonnen alhier in 't Zee gat op de Haatex, ieder ton heeft van bin nen 4 bodems, de kettings zyn 1400 k 1500 pont swaar, de yzeren hoepen aan ieder ton weegt over de 100 pont. De steen daar de ton nen aan dragen en vast zijn weegt over de 1000 pont swaar. Als deze tonnen ende haatex ofte ketting een jaar in Zee hebben gelegen, zoo is elke reis daar wel een kare vol mossel aange- groeit, die zeer goet zyn van smaak. 1614. Zyn op Huisduinen wel 36 huizen ver brand, en in 't zelfde jaar in Calantsooge 18 huizen en 6 boeden. (Slot volgt.) Burgerlijke Stand. Gemeente Broek op Langedijk. Ingeschreven van 130 April 1896. Bevallen: A. Vroegop geb. Schuit, d. Overleden Jb. Ven, wedn. v. Je. Bloemen- daal, 74 j. KI. Smit, 3 j. Abr. Glas, 20 j. G. Vrijer echtgen. v. M. A. M. Wieringa, 54 j. Ondertrouwd: C. Madderom, wedn. v. Imm. Oostwouder en G. Schoenmaker, wed. van D. Bakker van Zuidscharwoude. C. Ven en N. Wa genaar. G. v. Gulik, wedn. v. El. Kwast en Tr. Doets, wed. van S. Borsten. Gemeente Oudkarspel. Ingeschreven van 130 April 1896. GetrouwdP. Bakker, wedn. van A. Briel, oud 49 j. en Neeltje Dubbeld, wed. van Jan Hemke oud 36 j. Pieter Mijlis, wedn. van Guurtje Klejjer, oud 55 jr. en Trijntje Butter, wed. van Frans Hes oud 49 jr. H. Joman, oud 24 j. en Aaltje Dekker, oud 23 j. Cornelis Blokker, oud 24 jr. en Immetje Boerman, oud 21 jr. Ondertrouwd: Jan Wartenhorst, oud 31 jr. te Haringcarspel en Geertje Fraij oud 25 jr. te Sint Maarten, doch de laatste 6 maanden te Oudkar- spcl. Johannes Borst, oud 28 jr. te Oudkarspel en Maria Tak, oud 25 jr. te N. Niedorp. Cor nelis Spanjaard, oud 22 jr. te Noordscharwoude en Alida Klinkert, oud 28 jr. te Oudkarspel. Pieter Battema, oud 20 jr. te Wormer en Neeltje Paarlberg,oud 19 jr. te Zijpe, doch sedert de laatste zes maanden te Oudkarspel. Albert Bronder, oud 22 jr. te Oudkarspel en Willemtje Ott, geschei den echtgenoote van Frederik van de Bel, oud 24 jr. te Barsingerhorn. Petrus Bruin, oud 32 jr. te Oudkarspel en Adriana Dekker, oud 23 jr. te Schoorl. Theodorus Haasert, oud 27 j. te Oud- karapel, doch sedert de laatste 6 maanden te Noordscharwoude en Grietje Blaauw, oud 24 jr. te Oudkarspel. OverledenMaartje de Lange, oud 8 mnd. d. v. IJf de Lange en Antje Kos. GeborenJohannis, z. v. Jan Ooijevaar en Aaltje Romijn. Hermanus, z. v. Pieterman Eiland en Neeltje Jonker. Grietje, d. v. Cornelis Kieft en Grietje Nol Pover. INGEZONDEN. Landgenooten Een ieder heeft voorzeker met geestdrift het man nelijk en waardig nationaal protest gelezen van Dr. E. J. P. Jorissen, Rechter in de Zuid-Afrikaansche Republiek. Het protest is niet alleen gericht aan den Engel schen minister Chamberlain, maar ook aan het misleide Engelsche volk. Welnu eert uwe starngenooten in de Z.-A. R. in den persoon van Dr. Jorissen te Pretoria, door hem önmiddellijkuw naamkaartje als bewijs van instemming per post toe te zenden. EEN BURGER VAN NEDERLAND. Amst. 29 April 1896. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 3 Mei vm. 9.30 ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 3 Mei v. m. 9.30 de heer G. van Woerden. (Collecte voor de Evan gelische Maatschappij.) GER. GEMEENTE, bondag 3 Mei vm. 9 uur, n.m. 2 uur ds. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 3 Mei nm. 1.30 ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 3 Mei n.m. 2 u. ds. Guldenarm van [Alkmaar. GEREFORMEERDE KERK. (N o o r d e r k e r k.) Zondag 3 Mei nm. 2.30 ds. D. Bakker. (Z u i d e r k e r k). Zondag 3 Mei vm. 9.30 ds. D. Bakker. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 3 Mei geen dienst. Marktberichten. SCHAGEN, 30 April 1896. 5 Paardenf Veulens Ossen 5 Stieren 118 Geldekoeien (magere) 12 Idem (vette) 85 Kalf koeien 25 Vaarzen 20 Graskalveren 50 Nuchtere Kalveren Rammen Schapen (magere) Idem (vette) 320 Overhouders Lammeren 6 Bokken en Geiten 30 Varkens (magere). A L K MAAR, 1 Mei. Aangevoerd 270 stapel Kaas, wegende 96015 Kg. Kleine 1 27.— Commissie f 23.— Middelbare f 23.— 330 HL. Granen, als 50 Tarwe f 6,a f 6,75 Rogge f0,— a f 0,— Gerst f0.— a f 48 ld. Chev. f4.60 a f5.— Advertentiën. Konfjnen Kippen Eenden Duiven Kipeieren (per 100) Eendeieren Boter (Kilogram) Kaas De handel in magere geldekoeien en kalfkoeien was heden minder vlug: de prijzen strekkend duur. De prijzen der vette koeien bleven onveranderdle kwaliteit gold 35 ct. per kilogram. Naar over- houder was weinig vraag. Het was merkbaar, dat de groote voorjaarsmarkt te Hoorn op denzelfden dag gehouden, nadeelig werkte op den gang van de han del van de markt te Schagen. Aan de vette varkensmarkt werden 33 stuks aan gevoerd: de prijzen liepen van 32 tot 35 ets. per kilogram. ALKMAAR, 2 Mei 1896. Aangevoerd8 Paarden f 00.a f 150,19 Koeien f130.— a 220.127 Nuchtere kalveren f 6.a f 15. 309 Schapen f 12 a f 25.695 Lammeren f6. f 13.128 Magere varkens flO.a f 15.296 Biggen f4.50 af 8.—; 41 Bokken en Geiten f2. a f 8.49 kleine id. f 0.30 a t 0.40 Aardappelen f0.50 fit f0.95 per zak, f per mandje, Appelen t a f0.per mand, Peren f0.-- af.per mand, Roode kool f0.a f Witte kool f a f Bloemkool f af Savooische kool 8. af.alles per 100; Wortelen f0. per zak. Uien fl.50 per zak, Kippen f 0.25 a f 1.50 fEenden f0.90 a fl,10. Konijnen f0.15 a f 1.20 Kip eieren f2.75 a f3.25 Eendeieren f3.20 a f per 100 stuks, Boter per kop f0.45 a f0.50 Heden overleed tot onze innige droefheid, in het volle vertrouwen op God, onze hartelijk geliefde Echtgenoot en Vader Ds. Gr. Vrijer Az., in den ouderdom van ruim 54 jaar. Mevrouw Wed. VRIJER Broek op Langedijk, 28 April -A-llen, die bij onze 45-jarige Eclitver- eeniging blijk gaven van hunne belangstelling, ook namens onze kinderen onzenhartelijken dank. D. DE GEUS. Noordscharwoude, G. DE GEUS-Pranger. 2 Mei 1896. Voor de vele en hartelijke blijken van be langstelling bij de viering van ons 25-jarig Huwelijksfeest ondervonden, betuigen wij, ook mede namens onzen zoon, onzen hartelijken dank. A. SWAGER Noordscharwoude, en Echtgenoote. 24 April '96. Wegens mijn vertrek naar elders roep ik mijnen vrienden en kennissen met dezen een hartelijk vaarwel toe. Oud-Karspel. N. PRONK. Er biedt zich aan: voor werkzaamheden, den akker- en Tuinbouw betreffende, een met dien arbeid volkomen vertrouwd persoon. Niet ongenegen ook andere werkzaamheden te verrichten. Ff. brieven onder letter K aan het bureau dezer courant. De Notaris DUKER, gevestigd te Zuidscharwoude en ambtgenoot, zijn voornemens op des voormiddags te 10 ure, in de herberg „de Roode Eenhoornte NIEUWE ÏN1L- 1)0111', pulilick te verkoopen met Erf, Wei- en Bouwland aan den Straatweg en aan den Oosterweg, kadaster sectie D, no. 415, en B no. 128,275, 40, 715,738, 739,j 740 en 741 met een deel der ongenum merde wegen te zamen groot 13,09,50 H. A. Breeder bij biljetten omschreven. Notaris te ALKMAAR, brengt ter algemeene kennisse dat hij zijne ambtsbediening heeft aanvaard; dat zijn Kantoor is gevestigd in de Lange- straat B 61, tegenover het Stadshuis, en dat hij is bewaarder der minuten van wij len zijne ambtgenooten, de heeren J. G. A. Ver- hoeff, H. Metman, en C. P. F. van Bos- STRAETEN. als Rekeningen, Kwitantiën, Wissels, Enveloppen, Visite- en Reclamekaarten, Brief kaarten, Prijscouranten, Eti quette n, Rouwcirculaires, Trouw- en Verlovingskaarten, enz. enz. Worden geleverd aan prijzen ver beneden alle concurrentie door Merk MINKA, onovertrefbare 2 ets. Sigaar, eens geprobeert verlangt men geen andere. „VERRY WELL", geurige 21/2 ets. Sigaar, „BODEGA", fijnste 3 ct. Sigaar. Differente soorten PORTORICO-TABAK a 60 ct. p. pond, FIJNE KRUL k 50 ct. p. pond. Verder verschillende soorten TABAK voor radig. PAYGLOP 18, Hoek Breestraat, ALKMAAR. Kistjes Sigaren van 100 stuks k f 1en f 1.25.

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 3