NI EI WE Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. Zondag 14 Jnni 1896. 5e Jaargang. PB?*" Wie zich vóór den 1 Juli op deze cou rant wenscht te abon neer en ontvangt de tot dien datum verschijnen de nummers gratis. Plaatselij k Nieu ws. Nieuwstij dingen. FEUILLETON. DE ZEEVADER. LMGEDIJOB COURANT Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordsciiarwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden SO et-, franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. H. KEIZER. BUREEL: l1 oordscliarwoufle PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 30 ct., elke regel, meer ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. DE UITGEVER. L a n g e <1 ij k. Het voorjaar en do lente zijn voorbij en daar mede zijn ook afgeloopen de werkzaamheden, die in dien tijd door onze bouwers op de honderden akkertjes moeten worden verricht. Er is geslikt en geploegd, geëgd en gespit. De zwarte aarde wacht op de plant, die haar voedsel noodig heeft om groot en sterk te worden en de kool op te leveren, die het hoofdbestaansmiddel dezer bouw- streek uitmaakt. Nu, de plantenbanen zijn ge reed en leveren reeds groote hoeveelheden af. Over het geheel zijn de koolplanten dit jaar wat klein van stuk en licht tengevolge van de lang aangehouden droogte. Gezond zijn ze anders wel. Van de beschutte banen te Broek heeft men natuurlijk reeds vroege planten kunnen uitzet ten. 't ls nu echter de tijd voor liet uitzetten der planten van onbeschutte banen. De teelt is wel wat schraal, 1/3 te kort zeggen de bouwers, de prijs matig: 10 cent per 100 stuks. Om ze te kunnen uittrekken uit de harde droge aarde was men de vorige week verplicht de baan eerst langen tijd met water te begieten. Op een stukje grond van 2 snees wierp men 6 uur ach ter elkaar water eer men de planten los kon maken. Bij honderdduizendtallen worden ze tegenwoor dig uitgezet en voor dat werk zijn heel wat handen noodig. Door den heer Oudes, kunstschilder en photograaf te Nieuwe Niedorp, is te NOORD- SCHARWOUDE bij den heer Brügemann een atelier ingericht voor het vervaardigen van geschilderde portretten. Wij hebben het genoegen gehad zijne ver zameling schilderijen, fotografiën en teekenin- gen te bezichtigen en werden getroffen dooi de artistieke uitvoering van velen dezer kunst producten. De heer Oudes brengt met veel smaak zeer lieve huiselijke tafereeltjes op het doek. Als portretten, welke bij uitnemendheid zijn ge slaagd, zouden wij kunnen noemen: Twee te N. Niedorp algemeen bekende manspersonen. De oude heer Kretzer te Zuidscharwoude Een „oude jonge vrijster," zooals het opschrift luidt, wonende te Schagen. Deze portretten getuigen allen van de bekwaamheid des hee- ren Oudes als portretschilder. Zijn onderwerpen zijn met zorg gekozen, zóó, dat men met bewondering elk tafereeltje gadeslaat. Wij zouden o.a. kunnen noemen „De Waschvrouw", waarbij de afwisseling van licht en schaduw op deze schilderij het groot ste effect maakt. Dan een paar gezellige huiskamers, waarin het lamplicht en de uitdrukking der verschillende gezichten het effect van de schilderij uitmaken. Even eens zouden wij niet gaarne vergeten te ver melden, dat de schilderijen, voorstellende„De koestal van den heer F. de Boer te Oudkar spel" en „Hongerige Zwijnen" met veel talent zijn afgewerkt. Wij hebben slechts enkele schilderstukken genoemd, behalve dan nog de vele schetsjes en houtskooiteekeningen die wij tor inzage kre gen. Doch allen getuigden van bekwaamheid en liefde tot de kunst, afteleiden nl. van hetgeen de verschillende teekeningen voorstelden. De keuze zijner onderwerpen is frisch en aan de natuur en werkelijkheid ontleend Naar men ons uit ZUIDSCHARWOUDE mededeelt, zal ook aldaar een telefoonkantoor in verbinding met het Rijkstolegraafkantoor te Win kel worden gevestigd. De Kolf bond „Hollands Noorderkwartier" zal zijn gewonen jaarlijksehen wedstrijd dit jaar houden op 7 en 8 Juli in de nieuw verlegde kolfbaan van den heer J. Swarthof te SINT MAARTENSBRUG. Den leden wordt vooraf bekend gemaakt, wie, volgens loting, op den eersten en den tweeden dag moeten kolven. Op beide dagen bestaat er gelegenheid om te prijsbiljarten, uitsluitend voor de leden van ge noemden bond. Heeren liefhebbers worden nog in de gele genheid gesteld, tot en met den eersten dag om lid te worden van den bond en deel te nemen aan dezen wedstrijd. SYSTEEM-BERTELS! In de Groninger veenkoloniën worden voort durend door verschillende landbouwers zeer goede resultaten met het systeem-Bertels behaald. En kelen hebben er hun geheele boerderij reeds naar ingericht en houden daardoor op betrekke lijk weinig land, betrekkelijk veel vee. De on dervinding leerde dat het er vooral op aankomt, goede soorten groenvoeder te verbouwen. De vlinderbloemigen winnen het in alle opzichten; zij geven het meeste voeder en verbeteren den grond. Zoo voerde de heer Knigge van Stads kanaal mot groene rogge, het gewas was '/2 H.A., 25 koeien 8 dagen lang. Gelijk perceel serradella gaf voor 10 dagen voeder en verschillende wik- kensoorten leverden 10 of 11 dagen den benoo- digden voorraad. Einde van den Atjeh-oorlog Een ingezetene van Kampen is op het lumi- neuse denkbeeld gekomen om aan den oorlog met Atjeh een einde te maken door een ka naal te graven, waardoor Atjeh geheel met wa ter zou zijn omringd. Aldus van het vasteland geïsoleerd zou, zoo meent adressant want het plan is in een adres aan den minister van ko loniën meegedeeld Atjeh tot „preliminairiën" genoodzaakt zijn. Het plafond in de kerk der herv. gemeente te WINKEL verkeerde in den laatsten tijd in zulk een f;oestand, dat de godsdienstoefeningen niet zonder gevaar plaats hadden. Wetende dat een vierk. M. een Kg. weegt is 't geen wonder, dat menigeen liever thuis bleef, dan de kans te heb ben zoo'n brokje kalk van zulk een hoogte op zich te voelen neerkomen. Thans is men bezig het plafond weder in orde te brengen, zoodat de kerkgangers niet langer bevreesd behoeven te zijn, dat ze zich aan eenig gevaar van dien kant zullen blootstellen. Bij den uitgeven A. H. Adriani te LEI DEN, is verschenen de zesde druk van Ribbing's Sexueele Hygiëne, een werk „waarvoor de meest uiteenloopende organen der pers geen lot genoeg hebben" en „ter grootst mogelijke verspreiding" door dezen wordt aanbevolen. EXAMENS HOOFD-ACTE. Het schriftelijk gedeelte van hot examen ter verkrijging van de acte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres zal dit jaar worden afgenomen op 30 Juni e.k. De monde linge examens zullen aanvangen op 17 Juli. De commissiën, welke met het afnemen van deze examens zijn belast, zullen zitting houden te Breda, Arnhem, 's-Gravenhage, Amsterdam, Leeuwarden en Deventer. SCHAGEN. De Transvaal is het be loofde land voor vele jongelieden, wien het niet aan kundigheden en energie ontbreekt om zich door vlijtig werken eene goede toekomst te ver zekeren. Dit begrijpen ook een paar bekwame jonge timmerlieden in onze gemeente, die daarom hebben besloten, hun geluk in het stamverwante land te gaan beproeven. Maatregelen voor hun vertrek en vostiging zijn reeds genomen. Een teeder maar niet goedkoop afscheid! Gisteravond bracht een meisje haar vrijer een koloniaal, die naar de Oost ging, naar den trein aan het Staatsspoorstation te 's GRAVENHAGE. Zij was zóó onder den indruk van het vertrek en zoo „verbouwereerd" dat zij, toen de trein reeds in beweging was, hetportiersraampje, waarachter haar geliefde haar ten afscheid wuifde, stuk sloeg om hem toch nog maar eens de hand te kunnen drukken. Een bloedende polswond was 't gevolg, terwijl zij nog buitendien de kosten van de gebroken ruit moest vergoeden. Dat is toch wel wat te veel voor een minnend hart! EEN GALANTE HEER! Toen dezer dagen de sneltrein van Ylissingen naar Oberhausen te Bokstel aankwam wilde een Duitsche dame uitstappen om iets te gebruiken en kwam tot de onaangename ontdekking dat haar portemonnaie was verdwenen met f 120. Zij had van Ylissingen tot Bokstel in gezelschap gereisd met een heer, die haar behulpzaam was geweest bij het uitstappen. Alle pogingen door den stationschef bleven zonder resultaat en de dame moest zonder geld haar reis nasr Hamburg voortzetten. Daarvoor moet men in ons land zijn! De Egyptishe regeering heeft besloten een in genieur naar Nederland te zenden, met het doel het in ons land gebruikelijke stelsel om de be sproeiing van lager gelegen landen te regelen, nauwkeurig in oogenschouw te nemen en dit stelsel op de aan de Middellandsche zee gren zende delta-districten van Egypte in toepassing te brengen. Zooals bekend is, heeft men sinds geruimen tijd verschillende methodes gevolgd om lage delta's, welke door overtollig water voor den landbouw ongeschikt zijn, droog te maken. Deze vereischten evenwel veel moeite en arbeid van de zijde der landbouwers en de regeering is van meening, dat het Nederlandsche stelsel van besproeiing groote voordeelen zal opleveren. De heer Webb, de tegenwoordige inspecteur-gene raal der besproeiïngswerken in Opper-Egypte, is door het departement van publieke werken met het bedoelde onderzoek belast en zal in den loop van dezen zomer naar Nederland vertrekken. GETUIGENGELDEN De „Asser Ct." levert weder een staaltje hoe verouderd het tarief voor het getuigengeld, dat reeds sinds 1843 van kracht is, mag genoemd worden. Bij de behandeling der zaak van de aan varing der stoombooten „Meppel II" en „Zuider zee" op 1 Aug. jl., waren dezer dagen voor de rechtbank te Assen een 20-tal getuigen gedag vaard, waarvan eenigen met recht een goeden dag hadden. Zoo ontvingen een torpedist uit Brielle en een stoker van de gasfabriek te Enk huizen ieder f65, terwijl getuigen uit Rotter dam met f60 en uit Amsterdam met f50 wer den betaald. Dat is nu eens echt dom! Bij den veehouder G. te POLSBROEKER- DAM had een 8-jarig buurmeisje het ongeluk, spelende in een hooivork te loopen. Het arme kind kreeg eene wel een paar centimeter diepe wond aan den voet, en kermend van pijn werd ze naar de ouderlijke woning gedragen. Om mo gelijk gevaar van ontsteking of misschien erger te voorkomen, gaf iemand den raad een dok ter te halen, misschien? Mis, om de hooivork in een stukspek te steken En werkelijk, de raad werd opgevolgd! 0Overgenomen uit Hollandsche Zeelui 2) Typen en schetsen uit de Zeemanswereld.) (SLOT.) Met een beklemd gemoed vervulde de jongen alles wat Dirk van hem verlangde, maar het was hem zeer goed aan te zien, dat hij zich niet lekker gevoelde. Eindelijk brak het gevreesde oogenblik aan. Een geweldig schuimende zee hief de kast hoog op en smeet haar daarna zoo woedend op de buitenste bank van het strand, dat alles kraakte en schudde en het roer uit de haken sloeS. Weer rees een schrikbarende zee omhoog, nam het schip weer mee en wierp het met nog geweldiger gekraak op de tweede bank, waar het onbewegelijk bleef vastzitten. Telkens als een zee aanrolde werd de bark door een berg schuim bedekt. De manschap was in het want gevlucht- Dirk had Kees in den kraag gegrepen en hem toegeschreeuwd: „kom mee, 't is hier niet secuur!" Toen waren ook zij in 't want gesprongen en oen stuk omhoog geklommen. Gelukkig waren de booten niet weggeslagen en stonden nog stevig gesjord op het dek. Het ebgetij was pas ingevallen. Hield het schip zich nog een uur of wat goed, dan was er kans op redding. Viel daarentegen het tuig over boord, of brak het vloedgetij wat vroeg in, dan was het ergste te duchten. Met een onbeschrijflijk gevoel van verlich ting bespeurde de bemanning, dat de storm van lieverlede bedaarde en de buien lang zoo hevig niet meer waren als tè voren. Echter raasde de zee nog altijd zoo gewel dig, dat de schepelingen zich jegens elkaar nauwelijks verstaanbaar konden maken, al schreeuwden zij nog zoo hard. Nadat men een paar uren in het want had doorgebracht, ontdekte men dat de zee bijna niet meer over het dek heenspoelde, althans niet zoo hevig, of men kon er werkzaam zijn. Nu was het tijd om de booten klaar te ma ken en de landing te beproeven. Het strand kon men duidelijk zien. Langs den waterkant stonden groepjes kust bewoners naar het gestrande schip te turen. Heel in de verte zag men eenige paarden voor een wagen, waarop een boot geplaatst was. Eer de boot, waarmede de kustbewoners .de redding wilden beproeven, aan boord kon zijn, wat misschien niet eens zou gelukken, zouden zeker nog wel een paar uren moeten verloopen. De kapitein achtte het dus raadzamer zelf maar te zien, wat men m6t de eigen booten kon doen. Hij zelf met den loods, de stuurlieden en de helft der matrozen zou in de groote boot naar land trachten te komen. Den bootsman werd het bevel over de kleine boot toevertrouwd, waarin de rest der man schap zou plaats nemen. Toen de verschansing, die op verscheidene plaatsen was weggeslagen, nabij de sloepen, met de stutten was weggeruimd en alles met het lijfhout gelijk gemaakt, werd de groote boot eerst te water gelaten. 't Was een moeielijk werk, maar 't gelukte boven verwachting. Haastig ging de kapitein met zijne manschappen aan booid, de vanglijn werd gekapt en eenige minuten later was de groote boot behouden aan het strand. „Nu onze beurt, jongens!" sprak de boots man kalm. „Past allemaal goed op je tellen. Ons notedopje is klein genoeg, maar met over leg zullen we 't er ook wel goed afbrengen." „Kijk eens," vervolgde hij tot Kees, „zie je die heeren wel in den 'raad zitten met grijze pruiken op?" De doodelijk beangste knaap begreep er niets van en zag onwillekeurig naar de menschen op het strand. „Begrijp je me niet," ging Dirk voort, „ik meen de branding vrindje." „Hier, pak stijf, daar heb je een kruik olie zoodra ik nou zeg „slaken" dan moet jij die heeren de pruiken eens zalven." „Slaken?" vroeg Kees verbaasd, „maar wat is dat bootsman?" „Je moet nog een boel leeren, maat! Slaken is olie in zee laten loopen, uit een kruik of een ander ding. Dat is alles dus gemakkelijk Hoe luchthartig de bootsman ook sprak, 't bleef Kees steeds maar even benauwd om het hart. 't Was of hem de keel werd dichtgeschroefd. Ook de kleine boot kwam goed te water. Zoodra de golven haar naar het strand slin gerden riep Dirk den jongen, die naast hem achter in den sloep had plaats genomen, toe- „slaken!" Daar vloeide een dikke straal uit de kruik. De uitwerking was verrassend. De geweldig schuimende baren bleven wel is waar golven, maar braken niet meer en toonden zich zoo glad, dat er nauwlijks een rimpeltje meer zichtbaar was. 't Duurde niet lang of de zee woelde weer even geweldig als vroeger, doch het duurde lang genoeg om de branding te beletten over

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 1