„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 17 Mei 1896. deel dat nog geen 'vijftig procent van de kosten die door de reeders voor lossen en laden worden betaald, aan de bootwerkers, die dan toch den arbeid verrichten ten goede komt. Tegen een algemeene werkstaking werd met ernst door verschillende bootwerkers gewaar schuwd men zag er geen heil inmen vreesde, dat daardoor de schepen Rotterdam zouden gaan mijden. Maar daartegenover stonden anderen, die op staking aandrongen. Toen de staking was uitgeschreven begon men te probeeren, om waar gewerkt werd, den ar beid te doen stilstaan. Dit lukte echter niot overal De politie had zich inmiddels gerept, om een sterke macht langs de rivier te ontwikkelen; de politiebooten werden bemand en toonden, dat, waar men door wilde werken, dit zonder hinder geschieden kon. Op Feyenoord werd een boot werker gearresteerd, wijl hij opruiënde woorden sprak, maar een botsing ontstond er niet. Reeds moeten de cargadoors voor verschillende stoombooten andere losplaatsen, Amsterdam en Ylissingen hebben aangegeven, en zich tegen de schade door staking hebben gevrijwaard. Op de op stroom liggende schepen is de sta king algemeen geworden. De onderhandelinge gevoerd met verschillende firma's, leidden tot niets. Zij (de firma's) wenschen geen verandering te brengen in het loon stelsel. Zoo werd jl. Zondag gemeld. Men kreeg o. a. van de firma Krupp de mede- deeling, dat wanneer de bootwerkers haar booten niet losten, zij in het vervolg geen schepen meer zou laten binnenkomen te Rotterdam. De gansche politiemacht is dan ook op de beende mariniers zijn geconsigneerd en de ka noneerboot Buffa is de rivier opgestoomd, om zoo noodig hulp te kunnen verleenen. Woensdag vermelde de bladenDe staking is algemeen; op enkele booten wordt onder poli tietoezicht gearbeid; maar zoover de eigenlijke bootwerkers er bij betrokken zijn, staat het werk stil. Op de rivier varen met politie bemande bootjes rond, en liggen twee torpedobooten gereed om desnoods hulp te kunnen bieden. Intusschen verscheen midden op den dag een proclamatie van den Burgemeester, waarbij sa menscholingen van meer dan vijf personen wer den verboden. De werkstakers doen al het mogelijke om te zorgen, dat de cargadoors het onderspit delven. Naar wij vernemen zouden de werklieden ver klaard hebben, dat zij bij hun weigering om te werken moesten volharden, doch zich van ver storing des orde zouden onthouden. Verder lezen wij: In Rotterdam ziet het er allervreemdst uit. Schutters, mariniers en politie agenten patrouilleeren langs de rivierzijde der stad; troepen stakende bootwerkers evenzoo; en aan alles bemerkt men dat de autoriteiten voor ernstige vejstoring der orde bevreesd zijn en zich daarop voorbereiden. Van de Burgemeesterlijke proclamatie, die sa menscholingen verbiedt, maakten wij reeds mel ding; dat twee torpedobooten op de rivier lig gen, weten onze lezers; thans is daarbij een oor logschip gekomen, en wel het pantserschip Kor- tenaardat van Nieuwediep naar Rotterdam vertrok, met het oog op eventueele ongeregeld heden. Ook de koninklijke scherpschutters zijn onder de wapenen geroepen en verschillende stoom schepen voor Rotterdam bestemd, gaan ook naar elders, Er worden er in Antwerpen reeds gelost er zijn er naar Amsterdam gegaante Schiedam en Maassluis weigert men, voor Rotterdam be stemde booten te lossen; de bootwerkers uit Rot terdam houden den daar een oog in 't zeil. Heden lezen wij De toestand te Rotterdam is ernstig. Niet dat er ongeregeldheden van zeer ernstigen aard voor komen, want het bleef tot dusver tamelijk rustig; alleen een paar wanordelijkheden toonden aan, dat er niet veel behoeft te gebeuren om betreu renswaardige tooneelen te doen plaats hebben. Zoo is Woensdag een lid van de bekende fir ma Muller Co. door een troep bootwerkers gevolgd; het zou vermoedelijk tot ernstige feiten gekomen zijn indien de firmant niet de vlucht had genomen in een politiebureau. Toen hij van daar vertrok en op de tram stapte, volgde men hem weer en de politie was genoodzaakt hande lend op te treden, om te voorkomen dat de fir mant aan den lijve werd gestraft. Ook is een bootwerker, die niet staakte, in handen van de stakers gevallen, en, zonder dat de politie het kon verhoeden, deerlijk toegetakeld. Tusschen de bootwerkers en de openbare macht komt het nu en dan ook eens tot een kleine botsing, maar ernstig was dit tot nog toe niet. Een goed deel van onze vloot komt zoo zoetjes aan te Botterdam. Wel is de Kortenaar ver trokken; maar thans ligt te Rotterdam de Piet- Hein, de Evertsen, de Argusen varen vier ge wapende marinesloepen de rivier op en af, om desnoods tusschenkomst te kunnen verleenen. De schutterij voldoet niet al te best in het gebruik; enkele schutters moesten zelfs wegens dronkenschap worden opgepakt. Mariniers, Koninklijke scherpschutters en po litie patrouilleeren door de stad. Intusschen breidt de werkstaking zich telkens uit, en, als De Heer waarheid heeft gesproken, kan het nog wel erger worden. Natuurlijk wordt er druk vergaderd, en doen de bootwerkers hun best om alle aanverwante vakken te organiseeren en gemeene zaak met hen te laten makenwat hun tamelijk wel schijnt te gelukken. Te Londen' staan arbeiders gereedmaar men wil ze liever nog niet laten overkomen. Intusschen lijdt gansch Rotterdam onder de staking. 's Avonds heeft de rivier een fantastisch aan zien. Dan werpen de clectrische zoeklichten der marineschepen bun stralen over het water, om overal te kunnen zien. Dat er spoedig een eind aan komen. EEN DROEVIG ONGELUK. Donderdagochtend had op de Hillegersberg- sche plas bij Rotterdam een treurig ongeluk plaats. Een viertal jongelui uit Schiedam waren met een open landauer naar de Jardin de plai- sance van den heer Frericks te Hillegersberg gogaan en hadden daar een roeiboot afgehuurd. Op de Plas zagen zij een boot, waarin een viertal meisjes gezeten waren. Zij roeiden daarop af, doch waarschijnlijk doordat zij zich allen aan een zijde begaven om de boot dei- meisjes te grijpen, sloeg hunne boot om en geraakten alle vier te water met het ongeluk kig gevolg dat twee gered werden en twee verdronken. Ook aan de meisjes die van dat vreeselijk voorval getuige waren, moest nadat zij naar den kant geroeid waren hulp worden verleend, ten einde van den schrik te bekomen. JAAP EDEN. Zondagmiddag behaalde Jaap Eden weder een overwinning. Hij reed in Parijs tegen den groo- ten Amerikaanschen wielrijder Mac Donald, over een baan van 2000 meter. De uitslag is, dat Jaap no. 1, Morin no. 2 en Donald no. 3 aankwam. Bjj den 14 Mei te BORDEAUX gehouden internationalen wielerwedstrijd over een afstand van 3000 M. waaraan 11 rijders deelnamen, won Eden gemakkelijk den eersten prijs. Tweede aan komende was Ilenry Leste. Luide bravo's klon ken onzen landgenoot bij zijne overwinning tegen. Een tweede telegram meldt: In den kilometer wedstrijd, waaraan zes wiel rijders deelnamen, kwam Eden insgelijks het eerste aan in 1 min. 163/5 sec. Loste (in liet telegram staat Poste, maar dat zal waarschijnlijk fout zijn. Red. Tel.) was tweede in 1 min. 24y5 sec. WRAAK? Een dolle koe rende dezer dagen in de Wil- helminastraat te Breda een uitrukkend bataljon infanterie tegemoet en wierp een 10-tal soldaten der voorste compagnie ter aarde. Bjj de daarop volgende compagniën was de kennismaking met haar minder lijdelijk, daar inmiddels de bajo netten opgezet waren en zij één daarvan over de gelieele lengte in de borst ontving. Uitwij kende, werden haar door een der officieren nog eenige revolverkogels toegezonden, waarop zij langs de Singel in de richting van Teteringen voortholde. Later is zij aldaar afgemaakt; zij was bestemd voor de militaire slachterij te Breda. BRIEFOMSLAGEN. Er zijn bij den postdienst ingevoerd gezegelde briefomslagen, vierkant model in twee soorten, n.l, met een zegelafdruk 12J/2 en van 5 cent, welke aan alle post-, bij- en hulpkantoren als mede bjj de depothouders voor den verkoop van frankeerzegels enz. verkrijgbaar zijn tegen be taling van y2 cent per stuk boven de waarde door het zegel uitgedrukt. De vroeger in gebruik gestelde briefomslagen klein formaat met een zegelafdruk van 12'/2 en van 5 cent bljjven althans voorloopig nevens de groot formaat omslagen in gebruik en ver krijgbaar tegen betaling van een halven cent voor de twee stuks, boven de waarde, uitgedrukt door de zegels. AFRIKAANS. Bi Afrik. Patriot schrjjft onder hot opschrift 'w Hollandse professor oer Afrikaans. „Dis wonderlik hoe min hulle in Holland weet van ons taalselfs taalgeleerde en di wat hulle ammatig om 'n oordeel daaro'er uit te spreek en andere daarin te leer. So het di taal geleerde Prof. dr. J. te Winkel 'n voorlesing gegé o'er „De Nederlandsche Taal in N. Amerika en in Z.-Afrika," en in kyk nou wat Hollandse koeranten daarvan meedeel" Dan volgt een verslagje van die voorlezing en merkt de Patriot aan het eind het volgende op „Dis amper vermakelik. 'n Mens sou daarom moet lag as di saak ons ni te na an di hart lê ni. Verbeel jou „een beschaafde dame" sal an di tafel sé, as sy genooi wordeIk heb de pens al dik gevreet." Gen boeredogter, wat gen Kaffer of Hotnotsmyd sal zoo fits se niEn denk 'n Afrikaner sal praat van „Knalhoutje" (ver vuurhoutje)! Ons is seker, gen een van ons duisende lesers het so'n woord nog ooit in hulle mond, of selfs in hulle oor, gehad ni. Di geleerde professor kan baing vertel van di Hol- landsche taal, mar van Afrikaans het hy di klok hoor lui, mar hy weet nog ni waar di belhang ni. En dis nou di voorligters! Gen wonder dat di gewone Hollanders so min van ons taal weet en dan veroordeel wat hulle ni ken ni." FEESTEN OP TERSCHELLING. Men schrijft den 12 Mei van Terschelling: Vlaggen sieren de huizen en de in de haven liggende schepen, 't Is feest te Terschelling want men herdenkt den derden Noordpooltocht, die 300 jaren geleden een aanvang nam en van welken tocht Willen Barendsz van Terschelling de ziel was. Mocht de reis niet aan het doel beantwoorden en verbleven de stoute Noordpool- vaarders circa 10 maanden op het barre Nova- Zembla, vónd Barendsz op de terugreis den dood in de Witte Zee, steeds zal men den moed be wonderen dien die zeelieden hebben ten toon gespreid. De Terschellingers, gedachtig aan den beroem den Willem Barendsz, stichtten een jaar of wat geleden een fonds, dat naar hem, „Willem Ba rendsz" werd genoemd en nu reeds, zoover de finantiën het gedoogen, oude zeelieden of betrek kingen van hen die op zee zjjn omgekomen, tot steun strekt. De feesten die plaats zullen hebben, bestaan in een plechtige inwjjdingsrede, 's Maandags op tocht van de schooljeugd, voorafgegaan door mu ziek. Daarna worden de kinderen op eenige ver- frissching onthaald. De draaimolen en Jan Klaasen kast zullen zeker het genot der jeugd verhoogen, terwjjl er ook kinderspelen om prjjzen zullen gehouden worden. De vereeniging „De Dageraad' zal een paar malen een tooneelstuk opvoeren terwijl ook een roeiwedstrjjd zal gehouden worden EEN RIJWIEL-SPIEGEL. Wielrijders zjjn nooit zeker, dat er achter hen geen gevaar dreigt. Dikwjjls hebben ze al eens verlangd naar een paar oogen in den rug, maar aangezien de natuur den mensch slechts twee oogen van voren heeft geschonken, moest men op andere middelen bedacht zjjn. In Amerika natuurljjk weer Amerika ismen nu op het gelukkige denkbeeld gekomen een aardig spiegeltje aan het stuur vast te maken. Dc wielrijder behoeft er slechts con enkelen blik in te slaan om zich te overtuigen of er achter hem rijtuigen of andere gevaarlijke middelen van vervoer in aantocht zijn. Het spiegeltje is ovaalvormig, zeer eenvoudig en beantwoordt uit stekend aan zijn doel. NOG EEN VISCHTORPEDO ZOEK. Ging een paar dagen geleden een vischtor pedo van Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer" verloren, thans valt het verlies van een der gelijk instrument van de torpedoboot „Habang" te vermelden, die bij het lanceeren ter reede van Texel vermoedelijk is gezonken. De ma rine looft' weder f250 uit voor het terugbe zorgen er van. ALWEDER EEN VISCHTORPEDO ZOEK. Van Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer" is ter reede van Texel bij het lanceeren van torpedo's een ongeladen vischtorpedo verloren geraakt, ter waarde van ongeveer f 5000. Voor het terugbezorgen er van wordt door de ma rine eene belooning van f250 uitgeloofd. DE NOODREM. In de trein Rotterdam - Amsterdam had dezer dagen een heer plaats genomen, die na der gebleken is, een lastig heer te zijn. Immers toen de trein Haarlem even gepas seerd was, bemerkte de reiziger, dat er één passagier meer in de coupé zat, dan volgens het reglement geoorloofd was. Hij wilde nu absoluut, dat deze overcomplete onmiddellijk den waggon zou verlaten, al eischte hij niet, dat deze ongelukkige in volle vaart uit het raampje zou springen. De nauwgezette reizi ger was zoo humaan even aan den noodrem te trekken. Men begrijpt het noodzakelijk gevolg: groote consternatie onder publiek en treinpersoneel. Wie overcompleet was, kon niet uitgemaakt worden, wel wie aan de noodrem getrokken had. Daarom besloot de leidende conducteur dezen heer als overcompleet te beschouwen en uit den trein te doen verwijderen. Teneinde echter het proces-verbaal te doen opmaken (de lastige reiziger weigerde zijn naam op te geven) deed men hem weer instappen en werd teruggestoomd naar Haarlem. Hier werd de politie ter hulp geroepen, doch de man bleef weigerachtig naam en adres te noemen en wilde zelfs niet goedschiks den trein verlaten. De sterke arm haalde hem ech ter voor den dag en geleidde den reiziger die nooit geleerd had, dat men zich op reis moet weten te behelpen, naar een Haarlemsch po litiebureau. Hier eindigt de eerste acte van het klucht spelletje, dat bij de talrijke toeschouwei's veel succes had. ARME KLEINEN. Men schrijft uit Dokkum: Dezer dagen werden alhier door eene moeder, die wegens het niet betalen der huishuur op straat was gezet, de vier kinderen, waarvan het oudste misschien vier jaren en het jong ste nauwelijks een half jaar telde, op de stoep van het armhuis nedergelegd. Uren achereen zaten of lagen de kleinen, slechts matig be schut tegen het inmiddels guur geworden weer, op deze plaats, zich voedende mot een paar door een medelijdend voorbijganger ver strekte broodjes. Op een tot haar gerichte vraag, verklaarde het oudste meisje, dat moe der dronken was. VERMOGENSBELASTING. Als een staaltje van ijver voor deze belas ting diene, dat iemand, die 26 Maart 11. fail liet werd verklaard, een biljet ter invulling ontving. Men verhaalt dat hij den betrokken inspecteur wil aanklagen wegens.... beleediging. ATJEH. De „Telegraaf" ontving het volgende te legram De toestand in Atjeh is onveranderd. Gis terenavond werd van Landjamoe uit eene ver kenning ondernomen. De stellingen van Toekoo Oeraar konden evenwel niet bereikt worden, daar tengevolge van de overvloedige regens de bruggen vernield zijn. De stellingen' van Toekoe Oemar zijn nog bezet en ondervinden weinig nadeel van het bombardement. De re gens houdeu aan en verhinderen de operatiën. IIoc Atjeh te dwingen. Mr. Brooshooft is in het weekblad „De Am sterdammer" aan het slot gekomen van zijn beschouwingen over Atjeh. Men weet, dat zijn advies luidt: öf terug trekken uit Atjeh, öf zulke afdoende dwang middelen toepassen, en dit zoo volstandig en onverbiddelijk, dat alle hoofden zich wel moe ten onderwerpen. Voor dit laatste wijst de schr. den volgen- genden weg aan In de eerste plaats het afsluiten van de ge- heele kust van Troemoen in het zuidwesten tot Tamiang ten zuidoosten.' Geen Atjeher moet meer opium kunnen schuiven, noch iets anders zich kunnen aanschaffen, dan de voort brengselen van zijn land. Het opium alleen zou reeds bijna volstaan als dwangmiddel, maar om dit en al het andere absoluut te weren is een hardnekkige energie noodig, die wij wellicht gedurende jaren zullen moeten ontwikkelen, en zonder welke wij liever noch dit stelsel, noch eenig ander meer moeten be proeven, maar met smaad en schande den At:oh-Oorlog opgeven. Onze tegenwoordige kustposten, Poeloe Raja en Telok Kroet, ter Westkust, Oleh-leh, Segli, Telok Semawé ter Noordkust en Edi ter Oost kust kunnen gehandhaafd blijven. Daarnaast behooren nieuwe versterkingen te worden op gericht. 1. Langs de grenzen van Tamiang; 2. op de punten, die het geschiktst liggen voor smokkelaars over zee; 3. op de kustplaatsen met slecht gezinde radja's of bevolking; 4. op enkele punten, vanwaar de toegang tot Groot- Atjeh het gemakkelijkst is. De voornaamste afsluiting moet echter ko men van do kustzijde, waar de stoomschepen heen en weer varen. Is dit alles gereed en de geheele marine macht bij Oleh-leh vereenigd, wat binnen een half jaar het geval kan zijn, dan richt men tot alle radjas en hoeloeboelangs een procla matie waarin gezegd wordt, dat de geheele kust voor allen in- en uitvoer en de visch- vangst onverbiddelijk zal zijn gesloten, totdat een brief zal zijn ingekomen door of namens de genoemde hoofden onderteekend, waarin zij verzoeken naar Kota Radja te mogen komen oin zich te onderwerpen, een sultan te kiezen en de voor ieder vooruitbepaalde waarborgsom te storten; deze laatste vooral niet te laag; voor den Sultan b. v. niet minder dan een half millioen. Is binnen een maand of ander oirbaar ge- achten termijn de brief niet ingekomen, dan vangen de blokkades aan. „Wat ik over Atjeh had te zeggen, zoo be sluit de heer Brooshooft zijn advies, is hiermee gezegd. Ik geloof dat de onderwerping op deze wijze kan worden verkregen, mits de inspan ning hardnekkig worde volgehouden tot het ëinddoel is bereikt. Bij de afwisseling van regeeringen en kamer inzichten zou het niet kwaad zijn zoo bijv. de Tweede kamer in dien zin van volharding bij het te volgen stelsel, gedurende minstens 10 jaar of tot de onder werping is verkregen, eene motie aannam. Dat zou de Regeering althans zedelijk binden. En dit is dringend noodig, want het gaat de spuigaten uitloopen, dat nu reeds 23 jaren lang door politieke impotentie van Nederland sche ministers aan de Indische schatkist want Nederland zelf, schoon Indië steeds ge plukt hebbende, betaalt er geen cent van - honderden miljoenen zijn ontnomen, ten be hoeve van een oorlog, waaraan energiek be leid sinds lang een einde had kunnen maken. Burgerlijke Stand. Gemeente Heer Hugowaard. Ingeschreven van 1—30 April 1896. GeborenJohanna, d. v. A. Danenberg en A. Kager. Johannes, z. v. A. Bleeker en J. Putten. Anna, d. v. S. Klaver en A. van Stralen. Aaltje, d. v. C. Heijnis en A. Wester. Jan, z. v. J. Pan- cras en G. Bleeker. Johannes, z. v. K. Beers en M. Huisman. Ondertrouwd: Teunis Weel en Neeltje Danen berg. Arie Met en Grietje Swaan. Cornelis Bos en Klaartje Beers. Jan Tauber en Fijtje Visser. Simon Vlaar en Jantje Groot. Jacobus Weber en Grietje Tames. Jan Kooi en Antje Krap. Jan Zut en Antonia Wester. Cornelis Blokker en Maartjc Hopman. Dirk Bakker en Grietje Boots. GetrouwdTeunis Weel en Neeltje Danenberg. Arie Met en Grietje Swaan. Jan Kooij en Antje Krap. Cornelis Bos en Klaartje Beers. OverledenFlori3 de Jongh, wednr. van Dieu- wertje Brands, 73 jr. Gemeente Haring car spel. Ingeschreven van 130 April 1896. Ondertrouwd en Getrouwd: Cornelis Roozen- daal en Neeltje Kruijf. Jan Blom en Jantje Droog, wed. Arie Spaans. Cornelis van Beuse- kom en Grietje de Jongh. Cornelis Wijn en The- resia Entes. Willem Roos en Neeltje de Graaf. OndertrouwdGerrit Kuiper en Trijntje Smit. Getrouwd: Jacob Dam en Antje Blaauboer. Pieter Smit en Agatha Manshanden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 2