Yerkooploka.al Diligentia ALKMAAR. Heeren-, Jongekeeren- en Kinderkleederen, GEM TIk t e Een der grootste Magazijn houders en Fabrikanten Grooten Uitverkoop. de Nieuwe Langedijker Courant van Zondag 17 Mei 1896. Bijvoegsel van DAMES-, MEISJES- en KINDERMANTELS, houden alhier van WOENSDAG 13 MEI af, van des morgens 8 tot des avonds 8 uur, een kolossaal Heeren- Costumes vanaf f4,50 Heeren-Demisaisons vanaf f4,00 Jongeheeren 3,50 De fijnste Dames-Jaquets 1,25- Kinder 0,75 Dames-Pelerines 0,40 H. H A G E N S, Vervolg Nieuwstijdingen. EEN VERKOOPING, DIE NIET DOORGING Uit Zaandijk wordt aan de „Zaanl. Ct." go- schreven Zaterdag was er verkooping in „de Zwaan." Een 14-tal belangstellenden waren aanwezig. Zoo'n verkooping om 6 uur uitgeschreven be- gi^gewoonlijk om 7 uur. Vijf minuten na verkoop 'maar riïèfV$B8R8Bn, $ulenfe SI®? ben al den tijd," en allen waren oogenblikke- lijk eens en verlieten de zaal. Daar verschijnt de afslager en roept „Heerenwe zullen be ginnen „Te laat!" wordt hem toegeroepen en de koopers verlieten de zaal, waardoor de ver koop niet doorging. Dit is zeker het eerste geval van dien aard in Nederland. VOOR PLEIZIER UIT. Men schrijft uit Zaandam: Met den trein van 10.04 (G. T.) uit Am sterdam arriveerden te Zaandam Dinsdagavond een tweetal Amsterdamsche schoonen. Zowa ren zoo beschonken, dat ze nauwelijks staan konden en niet wisten, wat er met haar ge beurde of gebeurd was. Ze zagen er intus- schen uit als echte negerinnen. Bij onderzoek moet gebleken zijn, dat door eenige pleiziervisschers haar eerst rijkelijk sterken drank is geschonken. In den trein hebben zij haar daarna met zwarte poetslap pen ingesmeerd, niet alleen in het gelaat en den hals maar ook op andere lichaamsdeelen. Naar men verzekert, heeft de politie de zaak in handen en daar Zaandammers in den trein van een en ander getuigen zijn geweest, zal proces-verbaal opgemaakt worden wegens aan randing der eerbaarheid. EEN BIZONDERE BALLON. De ballon, waarmede Andrée zijn gewaagde reis naar de Noordpool zal doen, is zooals men weet te Parijs gemaakt. De fabrikant, ïïenri Lashourbre, zal het publiek in de gelegenheid stellen, den ballon voor het vertrek naar Zwe den te zien. Zondag is president Faure reeds een kijkje gaan nemen. Ia den centralen koepel van het paleis du Champ de Mars was het netwerk opgehangen, en de ballon zelf lag in een aangrenzend ver trek, opgeblazen met gewone lucht. Om het reus achtige van den ballon beter te doen uitkomen, was daarnaast een gewone ballon van 350 kub. meter tentoongesteld. De ballon, die 51,000 frs. kost, heeft een in houd van 4500 kub. meter; met waterstofgas gevuld, heeft hij een stijgkracht van 5000 K.G. Het materieel van den ballon weegt 2600 K.G. zoodat er 2400 K.G. overblijft voor de passa giers, de instrumenten, proviand en ballast. Om «den ballon te beschermen tegen sneeuw, waardoor hij te zwaar zou worden, is hij voor zien van een „chemise", een zijden kleed dat aan den top is vastgemaakt; om de sneeuw te verwijderen, hebben de luchtreizigers niets an ders te doen dan deze „chemise" te schudden, waardoor de sneeuw er af valt. De mand weegt 80 K.G., is met een ondoordringbare stof bedekt en heeft twee venstertjes. De ballon wgs.Ant. 1J i ,p. naar Gothenburg, vanwaar lnj naar Spitsbergen wordt gevoerd om vandaar op te stijgen. Transvaal. Inmiddels gaan de Transvalers voort met hunne krijgstoerustingen. Zoo lezen wij, dat in tegenwoordigheid van een staatspresident, generaal Joubert, de heeren Woltmarans en Koek, leden van den Uitvoerenden Raad dr. Leyds en zijn eehtgenoote, veldkornet Melt Marais en andereu voorbij Quaggaspoort de schietoefeningen der staatsartillerie werden gehouden. De 170 artilleristen stondon onder commando van luit-kol. Henning Pretorius, terwijl de overige, officieren waren de kapi teins Erasmus en Woltmaians en de luite nants Pretorius en Oarlblom. De stukken die beproefd werden, waren vier 7J/a cm. Krupp veldkanonnen, twee Maxims met Martini Henri patronen, twee Maxims met Lee-speed patronen, een Maxim- Nordenfeldt snelvuur (75 mM.) en een 12- ponder. Naar men weet heeft ook de Engelsche regeering troepenafdeelingen naar Znid-Afrika gezonden; uit den aard der zaak vindt men dit in de Republiek tamelijk verdacht. Zoo schrijft dan ook de „Volksstem" Zoo heeft dan toch de wolk, die sinds eeni- gen tijd boven Zuid-Afrika hing en uit Enge land was komen aandrijven, zich ontlast en zal een milde regen van „rooibaatjes" vloeien over ons verwonderd werelddeel! Blijkens door onze regeering ontvangen tele gram, zal zich een bataljon infanterie dezer dagen naar Kaapstad inschepen en terwille van de „maritieme defensie" van Tafelberg's weet, en bovendien een eskadron cavalerie ter wille van de „aanvulling" van het Natalsche garnizoen, dat zoo verzwakt heet door het uitzenden van troepen naar Matabelenland. Ofschoon we waardeeren dat de h6er Cham berlain met zoeveel nadruk er op wijst, dat onze Regeering toch in 's hemelsnaam niet moet denken, dat al dit onzes inziens on gemotiveerde wapenvertoon ook maar de geringste vijandige bedoeling tegen de Z. A. Repubiiek bevat, zoo vreezen we toch dat het Transvaalsche volk daar heel anders over zal denken, te meer sinds de Hooge Commissaris die op de plek zelf is en dus de noodzake lijkheid 'der garnizoensvermeerdering het best I beoordeelen kan, uitdrukkelijk, het uitzenden van Britsche soldaten afried op grond, dat de Matabelen met het meeste gemak tot orde kunnen worden gebracht door de in Zuid- Afrika beschikbare strijdkrachten. Dat het vriendschappelijk aanbod onzer re geering om mee te helpen tot be*- van T>r..U(,IJöieii-upou...u, oeantwoord wordt cióor het zenden van Britsche troepen, tegen het advies- van den Hoogon Commissaris in, zal niet strekken om op de Afrikaners van Zuid-Afrika een weldadigen indruk te maken. Ook valt het een beetje moeilijk om die plot seling opgekomen behoefte tot maritieme ver sterking van het Kaapsch schiereiland te slik ken, en zal menig Afrikaner geneigd zijn om dit „maritieme" argument te rangschikken naast de bekende maritime expeditie welke beoogde om Potchefstroom door de Engelsche vloot te doen blokkeeren en bombardeeren. Met gesloten beurzen betalen. De volgende vermakelijke geschiedenis wordt door een Amerikaansche dame verteld. „Ik dronk op een avond thee bij een zekere mevrouw Baker. Toen wij ons aan tafel zetten, tastte meneer Baker toevallig in zijn vestzak en voelde daar een banknoot van vijf dollars, die hij er gedachteloos in gestoken had. Dat is geen plaats voor papieren gold, zei hjj, ik had het in mjjn beurs moeten steken. Hier, Jenny, voegde hij er bij tot zjjn vrouw, heb jij niet juist wat geld noodig? Dank je wel, antwoordde deze, geld kan men altjjd gebruiken. Zij vouwde de banknoot op en schoof haar onder den rand van het thee blad om haar gasten verder te bedienen. Aan haar rechterzij zat tante Suzanna, een oude be kende, die van tijd tot tijd naaide voor mevr. Baker. Zij was juist aan 't werk geweest bij deze en zou naar huis gaan. Toen mevrouw Baker haar thee inschonk, zag zjj de rekening van tante Suzanna liggen, die reeds tamelijk was op- geloopen en op Zaterdagavond betaald moest worden. Hier tantelief, ik zal u deze vijf dollars in afbetaling geven, zei ze en stak het papieren geld onder tantes bord. Wel bedankt, antwoordde deze, maar dat geld behoort me niet, ik ben de 15 dollars, die ik Zaterdagavond ontvang, schuldig aan onze lieve Grace. Ik moest eergisteren mijn huur be talen en had niet genoeg geld bij de hand en toen heeft Grace het mij geleend. Grace, een wees, was een nicht van mevrouw Baker en met haar broeder Frank in het huis der Bakers en pension. Zoodra tante Suzanna nu de 5 dollars in han den had, gaf zij ze aan Grace. Neem u dat eerst de rest krijgt u, als ik het ook ontvang. Heel goed, antwoordde Grace lachend, en daar we vanavond blijkbaar allen grooten lust hebben om om onze schulden te betalen, wil ik het ook doen. Hier, Frank, ik ben je nog geld schuldig voor de muziek, die je voor mij hebt gekocht, neem dit in afkorting. En zij wierp haar broeder den banknoot toe. - Dat is inderdaad een wonderlijk biljet, «d l,oor B»ker, ik wou maar, dat iemand mij ook wat schuldig was en mij er een deel van betaalde. -- Dat kan gebeuren! riep Frank lachend. Ik ben u mijn kostgeld voor deze maand nog schuldig en betaal er nu een deel van. Onder algemeene vroolijkheid nam de heer Baker weer het geld en wierp het zijn vrouw toe met de woorden: Het is weer het jouwe, Jenny, want wat ik heb, behoort ook jou. Het geld is nu rondgegaan. En het zal nog eenmaal de ronde doen, zeide mevrouw Baker op levendigen toon. Ik houd er van, dat geld circuleert. Hier, tante, hebt u het weer, nu heb ik u tien dollars betaald. Zeker, hernam deze en reikte het papiertje weer aan Grace over, en nu heb ik u tien dol lars betaald, En jij, Frank, zeide Grace, ziehier, nu heb je van mij tien dollars ontvangen voor de mu ziek. Zij reikte haar broeder het biljet over. En nu betaalde ik u tien dollars van mijn kostgeld, zeide deze en het geld was weer in handen van den huisheer. Heeft men ooit zoo iets wonderlijks gezien, riep Grace uit. Het is onzin, zeide de heer Baker. Niet in 't minst, hernam zijn vrouw, alles gaat heel eerlijk en rechtvaardig toe. Zeker, zeide Frank. Toen het geld u be hoorde, kon u er mee doen, wat u wilde. Behoort het mij, dan heb ik hetzelfde recht, evenals al de anderen. Het gaat dus volkomen juist toe. En deze banknoot heeft nog haar taak niet volbracht, begon mevrouw Baker, dat zal ik je toonen, beste man, als je haar mij nog eens weer geven wilt. Ik doe dat met genoegen, zeide haar man lachend. En ik geef ze weer aan u, tante Suzanna, ik was u 15 dollars schuldig ik heb mjjn schuld betaald. Ongetwijfeld, mevrouw, en ziehier Grace nu heb ik u betaald, wat ik schuldig was. Ik neem het in dank aan, tante Susanna, antwoordde Grace. En nu is het tijdstip geko men, waarop deze wonderljjke banknoot moet worden gedeeld. Want, Frank, ik ben ze jou niet heelemaal meer schuldig Hoeveel moet ik je nog betalen Twee dollars en 62 cents. Kun je wisselen? ZekerTwee dollars 38 cents terug als je blieft. De betoovering is verbroken, Grace, jij en ik deelen den buit. De prijzen dier aangeboden artikelen zijn zóó verpletterend laag gesteld, de collectie zóó exquis fijn. de modellen zóo netjes (alles haute nouveauté 1896), dat concurrentie totaal onmogelijk, ja zelfs ondenkbaar isBijvoorbeeld ETVZ. ENZ. E1VZ. Deze aanbiedingen zijn zoo eenig* in liaar soort, dat een ieder moet begrijpen, daar hier ter plaatse zooveel vooruitstrevende concurreerende Magazijnen bestaan, men veel zelfvertrouwen moet hebben, den moed te be zitten, zulR een Uitverkoop liier te reorg-aniseeren. AANBEVELEND, MARCHAND-TAILLEUR. Leeuwarden, Amsterdam, Beventer, Haarlem, Bekkum en Haringen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 6