„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 21 Juni 1896. Punt srn. brimn. ALTIJD WELKOM. Farncombe Sanders, d'Ansembourg, Borgesius, Smeenge, Bahlmann, Seret en Hartogh. ATJEH. (Yan week tot week). 18 Juni. „Onze marine onderzoekt de mogelijkheid van een landing bij Lepong. Het weder begint slecht te worden." 16 Juni. Alle beschikbare troepen zijn naar Montassik opgerukt. 17 Juni. Kroeng Gloempang en Mon-Tassik zijn ver brand. Uit dit telegram mag opgemaakt worden, dat ook ditmaal onze troepen met succes hebben ge ageerd en dat zij niet op ernstig verzet zijn gestuit. De troepen keeren terug. Gewond werden ka pitein Thyssen en sergeant Zeig. De te Medan verschijnende „Oostkust" bevat een hoofdartikel over Atjeh, waaraan de volgende zinsneden, kenmerkend voor den geest in Indie, zijn ontleend. Voor het oogenblik kan er slechts sprake zijn van 't breken van den weerstand en het in handen krijgen van den man, die door sommigen een verrader genoemd zal worden, door anderen een bendehoofd, maar door niemand eerlijk man. Om dit doel te bereiken, verzuime men niet elk middel ter hand te nemen dat tot dit doel leiden kan. Niet omdat Toekoe Oemar geacht kan worden de ziel van den wederstand te zijn, niet omdat hij zulk een aanzienlijk persoon zou zijn, maar eenvoudig om aan het Atjehsche volk te toonen, dat er met het gouvernement van Nederlandsch- Indie niet te spotten valt, dat er niet getransi geerd wordt met lieden van zijn slag, menjage hem na zooals men een dollen hond zou naja gen, men stelle een prijs op zijn hoofd zoo groot, dat elke Atjeher bezwijkt onder de verleiding dien te willen verdienen, men ruste niet voor men hem levend of dood in handen heeft. Eerst als dit bereikt is, kan er sprake zijn van oorlogvoeren of van vrede sluiten, van scheep vaartregeling naar het stelsel Scherer of naar het stelsel Yan Heutsz, van concentratie of van uitbreiding. LOMBOK. Aan het „Hbl." werd deze week uit Batavia geseind „Van regeeringswege is medegedeeld, dat het in Praja op Lombok onrustig is. De resident van Bali en Lombok heeft zich derwaarts be geven." (Het hoofd van dit landschap der Sassaks, in het oostelijk deel van het eiland, is de uit den strijd op Lombok bekende Goeroe Bangkol). Hetzelfde blad ontving den 17 Juni uit Ba tavia het volgende telegram omtrent den toestand op Lombok: „De adsistent-resident van Lombok bericht, dat het rustig is in het district Praja." IV. Er is Zaterdag jl. in Schagen eene belangrijke vergadering geweest, belangrijk niet alleen voor die gemeente, maar voor geheel West-Friesland, dus ook voor de dorpen aan den Langedijk. Punt bedoelt de buitengewone vergadering van de West-Friesche kanaalvereeniging, die zich ten doel stelt de vaartverbetering in geheel West- Friesland en een kanaalverbinding tot stand te brengen van genoemde streek met het Groot- Noord-Hollandsch Kanaal. Er werd op die ver gadering een rapport ter sprake gebracht, dat die verbetering en die verbinding bevat. U mee te deelen, wat er in dat rapport staat, behoef ik niet te doen, want voor een gedeelte is het in de „Nieuwe Langedijker" te lezen. Punt be hoeft zeker niet uitteleggen, waarom een vaart verbetering van Langedijk over Schagen naar Stolpen voor Langedijk zoo uiterst nuttig zou zijn,. Bij eenig nadenken springt dat elk in het oog. Ik wil u alleen zoo luid mogeljjk toeroe pen: „Langedijker, die uw belang begrijpt, wordt lid van de vereeniging en helpt tot stand bren gen, wat zij bedoelt." Als aan dezen roep door velen van u wordt gehoor gegeven, zal Punt, die veel met West-Friesland, met de Langedijk en Schagen op heeft, heel blij wezen, èn om West-Frieslnnd in het algemeen, èn om de Lan gedijk in het bijzonder. Punt meent hierover voorloopig genoeg gezegd te hebben en neemt de vrijheid tot heel iets anders over te gaan. Varen doen we toch den eersten tijd niet in het nieuwe kanaal, dus het is recht, vooral aan het tegenwoordige te denken, waar we de toekomst niettemin volstrekt niet uit het oog willen verliezen. Van varen tot rijden is een kleine stap. Punt wil daarom iets over rijden zeggen en wel speciaal over wielrijden. De Langedijk is nog al rijk aan wielrij ders en ongetwijfeld hebben die wel eens last gehad van raenschen die zich de weelde kunnen ver oorloven met een paard of een handkar te rijden. Bij die laatsten bestaat nog dikwijls de meening dat zij voor een rijwiel niet behoeven uit te wijken. Maar dan vergissen zij zich zeer en daarom meent Punt een steentje te moeten bij dragen om die verkeerde meening er uit te krij gen. Een voorbeeldeen dertigtal wielrijders reden voor een paar weken van Egmond naar Alkmaar en werden op dien tocht bemoeielijkt door een man met een handkar, die niet verkoos voor de wielrijders uit te wijken. Nu, dat heb ben ze hem afgeleerd, hoor Een rijkspolitieagent uit Alkmaar werd gehaald en procesverbaal van het geval opgemaakt. Op verzoek van de heeren fietsers zal dit proces-verbaal geen voortgang hebben, daar het voornamelijk dienst moest doen den man te overtuigen, dat hij, waar een wiel rijder uitwijkt, ook zelf verplicht is uit te wij ken. Dat is ook niet meer dan billijk vind ik. Als deze waarschuwing nu door de lezers van de Langedijker wel ter harte wordt genomen, zal ten minste aan de Langedijk de verstand houding tus8chen wiel- en andere rijders zeer verbeteren. Van beide kanten wat toegegeven en de vrede is geteekendDat is toch heel wat pleizieriger dan dat eeuwige ruzie maken vind ik. Ruziemakerig ziet het er anders in onze omgeving om dezen tijd niet uit. Overal haast ziet en hoort men toebereidselen maken voor het vieren van een jaarfeest, dat in Noord-Hol land nog op verre na niet is uitgestorven of afgeschaft. Punt bedoelt natuurlijk de vroolijke kermis. In Schagen zal het de volgende week kermis zijn heb ik bemerkt. Er staan kramen bij de vleet en spellen zooveel als nooit te vo ren een hippodrome, een stoomdraaimolen, een balzaal, een dwaaltuin, een panorama, een para detent, en zoo vcort, en zoo voort, te veel om op te noemen. Wie een dagje uit kan breken verzuime niet het gezellige Schagen eens op te zoeken. Pleizierig is het er zeker. Nu ik toch weer over Schagen ben begonnen, neem ik even de gelegenheid waar en passant te vertellen, dat de heierij bij de kerk is afgeloopen. Al de palen zijn ingeslagen en het zal niet zoo lang meer duren of de oude steenen voor de voeting zijn gelegd. Dan zullen langzaam de muren van kerk en toren boven de schutting verrijzen en zullen wij als bezoekers van Schagen eenig denkbeeld kunnen vormen van wat daar tot stand zal worden gebracht. Als de schutting ook een maal is weggenomen moet ge eens komen kij ken naar den ouden, ingevallen grafkelder, die bij dezen voortgang wel open en vervallen zal blijven. Wat ze daar in Schagen nog eens mee zullen beginnen is Punt een raadselZiezoo, van de kermis en de kerk heb ik het noodige gezegd. Nu kan ik gerust overgaan tot het in herinnering brengen van andere dingen. „Als het maar geen leelijke zijn" hoor ik al mopperen. Dus niet over Pol en Nuhout van der Veen uit Alkmaar, die niet precies wisten, waar hun geld ophield en dat van de gemeente begon Treurige zaak, hé Ja, ja, het moeten sterke beenen zijn, die de weelde kunnen dra gen en der verleiding het hoofd kunnen bieden. Diep medelijden moeten we met zulke menschen als Pol en Van der Veen hebben en ze voor 't overige buiten de portemonnaie van anderen trachten te houden. Als Punt dat alles zoo beziet en bedenkt is hij toch maar weer blij, dat hij niet in de gelegenheid is zjjn kracht tegen de verleiding te beproeven, want weet je, je bent wie je bent, maar de gelegenheid maakt den dief. Of Punt dan geen weerstand zou kunnen bieden aan die verleidelijke Godin P Hij hoopt het van harte, maar weten doet hjj het niet. Buitenland. De zeeramp bij Quessant. De enkele bijzonderheden, bekend geworden van het vergaan der „Drummond Castle," heb ben in Londen een levendige ontsteltenis ver oorzaakt. Het bureau van Donald Currie in de City werd den geheelen dag belegerd door lieden die in grooten angst inlichtingen vroegen. Om tien uur 's morgens moest de politie optreden om de passage vrij te houden. Er vielen hart verscheurende tooneelen voor. De oorzaak van het ongeval zal wel nimmer bepaald te geven zijn, de drie eenige geredde mannen weten er althans niet veel van. Maar ongetwijfeld is de stoomboot uit haar koers ge raakt, heeft de bevelvoerder de lichten van den vuurtoren niet gezien, en is zoo op een der rot sen nabij de kust gelopen, vóór de officieren in staat waren de ramp te voorkomen. De kapitein van de „Hirondelle," die te Sou thampton is binnengevallen, rapporteerde dat het, op het uur van de stranding der „Drum mond Castle," slecht weer was. Er ging een hooge zee, met een sterken Z. W. wind, een fijne koude regen werd ons in 't gelaat gejaagd en er hing een dikke mist. Hij acht het waarschijnlijk, dat de „Drummond Castle" uit haar koers is geraakt. De drie geredde schipbreukelingen Ch. Wood, de kwartiermeester, en W. en J. Godholt, ma trozen, zijn te Le Couquet in het hotel Bre- tagne ondergebracht en genieten er een goede verzorging. Zij spreken niets dan Engelsch en met die taal schijnen de speciale corresponden ten der Fransche bladen niet bijster op do hoogte te wezen. Door tusschenkomst van den hotelier, die een weinig Engelsch kent, vernamen de verslaggevers echter enkele bijzonderheden. Het was middernacht. Er viel een fijne mot regen uit een zeer donkere lucht. De kapitein had eenige orders aan den officier van dienst, J. Wayman, gegeven en ging naar zijn kajuit terug. Do passagiers sliepen meest. Enkelen zaten in den rooksalon en lazen een boek, of speelden kaart. Daar stootte plotseling het schip met een geweldigen slag op een hard voorwerp, 't Klonk als een kanonschot, gevolgd door een daverend kraken en splinteren. Enkele passagiers maar half gekleed, hadden den tijd de kajuits trap op to vliegen. Maar reeds stroomde het water in de gestooten opening met loeiend ge weld binnen en in drie minuten was het gezon ken met alle opvarenden, waarvan slechts drie zich zwemmende hebben kunnen redden. Gistermorgen waren in het geheel éen-en- dertig lijken van de „Drummond Castle" aan wal gespoeld te Brest en op Quessant. Het wa ren lijken van mannen, matrozen en tusschen- dekspassagiers, van twee vrouwen en van een klein meisje. Twee mannen en een vrouw wa ren met touwen aan elkaar gebonden, waarschijn lijk hadden zij nog de hoop gekoesterd zich ge zamenlijk te zullen redden. Visschers haalden met haken twee lijken in hun schuit, het waren die van een jongen man en een jonge vrouw. Beiden hadden de armen om elkaar geslagen en zich vast tegen elkaar gedrukt. Zoo zijn zij gestorven. Het aantal omgekomenen bedraagt 244, waar onder 104 mannen tot het scheepsvolk behoo- rende. Allo officieren zijn met het schip vergaan. EEN JUBILÉE. In het volgende jaar viert de chloroform haar 50-jarig jubilee. Immers in 1847 werd dit nut tige hulpmiddel der artsen het eerst bekend ge maakt en ingevoerd door den Schotschen genees heer Simpson te Edinburgh. Het „British Medical Journal" vestigt de aandacht op dit feit, hetwelk wellicht aanleiding kan geven tot het vieren van een jubilee, hoofdzakelijk met het doel om den reusachtigen vooruitgang der heel kunde gedurende de laatste vijftig jaren te doen uitkomen. EEN KINDERLIJKE BRIEF. Evenals andere souvereinen of staatshoofden ontvangt de koningin van Engeland dag op dag tal van bedelbrieven on daaronder natuurlijk zeer zonderlinge. Onlangs bracht een der staatssecretarissen het volgend briefje onder de oogen van Koningin Victoria, waarin een klein meisje schreef: „Waarde mevrouw Koningin!Ik heb mijn pop laten vallen in een diep gat in den berg. Men zegt dat de andere kant der wereld aan u be hoort; zoudt u daar mijn pop willen laten zoeken Het kind had natuurlijk gemeend dat de pop aldoor viel door de heele wereld heen. De koningin glimlachte om den naleven brief en beval dat men het meisje een nieuwe pop zou bezorgen. INGEZONDEN. Mijnheer de Bed.! Beleefd verzoek ik u voor onderstaande eenige ruimte in uw blad om de vraag te stellen, of het met het begrip van zedelijkheid is overeen- te brengen, dat de slooten aan den openbaren weg door de jeugd worden gebruikt voor zwem plaats. Dezer dagen hadden nl. eenige jongens de vrijheid genomen zich te verfrisschen door een bad in de sloot, waarover de z.g. Mosselenbrug is gelegen. Nu heb ik natuurlijk tegen het baden als zoo danig geen bezwaar, alleen zou ik de jongelui willen aanraden, vooral voorzichtig te zijn bij het zwemmen, opdat het groote getal slachtoffers dat verdrinkt door waaghalzerij nog nietgrooter worde. Baden is gezond; het storkt de borst; het doet het bloed sneller door de aderen loopen; liet geeft aan het lichaam de vereischte veer kracht weder terug, wanneer de zonnewarmte het in een toestand van loomheid heeft gebracht. Bovendien is het zwemmen nuttig en ik vind het flink dat de jongens leeren zwemmen, maar niet op eene plaats waar iedereen ooggetuige is van de kunstjes en grapjes, die worden uitge haald in het water. Wel foei! Het is hoogst zedenkwetsend, dat men gaat zwemmen in een sloot, waarlangs iedereen pas seert, en jonge meisjes gedwongen zijn die wa- tertoeren van die jongelui, al zijn het maar schooljongens, gadeteslaan. Een dergelijk feit zal het begrip van zede lijkheid bij onze jeugd in geen geval verhoogen. In de hoop, dat mijn stem niet zal zijn als van die eens roepende in den woestijn en der gelijke feiten niet meer gebeuren, ben ik met dank voor de plaatsing, uw abonné X. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 21 Juni geen dienst. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 21 Juni v.m. 9.30 ds. Habbema. GER. GEMEENTE. Zondag 21 Juni v.m. 9 uur, n.m. 2.30 uur NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 21 Juni vm. 9.30 ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 21 Juni v.m. 9 u. nm. 2 u. ds. Gemser. GEREFORMEERDE KERK. (N o o r d e r k e r k.) Zondag 21 Juni vm. 9.30 ds. D. Bakker. (Z u i d e r k e r k). Zondag 21 Juni nm. 2.30 ds. D. Bakker. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 21 Juni vm. 9.30 P. J. Glasz, Can- didaat aan deDoopsgez. Sociëteit te Amsterdam. Dinsilut1 woensdag Donderdag Vrijdag Marktberichten. Groentenmarkt te Broek op Langedijk. Van 15—20 Juni. De aardappelen golden Maandag f 0.80 af 1.30; Dinsdag f 0.80 a fl.20; Woensdag f0.85 a fl.56- Donderdag f0.90 a fl.30; Vrijdag f0.- a f 1.15. De wortelen golden Maandag f 2.10 a f 2.50Dinsdag fl.80 a f2.30; Woensdag fl.70 a f2.— Donderdag f 1.70 a f2.25. De geheele week was de handel zeer vlug en wer den flinke partijen aangevoerd. Groentenmarkt te Sint Fancras. Van 13-20 Juni. 146 manden fl.05 a fl.35. 179 manden f 1,- a fl.25. 154 manden f0,90 a f 1,20. 221 manden f0.90 a f 1,15. 119 manden f0,80 a f 1,20. 363 manden f0,85 a f 1,25. In het geheel werden deze week verhandeld 1182 manden aardappelen welke graag van de hand gingen. De geheele week kenmerkte de markt zich door een vluggen omzet. De aangevoerde peulen op Dinsdag en Donderdag werden opgehouden. Eveneens werden de op Woensdag aangevoerde doperwten niet verkocht door te lagen prijs. De 50 kroppen salade welke Vrij dag werden aangevoerd kostte 15 cent. SCHAGEN, 18 Juni 1896. Paarden Veulens Ossen Stieren 12 Geldekoeien (magere) 16 Idem (vette) 22 Kalfkoeien Vaarzen Graskalveren 23 Nuchtere Kalveren Rammen Schapen (magere) 66 Idem (vette) Overhouders 320 Lammeren 8 Bokken en Geiten 25 Varkens (magere). Konijnen Kippen Eenden Duiven Kipeieren (per 100) Eendeieren Boter (Kilogram) Kaas Magere geldekoeien waren heden duur; do handel in kalfkoeien was stug, evenals dien in vette koeien de laatste golden le kwaliteit 32'/i ets. per */j kilogr. Vette schapen waren laag in prijs; lammeren prijs houdend. Aan de vette varkensmarkt werden 34 stuks aangevoerdde prijzen, die dalende zijn, liepen van 26 tot 29 ets. p. kilogram. ALKMAAR, 19 Juni. Aangevoerd590 stapel Kaas, wegende 196822 Kg. Kleine t 26.— Commissie f 22.50 Middelbare f 23.50 61 HL. Granen, als 5 Tarwe f a f 0 Rogge f a f 0,Gerst f0.- a f ,-, 13 ld. Chev. f4.50 a f4.62 33 Haver f3,20 a f3.25 7 Boonen als: Paardenboonen f4.— a f0,Bruine f 10.35 a f Citroen f 9,— a f Duiven f a Witte f a f Kanariezaad f f Rood Mos terdzaad f a f—Geel id. f a f 1 Koolzaad f af Lijnzaad f af, Karwijzaad f af Blauw Maanzaad f af 2 Erwten als Groene f a f Grauwe f a f—Vale id. f ,- a f—Witte af ALKMAAR 20 Juni 1896. Aangevoerd10 Paarden f 60.— a f 200,— 8 Koeien f105.— a f180.— 42 Nuchtere kalveren f 8.a f22.— Vette Kalveren t af, per kilo f0.— aO 46 Schapen f10 a f22.155 Lammeren f 6 f 14.99 Magere varkens f 8.a f13.271 Biggen f 3.a f 6.— 3 Bokken en Geiten f 3. a f8.4 kleine id. f0.50 a t 1.25 Boter per kop 10.45 a f 0.52 Aardappelen (oude) f0.60 a f 1.40, per zak,idem (nieuwe) fl.40 af.per mandje, Wortelen f3.50 af.per 100 bos. Rapen f5.a f 0.- per 100 bos, Kippen f0.15 a fl.50. Eenden f0.40 a f0.80. Konijnen fO.lO a f0.85. Kipeieren f3.50 a f4. per 100 stuks. Eendeieren f 3.50 a fO.— per 100 stuks. Uit het Fransch van ROGER D'AVRECOURT. Om zijn vrouw eenigszins schadeloos te stel len voor de onaangename ondervindingen, opge daan met de nieuwe meidalléen, had Alphonse Duboquet haar voorgesteld, des Zondags in het restaurant Veaudoré te gaan dineeren. Dit extraatje, een der grootste uitspanningen, zoo niet de grootste, die het echtpaar zich gunde, was niet heel bezwarend voor hun beurs, daar zij zich met een heel bescheiden maaltje tevre den stelden. Reeds eenigen tijd had het bewustzijn van nkele genoten dineetjes bij hun vriend Bertrand hen gedrukt. Klaploopen wilden ze niet, dus zat er niet anders op dan een dineetje terug te geven. Maar de Bertrands waren bij vrienden en fami lie bekend om hun gezonden eetlust en voor hun vier lange, magere, uit hun kracht gegroeide zoons kon men eenvoudig niet genoeg geven. Mevrouw Duboquet had al eens een paar maal aan mevrouw Bertrand gezegd, dat ze maar eens moest komenze was altijd welkom en behoefde het zelfs niet vooruit te laten zeggen. Het was wel niet meer dan een gewone beleefdheidsfor mule van haar kant, maar 't klonk in ieder ge-

Nieuwe Langedijker Courant | 1896 | | pagina 3